Woensdag 20 Maart 1907 Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. No. 6551 31" Jaargang. BERICHT. BUITENLAND. Uit de Pers. BINNENLAND. Editie 4 uur, ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post,1.05 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—G regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONE8, Suec., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Wanneer men nu een abonnement op de Nieuwe Haar!. Courant neemt, ontvangt men de tot i April a.s, verschijnende nummers gratis» DE DIRECTIE, RUSLAND. Stolypine in de Doema. Om elf uur gistermorgen, gelijk wij reeds schreven, is in de zaal der Adelsvergadering deRijksdoema vergaderd. Eerst werden volgens de agenda de rapporten der Com missies tot onderzoek der geloofs brieven behandeld De Doema keurde de niet bestre den mandaten goed, de overige be sloot zij later te behandelen. Minister-president Stolypine- las daarna de ministeriëele verklaring voor en zette daarbij om te begin nen uiteen, het groote verschil tusschen nieuwe wetten in Staten, die sedert lang een vertegenwoor digend regeeringsstelsel hebben en een land als het Russische Rijk, 't welk in zijne wedergeboorte is. Er dienen beginselen vastgesteld, om de rechten van den Staat en liet individu te bepalen oude en nieuwe moesten vergeleken, herzien worden wellicht, om tegenspraak te voorkomen. Vóór de bijeenroe ping der nieuwe D lema heeft de regeering nieuwe wetten uitgevaar digd die zullen thans in behan deling komen. Eene hooge noodzakelijkheid noemde. Stolypine de agrarische wetten, die een einde zullen maken aan den landnood. Wetten zullen uitgevaardigd, bij welke de keizerlijke domeinen en die van den Staat afgestaan worden aan de boeren, aan wier lotsverbe tering de Regeeriug krachtig de band wil slaan. De emancipatie der gemeenten en plattelands-bevolking is mede niet vergeten, evenmin als de verzekering van gewetensvrijheid, vrijheid van briefwisseling, onschendbaarheid der burgers, godsdienstige verdraag zaamheid. Wat het laatste betreft, de ortho doxe godsdiest zal de bevoorrechte staatsgodsdienst blijven, doch de rechten der andere gezindten zul len onverkort blijven. Wijziging in de uitzonderings wetten, afschaffing van verbanning langs administratie ven weg, luidde het verder; de Zemstvo's zullen meer vrijheid krijgen tot zelfbe stuur, zoowel als de plaatselijke bestuurslichamen. Verkiezing van de vrederechters door de bevolking-zeil is een der voornaamste punten van de lier- vorming der justitie. Ook de arbeiders-quaestie zal de regeering bijzonder ter harte nemen; verzekering voor invalide en zieke arbeiders wordt in bet vooruitzicht gesteld. Verder zullen nieuwe spoorwegen aangelegd worden in Europesche en Aziatisch Rusland. Zonder geheele hervorming van liet openbaar onderwijs en eene goedgevulde staatskas zijn dezelierv. niet mogelijk, besloot Stolypine De Doema heeft de zware taak om over dit alles te beraadslagen. De regeering noodigt haar uit, zich daaraan onmiddellijk te wijden. Spreker wijst verder op de oorzaken van geldgebrek, op de noodzakelijk heid om Ruslands positie ook naar buiten te handhaven, Een inkomstenbelasting en wij ziging in de successie-belasting wor den aangekondigd. De Regeering beloofde al het hare te doen voor Rusland's wederge boorte, die slechts mogelijk is, wan neer nieuwe grondbeginselen toe gepast worden. Aan het slot zijner rede sprak Stolypone den wensch uit, dat de Rijks-Doema eene ijverige mede werkster der Regeering blijken zou bij het ten uitvoer leggen van deze plannen. Alleen de rechterzijde juichte den spreker toede overige groepen bewaarden een veclbeteekenend zwijgen. Een der socialistische sprekers viel de regeering heftig aan. Andere vooral der rechterzijde namen daar na het woord, niet langer dan vijf minuten echter per persoon. Stolypine beantwoordde de ha telijkheden van den socialist met de verklaring, dat de Doema niet uit rechters bestaat en op de mi- nisterbankgeen beschuldigden zitten M. a. w. herinnerde hij den spreker er aan, dat hij zijn rol verkeerd begreep. Na vrij heftig debat werd beslo ten tot de eenvoudige dagorde. Hedenmorgen om elf uur begint de nieuwe zitting. FRANKRIJK. Op de fiescli? Loopt „de Kerk der Apostelen" te Parijs in hare laatste schoenen? Zul len wij „Mgr." Vilatte weldra zien verdwijnen met zijne beklagenswaar dige medehelpersin die tragi-comische schisma-vertooning „Mgr.'s" broodwinning loopt gevaar, en apostolisch man op z'n Ameri kaanse h zal hij zich geducht weren, oin te houden, wat hij heeft. Zeker is 't intusschen. dat de voor malige kapel der Barnabieten in de rue Legendre door Vilatte en Co. ontruimd moet worden. Waar „Mgr." en zijne volgelingen zich nu vestigen zullen Er wordt geduisterd, dat zij gaarne eene der kerken in het hartje van Parijs zouden hebben, b.v. die van Saint-Louis d'Antin. Dan zal 't terecht wezen: een groole kerk en geen be zoekers. Waar het terecht komt of niet, van het schisma kan nu reeds gezegd wor den, dat het „op de fiescli" is. ITALIË. Voorgister om elf uur heeft Z. H. de Paus in zijne bijzondere bi- blioteek de Kardinalen onvangen, welke hem ter gelegenheid van zijn patroonfeest namens het II. Colle ge kwamen geluk wensehen. Gedurende een half uur heeft de H. Vader zeer vertrouwelijk met hen gesproken. Het Corps diplomatique heeft gisteren aan die plicht van be leefdheid voldaan. Op het Vatieaau, verklaren wel ingelichte Roineinsche Correspon denten, is men nog altoos even kalm, wat betreft de bedreiging met openbaarmaking van Mgr. Mon- tagnini's papieren, en de bedrei gingen in zekere Parijsche bladen. Beslist worden echter de vertelsel tjes tegengesproken over het ge heimzinnig nachtelijk onderhoud, dat Mgr. Montagniui meermalen gehad zou hebben op het ministe rie van Buitenlandscbe Zaken. In deze geschiedenis ziet men te Rome niets anders dan een ge- nieperigheid tegen degene;;, die, anticlei icaal als de Regeering zelf, haar ten val pogen te brengen, om zelf weer op het kussen te komen. Clemenceau en zijne mannetjes pogen hen nu door die besprekin gen bij kaarslicht als heulende met Rome voor testellen. lieden. Mocht tusschen komst later noo- dig blijken, dan zullen beide mogend heden eerst samen overleggen. De twee joden? In Mei zal te Parijs een diocesaan- congres gehouden worden. Vooral zal men bespreken de actie der Roomsch- Katholieken in het Parijsche aarts bisdom. Verschillende prelaten zullen liet congres bijwonen, terwijl Mgr. Arnettc voorzitten zal. In Marokko duren de binnenland- sche schermutselingen nogaltoos voort. Raisoeli 's macht is versterkt door eene afdeeling ruiterij, hem door den pre tendent toegezonden. Op regeerings- bevel rukten 600 man tegen hem uit. De ontmoeting tusschen koning Eduard en Koning Alfonso te Car- thagena wordt nader bev. Tusschen 5 en 10 April zal zij plaats hebben. De interpellatie van admiraal Bien- aimé over de ramp der „Jena" zal de Regeering eerst over eenige dagen kunnen beantwoorden, als het onder zoek voltooid is. Üorte Berichten. Het Portugeesche Hoogerhuis heeft met 51 tegen 38 stemmen het Pers wet-ontwerp aangenomen. Rusland en Engeland treden in Perzië enkel op om de Consulaten te beschermen, zoo luidt het. In geen geval zullen zij zich mengen in de binnenlandsche Perzische aangelegen- Overde oplossing/Ier minis'erieele Crisis, gelijk wij die gisteren vol gens de „N. R. Clt." met een enkel woord aanstipten zegt„DeTijd," o.a. „Wij hebben van het begin af die oplossing de meest natuurlijke gehee- ten. Tegen het Kabinet als zoodanig het werd te voren en daarna dui delijk en krachtig genoeg gezegd was het votum der Eerste Kamer bij de verwerping van de Begrooting van Oorlog niet gericht. Dat de gezamenlijke Ministers niet temin zich dit votum aantrokken, alsof het tegen hen alleen werd gericht, was natuurlijk hunne zaak. Doch te eenenmale ongerechtvaardigd was de daarmede gepaard gaande eisch, dat nu ook de Rechterzijde bereid zou bevonden worden, de door hen neer gelegde taak over te nemen. Ook als men toestemt, dat, in het algemeen gesproken, bij verwerping van een deel van het ltegeeringspro- gram, een dergelijke eisch in den constitutioneelen Staat aan de oppo sitie mag gesteld worden, ook dan moet de toepasselijkheid van dit be ginsel in het gegeven geval ten na- drukkelijkste bestreden worden. Tot het ministeriëel program be hoorde bezuiniging op militair gebied daartoe behoorden evenwel n et de ver schillende maatregelen, als wegzending van het blijvend gedeelte, enz., door Minister Staal in het tweede jaar van zijn Ministerschap voorgesteld. Ook niet de beginselen van legerformatie. toen door hem ontwikkeld. Slecht- hij, die de wezenlijke feiten niet zien wil, kan volhouden, dat Minister Staal bij het verdedigen van zijn tweede Begrooting dezelfde was als bij ver dediging van de eorsle, dus ook bij zijn optreden als Minister. Ook de wijze, waarop de liberalen van allerlei kleur het vorige Ministe rie smadelijk van de Itegeeringstafel verdreven en onder vulsche leuzen d vrienden ervan over het geheele land bestreden liebbe.,, ontnam hun het recht, thans van dezelfde partijen en dezelfde mannen volgens hen, alleen in staat, om allerlei onheilen over ons volk te brengen te vorderen, dat zij weder het roer in handen zou den nemen. Een uitnoodiging daartoe, van die zijde komende, behoefde de Rechter zijde na het gebeurde zich niet te laten aanleunen. Hofberichten. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen in het begin van April, vermoedelijk den 3den of 4den dier maand, het zomerverblijf Het Loo betrekken. Een geschenk van den Prins. De Prins der Nederlanden heeft aan de geheele bemanning van liet loodsvaartuig „Hellevoetsluis", van de reddingboot „President Van Heel", van de vlet en van de sleep boot „Wodan", van de pier en van het wrak „Berlin" fraaie photogra- phieën gezonden, „ter herinnering 22 Februari 1907 aan den met zijn naam vermelden persoon", als persoonlijk blijk van 's Prinsen groo te waardeering voor de uitnemende plichtsbetrachting en menschenlie- vende wijze van optreden bij het redden der schipbreukelingen van het stoomschip „Berlin" aan den Hoek van Holland. De waardeerende opdracht is eigenhandig door den Prins onder teekend. De verkiezing van Minister Staal. De „N. R Crt" schrijft onder liet opschriftEen onhandige keuze: De Staten van Noord-Holland hebben met de benoeming van den generaal Staal tot lid van de Eerste Kamer ter vervanging van den heer Bultman zeker wel de onhandigste keuze gedaan, die op het oogenblik denkbaar is. Dat vooral in de tegenwoordige omstandigheden 't oog in de eerste plaats zou vallen op een militair, ligt voor de hand. De Eerste Kamer is aan militaire specialiteiten niet rijk, in de linkerzijde van de Kamer ontbreken zij zelfs ten eenen male. Zeer wenschelijk was 't daarom ongetwijfeld de leemte, die nog onlangs ten deze was gevoeld, bij de eerste gelegenheid de beste aan te vullen. Maar waarom nu het denkbeeld op moest komen juist dezen gene raai Staal als den eerstgeroepene te beschouwen, is ons nog niet recht duidelijk. Wat meer zegt, ons dunkt, dat hij eenig nadenken pas in de allerlaatste plaats de tegen woordige minister van oorlog voor de opengevallen plaats in aanmer king zou zijn gebracht. Op dit oogenblik kan deze keuze nu wel haast met anders worden uitgelegd dan als een „politieke manifestatie." Dj N. Crt. geeft volkomen de gedachten wéér van de N. R. Crt. Het Handelsblad juicht de ver kiezing van minister Staal met geestdrift toe De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben, door de verkiezing van minister Staal tot lid van de Eerste Kamer, op een schoone en waardige wijze vertolkt wat het overgroote deel van de Nederland- sehe kiezers wenscht en gevoelt. De Kamer, waarvan de heer $taal thans lid is, heeft door de verwer ping der Oorlogsbegrooting een eerste bescheiden stap in de rich ting van de zoo noodzakelijke legerhervorming verijdeld. Maar wij wensehen, en de over groote meerderheid van ous volk wenscht legerhervorming, wenscht te breken met de oude sleur, wil „uit liet moeras" komen. Dat heb ben de leden van de Provinciale Staten begrepen. Het oordeel van deze verkozenen is van grooterbe- teekenis dan de uitspraak van een groep somtijds impulsieve kiezers; deze uitspraak is een gevolg wn een sterk wel overdachte overtui ging. Het votum van de Eerste Ka mer heeft legerhervorming nog niet van het Staatkundig tooneel ver wijderd. Minister Staal zal, hopen wij, in onzen Senaat voor zijn idealen kunnen blijven slrijden. En het Nederlandsche volk zal wel toonen slechts mannen te willen afvaardi gen die ons uit het moeras willen helpen. „Land en Volk" schrijft: Minister Staal gekozen tot lid der Eerste Kamer 1 Dit feit is, onafhankelijk van de vraag of de gekozene zitting zal nemen, van groote beteekenis De Staten van Noord-Holland tellen onder hunne vrijzinnige meer derheid slechts enkelen, die behoo- ren tot de radicalen in zake de hervorming onzer defensie. Radicale neigingen spreken ook allerminst uit de keuze, dusver door dit college voor Eerste Kamer gedaan. Juist daaraan ontleent de ver kiezing van den heer Staal hare groote beteekenis. Men had zoo gaarne den steun, aan het Kabinet-De Meester ver leend ter zake van zijn houding iu defensiebelangen willen doen door gaan als dollemanswerk voor de eene helft, als uitvloeisel van po litiek transigeeren anderdeels. Aan deze voorstelling is nu het recht van bestaan ontnomen. On gezocht en ongevraagd is aan het Kabinet-De Meester een votum van vertrouwen gegeven, waardoor het belangrijk is versterkt. De rechterzij Je ziet nu, dat op dit punt links meer eenstemmig heid heèrscht dan zij meende te weten. De opposanten uit de linkerzijde ervaren, dat zij niet op steun heb ben te rekenen hij hunne geestver wanten. In andere kringen, waar men meenen mocht dat de maatregelen van Minister Staal door de beza- digden in het land algemeen wor den afgekeurd, is men door de Noord-Hollandsche Staten beter in gelicht. De vacature-Bultman was een zoogenaamde plattelands-vacature. Vele vrijzinnige Statenleden hebben daarom voor de keuze van den heer Staal een offer moeten brengen, dat de beteekenis der keuze nog verhoogt. „De Residentiebode" meent dat de keuze althans dit voordeel heeft, dat de in den laatsten tijd zoo veel gesmade Eerste Kamer er in de oogen van vele liberalen weer aan zienlijk door rijzen zal als instru ment om de Rechterzijde een les toe te dienen. „Intusschen kunnen wij niet in gebreke blijven, met name de hee- ren Stork, Van Leeuwen en Van Weideren Rengers met hun nieuwen ambtgenoot geluk te wensehen. „De keuze zal dien braven goed doen en hun hart doen kloppen van fierheid. „En wat zal het een blij weerzien wezen In de eeuw der democratie. Men schrijft uit Enschedé aan het Op 'n advertentie in een der bladen kwam zich een werkvrouw aanmelden. Ze maakte door haar optreden en praten reeds dadelijk een goeden in druk en verkreeg de voorkeur boven andere sollicitanten. Op de vraag van mevrouw, welk loon zij verlangde voor twee dagen per week, klonk 't ant woord „15 cent per uur met een ar beidstijd van 8 uren per dag." Mevrouw kon zich, aangaande het getal werkuren, niet verplichten, zoo dat de onderhandelingen afsprongen. Mevrouw dacht er blijkbaar niet aan, dat we leven in de eeuw der demo cratie. Vredesconferentie. De Polit. Correspondenz verneemt uit Parijs, dat het inderdaad als ze ker mag gelden, dat Campbell-Ban- nerman zal blijven staan op zijn wensch om de ontwapeningskwestie voor de conferentie te brengen en dat de Fran - sche diplomatie daartegen geen prin- cipieele bezwaren zal inbrengen. Maar toch deelt zij de veel ver spreide overtuiging, dat onder de te genwoordige omstandigheden een prac- tische bijdrage tot oplossing van het vraagstuk nauwelijks te verwachten Zij houdt daarom de opneming de zer kwestie op het programma der conferentie niet voor gelukkig. Zuid-Afrikaansche tentoonstelling. De opening der tentoonstelling van Zuid-Afrikaansche producten zal Maan dag 25 dezer te Amsterdam plaats hebben. Zij blijft tot 10 April open gesteld. De uitvoering der Kinderwetten. In het Tijdschrift voor Armenzorg is het verslag opgenomen van de „Com missie voor Kinderverpleging en Kin derbescherming". In dat verslag lezen wij de volgende klacht „De Regeeringssubsidie zelve is ge makkelijker gevraagd dan toegestaan en verkregen. Er moet heel wat ad ministratieve drukte voor worden ge maakt en ten slotte moet men uit den treure wachten om de belofte iu de daad te zien omgezet. Wij hebben d n Minister van Justitie in een missive hierop onlangs gewezen en hem be- schudenlijk te kennen gegeven, dat eene vereeniging als de onze niet in een kapitalistische onderneming, bij welke het er niet op aan komt, of zij haar inkomsten wat vroeger of later in bezit heeft, maar een armeninstel- ling, die hare gewone inkomsten voor onmiddellijke hulp inoet besteden. Zoo hebben wij op 't oogenblik van de Regeeriug te goed een som, die loopt in de honderden en die wij heb ben moeten voorschieten, aangezien natuurlijk de gezinnen niet kunnen wachten. Volgens dezer dagen ont vangen schrijven van den Minister schijnt echter deze vertraging haar oorzaak te vinden in het nieuwe der aangelegenheid en eischen, gesteld door Rekenkamer. Hopen we, dat deze toe stand spoedig verbetere". Deze klacht wij hebben er al eens meer op gewezen staat niet op zichzelf; zij is zelfs zeer algemeen. Ons is een vereeniging bekend die duizenden in voorschot is. De bureau cratische weg schijnt ook hier een zeer lange te zijnmet allerlei for maliteiten, terugzending van staten om de goedkeuring van alle voogdij raden, welke aan een vereeniging kin deren hebben toevertrouwd enz. wor den de vereenigingen, die het land den dienst bewijzen kinderen ter op voeding aan te nemen, geplaagd. En als de gelden dan afkomen dan moet er nog een aardig bedrag aan zegels en leges betaald worden. Waarlijk, de kinderwetten ziju in vele opzichten een zegen,' maar de uitvoering laat nog wel wat te wen sehen. Enquête-Commissie Middenstand. Naar verluidt, is het nog niet be slist of in de commissie van de mid denstandsenquête 5 dan wel 9 perso nen zullen zitting nemen. Minist er V eegens persoonlij k wenscht de commissie uit 9 leden te doen be staan. De commissie zou zich dan splitsen in 3 subcommissies ééa voor het Noorden, éen voor het centrum en de derde voor het Zuiden van ons land. Aan het departement van Han del en Nijverheid zag men de com missie liever uit 5 leden samengesteld. Aan deze meded eling kunnen wij toevoegen, dat in de subcommissie o.a. zullen zitting nemen de heeren mr. J. T. Aalberse, dr. D. Bos, dr. Nouwens en M. H. G. Fiedeldy Dop. Intusschen verklaarden nog niet allen d:r genoemde heeren zich bereid. E« heer Fiedeldy Dop is op het oogen blik uitlandig. De Defensie-Paragraaf. In de vergad ringvan deR. K. Kies- vereenigiug „Recht vo rr Allen" t s Nij megen, werd op voorstel van het be stuur met algemeene stemmeD be sloten als onderwerp, ter bespreking op de vergadering van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen te Utrecht 't volgende voor te stellen: lo. genoemden Bond op te dragen een commissie te benoemen, om te onderzoeken of reeds thans, nu de Mi- iiiiewet en de Lmdweerwet nog niet volledig hebben uitgewi r't mret wo.« den gestreefd naar wijziging van de Militiewet, om te'verkrijgen verkorting van oef nmgstijd en oefening gedeel telijk buiten de kazerne, met of zon der verhooging van continent en met of zonder verhooging van het getal en den duur der herhalingsoefeningen 2o. van dit onderzoek binnen een nader te bepalen tijd rapport uit te brengen, en daaraan zoo mogelijk, te verbinden een uiteenzetting van plan nen en een globale raming van kos ten, die aan de wettelijke maatregelen in dien geest zullen verbonden zijn. COURANT MAIN TIEN flGITE MA NOM AGITATE. 3k k. Jjc i" Vad": mi is- j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1