Judea's ondergang. 1 Kerk en School, Sociale Berichten. Marktberichten. Amsterdamsche Beurs. DE RHEDMATIEK KWELDE REM. Rechtszaken. FEUILLETON. l.ófii Lan- Nieuwkerkei weg tot den Ringdijk, ter grootte van 1.19!24 hectare, aan dm publieken dienst, te onttrekken en ts verkoopen aaji den landbou wer Ackerman alhier. De diefstal. Omtrent den alhier te Vijfhuizen bij den winkelier Kemp gepleegden diefstal verneemt men nader, dat de dieven door het openbreken van een raam het naast zijn woning staand pakhuis zijn linnengedrongen en een daar aan wezigen wagen nagenoeg hebben leeggeplunderd. Vermist wordt een hoeveelheid kruidenierswaren, zoo ids koffie, thee, suiker, enz. benevens 3 kistjes sigaren, borstels en eenige ijzeren pannetjes. Twee personen, die des morgens omstreeks 3 uren een koe naaf de boot brachten, hebben wel in de nabijheid van het pakhuis van Kemp 2 mannen gezien, doch stellig mee- nende, dat het Kemp en zijn zoon waren. daarop verder geen acht meer geslagen. Wel jammer, dat- die personen geen argwaan hebben gekregen, anders zouden de dieven vrij zeker in het uitv eren van hun plan verhinderd zijn geworden. Nu zijn de vogels gevlogen en heeft men nog niet het. minste spoor van ben ontdekt. -Voordracht. Ter benoeming van een lid van de te Bloem endaal zetelende Gezondheidscommissie is door B. en Ws. dezer gemeente voorgedragen de heer C. Bos alhier. BEVERWIJK. Ingevolge het jl. gehouden vergelijkend examen zijn tot de le klasse der Bissch. Kweek school voor Onderwijzers alhier, met ingang van 1 Mei a.s. toegelaten de volgende 24 jongeheeren N. Andriesma, alhierC. Andringa, oudsend W. Beijer, Amsterdam; •L V. Berkel, Oude-WeteringH. Brandt, Westwoud J. Brugman, Amsterdam C. Copray, Nieuwveen; •1. v. Dam, Ouderkerk a.d. Amstel; E Grobben, VoorbuigC. Janse, DordrechtL. Kint, Ossenisse H. Koelman, Wijk aan Zee A. Lucas, Haadem; H. Meijer, H oogmade; J. Nederkorn, HaarlemJ. Scholtz, Amsterdam C. Schrikx, Hoorn G. ümme-, Haarlem P. Verberue, Nes a.d. AmstelF. Vonken, Am sterdam N. v. <1. Vring, Woerden; E Waaijer, Volendam P. Wester; OterleekP. v. d. Wiele, Oude- Bchild. Schip gezonken. Gisternacht te ongeveer 12 uur is een alhier in Bijp liggend schip geladen met puin gestemd voor de alhier in aanbouw zynde marmerfabriek, gezonken, oordat het schip onverwachts lek geworden was. Met moeite is het den schipper met zijn gezin mogen gelukken, het schip nog tijdig te verlaten. Schipper W. v. Zutphen, welke met zijne schuit in de nabij heid lag, heeft zich zoo mensch- hevend betoond de dakloozen voor- löopig onderdak te verleenen. HEEMSKERK. Installatie Seret Bonderdag 14 Maart werd alhier geïnstalleerd de heer A. Seret, bur gemeester dezer gemeente. Om eirca tien ure arriveerden de rijtui gen, waarin gezeten waren de hoofd- persoon en commissieleden der in- 'Uldiging. Begeleid door een escorte 'uiters en fietsrijders, opgeluisterd door de kranige muziekkapel van Beverwijk, maakte deze stoet een Hinken indruk op de bewoners en bijklustigen. De inwoners hadden natuurlijk de Nederlandsche drie kleur uitgestoken. De burgemeester werd aan het Raadhuis opgewacht door de schoolkinderen. Hier werd 'em een prachtige bouquet aan geboden door het dochtertje van w de AVilde met de woorden: vees welkom!" Daarna het ij mn? Hng? der schoolkinderen, x> ;u''la hen heer Seret naar liet 11 uus to°g en hier werd ver verwit °°r den Raad- Na doze of ,ii 0üllng een prachtige in stallatie-speech van zijn Z.E.A., die net burgemeesterschap hiermede aanvaardde. Voorstelling der ge meente-ambtenaren enz. Benoeming Secretaris. De nieuwe bur g-meester herstelde de font der raads vergadering, omtrent de benoeming van H. van Benthem tot Secretaris der gemeente Heemskerk, door om half twee ure een openbare raadsver gadering te beleggen. In deze verga dering werd genoemde heer van Bent hem met algemeene stemmen tot Se cretaris benoemd en terstond na de benoeming beëedigd. EGMOND-B1 NX EX. Raadsverga dering Afwezig de heer J. Zonne veld. De burgemeester opent de vergadering en leest de notulen van de vorige vergadering, welke wor den goedgekeurd en geteekend. Een verordening op het lossen en vervoeren van bouwmaterialen wordt aangenomen. Op de losplaats aan et Mallegat te Egmond a. d. Hoef zullen steenen niet langer dan 2 dagen opgeslagen mogen worden, op boete van ten minste drie en ten hoogste tien gulden. Andere bouwmaterialen moeten zoo dicht mogelijk bij de molenwerf afgeladen worden. Verder zal een bord geplaatst worden op het Malle gat met verbodsbepaling en een rij palen op den rijweg langs de vaart af te sluiten. Hierna werd besloten de paden in de beide dorpen te verbeteren; het plan om den Limmenweg te vernieuwen werd aangehouden. Voor kennisgeving werd aange nomen het ingekomen verslag van de commissie tot wering van school verzuim te Egmond a.d. Hoef; ver leend werd aan de erven Hof voor den tijd van 30 jaar erfpacht van de gemeente voor het huis, vroeger door de wed. Hof bewoond. Na een reclame van den heer M. lloutenbos tegen het door hem te veel betaalde schoolgeld, behandeld te hebben, ging de raad in gehei me zitting om over de ontslagaan vrage van het hoofd der school te Egmond a.d. Hoef te spreken. Na de opening der zitting werd het voorstel aangenomen om het sala- lis van den heer D. G. Knijnenburg te verhoogen, om hem zoodoende (e bewegen om te blijven. KROMMENIE. Gemeenteraad. Gistermiddag vergaderde de raad dezer gemeente in openbare zitting tot vaststelling van den Hoofdelijken omslag. Verder werd een voorstel van den heer C. Verwer aangenomen om de beschoeiing der Vaartkade met 100 meter te verlengen. Arrondisscmeiits-Rechtbank. te Alkmaar. Zitting van 12 Maart 1907. UITSPRAKEN. A. v. W., Hoorn, verduistering, 2 maal gepleegd, 5 mnd. gev.straf. S. B., Alkmaar, beleediging, subs. 10 dagen hecht. G. B., Grootebroek, wederspannig- heid, fl boete subs. 8 dagen hecht. M. M. de G., Den Helder, beleedi ging van een agent van politie, f8 boete subs. 8 dagen hecht. S. Z. Grootebroek, mishandeling, f3 bnete subs. 3 dagen hecht. A. v. d. R., vroeger te Hoorn, thans zonder vaste woonplaats, hooger be roep kantongerecht., vernietiging von nissen van den kantonrechter en op nieuw 3 maal 2 dagen hecht, en op zending naar een rijkswerkinrichting voor 1 jaar. Internationaal Congres voor School hygiëne. Drie jaren geleden is te Neuren berg het eerste congres van boven genoemde aard bijeengekomen. Vol gens het toen genomen besluit zal liet tweede congres nu gehouden worden te Londen van 5 tot 1 1 Augustus. Het zal zich in de vol gende elf sectiën splitsenI. phy siologie en psychologie der opvoe ding: II. medisch en. hygiënisch school toezicht; III. de hygiëne der on erwijzers; IV. onderwijs in hygië ne voor onderwijzers en leerlingen V. lichamelijke opvoeding; VI. hy giëne der leerlingenbuiten de school: vaeantie kampen en vaeantie-; obo len; betrekki gen tusschen gezin en school; VII. besmettelijke ziekten, slechte gezondheid en and< r rede nen voor schoolverzuim; Vill. bij zondere scholen voor zwakho- f lige en abnormale kinderen IX. sch >1< n voor blinde, doove en stomme kin derenhygiëne der internaten; XI. het schoolgebouw. Bovendien zullen nog op vier algemeene vergaderingen behandeld worden: 1. methoden voor heteer- s'e en latere geneeskundig onder zoek van schoolkinderen; It. school- arbeid met betrekking tota. den duur der lessen, b. de volgorde dei- vakken, c. het jaargetijde; III. de school en haar verhouding tot de tuberculose; IV. verlichting en ven tilatie van schoollokalen. Gelijktijdig met het congres zal in het gebouw, waar de zittingen en vergaderingen plaats hebben, een internationale- tentoonstelling- gehouden worden van al wat op den bouw van de school, haar in richting en het onderwijs betrek king heeft. Het Gouden Priesterjubilé van Pius X. Bet dames-comité, dat zich te Rome onder hooge bescherming van prinses Ludwig van Beieren en de prinses Von Hohenzollern gevormd heei't tot 't aanbieden van huldeblijken aan Z. H. den Paus bij gelegenheid van zijn gouden priesterjubilé, Iaat nu bekend maken, dat men op uitdrukkelijk ver langen' van Z. H. den Paus geen pronk- of prachtstukken moet zenden. Door de grootte der gegeven giften moet men het Z. H. den Paus veeleer mogelijk maken om bij zijn jubelfeest op ruime schaal te kunn n geven, vooral aan de missies en de arme kerken. De altaarsieraden en kerkelijke ge waden, die men Z. H. denkt aan te kunnen bieden, moeten bovenal sterk en goed zijn en in vorm en snit vol gens de liturgische voorschriften ge maakt. De Evertsen. De rechtbank te Alkmaar heeft gisteren uitspraak gedaan in de bekende zaak van de firma Gebr. Zurmühlen en den heei Van Eyk tegen den Staat der Nederlanden betreffende het loon voor verleende hulp bij de stranding der „Evertsen." De Rechtbank veroordeelde den Staat der Nederlanden tot betaling van f 32,000 aan de firma Gebrs. Zurmühlen en f S000 aan den heei Van Eyk. De kosten moeten door partijen gezamenlijk worden betaald. De Paus en de Drankbestrijding. Vóór weinige dagen beeft Zijne Heiligheid PiusX. den strijd tegen bet alcoholisme opnieuw aangemoe digd hij heeft de Italiaansche priesters medewerking bevolen, aan de openbare maclit afdoende maat regelen tegen het alcoholisme. De Giornale d'Italia schrijft „Bewogen door de talrijke mis daden en woeste aanvallen, in de volkskwartieren te Rome gepleegd, en na vernomen te hebben van een hofprelaat, dat het grootste deel dezer misdaden c-n wetsovertredin- toe te schrijven zijn aan het groot getal drankhuizen in die wijken, noodigt de H. Vader de pastoors uit, het. Staatsbestuur te vragen, deze plaag te doen verdwijnen". „Stelt al uwen invloed in 't werk", zeide hij nog tot de priesters, „ot.,- dat de eigenaars hunne huizen niet meer verhuren zouden aan de ver- koopers van bedwelmende dran ken". Ce nieuwe Drankwet in Ierland. Ierland gaat altijd door voorliet drinkland. En toch is er een wet in werking getreden, die wij drank bestrijders hier maar niet krijgen kunnen. Van Januari af zijn de vergunningen 's avonds om tien in plaats van om elf uur gesloten. Wat den Zondag betreft mogen nu in de vijf groote steden de vergunningen slechts van twee tot vijf uur 's middags geopend zijn in plaats van twee tot zeven uur. Tegen drankmisbruik. In de noordelijke landen, waar, zooals men weet, het drankmisbruik sterk heerscht, worden door de ove heid tal an pogingen gedaan, om aan deze volkskwaal paal en perk te stellen. De wetgever is streng, de opvoeders van het volk trachten te doen wat er tegen ge- ■Ja ui kan worden. Zoo lazen wij dezer dagen een eigenaardig middel, dat, met goed gevo'g, werd toegej ast. In een kleine plaats 1 ad de burgemeester van zijn bevoegdheid gebruik ge maakt en laten afkondigen, dat bij elk geval van openbare dronken schap de overtreder een bedrag v.tn 2.50 kroon zou storten in de gemeente!ijke armenkas. Deze boete werd na dm lijk met tegenzin be taald en omdat er veel gedronken werd in hot bewuste plaatsje, werd er ook veel gemopperd. Toen bedacht de burgemeester er het vólgende op hij stelde zich in verbinding met den predikant, en deze las voortaan eiken Zondag van den kansel af de in Zweden gebruikelijke dankbetuigingen ten behoeve der armen van de plaats. De gemeente-leden kregen dus te hooren„Door smid Anders is 2.50 kr. in de armenkas gestort door metselaar Peters is 2 50 kr. in de armenkas gestort door enz." Iedereen begreep natuurlijk hoe de vork in den steel zat en wat er achter deze vrijgevigheid school. En een openlijke dank, maar wel verdiende bespotting was het deel van deze liefdadige drinkebroers. Men kan zich echter niet voor stellen, hoe goed het middel werkte En beter dan de zwaarste straffen stuitte deze openbare dank, van den kan.el afgelezen, hun drank zucht. Arbeidstoestanden te Amsterdam. In overeenstemming met een be sluit van de algemeene vergadering, dat het jaarverslag gegevens be treffende de Amsterdamsche vak organisaties en arbeidstoestanden moet bevatten, is een beknopt overzicht van arbeidsduur en ar beidsloon in een aantal vakken te Amsterdam aan het verslag toe gevoegd. De secretaris van den A. B. B. heeft daarvoor verzameld gegevens van het Centraal bureau voor de statistiek, van de Soc. Dem. Stu dieclub, aangevuld met gegevens door den Bond zelf bijeengebracht. De mededeeiingen uit de verschil lende bronnen worden afzonderlijk gegeven en zonder commentaar. Hier is dus uitsluitend een zeker feitenmateriaal bijeengebracht. Het onderzoek strekte zich over een aantal vakkeu uit, inde voornaamste plaats eclfier tot de bouwvakken, gemeentewerklieden en gemeente beambten, het confectiebedrijf, het typografen bedrijf, metaal- en hout bewerking, sigaren- en tabaksbewer- kersbedrijf, bakkers, haven- en bootwerkers enz. Aan h et slot van bet overzicht der verzamelde gegevens wordt dan een staatje gegeven omtrent de lengte van den arbeidsdag en het bedrag van het werk- en uurloon in de verschillende behandelde vak ken (totaal 50 vakken met ongeveer 64,838 arbeiders(sters), een staatje dat echter slechts betrekkelijke waarde heeft, Jvooral ten aanzien van het loonbedrag, waarvan de zeer uiteenloopende minima en maxima worden opgegeven. Leerzaam zijn echter de opgaven omtrent den a-beidsduur, omdat Hieruit blijkt dat in de moeste der genoemde vakken de arbeidsduur na aftrek van rust- en schaft tijden niet bovenmatig is. De gewone duur van den werktijd is voor de meeste vakken tien uren of minder, in een aantal anderen elf uren, en slechts voor enkele meer dan elf uren. (Overwerk is hier natuurlijk niet bijgerekend). Bepaald overmatige arbeidstijden worden gemeld van de kappers- arm0nomlladen10evf iVo1, medeliJden den drukte Pi l R barer slavin en de eer J» i aan het hart- Het was schikte .m'11,' ,dat Bj hare onderge- heid bewees hartelPe toegenegen die DnLpl00f aac den God van Israël, hervX Eeuwig toornig zal blijven," begeven i ,e> «beeft mij ook niet van Jerusalem Richten bHegering de heilige stad rt verovering van den tempel hiér kwIenVOestlng van heb ik mij ook glrCP" Daaraan laatste hoop vastgekkmnt 'lIS aan de heilige met de levieten zag rondleiden ia den zegestoet, toen ik het lijk van den hoogepnester begeleidde en het in vreemde aarde, verre van onzen ge boortegrond, begraven zag." Phoebe zweeg, en ook Domitilla bleef zwijgen, in diep gepeins ver zonken. „Zijn bloed kome over ons en over onze kinderen I" Dat woord klonk haar onophoudelijk in de ooren. „Ik moet u nog één ding zeggen," begon Phoebe kort daarop weder, „dat gene nl. waarop mijn onwrikbaar be trouwen op God gegrond is bij het vreeselijk strafgericht, dat over mijne familie en over mijn volk is geko men. „Toen Jesus nl. aan het kruis hing, en de priesters en schriftgeleerden hem toeriepenAls gij de zoon Gods zijt, daal dan af van het kruisrichtte Hij Zijnen blik tot den Hemel en sprak: Vader, vergeef het hun, want zij weten niet, wat zij doen!" Domitilla was zeer aangedaan door deze woorden. „Hoe?" zeide zij verwonderd, „heeft Jesus te midden van zijn ondragelijke pijnen, in zijnen doodsangst, terwijl hij gesmaad werd en gehoond, aldus nog gebeden voor zijne moordenaars, ja hen nog verontschuldigd? O, Phoebe, en barbiersbedienden (12'/2 tot 14 uur), koper- en blikslager (9 lot 14 uur), kruideniers- en fijne vleesch- warenbedienden (12 tot 14), confec- tiebedienden (11 tot 121/2(, loop- m pakhuisknechten (HV2 tot 13), schuitenvoerders (14 tot 15,) tuin lieden (15 uren, in den 'win'er minder), behangers en stoffeerders 8 tot 15), kleermakers (onbegrensd). Hierbij dient in het oog te wor den gehouden, dat enkele dezer vakken seizoens-bedrij ven zijn, waar de lange werktijd in het drukke seizoen valt. De Pink Pillen hebben hem genezen. De Heer H. Kaal, tuinman te Doe- tichem, schrijft ons: „Ik geef u kennis dat ik het herstel mijner gezondheid aan de Pink Pillen dank. Ik ben ge heel-en-al verlost van mijne rhuma- thiek, en gevoel nergens meer pijnen, terwijl ik te voren niet anders kon loopen dan leunend op een stok en mijn lijden mij verhinderde te zitten en te liggen." te Beverwijk en Cornelia de Rover, onl. te Beverwijk. .Jan Pover en Adriana Koeman. Getrouwd: Willem Elfring e.i Alida Sophia Liekeles Oebles. Ario Hoet en Adriana Johanna Bieman. Zwier Veenendaal en PetronelH Ca- tharina Duijneveld. Overleden: Wulbert Glorie, 54 j. Petrus Baaijens. 86 j. Stijntje Huisman, wed. van Yzak Nap, 84 j. Hilkelina Johanna Tjaden, 36 j. Hetr 1 Kaal Portret R. Velsink, Doetinehem), Men schrijft ten onrechte de rhu- matische pijnen toe aan de koude en aan de vocht. Dat deze d. itbarsting van de rhumatische crisis begunsti gen, kan toegegeven wordenmaar het is een dwaling te meenen dat zij de eenige oorzaak zijn. Indien de koude de eenige oorzaak ware, zou het vol doende zijn goed warm te bed te blijven, om de pijnen betrekkelijk spoedig te zien verdwijnen. De rku- matiek, evenals de jicht, het graveel, het spit in den rug en de heupjicht, hebben tot oorzaak de afzetting in de gewrichten, de blaas en de nieren, van urinezuur. Hoe moet dat urine zuur, dat de pijnen veroorzaakt, wor den weggevoerd. Dat is het groote vraagstuk voor de reumathieklijders. Het antwoord bevindt zich in den aanvang van dit artikel, ondersteund door een voorbeeld uit duizenden ge nomen. De Pink Pillen zijn eveneens onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, zenuwlijden, maagkwalen. Prijs f 1,75 per doos, f9,— pér 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilé, Stei ger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij PLAATZEIi VAN DER HULL, Jansstraat 28. BURGERLIJKE STAND. ALKMAAR. Geboren.- Catharina, d. v. Wij - brand Houtkooper en Maria Margare- tha van Doorn. Johannes Herma- nus, z. v. Jacob Molenkamp en Helena Hoogstraaten. Nicolaas Hendricus, z. v. Petrus Oudejans en Klasina Wokke. Antouie Willem, z. v. An ionic Willem Gerver en Adriana Ja- coba Chrietiaansen. Cornelia, d. v. Wilhelmus Petrus Zonderhuis en Eli sabeth Groot. Hendrik Bernardus, z. v. Dirk Hoekmeijer en Anna Rike. Josepha Maria Annaise, d. van Gerhardus Adrianus Conijn en Martha Maria Ignatius Schroder. Petrus Gerardus, z. van Petrus Blankendaal en Alida Enake. Petrus Servatius, z. van Gerardus Teeling en Anna Maria Brouwer. Margaretha Maria, d. van Pieter Mulder en Marijtje Noordman. Ondertrouwd: Antonie Bernar dus Gros en Johanna Maria Pruim- boom. Gerrit Cornells Alders en Neefje Mieldijk, eerstgen. onl. te Nij megen. Hendrik Peereboom en Trijntje Nierop. Evert Wijnberg SCHIEDAM, 14 Maart. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn f 9.25 per Ned. vat, zon der fust en zonder belasting. Moutwijn kalm. Spoeling per ketel f 1.10. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Maart Kool: Rorde f 3.a 11.50. gele 2.50 a 9.witte f 1.50 a 7.50 per 100, Uien f 1.20 a 1.40 per 50 Kg. Koffie. Afgedaan46 bn. Kayoe Enak, alh. gedopt, ex Besoeki; 200 bn. Koffie, ex Bellerophon. S ciü£r. Biet- iets kalmer. Thee. Ex veiling van 28 Febr, af gedaan No. 592: 12,1 kn. Java. Specerijen. Bij inschrijving afgedaan 13 bn. witte Pramoeang Peper ex Flores. Tabak. Van de op morgen bij in schrijving aangekondigde partijen Su matra zijn uit de hand verkocht 416 pk. KFH tot ca. 165 c. Katoen stil. Huiden. Bij inschrijving afgedaan TRP 613 buffel- en 1163-. etoomende per Java. De 1784 geitevellen bleven onverkocht. Tin flauw en onregelmatig. Gedaan: Banka per April tot f lló1/^, 115 en per Juni tot f 1143/s, 114h'g, waartoe te koop blijft met koopers f lj4 lager, Amsterdam. 14 Maart. Aardappelen. De prijzen waren als volgt: borgers fl.60 4 1.90 blauwe f 2.a 2.60, bonte f 1.90 a 2.80, blauwe poters fl.50 a 0. Geldersche blauwe f 2.a 2.10, bonte f 2.a 2.40. Zeeuwsche blauwe f 2.60 a 2.75, bonte f 2.60 a 2.80 en eigenheimers f 2.a 2.10, poters fl.60 a 1.70. Zand Eigenheimers f 1,a 1.60. Malta's 7 a S c. per kilo. Aangevoerd 3 ladingen. EDAM, 14 Maart. Ter botermarkt waren aangevoerd partijen, prijs a c. per half kilo. Kip eieren f 3.50 a 3.75 de 100 stuks. HOORN, 14 Maart. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 21 stapels kaas, wegende 12,336 kilo. Hoogste markt prijs voor kleine f 33,50, commissie f 32,50 per 50 K.. G NOORD-SCHARWOUDE (Station). 13 Maart. Roode Kool le soort f 10,50 a f 11,50, 2e soort f9,a flO, kleinere f2,50 a f9,Gele Kool le soort f8.50 a f9,2e soort f7, a f8,kleinere f2,a f 6;50, Witte Kool le soort f0,a f0,2e soort f0,a f0,kleinere f0,a f0. D ensche witte Kool f 2,50 a f 8,50, per 100. Uien f 1,60 a fl,80 p. 50 Kg. 15 Maart. Medegedeeld door H. O. Tombebgh en Co. OPENINGSK OERSEX. vorige koers SS1/4 81/2 231/2 375/ö 93'/g South. Pae Sh. Common Marine Pref. Common Steel Sh. Topeka Sh. Je pref. Mexican. Common Kansas Sh. Pref. Common Wabash Union Sh Southern Rails Car Foundry Sh. Common Erie Missouri Rock Island Ontario Sh. Denver Sh. Kon. Petroleum Common Peru Pref. Peru Dominica Kimberley Great Cobar Rusland Hope Consols Aruer. markt belangrijk lager Russen flauw. Fetroleummarkt lager. Tabaksmarkt ongeanime rd. Mijnwaarden lage:-. 23 51 14 1531/4 223/g 381/4 2S'/g 373/4 213/4 383/g 30y16 828 123/4 42-/8 51 691/g Heden 781/2 81/4 211/2 357/8 891/x 201/4 23 497/g 123/4 139 211/., 347/g 28 353/4 203/4 353/4 291/., 806 123/g 41 501/2 175 681/, 691/j een menscli kan in zijn leven een huichelaar zijn, maar niet in het aan gezicht van den dood! Als gij mij ge zegd hadt. dat hij aan het kruis den vloek over Jerusalem en zijn volk had uitgesproken en zijne profetie over hunnen ondergang had herhaald, dan zou ik zulks hebben kunnen begrij pen, en ik zou in de vervulling van dien vloek eene bevestiging van de goddelijkheid zijner zending hebben gezien. Maar 'aan het kruis bidden, bidden voor degenen, die hem onrechtvaardig ter dood verwezen heb ben, ja die laag genoeg waren om hem in zijn stervensuur te bespotten, 0, Phoebe, dat is het hoogste en verhe- venste gebed geweest, wat ooit van de aarde ten hemel is opgestegen. Neen, Phoebe, zóó kon geen mensch, zóó kon alleen een God spreken." Domitilla bad zich op haar rustbed opgericht en onwillekeurig de handen gevouwen. „En dit gebed van den stervenden Jesus," zeide Phoebe onder een stroom var» tranen, „is mijne hoop, het houdt mijn vertrouwen staande; zulk een bede van de lippen eens rechtvaardi gen, van een heilige kan de eeuwige God niet onverhoord laten. En als Hij straft, als Hij den dood des onscbul- digen op ons gewroken heeft, zal Hij weder vergiffenis en barmhartigheid betoonen." „Ik dank u voor alles, wat gij mij verteld hebt," zeide Domitilla. „Het heeft mij met nieuwe gevoelens ver vuld en mijn gemoed tot kalmte gestemd, vooral het woord van den stervenden Christus. O, thans begrijp ik," ging zij voort, „hoe zijne aan hangers zoover in zijne vereering kun nen gaan, dat zij hem vergoden. Toen de vlammen zoo angstwekkend uit het gebied aan de overzijde van den Tiber de lucht verfden, en ik vreesde, dat misschien de geheele wijk de prooi van het vuur zou worden, en wie weet hoevelen daarbij goed en bloed zouden verliezen, heb ik in mij nen angst voor de eerstemaal tot Christus gebeden, dat Hij bewerken zou, dat de vlammen werden beteu geld, en een zoo noodlottig einde den eeredag onzer familie niet zou beslui ten. Als ik zijn laatste gebed had ge kend, zou ik mij met nog veel groo- ter vertrouwen tot hem gewend heb ben." „Maar ga nu weer naar uwe kamer. Ik hoop, dat ik thans den slaap zal vatten en rustiger zal sluimeren, en ik wensch u hetzelfde toe." En de slaap kwam, en andere droo- men, blijder van aard, hielden den geest van het meisje bezig. Boven al^die droombeelden uit schitterde hoog" en stralend het beeld van den Gekruiste, en als een woord van oneindige liefde klonk in hare ziel de echo van het gebed: „Vader, vergeef het hun, want zij weten niet, wat zij doen. ACHTSTE HOOFDSTUK. een godsdienstoefening der eerste CHRISTENEN. In de eerste dagen na den triomf tocht volgde het eene feest op het andere; openbare spelen en voorstel lingen van allerlei aard wisselden elkaar tot vermaak des volks af. In den tempel op het Kapitool wa ren de voornaamste buitgemaakte stuk ken tentoongesteld, en zonder ophou den stroomde de nieuwsgierige menigte toe, om de voorwerpen, welke de Joden bij hun eigenaardigen eeredienst ge bruikten, van naderbij te beschouwen. Bovenal trokken de gouden kandel. met zeven armen en de gouden scho tel der tooubrooden aller oogen; verder eene menigte van kostbare geschenken, welke in den loop der eeuwen door keizers en koningen, ste den en vlekken in den tempel van Jerusalem waren saamgebracht. Menig stuk was zwart van den rook en ver toonde sporen van den brand; Titus' soldaten hadden de tempelschatten ten deele midden uit de vlammen moeten redden. Aan gene zijde van den Tiber, op de vlakte, ongeveer waar thans het St.- Pietersplein ligt, was door Joodsche slaven een groot bekken, de Nau- m a c h i agegraven, waarheen het wa ter van den Tiber door een kanaal werd geleid, opdat men het volk het schouwspel van eenen zeeslag kon bieden. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3