Donderdag 4 April 1907. No. 6552 32s,e jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BINNENLAND. Editie 4 uur. A BONN EM ENTS PR IJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per oost1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels Elke regel meer Groote letters worden berekend naar p aatsrximte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 GENT PER ADVERTENTIE A CONTANT 0.60, (contant) 0.50 0.10 BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publieité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suc.c., Paris, 81 bis Faubourg Montmartre. Vertrek uit de Residentie. H. M. de Koningin en Z. K IJ. de Prins hebben gisteren nog voor liun terugkeer naar het Loo ge luncht bij H. M. de Koningin- Moeder. Met H. M. de Koningin vertrok ken gisteren naar het Loo, teneinde gedurende de maand April ten pa- leize aldaar dienst te doende kamerheer-ceremoniemeester baron Taets van Amerongen; de adjudant kolonel baron Van Tuyll van Se- rooskerkende ordonnance officier le-luit. jhr. Van der Wijck. Vanwege Hr. Ms. Kabinet zal op het Loo werkzaam zijn de referen daris baron De Vos van Steenwijk. II. M. de Koningin heeft den tijdelijkeninspecteur van de Konink lijke Houtvesterij van Het Loo, den lieer G. C. H. Tutein Nolthe- nius, Imet ingang van 1 April, be noemd tot opper-houtvester, aan wien het geheele beheer van het Koninklijk jachtdepartement voor Gelderland blijft opgedragen, tenzij Hare Majesteit hieromtrent later anders mocht beslissen. Z. Afr. Tentoonstelling. Heden, Donderdag, was de Zuid- Afrikaansche tentoonstelling in Artis Ie Amsterdam van 12 tot 5 uren gesloten, wegens het bezoek van II. M. de Koningin-Moeder. Vroeg bedorven. Een 15-jarige jongen te Amster dam, die zich had schuldig gemaakt aan vervalsching van een 4 tal post wissels is aangebonden. Waarschuwing voor ouders. Te IJmuiden heeft een kind, dat eenige oogenblikken zonder opzicht tlmisgelaten was, zulke ernstige brandwonden gekregen, dat het aan de gevolgen is overleden. Koninklijk bezoek aangde Hoofdstad. De Koninklijke Familie is voor nemens reeds den dag voor de week van het jaarlijksch bezoek aan Amsterdam daar aan te komen, dus Maandag 22 April, 's avonds om streeks 6 uur. De opper-kamerheer en de chef van het Militaire Huis van Hare Majesteit de Koningin maken be kend, dat Hare Majesteit de Konin gin in het Paleis te Amsterdam audiëntie zal verleener.op Dinsdag 23 April des namiddags ten 1 u. 30 m. aan militaire autoriteiten en vervolgens des namiddags te 4 uur aan de volgende civiele autoriteiten de leden van het consulaire corps, de commissarissen der Koningin, gewestelijke besturen, burgemeesters en gemeentebesturen. Op Woensdag 24 April des voor middag ten 10 uur aan het overige gedeelte der civiele autoriteiten en aan de navolgende commissiën Kamers van Koophandel, directie Nederlandsche Bank en Nederl. Handelsmaatschappij, koninklijke Akademie van Wetenschappen, ver dere rijks- en gemeentelijke instel lingen en kerkgenootschappen des namiddags ten 1 uur aan de overige commissiën. Op Donderdag 25 April, des voor middags ten 10 uur, aan' particu lieren. De lijsten welke ter inschrijving gereed liggen ten paleize te Am sterdam, zullen worden gesloten op Vrijdag den 12en April, des namid dags ten vier uur. De dames die hare opwachting wenschen te maken bij Hare Majes teit de Koningin of aan Hare Majesteit wenschen te worden voor gesteld tijdens Hoogstderzelver ver blijf in de hoofdstad, worden uit- genoodigd het daartoe strekkend ve'zoek vóór den 16en April e.k. met opgave van volledig adres te Amsterdam te richten tot mevrouw Van Loon, Dame du Palais van Hare Majesteit de Koningin te Am sterdam, zullende de lijsten na dien datuur worden gesloten. Mevrouw Van Loon, Dame du Palais van H. M. de Koningin te Amsterdam (Keizersgracht 672,) zal gaarne visites afwachten op Dinsdag en Woensdag 16 en 17 April. De Koningin naar Het Loo. IJ. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn gistermiddag te 4 u. 37 min. spoortijd per Staatsspoor naar Het Loo vertrokken voor het jaarlijksch zomerverblijf. Den Vorstelijken personen werd uitgeleide gedaan door den gouver neur der residentie, generaal Van Ermel Scherer, en door den bur gemeester, baron Sweerts de Landas. Bij het. vertrek van den Konink lijken trein werden de Koningin en de Prins zeer levendig toege juicht door een talrijke menigte, welke ditmaal tot vrij dicht in de nabijheid van de Koninklijke wacht zaal werd toegelaten. H. M. en de Prins bleven op het balkon staan, totdat de trein het station geheel verlaten had en be antwoordden minzaam de groeten van het publiek. Voor het vertrek brachten de Koningin en de Prins nog een be zoek aan de Koningin-Moeder in het Voorhout. De Koningin en de Prins kwa men precies 7 u. 14 per exprestrein op Het Loo aan. De burgemeester van Apeldoorn bevond zich op het perron ter be groeting der vorstelijke personen. Bovendien was een buitengewoon groot aantal belangstellenden naar Het Loo opgegaan. Daverende toe juichingen en herhaalde hoera's deden zich hooren bij de verschij ning van het vorstelijk echtpaar, terwijl het „Leve de Prins!" dat geroepen werd en ook door de Ko ningin vriendelijk werd beantwoord, bewees dat 's Prinsen houding bij de ramp aan den Hoek ook hier had ingeslagen. De vorstelijke personen begaven zich al groetend te voet naar liet paleis. De crisis. Omtrent den stand der crisis op he den, deelt het Haagsche Corresponden tiebureau het volgende mede: Mochten, waar het thans vaststaat, dat generaal Staal bij zijn ontslag aanvrage als minister van oorlog blijft volharden, de pogingen tot reconstruc tie van het Kabinet op den grondslag zijner beginselen in zake het blijvend gedeelte slagen, dan zou, naar verluidt, de plaats van minister Staal worden ingenomen d >or den generaal-majoor W. F. Ridder van Rappard, comman dant der Stelling van Amsterdam. In ieder geval zal de voor de portefeuille van oorlog in aanmerking komende titularis heden door H. M. de Konin gin in audiëntie op het Loo worden ontvangen. Zomerdienstregeling. De Minister van Waterstaat heeft zijne goedkeuring gehecht aan de ont- werp-zomerdienstregeling op de lijnen der Staatsspoorwegen. Vervoer van zieken en gewonden. In tegenwoordigheid van H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. den Prins heeft gisteren een demonstratie plaatsgehad van het systeem, door den arts officier van ge zondheid dr. C. M. Boland uitgedacht, tot snel vervoer van zieke en gewon de krijgslieden van de gevechtslinie naar de achterbrigade, verband- en verplegingsplaatsen. De Vorstelijke personen betuigden hunne ingenomenheid met het systeem, hoofdzakelijk gegrond op het gebruik van het rijwiel voor militair genees kundigedoeleinden en met het mensch- lievend doel, daarbij beoogd. Weldadigheids-postzegels. Er is gemeld, dat de onverkochte zegels der Vereeniging tegen de Tuberculose, door het Rijk afge stempeld en openbaar geveild zul len worden. Geheel juist is dit niet. i oor het Rijk zijn nl. alle niet uitgegeven zegels na afstempeling in het bezit der Vereeniging ge steld en deze heeft den heer M. Z. Booieman te Amsterdam met den alléenverkoop (en gros) belast. Het is daardoor natuurlijk niet buitengesloten, dat andere post zegelhandelaars de zegels en détail kunnen aanbieden, door bij den heer Booieman in het groot hun inslag te doen. Gemeente-administratie. De lieer mr. I. J. M. Laurillard, advocaat te Voorburg, zal met 15 Mei a,s. schriftelijke en mondelinge cursussen openen voor eerstbegin- nen len en meergevorderden tot mondelinge en schriftelijke oplei ding voor het exernen van ge meente-secretaris en ambtenaar ter secretarie, vanwege de Nederland sclie Vereeniging voor Gemeente belangen. De heer Laurillard heeft zich daartoe de medewerking verzekerd van verschillende leeraren. Pensioen en faillissement. De rechtbanx te 's-Gravenhngo wees Dinsdag toe de vordering van den gep. oud onderofficier tegen den Staat tot betaling van 1/6 ge deelte van zijn pensioen hetwelk ei nige jaren lang door den Staat was uitgekeerd aan den curator in het faillissement van den ge- pension lieerden militair. De rechtbank was van oordeel, dat de wet van 1851 alleen korting toekent aan schuldeischers wegens woning, kleeding en verdere nood zakelijke levensbehoeften en zulk-; voor het bedrag van dergelijke schulden dat uit art. 22 Faill.wet volgt, dat dit beginsel van de wet van 1851 niet wordt gewijzigd in geval van faillissement, maar dat enkel de uitoefening der rechten van die speciale crediteuren voor woning enz. door den curator ge schiedt, doch alleen ten behoeve van die schuldeischers en niet van den geheelen boedelalle overige schuldeischers mogen van die kor- ting geen voordeel hebben. Dientengevolge was aan den cu rator door den Staat een uitkee- ring gedaan, waarop deze geen recht had en moest die uitkeeriug aan den Staat worden gerestitueerd, terwijl de curator bovendien in alle proceskosten werd veroordeeld, omdat hij door korting te vragen en te ontvangen, zonder beperking ten aanzien der schuldvorderingen de oorzaak van dit proces is ge wéést De drankduivel. Men schrijft uit Beek aan „De Gelderlander" Met de Paaschdagen is ons dorp met zijn schilderachtige omstreken druk bezocht geweest. Jammer, dat deze heerlijke lente dagen, welke zooveel bezoekers naar buiten lokten, ook niet zonder wan klank gebleven zijn. De Duivels berg, het bekende middelpunt der wandelingen voor den vreemdeling, is het tooneel geweest van een woeste vechtpartij. Een dertigtal Groesbeekers, die te veel aan den drankduivel geofferd hadden, zoch ten eerst ruzie onder elkaar en maakten het vervolgens den kaste lein van het daar gelegen café las tig. Daar hij hun weigerde drank te schenken, sloegen zij tot hand tastelijkheden over en vernielden alles wat buiten stond. De man zag zich ten slotte genoodzaakt, wijl men met messen en stokken op hem afkwam, van zijn geweer ge bruik te maken en schoot in den hoop, zoodat een der belhamels, gelukkig niet gevaarlijk, in het ge zicht gewond werd. Het was zekere v. T., een oude bekende der jus titie, die pas sedert eenige dagen uit de gevangenis ontslagen is. Het gelukte eindelijk don kastelein de rumoerige bende op de vlucht te drijven. Dat de man veel schade leed, ook door het heengaan van bezoe kers, die niet veel lust hadden klappen op te loopèn, laat zich begrijpen. De Haagsche vredesconferentie. De Russische vertegenwoordigersin het buitenland hebben van hunne re geering het verzoek ontvangen, aan de mogendheden te doen toekomen een rondschrijven over de Tweede Vredesconferentie. Daarin wordt medegedeeld dat het Russische program betreffende de werkzaamheden der conferentie, opge maakt in 190(1, door alle mogendhe den is aanvaard en tevens welke re serves die verschillende mogendheden ten aanzien van dit program hebben emaakt. Drie regeeringen, nl. die van de Ver eenigde Staten, Spanje en Groot-Bri tannië, stellen voor aan het program toe te voegen de behandeling van de kwestie van inkrimping der bewape ning, terwijl de regeering der Ver- eenigde Staten daaraan nog wenscht toegevoegd te zien bespreking van de wijze van dekking der openbare schul den. Eenige Staten behouden zich het recht voor, aan het oordeel der con ferentie te onderwerpen voorstellen over kwesties, in verband staande met het door Rusland opgemaakte program, maar die niet afzonderlijk daarin zijn genoemd. De Britscho en J ipaasche regeerin- gen verklaren zich de vrijheid te willen voorbehouden om geen deel te nemen aan de een of andere bespre king in verband met het Russische program, die volgens haar meening tot geen bevredigend resultaat kan leiden. Duitschland en OosteurijX- Hongarije maken hetzelfde voorbe houd, maar in meer algemeenen vorm, daar zij zich wenschen te onthouden van iedere bespreking, die klaarblij kelijk tot geen practisch resultaat zal leiden. De Russische Regeering, die voor zichzelf een soortgelijk voorbehoud als het laatste maakt, verklaart haar oor spronkelijk program voor de werk zaamheden der conferentie te hand haven. Het rondschrij ven deelt verder mede. dat de Russische vertegenwoordiger te 'sGravenhage de op Iracht heeft ge kregen aan de Nederlandsche regee ring het verzoek te richten de confe rentie te willen bijeenroepen tegen 1-5 •Juni 1907. Uit de notulen van ten werkliedenvereeniging. Dit voorstel werd aangenomen met handgeklap en voetgerammel (bij acclamatie). Eenige leden wilden den voorzit ter beslingeren (een intrigue op touw zetten tegen). Wij hadden geen bal na, maar een tombool na (tombola). Vad. De Middenstandstentoonstelling van 1908. Naar wij vernemen hebben Bur gemeester en Wethouders van Am sterdam thans hun definitieve toestemming gegeven aan het tcn- toonstellingscomité, om de Midden standstentoonstelling van 1908 op de Museum-terreinen te houden. Slechts een klein deel blijit gere serveerd om in erfpacht te worden uitgegeven. Ilat de Raad zich hiermee nu eveneens zal vereenigen, is wel als zeker aan te nemen. Voorts kunnen wij melden, dat ook met het bestuur der A. IJ. C overeenstemming is verkregen nc- pens het gebruik van het spoit tenein, zoodat het tentoonstellings comité inderdaad de beschikking over het mooie complex gronden heeft verkregen. De zaak De GeerLefèvre de Montigny. Naar wij vernemen zal de be handeling der strafzaak De Geer Lefèvre de Montigny in hooger beroep, voor het gerechtshof te Amsterdam aanvangen hoogstwaar schijnlijk op 21 Mei a.s. Het Hof wordt gepresideerd door mr. Vogel; als rapporteur treedt op raadsheer mr. P. J. Bijleveld; het O. M. wordt waargenomen door jhr. mr. v. d. Brandelet. Een kolenhok als stembureau. Ia de laatste raad-vergadering te Barneveld vroeg en verkreeg de heer W. van de Bleek gelegenheid om eenige vragen te stellen omtrent de pas iu gebruik genomen nieuwe openbare school te Terschuur. Spre ker zeide gehoord te hebben, dat het de bedoeling is om het stem bureau in 't kolenhok van de nieuwe school te doen zitting nemen. De voorzitter, de heer W. baron van Nagell, wees er op, dat hier omtrent nog niets bepaald is. De heer Van de Bleek zeide dat genoemd lokaal toch reeds voor dit doel opg'emeten is, en dat er reeds een opgave van prijs van de voor een stembureau noodige meubelen aan een timmerman gevraagd is, bij wien vervolgens een en ander is besteld. Spreker heeft echter direct tegen dezen timmerman ge zegd met de uitvoering te moeten wachten tot er Raadsvergadering geweest is. Vermoedelijk zou het dan wel niet meer noodig zijn. Immers artikel 65 van de Kieswet zegt, dat bij plaatselijke verordening waarvan afkondiging geschiedt, voor elk stemdistrict een geschikt stem lokaal wordt aangewezen. En nu achtte spreker een kolenhok niet zoo bijzonder geschikt voor stem lokaal. De voorz. noemde bedoeld lokaal 't gymnastieklokaal, wat heel iets anders is dau een kolenhok of berg plaats, zooals de vorige spreker beweerde. De heer Van de Bleek zeide hier op zelf in het bestek gelezen te hebben, dat dit lokaal met den naam van bergplaats wordt aan geduid. Vreemd genoeg heeft men de zoldering van dit kolenhok ge plafonneerd. Wel aardig bedacht dus om de leden van het stembureau naast de steenkolen te doen plaats nemen, zeide spreker. De voorz. wenschte duidelijk te doen uitkomen, dat er geen sprak#i van is om de heeren in een kolen hok te stoppen. Maar daar ga ik ook nooit in, repliceerde de heer Van de Bleek. Hierna werd tot tevredenheid van den heer Van de Bleek, het schoollokaal voor stemlokaal aan gewezen. Hulde aan de redders. H. M. de Koningin-Moeder heeft medaljes geschonken aan diegenen, die zich hebben onderscheiden bij de ramp aan den Hoek van Hol land. De uitreiking dier eereblijken,voor zoover die bestemd waren voor per soneel van het lood wezen,geschiedde op verzoek van H. M., door het departement van marine en wel gister door den inspecteur-generaal van het loodswezen, kapitein der zee van Maren Beutz van den Berg, die zich daartoe gisterochtend naar den Hoek begaf. De medalje, eenige jar.n gele den door Koningin-Emma ingesteld vertoont' aan de eene zijde het borst beeld der orstelijke stichster en op de keerzijde een reddingsboei drij vende op een onstuimige zee, welke symbolieke voorstelling on riugd wordt door de woorden „Voor hel denmoed en naastenliefde". Deze medalje wordt door de voor het eerst daarmede begiftigden ge dragen aan een oranje-lint waarop twee Nassausch-blau ve horizontale strepen en'aan heide zijde gebiesd met de Waldeck Pvrniontsche kleu ren. Op het lint der medalje van hen die haar reeds vroeger ontvingen en thans voor deze gelegenheid nog maals wegens reddingsfeiten wor den beloond, wordt bevestigd een zilveren gesp met datum van het feit, waarvoor de gerechtigde ten tweedenmale werd onderscheiden. Paaschdrukte. Gedurende de beide Paaschdagen zijn met het pontveer aan de Hem- brug ruim 5000 personen over het Noordzeekanael gezet. Voor het meereadeel waren het wielrijders. Soms, wanneer wat lang gewacht moest worden op voorbijgaande schepen en booten, hoopte het aan tal personen zich zoo op, dat niet eens allen te gelijk met de pont konden worden vervoerd en een deel moest blijven wachten tot de vol gende reis. Eenmaal kwam het voor, dat 95 rijwielen èn de wielrijders natuurlijk te gelijk naar den over kant werden gebracht. Bij zulk een levendig verkeer komt bij velen de wensch boven voor een betere verbinding meer in den geest de3 tiids tusschen de hoofdstad des Rijks eu een zoo bloeiende streek als de Zaanstreek. Thuis en elders. Een heer zit met zijn zoontje in een restaurant op een besteld diner te wachten. Toen het wachten reeds een kwartier geduurd had, vroeg de kleine „Papa, waarom slaat u nu hier ook niet alles aan stukken, gelijk thuis?" Protestvergadering. Den tweeden Paaschdag, 's avonds 8 uur, is te Gouda door den soci alen cursus „St. Thomas v. Aquino" een protestvergadering tegen de Kerkvervolging in Frankrijk ge houden, die druk was bezocht en toegankelijk was voor alle Katho lieken boven 16 jaar. Aan deze protestvergadering namen 24 RoomschKaiholiekeorganisaties deel uit Gouda en omstreken, met bijna 4000 leden. De WelEerw. heer B. M. J. van Rooij, kapelaan te Waddiugsveen, hield een protest-rede met het onderwerp: de Kerkvervolging in Frankrijk. Aan Z. H Paus PiusXenZËm. kardinaal Richard werden telegram men verzonden. Overleden. - Te Brielle is, door in de nabij heid eener kachel te komen, den 2en Maart in brand geraakt het dienstmeisje Aaltje Holwerda, waar bij zij vreeselijke brandwonden aan het achterlijf bekwam. Ondanks zorgvuldige behandeling verergerde haar toestand en moest zij vorige week naar het Ziekenhuis te Rot terdam worden vervoerd, «air zij gisteren is overleden. Verdwenen microscoop- Men schrijft uit Leiden aan L. en V. Een typisch staaltje uit het leven der studeerende jongtdingschap. On langs was uit een gesloten kast in het laboratorium een microscoop, behoorende aan een der studenten, verdwenen. Deze nam de politie in den arm, die o.a. een onderzoek instelde in de verschillende pand jeshuizen, waarbij bleek, dat onge veer 50 microscopen beleend waren! Prof. Langelaan vond het noodig op zijn college dit feit scherp te gispen. Hij noemde het een droe vig verschijnsel van overdadige weelde. Want niet de arme, maar juist de student, die over meer middelen beschikt, komt tot derge lijke uitspattingen. De verdwenen micros oop is in- tusschen terecht gekomen! NIEUWE LEHSCHB COURANT AQITE m NON ROlTflTE. 4e -X- -2£

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1