Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Zaterdag 13 April 1907. No. 6560 32s,e jaargang. Haarlemsche Krabbeltjes, Baomen, Bouwgrond en nog iets. Uit de Pers. BINNENLAND. Sr.dit.ie 4 uur. ABONNEMENTSPRIJS ■Per 3 maanden voor Haarlem1.20 voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 ■Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD .VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar p aatsrmmte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 GENT PER ADVERTENTIE a CONTANT! Hoofdagenten voor bet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère:- G. L. DAUBE <fc Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. XX. Behalve zijne heerlijke omstreken, één en al bloem, zijn rijk na- '^Urschoon, zal Haarlem weldra 'Heuwe rijen jonge boomen bezitten een verkeerswegals de be ende Sarphatistraat te Amsterdam, ^°rdt verzekerd. Een beetje smaller dan haar A damsche zussie, maar toch in de v®rste verte geen Sarphatisstraat °P zijn smalst. Ee lezers weten liet reeds uit het Jongste raadsverslagGedempte Ei de Gracht en Nassaulaan zullen ee'ie keurige gedaante-verwisseling ondergaan, die menige groote stad Baarlem Benijden mag. Aan weerszijden trottoirs van |^ee en een kalven meter; daar jbsschen rijwegen van drie en een halven meter en tusschen een dub- Me boomenrij nog bovendien een jotwat smallere rijweg. i aar op komt het in hoofdzaak neer. .En, mag ik er bijvoegen, als een bieuwe triomf voor de schoonheid, bet tuintje op de Nassaulaau, het Plansoentje,dat de vreemde bezoekers baf doet staan en dat niet uit baloorigheid van een besjes-hofje ^eggeloopen schijnt, ja, het plan soentje der Nassaulaan blijft be staan. Daardoor mist de Nassaulaan wel gedeeltelijk, wat de Gedempte Oude Gracht geschonken wordt, doch tot 4ien prijs acht men het dierbare plansoentje niet te duur gekocht, dien lust der oogen voor Nassau- taners en allen, die er ooit langs kwamen of nog zullen voorbijko men. De heer Spoor scheen minder Voor dat bekoorlijk plekje te voelen eU wilde het onbarmhartig opruimen. Afgeweerd is dat onheil, bezwo ren dat gevaarDank zij de goede zorg onzer vroedschap krijgen we bu eene verfraaide Nassaulaan, die zich waardig aansluit bij het be luste plansoentje. Leefde oudel Uog en woonde bij te Haarlem, de heeren van den Stadhuize zouden een welverdienden „Kiinkert" niet ontberen. Sarphatistraat èn plansoen Amsterdam mag toezien Krijgt dat gedeelte der Ged. Oude Gracht, 't welk tusschen Groote en Kleine Houtstraat ligt, spoedig weer nieuwe boomenrijen, die langs den Schotersingel, tus schen Van Ostadestraat en de Scho- terbrug, zijn ten doode opgeschre ven en zullen geveld worden. Hoe 't gaat op dit ondermaansche, bewees ook deze zitting. Waar B. en W. den heer V. d. Kamp vol doening gaven door spoed achter de zaak te zetten, vond de heer Miedema dien spoed wat al te haastig. Hij beklaagde zich in eene vrij scherpe uitlating, die de voor zitter even scherp, zoo niet scherper beantwoordde. Zoo er bier van haastigen spoed gesproken worden mag, was die naar mijne bescheiden meening, spijt alle spreekwoordelijke wijs heid, bij uitzondering wèl goed. Sinds Woensdag is de stad een flink stuk bouwgrond rijker ge worden, dat zij weder verkoopen zal zo3tjes aan, daarbij, zooals B. en W, duidelijk te verstaan gaven, niet onaardig zaakjes doende. Volgens eene halve uitlating des heeren v, d. Kamp zou men kun nen denken, dat er nog betere zaakjes gedaan hadden kunnen worden, in dien Doch spreker heeft zich in be dekte termen geuit, zijne tweede vraag, die de eerste verbeteren moest blijkbaar tot opluchting van den voorzitter, die scheen te Vreezen met groote vreeze voor eene minder voorzichtige uitlating bleef onbeantwoord en wij kun nen dus enkel gissen naar de ware toedracht. V.erkeert men daaromtrent in bet onzekere, verwacht mag worden met groote zekerheid, dat nu de toestand aan het Wijde Gelde- looze Pad weldra een andere zal wezen De fraaie huizen en villa's in dat stadsgedeelte zijn ternauwernood of nog niet geheel af, en ze zijn reeds verhuurd, verkocht, bewoond. Laten we hopen, dat het terrein tusschen Jordensstraat en Tempe liersstraat, dat nu eens zandwoestijn, dan modderbed soms het gebied der kleine meren is, en altoos de vuilnisbelt of erger van sommige lieden, thans spoedig geheel van aanzien veranderen zal. De bewoners der Jordensstraat benijden den Nas- saulaners bun plansoentje nietdoch beminnenden en beminden dienst boden moge de huidige toestand op dit „Spoitterrein en nog iets" wenschelijk en aangenaam voor komen, de 'ordensstraters haken terecht naar een beteren verbindings weg, naar een toestand daar, het overige Haarlem waardig. Allicht staan de uitzichten daarop nu veel gunstiger. De terugkomst van mr. Bijvoet in den Raad werd door allen har telijk begroet. Dat de warme woor den van den Voorzitter aan het adres van dit zwaarbeproefde raads lid zijnen medeleden uit het hart gesproken waren, bewees aller ap plaus; dat bij die waardeerirjg verdient, bewees duidelijk zijn han dig practisch optreden enkele malen ook ia deze zitting. Alles te zamen is de jongste Ge meenteraadszitting eene- zoodanige geweest, waarmee B. en W., waarmee de leden over het algemeen en heel Haarlem zich gelukwenschen mogen. Daarom aan allen „respectvol" een kaartje met p. f. Lodewijk Sr. ITALIË. De eenige Jesuiet, die in het II. College zitting heeft, ZEm. Kard. Steinluiber, is den ebden dezer door Zijne Heiligheid in audiëntie ont vangen. Het onderhoud duurde een uur en lieeft daarom vooral de aandacht getrokken, wijl Kard. Steinhüber hoogst zelden op hei Vaticaan verschijnt. De komende week zal ouder lei ding van den Bisschop van Namen eene Belgische pelgrimschaar te Rome aankomen. Als een gevolg van de rampza lige Fransctie politiek zijn de gods dienstige inrichtingen van Tripoli (Afrika) thans oflicieel onder Ita- liaansch protectoraat gekomen. De missionarissen aldaar, zonen van Sint Franciscus, hebben hunne tevredenheid betuigd, dat thans de Italiaansche vlag op hunne gebou wen waait. Italië zal nu wei verder komen. De „Banca di Roma", die met het Vaticaan in relatie staat en den broeder van minister Tittoni tot directeur heeft, heeft in Tripoli groote terreinen aangekocht en sinds een maand een bijkantoor te Tri poli geopend. BELGIË. Wat te voorzien was, is thans gebeurd: het ministerie heeft zijn ontslag genomen. Aldus was bet vei loop der geschiedenis: In haar geheel werd de mijnwet aangeno men met 94 tegen 32 stemmen en 24 blanco stemmen. Tegenstemmers waren natuurlijk alle ministers. Daarop nam de minister-president het woord en legde de volgende verklaring af: „De stemming van gisteren beeft aangetoond, dat de regeering niet meer op de geheele meerderheid rekenen mag en ze kan de verant- woordelijkheid niet aanvaarden voor 1 de opneming in het wetsontwerp van een bepaling, wier doel en ka rakter in bet licht gesteld zijn door de verklaringen, die er hij werden gegeven. Derhalve hebben alle le den van bet kabinet besloten den Koning hun ontslag aan te bieden". Daarna besloot de Kamer, waar de grootste opgewondenheid heèrsch- te onder alle partijen, hare werk zaamheden te verdagen. Wat bet eind der geschiedenis zal wezen, moeten we afwachten. RUSLAND, In de Doema nog altoos de ge wone heftige tooneelen. Om aan de commissie den behoorlijken tijd tot beraadslagen te geven, besloot de Doema eerst om 2 uur hare zitting te hervatten. De minister van justitie stelde toen voor, om cenige leden buiten de Doema te sluiten, omdat tegen hen een aanklacht is ingediend, dat ze tot vereenigingen behooren, ten doel hebbende de omverwerping van den bestaanden toestand. De heer Hessen achtte bet gewenscht, dit voorstel in een commissie te doen behandelen, waartegen de minister van Justitie zich verzette. Als gewoonlijk volgden nu onder groote opschudding een zeer heftig debat, dat Adjemo'f van de Kadet- tenpartij nog heftiger maakte door zijne vraag, of men bier met dc grondwet of met de autocratie re kende, en of men in Rusland wel spreken kon van Justitie. Hessen kreeg ten slotte zijn zin met 197 tegen 175 stemmen werd 's ministers voorstel naar eene com missie verwezen FRANKRIJK. Of Clemenceau voldoening heef1 van het proces-Jouin, dat eigenlijk door hem als het proces-Moutag- niiri was gedacht, maar dat bet proces-Clemenceau is geworden Pastoor Jouiu heeft geantwoord, gelijk van hem te verwachten viel: kiacbtig, flink, zijn goed recht hand havend en laffe beschuldigingen in het gezicht zijner aanklagers terug werpend. Het ging bier vooral om de uitdrukking „gewapende rouw" en „de worsteling is begonnen." Met andere woorden de feiten spraken te luide vóór den Z. E Heer Jouin, thans wilde men met belachelijke advocaterijën, zooge naamde sluwhe kn komen. Pastoor Jouin kon iets anders bedoeld heb ben met „gewapende rouw" en zijne overige beeldspraak. Kort en goed antwoordde de beschuldigde, hoe bij 't bedoeld had. Nu de strijd tegen het Katholieke geloof be gonnen was, moesten degeloovigen niet meer aan feesten en vermake lijkheden denken, in plaats van hun geloof te verdedigen. Evenmin moesten zij klagend uitroepen met de handen in den schoot: „Alles is verloren." En waarom betrekt men mij in de Montagnini-gesebiedenis Ik heb Mgr. Montagnini nooit gezien of gesproken.Mijn hoofd is de bisschop, de Paus. Mgr. Montagnini ken ik niet, en zoo hij me orders gegeven had, zou ik hem in dien geest een antwoord gegeven hebben. Doch men wil mij naar voren schuiven, om de inbraak ter nuntiatuur te vergoelijken. Ik wenseb niet de rol te spelen van helper van een Cle menceau, die hier achter mij zoekt weg te schuilen. Het openbaar ministerie gaf toe dat er in de 15 a 1600 stukken uit den boedel-Montagnini geen enkele maal gesproken werd van den Z. E. beer -Jouin, en, om de logica op haar kop en het gezond verstand met de been en in de lucht te zetten, begon fle substituut Mornet gedurende twee lange uren Mon- tagnini-papieren voor te lezen. Ook de Wet en het recht zijn mooie din gen, niet wear? In zijn antwoord was de Z. E. heer Jouin nog wat krachtiger en besloot met te zeggen, dat niet zijn naam, maar dien van Montagnini of Clemenceau aan dit proces moest gegeven worden. De heer Danet, advocaat van naam en groot talent, was pastoor Jouin's verdediger. In tegenstelling met Mornet, een jong rossig punt baardje, is hij grijs van hoofd en knevel. In zijn antwoord maande hij de regeering tot voorzichtig heid, want wat de vertalers der regeering, een 9 tal Italianen, ge- ge-ven hadden uit de brieven van Montagnini, was zeer onvolledig. Waar het een of ander minder aangenaam klonk voor Clemenceau of Fallières lieten zij het als „on leesbaar" onvertaald. Zoo noodig zullen wij die leemten aanvullen, dreigde Mr. Danet. Het openbaar ministerie voegde hij toe: Drie uren heeft uw requi sitoir gevorderd en nauwelijks vijf minuien spraakt gij over pestoor Jouin. Vroeger waren enkele regels schrils van iemand voldoende om hem aan de galg te helpen. Nu volstaat 'iet figuurtje: „Gewapende rouw." En heeft Ciemenceau zeil' niet moeten erkennen, dat al de stukken-Montagnini stukken a décharge kunnen genoemd voor pastoor Jouin? Maar den Paus zoekt gij te treffen. Hem noemt gij vreemdeling. En dat terwijl „l'Humanité (dagblad van den socialist Jaurès) door vreemd geld (Duitscb) op de been gehou den wordt; terwijl de „.Justice" (vroeger dagblad van Clemenceau) gestopt weid door Cornelius Herz (den omkooper bij de Panama-ge schiedenis). Frankrijk wilt gij ont kerstenen, vervolgde spreker; dat doel streeft gij sinds 25 jaar na. Uit school en rechtzaal hebt gij het kiuisbeeld verwijderd. Onder een lang aangehouden applaus, dat de voorzitter vergeefs trachtte te beletten, eindigde Meester Danet met een oproep tot de rechters, hen aansporend óm enkel te luisteren naar de stem van hun geweten en dus pastoor Jouin vrij te spreken Substituut Mornet oordeelde het veiliger maar niet te antwoorden. Hoe vandaag de uitspraak wezen zal, moeten wij afwachten Doch het vonnis is gisteren al geveld en de panamist Clemenceau is de ver oordeelde. In de „N. R. Cl." heet advocaat Danet anders, namelijk Manet. Wij zullen niet den schoolmeester spelen over dat foutje. Doch eenigszins zonderling mag het heeten, dat in het vrij uitvoerig verslag van ge noemd blad Mr. Danet nagenoeg den stomme speelt, terwijl Mornet meer dan een halve kolom volpraat Toch niet, omdat Mornet meer sprak naar 't hart der „N. R. Ct."? Korte Berichten. Door het bezoek van Koning Victor Emmanuel aan Griekenland is er daar veel meer toenadering tot Italië ge komen. De betrekkingen met Oostenrijk zullen daardoor niet verbeteren. Generaal Botha zal namens zijne partij een huldeblijk aangeboden wor den, herinnering aan al hetgeen hij gedaan heeft voor zijn land, na het sluiten van den vrede. Lord Kitchener zal ook na Novem ber, als zijn diensttijd in Indië om is, opperbevelhebber der troepen blij ven aldaar. De Keizer van Oostenrijk heeft met den koning van Roemenië zeer har telijke brieven gewisseld. dient, vernemen we tevens, waarom die intrekking plaats had. Voorgesteld was, de gemeenten niet toe te staan, zeiven bedrijven uit te oefenen, die buiten haar be stuurssfeer lagen. Dit nu vindt Mr. Rink verkeerd. Hij wil dat de ge meenten geheel vrij zullen zijn, om elk bedrijf uit te oefenen, dat haar goeddunkt, Deze houding is uiterst beden kelijk. Met name in Engeland is men i enkele gemeenten dien weg uit gegaan, en bet is alles misgeloopen. De zaak ligt zoo, dat een ge meentebestuur o. i. alleen zoodanige bedrijven moet uitoefenen, die door particulieren óf niet, óf minder goe i kunnen worden uitgeoefend bedrijven die betrekking hebben op het algemeen verkeer of de alge- rneene voorziening van water, gas, electriciteit enz. Daarentegen moet de gemeente geen bedrijf gaan uitoefenen, waarin evengoed door de particuliere nij verheid kan worden voorzien. Ze mag wel geld uit een bedrijf trekken, maar ze moet geen bedrijf inrichten, uitsluitend met het doel om geld te maken. En evenzoo moet weerstand ge boden aan de poging, om door middel van het gemeentebedrijf ons de socialistische haven te doen bin nenvaren. Volgens Mr. Rink daarentegen komen zulke bedenkingen niet te pas. De gemeente moet doen kunnen wat ze wil. Gelukkig dat de Gedeputeerde Staten er dan ook nog zijn zullen. Want als ook de Provinciale Sta ten het met Mr. Rink eens werden, zou het misloopen. Redeu te meer, om de Staten die Rechts zijn, Rechts te houden. (Standaard). Hoog bezoek aan de Hoofdstad. Naar wij vernemen, moet bij H. M. de Koningin het voornemen bestaan, tijdens haar verblijf te Amsterdam, den 26en dezer, een matinee in het Concertgebouw bij te wonen, te geven door de Am- sterdarasche afdeeling van „Toon kunst," met medewerking van het Concertgebouworkest onder leiding van den heer W. Mengelberg. Gemeentebedrijven. Mr. Rink beeft, toen hij optrad, het' wetsoutwerp van het vorig Kabinet inzake de gemeentebedrij ven doen intrekken. Thans, nu hij een ander deel van ditzelfde ontwerp opnieuw in- Zïjt gij op de kiezerslijsten ingeschreven? Tot en met 21 April a.s. liggen op de secretarie van iedere gemeente voor een ieder kosteloos ter inzage De lijst van de kiezers voor leden van de Tweede Kamer, de Provin ciale Staten en den Gemeenteraad De lijst van hen, die van de kiezerslijst zijn afgevoerd: En de lijst van ben, die daarop voor de eerste maal zijn gebracht. Tot 15 April is een ieder be voegd, bij bet gemeentebestuur ver betering van de door dat bestuur vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond, dat hijzelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voor komt, of niet behoorlijk voorkomt. Ieder lcenne en doe zijn kiezers plicht. Onderofficieren in Rijksbetrekking. De minister van Oorlog heefi aan de korpsen bekend gemaakt, dat, indien men bij aanvraag om pensioen door een onderofficier noo dig acht te weten, of deze overgaat in eene Rijksbetrekking, men van dezen onderofficier een schriftelijke mededeeling kan vragen of hij in eene Rijksbetrekking overgaat en zoo ja in welke. Eene verklaring of men al of niet het voornemen heeft om dit te doen, mag dus niet worden ge vraagd. Dit houdt verband met een artikel uit de pensioenwet, hetwelk bepaalt, dat geen pensioen mag worden toegekend aan een militair, die in eene Rijksbetrekking overgaat. Schoolartsen. In zake de aangevraagde school artsen stellen B. en W. der gemeen te Zutphen den Raad voor, het voorstel van de schoolcommissie, wier medische leden bereid zijn op verlangen schoolhoofden te advi- seeren omtrent schoolkinderen, aan te nemen en voorschriften vast te stellen waardoor kinderen tijdig van school gezonden kunnen worden. Verder wenschen zij een nader voorstel in te dienen omtrent een cursus voor school hygiëne voor on- dirwijzend personeel en voor de keuring van sollicitanten naar de o n der w ij ze rsb e trek k i u g Tweede Internationaal Congres voor Schoolhygiëne. Hoewel het congres te Londen nog ongeveer vier maanden in het verschiet is, heeft de belangstelling zich reeds geuit, vooral bij de ge meentelijke autoriteiten. Amster dam, Delft, Zaandam en Dordrecht zijn reeds als lid toegetreden. Even als in 1904 zal Amsterdam twee afgevaardigden zenden. Vöor dit congres zijn daartoe aangewezen de gemeentelijke inspecteur Dr. J. Bergmans en de gemeentelijke in- spectrice Mevr.F. Kruseman-Beuker. Men hoopt dat vele gemeenten zullen volgen, daarmee toonende het groot actueel belang van het congres te begrijpen, vooral in ver band met het medisch-hygiënisch schooltoezicht. Minimum-lijders? Wij lezen in „De Katholieke Onder wijzer1' Aan „eenige" Rotterdammers zij meegedeeld, dat hun meening, omtrent punt a. n.L het maximum een verkeer de is. Heusch het was geen vergissing, maar tieurig genoeg de waarheid. Dan wordt ook die regeling in geen ongun stig licht geplaatst, immers de licht punten werden opgesomd, maar zij is voor een stad als Rotterdam beslist ongunstig. 1. Met ingang van 1 Juni 1907 dus anderhalfjaarlater dan elders is het aanvang- salaris bepaald op f 550, en dat zonder terugwerkende kracht. Is dat niet zeer ongunstig vergeleken bij andere plaatsen, waar men reeds achttien maanden profiteert van be ginsalarissen a f 600, f 625 en f 650 2. Volgen nu 2 tweej. verhoogingen elk van f 50. Ook al ongunstig! Vele Besturen geven 3 tweej. verh., som mige wel negen of tien. Dat geregeld verhoogen om de 2 jaar is voor den onderwijzer veel beter -3. Nu komen 5 driej. verh. ook van f 50... En dan is het gedaan. We tellen dus 7 verh. van f 50 en dat in negentien jaren. Tellen we nog eens over Aanvang f 5507 verh. (f 50 geeft samen f 900. Is 't zoo goed of nog niet Het Bestuur betaalt bovendien de stor tingen voor de pensioenfondsen, zoo dat een onderwijzer zonder H. A. op veertigjarigen leeftijd f900 salaris als maximum ontvangt. Hier staat dus Rotterdam, de Koningin der Maas, ongeveer gelijK met Berk el en Spier dijk, Langeraar, 't Zand en Maasland, Loosduinen, Wormerveer, Nieuwveen, Loenersloot, Ouderkerk enz., altemaal plaatsjes met f 900 als uiterste grens. Monseigneur, de Bisschop van Haar lem, noemde f 900 de laatste grens, het minimumwaaronder geen Bestuur zou gaan, óok niet in de allerkleinste plaatsjes van ons dircees. Rotterdam staat dus met zijn maximum voorde onderwijzers zonder H. A. in de negende klasse der steden en komt dus ach teraan Wij strijden voor verbetering van positie en wijzen dan op plaatsen, waar de Besturen het minimum ver hoogden. We noemen dan Lisse f 950, Zaandam f 950. Leiden f 950, Wissin gen f 1000, Weesp f 1000, Den Haag f 1000 op dertigjarigen leeftij Haar lem f 1050, Beverwijk f 1050, Hilver sum f 1000, Amsterd m, St. Vine, scholen f 1000 en daar adresseert men nu reeds om verbetering. Amsterdam, St. Aloys school f 1100. Deze getallen zijn alle gegeven zonder berekening van pensioen en huishuur. Vergelijk nu eens even Een gehuwd ftGITE Mfl NON AÜITfiTfc.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1