Voensdag 27 Maart 1907. No. 6556 31s,e jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BERICHT. Uit de Pers. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 4 uur. K. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1-20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.6o Afzonderlijke nummers6.05 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve zon- en peest dagen. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer,0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT &UREAUX: St. JANSSTRAAT 1, latere. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, Slbis Faubourg Montmartre. Wanneer men nu een Abonnement op de Nieuwe Haan, Courant neemt, °htvangt men de tot I April a.s, verschijnende Summers gratis* DE DIRECTIE, Wal nuf vraagt de „Stan daard" en zij vervolgt: Tweeërlei staat nu vast. Ten eerste heeft Mr. Heemskerk zelf verklaard, lo. dat hem geen "pdracht tot formatie van een Ka binet gegeven was; 2o. dat hij uit 'Hen hoofde geen poging heeft kun nen doen, om een Kabinet saam te I stellenen 3o. dat hij alzoo ook biet heeft kunnen weigeren een opdracht tot Kabinetsformatie te aanvaarden. En ten tweede heeft Mr. Cort Van der Linden wel opdracht tot Kabinetsformatie ontvangen, heeft deze Staatsraad wel pogingen aan gewend, om een Kabinet saam te stellen, maar zonder te slagen, en heeft hij in t eind de opdracht neergelegd. Zou het nu niet het verstandigst zijn, dat het Kabinet Minister Staal losliet, zelf aanbleef, een ander minister van oorlog zocht, en dat deze, na een degelijk onderzoek, en in verband met de legerhervorming zoodat de kosten te overzien zijn, een plan tot inkrimping van liet blijvend gedeelte bij de Staten- Generaal aanhangig maakte Het is zoo, aan deze pil zou, hoe ook omzilverd, zekere bittere bij smaak niet geheel ontbreken. Juist datgene toch zou dan ge daan worden wat de oppositie steeds als eisch van redelijkheid op den voorgrond schoof. Er zou dan blij ken, dat de or tslagaanvrage van heel het Kabinet een politieke fout is geweest. En dat het Kabinet zich nooit voor het licht getim merte van Minister Staal verant woordelijk had moeten stellen, veel min als Kabinet een crisis in het leven had moeton roepen. Maar is hier wiet over heen te komen? Een politieke fout is meer begaan. Overhaasting is daar meest schuld aan, en de pers van Links heeft het Kabinet veel te scherp geprik keld. Maar hoe dit ook zij, de knoop moet nu doorgehakt. En dan is t altoos beter ten halve te keeren, dan ten heele te dwalen. ITALIË. Wij vermeldden reeds de namen van enkele prelaten. die °P ie, aanstaande Consistorie tot Kardmaa verheven zullen worden. Mgr. K>~ naldini, nuntius te Madrid (vroeger internuntius in Nederland) zal niet direct na zijne benoeming Spanje verlaten. Nog eenige maanden blijit hij daai en eerst dan keert hij naar Rome terug. Volgens de Romeinsche bladen woidt vooral de benoeming van Mgr. Maffi en Mgr. Mercier met vreugde begroet, wijl men er eene hulde in ziet aan de wetenschap, die in beide prelaten hare bevor deraars begroeten mag. jggMgr. Maffi is een gro t natuur kundige, terwijl Mgr. Mercier in de philosopbische wereld een Euro- peeschc vermaardheid heeft. In een onderhoud met een Ro- meinschen correspond entheeft ZLm. Kard. Ferrari, Aartsbisschop van Milaan, meegedeeld, dat de H. Vader het vorig jaar zeer bezorgd was over den loop der gebeurte nissen in Frankrijk. Nu is al zijne bekomn eriug bijna gelieh verdwe nen. Wat het conflict tusschen H. Stoel en Fransche regeering betreft, de Kardinaal was van meening, dat het er toch toegekomen zou ziju. Men wilde te Parijs de breuk, de scheiding. In zulk geval is de stok gauw gevonden. Valsche verkla ringen, verdraaide voorstelling der feiten enz. moesten dienst doen. De Fransche Regeering zocht het conflict, zeide dc Kardinaal. Ook over de verzoening tusschen den Pans en het Italiaansche Ko ningshuis sprak de Kard. een paar woorden. Eene formeele verzoening achtte hij eene onmogelijkheid, doch toestanden als de Kerk in Frank rijk meemaakt, in Italië noemde ZEm. Ferrari die niet minder eene onmogelijkheid. DU1TSCHLAND. Er schijnt nu toch wijziging te komen in het Duitsche Ministerie. De burgemeester van Frankfort a/d Main is naar Berlijn ontboden. Naar verzekerd wordt zou hij mi nister van binnenlandsche zaken worden, vervangende van Bethman- Hollweg, die Von Studt als minister van eeredienst vervangen zou. Tn geheime zitting vergaderd te Brunswijk schijnt de Landdag het niet eens te zijn geworden over de keuze van een regent van Bruns wijk. Nu werd door stemming 'met briefjes de meening ingewonnen de Landsvergadering De uitslag bleef geheim en de Landdag is tot nader order verdaagd. FRANKRIJK. Oedjda, in het noorden van Ma rokko, is reeds door de Fransche troepen bezet, 't Is een zeer ge wichtige plaats, liet beste punt, dat eene mogendheid uit kiezen kan. Thans luidt eene ambtelijke me- dedeeling, det de Franschen niet alleen de plaats bezet zullen houden tot genoegdoening gegeven is voor den moord op Dr. Maucbamp. maar ook voor alle andere beleedigingen die vroeger een Fransehman zijn aangedaan. Met andere woorden: Oedjda is en zal wel in handen der Franschen blijven. Intusschen neemt de opwinding in Marokko toe en worden nieuwe aanslagen op Europeanen gemeld. De Marokkanen zijn een geducht volk van strijders, het vechtterrein in hun land biedt groote moeilijk heden. Sta i,t Frankrijk hier voor een expeditie, waarvan het einde nog niet te voorzien is, de offers moei lijk berekend kunnen worden? De tijd zal 't leeren. Bij de interpellatie gisteren over deze zaak in de Kamer zeide mi nister Pichon, na al de moorden opgenoemd te hebben, door Marok kanen op Franschen gepleegd, dat de regeering nu besloten had ge weld te gebruiken. De bezetting van Oedjda zou echter slechts eene voorloopige wezen. Met algemeene stemmen nam de Kamer daarop eene motie van vertrouwen aan. Over het naar huis zenden der lichting van 1903, die Picquart, minister van oorlog, ontried, aan vaardde de regeering de eenvoudi ge orde van den dag, die met 278 tegen 236 stemmen verworpen werd. Gérault-Richard redde de regeering wat is vriendschap toch een mooi dingdoor een andere motie, waarin het vertrou wen wordt uitgesproken, dat de lichting zoo gauw mogelijk naar huis zal gaan. Deze motie werd met 413 tegen 79 stemmen door de Kamer aan- is gestraft, omdat hij maar gezin speeld had op de mogelijkheid van een oorlog. genomen. Generaal Bailloud, man van zijn plicht, soldaat in hart en nieren. Wat een kloeke lui, die regeeringsinamieuEn een officier als Tisserand, die in uniform naar de Arbeidsbeurs ging en daar zich verbroederde met de oproer makers, die is in zijn rang hersteld A's dit volgens denrepublikeinsche katecuismus is, mag hij wel spoedig herzien worden RUSLAND, Bij de besprekingen over de op heffing der veldkrijgsraden in de Doema, sloten zich Poolsche en Mahomedaansche sprekers, alsook Octobristen bij het voorstel der Kadetten aan. Priester Tilbwinsky hield een rede, waarin hij do quaestie uit een christelijk oogpunt behandelde. Hij beschuldigde de regeering van afwijking van de christelijke loei en richtte zich toen tot de beide bisschoppen, die zitting in de Doema hebben, met het dringend verzoek een veroordeslend vonnis over de doodstaf uit te spreken. Daarop verklaarde bisschop Eulogius onder daverende toejuichingen, dat hij icderen afkeurde en dat hij tegen de doodstraf was, maar hij ver zocht tevens de Doema ook harer zijds hare moord afk. uit te spreken over de daden der terroristen. Minister-president Stolypine ver klaarde de wet op de veldkrijgs raden slechts van tijdelijken aard, hare intrekking is eerst mogelijk een maand, nadat een desbetreffend voorstel is ingediend. De staat moet, wanneer hij in gevaar verkeert, zijn toevlucht nemen tot zeer bui tengewone en krasse maatregelen. Zonder deze maatregelen was 'l de regeering onmogelijk in te staan voor de orde. Minister Stolypine verklaarde ten Ho te, dat de regeering, to'dat gde rust volkomen is teruggekeerd, de zaken slechts iti de allerergste gevallen naar de veldkrijgsraden zou verwijzen; later vervalt dan de wet vanzelf, doordat ze aan de wet gevende lichamen niet wordt voor- gelegd. De Doema nam daarop met een overweldigende meerderheid een voorstel aan tot benoeming van een commissie, bestaande uit 16 leden, die onderzoeken zal het wetsont werp op de afschaffing der veld krijgsraden, nadat de rapporteur Hessen het voorstel om dat onder zoek binnen 24 uur in te stellen In d ingetrokken. ROEMENIË. Door het nieuw gevormde Minis terie zijn verschillende Gouverneurs afgezet en andere benoemd. Om de gemoederen tot bedaren te bren gen is tot de bevolking een manifest gericht, waarbij de aankoop of het pachten-' van staatsgoederen den boeren toege-i'aan wordt. Verder wordt beloofd, dat vele drukkende belastingen opgeheven zulieu wor den. Velen zullen zich met onsafvra gen, waarom men nu eerst, nu oproer en bloedvergieten te bejam meren zijn, tot zulke maatregelen overgaat? Of zal liet bloed der vermoorden, de schande dezer ge- wetenlooze gruwelen niet neerkomen op hen, die ze hadden kunnen vooikomen, door rechtvaardig te wezen Nadere berichten meidon nog, dat de boeren in Galatz wilden doordringen, om de havenwerken Ij vernielen en de gebouwen in brand te steken. Bij een treffen met de soldaten werden vijf-en-twintig boeren gedood. De onlusten heb ben zich nu verspreid over geheel Walachije tot Brail a en Galatzin de petroleumdistricten heersclit g roote opge wondenheid en een j oden - moord heeft plaats gehad te Alexan- drio en in de naburige gemeente. Uit Roestsehoek wordt gemeld, dat een duizendtal Roemeensche pachters en joden te Roestsehoek en in andere plaatsen gevlucht zijn. De ontvluchte prefect van Gioergewo is alhier aangekomen. De Bulgaarsche regeering heeft telegraphisch bevel gegeven alle luchtelingen goed te ontvangen. Van de heuvels rond Roestsehoek nam men in den afgeloopen nacht branden waar, op vele punten van W alachije. Korte Berichten. Von Bülow, de rijkskanselier en de Italiaansche minister Tittoni zullen elkaar ontmoeten. Hoogst gewichtige politieke vraagstukken zullen behan deld worden. Misschien zal Engeland met Frank- rijk tegen Marokko optreden, wijl ook Engelsche onderdanen beleedigd zijn. De terugzending van 2000 mariniers, die liet vorig jaar naar Cuba gezonden werden, is nu door de Amerikaansche Regeering bevolen. Naar bericht wordt zal koning Edu- ard te Carthago twee dagen de gast zijn van koning Alfonso. Staatscommissie Middenstand. Het bericht van gisteren in de bladen was niet geheel juist. Wel is gereed een ontwerp-wet op do Middenstandskamers, doch de tijd van behandeling is nog niet bepaald. De heeren, die van deze quaestie een studie maken, zijn pas uit Duitschland teruggekeerd, zoodat nog eenigen tijd gewacht moet wor den op liet rapport hunner bevin dingen. De Crisis. Nadat Staatsraad mr, Coit van der Linden verslag had gedaan van bet niet-slagen zijner pogingen tot vorming van een Kabinet, heeft H.M.de Koningin de raadpleging van hoofden van Staatslichamen her opend door het hooren van den voorzitter van de Eerste Kamer, die gisteren door H. M. daartoe Ontvangen werd. Met de oplossing der ministerieele crisis hangt, naar men verneemt, samen de definitieve vaststelling van'dendag van vertrek der Konink lijke Familie naar Het Loo. Kinderwetten. Door de politie te Enschede wer den gisteren, krachtens bevelschrift van den officier van justitie te Amsterdam, van een reizend echt paar, dat met een woonwagen op len Goolkatenweg stond, vijf min derjarige kinderen afgenomen, in verband met de tegen die ouders genomen beschikking, waarhij de hier bedoelde kinderen voorloopig aan de macht hunner ouders worden onttrokken, in afwachting dat beslist zal zijn op een tegen die ouders aanhangige vordering tot ontzetting uit de ouderlijke macht, op grond van verwaarloozing der ouderlijke plichten. Rijksverzekeringsbank. Naar men verneemt is 1 April a.s. de promotie onder de ambte naren bij de Rijksverzekeringsbank te wachten, waarop bij de begrooting gerekend is. Daaraan, zal voor afgaan een Koninklijk besluit, strek kende om de organisatie van ge noemd personeel opnieuw vas-t te stellen. Oud-Minister Cremer. De oud-minister van koloniën, J. T. Cremer, zoo meldt de „Penang Ga- zette", is met zijn echtgenoote op een wereldreis den 3en te Penang aange komen van Rangoon. Zij maakten de reis dwars door Indië en denken over Canada naar Europa terug te keeren. De Ruyter-postzegels uitverkocht. Gisteren waren aan het Postkantoor te Amsterdam geen De Ruy ter post zegels van een halven en van één cent meer te verkrijgen. De voorraad Was totaal uitverkocht. Het bureau te Haarlem, van waaruit alle post zegels naar de diverse kantoren ge zonden worden, stuurde naar Amster dam de laatste vellen De Ruyter-ze- gels van twee en een halven cent (on geveer 15 duizend zegels) welke den kelijk gisteren al verkocht zullen zijn. De voorraad is dus wondersnel van de hand gezet. 't Zal van het hoofdbestuur der posterijen afhangen, of er nu nog een tweede oplage De Ruyterzegels komt. Men zal wei tot herdrukken moeten overgaan, want de zegels zijn geldig tot 31 Mei en nu is 't pas 26 Maart. De opkoopers die zijn er bij me nigte zullen dat echter wel niet wenschen. De Ruyter-herdeuking. De Londensclie berichtgever van het „Hbld." schrijft „Wij zullen hier toch ook nog het gedenkfeest van Admiraal De Ruyter s geboorte kunnen vieren. Het „Nederlandsch Centraal Comité" is in staat daartoe de Nederlanders in deze stad saam te roepen op Maandag 8 April e.k. Met medewerking, van het hoofdbe stuur van het „Alg. Ned. Yerbcnd' ontving het Comité de toezegging dat een aantal Nederlandsche hoogleeraren bereid is voor zijn landgenooten hier op te treden. En de eerste hunner is de Leidsche hoogleeraar dr. P. J. Blok, die op bo- vengenoemden datum zal spreken over den grootst,en Nederlandschen zeeheld. Na de lezing zal prof. Blok door licht beelden een reeks portretten uit het tijdvak van De Ruyter laten zien. Ongetwijfeld zal een groot aantal landgenooten den professor en het comité toonen, hoezeer het deze sa menkomst op prijs stelt". Michiel Adriaansz. de Ruyter. Z. K. H. Prins Hendrik heeft het beschermheerschap aanvaard van de historische commissie te 's Graven- hage voor de Ruyter-herdenking. De Ruyter. In de Berewoudstraat te 's Bosch stierf onlangs eene bejaarde vrouw, aldaar algemeen zoo bij groot als klein bekend als Mie Ruiters. Zaterdag na de uitreiking der gedenkplaten kwa men verschillende kleinen in die buurt thuis met den uitroep Moeder, moe der, kijk, eens wij hebben het portret gekregen van Mie Ruiters. Moeder van wie De kleinenvan Mie Ruiters, de zuster heett het zelf gezegd. (Historisch). In lndië. Zondag gaf de landvoogd van Ned. Indië op het paleis te Weltevreden een feestmaal ter eere van De Ruy ter. Er waren zeventig genoodigden. De schout-bij-nacht Snethlage bracht den feestdronk uit. Alcoholdrama. Te Maastricht heeft de ploegbaas C. in zwaar beschonken toestand ze keren v. R. drie diepe messteken ge geven. Een geestelijke moest onver- richterzake heengaan. Op Calva- riënberg werd hij verbonden. Ieder oogenblik kan de dood verwacht wor den. De dader is gearresteerd. Hoog. Kerel, waarom heb je den ba rometer daar boven op de kast gezet? - Ze zeggen, mijnheer, als-ie hoog staat, dat we dan mooi weer krijgen. Een moeder. De moeder te Amsterdam, die haar 6-jarig kind iu den Franschen Bazar, Reguliersbreestraat aldaar voorwerpen liet stelen, weid gister door de 4e kamer der Rechtbank veroordeeld tot 2 maanden gevan genisstraf, wegens een voortgezet misdrijf van diefstal. Het O. M. had dezelfde straf geëischt. Vuurbol. Men deelt aan de „N. R. Ct." mede, dat gisternacht, omstreeks kwart na vier ure, boven Rotter dam een vuurbol is gezien van aanzienlijke afmetingen. Het lichaam bewoog zich in een richting Noord-Zuid en verwekte een sterken lichtgloed. Na korten tijd spatte het uiteen. Het slimme boertje. Naar de „Amersf. Ct." vertelt, had een boer uit Soest 300 eieren verkocht aan een zoogenaamde firma te Amsterdam, die volgens een advertentie een paar duizend eieren kon gebruiken tegen flinken prijs, ''an betalen kwam echter niets. De boer ging naar Amster dam, informeerde bij de politie, kreeg weinig troost, zocht de firma zelf op en kreeg te hooren, dat deze alleen des Zaterdags uitbe taalde; dat wt-s een regel, en daar van werd nooit afgeweken. „Nu", zei de man, „ik kom dan wel eens terug, maar kan de firma misschien nog meei eieren gebruiken, ik heb er nog 1500, die ik tegen denzelf den prijs aanbied". „Zend maar zooveel als u wilt, maar kom asjeblieft op Zaterdag afrekenen". Thuis gekomen, pakt ons boertje voor een gewicht van 1500 eieren netjes steenen in een mand; onder hooi, boven hooi, aan de kanten hooi, en zendt dit aan de „firma". De „eieren" mochten echter alleen afgegeven worden, indien de eerst geleverde 300 betaald werden. De firma, die liever 300 eieren betaalde dan 1500, betaalt en ontvangt de netjes ingepakte „harde" eieren. Cochère. Te Parijs was dat iets heel bij zonders, toen de eerste vrouw deu bok van een fiacre besteeg om als cochère dienst te doen. Te Utrecht reed Zondagavond ook een rijtuig in de stad, een ge wone huur-vigelante, bestuurd door een meisje met hangend haar, op het oog niet veel ouder dan 16 jaar. De voorbijgangers keken wel even vreemd op, maar zoo heel erg ongewoon schenen zij het toch niet te vinden. Wij hebben de co chère tweemaal zien passeeren op de Biltstraat. (U. D.) Instorting. Maandagmiddag omstreeks 3 uur had op de steenbakkerij van Huls hof, staande op de Losserschenweg nabij Enschedé, een instorting plaats van het gewelf van een in aanbouw zijnden steenoven. Hulshof zelf, diens 14-jarig zoon tje en de arbeider J. H. Klein Heerenbrink, kwamen onder de vallende steenen terecht en werden door de inmiddels toegeschoten ar beiders met moeite te voorschijn gebracht. IleerenbrUk bleek niet alleen den rechterarm op twee plaatsen te hebben gebroken, doch had tevens ook een hevige wonde aan het rech teroog bekomen. Vader en zoon Hulshof bekwa men verwondingen aan armen, hoofd en beenen. Heerenbrink werd per rijtuig naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd. (Vad.) Gemengd Buitenland. Botsing. Te Orbe, in Waadtland, is het gisternamiddag tot een bot sing gekomen tusschen de politie en 200 stakende werklieden van chocoladefabrieken, die niet geor. ganiseerde werklieden, toen dezen aan den arbeid wilden gaan, moles teerden. De agenten maakten ge bruik van hun vuurwapens. Vier stakers, onder wie twee meisjes, en twee politieagenten werden gewond. De gemeenteraad werd dadelijk bijeengeroepen en besloot, bij COURANT AQITE MA HON AQITATE, 4c if 4c 4c 4c

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1