Maandag 18 Maart 1907. No. 6549 31s!e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BERICHT. ^WUitenlandT' binnenland. Editie 4 uur, ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regelsƒ0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer,0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, latere. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère:- G. L. DAUBF Co., JOHN F. JONES, Suce., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Wanneer men nu een abonnement op de SMieuwe Haarl. Courant neemt, ontvangt men de tot i April a.s, verschijnende nummers gratis» DE DIRECTIE, FRANKRIJK. Jaurès en de zijnen, beducht dat bet ergerlijk diplomatiek schandaal der publicatie.van Mgr. Montagnini's gestolen papieren het arme Frank rijk eene nieuwe eerloosheid sparen zal, willen pressie oefenen op de i'egeering. In zijn dagblad de „Hu- manité" deelt Jaurès mee, dat de socialistische partij onverwijld in de Kamer een voorstel doen om eene Commissie in het leven te roepen, belast met het onderzoek der bij Mgr. Montagnini in beslag genomen stukken. Gelijk wij reeds schreven, zien ook Jaurès en de zijnen in de verdaging van het proces van pastoor Jouin een tee- ken, dat wijst op het stoppen in den doofpot der zaak Montignini. "Vrijdag 11. heeft ZEm. Kard. Richard, aartsbisschop van Parijs, zijn intrek genomen in de voor hem gereedgemaakte woning 50 rue de bourgogne. Om half drie 's middags verliet de eerbiedwaardige grijsaard het huis van Denys Cochin, den edelen man, die zonder vertoon en grooten ophef gastvrijheid bood aan den uitgedrevene sinds 17 December 1906. ZEm. Kard. Richard had meer malen nadrukkelijk gelast, dat men pg en uur van zijn heengaan ge- Kj'lu moest houden. Er waren dan °°k maar enkele personen tegen- h oordigLerolle, KamerlidFran cois Coppée, die in de buurt woont, de pastoor van de Sint Francis- cus Xaverius kerk, de broeders van den heer Denys Cochin en eenige familieleden. Na den heer Denys Cochin opnieuw allerhartelijkst dank gezegd te hebben, is Kard. Richard ongemerkt met zijn secre- aris weggereden naar de rue de Bourgogne. -Admiraal Bienaimé heeft minister 'onison (Marine) aangekondigd, dat hjj hem wenscht te interpel leren over het gebeurde te Toulon. Kamp op ramp treft de Fransche marine en de openbare meening wenscht licht over de oorzaken dezer j'ampen. Och, de oorzaken, wie kent ze niet? Bienaimé evengoed ms iedereen. Waar een rekenmees- or gevorderd werd, benoemde men sPringer, een danser, als in Ëigaro's huwelijk". De Raad van State heeft uitspraak gedaan in enkele gevallen van we derrechtelijk onder de wapens ge roepen priesters. Zooals te verwach ten viel, gold hier het „recht" voor Bets of bijna niets, wel tekstver- aaiing. In twee van de vier ge ,l' en. stelde de Raad van State priesters in het gelijk, 't Was .Isme"1*611 deelen met liet secta- kusland. ,i '|d' Plafond der zittingzaal van vcllffi "T Poema wasnietbouw- "<>ninS j "alken waren niet zóó ten inocht, SdiS 1 zij bleven dragen; schuld. Wicm^^i1 fas ook geen vemementeele deTbS D° g°U" dat de weersge3teldlSlgtn ?lfge en de Conunissie mede de schuld op de Weersgesteld heid. Nu, die heeft al zooveel op haar rekening, dat er dit Doema- zaal-zolderingetje heel best bij kan. Overigens hebben de heeren alles in het Taurische paleis in goeden staat bevonden. Alleen dat ver- weiischte plafond daalde nukkig en kurig omlaag. Enfin, het weer, weet U. Ons geeft het influenza, ver koudheid enz. en zoo'n plafond Er moest intusschen een andere zaal gevonden en na verschillende gebouwen bezichtigd te hebben heeft men nu zijne keuze laten vallen op het Paleis Nicolaas II. Onderhandelingen zijn reeds met den minister van financiën geopend, oin den 20en dezer in genoemd paleis de zittingen der Doema te hervatten. ITALIË. Donderdag a. s. zal de pauselijke Staatssecretaris Kard. Merry del Val de nieuwe appartementen be trekken, welke in het Vaticaan veor hem in gereedheid gebracht zijn. De restauratie dezer vertrekken geschiedde op kosten van een ver mogend Spaansch priester. Z. PI. de Paus heeft ze den loden j.l. bezichtigd. Tot nu verbleef Kard. Merry del Val in de zoogenaamdo Borgia-vertrekken. De bureaux voor het personeel van het Staats-secre- tariaat en de zalen, die ter beschik king zijn van de Congregatie der Bisschoppen en Regulieren, zijn nu in dezelfde vertrekken vereenigd. SPANJE. Koning Alfonso is weder hersteld. Door het ministerie van Marine is bevel gegeven, dat in de haven van Ferrol het jacht '„Giralda" en de kruiser „Princesa de Asturias" ge reed moeten zijn, om naar Car- thagena te vertrekken, waar zij Koning Alfonso's komst kunnen verbeiden. Ondanks alle tegenspraak houden sommige Spaansche bladen staande, dat Koning Alfonso den 23 dezer te Carthagena een onderhoud zal hebben met Koning Eduard van Engeland. Korte Berichten. In de Belgische Kamer is het re- geeringsvoorstel betreffende de ken nis van het Vlaamsch bij mijn-inge nieurs aangenomen. Het eerste gedeelte bekwam 88 stemmen tegen 48, het tweede ging er zonder hoofdelijke stemming door. Volgens een telegram van het Agent schap Havas heeft Z. H. de Paus de „Rinnovamento", orgaan der Katho lieke democraten, op den index ge plaatst. Fogazzaro. Murri, Loisv en By- rrel behoorden tot de voornaamste medewerkers. Verder heet Kanunnik Deho als prediker geschorst, wijl hij te Napels een lofrede hield op Car- ducci, den dichter, die helaaszijn groote gaven misbruikte. Volgens het „Berliner Tageblatt" zal het optreden van den Duitschen gezant te Constantinopel tegen Fe- hnn pasja, hoofd der geheime politie, uitschland hoor den Sultan inge peperd worden op de een of andere manier. Als president van den Wetgevenden Raad van Transvaal wordt Crawford genoemd, niet de onvindbare uit den Humbert-fechwindel, maar de voor zitter der Nationale Bank aldaar. De Rijksmiddelen. Ook Februari is voor de Rijksmid delen een gunstige maand geweest. Er is een som van f 9,808,487 opgebracht d. i. ruim f142,000 meer dan verleden jaar in dezelfde maand. Meer werd o. a. opgebracht aan accijnzen f236.000, waaronder desui- suikeraccijus met f265.000, terwijl an dere accijnzen daalden, o. a. de accijns op gedistilleerd met f15000, dis op wijn met f14000), directe belastingen de bedrijfsbel. steeg met f122,000 f S3,000, invoerrechten f40.000 rijks telegraaf f26.000 posterijen f 12,000. Daarentegen brachten de indirecte belastingen f 239,000 minder en wel zegelrechten met f25,000 registratie rechten met f 79,000, hypotheken met f 22,000, successierechten met fill,000. In de eerste twee maanden van 1907 is de opbrengst f20.785,027,015 tegen f20.374,491,105 in hetzelfde tijdperk van 1906. We zijn dus op het vorig jaar f410,553.94 vooruit. Prins Hendrik te Berlijn. Prins Hendrik der Nederlanden is Zaterdagavond 6 uur 41 min. te Ber lijn aangekomen en werd aan het sta tion door prins Eitel Friedrich ont vangen, die den lioogen gast naar zijn paleis geleidde, waar deze intrek nam. Bij den Keizer en de Keizerin zijn aan de avondtafel genoodigd Prins Hendrik der Nederlanden, de Kroon prins, de Kroonprinses en hertog Adolf Friedrich tot Mecklenburg. De crisis. Het Haagsche correspondentie- bureau meldt „Nu het schijnt, dat de pogingen van mr. Cort van der Linden, ook onder de partijen van rechts man nen te vinden, bereid om zitting te nemen in een door hem te vormen Kabinet, niet met gunstigen uitslag zijn bekroond,, zou, naar verzekerd wordt, mr. Cort van der Linden thans beproeven een Kabinet te formeeren uitsluitend uit de gema tigde groepen ter Fnkerzijde". De Eerste Kamer verkiezing. In Krasnapolsky te Amsterdam is een vergadering gehouden van liberale Statenleden uit Noord-Hol land. Naar het Hbld. verneemt, werden in deze samenkomst be sprekingen gehouden voor de aan staande Eerste-Kamer-verkiezing, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden des heeren Bultman. Een oneerlijke bode. Men meldt uit Utrecht Door de politie alhier wordt op het oogenblik jacht gemaakt op den bode van Utrecht op Zeist, zekeren J. J. J., die zich aan knoeie rijen met wissels zou hebben schul dig gemaakt. Dit spelletje kon reeds geruimen tijd geduurd hebben, omdat de man liet algemeen en onbeperkt ver trouwen genoot. Verscheidene duizenden moeten verduisterd zijn. De man is Vrijdagmiddag het laatst te De Tilt gezien en heeft met den veldwachter aldaar nog een wandeling gemaakt naar het station. Men vermoedt dat hij zich op 't oogenblik te Zeist schuil houdt. De rauip van de Berlin. Zaterdagavond is op Rozenburg een lijk aangespoeld, dat herkend is als dat van den Engelschman Arthur Herbert, koerier des Konings, een der passagiers van het stoom schip „Berlin". Het lijk is overge bracht naar den Hoek van Holland. Het was geheel ongekleed. De Redactie van „Allen Weer baar" geeft nu het denkbeeld aan de hand aan den Hoek van Holland een eenvoudig gedenkteeken, een granieten naald, een reusachtig blok steen of iets dergelijks, te doen plaatsen, waarin kort en bondig het feit der stranding, de namen der redders en de aanwezigheid van den Prins gegrift worden. Poeang Tikoe is niet in destelling geweest, gewond Onzerzijds 1 dood en 3 uitvoering vraagd. Indien Celebes. De correspondent te Batavia van de „N. R. Ct." seint: Den 13en dezer vermeesterde de colonne Verstege de Allah stellingen. De vijand verloor 280 dooden, 272 gevangenen en veel buit. Alle hoof den van verzet zijn gesneuveld. Dienstregeling spoorwegen. De minister van waterstaat heeft aan de gedeputeerde Staten van de onderscheidene provinciën te kennen gegeven, dat het denkbeeld is ge opperd om, indien bij de provinciale besturen daartegen geen bezwaar bestaat, een exemplaar van de ont- werp-dienstregelingeu der treinen neder te leggen ter griffie van elke provincie en belanghebbenden al daar in de gelegenheid te stellen van de ontwerpen kennis te nemen, waarna eventueele wenschen of be zwaren door de betrokken personen rechtstreeks aan zijn departement zouden kunnen worden ingezonden. De minister heeft het gevoelen van genoemde colleges omtrent de van dit denkbeeld ge- het hunnerzijds wenschelijk mocht worden geacht eon exemplaar van die ontwerpen ook ter inzage te leggen ter secre tarie van enkele der voornaam te gemeenten, en de betrokken ge meentebesturen daartegen geen be zwaar mochten hebben, is de mi nister bereid de noodige afdrukken te zijner tijd ook rechtstreeks aan die besturen te doen toekomen. Zijnerzijds zal dan deswege een aankondiging voor het publiek in de Staatscourant wordenopgenomen. Ook over deze uitbreiding van eerstgemeld denkbeeld verzoekt de minister bet oordeel van eerstge noemde colleges te vernemen, eventueel of de betrokken gemeente besturen bereid zijn de noodige medewerking te verleenen. Een politieke veldwachter. Bij de laatstleden verkiezing voor den gemeenteraad van Zundert werd met de verkiezingslijst ter teekening rondgegaan door een veldwachter. Verkiezingen maken dezen man warm; rustverstoringen in den nacht laten hem koud. Bij de eerste laat hij zich zien, bij de laatse niet, Het is te be twijfelen of een burgemeester een po litieman, die zijn bevoegdheid zoover te buiten gaat, op den duur in zijne betrekking zal kunnen handhaven. (D. v. N.-Br.) Een honderd jarige. Den 25 Maart a.s. wordt Antje Jans Sluiter wed. M. de Brander, te Groningen, 100 jaar. De oude vrouw, geboren te Leens, is n een beetje hardhoor g, maar overi gens zijn hare zintuigen nog goed. Op straat gezet. Woensdag werd te Wageningen de arbeider H. v. K. wegens huur schuld op straat gezet. K., die ziek is, werd opgenomen door zijn broer; zijn huishoudster en dochter von den onderdak bij de politie. Vrij dagmorgen kwam ook K. zich daar aanmelden, zijn broer kon hem niet houden; des avonds is hij eindelijk opgenomen in het ziekenhuis. liet lot der dochter 'rekt zich een dames comité aan. Intusschen staat de armzalige inboedel al van Woens dag onbeheerd en onbeschut op straat te verregenen. Legaten. Mej. H. M. H. Koemans, te Gouda overleden, heeft de volgende lega ten vermaakt, vrij van successie rechten aan de JR. K. scholen f 1000 aan deSt.Elisabethsvereeniging f 500 aan de R. K. scholen f 500, aan het R. K. Weeshuis foOO en aan de naaivereeniging f100. Deze in richtingen zijn alle te Gouda ge vestigd. teren een tamelijk rustigen dag door gebracht. Zijn toestand blijft echter zorgelijk. Sociale week 1907. De Sociale Week, door het Cen traal Bureau van de K. S. A. geor ganiseerd, zal dit jaar van Zondag 1 September tot Zondag S Septem- vroeg, her te Breda worden gehouden. boefje De Sociale Week zal worden aan gevangen met een rede over: Het Katholicisme als levens- en wereld beschouwing. De eerste drie dagen zullen dan gewijd worden aan een algemeene, principieele uiteenzetting derKatho- lieke beschouwing over de Sociale kwestie, hare onderdeden, en de middelen tot hare oplossing. Daarom zullen behandeld worden: Allereerst de Sociale Kwestie in het algemeen, en hare drie groote onderdeden het arbeidersvraagstuk, het middenstandsvraagstuk en het landbouwersvraagstuk. Vooral zal er de nadruk op worden gelegd, in welk verband deze drie groote on- derdeelen staan tot de groote alge meene Sociale Kwestie. Vervolgens worden behandeld de drie groote factoren tot oplossing der Sociale Kwestie: de Kerk, de Staat en het particulier initiatief, speciaal de organisatie van arbei ders, middenstanders en landbou wers. De drie volgende dagen zullen dan enkele speciale onderwerpen worden behandeld Werkstaking (principieel en prac- tisch). Het voorkomen van werkstakin gen collectieve arbeidscontracten, scheidsgerechten. Vrouwenbeweging en liet Vrou wenvraagstuk. Alcoholisme, in verband met cri minaliteit en armoede en met den arbeidsduur. Arbeidsduur van volwassenen. Sociaal-democratie en Godsdienst. Sociaal-democratie, Anarchisme en Vakbeweging. In de slotvergadering, op Zondag 8 Sept., zal na een plechtige Hoog mis, gesproken worden over de Ka tholieke Sociale Actie in de steden onderzoek den geheelen dag voort en werden de jeugdige paria's, hand aan hand geboeid, door de stad in ver schillende winkels geleid. Het bleek daarbij, dat ze ook nog in andere winkels gepoogd hebben hun slag te slaan. In de Doelesteeg werd een van hen achter de toonbank betrapt. De bewoonster, geen kwaad vermoedende, wat hij daar moest, waarop antwoordde, dat hij een cent. had laten vallen, waarvoor hij een veter wilde koopen. Werkelijk werd de cent gevonden en daarvoor een veter gekocht, Deze opzet was dus mislukt. Toen werd in een anderen winkel geprobeerd, met bovenstaand gevolg. De twee jongens, met bleeke, have- looze gezichten, zijn nog steeds in arrest. Overreden. Te '-Hertogenbosch is Zaterdagna middag omstreeks 3 uur, door de van daar naar Waalwijk vertrekkende stoomtram, het 6 a 7-jarig zoontje, eenig kind, van den heer -J. A. over reden en weinige oogenblilcken later overleden. De machinist van de tram schijnt aan dit ongeluk geheel en al onschuldig te zijn. J. F. M. Sterck. Het raadslid de heer J. F. M. Sterck te Amsterdam is ernstig ongesteld, ten gevolge van een hevigen influenza- aanval, zoodat hij Zaterdag van de H.H. Sacramenten der Stervenden is voorzien. De heer J. F. M. Sterck heeft gis 1 en op het platteland, Gelijk men ziet zijn de onder werpen zóó gekozen, dat deze Soci ale Week zich geheel aansluit bij de Sociale Week in 1906. Hun, die toen de voordrachten volgden, zal thans, de eerste drie dagen, nog eens liet onderling verband van het toen besprokene duidelijk wor den gemaakt, terwijl voor hen, die toen niet aanwezig waren, deze eerste drie dagen een algemeene inleiding voor verdere sociale studie zullen geven. De drie laatste dagen worden speciale onderwerpen be handeld, die het vorige jaar of slechts kort of in 't geheel niet be handeld zijn. Het buitengewoon groote succes, dat de eerste Sociale Week in 1906 had, geeft het recht, om bij voor baat voor de Sociale Week van dit jaar de beste verwachtingen te koes teren. Zeer waarschijnlijk zal het bezoek nog veel grooter zijn, daar thans reeds bekend is, dat de Soci ale Week te Breda door vele Belgen zal worden bezocht. Uitvoerige mededeelingen, bene vens de namen der sprekers, zullen spoedig worden gepubliceerd in de Mededeelingen van het Centraal Bureau van de Katli. Soc. Actie, te Leiden. Boefjes. Men meldt uit Gouda Twee Rotterdamsche boefjes, beider namen aanvangende met H., hebben gepoogd te Gouda hun slag te slaan. Nadat was ontdekt, dat ze bij den winkelier Leeflang, in de Boelekade. de geldlade hadden gelicht, stelde de politie onmiddellijk een onderzoek in en arresteerde beiden. Van de f9, die de winkelier vermiste, bleek nog f 7 in hun bezit te zijn. Daar ze alle schuld bleven ontkennen, duurde het Theorie en Pracktijk. „Vader", zei .Joopie, die met zijn wijzen ouden heer voor Arv Schetter'* schilderij in het museum Boymans te Rotterdam stond. „Van wié bennen al die mooie schilderstukken „Die bennen van 't volk, Joopie", sprak de vader. „Hei volk, het volk, wat is het volk vroeg Joopie. „Dat is ik, dat is oom David, dat is tante Saar, deze heele collectie is van het volk van Rotterdam en als ze deze schilderij verkoopen willenen ik zeg voor mijn persoon neen, dan laten zij mijn portie Schetter daar hangen." Peinzend stapte Joopie naast zijn vader voort en zij wandelden naar het Park. „Vader", vroeg Joopie, „van wie is liet Park „Van ons, mijn jongen," antwoordde de vader. „Van ons, het volk. Wij maken deel uit van het volk, wij, ik. oom David, tante Saar en wij hebben dus het recht om ons als eigenaar te beschouwen.', „Wat is het volk dan rijk." „Ja," zei de oude met stralende oogen in zijn vrijzinnig-democratisch gemoed verheugd, „het is prachtig in gericht dat het volk zoovee! macht heeft. Alle eigendom is van het volk. Evenmin als ze iets in Boymans kun nen marchandeeren zonder mijn toe stemming, mogen ze aan het Park raken als ik het niet begeer. Hier, in het Park, in dit prachtige Park hebben wij het. recht ons te komen verpoozen. Wij zijn Hier op eigen grond. Die lekkere lucht in te ade men en hier te stappen door liet frissche gras." „Heidaarriep een forsche mannen stem. „Wil jij wel eens gauw van het gras afgaan, of je bent er gloeiend bij, hoor je...." Het was de stem van een politie agent. „Kom van het gras, Joopie," zei de vader bedaard. „Het. Park is van het volk, maar het gras is van de politie." Storm. Men schrijft uit Nieuwkuijk aan „De Maasbode": Het huis, staande even voorbij de spoor-halte Nieuwkuijk Onse- noort, aan de lijn'e-Bosch-Zwaluwe, en bewoond door twee gezinnen is eergistermorgeu door den hevigen grond £e- storm geheel tegen den worpen. •Gelukkig was niemand van de bewoners in het huis, zoodat geen persoonlijke ongelukken zijn te be treuren. Inbraak. Men meldt uit Delft In den vorigeu nacht is alhier ingebroken in een koffiehuis van de Wed. S., aan de Houttuinen al hier. Men heeft zich toegang ver schaft door een ruit uit te snijden. Gestolen werd de niet groote inhoud van de buffetlade en een rijwiel. Van den dader geen spoor. Medeplichtigheid aan een moord. Door de politie te Rotterdam IIÏBIE IAARLEMSCIE COURANT IN TIEND-KAT flGITc MA NON AGITATE. TA 5*S sk ik k afc ik k

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1