•onderdag 21 Maart 1907, No. 6552 31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. t ;l, Ier BERICHT. 11J 0 0 De Ruyter herdacht. BUITENLAND. BINNENLAND. 1, Editie 2 uur. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post.65 Afzonderlijke nummers0.05 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. I BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT 12. Wanneer men nu een Abonnement op de Mieuwe Haarl. Courant neemt, °htvangt men de tot I April a.s, verschijnende Nummers gratis. DE DIRECTIE, at. as- en is. Wij, Nederlanders, worden al te dikwijls rechte duitendieven ge scholden en de Catsiaansche kop peling van godzaligheid aan een ^egelijk fortuin is wel eens als liet 'deaal van de meesten onzer land- itenooten aangeduid. Zeer ten on rechte zeker! De tekende brood nijd wellicht of iets dergelijks sprak flat vonnis, durven wij hopen, Hoe 't zij, bij de vereering onzer Zeehelden bewees Oud-Holland wel eens, dat het van roemrijke daden kouden mocht, maar dat het lieve geld toch bovenaan stond. De zwaarbezongen Piet Hein haal- (le wel kraniger stukjes uit dan •'et opbrengen der Zilvervloot. Toch 's het de laatste daad, arm aan glorie, maar rijk aan veroverde ichatten, die de onzen zijn kleinen uaam tegenover zijne groote daden Leeft doen plaatsen. Op de schoolbanken leerden we een de Ruyter, een Tromp bewon deren, Piet Hein moesten we luide bezingen ook. „Hij heeft verwonnen De Zilvervloot I" De grootste onzer zeehelden, Wel juist niet vergeten men denke o.a. aan zijn praalgraf te Amsterdam, zijn standbeeld te Vlis- singen maar toch evenmin naar Waurde en verdiensten gehuldigd, zal nu op den 300en gedenkdag zijner geboorte door heel Nederland »n zelfs over onze grenzen herdacht I en gevierd worden. Haarlem wilde daarin niet ach- terblijven en Zaterdag a.s. zullen ook hier, dank vooral liet initiatief der Vereeniging „Koninginnedag," openbare feestelijkheden gevierd Worden. Ons allen is de nagedachtenis van een De Ruyter dierbaar. Met hun admiraal Nelson noemen de Ëngelschen hem den grootsten der zeehelden. Verder gaat een heden- daagsch Duitscli deskundige, die de Ruyter aanduidt als den grootsten der admiralen van de geheele we reld, Nelson niet uitgezonderd. De groote Michiel Adriaanszoon Was groot als vlootvoogd niet alleen hij was groot als mensch. Zelfs op liet toppunt zijner glorie bleef hij een vroom, nederig Christen, die alle eer aan God gaf en zich slechts beschouwde als het werktuig in de hand des Almachtigen. Tot de weinige uitzonderingen behoort hij onder de groote man- hen, tot de weinige uitzonderingen, op wie geen vlek kleeft en geen smet, wiens openbaar en wiens ver borgen leven geene bladzijde bevat, Welke wij voorzichtigheidshalve Voor onze jeugd zorgvuldig dicht geplakt moeten houden. Een roem rijk en een oprecht christelijk leven, zoodanig was dat van onzen De Ruyter. Dat weten wij allen, ook al heb ben wij heel wat „schoolgeleerd heid" vergeten, want de hooge daden van „Bestevaar" blijven on- hitwischbaar in het geheugen. Laten wij bij de aanstaande feest viering te dezev stede van onze Wèl geplaatste sympathie voor dezen held dan blijk geven. Waarschijn- hjk dedeu wij liet al door onze gel delijke bijdragen. We kunnen meer. Laten wij den grooten doode ceren, hem, „eenvoudig als een kind en groot als een man, die voelt, dat hij gemaakt is, om vrij heid en volk te beschermen", door aan onze straten een feestelijk a n- zien te geven, door het algemeen uitsteken der vlaggen en dergelijke. 't Mag geene feestviering zijn in een benepen kringetje, maar eene zoodanige moet liet wezen, waarin wij allen deelen. Wie zou hem dan niet kennen, Den grooten Admiraal, Die frank en vroom en vroed was, Maar ook van vuur en staal. Die Neerlands roem vergrootte, Waar voerde hem de kiel Jong Nederland de mutsen af Voor Bestevaer Michiel!" dus zong Hendr. Wiering in ons jongste geïllustr erd Zondagsblad. „Heel Nederland de mutsen af Voor Bestevaer Michiel voegen wij er aan toe, herinnerend aan het ware woord„Een volk, dat zijn groote mannen eert, is zelf groot.L. FRANKRIJK. Jaurès heeft gezegevierd met zijne interpellatie in de Kamer over de papieren van Mgr. Montagnini. Met 370 tegen 164 stemmen besloot de Kamer een Commissie van 22 leden te benoemen, die in de stukken van Mgr. Montagnini naar „de politieke strekking" zullen zoeken. Men kan er zeker van wezen, dat zij die politieke strekking vinden zullen, ook al is er schijn nog schaduw van te vinden. En dat die strekking zeer gevaarlijk is voor de Repu bliek, ook dat zal de Commissie beweren en op hare manier aan- toonen. De minister van Buitenl. Zaken loochende het gerucht, als zou in de diplomatieke wereld heel wat te doen geweest zijn over het in beslag nemen der papieren van Mgr. Montagnini. Maar wat loochenen dat soort van lieden niet Eene interpellatie van geheel an deren aard was die van den E. H. Gayraud, die, naar we reeds be richtten, de schandelijke onverdraag zaamheid ter sprake bracht, waar van de regeering blijk gaf, door priesters en liefdezusters den toegang te weigeren tot de gekwetsten van de ramp met de „Jena". Ook nu beweerde de Regeering, dat de onverdraagzaamheid een fabel wasdat aan de Katholieken volkomen vrijheid gelaten was, om het bezoek van een priester te ont vangen. De iuterpellant toonde met de feiten „de onjuistheid" dier bewe- ring aaD, maar zag zijne motie ver worpen met 378 Legen 154 stemmen. Zoo ongeveer dezelfde stemmen- verdeeling dus als bij de motie- J aurès. Vilatte, aartsbisschop der „Fransche Kerk" zal Zondag a.s. ook buiten Parijs, namelijk te Villeneuve-Saint Georges, met een zijner volgelingen optreden. De socialistische gemeenteraad dier plaats is voornemens om pastoor Ferrié uit zijn kerk te jagen en den nieuwen herder Vilatte met zijn helper plechtig in het heiligdom binnen te leiden, 't Belooft een warme ontvangst te worden. Overal hebben de schismatieken in de ge meente aanplakbiljetten doen aan brengen. Eerst en vooral noodigen zij de dames uit. RUSLAND. In de Doema heeft het gisteren weder gespannen. Verschillende sprekers sloegen een toon aan, die aan de eerste Doema herinnerde, waar veel gepraat, hard geschreeuwd, maar weinig gewerkt werd. he heer Rodisjef wilde rekening en verantwoording doen eischen vau de Oommissie, die aan Bin- nenl. zaken belast is met de leni ging van den hongersnood. In Rusland verdwijnen de gelden voor zekere officiëele doeleinden maar al te veel in de zakken der ambtenaren. Zou dat ook hier weer 't geval wezen? Een andere spreker, hoogleeraar Kieserwetter, sloot zich geheel hij den zooeven genoemden spreker aan. Tegen den zin der linkerzijde werd op voorstel van minister pre sident Stolypine de verdaging van Rodisjef's motie aangenomen. Morgen komt de Doema weer bijeen. Ook in den Rijksraad heeft Sto lypine lezing gegeven van het re- geeringsprogram. De motie van het centrum links en rechts dienden er ook eene in werd met groote meerderheid aangenomen. In genoemde motie verklaart de Rijksraad zich gaarne bereid, om de Regeering in al hare plannen te steunen. ITALIË. De veelbesproken mgr. Montag nini, die eerst te Casal-Monferrate eenigen tijd doorbracht, is sinds enkele dagen te Rome aangekomen. Of zijne komst verband houdt met de waarlijk treurige plannen der Fransche Regeering, die tot publi catie der in beslag genomen papie ren der voormalige Parijsehe nun tiatuur over gaan? 't Is niet onmo gelijk, Over de mogelijke publicatie zelve is men op liet Vaticaan zeer gerust wat pleit voor eeu zuiver geweten. Korte Berichten. Gevreesd wordtvoor een Kabinets crisis in België. De Koning heet ontevreden over de concessies door de Regeering aan de Congo-com- missie gedaan. De Duitsche Rijksdag benoemde gisteren voor den geheelen duur der zitiing het voorloopig gekozen presideum. Vervolgens werd de voorloopige begrooting afgedaan. Daarna nam cle Rijksdag tot 10 April vacantie. 1 Uit Perzië zijn te Londen be richten ingekomen over Russische versterkingstroepen, bestemd om de Consulaten van hun land te be schermen. Engeland acht van zijn kant nadere versterkingen onnoodig. De nieuwe Sjah van Perzië zal geen nieuwen groot-vizier benoe men, daar hij zelf de leiding der zaken aanvaarden zal. De vrouwtjes te Londen, die zoo gaarne kiesrecht hadden voor zich en hare zusters, hebben gisteren wederom getracht het parlements gebouw binnen te dringen. Weldra kregen zij 't met de politie te kwaad, die 66 der dames arresteerde. Hofberichten. H. M. de Koningin zal a s. Za terdag met het onderstaande gevolg naar Amsterdam vertrekkenBa ronesse van Hardenbroek, groot- meesteressede hofdames Van Haersma de With en freule Sloet van Marxveld; luit.-gen. graaf Du Monceau, chef van het Militaire Huis; baron Sirtema van Grove- sstins, grootmeester; baron Bentinck, ópper-stalmeesterHr. Ms. marine adjudanten in gewonen en buiten gewonen dienst; jhr. Van Geen, kamerheer en particulier secretaris van H. M.le luit. baron Van Hardenbroek van Lookhorst, or- donnance-officier. Naar aanleiding van desbetref- fende onjuiste berichten uit Apel doorn verzoekt men ons mede te deelen, dat de datum van vertrek van de Koningin en den Prins naar Het Loo op dit oogenblik nog niet is vastgesteld. Prins Hendrik is gisterochtend uit Berlijn in de residentie terug gekeerd. De Koningin kwam den Prins in hot station verwelkomen. De Crisis. Het Haagsche Correspondentie- bureau m ldt „Tot dusver is niet gebleken dat Staatsraad mr. Cort van der Linden pogingen tot liet voordragen van eeu Kabinet zou hebben opgegeven. Vandaag is of zou de heer Van der Linden weer door de Koningin in conferentie worden ontvangen." Muntkennis, Op een dorpje in Maas en AVaal is het gewoonte, dat de boeren na de eerste II. Alis te zamen komen, ter bespreking der plattelands-,,po litiek" van de week. L.l. Zondag bij 't verlaten van de herborg hie1 d een der stamgasten den kastelein een fonkelend 21/, centstuk voor, met de vraag: „Zou dat kunnen!" „Ja" zegt de man, „en dan boude nog over". Hij ging er mee naar oen zijkamertje, alwaar hij het liet vallen. De wachtenden zeiden toen tegen elkaar: „Nu is 't mis!", doch de kastelein raapte het muntstuk op, legde het netjes achter slot en kwam terug metf 9.85. Kalm stapten de lui naar huis, tegen elkaar zeggende: AVat zullen we hem plagen!" Circa halfelf vervoegde zich bij den kastelein een jachtopziener met de vraag: „Kunde me ook een briefje van f25 wisselen?" Dè zal wel gaon", zegt de ander, ging weer voornoemd zijkamertje binnen, k*am terug met een munt biljet van f 10, liet fonkelende 2l/2 centstuk en twee rijksdaalders. De jager raapte alles gemoedelijk bijeen, keerde huiswaarts en borg het netjes weg. Des middags uitmoetende, zou hij wat geld bij zich steken, waar om het voornoemde fonkelende 2x/2 centstuk weer voor den dag kwam. Een zijner zoons dit ziende, zegt 1 wa'n moi nij vierduitenstuk is dé!" „Lop, jong!" zegt papa, „'tiseen geudtientje." Maar jawel, bij nauwkeuriger be zichtiging ziet-ie dat hij is beetge nomen. Fluks er mee naar den kas telein. Deze antwoordt: „Ik beb het van de morgen van Pietboer gebeurd." „O!" zegt de ander gemoedelijk, „dan zullen we er wel schadeloos afkomen." Nu dat kwamen ze ook. ,s Avonds werd alles weer vereffend, maar dat waard en jager 't dien avond moes ten ontgelden, zal een ieder wel begrijpen. (.Geld".) De toestand in Frankrijk. Vanwege de „Centrale Kiesver eeniging" te 's Gravenhage zal op Woensdag 10 April in „Diligentia" een voor alle Katholieken en hun dames toegankelijke vergadering worden gehouden, waarin de Zeer- eerw. pater Hendrichs S. J een rede zal houden over den toestand in Frankrijk. Bij de behandeling van dit hoogst actueele en belangrijke onderwerp door een zoo bevoegd spreker zul len de Haagsche Katholieken on getwijfeld in grooten getale op komen, verwacht de „Resbd." zeer terecht. De Ruyter-herdenking. Aimterdamsch Comité voor herdenking van den S00-jarigen geboortedag van Michiel Adriaenszoon de Ruyter. Het volgende programma zal te Amsterdam worden uitgevoerd op Zaterdag 23 Maart. Voormiddag. Plechtige hulde iu de Nieuwe Kerk, slechts toegankelijk voor genoodigden van het Amsterdamsch Comité. In verhand met het bijzondere karakter van deze hulde, zijn daar voor vele autoriteiten en vertegen woordigers van de Kon. Marine genoodigd. Zij die daartoe gerech tigd zijn worden beleefd verzocht ambtskostuum of uniform te dra gen. Genoodigden worden beleefd doch dringend verzocht vroegtijdig te komen. Namiddag. Concertgebouw te 2.30 toe^ spraak van ds. L. C. Schuller tot Peursum, onder afwisseling van het gesprokene door liederen, te zingen door het kinderkoor van de A7er- eeniging ter Verdeeling van den Volkszang onder leiding van den heer H. J. den Hertog en met be geleiding van orkest. Ook zal een feestlied worden uitgevoerd, dat voor deze gelegenheid is gecompo neerd door Bernard Zweers op woorden van den heer Joh. H. Been. De orgelbespeling heeft plaats door den heer S. Kroon. Deze matinee is alleen toeganke lijk voor genoodigden van het Am sterdamsch Comité, Paleis voor Volksvlijt te 1.30 nam. „Vlissinger Michiel", kinderoperette, met medewerking van circa 90 kinderen, onder lei ding van mevrouw Hopman Kwast. Deze uitvoering is alleen toeganke lijk voor genoodigden van het Am sterdamsch Comité. Feestgebouw Bellevuel 1.30 nam. „Het leven van De Ruyter," kinderoperette onder lei ding van den heer Van den Bergh. Deze uitvoering is alleen toeganke lijk voor genoodigden van het Am sterdamsch Comité. Schouwburg Stoel en Spree, namiddaguitvoering van „Bestevaer Michiel," toegankelijk voor genoodigden van het Amster darnsch Comité. Circus Oscar Carré 1.3C nam. Hier zullen o.a, eenige num mers betreffende De Ruyter worden uitgevoerd. De uitvoering is alleen toegankelijk voor genoodigden van het Amsterd. Comité. Des avonds. In verschillende schouwburgen zullen des avonds De Ruyterstukken worden uitgevoerd, als in den Stads schouwburg „Een Deugniet," in den Schouwburg Stoel en Spree „Bestevaer Michiel" in den Schouw burg Van Lier „Michiel Adr. de Ruyter," in het Circus Oscar Carré. Tot het bijwonen van deze uitvoe ringen zijn door het Amst. Comité uitnoodigingen verzonden, doch zij zijn ook voor het publiek toegan kelijk. In het geheel is door het Amster damsch Comité een aantal van ruim elf duizend uitnoodigingen voor ver schillende gelegenheden verzonden. Het comité kan hierop met vol doening wijzen en met dankbaarheid voor den steun, dien het bij de voorbereiding van de plannen mocht ondervinden, Het comité hoopt, dat ieder burger van Amsterdam op Zaterdag 23 Maart, de vlag zal uitsteken ter eere van dezen feestdag. Minister Staal in de Eerste Kannr. De „Tijd" besluit hare beschou wing over de stemming der Prov.- Staten van ons gewest met de vol gende woorden: 't Eenige, wat nu uog ontbreekt, is het bericht, dat Minister Staal de hem te beurt gevallen benoe ming aanneemt. Met eenige nieuwsgierigheid mag men naar dit bericht uitzien. Im mers de mogelijkheid, dat de heer Staal voor de hem aangeboden eer zal bedanken, schijnt ons niet uit gesloten. Heel sterk, dunkt ons, kan hem de Eerste Kamer in het gezelschap, hetwelk hij daar vereenigd vindt, na de vorige kennismaking niet aantrekken. Daar een zwijgende rol te spelen, is niets voor een man van zóó groote bespraaktheid. Ed eene sprekende vooralsnog zijn het alleen de beide afgevaardigden uit Drenthe, de heeren AVillinge en Van der Feltz, op wier sympathie hij voor zijn plannen omtrent le- gerorganisatie mag rekenen en die hem als paranymfen bij een even- tueelen strijd tegen een minder radikalen opvolger zouden ter zijde staan. Of zou soms bij de schalksche Staten-leden van Noordholland de bedoeling hebben bestaan, de in legerquaestiën blijkbaar hoogst achterlijke Eerste Kamer een leer- aar en apostel toe te zenden, die hen tot meer verlichte en met de ideeën van hun tijd strookende begrippen bekeeren moet? Wij betwijfelen, of ook die taak voor den heer Staal veel aanlok kelijks kan hebben. Oude boomen zijn niet gemakkelijk te huigen en 't kon jvel zijn, dat de heer Staal, indien hij als docent of verkondi ger van een modern geloof in leger- zaken moest optreden, de Eerste Kamer bijzonder hardleersoh vond. Een interessante maatregel. Elke metropoie herbergt een aan tal beruchte individuen, die bij de politie met een zwarten kool staan aangeteekend en wier gangen door de recherche voortdurend min of meer worden nagegaan. De „echte" inbrekeis en hun opkoopers zijn allen vrijwel bij de politie bekend; de groote kunst is maar, ze te snap pen. Als er bijv. met de electrische boor is gewerkt, weetne recherche heusch wel, waar ze te zoeken heeft, een andere „categorie" werkt weer met beitel en breekijzer, terwijl van derden weer bekend is, dat ze hun gaten bij voorliefde in een cirkel naast elkander boren, zooals nog pas op de Elandsgracht te Amster dam geschiedde. Maar al deze wetenschappen, en nog veel meer helpt niets, air. de uitgeslepen boeven niet worden be trapt of in het bezit van bewijs materiaal worden aangetroffen. Intusschen heeft de politie hier een maatregel genomen, die den bekenden de uitoefening van hun handwerk niet bepaald vergemak kelijkt, Zoodra n.l. een politie-die- naar 's nachts een der bekende be ruchte sujetten op straat aantreft, wordt hij medegenomen, gehoord en.gefouilleerd. Raad van State. Door Staatsraad mr. de Nerée van Babberich is verslag uitge bracht over het beroep van F. Dil, E. Kluyver en S. Goedhart, allen te Koog a/d Zaan, tegen de besluiten HIEUW E HAARLEHSCHE COURANT flGITE ma NOU AGITATE. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. 1 j|t „Tel."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1