Vrijdag 22 Maart 1907. No. 6553 31s,e Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. T pi. 7. I t. c BERICHT. oe main tien BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 4 uur. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc, Tel. No. 1426, - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer,0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 3Ibis Faubourg Montmaxtre. IJ- ft. «n 29- en .ter. ;nz- ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat Z. II. Pius X zich gaarne bereid ver klaard beeft om peter te zij n van het kind, dat de Koninklijke familie van Spanje binnen kort verwacht. Het verzoek aan Z.H. was door Koning Alfons zelf gedaan. Door den II. Vader is op harte lijke wijze dank betuigd aan Keizer Frans Joseph van Oostenrijk, wijl door bemiddeling van den Oosten- rijksch-Hongaarsehen gezant te Pa rijs een groot gedeelte der gestolen papieren van de voormalige nuntia tuur te Parijs aan den wettigen eigenaar werden teruggegeven. Volgens het „Vaterland" (Weenen) moet Keizer Frans Joseph daarop aan Z. Heiligheid de verzekering hebben doen toekomen, dat het hem een onuitsprekelijk genoegen was geweest, dat hij Z. Heiligheid een dienst had mogen bewijzen, waarmee de II. Vader zoo hoogst tevreden was. Alleen het Franscho Sectarisme U minder tevreden, de officiëele ^i'.evon, die r lies geoorloofd meenen, z'ijn in X openbaar belijk op de kaak gesteld en gedwongen gewor- den tot teruggeven. Navolgeus waardig voorbeeld ENGELAND. Men klaagt wel eens over taaie vergader ngen, wanneer de eene of andere „beroemdheid" presideert, -die eigenlijk beter met de voeten op eene warme' stoof zat. In het Engelsche Lagerhuis heeft de oppositie, en niet een saaie voor zitter, uit baloorighejd de jongste zitting maar even 27 uurtjes laten duren. De begrooting en het wetsont werp betreffende de legertucht wa ren in behandeling. De wetten op de legertucht moeten jaarlijks al- gekondigd worden. Henrv Campbell Bannerman stelde eenige veranderingen voor in het reglement der werkzaamhe den van het Lagerhuis. Daarvan wilde de oppositie niet hooren en zij maakte gebruik van een barer Wapenen: dwarsdrijverij. Minister Campbell Bannerman verklaarde daarop, dat de regeering haar recht onverkort zal handhaven, wat na luurlijk zeer braaf en prijzenswaard is. Maar ook de oppositie spreekt van goed recht. Wc zullen zien, wie 't aan het rechte eind had met, het recht. ZUsD-AFRIKA. Volgens een Reuter-telegram uit Pretoria opende lord Selborne gis teren de zitting van het nieuwe Parlement, daarbij eene rede hou dende, waarin hij zei, dat het ge bruik van Chineesche werkkrachten «oo spoedig mogelijk zal eindigen, maar dat geen stappen kunnen gedaan worden tot het terugzenden der Chineezen, die in de mijnen arbeiden, tenzij een behoorlijke Vervanging voor hen gevonden is, door andere werkkrachten of verbe terde werktuigen. De ministers zul len stappen doen, om het aantal mboorlingen voor het werk in de hhjnindustrie te vergrooten en zul- 'en daardoor die industrie krach tig steunen. Lord Selborne hoopt ernstig dat dearbeid van het parlement strekken *doge tot voortdurende verbetering Van den vrede en den bloei van jet land en betreurt ernstig den rmn achteruitgang en de armoede, daartegen de ministers maatregelen ?ldlen nemen. ROEMENIE. Er komen zeer treurige berich- j in uit Roemenië, die, wijl er Sraëlieten bij betrokken zijn, als I ÊeWoonlijk wat sterk gekleurdmogen wezen, doch nog altoos erg genoeg zijn. De Roemeensche grensstad Miha- cleni is stormerhand dooi' de boeren veroverd en de gansche bevolking- zou de vlucht genomen hebben, terwijl de districtshoofdstad Jassy belegerd wordt door 30.000 hoeren. Paeurarie is eveneens door de boeren bestormd, maar de bezetting hield de overhand. Bevel is gegeven om liet 4de legercorps ie mobiliseeren en het voorstel om alle reservisten voor 14 dagen ouder de wapenen te roepen in de Kamer aangenomen. In sommige plaatsen komt het tot echte moordtooneelen. Naar verzekerd wordt, wint de oproerige beweging gestadig veld en zal wel dra geheel Moldavië in vuur en vlam staan. FRANKRIJK. Minister Picquart, een der steun pilaren van gerechtigheid en waar heid in de Dreyfus-periode, heeft het onrechtvaardige erkend in het besluit, dat 5.500 priesters en semi naristen wederrechtelijk opnieuw onder de wapens riep. Erkend echter met het mes op de keel, zooals de straatroover een gestolen geldbeurs teruggeeft, wan neer hij niet anders kan. Na kennis genomen te hebben van den tekst der beslissing van den Raad van State, waaruit bleek dijt ten gevolge eener averechtsche uitlegging der militaire wet pries ters en seminaristen onrechtmatig opgeroepen waren, zal de minister nu besluiten, die slachtoffers gauw naar huis te zenden. Daarmee zal het afgel. zijn. Men heeft zich „vergist", weet u. En dwalen is zoo menschelijk, ook al is men apostel van gerechtigheid en waarheid als het in de kraam te past komt gelijk bij minister Picquart. Korte Berichten. Volgens de „Landeszeitung" zal de Regentschapsraad den Landdag voor stellen Dinsdag a. s. om hertog Al- brecht van Mecklenburg-Schwerin tot regent van Brunswijk te benoemen. De dames, rlie voor Vrouwen-kies recht betoogden en daarom voorgiste ren gearresteerd werden zijn veroor deeld tot eene boete van 12 a 24 gld. of gevangenisstraf van 14 dagen tot een maand. Bijna de premie op een moord aldus. De Fransche vloot in de Middel- landsche Zee zal hare groote vloot- oefeningen niet houden. Wegens ziek te van den admiraal heet het. Maai de eigenlijke rede is: schrik dat er nieuwe schandalen uitkomen over de officiëele domooren, die nooit ander water dan dat hunner lampetkom za gen, en als Marine-specialiteit dorsten verschijnen. Louis Botha, vergezeld door Solo mon, zal bij zijn vertrek naar Lon den over Bloemfontein gaan, ten in de met de Vrijstraten over de belan gen van beide Koloniën te spreken. Paaschtentoonstellingen. De tweede week voor Paschen heeft de kenmerkende eigenschap aangewezen te zijn voor het houden van vee-tentoonstellingen. Op die markten koopen dan de slagers hunne Paasch-ossen, welke dan in de volgende week ter slacht bank worden geleid en in den vorm van staartstukken,Jrollades, enz. met Paschen de spijskaarten versieren. Oorspronkelijk waren deze ten toonstellingen dan ook alleen voor vet vee, bijzonder van vette koeien en ossen, vooral van de eerste soort, want in de meeste gevallen vervult eene koe de rol van Paaschos. La ter heeft men die tentoonstellingen uitgebreid en in de programma's ook melk- en fok vee, varkens, scha pen en zelfs pluimgedierte en ko nijnen opgenomen. De slagers besteden dikwijls veel geld voor den aankoop van Paasch- koeien en ossen, vooral voor de zulken die met eerste prijzen be kroond zijn. Toch is voor den hoer het mesten van vee voor Paasch tentoonstellingen in den regel weinig winstgevend, door de groo te kosten van extra voer en de buitengewone zorg, welke daaraan besteed moet worden. Werden vroeger de zwaarst ge meste beesten met den noogsten prijs bekroond, in den laatsten tijd is in dit opzicht eene kentering merkbaar en ontwaart men een streven om meer de goede hoeda nigheid van het rund in aaumer king te nemen, hetgeen vooral steun vindt bij den Nederlandschen Slagershond. De ondervinding heeft geleerd, dat een slager met eene buitengewone vjtte koe geen eer in legt en bij zijn klanten meer suc ces heeft met malseh, mager vleesch. Behalve den Vrijdag, welke vroe ger door Alkmaar in beslag geno men, heeft elke dag dezer week zijn Paaschtentoonstelling. De rij wordt geopend door Rotterdam op Maandag; daarna volgt Pui-merend op Dinsdag Scliagen op Woensdag; Zaandam op Donderdag en Utrecht op Zaterdag. Van deze tentoonstellingen is die van Rotterdam de belangrijkste. Voor deze tentoonstelling, welke uitgaat van de afdeeling „Rotter dam, Schiedam en Omstreken", wordt ongeveer f2000 uitgeloofd alleen voor vet vee, melkvee en drachtig en aan ofkvee. Voor de tweede plaats in de rang orde strijdenZaandam enSchagen om den voorrang. Deze beide tentoon stellingen worden gehouden op het openbare marktterrein, zoodat ieder he.t tentoongestelde vee zonder eeni ge betaling kan bezichtigente Rot terdam en te Purmereud, gaat het op afgesloten terreinen en tegen betaling van een toegangsprijs voor belangstellenden. Ter veraangenaming voor de be zoekers worden concerten gegeven, en zelfs zooals te Zaandam schouwburg voorstellingen aange kondigd. Voor liefhebbers van mooi vee is eene Paaschtentoonstelling een der mooiste dagen van het jaar. Michiel Adriaansz. de Ruyter. Het Museum I bij mans te Rot terdam wil niet achterblijven met de herinnering aan een der grootste mannen van liet kleine land ie verlevendigen. Een lauwerkrans kan er niet gevlochten worden om debeeltenis van den held, daar het museum geen enkel portret van hem bezit. Maar rijker dan wellicht elk ander museum is het aan afbeeldingen zijner kloeke daden, door de ver zameling teekeningen van Willem van de Velde den Oude. die hem op menigen tocht vergezelde. Steeds hingen enkele van die teekeningen of schetsen in de groote teekenin- genzaal misschien zullen zij dezer dagen aandachtiger worden bezien. Nu zijn ook tentoongesteld de tee keningen van vier schepen, waarop de Ruyter korter of langer vertoefde; tal van teekeningen betreffende den Vierdaagschen Zeeslag in 1666, waaronder 2 van 2 a 4 vellen, re- presenteerende den zeeslag op ver schillende uren; een, ook als his torisch document gewichtige plat tegrond van den slag bij Solesbay in 1672, met een voorstelling van dien slageen uitvoerige teekening van het eerste en een dergelijke van het tweede gevecht bij Schoo- neveld in 1673. Bij elke teeke- ning is gevoegd een kaart-, waarop de teekening wordt verklaard. Het zijn slechts grepen uit van de Veldes talrijke schetsen. Wellicht heeft het aanschouw n van d.'ze, die alle vitrines bedekken, ten ge volge, dut men ook de overige wensc'nt te leeren kennen. Da gelegenheid hiertoe bestaat alle dagen, waarop het museum ge opend is, uitgezonderd Zondag en Woensdag. Hare Majesteit de Koningin zal Zaterdag ten paleize te Arasterdam een déjeuner aanbieden aan de ge zanten die in opdracht hunner re geering tegenwoordig zullen zijn hij de plechtigheid in de Nieuwe Kerk, met de daarbij behoorende deputation en aan de koninklijke marine. Z. K. II. Prins Hendrik gaat Zaterdagochtend om 9 u. 17 min. naar Vlissingen ter bijwoning van de de Ruyter-feesten aldaar. Z. K. H. Prins Hendrik wordt vergezeld door vice-admiraal Ellis, Hr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst en luitenant ter zee le kl. baron van Asbeck, a judant van Z. K. II. Er is van r .kswege toestemming verleend tot het tentoonstellen te 's Gravenhage van de belangrijkste s ukken uit het archief van Michiel Adr de Ruyter, op de n.s. ten toonstelling van historische pren ten, welke Vrijdag in den Haag- schen Kunstkring zal worden ge opend. Eenige solisten zullen des mid dags eenige oud-rlollandsche liede ren ten gehoore brengen. Mr. J. P. Sprenger van Eyk. t Giste ren morgen is te Utrecht plotseling overleden mr. -J. P Spren ger van Eyk, directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Nederland- sche Centraal Spoorweg-Maatschap PÜ- De heer SpreDger van Eyk begaf zich als gewoonlijk per rijtuig naar het hoofdgebouw van de Staatsspoor. Toen de portier hem behulpzaam wilde zijn hij het uitstappen, bleek de heer Sprenger van Eyk te zijn overleden. Vermoedelijk heeft een hartver lamming een einde aan zijn leven gemaakt. Mr. Jacobus Petrus Sprenger van Eyk werd in 1842 te Hilvarenbeek geboren. In 18(52 werd hij surnu merair, in 1866 ontvanger en in 1871 inspecteur der registratie en domeinen aan het departement van Financiën. In tijdelijke commissie vertrok hij in 1872 naar Nederlandsch-Indië, ging in 1874 over in Indischen dienst als directeur van Financiën, werd in 1877 algemeen secretaris van het gouvernement en in 1879 benoemd tot lid van den Raad van ïndië. De Ruyter-hulde. Dinsdagavond werd, als inleiding tot de feestviering, iu de groote zaal van het „Concertgebouw" te Vlissingen een feestavond gevierd door de leerlingen der hoogste klasse van de openbare en bijzondere scholen, ter herdenking van het leven en de daden van M. A. de Ruyter, opgeluisterd door licht beelden. Het feest, dat te half acht begon, werd door pl. m. 600 kinderen en vele belangstellenden bijgewoond. Nadat door de kinderen het „Wien Neerlandsch bloed" was ge zongen, nam de heer J. G. van Niftrik, voorzitter der commissie voor de bijeenkomst der schoolkin deren, het woord. In| 't kort zette hij het doel van het feest uiteen en gaf daarna het woord aan den lieer Herm. Snijders uit Middelburg, die als spreker zou optreden en wiens rede met lichtbeelden werd opgeluisterd. Namens de kinderen sprak de heer Frijling een woord van dank en op zijn voorstel werd, den spre ker van dezen avond ter eere, nog- eens „een vuurpijl" afgestoken. Tot slot werd den kinderen een versnapering en een fraaie De Ruyter-plaat geschonken, waarop de kleinen, zeer voldaan, in vroolijke groepjes het gebouw verlieten. De „Piet- Hein" en de „Friesland" arriveerden gistermiddag ter reede, waar zij ankerden. De „Reinier Claeszen" en 2 tor- pedobooten kwamen binnen. D Kerkvervolging in Frankrijk. Een avond als die van Woens dag hebben de Katholieken van Amsterdam in tal van jaren niet beleefd. In dichte rijen stroomden zij het Paleis voor Volksvlijt bin nen. Vele geestelijken waren er bij en ook tal van dames en vrouwen uit de volksklasse. Zelfs had de roep dezer buitengewone vergade ring en het belang van het onder werp heel wat niet-Katholieken doen meegaan en tusschen de rijen der Katholieke manifestanten doen plaats nemen. Op gereserveerde stoelen in de voorste rijen zaten tal van bekende figuren uit de Katho lieke wereld, leden van de Staten- Generaal, de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, besturen van Katholieke vereenigingen en instellingen enz. Heel het Katholie ke Amsterdam was er vertegen woordigd. Niet zonder reden moclit Mgr. Lans, de hoogeerw. deken, in zijn openingswoord gewagen van zijn vreugde bij het zien van zooveel Katholieke Amsterdammers ooi zich heen, omdat uit de belangstelling in het onderwerp hun levendig ge loof sprak en hun vurige liefde voor de Katholieke Kerk, juist nu Zij elders zoo smartelijke vervol ging heeft te lijden. Wij zien de Kerk, een naar men- schelijke schatting weerlooze vrou we, aanvallenwij kunnen Haar niet helpen en Haar niet aan de boeien ontrukken. Onze gedachte gaat dan naar Calvarië, waar wij een weerloos Slachtoffer zien ge folterd en gemarteld door Zijn beulen, terwijl Zijn vrienden mach teloos moesten toezien. En die her innering geeft ons hoopwant wij weten, dat juist die machteloosheid op den hoofdman zoo diepen in druk maakte, dat hij het uitkreet „Waarlijk, deze is de Zoon van God I" Dat vertrouwen doodt in ons echter niet het gevoel van veront waardiging, nu wij de Kerk zien overgeleverd aan het geweld harer vervolgers. Want zij is niet enkel een vrouw, maar onze weerlooze Moeder. En zouden wij, haar kin deren, op het gezicht harer weer loosheid niet uitbarsten in veront waardiging Welnu, dat doen wij hier. Wij zien, hoe onze Moeder op het liart wordt getreden en wij zenden een kreet op van heilige smart en willen daarvan voor de wereld getuigen. Gij zijt daarom in zoo groote menigte gekomen om te hooren spreken over de droeve lijdensge chiedenis en deze in bij zonderheden te leeien kennen. Ik juich in die gevoelens van liefde voor de Kerk bij de inwoners dezer stad; ik juich in hun trouw, in hun opgewektheid en belangstel ling. Ik juich omdat nu ook boven deze wereldstad een stem zal op gaan en klinken over de grenzen, een stem, die zich vereenigen zal met die opging uit heel de Katho lieke wereld, die één is in geloof, één in smartelijke droefheid en heilig verzet, één in diepe veront waardiging, één ten slotte in een innig gebed tot den Stichter der Kerk, Die beloofd heeft haar te zullen bewaren tot in alle eeuwig heid. (Daverend applaus). Nadat aldus de WelEerw. pater Hendrichs, als spreker van den avond, was ingeleid, hield deze een lange, breed uitgewerkte rede ter ontvouwing van het voor velen nog niet volkomen begrepen tafereel van strijd en vervolging in Frank rijk. Geconstateerd raag worden, dat pater Hendrichs met een korte pauze ruim twee uur het publiek bezig hield, dat hem in zijn histo risch opgezette acte van beschul diging tegen het Fransche gouver nement met groote aandacht en belangstelling volgde tot in de uiter ste rijen. Nu en dan klonk een krachtig en algemeen applaus, en toen ten slotte de redenaar eindigde met aan Mgr. Lans te verzoeken, een door hem voorgelezen adres aan kardinaal Richard te willen doen toekomen, ter vertolking van de gevoelens der Katholieken van Neerlands hoofdstad, bezegelde heel de menigte dit verzoek met haar algemeene instemming. Alvorens de vergadering uiteen ging, zongen alle aanwezigen, onder begeleiding van het orgel, het slot koor der Pius-cantate, waarmede deze groot3che manifestatie van het Katholieke Amsterdam werd beslo ten. Zij mag, dank zij pater Hen drichs en de bestuurders van „Geloof en Wetenschap", die de leiding op zich hadden genomen, volkomen geslaagd heeten. Wanneer men nu een abonnement op de Nieuwe Haarl. Courant neemt, ontvangt men de tot I April a.s, verschijnende nummers gratis. Da DIRECTIE, Winkelsluiting. In den Leidschen Raad kwam gisteren o. a. aan de orde het ver zoek der Vereenigiug „Leiden's Belang" om den sluitingstijd van winkels bij verordening te regelen. Het praeadvies van B. en W. strekt, in zooverre overeenkomstig het bij eenparigheid van stemmen uitgesproken gevoelen van de Ka mer van Koophandel en fabrieken om afwijzend op het verzoek te beschikken, daar het hier geldt een te diep ingrijpen in de persoonlijke vrijheid van de handeldrijvende ingezetenen. Treurig. Te Heerenveen is gevankelijk binnengebracht J. d. V., vroeger onderwijzer te Ooststellingwerf, wegens diefstal van een jas ten nadeele van een predikant te Steen- wijk. Hij was nu zwervende en de oorzaak daarvan is niets anders dan drankzucht. Na verhoor voor den rechter van instructie werd hij naar het huis van bewaring over gebracht. Ciub de Bienfaisance. Naar de Tel. verneemt is de Club de Bienfaisance, in de Vondelstraat, te Amsterdam weer opengesteld en de heer Polilzer aldaar teruggekeerd. 48 Kilo zwaar. Aan de Visckmarkt te Delft was gisteren ren heilbot aangevoerd van 48 kilo zwaarte. Het beest had vee! bekijks en lag zoowaar met een si naasappel tusschen de kaken gekneld, alsof 't een Paasch-visch was. Het reuzenbeest zal hedenmiddag prij ken op de tafel van het rijjooldiner der studenten. Bijzonderlijk, voor deze ge legenheid is een steenen schaal ge bakken, zoodat de visck in zijn oor- spronkelijken vorm zal worden op gebracht HAARL COURANT fiGITE Wfl HOM AGITATE. k

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1