Zaterdag 23 Maart 1907. No. 6554 31sle jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Judea's ondergang. BERICHT. feuilleton. BINNENLAND. Editie 4 uur. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor HaarlemJ 1-20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummersQ.Üo DIT BLAD iVERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St.JANSSTRAAT 3, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Wanneer men nu een abonnement op de Nieuwe Haarl. Courant neemt, ontvangt men de tot I April a.s, verschijnende hummers gratis» DE DIRECTIE, Wegens den feestdag uan 0. L. Vrouw Boodschap, te uieren als Zondag in het bisdom Haar lem, zal de „Nieuwe Haarl. Courant" Maandag a, s. niet uerschijnen. Plaatsgebrek noopt ons om verschil lende artikelen te laten liggen. voornaamste schuld aan den loop van zaken hebben de Roemeensehe landheeren, die zich allen hebben laten leiden door de overweging, hoe zij zoo gemakkelijk mogelijk een zoo hoog mogelijke opbrengst van bun landerijen konden krijgen. Daar zij hunne goederen niet aan buitenlanders mogen verkoopen, hebben zij, zonder zich om het lol van de boerenbevolking te bekom meren, hunne bezittingen aan groote joodsclie pachters overgelaten, die er evenmin om maalden, of hei hun onderpachters goed ging. Zoo is liet gebeurd, dat de haat van een op een lage trap van beschaving staande bevolking zich gaandeweg ook tegen de geloofsgenooten van de groote pachters heeft gekeerd. De verandering van de agrarische beweging in een antisemitische is ongetwijfeld door de kuiperijen van de liberale partijen en vreemde volksmenners aangewakkerd. De gelijktijdige uitbarsting van het oproer in ver van elkaar gelegen ROEMENIË Het oproer groeit aitoos aan. De toestand in Roemenië wordt ieder uur hachelijker. Volgens de Berlijnsche bladen zijn tot nu" meer dan 300 landgoederen aan de Roemeensehe grens verwoest. Het aantal daklooze joden wordt op 10,000 geschat. De vlucht naar Oostenrijk-Hongarije neemt groote afmetingen aan. Er kampeeren 4000 menschen onder den blooten hemel. De opstandelingen schijnen Zondag een beslissendenslag te willen slaan. Volgens oen vast plan trek - ken zij in afdeelingen van ongeveer 1500 man op. De geestelijkheid en de onder wijzers trachten de oproerige boeren te bedaren. 1 n vele plaatsen heerscht broodgebrek. Het vee sterft van honger. De boeren komen hoe langer boe dichter de Oostenrijksclie grens, welke sterk bezet is door gendarmen die de vluchtelingen helpen. Te Walni verschenen de boeren voor de prefectuur en eisch- teu land tegen lagen prijs. Toen bun dit geweigerd werd, begonnen zij de prefectuur te vernielen. De troepen vuurden en doodden vele hoeren. Bij Dangeni hebben de hoeren een spoortrein geplunderd. ,De spoorwegen worden nu door troepen bewaakt. Aan de „Politische Correspondent" wordt uit Boekarest gemeld Indien men de in Roemenië uit gebroken beweging als een voorna melijk confessioneeie beweging voor stelt, wordt deze opvatting door het gebeurde van de laatste dagen schijnbaar gerechtvaardigd. Met terdaad heeft echter slechts een eigenaardige samenloop van omstan digheden ertoe geleid dat de agra rische beweging zich nu uit alle macht tegen de joden richt. De 39. Zwijgend, met gebogen hoofde, wend de Titus zich eindelijk af, om, slechts door een enkelen tribuun begeleid, door de poort die, later door keizer Sep- timius Severus vernieuwd, tot heden diens naam draagt in het Vati- caansche gebied te gaan. Daar waren de legioenen gelegerd, die daags te Voren aan den triomftocht hadden deel genomen. Het Vaticaan was te dien tijde nog onhewoond. Tusschen de wijngaarden, olijfboschjes en hoog houtgewas zag men slechts de armzalige hutten van de arbeiders, die in de pottenbakke rijen en steenbakkerijen werkzaam Warende leemtegronden van den Va- ticaanschen heuvel leverden een voor treffelijke grondstof voor deze nijver- FRANKRiJK. Over de papieren van Mgr. Mon- agnini heeft minister-president Gleinenceau gisteren gesproken met de 2 maal 11 commissieleden, door de Kamer benoemd, om de „poli tieke strekking" dier stukken te u-palen. Clemcnceau zeide, dat de beeren pas inzage konden krijgen van deze papieren, als er vonnis gewezen was in cle zaak van pastoor Jonin. En dat duurt nog een tijdje. En wie garandeert ons, dat er dan gelen. De regeering nam tot afdoe ning van de gehouden interpella ties volkomen genoegen met het voorstel van Roditsjef, waardoor heel wat opschudding onstond en vooral de kadettenpartij jufchte. Verschillende amendementen op Eoditsjei's voorstel werden met '287 tegen 168 stemmen verworpen. Met dezellde meerderheid werd ver volgens het voorstel van Roditsjef aangenomen. De volgende.bijeenkomstzal Maan dag in het Taurische paleis worden wederom niet een der rechters ziek /gehouden dat dan weder opge streken cn de eensgezinde samen werking van de daar wonende be volking pleiten voor het bestaan van een organisatie,die door vreemde handen geleid moet zijn. De regee ring heeft dadelijk een groote geest kracht getoond. Alle beschikbare troepen zijn naar het gebied waai de rust verstoord is, gezonden en in het district van het corpscom- mando van Jassy zijn alle reser visten onmiddellijk opgeroepen, toen de beweging daar veld won. De genomen maatregelen waarborgen in elk geval een spoedige onder drukking. De Weensche ochtendbladen van heden behelzen berichten, volgens welke de beweging zich nog aldoor uitbreidt. De stad Dorohoj is dooi de boeren volkomen geplunderd en plat gebrand, de bevolking is ge vlucht. Te Cucuteni waar vele Hon garen wonen, is een botsing tusschen Roemdniers en Hongaren voorge komen, waarbij 4 Hongaren gedood en 30 gewond zijn. Te Belgesti zijn in een gevecht tusschen de boeren en de troepen 14 boeren gedood. Ook liet district Pokschani is in vollen opstand. Daar is de plaats Sulita geheel verwoest. De laatste telegrammen van heden nacht melden, dat de stad Botosani gedeeltelijk verwoest is; de schade bedraagt 2,000,000 gulden. Veertig wagons levensmiddelen zijn naar Dorohoi gezonden, dat eveneens ge deeltelijk verwoest is. Een deel dei bevolking kampeert in de open lucht. Van alle kanten wordt plun dering van eigendommen gemeld, o.a. van dat van den prefect van Boekarest. Uit vele steden en dor pen worden de joden onder militair geleide naar Jassy gebracht. Er- hebben talrijke irmechtenisnemin- gen plaats gehad. wordt, misschieu de heele rechtbank influenza heeftDe gerechtigheid behoeft niet meer ziek te worden. Zij ligt immers allang op sterven. Toch is de wet nog altoos de wet Zoo'n grappenmakers! De Com missie heeft nu besloten eerst op 22 April (weer 2 maal 11) weer saam te komen. Nu, vóór dien tijd kan er nog heel wat gebeuren, en is Mgr. Mon- tagnini misschien al vergeten. Het Schisma. Nu de schismatieke bisschop Vi- latte met de zijnen de kapel der Barnabieten ontruimen moet, willen zij eene der Parijsche parochieker ken hebben, die van Saint Louis d'Antin. Genoemde kerk heeft eene „Cul- tuelle" eh daarom kan de bedie nende geestelijkheid er bijua zeker van zijn, dat ook op haar het recht van den sterkste zal toegepast wor den en zij zonder vorm van proces op straat gezet zal worden, i at, althans is het gevoelen van een der kapelaans van Saint Louis. RUSLAND. Uit de Doeaia. De voortzetting van de beraad slagingen over Roditsjef's voorstel heeft gisteren de geheele bijeen komst van de Rijksdoema in beslag genomen. Alle sociaal-democratische sprekers vielen de regeering aan en eischten dat een commissie uit de Doema naar de streken waar hongersnood heerscht, gezonden zal worden, om het volk in te lichten omtrent de rampspoedige politiek van de regeering. Hessen (kadettenpartij) verklaart dat de ware bedoeling der sociaal democraten met de afvaardiging van een commissie alleen is het volk op te ruien. Hij vraagt, wie de verantwoor delijkheid wil dragen voor de re pressieve maatregelen, die het ge volg van nieuwe opstanden zullen zijn. Stolypine erkende in eene rede do tekortkomingen van de wetge ving tot hulpverschaffing met het" oog op den hongersnood. Hij beloofde nadere inlichtingen en openbaarmaking van het verslag over tot dusver genomen maatre knapt zal zijn. Pater M. Bernard is den 21 en in audiëntie ontvangen door Z. Heiligheid, wien hij namens den Negers van Abyssinië een gouden kleinood aanbood, kunstig bewerkt. Pius N bad Negus Meneliek om bescherming verzocht voor de Ka tholieken in diens rijk. In een ei genhandig schrijven aan den Paus zegt Meneliek die bescherming toe en zendt tevens bet aangeboden ge schenk als onderpand en hulde. ITALIË. Uit Rome wordt een en ander gemeld over de aankomst en de ontvangst te Jerusalem van Mgr. Filipo Camassei, onlangs tot La- tij nsch patriarch van Jerusalem benoemd. Den 19en dezer kwam hij te Jerusalem aan en werd met geest drift ontvangen. In groot tenue begroetten hem de Itaiiaansohe Consul en diens personeel onder het spelen door de muziek van liet Italiaansche volks lied. Aan de Jaffa-poort voegde zich de Fiansche consul bij den stoet, die zich naar de kerk van het 11. Graf richtte, waur de pauselijke hulie betreffende Mgr. Camassei's benoeming voorgelezen werd. Over het Fransche protectoraat geen woord. i at de Italiaansche consul voor de eerste maal bij zulk een plech tigheid tegenwoordig was, is van even groote bcLeekenis als hetstil- zwijgen over het Fransche protec toraat. Cr mag verwacht worden, dat de H. Stoel de openbaarmaking van Mgr. Monfagnini's papieren niet onbeantwoord laten zal. Op het Vaticaan, we schreven het reeds, ziet men in die publicatie niet anders dan een streven van Clemenccau, om sommige zijner ge vaarlijkste politieke tegenstanders te verkleinen,onmoogclijk te maken. Zoo iets als in verkiezingstijden gebeurt, wanneer twee liefhebbers naar een Kamerzetel tegen elkaar opbieden, is kameleons van kleur verschieten en van streng conser vatief vuurrood worden of omge keerd. Misschien geeft het Vaticaan een Witboek uit, waarin de briefwisse ling opgenomen wordt, met de Mo gendheden gevoerd, naar aanleiding van Mgr. Montagnini's uitzetting enz. De Congregatie der Buitengewo ne kerkelijke aangelegenheden ver gaderde gisteren onder voorzitter schap van Z Em. Kard. Merrv del Val. Korte Berichten. Voorbarig schijnt de tijding geweest te zijn over de benoeming van een regent in Brunswijk. In zooverre al thans, dat er nog geen candidaat is, door den Regentscliapsraad aangewe zen ter voordracht aan den Landdag. Het Zuid-Afrikaansche parlement nam de zoogenaamde „Asiatic ordi nance" aan, eene verordening, die in Transvaal enkele rechten onthoudt aan Britsch-Indiërs. De boeren zijn op sommige plaat sen in Roemenië den grond al aan 't verdeelen onder elkaar. Hebben is hebben en krijgen de kunst, denken ze zeker. De onderhandelingen met Rusland over de sluiting der Oostzee worden uit Petersburg beslist tegengesproken. heid. Caligula enNero hadden hier in de tuinen van Agrippina een circug gebouwd. Op eene der hoogten, meer nabij den iiber, stond een landhuis van Nero, van hetwelk de puinen in den jongsten tijd zijn blootgelegd Twee straatwegen, aan beide zijden omzoomd met grafgesteenten, door sneden het gebied en voerden naai de triomf brug; de eene Hop van de brug rechtsaf, de andere leidde naar het circus en over de glooiing van den Vaticaanschen heuvel. In de zalen en gewelven gelijkvloers in het circus waren zeshonderd Jood sclie krijgsgevangenen opgesloten, twee aan twee met ketenen aan elkander geboeid. Soldaten met ontbloot zwaard hielden de wacht. In het strijdperk van het circus en in de aangrenzende tuinen waren weinige jaren geleden dc Christenen, op wie Nero de schuld had geladen van het in brand steken van Rome, bij menigten ter dood ge bracht. De „levende fakkels hadden de obelisk beschenen, die midden in de renbaan ten hemel wees, en aan haren 'voet was de H. Apostel Petrus gekruisigd. De Christenen hadden Pe trus' lijk naast den langs het circus loopenden weg begraven, en door den priester Anencletus, die later den stoel van Petrus zal bezetten, was onlangs boven de grafstede eene m e m o r i a of doodskapel gebouwd. Toen Titus op zijnen weg naar het kamp nader bij het circus kwam, zag hij tot zijne verwondering zijnen oom Plavius Clemens aankomen in een ge zelschap, waarvan alle leden het witte feestgewaad droegen. Nieuwsgierig volgde Titus hem met den blik en zag, hoe het groepje binnenging in een kiein grafmonument, dat heuvel opwaarts langs den weg stond en door een reusachtigen terpetij nboom werd overschaduwd. Wie kon daar wel be graven liggen Wat had Clemens daar te verrichten, en wie waren de lieden, die hem vergezelden? titus zou hen gaarne zijn gevolgd, maar na de onaangename ontmoeting welke hij met zijnen ooin had gehad, vermeed hij het liever, weer met de- ZetI m aanraking te komen. V\ ij echter willen Titus zijnen tocht naai liet kamp laten voortzetten en Clemens met zijn gezelschap volgen. Het is een deel der bekeerlingen, die gisteren gedoopt zijn, welke liij naar het graf van den vorst der Apos telen leidt. Wat wenschten de jonge Christenen liever, wat kon hen meer in het geloof sterken, dan de aan schouwing van de rustplaats desgenen, die het Evangelie naar Rome gebracht en liet met zijn bloed bezegeid had? Door eene lage, smalle deur treden zij binnen in eene cel la of grafkapel, welke verlicht wordt door twee kleine, met een ijzeren hekwerk voorziene vensters aan den kant van den straat weg. In de lengte van het gebouwtje zijn aan beide zijden steenen banken aangebrachtop den achtergrond staat eene altaartafel, maar zonder eenigen tooi. Dat is de plaats, waar de eerste Christenen op den verjaardag van Petrus' dood plachten bijeen te ko men, om door het vieren van de hei lige geheimen zijne nagedachtenis te eeren. Terwijl de jonggedoopten in stil gebed zijn nedergeknield in deze oudste St. Pieterskerk, maakt de custos of bewaker van het monument de toort sen gereed, en nu dalen wij langs eene smalle trap in het h y p o g a e u m of in de grafkamer af. Michiel Adriaansz. de Ruyter. Men meldt ons uit Den Haag Z. K. H. de Prins der Neder landen heeft gisterenvoormiddag te kwart voor twaalf uur een commis sie ontvangen van het Nationaal Comité ter herdenking van het 300ste jaar der geboorte van de Ruyter, teneinde Z. K. H. als beschermheer van dat comité per soonlijk te bedanken voor de hulp, den steun, de aanzienlijke financi- eele bijdrage en het aanvaard-m van het eere-voorritterschap. Zich hiervan gekweten hebbende, bood de deputatie bovendien den Prins aan ten eerste de oorkonde der stichting van het fonds voor de de Ruyter-medaille, ten tweede een exemplaar van de door Z. K. H. goedgekeurde statuten van genoemd fonds, ten derde de de Ruyter-me daille van zilver Daarna is de commissie om kwart over twaalven bij H. M. de Koningin toegelaten teneinde de de Ruijter medaille in goud H. M. aan te bieden. Hollandsche jongens. In de „Levende Natuur" schrijft C. A. Gerritsen jr.: Sedert eenige dagen zwom hier in den Haag in de stadsgrachten een meerkoet (Fulica atra) rond. De arme vogel heeft van zijn uit stapje naar de stad niet veel pleizier beleefd. De belangstelling onder de voor bijgangers was groot en in troepjes redeneerde men over den naam. De meesten hielden den vogel voor een zwarte eend. Uitte zich die belangstelling bij de ouderen inkijken en redeneeren, de lieve straatjeugd scheen niet bijster op den vreemdeling gesteld, althans het arme dier werd voort durend met steenen gegooid. Het gevolg was natuurlijk,dat 't na eenige dagen dood was. De dierenvrienden die voor het beest partij trokken werden uitgelachen en konden zelf een steen naar het hoofd krijgen, als ze niet oppasten. Zou Hildebrand zoo iets wel eens bijgewoond hebben, vóór hij zijn Jongens" schreef? De „Berlin" vergaan. De opbrengst van den feestavond te Arnhem gegeven ten bate van de nagelaten betrekkingen van de slacht offers van de ramp aan den Hoek heeft f1043 bedragen. Op avontuur. Een 18-jarig jongeling, zekere H., had zich onlai gs uit de ouderlijke woning te Hoorn verwijderd met me deneming van een bedrag van f300, zijn vader toebeboorende. Hij toog naar Parijs en maakte aldaar goe den sier. Een dezer dagen keerde hij uit de „Ville Luinère in Nederland terug en nam zijn intrek bij eene tante te Leiden. Vandaar werd hij door de politie uit Hoorn afgehaald en naar zijne woonplaats teruggevoerd. Van de medegenomen gelden was natuurlijk niets meer aanwezig. Ongelukken. Door het vlam vatten harer klee- ren aan eene stoof raakte vrouw V. te Tilligte, gem. Dennekamp, in brand. Ijlings geroepen genees kundige hulp vermocht haar niet in het leven te behouden. Het jongentje, dat verleden week te 's-IIertogenbosch onder de stoom tram kwam en ernstig verwond werd, is thans weer zoo goed als hersteld. Te Heerenveen derailleerde pre cies op de Basculebrug de goederen tram. Een der wagens vernielde de leuning, hekwerk en dekstuk, de wielen zakte er gewoon door. De zware, met petroleum geladen wagen, hing gedeeltelijk boven het water. De materiale schaden is groot, ook het mechaniekjder brug is beschadigd Het eerste kievitsei. Door den werkman Johannes Veenstra te Parrega werd gisteren, Daar staat op den achtergrond een sarcopliaag, een steenen doodkist, met het ingebeitelde korte inschrift in de Grieksche taal: IIETPOS. AII02T0A0S. MAPTTP. Petrus apostel bloedgetuige. Toen de nieuwgedoopten het graf van den apostel aanschouwden, wier pen zij zich vol ontroering op de knieën. Hoe vele millioenen en millioenen zullen na hen nog in den loop der eeuwen komen uit alle stre ken der aarde, uit landen, waar nooit een Romeisch soldaat den voet heeft gezet, uit gewesten die na anderhalf duizend jaren zullen ontdekt worden, om in het zelfde ge'oof en met dezelfde vroomheid het graf van den vorst der Apostelen te vereeren. Maar dan zal het kleine grafmonument een trot- sche tempel zijn geworden. Een Chris telijk keizer zal heerschen over het Romeinsche rijk. en over de groeve van den armen visscher van het meer van Genesareth zal hij eene basiliek bouwen, welke in grootte, pracht en rijkdom de tempels der oude Joden overtreft. En zal de tijd, die alles verwoest, ook dit bouwwerk niet spa ren, in dezes plaats zal wederom een tempel rijzen, nog grootscher, nog prachtiger, die zijnen van goudmo zaïek schitterenden koepel als een hemel over het graf van Petrus zal welven. En wanneer dan, in die verre tijden, weer het Paaschfeest wordt gevierd, dan zal op den stoel van Pe trus een hoogepriester tronen, dien millioenen op den aardbol vereeren. als hun vader en herder. En wanneer hij op den verjaardag van Petrus' dood op diens graf de heilige geheimen zal opdragen, dan knielen in de onmetelijke hallen van den reuzendom tienduizenden, die in alle talen de ééne taal van liet Katho liek en apostolisch geloof spreken. Wanneer den pas-gedoopteu, die daar voor dejijkkist van Sint Petrus knielden, in een visioen de toekomst dier plaatsen ware getoond, hoezeer zouden zij verbaasd zijn geweest, hoe zouden zij bevestigd zijn in hun ge loof en God hebben geprezen! (Wordt vervolgd). 1MSE! COURANT ftQITE MA HOM AQITATS. X? sic

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1