Donderdag 14 Maart 1907 No. 6546 3r Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. «tg II BERICHT. Casimir Périer, BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 2 uur, A R< N EMENTSPRÏJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1 .Go Afzonderlijke nummers O.Oo DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BK HALVE ZON- EN FEESTDAGEN PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 —6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTA ANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale do Pnhlicité Etrangère:- G. Jj. IJAUBK Co., JOHN F. JONES, Suce., Paris, 31 his Faubourg Montniartre. Wanneer men nu een abonnement op de Nieuwe Haarl. Courant neemt» ontvangt men de tot I April a.s, verschijnende nummers gratis, DE DIRECTIE, De man, die gedurende zes maan den als opvolger van den vermoor den Sadi-Carnot -het presidentschap der Fransche Republiek bekleedde, is heengegaan, gelijk bij de laatste jaren leefde: stil, schier onopge merkt. Zonder antwoord te geven zelfs cp de vraag: „Waarom trad bij af als president?" liet groote raadsel zijns levens. Of de vraag altoos een vraag zal blijven? Dit mag betwijfeld worden. Casimir- Périer beeft zich vooral bij hel proces te Rennes in 1899 doen kennen, gelijk men hem als president „vermoed" had. En nu de tijding van zijn dood ons bereikt, herinner ik mij weder het teekenend woord van Maurice Barrès, die, na het optreden van Casimir-Périer als getuige te Ren nes bij het Dreyfus-proces, zei.de scherp maar juist: „Vaders zoontje, een zwakkeling, niet geschikt voor de worsteling onzer dagen." Dien indruk gaf zijn heele optre den. Zwak en futloos was deze man, die als de meeste lieden van zijn temperament, die zwakheid achter een schijn van kloekheid poogde te verbergen. Als drager van een grooten naam in bet Frankrijk der 19de eeuw ston den Casimir-Périer alle wegen open, om tot de hoogste en eerste staats betrekkingen te komen. 1 ie alle beeft bij bekleed. Maar hoe? Gelijk een Loubet, een Fallières, hoewel veel korter. Wat is het president schap anders dan een sierlijke looze gevel? Een sluitsteen van het re gecringsgebouw, maar zoodanig aangebracht, uit domheid of met opzet, dat hij steunt noch schraagt; dat hij tot op zekere hoogte een gevaar te meer is voor hei wankele stelsel der republikeinsche Regee ring. Die rol stond een Casimir-Périer niet aan: hij wilde niet begrijpen, dat Gabriel Hanotaux, toen minister van Binnenl. Zaken, volkomen recht had, om hem de inzage te weigeren van de telegrammen aan Buitenlandsc.be Zaken ontvangen. Te Rennes hoorde men hem spre ken vanmijn minister van 0< rlog, mijn minister van minister van Buiten!andsche Zaken, alsof bij iets anders was dan enkel het parade paardje der democratie. I e man begreep zijn rol niet, heeft haar nooit begrepen. Hoe an ders te verklaren, dat hij Hanotaux beschuldigt van ondankbaarheid, omdat hij, Minister van Buiten and sche Zaken, president Casimir Pé rier geen kijkje gunt in staatsstuk ken, hem geen inzage verleent van geheime stukken, op debuitenland- sche staatkunde be t ekking hebbend? Een rechtschapen man was deze politicus wordt verzekerd. Laten wij t aannemen voor kennisgeving wij ons oordeel opschorten, sluiers gevalien zijn, die over zijn piesidentscbap gespreid liggen, tot de ïol duidelijk geworden is, door hem gespeeld bij de eerste acte van het Dreyfusdrama. Er wandelen te veel schurken om in de kleeding van eerlijke lieden en bij de schatting van poli tici behooren wij vooral iü onze dagen zeer voorzichtig te wezen. Of hebben we er niet meerderen met nationale eer, als weldoeners van hun volle zien begraven, dia later bleken te behooren tot die laten tot de categorie van personen, welke een land tot schade en schande zijn Niet aldus zal 't Casimir-Périer'a nagedachtenis vergaan. Hem kan alleen verweten worden, dat bij zijne rol niet bij van zijn ifigrepen heeftdat ost is weggoloopen, toen al wat mannelijk in en aan hem was hem tot aanblijven spoorde; dat hij door zijn ontijdig en on doordacht aftreden den weg gebaand heeft tot de huidige Fransche toe standen. Maar ook blijft achter zijn naam bet reusachtig vraagteeken, dat de Dreyfus affaire heet; zijn rol daar in behoort eerst duidelijk en klaar te worden. Overigens gelooven wij niet, dat Casimir-Périer iets anders geweest is dan het gros der.bedendaagsche republikeinsche middelmatigheden in Frankrijk, groot schijnend, om dat zij enkel dwergen om zich heen hebben. Deze president der Repu bliek zal niet bet geringste spoor nalaten in de geschiedenis zijns vaderlands. L. BELGIE. In de Kamer bracht de heer Jan son (lib.) gisteren de vrede conferentie ter sprake. Hij sprak den wensch uit, dat op dellaagsche Conferentie onderzocht zou worden de quaestie der ontwapening. Hier aan voegde spreker een hulde aan Engeland toe, dat zoo'n schoon voorbeeld gegeven bad door zelf bestuur te js'verleeneu aan Trans vaal. De minister van Buiten!. Zaken nam de zaak minder lyrisch open zeide, dal ieder voorstel ter bevor dering van den vrede met blijd schap door de Kamer begroet zal worden, maar dat België bij derge lijke internationale quaesties steeds onzijdig blijven zal. Eene motie, door Janson voor gesteld, om Engeland een geluk- wensch te zenden over Transvaal's zelfbestuur, werd door den boer Woeste be,-treden. Ook hij stemde wel met dien geluk wensch in, maar.... vond tóch geraden bet voorstel naar de secties te ver wijzen, ENGELAND. Sir Alexander Swettenham, gou verneur van Jamaica, is in Amerika „ezel" gescholden en heeft heel wat andere leelijke dingen moeten hooren. Om van alles af te wezen, wilde de Engelsche regeering Swettenham met eervol ontslag en dankbetui ging voor de diensten den lande bewezen, aan de deur zetten. In bet Lagerhuis heeft de heer Collings nog eens heele geschiedenis van Jamaica ter sprake gebracht, die aan Swettenham's terugtreding of aanvrage om ontslag als gou verneur van Jamaica is voorafge gaan. H ulde brengend aan Swettenham's optreden bij Ce aardbeving, toen luj de poging der Amerikanen om politie-toczicht te houden wist te verijdelen, voegde Collings er bij dat de Legeering te overhaast ge handeld heeft en het ontslag des br. Swettenham een schande moet genoemd Worden. ITALIË. In Vaticaansche kringen verze kert men thans, dat bet eerstvol gende Consistei ie gehouden zal worden enkele dagen na Pasehen. 't Heet verder, dat Z. H. Pius X verandering brengen zal in het traditioneele der bisschopsbenoemin gen. Tot nu geschiedde zao'n be noeming bij breve, den prelaten toegezonden en de bekendmaking d r gekozenen in het Consistorie was niet meer dan eene formaliteit: Pi us X zou thans bepaald hebben, dut die breven der benoeming eerst oi) den vooravond van het Oonsis lorie klaar gemaakt zullen worden. Naar verluidt beeft, Mgr Rinal dini, nuntius te Madrid, de meeste kansen op den Kardinaalshoed. ZUID AFRIKA. De Chineezen-quaëstie schijn took bare oplossing nabij. Door Robin son wordt namelijk aan de Engel sche bladen geseind, dat bij in weken -1500 kaffers geworven beeft voor het mijnwerk. Andere duizen den werden hem aangeboden, onder meer 2000 uit Zoutpansberg alleen. Volgens llobinson zijn er kaffers genoeg te krijgen, en kan men de Chin ezen best naar buis zenden. Ferreira zelf en de andere ter dood veroordeelden krijgen levens lang, ile overigen 15 jaar ge vange nisstraf. Het vonnis is nog liard genoeg in een land, waar Jam-son's „heldendaden" nog niet vergeten zijn en het godzalige Engeland vrijbuiters van dat soort tot zijne voormannen gebruikte. Korte Berichten. Uit China wordt gemeld, dat aan den minister van Binnenl. Zaken Tsjooënlin de hervorming van Mant- sjoerije opgedragen zal worden. Japan zou tot eisch gesteld hebben, dat aan de Chineesehe troepen Jnpansehe in structeurs toegevoegd worden. In Boeda-Pest is de toestand nog zeer gespannen, en vreest men nog altoos voor onlusten onder de veree- nigde arbeiders. ,,fk ben diep getroffen door de vree- solijke misdaad. Een der beste zonen van Bulgarije verloren wij. Hij ruste in vrede." Dit telegram zond vorst Ferdinand van Bulgarije aan minister Stantsjof naar aanleiding van den moordaanslag op minister Pet kof. 't Schijnt een politieke moord geweest te zijn, althans de moordenaar be-, weert, dat bij door 't lot aangewezen was. Turkije en Servië zijn op het oogen- blik poeslief tegen elkaar. De Sultan beeft koning Peter tot een bezoek uit- genoodigcl, welke uitnoodiging door dezen is aangenomen. In Oostenrijken Bulgarije ziet men met wantrouwen die toenadering. In liet Noord-Westen van Canada zijn nog veel werkkrachten noodig. !")e Itegeering doet al het mogelijke om de immigratie te bevorderen. De staat Ontario zal voortaan 24.000 gil. subsidie geven aan 't Leger des .Helle voor de immigratie naar Canada. Wie dus lust beeft... Gemengd Buitenland, „lena." Nauwelijks was eergisteren te Parijs de doodstijding van Casimir- Périer verspreid, of daar kwam het bericht van de gruwelijke ramp te Toulon. Een geregeld verbaal van de ge beurtenissen hebben wij nog niet gevonden. Wij maken uit de tele grammen op, dat het omstreeks middag was, toen de eerste ont ploffing gehoord werd. De Iéna lag, als wij ons de z utk goe 1 voorstel len, in een van de droogdokken achter in de Missiessyliaven. In de Missiessyhaven liggen de oorlogs schepen en rondom, staan militaire gebouwen, kazernes, werkplaatsen voor de vloot, opslagplaatsen van proviand, van steenkool, van am munitie en scheepsmateriaal. Een uiterst gevaarlijke plaats dus voor al wat met vuur in verband staat. Hoe is in bet achterschip van de Iéna een ontploffing oa(staan Heeft de ontploffing van een torpedo met geperste lucht een voorraad kruit doen ontploffen, of is de kruitvoor- raad gesprongen door chemische werking in het kruit zelf? Het zal moeilijk uit te maken zijn, want het achterschip van de Iéna is ver nield en wie in de huurt van het achterschip van de plaats der ont ploffing waren zullen er niet van navertellen. Een gróót aantal matrozen was op bet, oogenblik van den eersten slag' bijeen in de kajuit der adel borsten lste klas, waar de adelborst (Jarlini een voordracht hield over koning Hendrik IV. Bij het verne men van den knal sprongen de matrozen bet vertrek uit en langs ladders en boegspriet wisten zij bijtijds bovenop de zijwanden van het droogdok te komen. De eerste gedachte van hen, die tot bezinning kwamen was, het droogdok te laten zinken. Een luitenant ter zee 2de klas, Roux, die niet vluchtte, maar aanstonds de sluisdeuren van het uroogdok wilde openzetten, moest zijn moed en beradenheid met den dood be- koopen. Hij werd in het dok naar beneden geslingerd en verpletterd. Het schip stond aan den achter kant weldra ih brand, de brand stak de ammunitie aan en zoo volgde knal op knal. Geen ruit Ueef in den omtrek heel. De bomscherven vlogen heel Toulon door. In een Ier voorsteden werd een kind van anderhalf jaar in de armen der moeder door een bomscherf getrof fen. Het kind was opslag dood en de moeder is doodelijk gekwetst. Het openzetten van de water- kleppen van het droogdok was ge heel onvoldoende bet dok met de Iéna snel te laten zinken. Daarom kroeg bet oorlogsschip Patrio last de dokslyizen stuk te schieten De Patrio schoot groote gaten m de wanden van het dok en niet lang daarna was de brandende massa zoover onder water gezonken, dat alle verder gevaar voorbij was. Minister Thomson is naar Tou lon vertrokken. Het gezag van hel marinebestuur is zeker met deze ramp gemoeid. Telkens en telkens komen er gevaarlijke fouten aan het licht, en de fouten, die-de ramp van de Iéna heeft veroorzaakt, is er een uit vele, een uit ontelbare. De feiten geven gelijk aan hen, die sedert jaar en dag het Fransche marinebestuur aanvallen en vooral de Fransche ministers van marine hoogwaardigheidsbekleders, die veelal heter in de wandelgangen van 't parlementsgebouw dan op een sebij) thuis hooren. De zorg voor de vloot is jarenlang toevertrouwd geweest aan Pelletan, journalist van beroep, die van de zee en schepen zooveel verstand had als een oester van de politiek. Hoe kan dat heilzaam zijn voor de vloot, onder bevel te staan van een leek. Deelneming des Keizers. De Duitsche Keizer vernam eergis terenavond om vijf uur het ongeluk van de „ïona." De keizerlijke adjudant bracht kort daarna aan den Franschen gezant de betuiging van 's Keizers levendige deelneming over en voegde er bij, dat de Keizer gaarne bizon- derheden zou vernemen. De Iéna is hoogstwaarschijnlijk voor de vloot verloren. liet achter schip is uiteengeslagen, hettrotsche oorlogsschip is in enkele uren een wrak geworden. De Iéna had een waterverpl rai sing van 12.050 ton. Hij was 122 meter lang, 20 meter en S deelt. ter breed, liep IS xnoopen. De be manning telle was te strijden voor het vaderland en dat bij de voorspelling aan een gewelddadigen dood zeker aan roem rijker dood zou hebben gedacht dan zo» hulpeloos in het droogdok, «onder vijanden om zijn dood op te wreken, zonder zee zelfs om in te vergaan. De Lu tin en de Far- fadet, de twee onderzeesche booten die in 1905 en 1906 aan de Fransche I vloot ontvielen, zijn althans bij het houden van oefeningenomgekomen, maar de Iéna lag in het droogdok om afgekrabd en geverfd te wor den. Volgens de Journal des Débat? zou de ramp te Toulon te wijten zijn aan kwaadwilligheid. Deze bewering is gegrond op het feit, dat de ontploffing ontstond in het achterschip, waar zich het officiers- logies bevond. President Failiières heeft tot nu toe betuigingen van deelneming ontvangen van den Duitschen Kei zer, den Koning van Engeland, den Kuning der Belgen, den Koning van Spanje, den Koning van Portu gal, den Koning van Denemarken, den prins van Wales, den vorst van Monaco, den Paus, prins Carlos van Spanje, president Roosevelt en den president der Vereenigde Staten van Brazilië. Tot omstreeks 6 uur hij het depar- ment van marine binnengekomen berichten becijferen het aantal ver misten op 110. Ook dat nog. De patroon van drie Parijsche vrou welijke koetsiers wil bij den prefect van politie aanvragen of dezen voort aan een revolver mogen dragen, ten einde zich in geval van nood tegen over de heeren collega's, die 't haar erg lastig maken, te kunnen verde digen. Koophandel verkeert, kan bet vol gende worden medegedeeld In de vierde week van Maart zal de geheele Staatscommissie voor den Handeld rij venden en Indu- slriëelen Middenstand aan Let Depar tement van Landbouw vergaderen. In deze vergadering zal de sub commissie, welke de organisatie dei- Kamers van Koophandel in het, algemeen en die der Kamers voor den Middenstand in het bijzonder (handwerkkamers) in Duitschland heeft bestudeerd, rapport uitbrengen. Het belangrijkste onderwerp van bespreking zal dan zijn de publiek rechtelijke vertegenwoordiging \ian den Middenstand in de Nederland- sehe Kamers van Koophandel. 088 koppen, zijn machines waren van 16,500 paar dekrachten. Vier kanonnen van 30,5 centime-ter, S van 16,4, 8 van 100, 2 van 65, 20 van 47, 14 van 37 en 4 torpedolanceerbulzen waren ïj'n oorlogswapenen. Ee:i van de beste en duurste slagschepen van de Fransche vloot is als vuurwerk uiteengepoeft, hon derden menscheu gedood, v rminkt, in rouw gedompeld. Treurige on dergang voor een schip, dat bestemd Ds weigering van de Mulde door Prins Hendrik. Het „Vaderland" schrijft: Ons volk, dat men nota bene soms nog wel phlegmatiek noemt, heeft éen groot gebrek, het weet geen maat te houden. De manier, waarop de kranige han deling van den Prins al spoedig werd gecommentarieerd, was niet in harmo nie met de onbevangenheid, waarmee zij was verricht. Wij beweren niet, dat men overdreef. Maar men maakte over 's Prinsen eenvoudige, flinke, zelfopofferende daad met de beste be doelingen meer luidruchtigheid, dan bij een handeling van dat karakter past. De weigering van den Prins om eenig huldeblijk te aanvaarden, en de betuiging, dat bij meent slechts zijn plicht als Nederlander te hebben ver vuld, zal do stemming weer in het juiste spoor terugbrengen. En de Prins zelf zal ons volk nadat woord vele maUn sympathieker zijn, dan indien hij i;h het huldebetoon had laten welgevallen. Zijn weigering is geheel in den stijl van zijn optreden aan den Hoek van Holland, vult die daad op waardige wijze aan en doet nog te beter uit komen het eenvoudige, flinke en rid derlijke, dat in 's Prinsen karakter ligt en waarvan die daad een uiting was. Eerste Kamer. Vooi de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, o.a. de (Jredietwet voor Oorlog, zijn door de afdeelingen der Eerste Kamer benoemd tot rapporteurs de heeren Von Fisenne, Van Zinnicq Bergmaan, Van der Feltz, Rahusen en °Van Wassenaer van Roianle. De Eerste Kamer is lieden te 11 uur in openbare vergadering bijeengekomen ter behandeling van deze ontwerpen. Staatscommissie voor den Handeldrij- venden en Industrieelen Middenstand. Men bericht uit den Haag aan het „N. v. d. D. Omtrent het stadium, waarin de quaestie der vertegenwoordiging van den Middenstand in de Kamers van De Crisis. Het verloop van de ministeriele crisis zou volgens „Land en Volk" tot op dit oogenblik aldus zijn Toen het Kabinet-De Meester verklaard had, niet bereid te zijn orn op zijn verzoek om ontslag terug te komen, tenzij vooraf ge bleken was, dat de rechterzijde weigerde het bewind in handen te nemen, heeft de heer Heemskerk zich met de voorbereidende maat regelen belast. Het antwoord is geweest, dat de rechterzijde niet bereid zou zijn, tenzij vooraf ge bleken was, dat de linkerzijde wei gerde het bewind in handen te nemen of te houden. Onder een Kabinet uit de linker zijde werd ook verstaan een zaken- Kabinet buiten de christelijke coalitie. Daarop zijn pogingen onder nomen, die nu nog hangende zijn, om liet terrein voor een zaken- Kabinet te verkennen. Regeling der visscherijen. De minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, heeft het afdee- lingsverslag beantwoord, betrekke lijk het wetsontwerp tot regeling der visscherijen. De minister verklaart zich vol komen te vereenigen met het be toog, in de Memorie van Toelich ting tot het door zijn ambtsvoor ganger ingediend wetsontwerp, voor zoover betreft het feit, dat de ach teruitgang van de uitkomsten der zoetwatervisscherij voor een niet gering deel is te wijten aan de ver vuiling der vischwateren en dat hiertegen voorziening bij de wet wordt vereischt. Mét de Kamer komt het den minister voor, dat de belangen van de jacht en die der visseherij af zonderlijk wettelijk moeten geregeld worden. Voorts is de minister het met vele leden eens, dat de onderschei dene vi scherijen in ééne wettelijke regeling behooren te worden sa mengevoegd. Het belang, zoowel van de zee- (of liever de kustvis- scherijals van de zoetwatervisscherij brengt mede, dat in dit opzicht in het ontwerp geene wijziging worde aangebracht. Voor zooveel noodig is bij een gewijzigd wetsontwerp aan de tegen de voorgestelde rege ling geopperde bedenkingen tege moet gekomen. Er bestaat geen reden, uit de wetsvoórdracht te lichten, al wat niet op de zoetwatervisscherij be trekking heeft, aangezien het wets ontwerp, wat dit punt betreft, de zelfde strekking heeft als de wet van 21 Juni 1881. Het voornemen bestaat, de be hartiging der visscherij-aangelegen- heden ook in het vervolg te laten ressorteeren onder de afdeeling Nii- verheid. Intusschen wordt thans, na ge pleegd overleg met den Minister van Financiën, door een nieuwe bepaling, bij de wet zelf, gelegen heid geopend tot het vaststellen ODRANT inxiendrat AGITE MA HON AGITATE. 4: Ac •Jf. 4'- 4c

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1