Dinsdag 2 April 1907. No. 6550 31s* jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 4 uur. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD jVERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar p aatsr - irnte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 GENT PER ADVERTENTIE a OONT ANT BUREAUX: St. jANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère:- G. Ij. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, Slbis Faubourg Montmartre. ITALIË. Kardinaal Macchi f Te Rome is aan influenza over leden Z.Ern. kardinaal Luigi Macchi. Deze Kerkvorst werd geboren te Viterbo den 3 Maart 1832 uit de adellijke familie, die bijzonder be roemd was in de eerste jaren der XIX eeuw, door kardinaal Macchi, een eminenten diplomaat, die met eere de nunciatuur van Parijs in de zoo gevaarvolle tijden waarnam. In het jaar 1859 werd Macchi tot priester gewijd. Onder Pius IX en Leo XIII bekleedde hij het ambt van Kamerheer, werd in 1886 pau selijk majordomus en in het Con sistorie van 11 Januari 1889 tot het kardinalaat verheven. Kardinaal Macchi nam de eerste plaats in onder de kardinaal-dia kens en had als titelkerk sedert het Consistorie van 1898 Santa Maria in Acquino. Tevens was hij secretaris dor Breven en grootkan selier der Pauselijke ridderorden. Eenige maanden geleden verloor kardinaal Macchi door den dood een van zijn neven, Mgr. Macchi nuntius te Lisabon, evenals hij be stemd voor het purper. Het aantal leden van het H. College bedraagt nu nog slechts 60. FRANKRIJK. Het praatje over de wanhopige poging van Rusland, om in Frank rijk milHoenen los te krijgen, zal voorloopig nog wel de wereld niet uitraken. In de Hutnanité van Jaurès komt nu Rouanet op de kwestie van deze leening terug. Rouanet houdt vol, dal de Fransche regeering alle derge lijke pogingen van Rusland moet verijdelen en schrijft: „Het Czarisme kan niet zonder een nieuwe leening, en de onder handelingen zijn reeds aangevangen. Het gelukken van deze fmancieele operatie is het eenige waarop de Russische Regeering nog wacht om kras tegen de Doeraa te kunnen optreden. Zal Frankrijk er in toestemmen, nogmaals op te treden ten bate van de Russische autocratie AMERIKA. In een brief, gericht aan den president van de „Illinois Manufac turers Association.", deelt president Roosevelt mede, dat het hem on mogelijk zou zijn de uitnoodiging, om te Springfield (Illinois) een speech te houden over den toestand der spoorwegen, aan te nemen, wijl hij niets nieuws over het onderwerp heeft te zeggen. Bij den brief zijn gevoegd afschrif ten van verschillende toespraken van president Roosevelt en Bood schappen aan de laatste congressen, hierover handelend. Hij zegt o. a. Ik ben meer dan ooit vast over tuigd, dat mijn zorgvuldig overwo gen meeningeu goed zijn, en dat e politiek, in mijn Congres-Boodschap pen aanbevolen, moet worden ten uitvoer gebracht. „Ik geloof, dat wat er gebeurd is, sedert ik mijn Boodschappen schree op treffende wijze de wenschelijk- heid aantoont van de gedragslijn, daarin aangegeven." In officiëele kringen verluidt het, dat president Roosevelt het congres in de eerstvolgende zitting om mach tiging zal verzoeken om de kwestie van de overkapitalisatie der spoor wegen ter hand te nemen. Sociale wetgeving. Al meermalen gaven we er hier staaltjes van, hoe gebrekkig en onvol ledig het met de sociale wetten in de U. S. A. gesteld is. Worden niet in de zuidelijke Staten reeds kir.deren van g jaar in de trommelindustrie uitge buit? Komt het niet voor, dat meisjes van 12 jaar reeds als volwassen gel den en nachtarbeid verrichten? Nu, als 'tzoo met de jeugd staat, behoeft ge niet te vragen naar' de bescher ming der ouderen. Slechts in vier Sta ten is de nachtarbeid voor vrouwen geheel of gedeeltelijk verboden; in negentien Staten is een maximum ar beidstijd voor vrouwen vastgesteld, zij 't per dag uitgedrukt, zij 't per week genomen weLk laatste stelsel alweer op verslapping neerkomt, wijl dan immers op een gegeven dag het werk zoo lang kan gerekt worden als no ;dig mocht worden geacht. Bepalingen, welke vrouwen den arbeid in gevaar lijke bedrijven verbieden, bestaan ner gens. 't Zal duidelijk zijn, dat 't met de bescherming der mannen nog treu riger gesteld is. De invoering van sociale wetten wordt in de V. S. hierdoor ernstig belemmerd, dat iedere Staat op dit gebied vrij is, zoodat concurrentie met de Staten rechts en' links al spoedig gevreesd wordt. Bovendien worden door de rechters sociale wetten maar al te spoedig ter zijde gesteld als strij dig met de persoonlijke vrijheid. In New-York wordt nu ten minste toe gegeven, dat verbod van nachtarbeid voor vrouwen en jeugdige personen rechtmatig is. Uncle Sam heeft slechts dollars in zijn borstkas. DUITSCHLAND. Is Duitschland weigerachtig deel te nemen aan de Haagsche Con ferentie Op hare telegram-aanvrage heeft de „Tribuna" van v. Tschirschky 't volgende antwoord per telegram ontvangen: „Ik machtig u te ver klaren, dat liet bericht door de „Temps" gepubliceerd, als zou Duitschland weigeren deel te nemen aan de Haagsche conferentie, wan neer Engeland de ontwapenings- kwestie ter sprake brengt, van allen grond ontbloot in. Ik hoop, dat ondanks alle ver keerde geruchten omtrent Duitsch- land's houding de verhouding tus- schen ons land en Groot-Britannië steeds vooruit zal gaan. v. Tschirschky. RUSLAND, Gisteren, 1 April, is de Doe ma begonnen met de agrarische kwestie. De debatten waren kalm In den loop daarvan betuigde vorst Was- siltschikoff, dat de Regeering over tuigd is dat er aan de ellende van 't volk een eind zal komen wanneer de landbouw aan 't hoofd van alle huishoudelijke kwesties van den Stiat geplaatst wordt. Het principe van onaantastbaar grondeigendom wordt door de Re geering gehandhaafd, omdat dit voor den landbouwer de eenige basis voor een vruchtbaren arbeid vormt. De Doema heeft besloten voor loopig de Maandagen aan de be handeling der agrarische kwestie te wijden. f'eden is de beraadsla ging aangevangen over de begroo ting, waarbij de Minister van Fi nanciën de noodige vei klaringen zal doen. Korte Berichten. De bekende schrijver Léo Taxil is overleden. Te St. Petersburg wacht men op het formulier der Er.gelsche voor stellen tot ontwapening. Zoodra deze door de Russische re- geerihg aan de mogendheden verzon den zijn, zal men zich op den Ball- platz met die zaak en met de overige punten van het programma gaan be zighouden en een instructie aan de Oost-Hong. gedelegeerden opmaken. Het gemeente-bestuur van Sout hampton heeft besloten, minister Bo tha, die den I3en dezer aldaar aan komt, een ambtelijke en feestelijke ontvangst te bereiden. Reeds ligt op Madeira een telegram te wachten op Botha, waarin wordt gevraagd of hij goed vindt, aldus te worden gehuldigd. Zaterdag namen reeds 500,000 per sonen aan de Amerikaansche spoor wegstaking deel. De maatschappijen bieden gemid deld 81/2 pc. loonsverhooging bij een 10 urigen arbeidsdag. De beambten willen negen uur werken, met een verhooging van 12 pc. De staking strekt zicli over 85.000 mijlen uit. Koning Alfonso van Spanje heeft Zaterdag het besluit geteekend, waarbij het parlement wordt ontbonden en de nieuwe verkiezingen bepaald, voor de Kamer op 21 April en voor den Senaat, op 5 Mei; het parlement zal bijeen komen op 13 Mei. Bij hetzelfde besluit is benoemd een comité van nationale verdediging. Dit comité zal kennis nemen van alle kwesties, die zoowel op de verdedi ging te land als ter zee betrekking hebben. liet Eerste Kamerlid Staal. Naar men verneemt, heeft gene raal Staal zijne benoeming tot lid der Eerste Kamer aangenomen. De Crisis. Naar wij vernemen is het minis terie op zijn verzoek 0111 ontslag teruggekomen, met uitzondering van generaal Staal, als wiens ver moedelijke opvolger wordt genoemd generaal G. J. W. Koolemans Beynen, commandant der tweede divisie te Arnhem. (Centrum.) De Staal-Ieus. Het „Centrum" had het zwaarste geschut voor het laatst bewaard. Verkiezingen over een persoon lijke leus zei ze kunnen geen verkiezingen tusschen rechts en links zijn. De Staal-leus is een persoonlijke leus. Ergo moeten hij de Staal-leus rechterzijde en linkerzijde in twee helften gesplitst worden. Wij wezen op de leuze „voor of tegen Kuyper'', die in 1905 door de vrijzinnigen tot verkiezingsshibbo- leth was verheven. „Voor of tegen Kuyper" was een persoonlijke leus. Toch ging het toen rechts tegen links. Men ziet hieruit, dat de bewering van liet „Centrum", dat op een persoonlijke leus geen verkiezingen tusschen rechts en links volgen, niet geheel opgaat. Wat antwoordt liet „Centrum" hierop, dat de Kuyper-leus te een zijdig en dus onjuist was. Maar liet gaat hier niet over een preciatio van de mindere of meer dere juistheid eener leus. Ook de Staal-leus achten wij een zijdig en onjuist. Maar zij blijft een persoonlijke leus en behoeft, zoo min als in 1905 de Kuyper leus, rechter- en linker zijde te splitsen. Aan het slot van haar antwoord bezigt liet „Centrum" een redenee ring, welke het omgekeerde is van die, waarrsee ze haar betoog begon. Ze redeneert daar aldus: In de partij-formatie is geen ver andering gekomen: het blijft rechts tegen links. Bij een persoonlijke leus gaat het niet rechts tegen links. i e Staal-leus een persoonlijke leus kan dus niet dienen. Wij hebben daar intusschen geen zeggen over Eu onze beduchtheid blijft, dat de linkerzijde ze ons zal opdringen. Zooals ze in 1905 de Kuyper-leus handig geëxploiteerd heeft, H. Paaschdrukte. Ten einde aan de groote verkeers drukte het hoofd te bieden, liet de H. IJ. S. M. op het traject Amster dam-Den ^aag-Rotterdam 31 extra- treinen rijden, waarvan 14 op Zondag Bijzonderheid. Als eene bijzonderheid mag wel gemeld worden, dat bij een ijmker te Venray een hij gezwermd heeft. Naar men wil, is dit tegen een vroegen zomer. Ouderdoms verzekering. Naar men verneemt, is het ont werp ouderdomsverzekering thans bij den Raad van State ingekomen. Volgens betrouwbare inlichtingen wordt daarbij aan werklieden, die wachttijd vervuld hebben op 65- jarigen leeftijd, een .ouderdomsrente verzekerd, eveneens aan hun we duwen op denzelfden leeftijd. Tegen invaliditeit wordt bij dit ontwerp niet verzekerd, doch zij, die wegens invaliditeit de premie-betaling niet hebben kunnen voortzetten, ontvan gen op 65-jarigen leeftijd eene rente, waarvan Lot minimum f 104 'sjaars bedraagtoverigens loopt liet bedrag der rente voor de verzekerde werk lieden uiteen, naar mate van hun loonklasse eu van liet aantal be taalde premiëu, terwijl de weduwen- rente op een vast bedrag van f 104 'sjaars bepaald wordt. Door over gangsbepalingen wordt gezorgd voor hen, die hij het in werking treden der wet den zeventigjarigen leeftijd bereikt hebben. Ongeval. Omtrent een ongeval dat hij de Gouwebrug gebeurd is, meldt men ons uit Gouda, dat de stoomboot van W. Bus uit Haarlem, op weg naar Rotterdam, moest wachhn voor de spoorbrug, d ar deze was ge sloten. De stuurman zag dit en gaf naar de machinekamer hevel achter uit te stoomen. De machinist was niet op zijn post, zoodat liet bevel niet direct werd uitgevoerd, met het gevolg, dat de boot met kracht tegen de brug voer, zoodat deze eenige c.M. uit zijn ruststand werd verzet. Met geen mogelijkheid kon men de rails tegenover elkauder krijgen, zoodat alle treinen uit Rot terdam en den Haag gedurende pi. m. een uur vóór ie brug op stopten. Natuurlijk verlieten de trei nen uit Utrecht en Amsterdam het station Gouda niet, zoodat ook daar een opstopping van treinen en ma terieel plaats had. Met vereende krachten was men echter aan de brug bezig, die vrij- wat beschadigd is, en men slaagde er in, na ongeveer een uur, het zoover te krijgen, dat de treinen weer over de brug konden rijden. Langzamerhand werd de treinenloop toen weer geregeld. Met de scheepvaart was dit ech ter niet liet geval. De brug wilde nog niet draaien. Doch ook dit kwam na een uur of drie tobben terecht, zoodat thans de booten ook hun geregelden dienst hebben hervat. De stoomboot van Bus, d e het ongemak veroor-aakte, verkreeg slechts geringe schade. Kath. Soc. Weekblad. Inhoud: Propaganda voor Katho lieke Lectuur, door Dr. Alph. Ariëns. Neutrale Vakorganisatie 111, door Mr. P. J. M. Aalberse. Uit Boe ken Arbeidsbeurzen in Frankrijk IV. Berichten en Mededeelingen Wettelijke regeling van Arbeids duur. Leugens uit het Volk. Onder Partijgenooten. Een Kin- dergevangenis. Korte Berichten De sociale wetgeving in de Ver- nigde Staten. Een bepaling tegen stakingen. Patroonshond. Be lasting op waarde vermeerdering De coëducatie in Frankrijk. Gemeentelijke exploitatie. Huizen van Ontucht. Internationale ver zekering."Nieuwe Bnekeii. De Ruyter-postzegels. Naar aanleiding van een bericht in „Land en Volk", dat liet bestuur der Posterijen geen blaam kan tref fen, wat het ontwerp der zegels aangaat, en verder dat liet De Ruy- ter-comité de teekening heeft ont worpen, schrijft de heer J. Ketjen, secretaris van het De Ruyter-comité. het volgende aan De Nieuwe Cou rant" Op verzoek van liet De Ruyter- comité maakte een ingezetene van Den Haag, geheel belangeloos, een keurig ontwerp voor een De Ruyter- zegel, voorstellende het portret van De Ruyter en een episode uit een zeeslag, overgenomen van een his torische prent. Toen de vergunning verkregen werd die postzegel te laten aanmaken, werd dit, ontwerp zoo spoedig mogelijk gezonden naar de firma Enschedé te Haarlem, welke firma dadelijk aanmerkingen maakte op dit in alle deelen fraai afgewerkte ontwerp. De firma zou het dus moeten veranderen, daar het te be zwaarlijk was dit ontwerp te vol gen. Het geheele Nederlandsche publiek en natuurlijk ook vele bui tenlanders kunnen nu genieten van die verandering. Het spreekt van zelf het bestuur der Posterijen geen blaam kan treffen, maar ook dat de uitgegevenpostzegels zijn gemaak t volgens een ontwerp van de firma Enschedé en niet volgens dat, het welk het De Ruyter-comité van den teekenaar mocht ontvangen". De redactie van De Nieuwe Cou rant" voegt hieraan toe „Wij zagen het ontwerp dat het De Ruyter-comité aanbood eu kuu- uen constateeren, dat het zich in derdaad van den in den handel gebracliten zegel zeer gunstig onder scheidt". Dwaas bijgeloof. Te Gouw in Friesland worden door verschillende personen „jicht- ringeii" gedragen. Ook in de vis- schersplaatsen Paesens en Modder gat moet dat „medicament voor komen. Heeft iemand last van rlieumatiek zoo luidt het recept, dan gaat hij naar den doodgraveen vraagt dezen om een paar spijkers, die deze man gevonden heeft bij 't graven van een graf. Deze spijkers zijn afkomstig uit een vergane dood kist. Met die spijkers gaat de jiclit lijder naar den smid en vraagt dezen om daarvan een ring te maken. De smid neemt de maat van den vinger en maakt den ring. Na ver loop van eenigen tijd komt onze uiaat vragen of baas den ring klaar heeft. Is dit het geval, dan neemt de lijder den ring aan, doet dezen om den vinger, maar zegt in liet geheel niets. Hij mag geen „dank je" zeggen, niet vragen wat het kost, niets van dat alles. Zonder een enkel woord te zeggen gaat hij weg. Doet hij dat niet, dan is de ring „bedorven", d. w. z. dan heeft die zijn genezende kracht verloren. Als men zicli dan sterk verbeeldt, dat die ringen baat brengen, hel pen ze wel eens, naar het schijnt. Men kan in dat geval echter evengoed een tiuwtje, een gordijn ring of iets dergelijks gebruiken. Moordaanslag. Zaterdagavond omstreeks kwart voor achten werd er gescheld aan de woning der familie Euzel, Bla- siusstraat 124m te Amsterpam, en gevraagd naar Clara, de 20-jarige dochter. Het meisje ging naar be neden. Op de onderste trap geko men, werd ze onverhoeds beetge pakt en met een lang broodmes in de rechterborst gestoken. Ze trachtte den dader nog te volgen, doch na eenige passen viel ze neer. Op haar gegil schoten eenige buren toe, die het meisje brachten naar liet O. L. Vrouwe Gasthuis, waar zij ter verpleging werd opgenomen. Andere buren achtervolgden den dader, die in de Oosterparkstraat aan de politie werd overgeleverd. De dader, de 50-jarige Ko per- berg, vader van een talrijk gezin, verklaarde aan een zijne r achter volgers, een slagersknecht, dat liij een moord op zijn geweten had en liet alleen te bejammeren was dat Clara niet dood was. Het bebloede mes waar me Ie de aanslag werd gepleegd en datdonr den dader kort te voren verkocht zou zijn, werd in liet trapportaal gevonden en is natuurlijk door de politie in beslag genomeu. Omtrent de drijfveer van Koper- berg bestaat tot dusver geen zeker heid. Hij was als perser werkzaam op hetzelfde atelier waar Clara a's kleermaakster werkte, dat van den heer Van den Kolk, Quellijnstraat. Zaterdagmorgen had Koperberg een woordenwisseling met zijn patroon en liij nam toen zijn ontslag. Of tusschen dit ontslag eu de daad eenig verband staat, is echter niet eker. Wel moet Koperberg reeds voor dien tijd tot anderen gezegd hebben dat Clara's dagen geteld waren. Zaterdag werd hij eenige malen in deBlasiusstraat opgemerkt; zelfs nog een uur voor de daad werd hij er gezien in het gezelschap zijner vrouw en hij moet toen eenige onverstaanbare woorden aan het adres van Ciara hebben geuit. Op dat oogenblik werd daar echter geen acht op geslagen. De toestand van Clara was gis teren Maandag van dien aard, dat op herstel gehoopt mag worden. De ramp der „Berlin". Het ofiicicele onderzoek inzake de schipbreukvan de „Berlin" begint te Londen op 15 April. Een ongeluk door roekeloosheid. Op den eersten Paaschiag had op den weg tusichen Muiden en het Merwedekanaal een vreeselijk ongeluk plaats. Eenige wielrijders trachtten de Gooische Stoomtram bij te houden; daarbij reed een hunner zoo dicht naast de tram, dat de machinist hem een paar maal waarschuwde voorzichtig te zijn. Hij bleef echter naast de wagens rijden, zoodat hij op een noodlottig oogen blik tegen den eersten wagen aan reed. Hij viel, geraakte onder den wagen, die met de vier volgende over hem heen reed. I e machinist stopte terstond. De ongelukkige bleek in stukken te zijn gescheurd de dood moet onmiddellijk zijn in- getred n. De roekeloosheid van den rijder moet als eenige oorzaak van het ongeluk worden beschouwd. De eerste wagen, die bij het on geluk gedeeltelijk ontspoord was, werd met eenige moeite weer in 't spoor gezet. Het vreeselijk verminkte stoffelijk overschot werd in een goederenwagen gelegd en meege voerd naar Amsterdam. Aan het station aan de Weesperpoort was de per telephoon gewaarschuwde politie aanwezig om het af te halen en naar de woning van den ver ongelukte te vervoeren. Ned. Boerenbond. De Nederlandsche boerenbond houdt in Sept. zijn congres te Nijme gen I e volgende punten zullen wor den behandeld: de zedelijke verhef fing van den boerenstand, verval selling van levensmiddelen en vee voeder, liet pachtstelsel, de onge-j| vallenverzekering, jde wijziging vau. liet belastingstelsel in verband met de volksvoeding, de leenbanken in verband met den boerenbond, de veeartsenij, de landverhuiz ng. In waanzin. Aan de Noord molenstraat 60 tel Rotterdam is Vrijdagnacht een 31- NIEDWE HAARLEHSCBE COURANT AGITE HON AGITATE. - i. J-.. U AVAI I 1 tl uviniBou

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1