onderdag 11 April 1907 Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. No. 6558 32s,e jaargang. Voorzichtig! BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 4 uur. ABONNEMENTSPRIJS: to'r 3 maanden voor Haarlem1*20 for de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers9.0o 9fT BLAD .VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. 5uREAUX: St. JANSSTRAAT 1, interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENT! P.N Van 18 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer,0.10 Groote letters worden berekend naar p aatsr-imte DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangère:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montnmrtre. 9ut het ministerie de Meester aarzelde, alvorens op zijne aan- rage om ontslag terug te komen, °m verschillende redenen zeer Rijpelijk. Wie een zeer onzeker )estaan heeftwie altoos bet Darno- s-z waard boven zijn hoofd ziet 'toven, verlaat menigmaal met een fU(;lit van verlichting een weinig plokkelijke post. L onzeker is de positie van (Ut pbinet altoos geweest. Het kindje '1" Goeman Borgesius toonde zich N het begin zwak, weinig tierig r1 toe het een kort leven toezegden, Ragden zich niet aan lichtzinnige '°orspelhngen. 't Is in 't leven gebleven. Maar haagt niet hoeDe kunstmatigheid deelde bij alles de hoofdrol. Met een ander beeld sprak men JP kraak-porselein, en Mr. Van pnebeek's vergelijking van het Ministerie bij de gescheurde Am. !lerdamsche Beurs bleek ook verre to mank te gaan, al behoorde ze Msschien een weinig tot wat de 'tontvolle redacteur van e Katho- tok" ondeugend de trek-maar-van- tor-manier noemde, i.jüu is hetzelfde ministerie ver- f'iicht andermaal op te treden. Als ton goede, bezorgde vriend geeft to „N. R. Ct." het de volgende Waarschuwing mede: be [grondslag, waarop het ministerie [tod samengesteld, was zwak en blijft ztok. Het kan bij de gunst van Vrij j'ltiig-Democraten en Unie-Liberalen pen niet leven. Dat mogen zij beden- I n, die in de eerste plaats op zijn be- °Ud prijs stellen. Op partijtactiek en V'terstelliug van bet algemeen belang jl'ij de rechterzijde te wijzen, kan zijn nut ebben- °°k WÜ kebben het onzen plicht -tocht daarvoor de oogen te openen toar het ministerie is er met door ge- totEr is trouw aan beginselen noodig, 'laar ook beleid en geduid, en vooral geen tormoed. L Niemand zal ontkennen dat het Gen vriendenraad aan duidelijk toid ontbreekt, of dat er de hoofseh '®id van vorm afbreuk doet aan 'iet degelijke van den inhoud. Maar al even weinig benijdens waardig als vroeger moet aan ieder lot voorkomen van regeenngs- Rannen, die onder zulke omstan digheden de teugels van bet bowmu ito voeren hebben. I Aan alle departementen mogen tel bordjes aangeslagen met het dreigend- vermanend: „Voorzich tig j Eene meerderheid, eene zeer ge- ''i'ige, die ternauwernood meerder- toid heeten mag, heeft het Kabinet tolp.er zi°h en eene kleine ouvoor wichtigheid is voldoende, om een Sedeelte van die meerderheid tot appositie te maken. Voortgaan is nagenoeg onmoge lijk, wanneer men zich bij iedere Schrede angstig en bezorg.i afvra gen moet: Wat zal deze, wat gene |®r van zeggen? Hoedanig zal die Poep, die partij er over denken «li oordeelen 't Wordt dan een tornden van ruggespraak zonder Müde; wat de een wil, houdt de op-wil des anderen tegen. Wel degelijk staat de regeering Toor eene politiek van geven en tomen, van schipperen in den tommerlijksten zin. Aleer dan twee toeren heeft zij te dienen. En wat Voor twee al onmogelijk is, hoe tol zij 't voor drie en meer klaar !spelen Terecht maakt de N. R. Ct. een groot onderscheid tusschen het prijs geven zijner beginselen, de verloo chening van het programma, waar mee men voor de kiezers optrad op tusschen de verwezenlijking zoo veel mogelijk van dat program, 'totarbij lettend op de samenstelling toer Staten-Generaal. Wat een mager beestje moet die tor wezenlij king echter blijken, ook wordt de hoogste staa'smanswijs jtoid betracht en het kloekste poli hek beleid! Regeeren is onder ',ulke omstan digheden nagenoeg onmogelijk. Een Kabinet moet nu en dan het scheep je van Staat tegen stroom in voort helpen. En wie vermag zulks met gebon den handen? Weinig heeft het Kabinet de Meester tot vóór de crisis gepres teerd bijna twee maanden heeft het daarna verloren doen gaan. Wat mag er in de toekomst van verwacht worden Zonder voor ons zelf het op schrift „Voorzichtig!" uit het oog te verhezen, mogen we zeker als onze overtuiging uitspreken, dat de toekomst al even weinig vrucht baar wezen zal als het verleden en de hulpeloosheid en onbeholpenheid van Borgesius' politiek aapje oven duidelijk blijken zal als v oeger. L. ZU1D-AFR1KA. Esn bekeerling uit de Boererr hateude jingo's schrijft uit Zuid- Afrika het volgende naar Austra lië „De Boeren zijn een maiig god- vreezend volk. Nu ik bijna een jaar in Afrika ben, in welken tijd ik nagenoeg alle hoeken van Zuid- Afrika van de Kaap de Goede Hoop tot de Zaïnbese bezocht heb, ben ik in mijn gevoelen een Afri kaander geworden. De menschen in Australië hebben nooit geweten, hoe de zaken bier stonden. Anders weet ik zeker, dat er geen enkel man war uitgetrokken om hier te vechten. Ik kwam hier zooals je weet, als een jingo in mijn hart, lid van de British Empire League enz. Nu zijn mijn oogen ge opend. Een oprechte Christen moet zich scharen aan de zijde der Boe ren tegen de menigte, waarmede zij 't moesten aanbinden. „In den oorlog hadden we aan den eenen kant een eenvoudig godvreezend volk met een harts tochtelijke liefde tot zijn land aan den anderen kant een bende van het minste soort Duitsclie, Russi sche en Engelsehe Joden, die maar één gedachte hadden eigen voor deel, waarvoor zij hier en in En geland politici omkochten om hun baatzuchtig doel te dienen. Maar Engeland is ontwaakt. Zoodra ons grondwettelijk bestuur verleend is, zal het welhaast met de heerschap pij van den mamou en den bui- tenlandschen intrigant uit wezen. Over een paar maanden zal het land weer bestuurd worden door do mannen, cUe het lief hebben en kortgeleden hun leven er voor veil hadden. Het komt na de verkiezing stellig weer Boeren, Uw tijdschiifi had het altoos aan het rechte eind, maar wij kolonisten wisten het niet. Wij Australiërs hier, die de waarheid kennen, stemmen nu aldoor tegen de zoogenaamde progressie ven en Randlords." Tot hier de schrijver. Wij vra gen nu Of het Engelsch volk, vooral in zekere standen en regeeringskrin- gen de schande en de ellende van den Boerenkrijg ZOo maar op den hals der Randlords, der joden uit alle landen mag schuiven Wij ge- looven het niet. In z[jn geheel na genoeg bracht het Engelsehe volk de bloedschuld in Transvaal over zich. Het besef der schuld is het eenige middel om tot de noodzake lijke voldoening te brengen. SPANJE Tocli geen bondgenootschap, ver zekert de „Epoca"waar de open bare meening blijft bij het gevoe len, dat Spanje wel degen]k aan Engeland vastzit voortaan. Na het diner, waarbij de beide Koningen een dronk uitbrachte i, hadden zij andermaal een geheim on derhoud, terwijl minister-president Maura geruimon tijd in gesprek bh ef met den heer Bunsen, Engelsch gezant te Madrid. Volgens de „Diario" is het Spaan- sche volk volstrekt niet Engelsch gezind. Indien er dus een verbond met Engeland tot stand gekomen is, mag de Spaansche regeering wel dubbel voorzichtig zijn in hare uitlatingen. De Engelsehe schepen zouden gisteren naar Maltha ver trokken zijn, terwijl de Spaansche deels naar Cadix, deels naar langer gaan. EGYPTE. Geruimen tijd reeds staat de Khedive van Egypte met lord Cromer, Engelands vertegenwoor diger, op gespannen voet. De natio nalistische pers in Egypte heeft langzamerhand onder de bevolking een vijandigen geest tegen Enge land gewektbij het volk den eiseh ingang doen vinden: Egypte aan de Egyptenaren. Ook verlangt de bevolking, daarin gesteund door den Khedive, een onafhankelijk Egyptisch parieinent. Gelijk te ver wachten viel, is Engeland niet in zijn nopjes over die strooming bij de Egyptenaren. Enkele bladen, die aan de Engelsehe zijde staan, schrij ven, dat liet nu eens spoedig dient uitgemaakt, of Egypte delinitiel aan zijn lot over te laten -de Egyptenaren verlangen niet liever, maar John Buil blijft liever! of wel het rijk tot eene Engeisclxe Kolonie te verklaren en zonde; meer bij Engeland in te lijven. Indien Engeland tot het laajs e besluit, vreezen wij, dat, al zou Europa niet protesteeren, Egvpte zelf zich ongemakkelijk roeren zou Overal is de bevolking tegen Enge land; overal ziet men in den Eu- gelschmau een vijand van land en godsdienst. Ook is er de Suzerein, de Sultan van Turkije nog. Enge land mag dus wel op zijn tellen passen. ITALIË. Uit Rome wordt het volgende uit zeer vertrouwbare bron meege deeld over de Montagniih-papieren. Een groot getal dezer zoogenaam de stukken lijken geenszins op hun origineel, dat ter pauselijke staats secretarie bewaard wordt. Een gedeelte dezer documenten is verminkt en de overige bestaan uit losse zinnen en woorden, saam- geflanst uit aanteekeningen, waarin Mgr. Montagnini zijne persoonlijke indrukken weergaf. Bovendien wordt aan het pause lijk staats-secretariaat verzekerd, dat Mgr. Montagnini nooit belast werd door den H. Stoel, om naar dezen of genen Fransche bisschop een onderzoek in te stellen. Op het Vaticaan heeft, men aan de berichten van Mgr. Montagnini altoos niets anders dan een betrek kelijke waarde toegekend. Men verwacht, dat Z. Heiligheid Pius X bij gelegenheid van het aanstaaude Consistorie eene toe spraak houden zal over het huidige conflict der Kerk in Frankrijk, en dat bij die gelegenheid ook de Mon- tagnini-schwindel ter sprake komen zal. MAROKKO. In sommige deelen van Marokko te Marakesj vooral, baart de toe stand nog veel bezorgdheid. Er worden nieuwe onlusten gevreesd, indien men niet krachtig optreedt tegen de opgewonden bevolking. Hunne vrouwen en kinderen stu ren de Europeanen aldaar naar de kust, zichzelf op alles voorbereid houdend. Ook ducht men ieder oogenblik dat het opperhoofd van den Chaoe- nia stam zijne bedreiging ten uitvoer leggen en de haven van Casablanca plunderen en verwoesten zd. Er ligt een legertje Marokkanen op 3 uur afstand van Casablanca. De bevelhebber werd door de con suls uitgenoodigd, om met zijn troe pen ter beveiliging der plaats op te rukken; de man antwoordde hierop, dat dit niet ging. De Fransche kruiser „Lalande" is naar de bedreigde plaats, ten einde zoo noodig de Europeanen te beschermen, Korte Berichten. Jacob Berkhoutzilveren medailles aan Cornelis Sparling van Dordrecht, Tramwegpersoneel „St. Raphael" J. M. de Koning te Utrecht, voor- zitter van den Protest. Christ. Bond Moerkerk van Ouddorp, G. Koffer van Spoor-en Tramwegpersoneelj man en J. Boudestein van Maa Johs. Verton te Haarlem, voorzit- -1--- 1I?J n ter van den Ned Bond van Elec- trisehe Spoor en Trambeainten. Door den Tsaar is bepaald, dat de familieleden van personen, die om kwamen bij het onderdrukken van opstanden of door revolutionairen ver moord werden, gelijke pensioenen zul ten genieten als de nagelaten betrek kingen van in den oorlog gesneuvelde militairen.; De Commissie uit de beide Kamers, die te Kopenhagen het regeeringsont- werp behandelde op het algemeen ge meentelijk stemrecht voor inannenen vrouwen, heeft gisteren zonder resul taat zijne bijeenkomsten gesloten. Uit Cincinnati wordt gemeld, dat Long worth, lid van het Congres en schoonzoon van president Roosevelt, zich voor de benoeming van Taft tot president verklaard heeft. In 1908 zal dit wezen en er kan dus nog heel wat gebeuren. De reeds te lang sleepende onder handelingen over een vergelijk tus schen. Oostenrijk en Hongarije schijnen binnenkort tot een goed resultaat te zullen leiden. Uit Denemarken komt een officiéél bericht de zoogenaamde landing van Duitsche troepen beslist tegenspreken. Zooals H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins gistermiddag zonder officieele ontvangst in de residentie waren gekomen, zijn zij te 6 uur weder naar Het Loo teruggekeerd, alleen aan het station uitgeleid door een talrijke, hetKoninklijk Echtpaar toejuichende menigte. Audiëntie bij de Koningin. Iu herinnering wordt gebracht dat Vrijdag te 4 uur de lijsten voor de audiëntie bij H. M. de Koningin gesloten worden. De oud-minister Staal. II. M. de Koningin heeft den afgetreden minister van Oorlog Staal in audiëntie ontvangen. Huldeblijk aan den Koning van Portugal. Naar wij vernemen is een Neder- laudsche commissie erin geslaagd gelegenheid te vinden, aan den Koning van Portugal een blijvend bewijs van hulde aan te bieden als eikentenis voor hetgeen door Z. M. voor de De Ruyter-herdenking is gedaan. Burgemeestersbenoeming. Men meldt nit Tilburg, dat voor de benoeming tot burgemeester dezer gemeente zeer in aanmerking komt de heer Carl. Strater, fabri kaat aldaar. Of het gerucht waar heid bevat, is ons niet bekend toch wordt het als zeker opgenomen. Directeur-Generaal Staatsspoor. Wij vernemen, dat, zoo jhr. J. A. van Kretschraar van Veen be noemd wordt tot directeur-generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, 't in de be doeling ligt hem ook te benoemen tot directeur der Ned. Centraal Spoorweg-Mij. Enquête Trampersoneel. Door de Staatscommissie van enquête voor het tramwegpersoneel werden gisteren gehoord de beeren Th. V'. van Hal te 's-Hertogenbosdi, voorzitter van het Ned. Roomsch- Kath. Secretariaat van Spoor-en R. K- Herstellingsoorden. Naar wij met belangstelling ver nemen heeft ue jonge vereeniging „R. K. Herstellingsoorden voor Longlijders en Zwakke Kinderen," die op eene vergadering den 30sten Dec. 1906 te Utree ht, door eene groote groep van belangstellenden uit de 5 diocesen bijeengekomen, werd opgericht, sinds dien deKonink- lijke goedkeuring op hare statuten verkregen. De Raad van Bestuur dezer ver eeniging heeft op zijne vergadering van 22 Maart j.l. zich aldus gecon stitueerd Mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, voorzitterdr. P. M. J. M. E. Woffering, 1ste onder voorzitter mr. J. P. M. R. de Nerée van Babberich, 2de onder voorzitter dr. N. P. van Spaqje, le secretaris; dr. P. W. C. M. Busch, 2e secretarismr. G A, P. M. van der Aa, 3e secretarisF. Th. Everard, Amsterdam, algemeen penning meester; W. J. H. Priuzen Fzn., Helmonddr. G. W. J. M. van Zinnicq Bergmann, pastoor/Tilburg; dr. A. Smits van Waesberghe, pas toor, Breda; P. A. J. M. Spaapen Lzn., arts, Rotterdamdr. JG. M. Mastboom, den HaagArn. J. A. Gilissen, Rotterdammr. F. Th. Westerwoudt, AmsterdamL. Stolk, pastoor, Amsterdam; mr. J. G Schöl- vinck, Amsterdam; mr. H J. van Ogtrop, Amsterdam; jhr. mr. J W M. Bosch van Oud-Amelisweerd Utrechtprof. dr C. PI. H Spronck, UtrechtE J. B H. M. Engeringh, Utrechtmgr. dr. W. N. Nolens, Kerkrade (Rolduc)jhr. A. H. J. H. Michiels van Kessenich, NutliTh. E. F. Heer kens, Zwolle F. B. Ban ning, arts, Nijmegen. Op deze vergadering werd verder benoemd eene Bouwcommissie, die plaats en inrichting van het Sana torium en de Herstellingsoorden voor kindereu zal hebben te onder zoeken, en eene Propagandacom- missie die de belangstelling voor de schoone en goede zaak dezer ver eeniging zal trachten gaande te houden. Het algemeen secretariaat is ge vestigd 's-Gravesandeplein 18, te Amsterdam. Pers en Lectuur. Maandag j.l. had in het Missiehuis te Arnhem een vergadering plaats van „Pers en Lectuur", een sectie van „Sobriëtas". Aanwezig waren de wel- eerw. zeergel. heeren dr. A. Ariëns, P. Ildefonsus. ord. cap, H. Hermans, P. Ermann S. J., Jhr. Mr. Oh. Ruys de Beerenbrouck, J. B. Vesters, mej. Steph. Vetter, kap. Simonis, Fr. Con stance de v. d. Schueren. O. m. werd besproken de „Sobriëtas"-almanak voor 1908. De weleerw. pater Ermann werd met de zorg daarvoor belast. Besloten werd ook, een suppliment toe te voegen aan den catalogus van „Sobriëtas". In plaats van den weleerw. zeergel. heer dr. Ariëns, die bedankt had we gens drukke bezigheden, werd in de keuringscommissie voor het nazien der geschriften, die het seeretari ai van „Sobriëtas" uitgeeft o' verkrijg baar stelt, gekozen de heer H. Her mans, secretaris van "Sobriëtas". De sectie zal met eenige leden wor den uitgebreid. Tevens zullen de voor naamste bladen worden aangezocht te willen meewerken aan de versprei ding der ideeën, die het maandschrift .Sobriëtas" verkondigt. De redders van de „Berlin." Koning Eduard van Engeland heeft de volgende medailles verleend voor bewezen diensten ter gelegen heid van de ramp van de „Bsilin* Gouden medailles aan kapitein Mar- tijn Sperling, Gerard Jansen en luis, Waardenberg te Brielle, Klaas Ree, Teunisvan Duijn, Pieter Jansen te Maassluis, Jacobus Schoonbeek, Harmen van der Meulen, Cornelis de Gorter, Eliza Pieter Braam, 'au Jacob de Geus van 1 lelievoetsluis, Jan van Rees van Dordrecht, Foppe Seekles, Arie Boon, Pieter de Zeeuw. Pieter Hoogenraad, Janus van Ma.s- trigt Cornelis van der Haven, Jacob Boel, Bernardus Franciscus Blok land, Luik van Mastrigt van de bemanning van de „President van Heel," Pieter Ring. Martinus Adrie- nus Regvort, Johan Steehouwer Azn. Hendrik Johannes Sanders, Krijn Cornelis de Brouwe en Johannes Wilhelmus Maria Liebreg van de bemanning van de „Hellevoetsluis." De Board of Trade vereerde kijkers aan de kapiteins Marlijn Sperling, Gerard Jansen, Jacob Berkhout en Jan van Rees en scbouk geldsom men aan andere personen ter be- looniug van bewezen diensten. Over aardapp lentoovenarij en bacteriën. Men schrijft aan de „Tel.": In uw tweede blad van Donder- 4 April 1.1., las ik, dat de „Pr. Gr. Ort." vertelt van aardappelentoove- narij en bacteriën. Al het in uwe courant daarover geschrevene is waar, doch niet het laatste, dat er in de eerste kast lichtgevende bacteriën waren, die het wonder van gloeiende aardap pelen bewerkten. Want waren er in die kast, zonder aardappelen, zulke bacteriën, dan zoude men die al eerder gezien hebben of nog zien. Wat van dat lichtgeven nu juist de oorzaak is, weet ik niet, maar wel weet ik, en heb met mijne huisgenooten, ook kennissen, gezien, dat, let wel, meelige aardappelen, die men in een kast tot verdere consumptie bewaart dit met phos- phorlicht overeenkomende al spoe dig hebben. Biefstuk of ander vleeseh heeft dit spoedig op zijn doorsnede, als men die in eene donkere plaats bergt. Ja, ik kan zeggen, door het gezien te hebben, bijna alle eetwaren, die gekookt, gebraden, overrijp zijn of zich in rottenden toestand bevinden. Hier van zijn uitgezonderd die, welke zonder bij voeging van vocht- of vetdeelen niet sappig zijn, meel en dergelijke. Het is voor daarmede onbekenden, om h9t geheimzinnige en de verrassing daarin gelegen, wel waard, daarop te letten. Vermindering var, drankmisbruik. De vrees, in 't vorige jaar op gron 1 van de hooge aecijnsopbrengot geuit, als zou het drankgebruik weder toenemende zijn, is ongegrond gebleken. Het Tijdschrift van den Volks bond tegen Drankmisbruik ver- Qeemt, dat het verbruik van ver- accijnsd gedistilleerd p§r hoofd der bevolking in 1906 bedroeg 7.43 liter ad 50 d.i. dus nog iets minder dan in 1905 (7.44 L.), toen liet bijna 2'/2 liter lager was dan l/4 eeuw geleden, n.l. in 1880 (9.87 L.'). Spoorwegongeluk Roosendaal. Gisteravond is er nabij Roosen daal een ernstig spoorwegongeluk gebeurd, doordat de treinen Breda, Rotterdam met elkander in botsing kwamen: Onderscheidene wagens werden vern eld. De hoofdconduc teurs Midema werd ernstig aan het hoofd gewond. Men is den ge- heelen nacht bezig geweest met het opruimen van de vernielde waggons. Als oorzaak wordt genoemd het te ver doorstoomen van den trein van Breda. NIE01E HilRLEMSCHE CODR&NT S.eiTE m HON fiulTRTE. Hofbericht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1