STADSNIEUWS. gemaakt te hebben met de bovenver melde uitspraken van den heer Obeeen Zij zullen toch wel in het bezit zijn van zoo'n groote dosis natuurlijke lo gica, om uit deze uitspraken de rede neering op te bouwen Kwamen er tengevolge van het pro tectionisme in Twente en andere fa brieksstreken van ons vaderland meer fabrieken, en klommen daardoor te vens de loonen der betrokken werk lieden, dan kregen wijzelven ook meer werk aan den winkel. En wel niet alleen door het bouwen dier meerdere fabrieken, maar ook dewijl dan door die stijging van den loonstandaard arbeiders, als de stakers te Rijssen hun met tering-bacillen doortrokken krotten tegen nieuwe gozonde wonin gen zouden verwisselen. Want dat menschen, als de zooëven vermelde stakers en staaksters, niet voor hun pleizier hun leven in dergelijke ellen dige vertrekken slijten, maar daartoe feitelijk door hun schamele verdien sten gedwongen worden, blijkt zonne klaar: a) Uit hun lage weekloonen b) Uit hun gedwongen staking, c) Uit de door de firmanten Ter Hoest zeiven geuite bewering, dat de vrou wen der fabrieksarbeiders in de ze ven en dertig halve centen welke zij daags met het naaien van juttezakken verdienden, een welkome bijverdienste zagen." Want. om even op sub a) terug te komen, meenen thans fabrikanten als de Twentsche firma Ter Horst door zich achter de buitenlandsche concurrentie t te verschuilen, een recht vaardige op ossing der loon-kwestie, of rechtmatige aanvragen om loons verhooging, veilig te kunnen weigeren de binnenlandsche concurrentie der door het protectionisme te verrijzen meerdere fabrieken zou hen naar alle gedachten wel tot het inzicht brengen, dat het een eisch van welbegrepen eigenbelang was, zoo spoedig mogelijk een simpele f16,000 te besteden voor verhooging van de loonen hunner ar beiders en arbeidsters, teneinde dezen in staat te stellen, zich zeiven en hun gezinnen betere woningen, of m. a. w. meer een menschwaardig bestaan te verschaffen. Welke betere levensvoorwaarden uiteraard niet zouden nalaten, op haar beurt een gunstigen invloed uit te oefenen op het verkeer en de nering in de andere deelen der arbeiderswe reld. En met name door een daad werkelijke oplossing der woningkwes tie en die der bouwvakken. Heerenveen, J. Keoosterhuis. St. Vincentiusvereeniging. Aan de rede van den Hoog Eerw. heer Wytenburg, deken van Gra- venhage, uitgesproken bij de opening van de St.Vincentius-tentoonstelling aldaar, ontleenen wij bet volgende De Vincentiaan geeft den arme zijn zelfwaarde terug, hij brengt hem weer tot zijn God. en met- den godsdienst keert ook de vrede terug in zijn hart. Maar vooral wat in deze dagen van verdeeldheid, van afkeer, van verwijdering tus- schen de verschillende standen, in dezen tijd van ongelukkige en kwade neigingen, die den mindere opzet ten tegen den hoogere, wel mag worden geconstateerd is, dat de ver- eeniging van St. Yincentius op sociaal gebied van het grootste nut is. Eerst voor den "ineentiaan zelf hij zoekt den arme op, hij onder vindt wat de arme lijdt, dat stemt hem mild en liefderijk voor den misdeelde. Hij zal den arme altijd met lielde bejegenen. En vandaar dan ook dat de arme voelt in den Vincentiaan, dat hij niet geheel is uitgestooten. Als de Vincentiaan tot hem komt, dan voelt de arme zijn vooroordeelen verdwijnen, dan weet hij dat daar iemand is van hooger stand, die niet zijn vijand is, maar die hem oprecht genegen is. En dat, mijne heeren, is het groote sociale werk dezer schoone ver- eeniging. Ik wil verder niet uitwei- nen, wat deze vereeniging hier in deze stad heeft tot stand gebracht zij richt zich niet alleen tot de ouders, maar ook tot de grootste bezitting dier ouders, het kind. Naast de verstandelijke ontwik keling zoekt zij het kind van den arme ook zedelijk te ontwikkelen. Zij steekt ook haar zorgende liefde uit tot het verwaarloosde kind, van daar dat ook met zoo groote sym pathie het nieuwe Vincentius-werk is begroet, n.l. het beschermhuis, het toevluchtsoord voor deze onge- lukkigen. Maar zulk een werk, dat nimmer eindigt, kost ontzaggelijke offers. De liefde echter is vindingrijk, zij doet steeds opnieuw een beroep op heel de burgerij van deze stad. Bij het openen dezer tentoonstelling wensch ik de vereeniging het grootst mogelijk succes. Ik bid Gods' besten zegen af over het werk, dat heden aanvangt, opdat de on vermoeide zorgen van het comité ruimschoots mogen beloond worden en de Katholieken het schoone werk in deze stad helpen steunen en uit breiden. En met deze rmeekbede tot God almachtig verklaar ik de tentoonstelling voor geopend. Advocaten van Sint-Pieter. Uit vele landen zendt deze orde aan Z. H. den Paus betuigingen van hulde voor zijne „verheven handhaving van 't christelijk-spiri- tualistisch karakter der Kerk tegen over den strijd in Frankrijk.,, Na mens de Nederlandsche leden heeft dr. A. Hoffman te Gouda een der gelijk telegram van hulde gezonden Namens Z. H. den Paus ontving hij 't volgend antwoord „Commandeur Hoffman, Gouda, Holland. De H Vader dankt zeer voor uitgedrukte gevoelens en zegent u allen van harte. Cardinaal Merry del Val. Directeur S. S. Naar wij vernemen, komt voor de betrekking van directeur-gene raai der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen ernstig in aanmerking de heer Kretschmar van Veen, oud-directeur van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij, oud-afdee- lingschef van de Hollandsche IJze ren Spoorweg-maatschappij. Verzakking nieuwe spoorlijn Amster damZaandam. Sedert eenige dagen is het stuk van het nieuwe gedeelte der spoor lijn AmsterdamZaandam, dat ver bazend aan verzakking onderhevig was, doch sedert een paar weken tot rust was gekomen, weder aan het verzakken. Dit stuk ligt bezuiden de nieuwe Hembrug, dus aan den kant van Amsterdam. Vanuit den trein is de verzakking duidelijk waar te nemen. Zij loopt ongeveer over een lengte van honderd Meter en heeft tbans ongeveer een diepte van één Meter bereikt, terwijl Vrijdag de daling omstreeks 50 a 60 centi meter bedroeg. Besloten is, voorloopig geen zand Dij te storten en de verzakking eenigen tijd rustig te laten uitwer- ceD, in de hoop, dat deze daardoor definitief tot staan zal worden ge- Dracht. Inmiddels wordt druk voort- gewerkt aan de bekleeding van den dijk. Met het gedeelte aan den kant van Zaandam hoopt men spoedig gereed te komen. Ook de gebou wen verrijzen gestadig. De elee trische centrale is reeds onder de cap en met pannen afgedekt. Valsche guldens die misschien meer waard zijn dan echte. Op het oogenblik zijn er valsche guldens in omloop, althans guldens niet afkomstig van de rijksmunt, die wat zilverwaarde aangaat mis schien meer waarde hebben dan de echte. Men verzekert, dat dit bij de Munt bekend is, doch dat geen moeite wordt gedaan de circulatie te beletten, om ze daardoor des te zekerder in handen te krijgen, door ze b.v. ook aan de rijksinstellingen in betaling te nemen en ze dan naar Utrecht ter smelting op te zen den. De guldens zijn mooi gemaakt en het eenige dat ze van Munt- guldens onderscheidt, is, dat onder ret wapen niet stond 100 et. Tramweg-personeel. In de lokalen van het gebouw üer Tweede Kamer zullen heden de verhooren aanvangen van de door de Staatscommissie van en quête naar den toestand van't tram wegpersoneel opgeroepen personen. De enquête geschiedt onder lei ing van het Kamerlid Talma, voorzitter der commissie, waarvan mr. Boudewijnse secretaris is. Haagsch. Gehoord aan het hoofdpostkan toor te 's-Gravenhage Heer (tot loket-klerk)„Zoudt U mij ook kunnen zeggen of, enz." Klerk: „Mijnheer, inlichtin gen worden hier niet verstrekt Heer af. Voor postzegel-liefhebbers. Naar wij vernemen, zullen bin nenkort voor Java en Madoera en voor de buitenbezittingen afzonder lijke postzegels worden uitgegeven met dien verstande, dat uit een overdruk op de postzegels zal blij ken of zij al dan niet op de eerst genoemde eilanden zijn uitgegeven. (Java-bode".) Gezond Batavia. Van den 25en Februari tot den 3en Maart werd hier ter stede nie mand begraven. Onweer. Zondagmiddag ontlastte zich boven de gemeente KatwijK een hevig on- weder, gepaard gaande van ontzaglijke regenbuien. Gedurende een paar uren was de bliksem niet van de lucht. Ongelukken zijn, voorzoover bekend, niet voorgekomen. Wel, sloeg de bliksem in, doch dit geschiedde in den Rijn voor deTurf- marki. Ooggetuigen zagen den straal sissend in het water nederdalen. („L.D.") Doodslag. Men meldt uit Hoorn aan „De Alkm. Ct." In een onbewaakt oogenblik kregen Zondagmiddag tusschen 1 en 2 uur, twee verpleegden in de Rijkswerkin richting alhier, een geschil, waarbij de een zoo driftig werd, dat hij den ander dood sloeg. Uit de remkast gevallen. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks kwart voor twee hoorden agenten van politie bij de Velperviaduct te Arnhem het ge kerm van een man. Zij vonden een spoorwegbeambte, die aau een der slapen een Ernstige wond had Het bleek te zijn de remmer Boks van de H. IJ. S. M. uit Enschede Bij het remmen van een goederen trein van Arnhem naar Zevenaar, zoo verklaarde hij, was hij uit de remkast gevallen en dientengevolge liep hij zijn verwonding op. Het treinpersoneel had het geval niet opgemerkt. De man keerde, na geneeskundig behandeld te zijn gisteren naar zijn woonplaats terug Vreemd. In een gemeente bij Amsterdam behoort tot hen, die van de kiezers lijst moeten worden weggelaten wegens het niet of niet intijds be talen der rijks-belastingen.de deurwaarder der gemeente-belasting. Het oog op den rug. Een kommies, die aan de gren zen gestationneerd was, wilde graag overgeplaatst worden naar de stad, waar zijn meisje woonde. Hij legde het slim aanverzuimde eenige malen uit surveilleeren te gaan, en berichtte den chef, dat hij ongesteld was, rugpijn had. Een paar weken later schreef hij een beleefd verzoek om overplaatsing met het oog op zijn rug. De chef schreef heel laconiek terug „Ambtenaren met het oog op den rug kunnen aan de grenzen onschat bare diensten bewijzen bij het op sporen van smokkelaars en kunnen bier dus niet gemist worden." (N. Arnh. Ct.). Gemengd Buitenland. Cycloon. Donderdagavond 1.1. heeft een cycloon gewoed over het district Alexandria, in Louisiana. Er werd een ontzaglijke schade aangericht en vele personen werden gedood of gewond. De cycloon is verder ge gaan naar Jackson, waar verschei dene huizen werden verwoest; on der anderen een Staatskrankzinni- gengesticht. Mooie ontdekking. De Daily Chro nicle meldt dat de politie een ge heime opslagplaats van wagens en schietvoorraad te Newcastle heeft ontdekt, welke, evenals het te Sun derland ontdekte, bestemd heette voor de Russische revolutionairen. Duitsche wapenfabrikanten zijn de everanciers van de voorraden ge weest, maar zij vonden het veiliger om ze over Engeland, in plaats van over Rusland te verzenden. Tentoonstelling. Zaterdag is er te Londen in Olympia een tentoon stelling geopend van alles wat met het bouwen en inrichten van hui zen in verband staat. Zij blijft veer tien dagen open. Botsing. Te Lodz is het Vrijdag avond tot een hevige botsing tus schen socialistische, democratische en christelijk democratische werk lieden gekomen. Drie menschen werden gedood en vijf doodelijk gewond. Zaterdag herhaalden de botsingen zich en werden zeven man neergeschoten. Ten- dood. De krijgsraad te Riga had vijf revolutionairen ter dood veroordeeld. Tegen de algemeene verwachting heefl de gouverneur- generaal Zaterdag drie doodvonnis sen bekrachtigd en twee in levens langen jlwangarteid veranderd. Gepanserde automobielen. De Russische autoriteiten zijn van plan bij 't vervoeren van geld of gelds waardige papieren naar onveilige streken gepantserde automobielen te gebruiken. VraagWelke streken in Rusland zijn voor geldtranspor ten veilig? Automobiel-lijkwagen. Het nieuw ste op automobiel-gebied is zeker wel een automobiel-lijkwagen, die in Berlijn rondrijdt. Hij is vol komen hetzelfde gebouwd als andere lijkwagens, behalve het voorstuk, waar zich de motor bevindt. Staking. In Engeland be staat kans op een groote spoorweg staking. Hoogst mistig. De toestand te Lodz moet tegenwoordig hoogst ernstig zijn. De fabrikanten trachten nieuwe werkkrachten aan te wer ven, doch revolutionnairen gaan dit met geweld tegen. In de laatste dagen werden daarbij tien menschen gedood. Brand. De „Macdonald Engineering Buildings" te Montreal zijn door brand vernield De scha de is 750.000 dollar. Moordplannen. Te New York is in hechtenis genomen een man van 32 jaar, die verdacht werd het voornemen te hebben President Roosevelt te vermoorden, omdat hij geen pensioen kan krijgen voor de weduwe van zijn broeder, die in den Spaansch-Amerikaanschen oor log is gewond en later vermoord. Hij had Roosevelt met dreigbrieven overstelpt. Werkloozen. Wij vestigen nog even de aan dacht van alle belanghebbenden op de advertentie „Werkloosheid". Dat men zich toch niet door val sche schaamte late weerhouden, om zich aan te melden en zijn naam op te geven. Werkloosheid is im mers geen schande, allerminst in onzen tijd, en eene wonde verbor gen houden is eene slechte methode voor hare genezing. Werkloozen, leest dus de adver tentie en beantwoordt aan den op roep, daarin gedaan. Uw eigen belang in de allereerste plaats vor- de.t dat. Botsing. Gisterjai reden twee wagens op het Jfloutplein tegen elkaar, een rijj^ng en een vracht wagen. Van mt rijtuig werden de lantaarn en Jret. portierraampje ver brijzeld. Qfk het paard beliep eenige verwondingen op aan den buik. andere wagen kwam er nog aljmet eenige lichte beschadi- gingejf goed af. De oorzaak van de botsing was te wijten aan den kohier, daar hij den verkeerden kaJrt uitweek. eenige woordenwisseling ver- lgden beiden hun weg. Goed afgeloopen. Gisterenavond reed een jongen per fidw naast den vrachtwagen van den^feer V. Toen de koetsier moest^iitwijken voor een aankomern^rijtuig, geraakte de jongen, dafff hij uitgleed, met zijn voorwiar onder den wagen. Evenwel hmam hij als door een wonder Ongedeerd onder den wa gen u" A^een zijn fiets was onberijdbaar oudsprookjes-tooverlied te Haar lem. Wij lezen in het „N. v. d. D." Een allerliefste vertooning wordt a.s. Woensdag in den Schouwburg te Haarlem gegeven. Ruim een honderdtal jongens en meisjes uit den gegoeden stand - meest n eisjes vertoonen dan een sprookje, dat behalve om de ieve muziek, ook om den [er in verscholen zin zoowel ouden als jongen kaa behagen. Het heeft tot titel„Goudsprookjes-tooverlied" iet dankt aan Machiel M. Koster den tekst en aan Otto Ludwig de muziek. H. M. Koningin Wilhelmina heeft m 'Februari met welgevallen eene voorstelling er van te 's-Gravenhage njgewoond. Dezelfde hoofdpersonen die bij die gelegenheid hebben medegewerkt en door haar schoonen zang zoozeer tot het wèl-slagen lebben medegewerkt, zullen ook te Jaarlem optreden in de hoofdrol- en. Het zijn de Haagsche jonge dames: Sophia C. Ydo, Jeanne de 3rey, Annie Hofman en Emma Wernicketerwijl de mannen-hoofd rol gezongen wordt door J. Krul uit Overveen, leerling van den leer Zalsman, jonkman vangrooten aanleg. De koningsdochters worden voor gesteld door de jongedames E. B.; L. D.; G. D.; M. v. O.; D. S. en Mevr. K. te Haarlem en Mevr. B. F. te Bloemendaal. Het koor bestaat uit 50 jonge dames en 60 meisjes en jongens. De begeleiding is toevertrouwd aan het voltallige Haarlemsche Muziek korps. In het tweede bedrijf wordt door 12 jongedames een feeëndans uitgevoerd, ingestudeerd door den aarlemschen „Professeur de danse en de maintien", den vermaarden heer Joh. G. Martin. Het geheel staat onder leiding van den Haar- lemschen muziekleeraar, den heer E. A Cats, die er zijne beste krach ten, zijne geheele ziel aan wijdt, en van wien het plan is uitgegaan. Prachtige tooneelschermen, als een Oostersche toovertuin, een Oostersch paleis, enz., komen van een groot tooneel uit Amsterdam. De costu mes naar gekleurde teekening ver vaardigd, zijne alle nieuw, ook die van „Buren, volk, zeeroovers, wach ten, Turken, kobolden, vuurduivel- tjes, vuurpriesters, enz. Enkele cos- tuums zijn van den Amsterdam- schen costumier Serné. Voor verrassende lichteffecten komen de toestellen uit Amsterdam en voor tooneelhulp „een kerel als een perel" uit dezelfde stad. Er is alle. verwachting, dat de vertooning van „Goudsprookjes- tooverlied" die vóór 11 uur ge ëindigd zal zijn een groot succes wordt en het ijverig pogen en den muzikalen zin van den beminden muziekleeraar E. A. Cats zal kro nen. Er is ijverig en met luste gere peteerd. I.'e laatste repetities woonde de componist, de heer Ott.o Ludwig Wernicke, bij, die vele k< stelijke raadgevingen gaf, vooral aan de vuurduiveltjes. Veilig kan men zeggen, dat de elfendans en de elfenzang oog en oor ongemeen zullen bekoren, en dat de solisten hier niet minder succes zullen heb ben dan te 's-Gravenhage. Wie en wat „Goudsprookje" is? Het Ideaal, dat eeuwige jeugd en frisehheid verleent. „Goudsprookjes-tooverlied" heeft een symbolische beteekenis. Een rein leven leidt tot het Ideaal. Ge vangen in banden der booze wereld kan de mensch door schuldeloos heid vrij worden. Het leven, dat hoogere wijding heeft, zegeviert over de boosheid. Het hoogere be: ielt de menschheid; de kunst vermag zelfs het doode ten leven te wekken. Het vergeet-mij-nietje is als bloem het symbool en het tooverlied van „Goudsprookje" de macht om te zegepralen over boosheid en slecht heid. Er gaat van die bloem en van dat lied eene wondere kracht uit. Daar is een stille tooverkracht Die over onschuld waakt, Die verre houdt wat onrein is En boosheid machtloos maakt, Die met. een waas van poëzie Het koelste hart omwindt: Die onweerstaanbre toover ligt In 't reine oog van 't kind. O! raak niet aan den blanken glans Van 't klare kinderoog. Want nergens vindt'gij meer een licht Zóó óel, zóó rein, zóó hoog! Dit is de Alpha en de Omega, het begin en het einde van „Goud sprookjes tooverlied. J. H. Róssing. Uitbreidingsplan Haarlem. De gronden, liggende tusschen de perceelen van de heeren F. Erdt- sieck c.s., gelegen tusschen de Am- sterdamsche Vaart en de Zomer vaart, tot aan de R.K. Kerk aan de Amsterdamstraat, H.A. groot, zijn thans in één hand ge komen. Daardoor zal spoedig de verbin ding van de Haarlemmermeer met de stad niet langer geleid worden door de Antoniestraat, doch door het op die terreinen te bouwen kwartier naar de Amsterdamsche Poort en zoo door de Spaarnwou- derstraat de stad in. Benoemd. Tot hoofd der chr. bewaarschool te Vlissingen is met ingang van 1 Mei benoemd mej. P. Vergers alhier. Overreden. Zaterdagavoud geraakte zekere H, op den Kruis weg in aangeschoten toestand onder een vigelante. Ernstig gewond aan zijn beenen en aangezicht werd hij naar zijn woning in de Saenredam- straat gebracht. Bachvergadering. Zaterdag is hier vergadering van de Bach- vereeniging. 's Avonds diner bij Funckler. Benoemd Tot directeuren van De Haarlemsche Brood- en Meelfabriek zijn benoemd de heeren P. W. Sluyterman van Loo en V. Bock, alhier. Het einde van een dronkaard. Zaterdagavond werd een man met een houten been stomdronken per wagen naar het bureau gebracht en daar in de cel gestopt. Zondagochtend werd hij dood gevonden. Geldleening van ƒ600,000. De geldleening van f 600,000, waartoe Provinciale Staten van Noord-Hol land besloten, wordt verdeeld in 600 aandeelen van duizend gulden ieder aan toonder, rentende 3x/2 pet. sjaars. I e rentebetaling geschiedt halfjaarsde eerste coupon vervalt 30 Juni 1907 en loopt over 2 maanden. De aflossing heeft plaats op 31 December en bedraagt in 1908 tot en met 1967 elk jaar minstens f 10.000. De inschrijvingsbiljetten worden geopend op 24 April a.s. Rijkskweekschool. Bij Ministerieele beschikking van 6 April 1907 zijn tot leerlingen der Rijkskweekschool voor Onderwijzers alhier benoemd de volgende jongelieden S. L. L. van Beem, van Amster dam. G. de Boer, van Den Helder. J. J. Boolen, van Amsterdam. G. Buter, van Schoonebeek (Drenthe.) S. E. ten Cate, van Sint Johan- nesga. F. van Dam, van Midden-Beem- ster. G. J. van Dijk, van Doorn. F. J. Hoesen, van Haarlem. W. van Hoorn, van Bergen. J. A. N. van Hulst, van i'en Helder. J. Z. Kannegieter, van Amsterdam. W. A. van Liefland, van Utrecht. O. Mantel van Wester-Blokker. C. Pronk, van Schellingwoude. B. T. Roskam, van Amsterdam. H. Schutter, van Rotterdam. P. J. Tiggers, van Amsterdam. J. J. Vorrink, van Vlaardingen. R. de Vries, van 's-Gravenhage. J. Westendorp, van Haarlem J. Winkelman, van Heer nV' M. H. J. Zuidweg, van Piresl Na arbeid kunst. Het fanfa'1 corps van dien naam gafZaterctö avond voor een flink bezctle in het Brongebouw een welgesfos? uitvoering onder leiding van i directeur, den heer J. Blad. Door het corps werden een 10 muzieknummers ten beste gegeve' waaronder een tweetal voor het eer werden uitgevoerd. Garnizoensberic Verblijf buitenland^Xtii} de m cien van Laaj^fn het 10e Reg" ment Infarr^te is vergunning v® leend zmfemn Noord-Amerika op' houcjtfTtot 1 Juli 1908. Gedetacheerd Oost Itff. Leger. I milicien-korporaal- Groothuizen P het Regimentlfifanterie wordt vo( den tijd vafiHwee jaren gedetachcef bij Jjjbt leger in Ned. Oost-Indi tfnislag uit den diénst. De mi' cien Schouten vart 110e Regime' Infanteriehr*" ingevolge artikel der mjliflewet uit den militaire' dien^f ontslagen. Er amen vaandrig, Aap het eP men voor vaandrig >he?welk in Ij tweede helft der, -maand April 's-Gravenhage worden gehoucM zullen o. a/ncelneimn de reserv' sergantm/Uramer, Lodder en Ro"j kemiVvan het 10e Regiment Info'1 Homologatie acco&tft Het. accooi1 van 14°/0 in hplmaiHissemcnt vf1 H. Ickelsheyilfr, kleedermaker f' hier, lummelde onder de firma Ij Ickelslnmner en Zoon is den 9 Apr' 190J^moor de Arr. Rechtbank 'G hier gehomologeerd. Door de Arr. Rechrffank allifo zijn op den 9 AprjPq'.l. failliet ve'' klaard: 1 M. .Ljtfi Dissel hoen, kri'1 denier te IlüJggoin, 2 en T. Kol koffermak^rTe IJmuiden. commissaris Mr. A. v. Kopjwdf Gz. rator in 1 Mr. Jolmn Spoot Mr. J. M. Pol Be'éedigd. Ter^iYechtzitting va'1 de Arr.-RejAroank alhier van April IJjJ^is de heer L. F. Oostei"1 broeL^fhier beëedigd als makelaa' in krouwmaterialen. Mr. F. A. bijvoet.J0TF. A. Bij voet woonde hede^^oor het eers' na zijne langduj^fe ziekte, weder de civiele tereHjjSutting der rechtbank alhier biL4ffr. B. is bij den aanvang der ziUjr^g op hartelijke wijze doot den ^xirzitter der rechtbank en de)' er van justitie toegesproken et' k gewenscht met rijn herstel Stukken van den Raad. Gedrukt stuk No. 140. Vellen van boomen, B. en W. vragen machtiging oral over te gaan tot het doen vellen van de boomen langs den Schotersingel, tusschen de Schoterbrug en de Osta- destraat, wier opruiming, tengevolge van de wijziging van den aanleg der bestrating aldaar, zal worden vereischt.l Bij deze organisatie zullen ook de •ails van de E. N. E. T. Haarlem Bloemendaal verlegd worden. Gedrukt stuk No. 110. Aankoop van grond. B. en W. stellen voor om te koopen I a. voor f 110.600 de aan het fonds van wijlen A. de Haas toebehoorende eigendommen, gelegen tusschen de Jordensstraat, het Nauwe Geldelooze Pad, het Wijde Geldelooze Pad en den Koninginneweg, ter oppervlakte van ongeveer 24.550 vierk. meter b. voor f 58.000 de aan J. B. Gróe- newegen toebehoorende gronden, ge-1 legen tusschen het Nauwe Geldelooze Pad, het Wijde Geldelooze Pad, den Wagenweg en den Jordensstraat. B. en* W. vragen voor den aankoop en de daarop vallende kosten f 173.000. In hun toelichting zeggen B. en W. dat zij meenen, dat het in het belang der gemeente zal zijn deze terreinen aan te koopen, aangezien deze dan te zijner tijd als bouwgronden zullen verkocht kunnen worden aan parti culieren, onder voorwaarde, dat de °P je richten gebouwen aan zekere te stellen eischen zullen voldoen. Op die wijze zal van gemeentewege worden zorg gedragen, dat de bedoel de gronden op behoorlijke wijze wor den bebouwd, waardoor een goede toestand daar ter plaatse zal verkre gen worden. Bovendien is de kans niet uitgeslo ten, dat, bij een geregeld verloop van de exploitatie dier gronden, door de gemeente eenig financieel voordeel zal worden verkregen. Gedrukt stuk No. 134. Afwijking van een bouwplan. Onlangs werd door B. en W. aan JM van Deurzen een gedeelte ge meentegrond aan de Tempeliersstraat verkocht en het door dezen ontwor pen bouwplan voor vier huizen goed gekeurd. Nu heeft A. C. Flink dezen grond overgenomen, om te bebouwen. Ech ter wijkt het plan van Flink af van dat door Van Deurzen gemaakt en door B. en W. goedgekeurd. B. en W. zijn van oordeel, dat deze verandering geen verbetering is, en zijn niet geneigd deze nieuwe plan nen goed te keuren. B. en W. wijzen er in een uitvoe rige toelichting op, dat zij het een voordeel voor de gemeente achten,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2