3 St. woensdag 3 April 1907. ''m No. 6551 32s,e jaar ga i Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. lïfildi Zuil ïfl .3 *4 \NS le tziin BINNENLAND. i). 6. en iê EPHOO! «Rij' lerken.l lig m ibev. week Editie 4 uur. lBONNEMENTSPRTJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers 1.20 1J5 0.05 MD, i ponf id veröUREAUXSt. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN:* Van I6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar p aatsmimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT 4 U12 530. Vertrek Vorstelijke familie. CHE Hedenmiddag zijn de Koningin Ju de Prins te ongeveer 5 uur <erit adstijd per Staatsspoor vau Den |j ^ffaag naar het Loo vertrokken. *6- HetKoninklijk park het Loo wordt ARLjUet ingang van heden voorloopig (oor het publiek gesloten. De Ko- fl üinklijke trein wordt hedenmiddag H t uim zeven uur op't Loo verwacht Jet staldepartement komt om 1 u. 55, en bi <de en sn he( iden Het jaarlijksche Koninklijke be- oek aan Amsterdam is ditmaal )rand foorlöopig bepaald van 23 tot plikséPezer. ihtgas, dit TWEEDE KAMER. tengel 29 )OR IH iat. ïze I bij Bepalingen omtrent openbare inzamelingen. Blijkens de Memorie van Aut- oetS^'oord aan de Tweede Kamer be treffende bovengenoemd wetsont werp is bij nota van wijzigingen met behoud van de grondgedachte (van het ontwerp aan de gemaakte opmerkingen zooveel mogelijk tege moetgekomen. In liet algemeen vereenigt de .Regeering zich met hetgeen in het Voorloopig Verslag is aangevoerd j tot bestrijding der twee grieven van min of meer principieelen aard tegen het ontwerp aangevoerd dat het zou zijnlo. een uitvloeisel Van de eenigermate verouderde leer, dat de Overheid er met va derlijke zorg voor heeft te waken dat de burgers niet worden misleid of benadeeld2o. te centralisee- rend. Bovendien acht de Regeering de eerste grief te algemeen gesteld en daardoor onjuist. Niet in het alge meen waken tegen misleid ng en benadeeling is het do ff van deze voordracht, maar wel waken tegen misleiding daar, waar h t publiek tot geven op staand ;n voet woidt. uitgenoodigd en dus de gelegenheid voor onderzoek ontbreekt. Dat men hier met een uitvloei-.el van een verouderde leer te doen zou heb ben, kan niet worden toegegeven. Steeds toch weid en wordt nog hulp van de overheid bij onmacht van het publiek ingeroepm en ge waardeerd de in deze dagen dooi' personen van nagenoeg allo richtin gen gestelde eischen inzake het euvel van de pandjeshuizen leveren daarvan opnieuw het bewijs. Werd gehoor gegeven aan den wensch, dat ook inzamelingen door middel van advertentiën in het ont. Werp zouden worden geiegeld, dan zou de opzet van het wetsontwerp moeten worden gewijzigd en zou !met meer grond kunnen worden I'D gezegd, dat werd toegegeven aan een verouderde leer omtrent de overheidstaak. Waar bij adverten tie geld wordt gevraagd, bestaat alle gelegenheid voor onderzoek. Practisch ware een regeling boven dien hoogst bezwaarlijk. Eencentraliseerend karakter heeft het wetsontwerp slechts, in zooverre [het een hoogere dan de plaatse lijke autoriteiten bevoegd wil ver- klaren inzamelingen toe te staan in meer dan ééne gemeente. De Regeering ziet niet in, welk kwaad in deze tegenmoetkoming aan de behoeften der practijk kan schui len. Ten, behoeve van periodieke inza melingen is in het gewijzigd wets ontwerp een nieuwe regeling voor speld. Bij de bespreking der artikelen wordt o.a. opgemerkt dat inzame lingen bij voorstanders van Christe lijk onderwijs naar de meening der Regeering openbaar zijn, om lat, in dien men zich niet beperkt tot leden eener vtreeniging de vraag of iemand voorstander is per sl »t en in het algemeen alleen valt af rerS' rel EN L" tie te leiden uit geven of weigeren van een bijdrage; men zal dus in hoofdzaak zich tot het publiek moeten wenden. Het verbod van gebruik van open schalen strekt tot wering van zeer voor de hand liggende misbruiken met betrekking zoowel tot het oefe nen van weinig edelen drang als tot het toeëigenen van geld door den collectant. Verkiezingen voor de Provinciale Staten. In eene te Amsterdam gehouden vergadering van de Christelijke par tijen in Noord-Holland tot het be palen der houding bij de a.s. Staten verkiezingen in do verschillende districten aan te nemen, is besloten dat te Velzen, waar in 190-1 een anti-revolutionnair gekozen werd tegenover den aftredenden liberaal, ditmaal een Katholiek zal worden gesteld. Op het et de Pauschdagen ge houden congres der Soc.-Dem. Ar beiderspartij is na eenige discussie het volgende voorstel van het par tijbestuur met algemeene stemmen aangenomen Het partijbestuur stelt voor: a tegen den tijd van de verkiezingen voor de Staten wordt door het partijbestuur een manifest uitgege ven, waarin de beteekenis van deze verkiezingen wordt uiteengezet en de afdeelingen worden aangespoord aan de verkiezingen met eigen can- didaten deel ie nemen. b de houding der partijen bij de herstemmingen wordt door het par tijbestuur vastgesteld; c. in districten, waarbij niet of niet geheel met eigen candidaten aan do verkiezingen wordt deelge nomen, wordt de houding der par- tijgenooten vastgesteld in overleg met het partijbestuur. Socialisten-congres te Haarlem. Onder het omschrift Troelstra overwinnaar" schrijft, her Huisge zin in eene driestar: De Sociaal-Democratische Arbei derspartij heeft op haar wijze het Paaschfeest gevierd. Twee volle dagen heeft zij in con gres gedebatteerd geblaft, zei een der minder parlementaire spre kers over de taktiek der par lij. M a.w. over de vraag, wier haan koning zou kraaien in de partij die der intelleciueelen, wier woord voerder dr. Gorter was, of die der politici, waarvan mr. Troelstra de leider is. De intel! ctueelen zijn de mannen der zuivere en strakke theorie: Marx' boek is voor héu richtsnoer en levenswet. De politici zijn de mannen dei- daad zij zeggen niet als de theo reticialles of niets, maar vinden een half ei beter dan een leegen dop. De intelleclueelen verwijten den politici beginselverloochening. En op hun beurt schelden de politici de intellectueelen voor anar chisten. Het is de oude strijd in den boezem der S. D. A. P., die vroe ger tijd reeds den uittocht van Do- mela Nieuwenhuys tot gevolg had. Ook ditmaal hebben de mannen van het geven en nemen de over winning behaald en ziju de starre theoretici ver in de minderheid ge bleven. Of er nu weer een uittreden van de verslagenen uit de partij zal volgen Mevrouw Holst, een der kopstuk ken van de Marxisten, heeft ver klaard te zullen blijven. Tot hoe lang? Waar? Waar zal het volgende socialisten congres worden gehouden? „In Arnhem s. v. p." smeekt de afgevaardigde van Gelderliind's hoofdstad. „In Utrecht, het centrum van 't land", vraagt 'n Amsterdam toer. Leeuwarden vraagt 't woord. „Jullie hebt toch geen kans", roept de heer Schaper. „Dan maar in Rotterdam zegt een ander spreker, „daar hebben we 't volgend jaar onze coöperatie inrichting gereed." Een stem „Jullie hebt geen zalen in Rotterdam." Antwoord: „Dan zullen we zcin dit jaar bouwen." (Luid gelach.) Weer andere sprekers hevelen Leeuwarden, Zwolle enz. aan. Iedere stad wordt hoog geprezen en is heter dan elke andere. Ge lukkig Nederland Elke afgevaardigde, die komt pleiten, wordt onder luid gelach toegejuicht. Het gelach wordt don derend, als mevr. Roo-je Vos op het podium komt, on men denkt, dat ze Westerembden wil aanbe velen. Ten slotte wordt Arnhem geko zen voor het volgende congres, De commissie tot beslechting van geschillen tussctien de redactie van het partij-orgaan en inzenders van dit jaar worden benoemd door het partijbestuur. Een buitenlandsche afdeeling zal minstens 10 leden moeten hebben om te worden er kend. Sociale Week. Het program der in September te Breda te houden tweede Sociale Week behelst het volgende: Zondag 1 September. Avondverga dering; Opening. Het Kath< 1 cisme als levens- en wereldbeschouwing. Maandag 2 September. Morgen ver gadering: De Sociale Kwestie (in 't algemeen). Middagvergadering: Het Middenstandavraagstuk (in verband met de Sociale Kwestie.) Avond vergadering: Het Arbeidersvraagstuk (in verband met de Sociale Kwestie.) Dinsdag 3 September. Morgenver gadering: Het Lardbouw vraagstuk (in verband met de Sociale Kwestie.) Middagvergadering: De Staat (als factor bij de oplossing der Sociale Kwestie) Avondvergadering: De Kerk (ais factor bij de oplossing der Sociale Kwestie.) Woensdag 4 September. Morgen- vergadering Landbouworganisatie (als factor bij de oplossing der Sociale Kwestie.) Middagvergadering Mid denstandsorganisatie (als factor bij de oplossing der Sociale Kwestie.) AvondvergaderingArbeidersorgani satie (als factor bij de oplossing der Sociale Kwestie.) Donderdag 5 September. Morgen ver gadering Werkstaking (Principieel en practisch.) Avondvergadering: Het voorkomen van werkstaking. A. Collectieve arbeidscontracten. B. Scheidsgerechten. Vrijdag 6 September. Morgenverga dering. De Vrouwenbeweging (Histo risch.) Middagvergadering: Het Vrouwenvraagstuk (Principieel.) Avondvergadering: Alcoholisme, Cri minaliteit en Armoede. Alcoholis me en Arbeidsduur. Zaterdag 7 September. Morgenver gadering Arbeidsduur van Volwasse nen. Middagvergadering: Sociaal democratie en Godsdienst. Avond vergadering :Soeiaal democratie. Anar chisme en Vakbeweging. Zondag 8 September. Plechtige H. Mis. Te Deum. Middagvergadering De Kath. Soc. Actie, A. in de steden. B. op het platteland. Sluiting. Spoedig zullen in de Mededeelingen van het Centr. Bureau der Kath. Soc Actie de namen der sprexers op de a.s. Sociale Week worden gepu bliceerd. Thans reeds kan worden meegedeeld, dat op den openingsavond, op Zondag 1 September, de redo over „Het Katholicisme als le vens- en wereldbeschouwing" zal worden gehouden door niemand minder dan den zeereerw. hooggel. heer prof. Mag. J. V. De Groot, O. P., hoogleeraar aan de universiteit van Amsterdam. Een misverstand?! Onder den titel: ,,'t Was een misverstand van den kantoorklerk van den architect... van het R> traitenhuis," schrijft de „Maas bode „In „De Tijd" stond ten mede- deeling dat het phuiisen van de advertentie over het Retraitenhuis in de liberale bladen niet was uit gegaan van de Paters Jezuïeten (wat zeer natuurlijk eu begrijpelijk is), ook niet van de lieeren van de commissie.maar was voortgeko men uit een misverstand van den kantoorklerk.... van den architect... van het retraitenhuis. 't Herinnert wel een beetje aan v. Dcyssels geestige boutade op Smit Kleine... „was die aannemer Moller, niet Molière, maar Moller.... nog... fa, fa, fa, familie, van... dat.. mèeissie..i Moller Wat een Jantje van Leiden dit excuusje is, blijkt uit liet toeval, dat teg-'lijkertijd met het berichtje der heeren van de commissie in „De Tijd", heden in de morgen- edi'ie van de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant" en „Handelsblad" opnieuw een advertentie voorkomt van d hr. E. Guypers, aangaande liet Retraitenhuis. Is dit nu ook een misverstand vau den kantoorklerk van den ar chitect van het Retraitenhuis? Maar, mveneii som urge lezers mis-chien, dat gebeurt krachtens liet contract van tweemaal plaat sen. Pardonlaten wij opmerken, dat dit een heel nieuwe advertentie is met een geheel nieuwe redaciie, en dus niet door oen misverstand van den kantoorklerk van den architect van het Relraiteuhuis, maar opzettelijk door d.lir. Kuypers aan „Nieuwe Rolt. Cr»." en „Han delsblad" is opgezonden, mn te bewijzen, dat hij maling heeft aan Katholieke benepenheid." Handel in meisjes. Nu door de voortdurende controle bij de aankomst en het vertrek der treinen aan onze groote stations de handel in, meisjes en vrouwen ten zeerste wordt bemoeilijkt, zijn de han delaars er op uit nieuwe wegen te bedenken, om hun doel te bereiken. In het belang van allen, die jonge vrouwen onder hun toezicht hebben, wordt daarom het volgende voorval gepubliceerd Verleden week kwam -een jonge vrouw uit een der vrij ver van Den Haag gelegen kleine steden, op het perron van de Hollandsche Spoor. Zij vroeg waar tie stationsdame te vinden was en herhaalde deze, dat in het plaatsje barer inwoning zich te haren huize een dame had aangemeld, die voorgaf de gevolmachtigde te zijn van één der bekende adelijke families nabij Den Haag. Nu had zij toevallig vernomen, dat de jonge vrouw wel een betrekking als huishoudster op het mooie buiten van de familie X. zou willen aanvaarden. De offertes waren prachtig: de dame had volmacht te handelen en en gageerde het meisje. Dinsdag a.s. zou zij naar den Haag vertrekken en aan het station door de bewuste dame worden afgehaald. Toen deze vertrokken was, begon de zes en twintig-jarige dus geen kind meer na te denken. Zij besloot een retour naar Den Haag te nemen en te trachten informatiën in te win nen. De stationsdame vergezelde het meis je naar de bewuste adellijke familie, doch, hoe groot was haar verontwaar diging, toen het bleek, dat alles bedrog was en men vat? niets afwist. Nu is in dit geval van het ingaan op een advertentie geen sprake. Waarschijn lijk heeft tlns de plaeeuse in een ho tel op slimme wijze inlichtingen in gewonnen, in welke gezinnen knappe jonge dochters wonen. Men zij dus op zijn hoede. Dat de plaeeuse verder ieder, die maar alleen op de perrons te vinden zijn, van haar gading vindt, leert het géval van een nagenoeg blind meisje, dat door een handelaarster van Rot terdam naar Den Haag werd meege troond. Het meisje was op weg naar Amsterdam. Er werd terstond getelephoneerd en toen de trein in Den Haag aankwam, werd het kind uit de handen van het vrouwspersoon gered. Het is dus van het hoogste belang, dat ieder deugdelijke informaties in- winne, om kind ol pupil niet aan de bitterste ellende bloot te stellen. Naar buiten. Uit brieven van een tweetal mede werkers van het Hbld. De lente heeft lang op zich laten wachten. Zij kon nog niet komen, omdat de strenge winter haar nog steeds tegenhield met gierende stormen en wilde sneeuwbuien. Het werd echter de geduldige lente ie benauwend, en al haar krachten inspannend, heeft zij dezer dagen haren triumftocht door ons land gemaakt. Zij heeft haar toover- sjaf over veld eu wei, bosch en sloot uitgespreid en alles ziet er verjongd uit. Niet op de fiets, noch per spoor, maar gevolg gevende aan de uitno idigiug van den geachten schrijver „Van dag tot dag" hebben wij de heerlijke, de ncoit te vergeten zonnige Paasch- dageu van 1907 al wandelende doorgebracht. Wij hebben in het groenende gras gelegen eu als een nieuwsgierig kind de straalblocnipjes geteld va-u een madeliefje, gadegeslagen de sierlijke bewegingen van het Ak kermannetje, zoowel in de lucht als op het land. De vergeet-mij-nietjes iu de sloot slaken verwonderd de licht groene blaadjes boven het water uit die blij-lachend de warme zon nestralen in zich opnamen. Eu zie hoe zich in enkele dagen het speenkruid heeft ontwikkeld, wij zagen sloten als met goud ge borduurd door het groote aantal goudgele bloempjes die blinkende in het zonlicht niet tevergeefs de aandacht van den natuurbeschou- wer vragen. En terwijl wij dit schrijven hebben zij de bloemkelk jes gesloten en „slapen" om mor genochtend door liet zonnetje wak ker te werden gekust. Voorspeld de barometer den eersten eag al niet veel goeds, het muurkruid zeide ons beide dagen: „ga maar gerust uit, regen komt er vandaag niet, anders had ik mijn kleine bloempjes wel geslo ten!" Vóór het huis van een boeren woning bloeide volop de uitbloei en Arabis alpinea en deze hadden druk bezoek van bonte en witte vlinders, van bijen en vliegen, dat het een genot was er even bij stil te staan. De lente zwaait haar toover- staf! Inderdaad, hoe meer wij daar buiten zien en de frische lentelucht inademen, de vogels hooren kwee- len, visschen in het water zien spartelen; planten zien bloeien, dennen hun geuren verspreiden, de knoppen der boomen tot ont plooiing zien komen... Ja, wij moe ten wel tot de conclusie komen, dat een wonderdoende adem over dit alles is heengegaan, want wat voor enkele dagen dood scheen, ontplooit zich tot nieuw leven, om kranst door een loover van jong groen en fraaie bloemen Op zulke dagen krijgt de druk van het groote stadsleven iets be nauwends, en gelijk de mieren in talrijke vluchten des zomers haar somber onderaardsch verblijf ont- zwermen, zoo trokken ook reeds tubijke stedelingen naar onze geze gende duinstreek, om er te genie ten van de eerste lenteweelde in het Bollenland. En die viel reeds volop te ge nieten. Wie meent op Ilaai lems bloemenfeest ie moeten komen, als alles in volle glorie prijkt, kan ge lijk hebben. Wij voor ons vinden het heerlijk, ook het begin te zien. Nog staan de velden niet in vlam mende kleurenpracht, van gloeien de tulpen en schitterende hyaciu- then. Maar de crocussen bloeien er reeds volop. De gele narcissen ont sloten reeds als faam der lente haar sierlijke bloemen iu trompatvorm. De diepblauwe Seylla's en Druifjes vullen daartusschen reeds kleine vlakken. Ja, zelfs zagen wij al plekjes, waar kleine, vroege gele tulpjes bloeiden, terwijl de hyacin then reeds haar kleur vertoonden en de trotsche keizerskronen al meer dan een voet hoog staan. Een enkele perzik stut reeds te gen een znidm mr in vollen bloei. Langs de slootkanten ko.ueu.de eerste goudgele Dotterbloemen kij ken, met Speenkruid en Madeliefje en zelfs al een enkele Paardebloem. Wie goed kijkt, vindt tallooze fijne witte bloempjes van Muur- en Voor- jaarsvroegeling, en daai tusschen prijkt het mos met fijne gemutste sparenknopjes. 't Eikenhout draagt nog ziju ver dord loof van 't vorige jaar; maar hier en daar zijn de kastanjeknop pen al gesprongen en steekt de c-schdoorn groene spitsen op. Hiel en daar staat als een gouden bouquet een wilg in vollen bloei, omzwermd door bijen, hommels, vliegen eu vroeg ontwaakte vlinders. Op het watervlak van slootenen beekjes breidt het Vlotgras nieuwe groene linten uit en het mooie Sterrekroos' haast zich om boven te komen. Over de weiden, die reeds groe nen, buitelt in brooddronken lente weelde de levenslustige kievit, en in het struikgewas schettert het winterkoninkje, lokt de vink, jube len merel en lijster, en met hen stemmen koolmees en Tjiftzaf, pim pel en spreeuw eu musck en rooi borst in. 't Is lente, volop lente in onze duinstreek. Maak u op, en geniet het begin van Hollands bloemen feest. Een Aprilgrap. In een der Scliiedamsehe dag bladen stond Zaterdagav. een adver tentie, vermeldende dat op Maandag 2den Paaschdag madlle. Eleonora Varcy, eerelid der Parijsche Aëro nautenclub, met haar bestuurbaren luchtballon „Le Joyeuse" precies te een uur zou opstijgen van het terrein naast de lirma Smulders te Schiedam. Duizenden waren legen éen uur nabij dat terrein present, de tram maakte goede zaken, door hen die aan het andere eind der gemeente woonden naar het terrein te brengen, doch toen van een luchtballon niets te zien was, begon men te begrijpen, dat men meteen 1 Aprilgrap te doen had. Automaat-wisselaar. herhaaldelijk is, ook nog in den laatsten tijd, g< wezen op de be zwaren, die in enkele bedrijven speciaal in de gasindnstrie met'be trekking tot muntmeters worden ondervonden door de ontoereikende circulatie van 2I./2 cenfsstukken. Er is nu een automaat uitgevonden, die, aan de gasmeters, kaartjes-au to maten af ander©soortgelijke toestel len aangebracht, hij het inwerpen van een dubbeltje vier 2x/2 cents- stukkeu er voor in de plaats geeft. Deze automatische wissel-machine, waarvoor de Rotterdamsche gas- meterfabriek Elster en Co. iu schier al'e rijken van ons werelddeel patent heeft aangevraagd, is van zoodanige constructie, dat de gebruiker van een muntgasmeter met vier 2x/2 centsstukken steeds in ^de behoefte voor zijn gasverbruik kan voorzien. De er dagen zal de automaat wisselaar aan de Rotterdamsche gasfabriek beproefd worden, terwijl ook de invoering te Amsterdam zich vermoedelijk niet lang zal laten wachten. NIEUWE LEHSGHE COURANT AGITE MA HON AGITATE. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pnblicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, Slbis Faubourg Montmartre. jf f-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1