Judea's ondergang. Kerk en School, Sociale Berichten. Kunst en Wetenschap. Marktberichten, jj Amsterdamsche Beurs. \°<A kooping van onroerende goederen is als volgt: Van den boedel van den heer C. Caspers: pare. 1 huis enz. f2002.—A. van Sc-hie; perc. 2 bouwgrond f675. C. G. J. Alkemade; perc. 3 idem f 704.Jac. Oliemans; perc. 4 idem f 800.F. Steen voordenperc. 5 tuingrond f 650.A. Westgeest perc. 6 idem f 750.dezelfde. Van den heer W. N. Alkemade Cz.: perc. 1 woonhuis enz. f2002. II. Minkperc. 2 4 woonhuizen f1700 opgehouden; perc. 3 Bloem- bollenschuur f 700.idemperc. 4 bouwgrond f1600.— C. Th. v. d. Berg. HAARLEMMERMEER. Lu-sol. Maakten wij er reeds meermalen melding van, dat de op de brug te Nieuwvennep met lusol genomen verlichtingsproeven uitstekend vol doen, ook met betrekking tot Hoofd dorp kunnen wij mededeelen. dat de nieuwe verlichting op de brug aldaar geheel aan de verwachting beantwoordt en uitbreiding in het, dorp alleszins aanbeveling verdient. Benoemd. De heer H. A. J. Weideman onderwijzer aan school No. 10 alhier, is benoemd tot onder wijzer te Koog aan de Zaan en heeft uit eerstgenoemde betrekking reeds ontslag aangevraagd. BEVERWIJK. Aardbeien. - - Alhier worden door verschillende expediteurs reeds aardbeien in voor koop gekocht, te leveren in het aanstaande seizoen. De prijzen zijn 10 a 12 cents per K.G., te leveren met of zonder dopjes. Deze aardbeien worden meest verzonden naar Duitschland. Door de IJ. IJ. S. M. is aange kocht het huis, met het daaraan- grenzend terrein, toebehoorend aan mej. de wed. Smit. Dit terrein gelegen in de onmid dellijke nabijheid van het station zal worden gebruikt als ladingplaats voor het verzenden van aardbeien. Deze verandering zal niet slechts een groote verbetering wezen voor tuinders en opkoopers, die een veel gemakkelijker te bereiken vervoer plaats zullen verkrijgen, ook de versperring der straten door met aardbeien beladen karren en wagens zooals men dit in den drukken tijd telkens moet ondervinden, zal met het in gebruik nemen van dit terrein grootendeels verdwijnen. Zoo wordt de verzending van de duizenden kilogrammen aardbeien vooral naar Duitschland, van jaar tot jaar verbeterd, terwijl de uit voer naar Engeland en elders ook zeker zal toenemen, als de plannen der verbreeding van ons vaarwater „de Pijp" eenmaal ten uitvoer zul len zijn gebracht. EGMOND AAN ZEE. Gemeente raad. Gisterenavond vergaderde de Raad dezer gemeente. Aanwezig zes ledende heer Conijn was met kennisgeving door ongesteldheid afwezig. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De navolgende brieven zijn inge komen: een schrijven van den heer Balvers, dat hij zijne benoeming tot onderWijzer aan de O. L. S. op de gestelde voorwaarden aan neemt; een bericht van den heer W. Thijsma, dat hij het lidmaat schap van 't burgerlijk armbestuur en gasthuisfonds aanvaardteen ingekomen stuk van Ged. St.. waar in goedkeuring wordt verleend voor de gewijzigde schoolgeld heffing op de herhalingsschool en het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Al deze stukken werden voor kennisgeving aange nomen. Alleen willen we over het verslag van de comm. tot wering van schoolverz. dit vermeldende com. vergaderde in het afgeloopen jaar .1 maal; 14 verantwoordelijke personen werden opgeroepen, doch slechts 6 verschenen voor de comm., de ov riger werden schriftelijk op hun plicht gewezen. FEUILLETON. Onder degenen, die thans den H. Doop ontvangen, behoort ook Acilius Glabrio, een spruit uit een der edelste geslachten van Rome, die onder Do- mitianus om deg geloofswille zal ver oordeeld worden tot den strijd met de wilde dieren en, als dezen hem sparen, daar het zwaard der martelaren zal verwerven. Van anderen, die in de vergadering der geloovigen tegenwoordig zijn, noe men de oudste grafsteenen der Cata comben nog eenige namen. De fami- uenaam der Claudiërs, dien velen hun ner voeren, bewijst, dat zij vrijgelate- n®n zlJ11 c'er keizers Claudius, Caligula of Nero. Op den achtergrond van het bid vertrek zit, op den stoel van Petrus bisschop Linus, gekleed in eene witte Hierna kwamen 2 verzoekschrif ten tot overname van aangelegde wegen door de gemeente ter sprake, n.l. een van het Roomsch Katho liek Kerkbestuur en een van de m aatschappij Egm ond-zeebad In beide verzoekschriften werd vermeld, dat genoemde wegen in goeden staat verkeerden en met. goede steenen waren bestraat. Dit werd evenwel door de raadsleden bestreden. Vooral de aangelegde straten van de maatsch. Zeebad moesten het ontgeldenzij werden beslist zeer slecht genoemdook de straat naar de R.-K. kerk heette bestraat te zijn met klinkers van slechte kwaliteit, welke het onmo gelijk zouden uithouden, indien het een druk bereden weg zou worden. Het gevolg van deze besprekingen was, dat men de wegen nog eens goed zou opnemen om dan in de volgende vergadering op deze zaak terug te komen, waarna voorwaar den zouden gesteld worden, die adressanten zouden moeten aan vaarden. Bij het spreken over voorwaarden wees de heer van Hall er op, dat vroeger de heer Gulicher zeer aan nemelijke voorwaarden had aange boden bij het overnemen van wegen; die wilde zelfs een som geld be schikbaar stellen om verdere her stellingen te doen, die noodig moch ten blijken. Aangenomen werd het voorstel om op deze aangelegenheid in de volgende zitting terug te komen. Aan de orde kwam nu het na zien der rekening van het burg. armbestuur. Plet totaal der inkom sten bedroeg f3439,30; dat der uitgaven f 3166,065, zoodat de reke ning sloot met een batig saldo van f273,065. De voorzitter meende, dat de raad tevreden kon zijn met deze uitkomst, daar men vroeger er wel eens anders voor had gestaan, ter wijl men nu niet bevreesd behoef de te zijn, dat hoogere subsidie noodig zou zijn. De rekening werd hierna goed gekeurd. Dit geschiedde eveneens met de rekening van het gasthuisfonds. Hiervan waren de inkomsten f 6300,595; de uitgaven f6161,40, dus een voordeelig saldo van f139, 195. De voorzitter deelde nog mede, dat ongeveer 50 armlastigen onder stand ontvingen. Bij de rondvraag informeerde de heer Zwaan, hoe het staat met wij zigingen in de bouwverordening. De voorzitter antwoordde, dat er druk aan gewerkt werd, doch dat de taak een heel moeilijke is, daar er vooral op gelet dient te worden dat men zulke'wijzigingen aanbrengt die wettig zijn. Hierna vroeg de heer v. Hall, hoe het stond met het aanbod, voor gr ruimen tijd ge daan door den heer Gulicher, tot overname van stegen, sloppen en stukjes grond, welke de gemeente gratis kon krijgen. De voorzitter zei, dat hij ver onderstelde, dat de heer G. bedoel de te gelegener tijd, zoodat er toen niet op ingegaan werd. Het voor stel om namens den raad den heer G. te schrijven over deze zaak, werd aangenomen. Hierna ging de raad in geheime zitting om eenige reclames op den hoofdei, omslag te behandelen. ALKMAAR. Candidaalstelling Bij de heden gehouden candiaaat- stelling voor een lid van den ge meenteraad in de plaats van wijlen den heer mr. J. P. Kraakman (Kath.) zijn gesteld de heeren H. P. Ibink Meienbrink. (Kath.) en K. J. Koster (Vrijz. Dem.) (A. C.) AKERSLOOT. Dinsdag werd alhier in het café van den heer G. Dekker verkocht het huis met erf, tuin en weiland groot 1,22,90 H.A. behoorende tot de nalatenschap van mej. de Wed. I\ Groen alhier, het welk bij opbod heeft opgebracht f4360, gemijnd door den beer D. Schut op f825, die alzoo eigenaar is geworden voor de som van 5185 gulden. ZAANDAM. Tentoonstelling. De Paasclitentoonstelling welke aanstaanden Donderdag 21 Maart zal worden gehouden, telt in het geheel 281 nummers, tegenover 257 in het vorige jaar, Hat aantal ingeschreven stuks vetvee bedraagt 118; verder ver meldt de catalogus 71 stuks melk en fokvee, 27 stieren, 12 nummers wolvee, '21 hokken varkens en voorts bokken, geiten, pluimgedierte konijnen, enz, PURMEREND. Paaschtmtoonstel- ling. De twaalfde tentoonstelling van vet- en fokvee alhier werd gister(Dinsdag)morgen 10 uur ge opend door den Heer C. Lakeman Ez., voorzitter der Vereeniging tot het houden van jaarlijksche Paasch- tentoonstellingen van vee nihi: r, ia tegenwoordigheid van het Dag Bestuur der gemeente, leden van den Raad, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, juryle den, inzenders en verdere belang stellenden. De voorzitter verklaarde met ge noegen te kunnen constateeren, dat de vereeniging in bloeienden toe stand verkeert, dank zij de mede werking van verschillende zijden ondervonden. Hij bracht daarvoor dank, in de eerste plaats aan het Gemeentebestuur van Purmerend, aan hen die medailles hebben geschonken' of geldelijken steun hebben verleend, en verder aau juryleden, inzenders en aan de pers. De burgemeester van hier gaf de verzekering dat het streven van de vereeniging door het Gemeentebe stuur ten zeerste wordt gewaardeeid, waarom steeds op steun van ge meentewege kan worden gerekend. Stoombootmaatschappij Eensge zindheidUit de, van de gisteren avond gehouden algemeene verga dering, onder leiding van den heer A. W. Haks van Amsterdam, voorgelegde balans- en winst- en verliesrekening over 1906 bleek, dat de balans sluit in activa en passiva met f57 757. De rekening bedroeg in ontvangst en uitgaaf 1 45.914.10, tegen f 36.689.05 in 1905. De exploitatie rekening bedroeg aan lasten f33.642.70, aan baten f39.907.61, zoodat een zuivere winst werd ge maakt van f 0.264.91. Diensvolgens stelde het bestuur voor een dividend voor de eerste maal uit te keeren van 2 pc., waar toe werd besloten, 't Gewone pas sagiers vervoer bracht op f 14.412.05 in 1905 f 13.234.35. 't Goederenvervoer bedroeg f 18,395.71, in 1905 f 14.147.31. Aan extra-reizen werd ontvangen f4.496.05, in 1905 f3.181.35. 't Aantal reizigers was 178.275, in 1905, 162.276. Balans en rekening werden daar na goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herko zen de heeren L. Switzer alhier en T. Mantel van Buiksloot. HAZERSWOUDE. m; ongeluk. Gistermorgen deed onze omnibusondernemer, de heer L. B. orsman, zijn gewonen rit naar Leiden. Achter den omnibus reed gedurende eenige minuten op den straatweg een fietser, die bij de Groenendijksche kerk voorbij en vooruitging. Het duurde evenwel niet lang, of Dorsman zag den fietser weer, maar nu met gebro ken been op den weg liggende. Het rijwiel was geslipt, zooals in de laatste weken op vette, modder- achtige wegen zoo vaak gebeur!. De omnibus werd nu veranderd in een brancard, die den fietser, jhr. Van Gin hu ven, van Lisse, naar het ziekenhuis vervoerde. EDAM. Gras. Alhier heb ben dijkgraaf en heemraden van „De Zeevang" publiek verpacht het riet- en grasgewas. De opbrengst was f3387 (f59 minder dan in 1906). HOORN. Pluimvee. Alhier is opgericht De Noord-Hollandsche Pluimvee-vereenig. „Het Rashoen,, Het doel dezer vereeniging is het bevorderen van de pluimveeteelt, ook door het houden van tentoon stellingen, De leden zullen voor gezamenlijke rekening broedeieren en rashoen ders aankoopen. IngezGRdsn Medeileelingen. Moeders in blijde verwachting be- hooren nimmer te vergeten de onfeilbare bron van kracht, comfort en gemakkelijke verlossing, Scott's Emul sion, dat, geregeld gebruikt geduren de de zwangerschap, ook een prachtige ontwikkeling voor het kind verzekert. De ondervinding van 30 jaren stelt ons in staat een levertraan-emulsie voort te brengen, onein dig krachtiger dan eenig finder bestaand emulsie, nehalve dat het aange naam om in te nemen •!-. aM;dde i.rtn gemakkelijk te ver- k" .L> vdb'n teren is. Ontelbare Dok- SufprocA. ters en Vroedvrouwen ven Scott's emulsion in moeder schap voor. Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. Rechtszaken. Haagsche Rechtbank. Diefstal te Leiden. Beklaagde in gevangeniskleding is L. V., oud 19 jaar, los werkman, (hetgeen de president gelijk stelt met zonder beroep), vroeger reeds veroordeeld, geboren te Haarlem mermeer, wonende vóór zijn vrij heidsbeneming te Hillegom. Ten nadeele van schipper J. S. van Ter-Aar, ontvreemdde hij uit en van diens schuit, toen deze te Leiden in Februari in den Mare singel ingevroren lag, twee jassen en een vest, mitsgaders een fokzeil en nog drie paar kousen. De twee jassen en het vest raakte hij kwijt aan vrouw M. C. de L., in de Korte Raamsteeg, voor het bedrag van een kwartje, terwijl voor een goede vier pop J. B. aan de Uiterstegracht kooper en eigenaar van het zeil werd. De man stal echter nog meer. Hij kwam in den winkel van juf frouw C S., aau de Nieuwe Bees tenmarkt, en deed daar een greep in een op de toonbank staand kastje met geld. Die greep beteekende voor de juffrouw: ik ben een daalder kwijt. I e beklaagde ontkent niets. Het O. M. ei cht tegen hem negen maan den gevangenisstraf. Geestelijken op schepen. President Roosevelt is voorne mens al 't mogelijke te doen om te voorzien in de behoefte aan geeste lijken op de schepen der Ameri- kaansche marine, mits de kerkge nootschappen de zaak ter hand nemen. Z. H. de Paus heeft, ter gelegen heid van de De Ruyterfeesten op Zaterdag 23 Maart, voor al de zich op dien dag te VTissingen bevinden de Katholieken dispensatie verleend, zoowel voor de vasten- als onthou- dingswet. „Om onzer kinderen wil." Aan het tijdschrift ouder boven gen oemden titel, orgaan van de af- deeling 's-Gravenhage van de Ned. Ond. Prop. Club voor Drankbestrij ding, ontleenen wij de voegende versregelen D r i n k e i' s k i n d. Klein ventje, met je ouwlijk, bleek gezichtje met oogen, die zoo mat en triestig staan hebt jij geen schik in 't leeren, arme jongen, en blijf je zelfs bij 't spelensuffrig staan Heb jij geen kracht vent, in je dunne botjes? en is je hoofd zoo zwak, en doez'iig dof; ben jij niet blij en vrij als andre kindren en onverschillig, stil voor blaam lof? Jij, jongelief, je weet niet, wat je hindert je wou wel graag net als die an- dren zijn, maar kunt het niet hoe zou je 't raadsel kennen, waarom je lijdt-, zoo jong nog en zoo klein Ik weet het wel, maar kan je 't niet vertellen, hoe vader ann den drank eens alles gaf: zijn geld, zijn kracht, 't geluk van jou en moeder en dat jij kwijnend kind, draagt vaders straf! Kinder-Congres. Maandag is te Weenen het eerste nationale congres gehouden tot be scherming van het-kind. De drie onderwerpen, welke op die verga dering ter sprake kwamen, zijn I. de maatregelen noodig tot be scherming van het kind II. de maatiegelen dienende tot een heilzame opvoeding van het kind opdat het niet verloren ga;7| III. de grondslagen voor een speciaal strafrecht tot beteugeling van misdadige jeugd. Moet het kind muziek leeren? Pet „St. Gregoriusblad" wijdt aan de brochure „Eenige vragen omtrent muziekonderwijs" (Uitg. v. Looij, Amsterdam)de volgende bespreking Moet het kind muziek leeren? Wat moet het kind leeren? Wan neer moet de muziekles beginnen Keus van een muziekonderwijzer(es). Muziekschool of particulier onder wijs? Is het muziekonderwijs goed? Ziedaar de vragen, welke in deze brochure kort en zakelijk beant woord worden: In het algemeen kan ik met den inhoud goed meegaanhier worden werkelijk practische wenken gege ven, die veel zullen kunnen bijdra gen tot een gezonde muzikale ont wikkeling onzer jengd. Het deed mij genoegen op blz. 6 te lezen „dat het zingen zoo nuttig is voor de niet bizonder miziekaal begaafden, dat is voor de meeste kinderen." Juist gezien! Voor de meer begaaf den zou ik gaarne het vioolspel daar willen bijvoegen, liever dan het pianospel, vooral wegens de ontwikkeling van het gehoor en wegens het meer bezielde van dat instrument. Ik kan mij ook niet weerhouden het volgende aan te halen: „Tegen over de ouders, die de meening „toegedaan zijn, dat muziek voor „jongens onzin is, dat deze alleeu „maar leeren moeten, wat ze direct „noodig hebben om hun brood te „verdienen [ik zou er willen bij voegen: wat hun geest en capaci teit voor sport kan bevorderen], „zouden wij willen opmerken, dat „muziek voor jonge mannen van „1822 jaar een machtig middel „kan zijn om hen op den rechten „weg te houden. Muziek maakt „huiselijk; doen zij aan muziek, dan „zijn zij in gezelschap gaarne gezien, „terwijl men anders niet weet, wat „men met die jongelui daar moet „aanvangen, zij zelf zich ook niet „in gezelschap thuis gevoelen en. „hun vermaak en tijdverdrijf in koffiehuizen en dergelijken zoeken. Deze beschouwing verraadt een goeden kijk op het leven van vele jongelui, en dergelijke waarheden komen er in dit boekje vele voor. Zeer behartigenswaardig BURGERLIJKE STAND. PURMEREND. Geboren: Sieske, z. van Jan Em mer en Aafje Humme. Keeltje, «1. van Harmen Ipema en van Stijntje Stiemer. Ondertrouwd: Jacobus Johannes Damme en Hendrik a van der Worp. Jan Dijkstra en -JohannaTheodora de Rrai. Overleden: Maria van Basten, wed. van Pieter Visser, 75 j. toog, zooals de Romeinen die bij fees telijke gelegenheden plegen te dra gen. Een eigen vorm van kerkelijke ge weden was er toenmaals nog niet; ook bij de godsdienstoefening was de kleeding der geestelijken die van het dagelijksch leven. De beide priesters, Clemens en Anencletus, en de drie diakens nemen plaats bij den bisschop. Dat was de gansche hofstoet van den toenmaligen Paus. De godsdienstoefening begint met het in afwisseling zingen van psal men, en wel in de Grieksche taal, welke in dien tijd de wereldtaal was. Op de psalmen volgden tamelijk lang durige voorlezingen: eerst uit het Oude Testament de geschiedenis van de bevrijding der Israëlieten uit de slavernij van Egypte, dan uit het Evan gelie van den heilige Maïcus het be richt over de Verrijzenis van Chris- tus. De bisschop, op de cathedra ge zeten, nam nu het woord naar aan leiding vin den tweeden brief van Petrus, dien men eenen Paaschbrief kan noemen, De toespraak werd be sloten met eene verwijzing naar den jongsten dag: „Twee wegen zijn er, die de mensch kan bewandelen: de weg des levens en de weg des doods. De weg des levens is die, dat gij God bemint, die u geschapen heeft, en uwen naaste als u zei ven. De weg des doods is de zonde. Bewandelt den weg des levens in heiligheid en gerech tigheid, want gij weet niet, wanneer de Heer komt. Daaromwaakt, houdt uwe lampen ontstoken en staat be reid. Want een geheel leven in den geloove zal u niet baten, wanneer gij niet volhard zult hebben tot op den dag, dat de Heer de wereld zal oor- deelen in het vuur, en dat de teeke nen aan den hemel geschieden, de bazuin weerklinkt, de dooden uit hunne graven zullen opstaan, en de Heer op de wolken des hemels zal verschij nen." Hierop volgde een lang gebed, dat door den bisschop luide werd uitge sproken, voor de Kerk en al hare standen, voor de wereldlijke overheid, voor vrienden en vijanden, geloovigen en ongeloovigen. Ten slotte sprak de gansche verzameling het amen uit, waarna allen elkander den vredeskus gaven op aanmaning van den eersten diaken, Flavius Clemens, die zulks deed met den roep: „Dat geene hui- chele Daar de geloovigen bij de gods dienstoefening waren gescheiden naar hunne kunne, had deze begroeting plaats tusschen de mannen onderling en evenzoo tusschen de vrouwen. Dit eerste deel der liturgie was in hoofdzaak ontleend aan het Joodsche rituaal, dat op de Sabbathdagen in de synagoge gold. De geloovigen woonden de gods dienstoefening zittend bij, gingen ech ter staan bij de gebeden, met uitge strekte armen. Nu begon de eigenlijke Christelijke liturgie. De bisschop trad naar het altaar, met het gelaat naar de geloovigen ge wend. De diakens brachten hem de voor het offer bestemde gavenronde dunne brooden, met inkervingen opdat ze gemakkelijker konden worden ge broken, zooals ze nog op de wand schilderingen der Catacomben te zien zijnen een grooten kelk, in den vorm van een met handvatsels voorzien vaatwerk, die met wijn en water was gevuld. De bisschop nam de schotel met brood en den kelk met wijn uit BEVERWIJK. 18 Maart. De prijzen der vruchte aan den afslag waren als volgt: Klei aardappel en p, HL. f 2,10 a 0.Zand dito f 3.50af0,.Uien p. heet. f'2,a 0,Bloemkool f 17.50 a Koolrapen, per 100 f 4,00 a f 0,per 100. Selderij, f 0,Prei 0,15 ct. per bos. Appelen p. heet. f 8. a f 14.Peren f 7.a 0.—. Kool Roode f 8.a 10.Savoye f 9,a 10.— Bie ten f 1.25 per 100. Schorseneeren p. bos f 0,Rabarber f 0,p. 100 bos. Alkmaar, 18 Maart. Vee. Aang. 0 Paarden f 0,a, f 0, Koeien f 0a f 0197 nuchtere kalveren 8 f 20, 3 Schapen f 16 f 20,0 Lammeren f f 0, 48 magere varkens f 16 18, Big gen f 0,a f 0 bokken en gei ten f0 a f 0 0 id. id. f0,a f0, Boter per i/2 kilo 0,af,0,eieren, per 100 stuks f 0,a f 0. LEIDEN, 19 Maart. (Vette-Var- kensmarkt.) Aanvoer 161 stuks. Prijs f0.49 a f 0.51 per kilo. Handel vlug. SCHIEDAM, 19 Maart. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn f 9.!/4 per Ned. vat, zon der fust en zonder belasting. Moutwijn willig. Spoeling per ketel f 1.50. PURMEREND. Veemarkt. Aangev. 346 runderen, waaronder 106 vette 62 a 75 en 9 stieren, f0. afO. p. k. 75 v. kalveren fO,75 a f 0,95 1160 nuchtere idem f7 a f 21 per stuk, 18 paarden, f a 1909 schapen f,0— en 000 lammeren, f aprijsh. vlug, 190 v. varkens f0,46 f0,50, per kilo, vlug; 68 magere id. 18. a f 80 per stuk. 256 Biggen f 8 a 12. Purmerend, 19 Maart. Kaas aanvoer 45 stapels kleine f 84 1 st. middelbare f 0.1200 Kg. bo ter, f 12,0 a 1,30, per Kg. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Maart. KoolRoede f 3.a 12.gele 2.50 a 9.50, witte f 1,a 7.per 100, Uien f 1.20 a 1.40 per 50 Kg. NOORD-SCHARWOUDE (Station). 18 Maart. Roode Kool le soort f 10,50 a f 11,50, 2e soort f9,a flO, kleinere f3,a f8,Gele Kool le soort f8.50 a f9,2e soort f7, a f S,kleinere f'2,a f6,50, Witte Kool le soort f0,a f0,2e soort f0,a f0,kleinere f0,a f0. D. ensehe witte Kool f 2,50 a f 8,50, per 100. Uien fl,50 a fl,70 p. 50 Kg. 20 Maart. Medegedeeld door H. C. Tombebgh en Co. OPENINGSKOERSEN. f outh. Pac Sh. ommon Marine 1 ref. Common Steel Sh. Topeka Sh. 2e pref. Mexican. Common Kansas Sh. Pref. Common Wabash Southern Rails Car Eoundry Sh. Common Erie Missouri Rock Island Ontario Sh. Denver Sh. Kon. Petroleum Common Peru Pref. Peru Dominica Kimberley Great Cobar Rusland Hope Consols Amer. markt onveranderd. Russen willig. Petroleummarkt flauwer. Tabaksmarkt vast. Mijnwaarden onveranderd. de handen der diakens en plaatste ze op het altaar. Vervolgens strekte hij de armen uit, welk voorbeeld door alle aanwezigen werd gevolgd, en hief het grootste lof- en danklied aan, in warme bewoor dingen God prijzend als schepper aller dingen, die de in het Oud Verbond gedane beloften door Christus Zijnen eengeboren Zoon heeft vervuld en ons in Hem een onderpand des eeuwigen levens heeft geschonken. Dit loflied was de eigenlijke Eucharistie, d. w. z. het groote dankgebed, dat in een driewerf door alle aanwezigen her haald „Heilig!" eindigde. Eene diepe stilte trad thans in. De bisschop nam het brood, ver volgens de kelk, en sprak over beiden langzaam de woorden der Goddelijke instelling, welke de Verlosser bij het laatste avondmaal had gesproken. De heilige woorden der Consecratie werden door den bisschop uit het hoofd gezegd. Zij mochten in het geheel niet worden opgeschreven maar moesten geheim worden gehouden, en daarom ontbreken zij ook in de oude hand schriften, welke de Christelijke litur gie beschrijven. De Joodsche offers hadden opge houden te bestaan met de vernietiging van den tempel. In hunne plaats was de offerande van het Nieuw Verbond getreden. Op het huidig Paaschfeest was ten volle het woord van den apostel Pau- lus van toepassing„Wij hebben een offeraltaar, waarvan dezulken niet eten mogen, die de bouwhut dienen."j Na de woorden der Consecratie volg den gebeden voor de levenden en af gestorvenen, opdat zij deelachtig zou den worden aan de vruehten van Christus' offerdood, ter vergiffenis van hunne zonden en ter verkrijging van het eeuwige leven in de gemeenschap der H. Martelaren. Dan brak de bisschop de geconsa creerde Brooden in stukken, cn nadat hij zelf ervan had gegeten en uit den kelk gedronken, riep de diaken de ge loovigen tot het heilig Gastmaal met de woorden uit den XXXIIIsten psalm: „Proeft, en ziet, hoe zoet de Heer is." (Wordt vervolgd). 36 De Ruyter-Herdenking. rorige koers 8IV4 8I/2 223/, 385/» 921/2 211/2 23 521/, 141/g Union Sh1441/, 231/4 371/2 291/4 37io/16 221/s 381/4 SOi'/ie 855 121/4 42 521/2 183 215 G9 605/s I Heden. 8U/4 81/2 221/2 38 'jK 92!/2 22 23i/o 531/] 145/, 144 23 38 291/2 875/, 22VW 381/4 31 838 125/js 411/4 7U/2 71

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3