Judea's ondergang, feuilleton. De Zenuwpijnen vergalden haar leven. Kunst en Wetenschap. Sport en Wedstrijden Marktberichten. Amsterdamse^ Beurs. Ki' bevonden, en 'daarop door do ver gadering goedgekeurd. Na afwikkeling der agenda trad als spreker op de lieer J. M. A. Zoet mulder, Inspecteur van de Volks gezondheid Ie Utrecht, door wien het Woningvraagstuk, deszelfs we zen en middelen ter oplossing, op de meest practisehe wijze werden besproken en uiteengezet. Het vraagstuk eener goede wo ning, zeide spreker, is niet alleen van toepassing op den arbeiders stand, doch raakt ook den kleinen burger, den winkelier en de bewo ners van het plattelandook deze leven maar al te dikwerf in wo ningen, waaraan de allereerste voor waarden van gezondheid, te weten lucht, licht en ruimte, ontbreken overbevolking treft men allerwegen aan, niet alleen in een en twee kamerwoningen doch ook in wonin gen van drie en meer vertrekken. Uiteigen ondervinding haalde spr. ettelijke vooibeelden van overbe volking aan. Hij beschreef ons ten dergelijken toestand in eenkamer woningen geenerlei afscheiding om te slapen, geen vrijheid zich te reinigen en dat waar personen van beiderlei kunne 'even, zich bewe gen en met elkander moeten om gaan. bedsteden die afgesloten hokken, bronnen van ziekte en ellende worden driehoog beslapen, nl. onder de onderlagen, daarop en daarboven. Dat zulke woningen de onreinheid bevorderen en aller ongunstigst werken op de zeden behoeft ons dan ook niet te ver wonderen. Om in deze toestanden verbete ring aan te brengen, dient bet bouwen van doelmatige en gezon de woningen ter hand te worden genomen en bevorderd. Dit heeft voorzeker ten doel de woningweten achtereenvolgens werden alsnu door spr. behandeld de woningwet, de Koninklijke be sluiten en Ministerieele beschikkin gen, de wijze waarop subsidie kon worden verkregen, en verrichtingen voor woningbouw of volkshuis vesting verricht: een en ander toegelicht met voorbeelden. Teekeningen en ontwerpen, ter inzage verstrekt aan de aanwezi gen, gaven denkbeeld en richting aan van de wijze, waarop zelfs kleine woningen gezond en aan liet doel beantwoordende konden wor den ingericht. Vereenigingen welke zich op woningbouw toeleggen verdienen alle vertrouwen en steun van par ticulieren gelden konden daarin veilig worden -belegd en de risico was al luttel en zeer gering, voor zoo ver er van risico sprake kan zijn. 1 e scherpe controle op boekhou den, beheer en administratie, voor geschreven zijnde door den Staat, zal zeer zeker een invloed uitoefenen welke de soliditeit van alle bouw- vereenigingen zal bevorderen. Aan deze rede van spreker werd des to meer aandacht geschonken naarmate bleek, dat hier de prak tijk en de ondervinding aan het woord waren. Na het beantwoorden van eenige gestelde vragen en inlichtingen was de Voorzitter zeker de tolk van alle aanwezigen, toen door hem den spreker werd dank gezegd voor de practisehe, bevattelijke en aange name wij ze, waarop heden het woning vraagstuk in deze vergadering was behandeld en toegelicht. Alvorens de vergadering te sluiten gaf de voorzitter injoverweging en drong er zelfs sterk op aan, dat ieder Comité alle pogingen zoude in het werk stellen, om het wezen en de beteekenis van het Woning vraagstuk onder de aandacht van het publiek te brengeneen zeer practisch middel daartoe is wel voorzeker bet in ruime mate en in grooten getale verspreiden van vlug schrift no 7, over het Woningvraag stuk, uitgegeven door bet Centraal Bureau te Leiden. Stille pandjeshuizen. Het is een oude strijd, schrijft de „N. R. Crt." o.m., die in de laatste jaren opnieuw wordt opge rakeld en met bizondere warmte wordt gevoerd, de strijd tegen de stille pandjeshuizen, de kwade uit wassen van het bank van leening- bedrijf. Zijn aard is wat veranderd, omdat het kwaad zich ietwat heeft verplaatst; zijn doel is hetzelfde ge bleven een wet. Reeds een halve eeuw geleden zag men in, dat de misbruiken, die in en om hot beleenbedrijf zeer welig tierden, alleen door eene wettelijke regeling zouden zijn te bezweren. Driemalen werd dan ook reeds een poging gedaan, om het zoover te brengeneerst in 1855, toen in 1867, ten slotte in 1869 zijn wets ontwerpen bij de Kamer aanhangig geweest. Doch de zaak bleef, gelijk zij was. De wetsontwerpen werden of verworpen, of kwamen niet eens in openbare behandeling. En sedert kan men bijna jaarlijks in de Ka nierstukken idaehten over den woe ker der stille pandjeshuizen lezen, of ze bij de begrootingsdiscussiën hooren. Zelfs zijn ter bespreking van het ontwerp volksvergaderingen op touw gezet, en is een volksactie ter verkrijging van een wettelijke rege ling van de banken van leening ondernomen. De vraag is, wat die regeling zal moeten bevatten. Over één punt bestaat bitter weinig verschil van meening. De regeling moet zoo zijn, dat eene welbeheerde bank van leening, waarbij ook het doel der instelling wordt voor oogen gehouden, niet onmogelijk wordt gemaakt. Welk kwaad er ook aan banken van leening is verbonden en kwade zijden zijn onmiskenbaar aan haar bestaan annex zij zijn vooralsnog onmisbaar. Opheffing der bauken van leening zonder meer zou on vermijdelijk een groote massa van de minst kapitaal-krachtigen der bevolking aan den woekeraar over leveren. Duizenden zijn er die noodge drongen, bij den minsten tegenslag in liet leven, tot geldleening moeten toevlucht nemen. Waar zulien zij de noodige sommen vandaan balen, indien de banken van leening wor den gesloten Bij den eerlijken geldschieter De credietvrager be- hooit immers juist tot dien maat- schappelijken stand, wiens welvaart zóó gering is, dat de eerlijke geld schieter voor een persoonlijk crediet, dat toch altijd gebaseerd moet wor den op een zeker vertouwen in den toekomstigen voorspoed van den leener, niet is over te halen. Het is nu eenmaal, helaas, zoo en niet andersde arme, die tot de liefda digheid zijn toevlucht óf niet nemen wil, óf daarbij niet vinden kan, moet somtijds geld hebben; en hij zal liet nemen, waar hij liet vinden kan, en tegen eiken prijs, die hem voor den dienst wordt gevraagd. Als men ziet, tot welke opofferingen de arme thans men denke aan den bloeicnden toestand dei' stille pandjeshuizen, ook daar waar eene goedgeorganiseerde gem een t clij ke bank van leening is reeds bereid gevonden wordt, wat denkt men, dat de toestand dan wel worden zou, als de banken van leening eens geheel werden opgeheven en dus de geldschieter, juist omdat hij geen onderpand verkrijgt, juist ook omdat hij weet, dat wie hem voorschot vraagt zóó door den nood overmand is, dat elke voorwaarde hem aan nemelijk zal zijn, de woekerrente bijna onbegrensd kan opdrijven Er is een tijd geveest, waarin gemeend werd, dat bij volkomene vrijheid van het bedrijf, onderlinge concurrentie het woekerkwaad van zelf den kop zou indrukken. Het ontwerp van 1869, zooeven genoemd, huldigde deze opvatting, daarmede in overeenstemming blij vend gelijk de regeering in haar toelichting schreef met „de ge- heele rigting van den tegenwoor- digen tijd." Het leenen van geld redeneerde men tegen be hoorlijke zekerheid en behoorlijke vergoeding was op zich zelf niet laakbaarintegendeel, het kon in het belang der maatschappij eene behoefte wezen. Welnu, ging het dan aan, terwijl het geldleenen zonder onderpand geheel was vrij gelaten, terwijl in alle transactiën van eenig aanbelang volkomen vrij heid heerschte, alleen de vrijheid tot het aangaan van transactiën voor het ter leen verstrekken van gelden op onderpand aan minver mogenden te verbieden of afhanke lijk te maken van de toestemming van het openbaar gezag Later is men evenwel, terecht, op deze denkbeelden teruggekomen. Vrijheid, concurrentie in het pand huis-bedrijf, zou alleen dan iets beteekenen, indien men aannemen mocht, dat de pandgever zi -h steeds of althans op den duur zal wenden tot hein, die niet alleen wat bet ter leen verstrekt bediag en de daarvoor gevraagde vergoeding, doch ook wat goede bewaring van het pand betreft, de gunstigste voorwaarden biedt. De praktijk van het pandhuisbedrijf leert echter anders. Zelfs in steden, waar eene goed georganiseerde gemeentelijke bank van leening is, namen de stille pandjeshuizen overhand toe. Tal van beweegredenen, geenszins ontsproten uit overwegingen van direct voor- of nadeel, hebben dan ook op den geldvrager, bij de keuze van den persoon met wien hij de overeenkomst sluiten zal, veel meer invloed dan juist die, welke hem leiden moesten. Daar enboven, men vergeet, wanneer men verwacht, dat de pandgever, zag hij zich eenmaal door een geldschieter bedrogen, een anderen keer een ander beter geldschieter zal trachten te vinden, té zeer, dat de pandgever dikwijls juist dan, wanneer hij tot het besef komt, dat hij deerlijk wordt geplukt, reeds derwijs in de handen van den geldschieter zich heeft overgeleverd, dat verandering hem hoogst moei lijk, zoo niet ondoenlijk wordt. Daarom zal de wetgever ook in deze materie, gelijk in zoo menige andere, ten gunste van den eco nomisch zwakke moeten ingrijpen, en het bedrijf aan regelen onder werpen zóó, dat niet langer de geldverlegenheid, waarin de meest nooddruftigen verkeëren, voor hen nog bovendien oorzaak wordt van eene schandelijke exploitatie. liiOezGiidsn ledeiieeiinpii. De Pink Pillen hebben haar genezen. Mevr. Octave Mignolet, van wie wij hierbij het portret geven, woont in de Langestraat te Oostende. Zij leed aan allerlei kwalen, maar in het bijzonder aan schele hoofdpijnen en hevige ze nuwpijnen. De Pink Pillen hebben eene uitstekende werking op de sto ringen van haar zenuwgestel gehad en nu is zij van haar schele hoofdpij nen en hare zenuwpijnen verlost en geniet eene uitmuntende gezondheid. Mignolet. (Phot. Charels, Bruxelles.) „Lk was altijd lijdende," schrijft zij, Er was geen avond dat ik zeggen kon "ik heb een goeden dag doorgebracht, ïk voelde mij niet op mijn gemal en was niet zeer sterk. Wat mij vooral vermoeide waren de schele hoofdpijnen Deze had ik bijna dagelijks en de ze nuwpijnen plaagden mij dikwijls we ken lang. Dan werd mijn leven on dragelijk en had ik geen oogenblik rust. lk omwikkelde mijn hoofd, ik ging te bed liggen, in de hoop ,dat de warmte mij goed zou doen en ik zou kunnen inslapenmaar niets hielp, en mijne nachten gingen voorbij zon der slaap, terwijl de zenuwpijnen mij plaagden. Natuurlijk heb ik heel wat geneesmiddelen beproefd, want ik wilde genezen. Ongelukkiger wijze richtten zij niets uit en van de eene proef'op de andere ben ik er toe ge- komen de Pink Pillen te nemen, om dat ik in een nieuwsblad het verhaal van een genezing door die Pillen ge lezen had. De Pink Pillen hebben ook mij genezen en nu ben ik een heel ander menech geworden." De voorbestemdheid voor schele hoofdpijnen bij het zwakke geslacht is welbekend. De schele hoofdpijn, wanneer zij toevallig is, komt in het algemeen voor uit een tijdelijk slechte werking dor maag. Wanneer de schele hoofdpijn iederen dag terugkomt, is het een teeken van bloedarmoede. Met de zenuwpijnen is het evenzoo gesteld. De voortdurende herhaling van de kwaal duidt op een storing in het organisme, een storing, die er op wijst, dat het bloed arm is. De Pinb Pillen bezorgen rijk en zuiver bloed bij iedere gift. Zij verkwikken het zenuwstelsel. Zij zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, alge- meene zwakte, maagkwalen, rheuma- tiek, schele hoofdpijnen, zenuwlijden. Prijs f 1,75 per doos, f9,per 6 cloozen. Verkrijgbaar bij Snabilé, Stei ger 27, Rotterdam, hool'd-depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij PLAATZER VAN DER HULL, Jansstraat 28. Prov. Bond van Harmonie- en Fanfare gezelschappen in Noord-Holland. Het 20e concours vau bovengen. Bond zal gehouden worden op Zon dagen den 9en en den 16en Juni e.k. Als juryleden zijn benoemd de heerenM. Wolters, directeur der Schutterij-muziek te Amsterdam; Jb. Koning, gep. directeur der Kon. Marine, te Hilversum, en Pavid Koning, directeur van Amstels Fan farecorps te Amsterdam, terwijl als plaatsvervangende leden zijn aan gewezen de heeren: Ilazebroek, Schweineberg en Zaagmans. De Bond telt voor dit jaar 18 Fanfare- en 14 Harmoniegezelsehap- pen: J. Gijzenvaart, Gem. Velsen, Wijk a/Zee, Bergen, Nieuwendam, Wormer, Twisk, Westzaan, Amster dam (le Bakkers Fanf.) Schoor], Sloten, Zaandam (Excelsior), Oost- Knollendam, Haarlem (Willen is kunnen), Assendelft (Crescendo), Beemster, Diomen, Purmerend (Ste de!. Muzickk.), Assendelft (Harmo nie), Wormerveer (Ons Genoegen), Wieriugen (Harmonie), Zaandams Muziekkorps, Amsterdam (Euterpe), Zaandam (Sempre Crescendo), Zand- veort (Harmonie), Zaandijk (Apollo), Hoorn (Apollo), Den Helder (Har monie), Beverwijks Harm. Kapel, Haarlem (L. J. Koster), Haarlem (Harmonie), IJmuiden, Eendracht (Velsen). Het muziekfeest zal geopend wor den met een marsch-wedslrijd. De bekroningen zullen bestaan uit bronzen, zilveren en verguldzilveren medailles. Kegelen. De uitslag van den korpswed strijd, gehouden ter gelegenheid van het groot iuternationaal kegel- concours in het Stations-koffiehuis, Prins Hendrikkade 27 alhier, is als volgt: 1. Kegellust, Amsterdam, 310; 2. Recht Vooruit, Hilversum, 290; 3. Oranje Kegelclub, Amsterdam, 284; 4. Minerva, id., 278; 5. Allen Om, id., 2776. G. G. P., id., 275; 7. Nooit Gedacht, id., 271; 8. Tref fen zij ons doel, id., 270; 9. Vriend schap, id. 268; 10. Arena, id., 268 11. Twee Duifjes, id., 263: 12 Op de plank, id, 266; 13. District III, id '26114. Niet bang wezen, id., 261; 15. S. S. S., id., 260; 16 Victoria, Alkmaar, 258; 17. Excel sior, Amsterdam, 252; 18. Boilen- club, id25119. Geeft 'm de ruimte, id., 24720. Zou er kans zijn?, id., 243; Sport, Oss, 241; 22. Moed Houden, Amsterdam, 236 23. Cosmopolite, id., 234: 24. De Vliegende Bal, Hilversum, 234; en 25, Advendo, Amsterdam met 233 punten. Treffersprijs Recht Vooruit, Hil versum, 47 treffers. Eereprijs: W. Serné, Haarlem, 72. Consolatieprijs P. ;Rogge, Amsterdam, 50 punten Aanmoedigingsprijs voor de verst verwijderde mededingende dub: De Trekvogel, Roosendaal. Gecombineerd (2 vijftallen): 1. Oranje Kegelclub, 528; 2. Kegel- lust, 5263. G. G. P., 513, en 4. Minerva, 511. Hoogste 2e vijftal: Excelsior II, 249 punten, allen van Amsterdam. Bovenstaande clubs dingen mede in den eere-wedstrijd, welke Zondag 24 Maart a.s. zal plaats hebben. Stand kam pioen wedstrij dHoog ste 64, laagste 62sland personeele wedstrijd: Hoogste 48, laagste 38; stand vrije baan: Hoogste 51, laag ste 41 punten. Deze eindigen resp. 24 en 26 Maart a. s. Hockey. 11 a a r1e m. Haarlem—H. H. V. H. H. V. verscheen voltallig, ter wijl Plaarlern eventjes 6 invallers telde. Met rust had H.. H. V. met 21 de leiding. Het einde bracht de overwinning der II. H. V. met 5-1, dat daardoor het kampioen schap le klasse heeft behaald. BURGERLIJKE STAND. SCHOTEN. Bevallen: H. A. van Riel-van Peppen, d. C. Terhorst-Ruhl, d. M. Vromans-Kelting, z. D. M. Ver- ïneulen-van den Hoek, d. L. A. C. Ebing-van Gemert, z. F. G. deNijs- Korthoven, z. Overleden: C. Aardenburg, 66 j. W. E. C. J. van Wageningen, 2 m. H. J. Terhorst, 1 j. LISSE. Geboren: Cornelia Johanna, d. v. N. -J. Leijten en A. C. Henneman. Johannes Petrus, z. v. L. Onder water en P. Baak. Overleden: Susanna Maria Gi- deonse, echtg. r. H. van Voorst, 67 j. ZAND VOORT. Overleden: A. Koning, weduwe van J. Zwemmer, 79 jr. HILLEGOM. Bevallen: J. F. W. den Boer geb. Habermehl z. A. E. M. van der Woerd geb. Jans d. H. Nieberding geb. Van Dril z. WORMERVEER. Geboren: Trijntje, d. van J. Waal en L. Mehrens. Ondertrouwd: C. Bunschoten en N. Beets. P. de Groot en N. van Zwol. Levenloos aangegeven: Een kind van P. Bantes en S. Bloem. HEEMSTEDE. Bevallen: S. A. Klijn-Visser, z. E. M. Prins-Tijssen, z. OOSTZAAN. Geboren; Geertje, d. v. M. de Lange en L. Klok. Hilletje, d. v. B. Engel en A. Rep. Overleden: Jan van Noord, 42j. geh. met G. Keijzerr BROEK IN WATERLAND. Geboren: Paul, Alexander z. v. Jan Paul Alexander van Dieren en Leentje Honingh. A'DAM. 18 Maart. Koffie. Afgedaan: 163 bn. Patjoh, ex Harburg80 bn. Puerto Cabello, ox Clio. Suiker. Biet- kalm en zonder zaken. Rijst. Bij inschrijving afgedaan bn. ongepelde Java ex Niugchow 399 bn. dito ex Banda. Katoen prijshoudend. Drogerijen. Aan de markt komt bij inschrijving op 22 Maart e.k. 19 pk. ca. 5390 kg. Padang Cassia Ver en op 27 Maart. 209 bn. ea.lü.00ok> Batavia Gom-Damar korrels. Tin iet« hooger maar lusteloos. Bar ka per April a f 114-5/8 gedaan e verder daartoe te koopper Ju f 1133/.J en geheel 1907 f llTW, !;o pers f t/g lager. Binnenlandsche Granen. Tarwe, nieuwe per 80 kg. f 6a f< rogge, per 75 kg f 5.50 af 5.80, ka ver, per 100 kg., f 8 a f 8.30, duiv boonen, per 85 kg., f 7.50 a! f 7.7c bruineboonen. per H.L., f 8 a 1 t karwij-, per 50 kg., f 17V4. Buitenlandsche Granen op de con ditiën van de Amsterdamsche Koren beurs. Maïs. Amerikaansche beschikbaa f 121, lossend f 121, Mrt..April f 1211 Mei,Aug. f 122, Juli,Oct. f 123, Juli Dec. f 123gedroogde dito Mrt.,Mc f 126; gele La Plata beschikbaar f 130 Febr.,Maart f 130, Mei,Sept. f 122 Gele Java stoomend f122, Ftbr.,Maar f122, Mrt.,April f 122. Witte Jav stoomend f 123, Mrt.,April f122. Witt Makassar stoomend f 123. Mrt.,Apr f 122. Rogge. Tanganrog beschikbaar f 1 getrieerde dito 1' 175. Gerst 60.61 kg. Azow Zwarte Ze Sept.,Oct. en Oct..Nov. f 126, dito be schikbaar a. d. Zaan f 150 Haver 50,50 kg. Koningsberger be schikbaar f S,30. Grutten. Grove Petersb. beschik baar f 272. Lijnkoeken. Prima Amerik. besehi baar f 84i/2, stoomend f 84JAp f 83, Mei,Aug. f 84, Sept.Dee. f 86' AMSTERDAM, 18 Maart. Olie. (1 richt van de makelaars Matthes Porton.) Raapolie per 6 w. f37.50 vliegen f 36,50 per heet. Lijnolie pier G/w. f 24,50 vliegen f23.50 per heet. AMSTERDAM, 18 Maart. Opdeve markt waren aangev. 394 vette koeie le qual. 72 a <5 cent, 2e qual. 66 70 cent 3e qual. 58 a 64 cent, 150 met en kalfkoeien f 125 a 275,197 Ducht kalveren f 6.a 14. 5 schapen f a 26, 426 vette varkens Hollandsche qual. 47 a 49 cent, idem 2e en 3e qua 45 a 46 c., Geldersche en Overzeese' le qual. 4, a 49 c., 2e en 3e qua 44 a 45 et. pier kilo. SCHIEDAM, 18 Maart, Noteering v~ de Beurscomm. Moutwijn f9,25 p Ned. vat, zonder fust en zonder de lasting. Moutwijn vast Spoeling per ketel f 1. PURMEREND, 12 Maart. Ter w gewogen 40 stapels kl. Kaas, w 17185 Kg. stapels Middelbare K Hoogste prijs: kl. kaas f34,Mi delbare f30, HOORN, 14 Maart. Op de kaasmar waren aangevoerd 22 stapels ka- wegende 12,536 kilo. Hoogste m:irL prijs voor kleine f 31,50, commissi f 32,50 per 50 K.. G 19 Maart. Medegedeeld door fï. C. Tombergh en Het geslacht der j laviërs was even min rijk ais oud, en Clemens bezat de middelen niet, om de bedeplaats tot een dier liefelijke en indrukwek kende kerkjes te maken, zooals tegen woordig niet zelden de huiskapellen van onzen vromen adel zijn. Oo den achtergrond der zaal stond een zware eikenhouten zetel met rug- en armleuningen, eenvoudig en zonder tooi, en toch schooner dan de kost baarste, met goud en ivoor ingelegde sella curalis van een rijken sena tor. Want het was de cathedra, de bisschoppelijke stoel,waarvan de H. Petrus zich had bediend bij de viering van de Goddelijke geheimen. Eveneen- voudigwas 't meer naar voren geplaatst# vrijstaande altaar, een langwerpige, vierhoekige kast van cypressenhout, slechts met eene linnen wade bedekt. De verdere versiering van de zaal was die eener burgerlijke woning, zon der Christelijke kenmerken. Vroeger waren op de muren geniën, mytholo gische figuren, maskers en dergelijke geschilderd; Clemens had ze doen oververven. Daar de godsdienstoefening een nach telijke was, brandden rechts en links van het altaar, op bronzen standaards, lampen, elke met drie pitten. Andere lampen, deels van brons, deels van aardewerk, verlichtten bet overige ge deelte van het vertrek., Tot aan de verwoesting van Jeru salem had er een zeker verband be staan tusschen de jonge Kerk en de Synagoge; de Romeinen zagen nog lang nadien in de Christenen louter eene Joodsche sekte. De groote feesten van Paschen en Pinksteren werden door beiden tegelijkertijd gevierd. Dit jaar ging het Joodsche Paaschfeest, dat slechts weinige dagen na den triomf tocht had behooren plaats te hebben, voor hét eerst sinds eeuwen voorbij, zonder het offer der lammeren in den South. Pac Sh. Common Marine Pref- Common Steel Sh. Topeka Sh. ■2e pref. Mexican. Common Kansas Sh. j 231/4 Pref. 1 523/g Common Wabash 141 /2 Union Sh1451/4 Southern Rails 238/g Car Foundry Sh. j 378/4 Common Erie 295/g Missouri j 38 Rock Island221/4 Ontario 8n39 Denver Sh. j 3D/g Kon. Petroleum 858 Common Peru 12 Pref. Peru4il/4 Dominicaj 51 Kimberleyj 181-2 Great Cobar Rusland Hope 68s/'s Consuls I 691/0 Amer. markt prijshoudend. Russen hooger. Petroleummarkt lager. Tahaksmarkt vast. Mijn waard en verdeeld. I SU/* tempel van Jerusalem. Het Oud Ver bond was opgeheven; van nu at inoest het Nieuw Verbond zich vrij en van zelf ontplooien in de vormen van zijnen godsdienst en in de viering der ker kelijke feesten. De oude boom was door Gods hand omgehouwen; de jonge loot zou zich nu zelfstandig ontwik kelen. Linus, de eerste opvolger van den H. Petrus, had de viering van 's Hee ren verrijzenis met den daaraan voor- afgaanden doop der neofieten vastge steld op den nacht na den zegetocht van Titus. Het wan de eerste maal, dat de Christenen het Paaschfeest vier den, buiten de Joden om, en men had juist dien nacht gekozen, wijl er het minst stoornis was te vreezen, als het volk van Rome zijne gansche aan dacht op de verlichting der stad had gevestigd. Een twintigtal personen hebben juist den H. Doop ontvangen; thans ver schijnen zij, bisschop Linus volgend, in witte kleederen te midden van de vergadering der geloovigen. Van de uit het Jodendom bekeerde Christenen waren slechts weinigen ver schenen; de rouw over den diepen rampspoed van hun volk, welks on dergang door den triomftocht van den afgeloopen dag was bezegeld, weer hield hen van het deelnemen aan eene b.ijde godsdienstoefening. Het aantal aanwezigen bedroeg niet meer dan omstreeks honderd. Er jwa ren meer vrouwen dan mannen; de laatsten waren blootshoofds, de eersten gesluierd. Te oordeelen naar de klee ding, behoorden er slechts weinigen tot den aanzienlijken en gegoeden stand, maar ook de dames waren in de meest eenvoudige kleeding ver schenen; de Romeinen zouden ge meend hebben, dat zij rouw droegen. Het is in hooge mate belangwek kend, ten minste eenigen uit deze eerstelingen der Roomsche Kerk nader te leeren kennen, of zelfs slechts hun naam te vernemen. De gedenkteeke- nen, vooral der Catacomben, stellen ons in staat deze vrome nieuwsgierig heid eenigerinate te voldoen. Naast bisschop Linus stonden twee priesters, die achtereenvolgens zijne opvolgers zouden worden; beiden wa ren door Petrus gewijd en behoorden tot den hoogeren stand. Zij waren Clemens, een verre verwant der keizer lijke familie, van wiens huis nog thans verscheidene vertrekken onder de kerk van San Clemente aanwezig zijn; en Anancletus, de bouwmeester van de eerste Pieterskerk, welke toenmaals slechts eene kapel of mem or ia was. Een derde priester, Nicodemes, zal eenmaal de catacombe voor de No- mentaansche poort, waar hij na zijn glorierijk martelaarschap werd begra ven, zijnen naam schenken. In den dienst der diaken wordt voor zien door Clemens, den heer des hui zes, alsmede door zekeren Novatus en door de beide zonen van senator Pu- dens, wiens gansche familie door de apostelen bekeerd was. De ouders der beide laatsten zijn reeds dood en rusten in de familiebegraafplaats aan den Salarischen weg, uit welk kerkhof zich in den vervolge de beroemde Priscilla- catacomben zullen ontwikkelen. Den zusters dier twee diakenen, Pudenti- ana en Praxedis, zijn thans twee van Rome's eerwaardigste kerken toege wijd. Die matrone in rouwkleederen aan de zijde van de vrouw des huizes is Pomponia Graecina. Evenals zij is ook Ostorius een leerling der Apos telen, en gelijk Lucina aan den Appi- schen weg, zoo heeft hij aan den No- mentaanschen zich een familiegraf aan gelegd, dat de oorsprong zal zijn van een der beroemdste catacomben, het naar hem genoemde Ostrianum. Op zijn landgoed aldaar heeft de apostel Petrus herhaaldelijk het H. Doopsel gepredikt en de H. geheimen gevierd. Een eerwaardig paar grijsaards zijn ook Aquilas en zijn gemalin Priscilfa, beiden uit de H. Schrift bekend; hij van Joodsche, zij van Romeinsche af komst. Aqui'as is de eigenaar van groote linnenweverijen en levert sinus jaren het tentdoek voor het leger. Zijne eenige dochter Prisca heeft zich, evenals de gezusters Pudentiana en Praxedis, in voortdurende maagdelijk heid aan God gewijd; na weinigejaren zal zij bij de lelie der zuiverheid den palm van het martelaarschap voegen. Wordt vervolgd). vorige koers .1 813/4 31/i 22 385/8 •I 92i/s Hed 81/2 223/4 885/, 92i/2 2D/2 23 521/4 i 14Vs 231/4 371/2 291/4 37»; 221/j i 331/4 301'/, 87,5 121/4 42 521/2 183 215 09 695/,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3