STADSNIEUWS. tlerland den gemeentebesturen in dat gewest te kennen gegeven, dat de arm lastige R.-K. mannelijke lijders, die worden verpleegd in de gestichten waarmede door de provincie geen overeenkomst is aangegaan, voor zoo veel aldaar plaatsruimte aanwezig is, naar het gesticht te Venray dieren te worden overgebrachtdat echter tot die overbrenging niet behoort te wor den overgegaan alvorens het gemeen tebestuur zich ervan her ft overtuigd dat noch bij de naaste familiebetrek- kingei noch bij den geneesheer aan wien momenteel de behandeling van den lijder is toevertrouwd, bezwaren daartegen bestaan, en onder op merking dat de rijks- en provinciale bijdragen in de verplegingskosten ge acht zullen worden te blijven verleend gedurende den tijd, dat de lijders al daar worden verpleegd. Verlichting Noordzeekanaal. Van bevoegde zijde deelt men ons, hot volgende mede: De stroom voor de verlichting van het Noordzeekanaal zal niet geleverd worden door de centrale die bij de Nieuwe Hembrug wordt gebouwd ten dienste van de be weging dier brug, doch door de bestaande centrale te IJmuiden, die den stroom voortbrengt voor de beweging der deuren vandegroote sluis aldaar en voor de verlichting ven de sluizen tn de visscher- haven. De centrale le IJmuiden behoeft voor de kanealverlichting niet te worden uitgebreid; alleen zullen daarin eenige nieuwe machines worden bijgeplaatst. De bij de Hembrug te bouwen centrale zal alleen dienen voor de beweging en verlichting van de nieuwe draaibrug, en vei krijgt dan ook slechts een bescheiden omvang. De verlichting van het Noordzee- kauaal, waarvan de aanleg op 4 April a.s zal worden aanbesteed, zal geschieden door middel van gloeilampen van 25 normaal kaarsen, op ongeveer 5 M. boven het water vlak aangebracht aan palen, die langs de wederzijdsche oevers wor den geplaatst op afstanden van 100 tot 240 M. (in de bochten dichter bij elkandei). Bij de overzetveren zullen mede dergelijke gloeilampen worden aan gebracht (geen groote booglampen). Booglampen zouden voor de scheep vaart op het kanaal zeer hinderlijk zijn, wegens de schittering die zij op het watervlak veroorzaken, om welke reden de bestaande booglamp- verlichting oj) de groote sluis te IJmuiden dan ook door eene ver lichting met gloeilampen zal worden vervangen. De ramp aan den Hoek. De twee nog niet herkende lijken, waarvan gisteren sprake was, zijn zijn thans herkend als die van den tweeden machinist der Berlin, Kendall, en van den loods Bronder. Deze laatste is gisteren te Rockanje begraven. Gisterenmorgen heeft men weder op het wrak van de Berlin gewerkt en is er één schot gelost. De staking te Rijssen. Men meldt uit Rijssen De hij dr. van Utenhove ontvan gen voorstellen van de firma ter Horst zijn door de stakers verworpen. Afscheidsbrief van een ter dood veroordeelde. AKEN, 8 Maan 1907. Lieve Moeder en zuster Klara Ik deel u nog eenige woorden mede, opdat ge nog een aandenken van me hebt Lieve Moeder en Zuster, ik be reid me op alles voor, nog in den komenden nacht zal ik de H. H. Sacramenten ontvangen. Ik hoop thans raar een beter oord te gaan, waar ik ook vader en mijne broeders hoop terug te zien. Thans wil ik eindigen en zeg u voor den laatstcn keer vaarwel. Uw dankbare zoon en broeder groet en kust U. Wilhelm. 9 Maart 1907, 's morgens om 7 uur, zal mijne ziel voor den aller- hoogsten Rechter, Die Hemel en aarde gemaakt heeft, verschijnen Tot wederziens daarboven. Vele groeten aan allen. Goede grond. Ja, vader, ik wil met Karei trouwen. Hij zegt, dat hij mij boven alles lief heeft en zonder mij niet kan leven. Ocli kom, dat zeggen alle jongelui Dat kan wel. Maar zij zeggen het niet allen tot mij. Verdronken. Zaterdagavond is van de beurt- stoomboot AlkmaarHelder de li i jarige zoon van den kapitein P. F. van Koningsbrugge hij Koedijk j over boord gevallen en verdronken. Het lijk werd opgehaald en naar Helder vervoerd. „In spe" ln de Friesche Wouden kwam een echtpaar bij den predikant, om hem te vragen, of hij voor hen een brief wilde beantwoorden, dien zij ontvan gen hadden van dc verloofde van hun neef. „Met dien brief zijn we al dadelijk wat van streek geraakt moetje weten Er staat boven „Lieve oom en tante in spé'- en wij wonen in 'e wouden. Hoe 't meiske er bij komt, mag Joost weten, maar wij, die op 't ouderlijke ,,spul:' wonen, en ook mijn ouders hebben nooit geweten, dat wij in spé wonen. Had zij nu nog geschreven „Lieve oom en tante „yn 'e Hinne- ïeane", dat was begrijpelijk geweest, omdat de laan zoo genoemd wordt naar 't groot aantal kippen, dat de lui d'r houden... maar in spé? De heele week litbben we er over ge- prakkezeerd en daarom ook komen we nu hier..." („N. Wmsch, Ct.") Een gewichtig burgemeester. Wij lezen in het „Kanton Weert": Als een voorbeeld, dat Limburg nog altijd krachtige en gezonde mannen naar geest en lichaam telt, moge wel het bewijs gelden, dat de burgemees ter van Beegdcn, de heer Evers, nog altijd met lust zijne administratieve werkzaamheden vervult, niettegen staande hij spoedig zijn 70ste jaar zal bereikt hebben en hij het respec tabele gewicht heeft van 174 Kilos. Al 7 jaar dood en toch nog leer plichtig. Ongeveer een jaar geleden kreeg een hei-r, wonende Groote straat te Val kenburg, bezoek van het hoofd der openbare school. Het doel van dit bezoek wasdien heer aan te manen volgens opdracht van den schoolop ziener, zijn zoontje naar school te zenden, daar anders de onaangename gevolgen niet zouden uitblijven. Bedoelde heer stond te kijken, alsof hij het te Keulen hoorde donderen, want wat was het geval Het leer plichtig zoontje had slechts 8 maan den geleefd en was reeds circa 7 jaar geleden overleden. En toch zou het ventje naar school moeten, wilde papa niet voor een paar dagen den amigo tot zijn verblijf kiezen Enfin het hoofd der school was na de mededeeling van den betrokken heer voldoende ingelicJit en de zaak zou derhalve voor goed van de baan zijn. Maar jawel: Verleden weekont- ving dezelfde heer andermaal bezoek en ditmaal van een dienaar Herman - dads met het dringend verzoek in 's He melsnaam toch zijn zoontje naar school te zenden. Nadat de heer des huizes bewijs had overgelegd van het over lijden des kinds, reeds vóór 7 jaar, was de man der wet voldaan. Of de man nu vorder van de min of moer onprettige bezoeken bevrijd mag blijven Dure sigaren. Iemand, die drie sigaren had ontvreemd, is tot f5,boete ge vonnist door de Amsterdamsche rechtbank. Of 'm 't rooken der twee-cents bokjes zooveel waard is geweest, valt te betwijfelen. Historisch. Aan een postkantoor van oen groote stad in Nederland wordt een aangeteekend stuk afgehaald, ge adresseerd aan: Mejuffrouw Typiste. De beambte bekijkt het pakje en de geadresseerde en vraagt„Ty piste? Heet u zoo?" Lijk anngespoeld. Te Oostvoorne (Z.-II.) zijn aan gespoeld twee lijken van de beman ning der „Berlin". Zij werden da delijk gekist en des middags naar Brielle vervoerd, van waar zij per sleepboot „Vlieg" naar den Hoek van Holland werden vervoerd. Denzelfden middag is aldaar het lijk aangespoeld van don loods Bronder. H.H. Wijdingen. Te Weert in het klooster der E. E P. P. Minderbroeders zijn door Z D. 11. Mgr. Drehmans de volgende H. 11. Wijdingen toegediend Het Priesterschap o.m. aan den Eerw. Frater Ambrosius Koonen, Wognum. Het Diaconaat o.m. aan den Eerw. Frater Petrus Nielen, alhier; Hef Sub-diakonaat o.m. aan de Eerw. Fraters Euphronius Zandvoort, Scho ten, en Norbertus Beaufort, alhier. Oude Weefkunst. In liet Museum van Kunstnijver heid alhier wordt thans de meest be langrijke en meest uitgebreide ten toonstelling van oude. weefkunst voor bereid, die vermoedelijk in Nederland heeft plaats gehad. Verscheidene be kende verzamelaars uit het buitenland hebben lninne medewerking toegezegd en hunne verzameling voor dit doel afgestaan. In het begin der volgende maand zal de tentoonstelling vermoedelijk geopend worden. Maatschappij van Nijverheid. Eergisteravond hield het Dep. Haarlem der Maatschappij een ver gadering onder presidium van-den heer A. Merens. Na lezing der notulen werd mede gedeeld, dat door hot bestuur zijn benoemd tot leden der commissie die de wenscbelijkheid van een Middelb. Technische School alhier zal overwegen, de heeren F. C. Dufour, Lugt, Vogel, Bevnes en Waller. De secretaris van het Departe ment, de heer mr. Vlaanderen, leidde vervolgens de bespreking in over het onderwerp De tegen woordige richting in de sociale ver zekering, in verband met de in dustrie. In 't algemeen merkte spr. op, dat bij de sociale, voornamelijk verzekeringswetten, tegenwoordig de neiging voorzit, om de lasten ervan te leggen op de werkgevers Ten slotte werd met 10 tegen 1 stemmen aangenomen om aan de algemeene vergadering voor te stel len, dat zij zich verzette tegen ver zekeringen, ten laste der werkge vers wordt gebracht. Dit voorstel zal dan nader door Departementen en algemeene ver gadering worden behandeld. School voor Kunstnijverheid. Aan liet verslag over 1906 van de school voor kunstnijverheid, ver'-.onden aan het Museum van Kunstnijverheid alhier, is het vol gende ontleend In het voorjaar van 1907 zal tot eene aanzienlijke uitbreiding der schoollokalen worden overgegaan. Wat de inrichting der nieuw te stichten leer werk plaatsen aangaat, werden reeds maatregelen getroffen teneinde de werkzaamheden voor de artistieke metaalbewerking, beter dan tot nog toe plaats had, in te richten opdat daarin gelegenheid zou kunnen worden geboden, later het onderwijs uit te breiden, terwijl er naar wordt gestreefd, wat de organisatie betreft, de practische werkplaatsen zoo nabij mogelijk te komen. De bijzondere cursus voor het kunstnaaldwerk, die door mevrouw Dijsselhoff-Keuchenius gegeven weid, werd dit jaar gevolgd door een tiental dames. In het school jaar 1907 zal mevrouw Dijsselhoff deze lessen niet meer hervatten, daar werkzaamheden van anderen aard haren tijd in beslag nemen. Inmiddels heeft mejuffrouw Sophie Eisenloeffel zich bereid verklaard, bij genoegzame deelname, geduren de de maanden Maart, April en Mei aan de school eenen cursus in het handweven te geven. In de school werden de lessen geregeld gegeven, trouw bezocht en bijgewoond door 180 leerlingen waarvan 59 vrouwelijke en 121 mannelijke. Den leeftijd der leerlingen wissel de af van 10 tot 30 jaar. De meesten oud-leerlingen vielen eervolle en loonende betrekkingen ten deel. Een hunner, de heer Ver meulen, werd onlangs benoemd tot werkmeester voor de metaalbewer king aan de school voor Kunstnij verheid te Zurich. Eene damesleerling, mejuffrouw J. Ligtvoet, werd tot leerares aan de Industrieschool voor meisjes te Zutfen, eene andere, mejuffrouwC. M. L. Sprenger, aan eene zelfde school te Leeuwarden benoemd, terwijl een der leerlingen eene zeer voordeelige betrekking in Amerika heeft gevonden. Het teekenen naar levende die ren werd ijverig beoefend, en zal het teekenen naar levend model, gekleed en ongekleed, in den avondcursus van 1907 beginnen. De heer H. J. M, Walekamp werd door de commissie tot lioofd- leeraar van de afdeeling bouwkunst benoemd. Ten slotte moet nog worden ver meld, dat van fabrikanten en pa troons hij den directeur veelvuldig aanvragen inkomen naar leerlingen die den volledigcn cursus met gun stig gevolg hebben doorloopen en in het bezit zijn van het einddiplo ma. Vooral op het gebied der metaalbewerking zijn deze leerlingen zeer gezocht en onmiddellijk ge plaatst. Botsinij. Gisteren avond circa 6 uur kwam een fietsrijder in de Anegang rijdende de Groote Houtstraat in. Te gelijker tijd passeerde de paardentram, en de fietsrijder reed erin volle vaart tegen op. Hij smakte tegen den grond, beliep eenige wonden aan voorhoofd en arm op, doch had zich lieht ge kneusd, slechts de fiets had weinig geledon, alleen het voorwiel was krom. Vechtpartij. Gisterenavond kregen eenige beschonken mannen twist; deze liep zoo hoog, dat zij elkaar met mes sen te lijf gingen. Een van hen kreeg een steek in zijn arm, waaruit het bloed stroomde, hen ander kreeg een steek in zijn been, doch niet zoo ern stig als de eerste. Door spoedig ver leende hulp wist men de vechtenden van elkaar te krijgen, zoodat zij hun weg weder konden vervolgen. Met den derden prijs bekroond. De Koninklijke Letterlievend Vereeni- gihg „J. J. Cremer", alhier is met een derden prijs bekroond inden tooneelwedstrijd, uitgeschreven dooi de Utrechtsche Rederijkersk. „Tan van Beers" te Utrecht, ter gele genheid van haar 45-jarig bestaan. „J. .J. Oremei" trad den 9den December jl in den wedstrijd op met „Zonnestraaltje", drama van Robert Woch, en het „Hot Offer lam", blijspel van O. Walter en L Stein. Voor laatstgenoemd stuk werd „J. J. Cremer" de prijs toegekend. I Iet personeel der paardentram. Eenige invloedrijke personen had den bij de directie der Holl. Spoor getracht te bewerken, dat zij het personeel der paardentram voor haar electrische zal overnemen. Die pogingen hebben echter zeer weinig succes gehad daar de Holl. Spoor alleen bereid is om mensehen heneden de 30 aan te nemen. Alle ouderen en dat zijn de meesten vallen er dus buiten. De toekomst is voor die beamb ten dus zeer donker. Zou de direc tie der paardentram zich niet in verbinding kunnen stellen len met verschillende werkgevers om te trachten de menschen in diverse betrekkingen geplaatst te krijgen? De meeste zijn nog krach tig en hebben zulk een goede staat van dienst, dat zij voor fnnctiën als portiers, kantoorknechts enz, zeer wel in aanmerking zouden kunnen komen. Vreemd geval. Pij de familie Houtman in de Kruisstraat heel't zich een treurig geval voorgedaan. In.verhand met huiselijke omstan digheden was aldaar Maandagavond gearriveerd eene 56-jarige vrouw, woonachtig te Lisse, die als baker haar diensten had verhuurd. Gisterochtend werd de vrouw op het haar aangewezen slaapkamertje dood te bed gevonden. Men dacht onmiddellijk aan gasverstikking en riep de hulp van Dr. Van Linden van den Heuvel in, die den dood constateerde en het lijk naar het St. Elisabeths Gasthuis liet over brengen. Naar wij vernemen, moet een lichamelijke kwaal den dood heb ben veroorzaakt, docli is het niet onmogelijk dat gasbedwelming daarop invloed heeft geoefend. Zoo werd ons althans medegedeeld doch zekerheid was in de gegeven omstandigheden en bij afwezigheid van den lieer Houtman niet te verkrijgen. De familie der zoo plotseling gestorven vrouw is telegrafisch ge waarschuwd, en zou door den heer Houtman worden afgehaald, om haar op liet schrikkelijke nieuws voor te bereiden. (II. Spoorweg-materieelDe firma Beynes leverde gisteren wederom 5 derde klasse-wagens af aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. De rijtuigen zien er buitengewoon fraai uit en zijn van de nieuwste gemakken voorzien. Bestuursverkiezing. A.s. Dinsdag 19 Maart zal aan de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M. alhier de verkiezing plaats hebben van vijf bestuursleden van liet zieken- en ondersteuningsfonds der werkplaats. Hypotheekbank. Naar wij verue men, zal in de algemeene vergade ring van aandeelhouders der Rijn landsche Hypotheekbank alhier worden voorgesteld 2 pet dividend uit te keeren over het afgeloopen boekjaar. Bekneld. Gisteren had een wa genmaker aan de centrale werk plaats het ongeluk tusschen twee rangeerende wagens bekneld te ra ken, zoodat hem waarschijnlijk de borstkas is ingedrukt. Zijn toestand is zeer ernstig. IVagen aangereden. Door de stoomtram HaarlemAlkmaar werd gisteren een handwagen van den kaashandelaar K. uit de Breeslraat alhier zoodanig aangereden, dat de as gebroken is en de wielen ver brijzeld zijn. Het mag een geluk ge noemd worden, dat degene, die met. den wagen reed, geen letsel heeft bekomen. Biljart-concours. Het in café „Suis se" alhier dezer dagen gehouden biljartconcours ten v'oordeele van de weduwe Primelaar, te Den Haag, heeft ruim honderd gulden opge bracht. Deze soms geids zal over handigd worden aan de firma G. Barger aldaar, bij welke firma de met de „Berlin" omgekomen chef monteur L. J. Prinselaar ruim 15 jaar in betrekking was. Orgelbespeling in de Groote of St. Bavoktrk alhier op Donderdag 14 Maart des namiddags van 23 uur, door den heer W. Ézerman. Programma No. 1Prélude en Fuga, E. Mo bach. No. 2. Rhapsodic No. 2, O. Saint- Saëns. No. 3. Sonate No. 1. J. A. v. Eijken. a. Moderato. b. Andante. c. Intermezzo. d. Fuga. No. 4. Offertoiré. Th. Dubois. No. 5. Arie uit de Jaargetijden, J. Iiaydn. Gebrand. Een 13-jarig meisje, N. van 't Hof, wonende in de Tul- penstraat, moest Maandagnamiddag voor haar moeder kokend water halen. Zij had het ongeluk te vallen en den geheelen inhoud over armen en beunen te krijgen. Gillend van pijn werd zij door een buurvrouw in huis gedragen, waar zoo spoedig mogelijk een geneesheer gehaald werd. Jubileum. Heden is de lieer G. J. Nienkemper 25 jaren als voerman hij de gemeente werk zaam. Meubelmalcersgilde. In den R. K- Volk-bond is weer een nieuwe gi'de opgericht, thans dat der meubel makers. Het bestuur is als volgt geconsti tueerd president R. Klein, secre taris P. v. d. Bogaard, Li n schot en- straat 8, penningmeester H. Scholte, J. C. Stappers en H. Heiboer. Gezelschap van den Stillen Omgang. De afdeeling Haarlem en Om streken van bovengenoemd gezel schap vergaderde gisteravond in het gebouw St. Bavo van den Ned. R. K. Volksbond, thans speciaal ter bespreking van den a.s. bede tocht (Zondag e.k.) naar het Allerh. Sacrament van Mirakel te Amster dam. De bijeenkomst was talrijk bezocht. Volgens mededeeling van het Regelingscomitê bestaat er vooruit zicht dat de bedevaart onder de Broederschappen wordt opgenomen. Zij, die zich alsnog vóór den Bedetocht op Zondag wenschen aan te melden, kunnen zich vervoegen bij den heer J. IT. Albors, Gier straat 27. Kantongerecht. Uitspraken. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan G. II. S. en C. S. alhier, overtr. veiligheidswet, No. 1 ontslag van rechtsvervolging, met vrijspraak van het meerdere, No. 2 vrijgesproken. P. P. L. te Beverwijk, overtreding Woningwet, f 5 boete of 2 dagen hechtenis. W. E. W. alhier, overtr. Wetb. van Strafrecht, f3 boete of 1 dag hechtenis. G. de R., H. J. en v. Z. IJmui den, overtr. Arbeidswet, ieder f 1 of 1 dag hecht. J. B. en P. A*. S. te Zandvoort, L. S. te Wijk aan Zee en A. J. te Sand poort; allen overtr. Jachtwet, reep. f10 of f l d. hecht, en f4 of 4 d. hecht. A. v. d, M. zwervende en 9 an deren, overtr. Wetb. v. Strafr. resp. zes dagen hecht, flü of 3 d. hecht, en f5 of 3 d. hecht. W. R. zwervende en 1 anderen, overtr. Motor- en Rijwiel-Reglement resp. f0,50 of 1 -d. hecht, en fl of 1 d. hecht. J. M. W. alhier overtr. Wegen- Regl. in N. II. f2 of 2 d. hecht-. T. -J. B. alhier, overtr. Pol. Ver ordening Haarlem, 3 maal f 1 of 3 maal 1 d. hecht. G. K. alhier, overtr. Pol. Verord. Vel sen, fl of 1 d. hecht. A. J. te Santpoort en 7 anderen, overtr. Wetb. v. S. en Jachtwet, (verzet vorige vonnissen) bij allen vorige uitspraak bekrachtigd: AF. V. te IJmuiden, overtr. Jachtwet iverzet vonnis 6 Febr.) vorige uit spraak vern. en op nieuw veroor deeld lot f 10 of 7 dagen hecht. G. W. te Velseroord overtr. W. V. Str. (verzet vonnis 20 Fobr.) ver zet niet ontvankelijk verklaard. Voorts werden nog 29 personen wegens dronkenschap veroordeeld, resp. tot 3 weken, en 8 dagen hecht, en tot geldboeten van f5, f 3, en f'2 subs. 3 en 2 dagen hecht, Droevig ongeluk. Gisterenavond even voor het uitgaan der Centrale Werk plaats had een zekere van El, vader van twee jeugdige kinderen, het on geluk over een ijzeren rol te struike len, waardoor hij zich zeer ernstig verwondde. Onder hevige pijnen werd de man opgenomen en naar het St. Elisabeths-Gasthuis vervoerd. Kath. Soc. Actie. In het gebouw „St. Bavo" hield gisteravond de afdeeling der Katho lieke Sociale Actie voor Haarlem en Omstreken een algemeene ver gadering voor de afgevaardigden der onderscheidene vereenigingen. besloten werd, dat in elke paro chie een damescomité zal worden opgericht, dat o. a. gelden za! in zamelen voor de K. S. Actie. Door de goede en ijverige zorgen der dames-afgevaardigden van de Mariavereeniging zullen deze Co mbo's gevormd worden. De afdeeling heeft op verzoek van 't Centraal Bestuur een rapport saamgesteld en verzonden betref fende de Katholieke Pers in t al gemeen. De nieuwe secretaris, de heer Th. J. F. Corstens. werd geïnstal leerd en aan den w. n. secretaris, den heer v. d- V e ij den, werd dank betuigd voor dc verdienstelijke waarneming van de secretaris functie. De voorzitter had zich in ver binding gesteld met den Zeerge leerden heer Dr. J. Nouwens, pro fessor aan de abdij Berne te Hees- wijk, den grooten man der R- K. Middenstandsbeweging overeen hier te houden rede om daarna te ge raken tot de oprichting eener R. K- Middenstandsvereeniging. Dr. Nouwens had toegezegd een spreekbeurt te komen vervullen en wel op Maandag of Vrijdag in de eerste helft van April. In het eerste gedeelte zal behan deld worden De noodzakelijkheid van vereeniging voor den Midden stand en in het tweede gedeelte: Waarom moet deze vereeniging! Katholiek zijn. Aan 't slot zal ge-! legenheid gegeven worden tot debat. Het concept Huishoudelijk Re glement werd uitgereikt. In de vol-i gende vergadering zal het behano deld en vastgesteld worden. Even! tueele aan- of opmerkingen moeten vooraf den secretaris worden toe- gezonden. BACH-CONCERT. De heerlijke uien van lonten kunstgenot ons door bemiddeling der Haarlemsche Bach vereeniging bereid, zijn ten einde: Van de vijf concerten, welke ge woonlijk het z.g. muziek-seizoen ons schenkt, werd gisterenavond het laatste gegeven. Niet slechts mochten wij weer aan het steeds bewondering en respect afdringend Amsterdamsch orkest onder leiding van Mengelherg's meesterhand onze volle sympathie schenken, boven dien hadden we nog de gelegenhied onze aandacht te wijden aan l)r. Ludwig Wiillner uit B rlijn. Het optreden van dezen wel is waar sympathieken maar toch eigenaardigen solist brengt mij ertoe allereerst iets omtrent hem te zeggen Dr. Ludwig AViillner mogen wij m.i. niet rangschikken onder de' solisten op het gebied van „Toon kunst". Want wij verstaan onder solist een heerlijk, omvangrijk ge vormd klankvol geluid, beantwoor dend aan de eischen, den solozang gesteld, ik vermeld het hier maar tot voorkoming van begrips verwarring daarvan is beslist geen sprake, zelfs kon men meer dere onaangename, ja neusklanken constateeren. Echter in solozang ligt geenszins de kracht van dezen artistiekeu persoon, neen, hebben wij reden hem te hoogachten, dan moet dit gezocht worden en daar kon men hem met recht prijzen en waardeeren in de declamatori sche uitbeelding. In dit genre, ik wil het gaarne ronduit bekennen, heb ik nimmer zoo iets verhevens gehoord. „Das Hexenlied", gedicht van Ernest van AVildenbruck met be- gieidende muziek van M. Schillings werd door Dr. Wüllner zoo hartelijk gedeclameerd, metzulk een impressie en diep gevoelen, dat men tegen wil en dank door den kunstenaar op dit gebied werd meegesleept, en onder den indruk van zijn verheven talent bleef van het begin tot het einde. Uit het oogpunt van declamatie, vereenig ik mij gaarne met het aanhoudend terugroepen, bij wijze van bijvalsbetuiging op het concert van gisterenavond. Het orkest van het concertgebouw vulde het fantastische zoo heerlijk aan, dat onwillekeurig „das Hexen lied" een diepen indruk op veler bezoekers gemaakt heeft. Hoogst verdienstelijk was ook <le uitvoering van de onvoltooide Sym- phouie van F. Schubert. Deze melodische en lieflijke vindingen werden zoo correct en bezorgd ten gehoore gebracht, dat zoowel elk instrument in 't bijzonder als het orkest in zijn geheel op ongeveinsde hulde aanspraak mag maken. Dat ten slotte de drie deelen uit Beethovens 9e Symphonie allerkos telijkst waren en de ouverture van de opera „Die Meistersinger von Nürnberg" van R. Wagner een verheven indruk achterliet, het zijn redenen te meer, waarom wij met leedwezen moeten getuigen, dat de tijd ons lang zal vallen, gedurende welken wij een „Bach-concert", een genotvollen, leerrijken, ja overhecr- lijken avond moeten derven. Zóó eindigde met het 5e concert deze aaneenschakeling van kunst avonden. Voornaam kunstgenot heeft wederom deae concerten geken merkt, interessant is de kennis making geweest met verschillende kunstenaars bedeeld met buitenge woon talent. Dankbaar herdenken dit verle den en gaarne jsluit ik hierbij in als tolk van het gevoelen van zoovelen een woord van erkentelijkheid aan de „Haarlemsche Baclivereeniging. Haar onze hulde, onze waardee ring en hoogachting voor het onver getelijke, wat door haar bemidde ling tot stand kwam. Moge de „Haarlemsche Bach ver eeniging nog jaren in deze richting werkzaam blijven! Dankbaar kunnen wij zeer zeker den kunstenaars zijn, die ons op deze concerten lninne heerlijke ga ven deden kennen, maar hoven allen hulde den heer Mengelberg en zijn kranig orkest. JAC. DE JONG. 1 de en dem ent gel en He Scl one aar- gei var TP de" lijk de dei- Tit zei* Va in A de 1 Mr dat Kof

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2