STADSNIEUWS. kind laat meegaan. Is dat zoo erg? Dat kind betaalt toch iets. En wanneer het niet was meegenomen zou de maatschappij voor dat kind niets hebben ontvangen. In elk geval het aantal kinderen, dat mee kan worden gesmokkeld ia niet onb paald. Bovendien als de vader schriftelijk een aan vraag moet doen voor de leden van zijn gezin, dan mag worden betwijfeld of misbruiken veel zullen voorkomen. Zorg voor vee en voormenschen. De heer E. J. Abrahams schrijft in een ingezonden stuk aan het Sb ld. Eens vroeg ik een boer, wiens vrouw ernstig ongesteld was, hoe het er mee ging. Och, was het we derwoord, met de vrouw dat komt wel goed maar, weetje, als m'n beest (koe) maar niet zoo ziek was. Deze gebeurtenis herinnerde ik mij, toen ik dezen morgen las, dat vanaf 1 Maart van Rijkswege gele genheid wordt gegeven tot het kosteloos onderzoeken van geheim middelen (alias kwakzalversmidde len), die worden aangeprezen voor het vee. Men krijgt desverlangd ook antwoord, of het middel werkelijk helpen kan. Het wil mij voorkomen dat, na het vee, ook de mensch voor een dergelijke bescherming tegen de looze praatjes der kwakzalvers in aanmerking kan komen. Wanneer zou de Regeering kunnen besluiten een dergelijken maatregel ook voor den mensch in te voeren Im Jahre 2000? Het nieuwe Villapark. Gelijk uit de verslagen bekend kan zijn, werden eerst onlangs de definitieve aanvragen om bouw- en waterleidingconcessie bij den Raad der gemeente Sloten ingediend. Dat dus binnen enkele weken de aanlegwerken voor ophooging enz. zullen worden aanbesteed, mag der halve wel met grond worden be twijfeld. Immers de gemeente Amsterdam duldt niet dat huis-, hemel- of overstortwater komt in de Kost- verlorenvaart of in de Haarlem mervaart. Al het water van dit bouwvlak moet derhalve verzameld worden in een reservoir, waaruit het in schuiten moet worden op gepompt en weggevoerd, hetzij naar een plaats waar het dienen kan tot bemesting, hetzij naar zee. Wat de uitbakening betreft, deze werd geeischt om een juist straten plan bij het betrokken Gemeente bestuur te kunnen indienen en is dus slechts als een preventieve maatregel te beschouwen. Keurt de Raad de plannen goed, dan zullen de bakens wel moeten verzet worden. Ook het wegbreken van huizen aan den Hoofdweg kan niet juist zijn. Van de Wiegbrug tot den Haarlemmerweg is geen perceel aan dien weg te bekennen. Voorts is uit zeer goede bron be kend, dat met het betrokken pol derbestuur ook nog onderhande lingen worden geveerd. Hoe vel het een feit is dat zoowel van de zijde van de concessionarissen in spe als van die der autoriteiten met prijzenswaardige ijver wordt gewerkt om alles voor elkander te krijgen, er zullen niet enkele maar zeer zeker nog vele weken moeten verloopen eer aan de bestaande uitvoering kan gegeven worden, tenzij men de paarden achter den wagen wil spannen. Immers de bouwexploitanten weten zelf nog niet of de verlichting zal geschieden door gas- of electriseh licht. Water voorziening zal verkregen worden door de Maatschapdij tot exploitatie van Waterleidingen te Sloten. Maar de concessie daartoe is door den Raad nog niet verleend. Juist is dat noch Jde E. S, M., noch de Maatschappij Westelijk Amsterdam I en II het plan heb ben zelf perceelen te bouwen. Zij willen wel daartoe perceelen grond verkoopen. Wat nu de E. S. M. betreft, mag dan ook wel niet uit het oog wor den verloren, dat als het deze maat schappij gelukt de haar toebehoo- rende terreinen te verkoopen, zij daarna van bouwterrein-exploitante overgaat tot een maatschappij, die enkel tot doel zal hebben de ver bindingen AmsterdamHaarlem Zandvoort het snelst te doen af leggen, onder benefice van het reglement op de spoorwegen met beperkte snelheid. De omstandigheid dat het ge meentebestuur wel weet met wie het thans te doen heeft, maar op geen mijlen na weet, wie later in hun plaats zullen treden, doen het vermoeden wettigen, dat de te ver- leenen concessies wel niet zoo een voudig zullen kunnen zijn. Omtrent de afrastering van de spoorbaan, met het doel, de tram met grooter snelheid te doen rijden dan thans geoorloofd is, is niets met zekerheid bekend, wel dat tus- schen de rails geen bestrating komt, om te voorkomen, dat het wagen- vervoer daar over de trams tot last zoude kunnen zijn. Debat over de celstraf. Naar het „W. v. h. R." verneemt, bestaat het voornemen dit jaar ter gelegenheid van de jaarlijksche ver gadering van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevange nen een afzonderlijken dag te wijden aan de bespreking van de in ons land met de toepassing der celstral opgedane ervai ing. Deze bespreking zal vermoedelijk den 16den Mei plaats vinden. Aan personen, die geacht kunnen worden over de wer king der celstraf een oordeel uit te spreken, zooals leden der colleges van regenten, directeuren der strafgevangenissen enz., zullen uitnoodigingen tot bijwoning worden gezonden. Hoe kan men Paascheieren kleuren. Met laat de eieren in aftreksels van: uienschillen, meekrap, spina zie, saffraan, lindebloesem of blauw sel koken. Door uienschillen verkrijgt men bruin en donkergeel; meekrap rood; spinazie groen; saffraan goudgeel; lindebloesem rose en blauwsel blauw. Een slimmert. Hoeveel broers hebt je? Twee, mijnheer de rechter. Ziezoo, daar betrap ik je op een leugen. Je zuster heeft mij straks juist verteld, dat zij drie broers had. Ik ben er ook nog. Twee bedienden op een kantoor hebben een hevigen woordenstrijd. A. Je bent de grootste stomme ling op Gods aardbodem I (De chef l omt onopgemerkt bin nen). B. En ik ken geen grooter idioot dan gij. De chef op kalmeerenden toon: Zacht wat, heeren; gij vergeet dat ik er ook nog ben Gemengd Buitenland. Sluiting van de Morgue. Bij den Parijschen gemeenteraad is een plan aanhangig tot sluiting van de Mor gue voor het publiek, waar de pre fect van politie vóór is en wat, volgens de Parijsche bladen, waar lijk niet te vroeg zou zijn. Naar beneden. Te Mittholz bij Kandergrund, in het kanton Bern, is de bekende Mittholzlawine naar beneden gekomen dit jaar buiten gewoon groot. De weg is over een afstand van ongeveer 200 meter 20 meter hoog met sneeuw, berg- puin, enz. bedekt. Bom gesprongen. Voor het huis van baron Serratier, den voorzitter van de Katholieke liga, te Valencia is een bom gesprongen. Er werd alleen stoffelijke schade aangericht. Torpedo ontploft. Bij oefeningen van de torpedo-flotieljes uitLorient en Rochefort bij Brest is aan boord van het kustverdedigingsschip „Ful minant dat als doel diende, eeD torpedo ontploft. Er ontstond een scheur in den romp langs de water lijn. Het lek is dadelijk hersteld, zoodat de „Fulminant, niet naar het dok behoefde te gaan. Inenting. Generaal Picquart heeft bij algömeenen maatregel last ge geven, om het geheele Fransche leger tegen pokken in te enten. Rechtmatigestraf. In Engeland moeten de kranten zeer oppassen om niet iemands eer te na te komen. Men is er dadelijk met een eiseh tot schadevergoeding klaar, en dat loopt schielijk in de duizenden, de geweldige gerechte lijke kosten nog daargelaten. Daar om zal een Engelsch blad b.v. iemand die onder beschuldiging van eenige misdaad staat, nooit den dief, moor denaar enz. noemen, maar: de on derstelde dief, of de vermeende moordenaar. Het misdrijf zelf heet dikwijls ook de onderstelde diefstal, de vermeende moord enz. Iemand van een misdrijf te verdenken, die er niet van beschuldigd wordt, is natuurlijk heel erg. Vier onderstelde schavuiten te Glasgow hebben getracht daar een slaatje uit te slaan. Drie hunner brachten bij twee Glasgowsche bla den een bericht aan, naar luid waar van de vierde, zekere Robert Simp son, een boekverkooper, in hechtenis was genomen in verhand met een moord. Dat bericht was onwaar en Simpson eischte van die twee bladen samen f 96,000 schadevergoeding. In het geding werd Simpson tot bekentenis van zijn medeplichtigheid gebracht en de vier listigaards zitten nu achter slot en grendel. Zoo ver gaat het soms menschen, die de onware berichten sturen. Treurige toestand. De politie bracht gisteren onver wacht een bezoek in de woning van een Nederlandschen werkman, die sedert twee jaren in Turnhout woont en vond daar een treurigen toestand. Deze werkman is gehuwd en vader van vijf kinderen. De vrouw is een dronkaard, die zoowat de gelleelejverdiensten van den man in de kroeg brengt. De woning bevond zich in zulk een vervuilden toestand, dat men de deuren en vensters moest openen om een weinig te kunnen adem halen! Er was slechts één bed voor de ouders. De kinderen, de arme uitgehongerde kleinen, sliepen op den grond. Zoo hebben ze dezen ruwen winter doorgebrachtDe man, die heelemaal uitgeput was, was zoo geschokt door dit onver wacht bezoek, dat hij nu ziek te bed ligt. Een treurige toestand De overstroomingen. De ovorstrooming bereikte haar hoogste peil hedenmorgen om 6 uur. De rivieren begonnen reeds teekenen van val te geven. In twee verschillende wijken van de stad is brand uitge broken, er was geen water beschik baar. Om elf uur hedenmorgen waren 11 kantoren en huizen verbrand. De branden zijn gebluscht door scheikundige vuurdoovers, nadat 2 fa brieken, 4 kantoren en 15 huizen ver brand waren. De overstroomingen hebben Derwen t in Ohio, een plaats met 2200 inwoners, feitelijk weggevaagd. De bewoners ont kwamen in de bergen. De schoolstaking. In de provincie Posen zijn nu in het geheel 12 gym nasiasten, die in verband met de schoolstaking van school waren ge zonden, weer toegelaten, nadat hun vader beloofd had dat zijn andere kinderen niet meer aan de bewe ging mee zouden doen. Uitsluiting. Te Munclier-Gladbach dreigt een uitsluiting van 10,000 wevers. Gevaarlijke ziekte. Te St. Ingbert, in het Westen van Duitscliland. zijn de scholen wegens de daar heer- schende hersenvlies-ruggemerg ont steking, gesloten. In Duisburg zijn in de afgeloo pen week drie sterfgevallen en vier nieuwe gevallen van de ziekte voor gekomen. Mark Twain als mode-hervormer. De beroemde Amerikaansche humo rist heeft iets gansch nieuws uitge vonden op 't gebied der heeren mode. „Als je zeventig jaar oud wordt", zeiae hij, „ben je wel oud genoeg om te dragen waar je zelf pleizier in hebt", en hij liep naar zijn kleermaker en liet zich een rokpak aanmeten van 't fijnste witte laken, naar de laatste coupe ge sneden, de revers van witte zijde, de naden met zijde gebombeerd en een zijden bies langs de pantalon Daar Mark Twain een hartgrondi- gen afkeer heeft van den hoogen dop, draagt hij bij dit avondtoilel een grijzen flambard, en in plaat.' van een overjas een soort Almaviva, Spaansche mantel, in den vorm van een lange cape. 't Costuum wordt gecompleteerd door een paar witte gelakte soirée- schoenen. Hij heeft nog vijftien ander» witte pakken besteld, 't Eenige na deel is, dat er per week steeds twee- bij den stoomer zijn. Maar de kleermakers hopen, dat deze nieuwe mode ingang vindt. Gevaarlijk goedje. Een visscher uit Trépof heeft ten NW. van Criel ii. zee een gevulde onderzeesche mijn drijvende gevonden en aan land gebracht. Men houdt 't voor eer van de Engelsche mijnen, die on langs van Spitlieal zijn wegge dreven. Op de jacht. In het Iersche graaf- schap Antrim gingen dezer dagen vijf boerezoons op de jacht in he! gebergte. Zij beklommen den 500 M. hoogen Collin en werden onder weg door een nevel en toen dooi den nacht overvallen. Bij het zoeken naar den terugweg vielen er twee in een ravijn en werden gedood. Een van de anderen wist een hoeve te bereiken, maar bij verloor van uitputting het bewustzijn voor hij iets kon zeggen. Toen hij na eenige uren bijkwam, vertelele hij van het ongeluk. Men ging zoeken en vond van de twee achtergeblevenen er nog een dood. Vreeselijk. Te Humbeek, in Bel gisch Brabant, heeft een 32-jarig dagloonor in den nacht van Dins dag op Woensdag zijn vader, die hem om zijn slecht gedrag wilde onterven, en zijne 30-jarige '.uster, die haren vader te hulp kwam, met een revolver aangevallen. De man is doodelijk, het meisje gevaar lijk gekwetst. De kindsche moeder zag bet vreeselijke schouwspel met luid gelach aan. De zoon is in hechteuis genomen. Honderd meter de lucht in. Te Belfast was een werkman bezig op het dak van een acetyleengashou- houder. Het gas ontploften de man werd honderd meter de lucht in geslingerd. In zijn val kwam hij neer op het leien dak van een pakhuis en sloeg er doorheen. Hij leefde nog, toen men hem vond, maar stierf spoedig daarna. Een brutale diefstal. De beste Londensche speurders zijn er op uitgestuurd om den brutalen en geslepen dief van het kistje met goudharen van de Zuid-Afrikaan- sclie Tentoonstelling te ontdekken, zoo mogelijk met zijn medeplich tigen, maar de kansen zijn niet groot en men meent in politiekrin gen, dat de baren wel reeds ge smolten zullen zijn. Zoo heeft men dan de plaats van het misdrijf nog eens nauwkeurig opgenomen en zelfs gephotographeerd, maar of men daar een stap verder mee komt, is de vraag. Bakkersstaking. De bakkersgezellen te Weenen hebben besloten onver wijld tot staking over te gaan. De reden wordt niet genoemd. Meer sneeuw. In Noord-Tyrol is er nog al meer sneeuw gevallen. Op sommige plaatsen bestaat door de ontzaggelijke sneeuwmassa's groot gevaar voor lawines. De IIoch-Fin- stermunstrasse is door lawines on bruikbaar geworden. Werkstaking, wevers. Te Fouriuies is er een werkstaking bij de we verijen uitgebroken. Ze heeft zich al verbreid. Gisteren waren er reeds een 1300 stakers. Ze vragen hooger loon. Het is er nog kalm. Zwarte pokken. De zwarte pokken schijnen in Duinkerken tot staan gekomen, maar in Parijs komen er gevallen bij. De Ruijter Hulde. Het comité voor Haarlem en om liggende gemeenten bericht, dat het door den weinig beschikbaren tijd onmogelijk is, de inschrijvingsbil jetten aan huis af te halen en ver zoekt daarom aan een ieder, die- het voornemen heeft iets bij te dragen voor het tot standkomen eener blijvende hulde, gewijd aan de nagedachtenis van onzen groot sten zeeheld, de inschrijvingsbiljet ten te zenden hetzij aan den heer G. B. Crommelin, Statenbolwerk 5, hetzij aan den heer H. M. van Bemmelkn, Wilhelminastraat 56, alhier. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, gelet op art. 8 der Hinder wet, doen te weten, dat bij hunne be schikking van 12 Maart jl., aan P. H. Hartel, vergunning is verleend tot oprichting van eene broodbakkerij in een te stichten gebouw achter het per ceel aan de Breestrant, No. 14, kad. Sectie C. No. 5382. Haarlem, 15 Maart 1907. Burgem. en Weth. voornoemd., BOREEL. de Secretaris, PIJNACKER. Gedrukt 95. Afschaffing overgangexa men gymnasium. Tengevolge der wijziging van de wet op het Hooger Onderwijs is het af nemen aan [leerlingen van 't Gymna sium van een overgangsexamen om tot een hooger studiejaar te worden bevorderd, niet langer verplichtend. Het college van curatoren van 't Gymnasium en de Inspecteur kunnen zich met de afschaffing volkomen ver eenigen. Ook bij B. en W. bestaan geen be denkingen evenmin bij Curatoren om tevens de vacantiën meer in overeen stemming te brengen met die aan dé H. S. School. Gedrukt stuk 96. Vereenvoudiging in den ti tel van den Plantsoenopzich ter. De opzichter, belast met het dage lij ksch toezicht over den Hout en de plantsoenen heeft aan B. en W. ver zocht zijn titel te vereenvoudigen door hem te noemen „Plantsoenopzichter'' of „Opzichter over den Hout en de plantsoenen." B. en W. hebben tegen wijziging van den titel geen bezwaar en stellen voor hem den titel te geven van „Op zichter over den Hout en de plant soenen." Gedrukt stuk 97. Rekening en verwoording 2e douche badhuis. Ingezonden is de rekening en ver antwoording 1906 en de begrooting 1907 van 't 2e badhuis. Noch bij 't college van B. en W., noch bij de financiëele Commissie zijn bedenkingen van goedkeuring gekre gen. Gedrukt stuk 78. A dres-Van Lynden-Van Pal- landt verzoek verlaging ter mijn van verleende vergun ning. De gravin van LyndenvanPallandt te Lisse verzoekt den Raad om den termijn, door den Raad gesteld, voor de verleende vergunning tot het door graven van en het bouwen eener brug in den weg langs de Leidsche Vaart, met 6 weken te verlengen, aan gezien door de weersgesteldheid de werkzaamheden belangrijk zijn ver traagd. B. en W. hebben geen bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek. Gezelschap v. d. Siillen Omgang. Vertrek per spoor. Het Comité heeft het genoegen te kunnen berichten dat 't op veler verzoek zich met de H. IJ. S. M. heeft in verbinding gesteld, waar van do gunstige uitslag is, dat de bedevaartgangers per speciale ge legenheid per trein naar Amster dam kunnen gaan. Vertrek van Haarlem kwart voor 4. Plaatskaarten zijn verkrijgbaar van af 7 uur bij het eomitéin St. Bavo. e terugreis kan geschieden met een trein naar verkiezing. Het Comité. Kamer van Arbeid voor de Confectiebedrijven. De Kamer van Arbeid voor de Confectiebedrijven alhier wendt zich bij circulaire tot alle overige Kamers in het land met het ver zoek om in hare eerstvolgende ver gadering het onderwerprondbrei- machines te behandelen. In verband hiermede noodigt de Haarlemsche Kamer de overige tevens uit in de plaatselijke pers in hare omgeving aan allen, die ondervinding bezitten met de rondbreimachines, te ver zoeken hunne gegevens naar Haar lem te zenden, en tevens in hare berichten hen, die van plan zijn een dergelijke machine aan te schaffen, den raad te geven, zich om inlichtingen te wenden, liefst persoonlijk, tot de Kamer van Ar beid voor de Confectiebedrijven al hier. Museum van Kunstnijverheid. In het Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen a. s. Zondag tentoongesteld zijn eene verzameling graphische reproducti on, die een overzicht geeft van de Duilsche beeldhouwkunst van af de 12de tot de 18de eeuw. Deze merkwaardige verzameling zal slechts gedurende korten tijd tentoongesteld blij ven. Zondag is de toegang kosteloos. Damclub „Haarlem". Donderdagavond hield de dam club „Haarlem" haar jaarvergade ring in het gewone speellokaal in café „Suisse". De voorzitter, de heer P. Kalb- fleisch, heette de talrijk opgekomen leden hartelijk welkom en consta teerde met veel genoegen den merk baren vooruitgang van de club. Ook in het jaarverslag van den secretaris en den penningmeester werd op die toename in bloei ge wezen. Het ledental steeg van 16 op 28, terwijl de financiëele toestand ook geen reden tot klagen geeft. Als bestuursleden traden af de heeren P. Kalbfleisch, A. M. Ver kerk en Pippijn, die allen met groote meerderheid herkozen werden en zich de herbeuoemiug lieten wel gevallen. Een voorstal van enkele leden om uit het reglement het verbod te schrappen, dat nooit de Zondag a's speeldag mag aangewezen wor den, werd verworpen. Dit verbod blijft dus in het reglement. Na de afdoening van nog enkele huishoudelijke zaken werd de ver gadering gesloten. Garnizoensberichten. Uitstel. Aan den milicien J. A. Jacobsen van het 10e Regiment Infanterie alhier is één jaar uitstel van opkomst in werkelijken dienst verleend. Verblijf buitenland. Aan den mi licien Kruit van het 10e Regiment Infanterie alhier is vergunning ver leend zich tot 1 April 1908 in Noord- Amerika op te houden. Baden. In het Douche badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week 701 baden geno men. In het badhuis Leidsche Plein zijn in den afgeloopen week 811 baden genomen. De Rug ter-feest. Ter herdenking van den 300sten geboortedag van den admiraal Michiel Adriaanszoon de Ruyter zal aan de onderofficieren en minderen van het 10e regiment infanterie, alhier in garnizoen, op Zaterdag 23 Maart e.k. een feest maaltijd worden verstrekt. Op dien dag zullen geen oefe ningen worden gehouden, terwijl de muziek van 910 uur v.m. op de binnenplaats der kazerne vader- landsche liederen zal doen hooren. Electrische Spoor-Boekhandel. De boekhandelaar H. J. van derMun- nink, aihier, die verleden jaar zomer in het station der E. S. M. aan de Tempeliersstraat een boekhandel opendezal dezen zomer de ex ploitatie belangrijk uitbreiden. Begin April wordt zoowel hier al te Am sterdam, Spui, een filiaal gevestigd, dat door personeel in de uniform der maatschappij zal worden bediend. Ook des Zondags zullen de boek handels geopend zijn, terwijl te Zandvoort een der bedienden aan wezig zal zijn voor den verkoop van strandlectuur en prentbriefkaarten. Schande. De Schouwburg aan den Jausweg zal morgen weer eens een klap toedienen in 't aangezicht van ons, Christenen, en in 't algemeen van allen, die iets gevoelen voor zede lijkheid en reinheid. 's Middags zullen er voordrachten I gegeven worden van den godde- loozen, zedeloozen, karakterloozen, trouweloozen Multatuli. Terwijl 's avonds en tooneel- stukje zal opgevoerd worden van de meest ouzedelijke strekking. Een stuk, zoo schunnig, zoo smerig, zoo vies, dat het verbannen moest worden als een besmet kloeding- stuk naar de krotten van ontucht. Die zedelooze voorstellingen wor den morgen bezorgd aan vaak ar-1 gelooze winkeldames en dienstmeis- j jcv, die te goeder trouw den Schouw- j burg inloopen en daar de godde-1 loosheid en zedeloosheid hoogtij zullen zien vieren. Arme slachtoffers, die bedorven zij n en nog steeds bedorven worden door 't zedelooze tooneel. En voor dat tooneel worden thans i van ons, burgers van Haarlem, 5 jaren lang f 1500 gevraagd. Een bedrag dus van f7500. f750Ö ter be vordering der goddeloos heid en zedeloosheid. Is onze maat schappij al niet genoeg bedorven, moet dat bederf nog bevorderd wor den door een gemeentesubsidie van f7500? Kunnen die f7500 onzer arme belastingpenningen niet op edeler wijze besteed worden Of is er geld te veel, na de pas gesloten leening van 1 millioen zes honderd vijftig duizend gulden f Hoe 't raadslid Schram in de laatste vergadering van den Ge meenteraad durfde beweren, dat 't tooneel (doelende op den Schouw burg aan den Jansweg) veredelend werkt op 't volk, is ons een raadsel. Evenals een raadsel voor ons was, de bewering van den heer Schram, dat hij zich kan voorstellen, dat leden der Hervormde Kerk, Chris tenen dus, tevens vrijzinnig-demo craat kunnen zijn. Wij hebben in deze alle hoop op den Burgemeester, die steeds ge toond heeft een wakker bestrijder te zijn van het zedelooze in onze stad. Een drama. Nog kort geleden werd er aan den Schotersingel ten huize van den heer Crommelin een droevig drama afgespeeld, doordat de dienst bode in een onbewaakt oogenblik in vlammen geraakte en tengevolge der bekomen brandwonden eenige uren daarna den geest gaf. Een even treurige gebeurtenis heeft gisteravond plaats gehad in 't pand Aelbertbergstraat 12. Wat is er gebeurd? Het was gisteravond circa kwart voor 9 uur. Het echtpaar Hoedt had juist ge dineerd. Mijnheer deed als naar gewoonte een dutje en mevrouw was in de keuken /bezig. Zeer waarschijnlijk zette ze daar een kopje thee, waarvoor ze het spirituslampje moest gebruiken. Nu droeg mevrouw gisteravond een peignoir. Het aannemelijkste is nu, dat de kant der mouw met 't lichtje in aanraking is gekomen, waardoor de peignoir in brand geraakte. Hoe het zij, mevrouw stond ineens in lichte laaie. De dunne, lichte stof maakte, dat de vlammen zich weiara over 't ge heele lichaam verspreidden. Mevrouw gilde en schreeuwde uit alle macht en vluchtte door de keu ken als een bezetene. Verschrikt werd haar man wak ker, stormde naar de keuken en overzag met een oogopslag den verschrikkelijken toestand, waarin zijn wederhelft verkeerde. Door de helle vlam en de wilde angstkreten der vrouw werd de aandacht getrokken van een voor bijganger, die dadelijk mevrouw Snoek waarschuwde, die daar naast in no. 10 woont. Deze, die toevallig in de veste- bule met een kennis stond te pra ten, is in ullergl met hare dochter naar den tuin gevlogen, over de schutting geklommeu om aan 't slachtoffer in de keuken hulp te verleenen, waar dit mogelijk was. De vlammen sloegen hoog boven de vrouw uit. i e man was naar boven gevlogen om dekens. Geluk kig, dat hij in zijn radelooze smart nog deze practische daad heeft kunnen doen. In die dekens hoeft hij 't bran dende lichaam opgevangen en is er zoo in geslaagd de vlammen te blusschen, 't vuur te dooven en de smeulende en verkoolde kleeren van 't lichaam te trekken. Wat een allerverschrikkelijkste toc-stand Het geheele lichaam vertoonde de hevigste brandwonden. Het gelaat was onkenbaar, de borst was verbrand, het geheele onderlijf, enz. In allerijl is de hulp ingeroepen van dokter A. G. W. v. Waveren, die spoedig verscheen. Inmiddels was door de liefderijke behandeliug van Mevrouw Snoek en hare dochter de arme 28-jarige vrouw over 't geheele lichaam met lijnolie ingesmeerd,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2