Uit de Pers. STADSNIEUWS. ingestort Dinsdagmorgen omstreeks tien uur stortte te Axel een in aanbouw zijnd buis in. Al het houtwerk, binten enz. waren totaal beschadigd. Gelukkig waren de werklui juist aan bet koffiedrinken; anders had den er zeer waarschijnlijk ongeluk ken plaats gehad. Een paard voor een kar ging door den schrik op hol, doch werd spoedig weer tot staan gebracht. t»M. C.«) - Afstammelingen van De Ruyter. Een der jongste, misschien wel de jongste van De Ruyter's afstam melingen is Burchard Adolf Michiel Elias, zoon van Mr. E. L. Elias te Hilversum (Ministerpark 25,) den 24en Januari dit jaar aldaar ge boren, dus even acht weken oud. Gelukkige redding. Te Bussum is bij het graven van een welput eere zandverschuiying ontstaan, waardoor een der werk lieden gedeeltelijk en een andèr geheel werd bedolven. De derde slaagde er gelukkig tijdig in het hoofd van dezen laatsten te bevrijden, waarna hij beffie kame raden, na veel moeite, geheel uit het zaud loswerkte. Een jeugdige bedrieger. Eenige dagen geleden vervoegde zich te Arnhem op 'n avond aan de woning van een welgestelde dame te Arnhem een 15-jarige knaap, die, doornat van den regen, om een boter ham vroeg en mededeelde, zijn moe der, die weduwe was en acht kinde ren te haren laste had, verlaten te hebben ten einde in den vreemde voor zich den kost te zoeken. De dame, begaan met het lot van den jeugdi gen zwerver, gaf hem een flink maal en bovendien onderdak in een loge ment. Den volgenden dag zou het knaapje bij haar terugkomen, om, door haar tusschenkomst, bij een pa troon geplaatst te worden. De jongen komt werkelijk op den vastgestelden tijd bij haar terug en nadat hem ge heel nieuwe boven- en onderkleeding verstrekt was, werd hij uitbesteed bij een schilderspatroon, die zeer met hem ingenomen was, daar hij vlijtig werk te en flink zijn best deed. Nadat hem door zijn patroon zijn weekloon uitbetaald was en hij boven dien in een Zondagspakje gestoken wag, is de jongen plotseling verdwe nen. Thans is gebleken, dat het ge- heele verhaal van den jongen ver zonnen en de deugniet vermoedelijk uit een opvoedingsgesticht ontvlucht Volkshumor. In een lagere school te dezer stede hebben de leerlingen gelezen „Lachen de ging het troepje naar binnen, om na den arbeid een stevig middagmaal te gebruiken." De onderwijzer vraagt, wie een ste vig middagmaal kan noemen. Een kleine negenjarige kleuter ant woordt „Noga, (nougat) meneer. En als de onderwijzer vragend her haalt: „Noga"?, dan zegt de leerling: „Aardappels met bruine boonen ex- door: dat noemen wij altijd noga". Maar dadelijk daarop zeggen eenige leerlingen als uit één mond„Dat noemen wij cement, meneer." (N. Gr. Ct.). Engelsche sympathie. Onder dit opschrift schrijft de „Stan daard" in eene asterisk Op een minder gespannen voet met Engeland te komen, is in ons natio naal belang. Voor kleine Staten is vriendschappelijke verhouding tot machtiger naburen een gewenscht goed. In zoover heeft ook ons de daad van Koning Eduard verheugd en gaf de dronk van de Koningin hierop een uitnemenden weerklank. Maar de „Times" is weer alles komen bederven. Dat zich aanbieden als hulp tegen Duitschland moest meer kwaad dan goed doen, en vooral de raad om ons toch met België nauwer te vereenigen, was, in dat verband, olie in het vuur. Hierdoor toch heeft de „Times" na tuurlijk tegen zijn bedoeling, de Ne- derlandscli-Belgische entente aange diend als een tegen Duitschland ge keerd plan. Iets, waaraan ten onzent althans niemand gedacht heeft. Twee kleine, vlak bij elkaar gelegen Staten, die weten, dat er vroeger of later een storm kan opsteken, die hun zelfstandigheid in gevaar brengt, doen altoos goed met zich de vraag te stel len. of ze saam tegen dreigende ge varen niet sterker zullen staan, dan elk op zichzelf. Maar niemand denkt er daarbij aan, voor of tegen een der Staten, van wier vloot of leger gevaar dreigen kan, partij te kiezen. Partijkiezen ware hier veeleer het gevaar uitlokken. Wat we te doen hebben is ons te sterken tegen elk gevaar, uit wat hoek 'took komt. Daartoe kan ook nauwer aanslui ting aan België dienst doen; en de winste, die ons uit zulk een aanslui ting kan toekomen, mag niet worden prijsgegeven, omdat de „Times" goed vindt, er, echt-Engelsch, zich voor Engeland een voordeeltje uit te be loven. We zullen doenjwat we zeiven goed vinden, en laten wat we zelf onge- wenscht keuren. En als raadsman ne men we de" ;;Times" daarbij niet. Gemengd Buitenland. Wel wat veeleischend. Hammerstein, de directeur van de opera te Manhattan, is van oor deel, dat een dikke bariton maar een halve bariton is. Hij heeft voor 't aanstaande seizoen een Italiaansche diep-zanger geëngageerd, maar in 't contract streng omschreven, dat de corpu lente artist zijn buikomvang met 7V2 centimeter moest verminderen. 't Middel hiertoe geeft de veel- eiscliende directeur niet op; dat zal ter keuze van den zingenden dik zak zijn. Storm in Engeland. Sedert 48 uur woedt een hevige storm aan de zuid- en westkust van Engeland. In Mount-Cambe leden de havenwerken veel schade. Bij Kingstown werd een militaire boot omvergeslagen, waarbij twee man het leven verloren. De plaatsen Blackpool, Barrow, Holyhead en en Newbrighton hebben erg door den storm geleden. In Mammouth werd een tent, waarin een theatervoorstelling ge geven werd, door den storm omver gegooid. Driehonderd personen stonden aan brandgevaar bloot, omdat het doek op de een of andere manier vuur vatte. Op één na konden echter alm aanwezigen ge red worden. De kleermakersstaking. Ongeveer 2000 kleermakersgezel len waren gisteren in de brouwerij Friedrichshain te Berlijn bijeenge komen, om kennis te nemen van het verslag van de situat e. De stakingsleider Kunz maakte bekend, dat het uitsluitingsplan der werkgevers in verschillende steden niet tot uitvoering is gekomen. Hieruit werd de gevolgtrekking gen aakt, dat de vooruitzichten voor de gezellen gunstig staan. In Berlijn heeft de uitsluiting niet in die mate plaats gehad als eerst werd gevreesd, want twee vijf den van alle gezellen zijn nog aan 't werk. Het verslag meldde ten slotte, dat de deputatie uit de gezellen er op moest staan, dat bij de onder handelingen alle door haar gestelde eischen ter bespreking worden ge bracht. Brand. Op 't gehucht De Brendonck, nabij Rethy, aan de Belgische grens, zijn vijf woningen, bewoond door deland- bouwers, Peeters, Weijnants, Wed. Go- ris, J. Lonaerts en W. Knaeps met inboedel en al totaal afgebrand. De zoon van Peeters is door 't vuur om gekomen. Bedekt met brandwonden, werd hij in 't liefdehuis opgenomen, doch overleed na korten tijd. De oorzaak van den brand is onbe kend. Krankzinnig. Men herinnert zich, dat eenigen tijd geleden de leden van een gezin te Old Cumnoch in Schotland vergiftigd wer den door een koek, hun door een on bekenden vriend gezonden en een hun ner er aan overleed. Er zat strych- nime in den koek. Gisteren is de schuldige, voor de rechtbank te Edin- burg, krankzinnig verklaard. Hij wordt nu opgesloten, „zoolang het Zijne Ma jesteit behaagt". Gestolen. De Parijsehe politie heeft een man in hechtenis genomen die op een stoomsehip dat tusschen New York en H&vre voer, postzak ken met aangeteekende brieven ter waarde van ettelijke honderd duizenden francs had gestolen. Leelijke boete. De Civiele Kamer te Caen heeft graaf de Noailles wiens automobiel te Villes sur Mer luitenant-kolonel Cx-oizot dood heeft geredenveroordeeld tot betaling van een schadevergoeding van f200000 frs. aan de achtergebleven betrekkingen van Croizot. Rijksdaalders op wonden. De burgerlijke rechtbank van le Mans heeft gisteren vonnis gewezen ixx een geding naar aanleiding van de aanbrenging. Twee officieren, beiden kolonel, eischten van den oud-buxge- meester van le Mans een schadever goeding elk van 50,000 frank, omdat aie oud-burgemeester, vrijmetselaar, aan het Groot Oosten inlichtingen had verstrekt over hen beiden, welke in lichtingen hun bevordering in den weg hadden gestaan. De rechtbank nam niet aan, dat er eenig stoffelijk nadeel was toegebracht, maar wel was er zedelijk nadeel toe gebracht en daarom is de oud-burge meester van le Mans veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van 400 frank aan elk der twee kolo nels. Bovendien is de gedaagde ver oordeeld in de kosten van het geding. De vlaggen uit! Morgen, Zaterdag,Jden 300-sten ge boortedag van onzen grooten zee held de Ruyter, moet de geheele stad in feestgewaad zijn gestoken. Daarom herhalen wij het verzoek, gister reeds in 't hoofdartikel gedaan.. Huis aan huis morgen de vlaggen, uit! Laat geen enkele woning achter blijven. R. K. Leesvereeniging. In de bovenzaal van 't café „Brinkmann" hield de R. K. Lees vereeniging gisteravond 8 uur een algemeene vergadering niet dames waarin als spreker optrad de Zeer Eerw. Pater ,11. Bolsjus JV var Oudenbosch met 't onderwerp: „Uitkomsten van 't persoonlijk onderzoek, Januari 1907 ter plaatse ingesteld over De Rudder." Pater Bolsius begint met te zeg gen, dat zijn onderwerp thuis behoort in de rubr. „Geschiedenis." Hij zal een historisch feit uiteen zetten, gegrond op eigen ervaring. Het feit van Peter de Rudder is overbekend. Hedenavond spreekt te Antwer pen ook een Pater Jesuietover 't zelf de onderwerp. Het feit heeft plaats gegrepen te Oostakker bij Gent, waar een genade-en bedeoord is ontstaan, en hetwelk men thans het „Vlaamsche Lourdes" noemt. Spr. legt nader uit, waarom juist nu de wonderda dige genezing van de Rudder be sproken wordt door geheel Neder land. Hij moest voor de Katholieke studenten in Groningen spreken en koos zich tot onderwerp„het wonder",, en oxn het concreet te maken, sprak hij over„'t wonder van Peter de Rudder." Te Groningen vertoonde spr. het genezen gebeente van de Rudder en prof. van Wijhe getuigde toen spontaan „zoo geneest de natuur nooit". Dat woord is door dien professor gesproken, daar gaat niets; van af. Daarna hield spr. nog lezingen ha- tal van andere plaatsen en meestal werden die lezingen gevolgd door debat Spr. heeft zich in betrekking ge steld met tal van personen, die den zieken de Rudder te Jabeeke gekend hebben. Npr. heeft aan al die be kenden uitvoerige details gevraagd, o.a. den burgemeester, dokter Woes- tenberg, die de Rudder zelf behan delde, enz. Na deze inlichtingen is spr. bovendien nog een onderzoek in loco gaan bistellen en wel van 4 10 Januari van dit jaar. Spr. deelde vervolgens zijn be* vindingen van dat onderzoek mede. Te Breda gaf hij alleen medische attesten, hier zal hij cell beschrij ving geven van zij n'. onderzoek. De eerste persÓQpUdïc "door hem ondervraagd werd, was de dochter van De Rudder, Sylvia, die een gehecd relaas gaf vaxi 't ongeluk, de behandeling tijdens de ziekte, de genezing, enz. De Rudder wilde voor zijn beeu ter bedevaart, doch mocht niet van den ouden burggraaf, die .de wel doener van de Rudder was. -y Toen de burggraaf evénwel -g&- storven was, mocht de Rudder ter bedevaart. En vandaar kwam hij, zooals bekend, geheel genezen terbg. Na Sylvia sprak pater Bolsius den nog zeer helderen dokter Van Woestenberg. Spr. wijst er op, dat naast 't geval de Rudder xiog een ander staat, dat oogen schijn lijk precies hetzelfde is. Er is evenwel een we zenlijk verschil tusschen enSpr. toont deze verschillen nauwkeurig aan. De eene is Peter de Rudder, de audere S. de Ruijter Peter de Rudder is dood, doch S. de Ruijter leeft nog. Spr. bezit daarvan een getuigenis, eigenhan dig geteekend, welke hij voorleest. Nog tal van andere getuigen heeft spr. ondervraagd. Hij wijst op de groote geloofwaardigheid dezer ge tuigen door eenige treffende staaltjes aan te halen. Yan Jabeeke is spr. naar Oost akker gegaan. Daar heeft hij ge sproken Barbara Engels, die de genezing van Peter de Rudder bij woonde, ook zij heeft een uitvoerige verklaring geteekend. Spr. heeft deze enquête vooral gedaan voor A'dam, doch daar heeft hij deze niet noodig gehad. Te A'dam is dele stelling van spr. niet aangevallen, doch omgetrokken heeft men ze. Wat- de geneesh.eeren betreft, alien, die in persoon zich naar Jabeeke hebben, J^geyen, zijn over tuigd vaxr de wonderdadige gene zing, heengegaan. Spr. eindigt met, de verklaring voor te lezen van twee Engelsche doktoren over 't geval de Rudder, die eenstemmig beamen dat hier iets anders aan 't weik is geweest dan de genezende kracht, der na tuur. De w. n. Voorzitter dankte Pater Bolsius en verzocht den leden ook voor 't volgende seizoen de Lees vereeniging te blijven stèuneii; Prijsvraag. Het bestuur der afd. Haarlem van dén Ned. R. K. Volksbond schrijft een prijsvraag uit betreffende het volgende onderwerp: Wat kan gedaan worden om den bloei der vakafdeeling in den bond te bevorderendaarbij in aanmer king nemende de positie die de afdeelingen innemen ten opzichte van den bond. Bij de beantwoording moet op het volgende worden gelet; le. Inzendingen moeten gesteld zijn op wit papier, geschreven met .zwarte inkt en uiterlijk zijn inge leverd op deh BOsten Juni 1907 bij de Commissie. 2e. Voor een bekroning zullen in de eerste jffaats die antwoorden in aanmerking komen, die voor practische uitvoering vatbaar zijn, in verband met onze afdeelings- omstandigheden, zoowel financiëel als anderzins. 3e. Op netheid van schrift en letterkundige waarde zal alleen dan gelet worden wanneer meex-dere inzendingen wegens innerlijke waar de een even groot aantal punten behalen. 4e. Inzendingen geschieden on der pseudoniem van een Neder- landsch spreekwoord en mogen niet door naamteekening worden ken baar gemaakt. 5e. Na de beoordeeling der com missie zenden de mededingenden dit spreekwoord in bij het hoofdbe stuur, doch nu met handteekening. 6e. Elk lid der Afd. Haarlem v. d. Ned. R. K. V. B. kan mede dingen, behalve de leden der com missie. Niet-leden van den [bond kunnen mededingexx doch komen niet in aanmerking voor een prijs. 7e. Voor deze prijsvraag zijn be schikbaar gesteld prijzen welke later zullen worden bekend ge maakt. Commissie ter beoordceling van cle prijsvraag uitgeschreven door de afd. Haarlem d.v. Ned. R. K. Volks bond, betreffende de vraag vat kan worden gedaan om den bloei dei- vak ver eeniging te bevorderen le. De commissie bestaat uit den Adviseur, 1 lid van het hoofdbe stuur, 2 leden gekozen door de ge combineerde vakbesturen, 1 lid buiten de vakvereenigingen. 2e. Tot beoordeeling der inzen dingen wordt 2 maanden tijd ge geven. 3e. I e inzendingen worden be oordeeld door het geven van pun ten van 1 tot 10, waarbij 10 de hoogst bereikte trap van volmaking aangeeft en zoo vervolgens minder. 4e. Elk der commissieleden geeft afzonderlijk punten; het totaal der 5 leden beslist. 5e. Letterkundige waarde en netheid van schrift komen alleen bij gelijk aantal punten in aan merking. 6e. Na het beëindigen van de beoordeeling vat de commissie haar conclusie in een uitgebreid rapport samen, daarbij duidelijk aangevende welke inzendingen voor prijs of eervolle vermeldingen in aanmer king komen. 7e. Geen der commissieleden mag aan deze prijsvraag deelnemen. 8e. Na bevestiging der prijsvraag- zullen de antwoorden benevens het rapport der commissie tot een ge heel worden ingebonden en in de afdeelingsbibliotheek ter lezing wox-- den gesteld. Nationale vereeniging voor den Volkszang. Op de bijeenkomst, de vorige week Woensdag in het „Nut" gehouden, werd eene Haarlemsche afdeeling ge sticht van bovengenoemde vereeniging. De voorloopige commissie, bestaande uit de heeren J. D. Franse, H. Pb. de Kanter Jr., J. D. Rutgers van der Loeff, C. Montauban, C. Rooker, dr. •J. B. Schepers, mr. J. N. J. E. Thijs- sen en mej. M. L. van der Linden heeft zich per circulaire tot vele in gezetenen gewend om hen uit te noo- digen tot het bijwonen eener tweede vergadering tot het bespreken en vast stellen van een afdeelingsreglement en het verkiezen van een bestuur. Het doel der vereeniging is het be vorderen en verbeteren van den volks zang door 1. het samenbrengen en doen sa menwerken van alle personen en ver- eenigingen, die met het doel der ver eeniging instemmen; 2. het oefenen van invloed op het zangonderwijs in scholen3. het houden van zangavon den voor kinderen en volwassenen 4. het uitgeven en verspreiden van losse liederen en liederbundels; 5. al wat verder strekken kan tot bereiking van het doel der vereeniging. Besmettelijke ziekten. Blijkens opgave in de „St-Ct." zijn gedurende de week van 13 tot en met 19 Maart in Noord-Holland voor gekomen 4 gevallen van typhus en febris typhoidea, 21 van roodvonk en 20 van diphteritis. Daarvan kwamen voor te Haarlem 1 geval van typhus of febris typhoi dea, 3 gevallen van roodvonk, te Heemstede 1 geval van roodvonk en te Schoten 1 geval van roodvonk en 1 van diphtheritis. Veel liefhebbers. Het aantal sollicitanten voor de be trekking van opzichter bij het Open bare Slachthuis bedraagt, naar ons wordt medegedeeld, thans ruim vijf honderd. Vroege vruchten. Gisteren is alhier door P. Busé, commissionnair in groenten en fruit, de eei-ste bezen ding jonge versche radijs aan de groentenmarkt gebx achtze zijn opgekocht door D. Groenendaal, Bret straat, en J. Busé, Gr. Hout straat. Dit is zeven dagen later dan het vorige jaar. Een spoedstuk. Niets is voor onze gezondheid zoo schadelijk als over haasting. Zoo denkt men er althans blijkbaar over aan de ministerieele bureau's in den Haag, waar eexx zaak eerst goed moet bestorven zijn, alvorens ze wordt afgedaan. Een sprekend staaltje daarvan is het volgende. Op 18 Juli 1906 werd door onzen Raad eervol ontslag verleend aan den heer J. W. Jenny Weyerman, die- toen goed 50 jaren dienst had als onderwijzer. Op 20 Juli zond hij zijne stukken in aan den mi nister, met verzoek, hem voor pen sioen voor te dragen, en op 12 Jan- 1.1. kreeg hij van Z. Exc. bericht, dat de pensioenraad op 20 Oct- '06 had bericht, daartegen geen bezwaar te hebben. Hem werd te vens aangeraden zoo spoedig mo gelijk een verzoek te doen aan H. M. de Koningin, onx in het genot te worden gesteld van pensioen. Llij deed dit op 13 Januari en heeft nu bericht ontvangen, dat het H. M. heeft behaagd hem op 2 Febr. dat pensioen te verleenen. Dit heeft dus precies acht maanden geduurd, maar het allerfraaiste is nog, dat in de pensioenakte de naam ver keerd is gesteld, zoodat hij nu nog last zal hebben met de Algemeene Rekenkamer. (D. Sp.) Vergaderzaal. Naar wij vernemen bestaat het plan om de hulpkerk van H.H. Elisabeth en Barbara in 't Scho terkwartier, in te richten tot verga derzaal. Men is verder vaxi plan deze later verder in te richten voor school lokalen der St. Luciaschool. Afd. Haarlem Prov. N. Holl. Roeren- bond. Algemeene Vergadering op Woens dag 27 Maart, voormiddags 10.30 uur, in de „Korenbeurs". 1. Verslag der afgevaax-digden ter algemeene vergadering te Alkmaar. 2. Benoeming van een Commissie voor propaganda inzake de olieslagerij en veevoederfabriek. 3. Mededeelingen. 4. Kostelooze verloting van nuttige voorwerpen. Uit de door den Directeur der Levensverzekering-Maatschappij „Haarlem" opgemaakte en door Commissarissen goedgekeurde reke ning en verantwoording over 1906, blijkt, dat die Maatschappij steeds in bloeLnden staat verkeert. In dat jaar werd ontvangexx aan premiën f 88662.9272 en aan renten van belegde gelden en huishuren f 20334.25. De uitkeeringen wegens overlijden, afkoop, afloop en lijf renten bedroegen f42544.52. Het getal verzekerden is vermeerderd met 2138 en bedroeg alzoo op 31 Dec. jl. 41365 met een verzekerd kapitaa' van f 3.359.238, terwijl het kapitaal der Maatschappij is toe genomen met f 38033.20 en alzoo geklommen is tot f 506101.06y2. De wiskundige balans toont een actief van f 506.101.06y2, tegenover een passief van f 337559.64 en eene extra reserve van f 168541 52y2. Aanbesteding. Door het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland is gisteren bij enkele inschrijvingen aanbesteed het doen van leveringen en werkzaamheden ten behoeve van de Heldersche Zeewering, be- hoorende tot de Rijkszeewerken in Noord-Holland. Raming f 25000. Minste inschrijver G. Eec-en Azn. te Edam voor f22.747. Verpachting. Gistermiddag is door B. en W- verpacht: het weg halen van den mest van het Open baar Slachthuis te Haarlem, voor het tijdvak van 1 April 190731 December 1907. Ingeschreven werd door II. v.d. Berg alhier, voor f 0,65 per M3. Het biljet werd van onwaarde verklaard, doordat het niet door de borgen was geteekend, zoodat er geen inschrijver was. Een herbesteding zal niet lang uitblijven. Garnizoensberichten. Uitstel. Aan den milicien Wille- kes van het 10e Regiment Infan terie alhier is één jaar uitstel van opkomst in werkelijken dienst ver leend, terwijl voor den milicien Pirk- sen van bovengenoemd regiment het reeds aan hem verleende uit met een jaar is verlengd. Wapencursus. De le Luitenant Quedekker van het 10e Regiment infanterie in garnizoen, wordt van 25 Maart a.s. tot 14 April d. a. v. gedetacheerd aan de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug, tot het bijwonen van een wapen cursus. Ontslag uit den dienst. Op 20 Maart j.l. zijn door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland 48 miliciens van het 10e Regiment infanterie op grond van art. 100 der xnilitiewet 1901 afgekeurd en uit den mili tairen dienst ontslagen. De directeur aan het Postkantoor alhier maakt bekend, dat van 23 Maart31 Mei aan zijn kantoor ver- kjijgbaar zijn de uitgave „de Ruyter zegels" in den prijs van 1/2, 1 en 21/2 cent. Deze zegels zijn uitsluitend voor Binnenlandsch gebruik, „Benedicamus Domino." In aansluiting op onze mededee- ling, eenige weken geleden, in ons blad gedaan, het geven van een Concert door bovengenoemde Ver eeniging, bij gelegenlxeid van net gouden Priesterfeest van Z. H. Pans Pius X, kunnen wij thans melden, dat het plan vastere vormen beeft verkregen en besloten is uit te voeren le. Gouden Priesterfeest Can tate, getoonzet door Philip Loots. 2e. Tafereelen uit het leven van Paus Pius IX Oratorium voor Soli, gexneugd Koor en groot orkest, Componist Philip Loots. Wanneer wij ors herinneren het buitengewone succes, dat „Benedi camus Domino" in 1904 met dit laatste werk heeft gehad, zelfs zoo danig, dat bij de tweede uitvoering, honderden kunstliefhebbers wegens plaatsgebrek moesten worden terug- gezoixden en van verschillende zij den steramen opgingen, om de uit voering nog eens te herhalen, dan kan het, dunkt ons, niet anders, of deze raededeeling zal met algeheelo instemming worden begroet. Een groot koor zal worden samen gesteld. Reeds hebben vele Katho lieke Dames en Heeron zich opge geven om wederom hunne mede werking te verleenen. Verineldexx wij ten slotte, dat de componist, onze talentvolle stadge noot, zijne medewerking heeft toe- u. Het „Witte Kruis." Wij ontvingen 't jaarverslag over 1906 van de afd. Haarlem der N. Holb Ver. „Het Witte Kruis". Daaruit blijkt, dat de arbeid der afdeeling steeds meer gewaardeerd wordt, vooral door de medici. Toch blijft er nog steeds veel te doen. De exploitatie van 't le douche badhuis aan den Koudenhorn, ging best, die over het 2e aan 't Leidsche plein minder. Aan den Koudenhorn werden ge nomen 3612 le kl. baden, 18554 2e kl. baden, 16884 militaire baden, te zamen 38708 baden, tegen 37987 in 1906. De exploitatie van het badhuis gaf een goed winstcijfer. Aan het Leidscheplein werden ge nomen 3703 le kl. baden, 13898 2e kl. baden, 13143 schoolbaden, te zamen 30744 tegen 33435 in 1905. Dit badhuis gaf door de school baden een tekort. Het magazijn van verplegings- materiaal bewees zeer goede dien sten aan de vele aanvragen. Er kwamen er in 525 vaxx H.H. Dok toren. Wat den ontsmettingsdiexist be treft, aangeschaft is 't toestel Ro- mijnWijsman. Met 1 April begon de dienst en sedert dien is 43 maal ontsmet. Voor rekening der afdeeling wer den 7 patiënten naar Heideheuvel gezonden. Ook de onder afd. „Huisverzor- ging" werkte best. 91 gezinnen wer den geholpen. Aan contributies en giften werd ontvangen f 983,53. Een liefdadigheidsconcert bracht op f 441,32. De verpleegkosten be droegen 1112,3872, saldo f279,69. Ook 't dames comité bewees uit- muntexxde diensten. De secretaris gaf een cursus in le hulp bij ongelukken. Het ledental bedroeg ultimo De cember 1906, 429, 20 donateurs exx 3 stichtei's. Paardenmarkt. Ter paardenmarkt van heden waren aangevoerd 45 werk- en stalhouderspaarden. De handel was matig. De prijzen vari eerden tusschen f70 en f400. Stedelijk Museum. Op de groote zaal van het Stedelijke Museum (Raadhuis) te Haarlem zijn ten toongesteld afbeeldingen van graf zerken in de Groote Kerk, door de heeren van Looy, afgewisseld met fraaie teekeningen van Saenredam,1 Van Noorde, Van der Vjnnc en Bosboom. Het Museum is dagelijks tel 'oezichtigexi van 10 tot 3 uren. Zondags is de toegang vrij. Luit. Nix. Hedenmiddag is t( Hoofddorp 't lijk van luitenant Ni) begraven. Het muziekkorps van 't 10 Regi ment Infanterie en een groot aan tal officieren en mixideren trokke' naar Hoofddorp om de begrafeni bij te wonen. Examens nuttige handwerken. 's Gravenhage, 21 Maart. Geëxf1 is. [fjr

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2