Donderdag 28 Maart 1907 No. 6557 3T'e jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Na het Feest. BUITENLAND. Üït de Pers. BINNENLAND. ,r_ Editie 4 uur. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers 1.20 1.65 0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St.JANSSTRAAT I, Interc. Tei. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Het is niet enkel eene nationale, 't is eene internationale hulde ge weest, die aan de nagedachtenis van Michiel Adriaansz D? Ruyter ge bracht werd. Over de geheele wereld schier heeft gedurende eenigen tijd de naam weder geklonken van den grootsten onzer zeehelden, die tevens de grootste is geweest onder alle admiralen ter wereld. Buiten onze grenzen is men er andermaal aan herinnerd, dat Ne derland een tijd achter zich af, dat het niet enkel bekend was om zijn kaas en zijne Goudsche pijpen, maar dat het alom beioemd was om zijne heldenfeiten, om de grootheid onder vele opzichten, waarvan dit kleine volk blijk gaf. En schier alle volken hebben zich beijverd, om „een eere-saluut aan ons historisch verleden", te brengen, gelijk „de Standaard" zoo terecht schreef. Verleden, helaas! want zoo wij hst heden vergelijken met dat ver ledenDoch een klein volk als het Nederlandsche kon met geen mogelijkheid ontkomen aan zijn lot. Wie zich blind blijven staren op liet doode verleden, op den luister, die toen den Hollandschen naam omstraalde, vergeten maar al te veel, dat we aan dit verleden bijs ter weinig hebben, zoo we niet zor gen voor heden en toekomst. We zijn gedaald in de rij der mogendheden, en wij kunnen ons tenauwernood voorstellen, dat er een tijd geweest is, waarop Neder land een zeer krachtig woord mee te spreken had in de Europeesche aangelegenheden. Veel minder zijn we dan toen, doch even dwaas als het wezen zou eene hooge borst te zetten over wat onze vaderen waren, even onnoozel zou het wezen tbans te denken„we zijn en we kunnen niets meer!" Ook kleine volken vermogen nog heel wat, indien zij krachtdadig willen, indien zij partij weten te trekken van hun vroegeren goeden naam en het mogelijke doen, om het nationaal bewustzijn levendig te houden, en dus als van zelve de liefde voor, de gehechtheid aan hunne onafhankelijkheid. We zijn in ieder geval veroor deeld, om hetzij door Engeland, hetzij door Duitschland opgegeten te worden, hoort men wel eens verzekeren, en kat of kater moge ons bijten, geheten worden zullen we. Al wederom de stem der klein moedigheid. 't Is nog zoo kort ge leden, dat de Boeren hun helden strijd stredenh Zeker, zij hebben liet onderspit gedolvenhulpeloos heeft men ze overgelaten aan hun lotbeklaagd heeft men ze en ver vloekt hunne beulen en moorde naars. Daarbij is het gebleven daarmee meende men genoen ge daan te hebben voor het geschon den recht, de vertrapte bevolking in Zuid-Afrika. Doch indien de Boeren zich min der kloek geweerd hadden, minder getoond, wat zij konden en ver mochten, wij, mogen gerust aanne men, dat zij thans niet zulke con cessies van Engeland zouden beko men hebben. Holland's naam heeft nog altoos een goeden klank in de wereld en zoolang wij zorgen, dat onze goede naam naar buiten gehandhaafd wordt, zoolang hebben wij minder te vreezen voor het verlies van ons nationaal bestaan. Zoo de feestelijkheden van Do Ituyter's 300en geboortedag die overtuiging vaster bij ons allen gevestigd hebben kan ieder oprecht vaderlander zich ook over de blij vende uitwerking dezer algemeenc en welverdiende hulde ten zeerste verheugen. p, FRANKRIJK. Den lOden April a.s. zullen te Cherbourg verschillende kerkbe- noodigdbeden openbaar verkocht worden, die toebehoord hebben aan de Kapel van het Marine hospitaal aldaar. Een oöicieël aanplakbiljet kon digt, aan, dat met „oud ijzer en lompen," gelijk wij zouden zeggen, tevens publiek verkocht zullen worden: twee wijwaterkwasten, twee wijwatervaten, koperen krui sen, wierook vaten, pullen, korporaals, altaardwalen, togen enz. Het bericht op zich-zelf volstaat en behoeft geen nadere bespreking. Waarom is generaal Bailloud oui een woord, dat hij niet gesproken, om eene daad, welke hij niet gesteld heeft, zoo maar teruggezet? Wij weten het thans. Minister Picquart, door Paul Dêroulède „een laag, gemeen karak ter" gescholden, was vroeger goede maatjes met Bailloud. Later groette hij hem te nauwernood en de man, wiens grenzelooze ijdelheid eenieder kent en wiens onbekweamheid uit ieder zijner handelingen spreekt, kon Bailloud nooit die beleediging ver geven. IJdelheid, onbekwaamheid, laag heid van karakter Minister-Pic quart is een man, die er wegen mag En eene Regeering, die zoo'n per sonage steunt, mag er ook wezen ITAL E. Als opvolger van Mgr. Rinaldini, die zicli te Rome vestigen zal ua zijne verheffing tot Kardinaal, wordt genoemd Mgr della Chiesa, vroeger de rechterhand van Kardinaal Ram- polla. Thans is hij substituut bij liet pauselijk staatssecretariaat. Mgr. della Chiesa heeft nog niet verklaard, dat bij zijne benoeming tot nuntius in Spanje zal aannemen. Volgens een vertrouwbaar Ro meinseh correspondent werkt Z. Heiligheid aan een stuk, dat aan een der Durtsehe Kardinalen toe gezonden zal worden. Daarin zou ter sprake komen de politieke ac tie der Duitsche Katholieken. In bedoeld schrijven zou Pius X opnieuw nadrukkelijk het onder scheid aangeven tusschén de leiding van den H. Stoel in geestelijke aangelegenheden en tusschén die, welke op zuiver politieke zaken betrekking heeft. Op het laatste terrein verzekert Z. H. ('en Duit- schen Katholieken volstrekte vrij heid. Hoewel dit bericht uit betrouw bare bron afkomstig is, deel en wij 't onder alle voorbehoud mede. Aan oude gebruiken stoort Z.H. Pi us X zich allerminst, wanneer die gebruiken niet in het belang der Kerk blijken en der geloovigen. In Italië is 't sinds jaren en jaren ge woonte, dat de nieuwe bisschoppen gekozen worden uit de geestelijkheid der streek, waarover zij aangesteld worden. Pius X hield geen rekening met die gewoonte zijner voorgangers. Op Sicilië was geen geschikte can- didaat voor het diocees Palermo, Pius X zond er een uit Milaan. En de nieuwe titularis, die heel wat te herstellen vond in Christus, zoowel onder geestelijken als leeken, was een zeer streng en zeer geleerd man. Te Syracuse en te Caltanisetta ging het kort daarna op dezelfd- manier. Thans wordt verzekerd, dat een Franciscaan uit Arezzo (Tos kanen), pater Santorri bisschop van Cefalri zal worden, het rijkste dio cees uit heel Italië. Naar verluidt is de Siciliaansche geestelijkheid niet bijster ingenomen met 's Pausen maatregelen. SPANJE. Den 6en April vertrekt koning Al fonso naar Carthagena, waar hij kaning Eduard ontmoeten zal. Koningin Vic toria's toestand veroorlooft haar na tuurlijk niet, dat zij de reis mede- maakt. Koning Alfonso zal daarom verge zeld worden door de Koningin-Moeder, die dejkoningin van Engeland verwel komen zal. Thac wordt bericht, dat het niet onmogelijk is, dat het Ëngelsche Ko ningspaar aan boord blijft gedurende het gansche bezoek. In Spanje hecht men nu vooral hooge beteekenis aan dit bezoek, wijl het schier samenvalt met Frankrijks optreden in Marokko. MAROKKO. De sterkte der Fransche troepen, die Oedja bezetten zullen, wordt ge schat op 3000 man voetvolk, twee escadrons ruiterij eh twee batterijen. Als aanvoerder wordt genoemd generaal Lyantey zelf of een hern vervangend brigade-generaal. Onder de rubriek „korte berich ten" meldden wij reeds, dat Spanje zijn zedelijken steun verleenen zal aan Frankrijk. Ook in Engeland toont men zich zeer ingenomen met het doortastend optreden dei Fransche regeering. De gansche pers daar juicht dat optreden toe. Naar het schijnt, is er weer een spoedbriefje naar die redacties gegaan: „Neemt em en ander op en dikt het nog wat aan." Bene oude methode, die we reed* vroeger leerden kennen. Foor Frankrijk is 't intnsschen niet anders dan aangenaam, dat het op die manier gesteund wordt, zij het dan ook, als gewoonlijk, uit zuiver eigenbelang. Een Fransch blad te Tanger noemt heel Marokko schuldig en beveelt dus aan, dat er maar op los geslagen wordt, daar 't altoos schuldigen ziju, die men treffen zal. Naar verwacht wordt zullen de Marokkanen zich wiet roeren bij le bezettit g van Oedja. 't Is mo gelijk. ZUID AFRIKA. Gistermiddag is generaal Botha naar Engeland vertrokken, om aan de ko loniale Conferentie te Londen deel te nemen. Door de burgerij werd hem een adres aangeboden, waarop ministei Botha zeide, dat hij al het mogelijke doen zou om Zuid-Afrika op te hef fen uit zijn gedrukten toestand. Als antwoord op een adres van dei. heer Hofmeyer, hem aangeboden na mens den Afrikaander Bond, beloof de Botha, dat hij krachtig samen werken wilde, om Engelsclien en Zuid-Afrikanen tot één volk te ver eenigen. Generaal Smuts heeft te Boksburg (Transvaal) het woord gevoerd over het onderwijs en toen onder meer ge zegd, dat er een algemeen nationaal onderwijs moest komen. iCorte Berichten. Het Ëngelsche Lagerhuis is tot 8 April uiteengegaan. Spanje zal oorlogschepen naar Ma rokko zenden, ten einde er de Spaan- sche belangen en de Spaansche onder danen te beschermen. Daardoor, zoo meent de Regeering, wordt ook aan de bepalingen van de Conferentie van Algeciras voldaan, wijl Spanje Frank rijk zijn zedeiijken steun verleent. De Fransche troepen, welke bestemd voor Oedja, zullen morgen geconcen treerd worden te Lallamaghnia en di rect naar Oedja oprukken. Tot ergernis van Vorst Ferdinand van Bulgarije, blijft de Sultan van Turkije de Koningen van Roemenië en Servië niet weldaden overladen. Die weldaden hebben een zeker doel. Welk? Dat vraagt Vor=t Ferdinand zich af. De hongersnood in China is zoo he vig geweest, dat op verschillende plaat-, sen menschenvleesch verslonden is. President Fallières zal 't druk heb ben dit jaar: drie vorstelijke perso nen de Koning van Noorwegen, van Denemarken en Servië komen hem bezoeken. Nu zal 't wel lukken met de republiek. Geen boodschaplooper. Van liberale pers-zijde was ver teld, dat) Mr. Heemskerk Kabinets formatie-opdracht gehad en van zich gezet had. Herhaaldelijk verklaarden we dit voor onjuist. Maar van liberale zijde hield men 't vol. Om hier nu een eind te maken, vroegen we Mr. Heemskerk zelf om uitsluitsel, en die kon natuur lijk niet anders zeggen dan: Niets van aan. Tegenover zoo steliige uitspraak van den betrokkene zelf, was na- tuurlijk de partij voor de liberale pers verloren. Doch nu verzint ze er wat anders op, en vraagt of we nog eens een boodschap bij Mr. Heemskerk wil len doen, en dat zij ons dan dictee- ren zal wat we zeggen moeten. Het staat in het „Vad" zóó: „Zou de „Standaard'' bij den heer H( emskerk misschien nog eens willen informeeren, of het ook niet waar is, dat aan de rechterzijde een opdracht is verstrekt, en dat deze niet geweigerd is geworden, zonder dat de heer Heemskerk, als leider van de antirevolutionaire par tij in de Tweede Kamer, daarover is geraadpleegd?" Voor de ecre van boodschaploo per vau het „Vad." te zijn, veroor loven we ons bescheiden lijk te bedanken. Reeds op zichzelf. Maar dit te meer, nu van wei gering van opdracht bij niet één Staatsman der Rechterzijde sprake is geweest, en het dus volmaakt onverschillig is, om te informeeren of Mr. Heemskerk al dan niet getuige kan optreden van iets dat niet geschied is. Wie beweert moet bewijzen Laat de pers Links dan nu eens beginnen met den naam te noemen van den Rechtschen Staatsman, die naar ze beweert opdracht kreeg en opdracht weigerde. Haar eerste bericht inzake Mr. Heemskerk blijkt nu onjuist te zijn geweest Geve ze nu eens bericht, waarop men wel af kanmaar ze schaffe het zelf; het voor haar ophalen doen we niet. („Standaard.") Bij Kon. Besl. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nas- sau, de ZEerw. Heer J. A. Have- kes, pastoor te Rotterdam. Bij Kon. Besl. is aan G. Straver, op zijn daartoe gedaan ver'.oek, eervol ontslag verleend als lid van den voogdijraad te Alkmaar. Verkiezingen Provinciale Staten van N.-H. Gedeputeerde Staten der provin cie Noord-Holland besloten te be palen, dat wanneer in één of meer districten een stemming of herstem ming mocht noodig zijn, deze on derscheidenlijk zullen plaats hebben: de stemming op Donderdag J 3, de herstemming op Dinsdag 25 Juni d. a. v. Verdrag tusschén Duitschland en Nederland. Reuter seint uit Berlijn De Bondsraad heeft het verdrag tusschén Duitschland en Nederland betreffende de wederzijdsche erken ning van vennootschappen enz. goedgekeurd. Strandingen aan den Hoek van Holland. Naar wij vernemen, is bij het ministerie van waterstaat in over weging het instellen eener commis sie tot het beramen van middelen welke in het vervolg bij strandin gen aan den Hoek van Holland, nadering van de landzijde en ver binding vatl daar met het gestrande vaartuig mogelijk zouden maken. (N. Ct.) Vredespaleis. Het bestuur der Carnegie-stichting heeft nu den bouw van het Vredes paleis definitief opgedragen aan den heer L. M. Cordonnier te Rijssel, vol gens een gewijzigd plan onder mede werking van den architect-ingenieur J. A. G. van der Steur, en onder toe zicht van een bouwcommissie, bestaan de uit drie leden van het bestuur be nevens de heeren C. Müysken, voor zitter der commissie voor de Grafelijke Zalen, en D. E. C. Knuttel, rijksbouw meester. Ontoerekenbaar. De Belg Van Meenen, aangehouden te Maastricht wegens het uitgeven van valsche Belgische bankbiljetten, is on- toerekenbaar verklaard en zijne opslui ting in het krankzinnigengesticht te Medemblik bevolen. Overvloed. Het aantal flesschen, kruiken en manden, gevuld met alle soorten drank, door de politie te Rotterdam in beslag genomen en gedeponeerd in de kelders aan de Kantongerechten, heeft reeds het getal van 3000 Overschreden. Er komen dagelijks nog vele bij. De Ruyter-postzegels. Naar aanleiding van een klacht van een onzer lezers schrijft het „H.bld." dat sommige Amsterdam- sche winkeliers de De Ruyter-zegels verko^pen tegen buitengewoon hoo ge prijzen en aan het hoofdpost kantoor de voorraad dezer zegels reeds is uitgeput, hebben wij ter bevoegder plaatse geinformeerd of wellicht binnenkort een tweede oplaag dier zegels is te wachten en tegen den verkoop door winkeliers geen maatregelen zijn te nemen. Dit laatste is beslist onmogelijk; het staat den winkeliers volkomen vrij, de zegels in te slaan en ze naar eigen goedvinden te prijzen. Daar is natuurlijk niets tegen te doen. Wie het eerst maalt, maalt het best. Of een tweede oplaag zal worden gedrukt, is nog volkomen onbekend. De directie der posterijen te 's-Gra- venhage ontving reeds eenige dagen geleden de kennisgeving, dat de zegels van 1 en van lj2 cent waren uif verkocht, maar eenig antwoord daarop werd tot heden nog niet ontvangen. Mochten nieuwe zegels worden verwacht, dan zal hiervan onmiddellijk in de bladen worden kennis gegeven. Aan het hoofd-postkantoor te Amsterdam waren gisteren nog al leen De Ruyter-zegels van 2l/2 cent verkrijgbaar, hoewel niet veel meer. De Ruyter. Ook te Berlijn is de driehonderd ste geboortedag van De Ruyter ge vierd, in alle stilte en eenvoud, maar tevens in wèl bewuste en warme vaderlandsliefde. De veree- niging „Holland in Berlijn", welker leden tot die categorie bchooren, voor wie de vereeniging „Neder land en Oranje" een te hooge con tributie vraagt een afdeeling van het „Algemeen Nederlandsch Ver bond" had ihaar lokaal van bijeenkomst een veertigtal dames en heeren verëenigd op Zondag avond. Het lokaal versierd met banden en sjerpen van oranje, met eenporiret van H.M.deKoningin en De Ruyter, heide gevat ia rood en wit-blauw-linten. De voorzitter, de heer Van Wie lingen, herinnerde in zijn openings woord aan de feeffen in liet- vader land ter eere De Ruyter, en vond zeer terecht deze herdenkings dag ran genoeg beteekenis om ook de leden van zijn vereeniging tot dezen bij zonderen avond bijeen te roepen. Nadat de beide vaderlandsche liederen gezongen waren wij Nederlanders in den vreemde doen dit van ganscher harte met een geestdrift, waarover landgenooten die niet langdurig buiten de gren zen moeten wonen, misschien ver wonderd zouden zijn, nadat vier der jongere leden a cappelle een toepasselijk lied ten beste gegeven hadden, hield de heer Van Heus- den een lezing over De Ruyter. Hij deed dit in zeer onderhouden den en bevattelijken toon, zoodat niettegenstaande hij bijna ander half uur sprak, wel niemand in de zaal verlangend op het einde zal hebben gewacht. De anderhalf uur hadden nog geen half uur ge duurd. De leden zullen nog wel lang, gezellig en in vaderlandslievende stemming bijeengebleven zijn. 1 April? Men meldt aan de „N. R. Ct." uit den Haag Een zestiental aandeelhouders van het Kon. Zoöl. Bot. Genoot schap had gisteravond gevolg ge geven aan de oproeping bij adver tentie in verschillende Haagsche bladen gedaan, om bijeen te komen in een der zalen van het Zuid- Hollandscli Koffiehuis, teneinde te bespreken de verandering van het K. Z B. G. in een commanditaire maatschappij op rentegevende aan deden. Nadat het een kwartier Da het aangekondigde uur (8] /4 ure) was geworden en niemand achter de bestuurstafel had plaats genomen, terwijl ook niemand der aanwezi gen wist van wie de oproeping- was uitgegaan besloten de aanwe zigen zich te verwijderen. Als 't één April ware geweest, had men aan een Aprilgrap kunnen denken. Algemeene dienstplicht. Naar aanleiding van de oprich ting van den Nederlandschen Bond tegen algemeen en dienstplicht, schrijft „Het Huisgezin" De beweging schijnt van Lim burg uitgegaan, want behalve den voorzitter van den Miliciens-Bond, den voorzitter van den Nederland schen Boerenbond en een burge meester uit het Geldersche, zijn al de oprichters Limburgers. En het merkwaardige is weer, dat al die Limburgers burgemeester zijn, uitgezonderd één, die secre taris is van een der groote Lim- burgsche gemeenten. Curieus mag het heeten, dat juist gemeentelijke autoriteiten zich voor deze zaak hebben gespannen Ze zijn Staatsburgers zoo goed als ieder ander, maar toch had het wellicht de voorkeur verdiend, het initiatief tot deze beweging over te laten aan anderen dan een con ventikel van burgemeesters. Eu wat nu de zaak zelf betreft vragen wij ons af, of de oprichters die allen Katholiek zijn, niet een weinig te vroeg komen? Had het niet de voorkeur ver diend te wachten, tot door de Katholieke partij een beslissing in zake de militaire kwestie was ge nomen Zulk een beslissing kan na de Staal-geschiedenis niet uitblijven. En zoo vliegende haast was er niet bij, dat men niet enkele maan den had kunnen wachten. Wij blaken niet juist van geest drift voor algemeenen dienstplicht, maar er zou toch een vorm van veralgemeening van den dienst plicht denkbaar zijn, waaraan wij boven liet tegenwoordige steisM de voorkeur zouden kunnen geven. Bo ve ndien,tege n algemt enendien st- pücht is een negatieve leus. De ontploffing aan de liembrug. Dinsdag ha l te Amsterdam de begrafenis plaats van den bij het COURANT P.QITE «ft HOM AGITATE1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1