'msdag 16 April 1907, No. 6562 32ste Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Een Vonnis, Nf sch CK N. m BUITENLAND. BINNENLAND. j^AUX; Editie 4 uur, ABONNEMENTSPRIJS et 3 maanden voor Haarlem1.20 1.65 0.05 <i°r de overige plaatsen in Nederland franco per post. Aderlijke nummers &LAD .VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar p aatsruiinte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Ij str< j'gen zijn niet als ze schij- ffiigt Vondel in een zijner *C\die waarheid, welke zoo pal in het leven zich beves- j^jkt thans ook weer uit liet h °ver den pastoor der Sint- 'bus-kerk te Parijs, den Z.E. 'e ?uin. :(,|'eb francs boete!" lachen 'dnnigeu, „een bagatel, eene ,riüg om opnieuw te begin- ^dien pastoor zestienmaal ''duizend francs had moeten evenmin als nu hadde hij p zak te tasten". een beetje verder doordenkt, )e zwaarte der geldboete van 'Uten beschouwing en let op °rnaamste: op de veroordee- H'aar vrijspraak niet uit had 1 blijven. j* deze veroordeeling heeft gerecht in Frankrijk op geheel nieuwe baan begeven: zal ieder priester, die als j.der burger vrij zijne meening anders belieft te denken A. fc|benceau en consorten, even 'frafbaar zijn als pastoor ijj.» de rechtbank heeft de Ij/Qgswet tegelijk in een aller- ijlSt licht geplaatst. Al vinden zeer billijk en juist, Jouin's F deeling blijft er niet minder 'eroordeeling om, en wie mee? een onrechtvaardig vonnis, °ok tegen wil en dank, draagt de volle verantwoordelijk- ^Tengoed als zij, die er toe ^ker opzicht is hij nog schul- dan laatstgenoemden. Mr. pastoor Jouin's verdediger, vrijspraak, omdat er hier ten daadwerkelij ie aansporing rZet sprake kon zijn. het „schuldig" over zich te uitspreken zal in Frankrijk e priesters volstaan, dat zij ''ciep zich verzetten tegen de iriften der wet, ook zonder :t drijven tot verzet duidelijk wijzen valt in hunne réde- en of geschriften. Iers de rechtbank heeft in d,® Chure van pastoor Jouinden 'zien, om zich tegen de wet ietten enz. disten en anarchisten kunnen >t allerlei schanddaden aan- de jonge recruten tot ver tegen de tucht en desertie '(,011 2j ten. De priester echter, door leidingswet tot gewoon burger kt, zal een gewoon burger bider de rechten, van dezen vrijheden. iscli laat men er wel op vol de priesters hebben zich zoo 'oven de wet verheven ge- dat zij er nu wel eenigen liten kunnen", doch die be- al was ze waar, zou geen ichuldiging mogen heeten. lar de vrijheid, de godsdien- tijheid, welke de scheidings- le ver aarborgt. En men heeft er Uius X verwijt van dur- hken, dat hij zulk eene wet de te erkennen den Hen December 1906 de Minister-president Cle in de Kamer aan, dat hij 'arijsche pastoors zou laten en wegens schennis van art. wet van 1905, waarin het én tot verzet tegen de wet en wordt. reeds liad Clemenceau een ien doel, dat hij nastreefde, n tijd heeft hij 't schijnbaar Usten. Hij acht nu blijkbaar tenblik gekomen, om weder irede verder te gaan. De eeling van pastoor Jouin is fste van eene reeks feiten, r alle waarschijnlijkheid vol- len. Gaulois" noemt als logisch Van het uitgesproken vonnis, ■t niet minder, ja veel meer een vonnis is over de scheidingswet zelve. Wie zal dat loochenen Maar wat bekommert zich een Clemenceau om zulk een wissewasje? Pastoor Jouin's veroordeeling wil de hij uitlokken, niet om de ver oordeeling zelf, want de persoon des veroordeelden heeft de recht bank op allerlei wijze ontzien. Alleen om een voorproefje te hebben; de eerste schrede is nu gezet, het overige volgt later van zelf, als 't noodig blijkt, dat de Kamermeerderheid en hare bulle bijters zoet gehouden worden. Dan gooit Clemenceau hun het heen voor der processen tegen „oproerige" priesters, gehoorzamend aan eene buitenlandsche macht. Misschien zelfs gaat hij nog een weinig verder en krijgen we bin nenkort de ontdekking van een nieuw komplot, door Rome gesmeed tegen de veiligheid der Republiek. Dan zullen we Montagnini en Jouin, Piou, Grousseau enz. zien aanduiden als de hoofdaanleggers. Zoo noodig zal zelfs het Hooge Hof bijeengeroepen worden. De lieer Bourély, rapporteur in de enquête-commissie over de Mon- tagnini-papieren, heeft het dezer dagen schier schaamteloos duidelijk gezegd „Er zal uitgemaakt moeten wor den, af Rome ongestraft Fransche burgers tot verzet tegen Fransche wetten kan aansporen." Daar moet het heen. Het vonnis over pastoor Jouin zij een geeselen met den vossestaart, dit vonnis is eene vingerwijzing vooral en spelt weinig goeds. „De dingen zijn niet als ze schijnen." L. kt. Uté's. tegel1 tohei' teeg C Mark 50. n. ITALIË. 's Pausen Allocutie. Gelijk we reeds schreven, heeft de H. Vader op het Consistorie van gis teren eene rede uitgesproken, waarin hij bij de herinneringen aan de cere moniën der lijdensweek, die als het symbool zijn van den strijd der Kerk, vooral den toestand der Kerk in Frank rijk ter sprake bracht, tegelijk zijne groote liefde voor dit land betuigend. De mannen, die daarregeeren, doen alle moeite om uit den geest hunner medeburgers uit te roeien alles wat er nog aan godsdienstige gevoelens is overgebleven, waarbij ze op de meest beleedigende wijze alle particuliereen openbare rechten schenden, het epis copaat en de geestelijkheid belasteren en trachten hen te scheiden van den pauselijken Stoel en door drogredenen de instellingen van een land trachten te mengen in hun strijd tegen den godsdienst, teneinde den Paus te kun nen beschuldigen den regeeringsvorm, dien het Pausdom steeds heeft aan vaard, te willen bestrijden. De Paus verklaarde zich te verheu gen over de heerlijke eenstemmigheid tusschen de Fransche bisschoppen, de geestelijkheid en degeloovigen met den Heiligen Stoel. „Laat ons," zoo eindig de hij, „tegenover den haat de waar heid stellen en vergeving schenken aan hen, die ons vervloeken. Allen, die de beschaving liefhebben, zullen met ons samenwerken voor het welzijn van het algemeen en den voorspoed van hun vaderland." Na verschillende malen tegenge sproken te zijn wordt nu officieel be vestigd, dat koning Eduard van En geland en koning Victor Emmanuel elkaar ontmoeten zullen. De Engelsche vorstelijke personen worden den 18en te Gaëta verwacht. Het koninklijke jacht „Victoria en Albert" zal verge zeld worden door de kruisers „Suf folk" en „Lancaster". Op het koninklijke jacht-„Trinacria" zullen de vorstelijke personen samen ontbijten. FRANKRIJK. Den geheelen dag Zondag 1.1. heeft het bij pastoor Jouin niet stil gestaan van bezoekers; schier al zijne parochianen wilden hem ge luk wenschen met zijne kloeke hou ding. Dat de pastoor in hooger be roep gaat, is zeker. Vier ambtenaren van het minis terie van buitenl. zaken zullen re kenschap moeten afleggen van hun ne betrekkingen tot Mgr. Montag nini. In de Parijsche politieke wereld ziet men in dien maatregel enkel en alleen eenejhatelijklieid van Cle menceau tegen den oud-minister Delcassé. Dit vooral, omdat een dei- vier ambtenaren vertrouweling en raadsman van Delcassé is geweest jarenlang. BELGIE. De Brusselsche correspondent van het Handelsblad van Antwerpen meldt Om den bodem in te slaan aan eene meening, die vooruitgezet werd in verschillende morgenbladen van vandaag, houd ik er aan u mede te deelen: Dat de intrekking der mijnwet op geen manier hoegenaamd de intrekking van het ontslag van 't ministerie en den terugkeer aan het bewind van graaf de Smet de Naeyer, zal' of kan hebben. De koning wordt niet vóór Don derdag te Brussel terugverwacht. Beweerd wordt dat, indien Schol- laert aanvaardt het Kabinet te vor men, Cooremans, oud-minister van arbeid, voorzitter der Kamer zal worden. ENGELAND. Gisteren is de Koloniale bijeenkomst te Londen begonnen. Voorzitter is de minister van Koloniën, Elgin. De pers is niet toegelaten Door het de partement van Koloniën zal van iedere zitting een kort verslag openbaar ge maakt worden. Of dit zeer vertrouw baar wezen zal? Gelijk men weet neemt generaal Botha voor Transvaal deel aan deze conferentie. Iemand, die met Botha gereisd heeft, geeft in de „Tribune" enkele gesprekken weer, die hij met den beroemdenBoeren-generaal gevoerd heeft. In zake de goudmijnen zeide gene raal Botha o.a., dat de Transvaalsche regeering niet alleen alles zou doen om de productieve mijnen te helpen, maar ook om de onproductieve bij te staan, evenwel door middel van den arbeid van Kaffers, die er in over vloed te krijgen zijn. Wat de taalkwestie betreft, zeide Botlia, dat hij in Engeland steeds, waar hij in 't openbaar spreekt, dat in het Hollandsch zou doen. Dat had Selborne, de gouverneur van Trans vaal, hem sterk aangeraden. Selborne zeide: Openbare redevoeringen zijn heel iets anders dan particuliere ge sprekken. In openbare redevoeringen moet de eigen taal geëerbiedigd wor den. Neen, spreek in het openbaar in het Hollandsch, maar laat uw Hol- landsche toespraken goed vertalen} Selborne voegde er bij, dat hij zelf ijverig in het Hollandsch studeert, en vertrouwde in het Hollandsch een rede te kunnen houden, tegen den tijd dat Botha voor de eerste maal in het openbaar Engelsch spreekt. Wat de kwestie van federatie van Zuid-Afrika aangaat, zei Botna, dat de zaak nog niet uitvoerbaar is. Eerst moet heel Zuid-Afrika zich zelf be sturen. Zoodra dit het geval is, moet de zaak in onderzoek genomen wor den door een interkoloniale Com missie. m Op de conferentie van minister-pre sidenten van de koloniën, zeide mi nister-president Sir Henry Campbell Bannertnan, dat hij een specialen groet wenschte te brengen aan Botha, den Benjamin onder de broederen. Alle premiers voerden het woord om in het licht te stellen, dat zij wenschen practischen arbeid te ver richten. De heer Botha, die eene rede hield in het Nederlandsch, verklaarde dat de oude Nederlandsche bevolking van Transvaal loyaal zou medewerken voor het welzijn van het rijk. Engeland bleven gisteren op Mal tha, waar zij eene garden-partij bijwoonden, door den gouverneur gegeven. Bij de begrafenis van den socia list Auer te Berlijn waren wel 180.000 menschen tegenwoordig. Tal van kransen, 300 zegt men, waren ingekomen. Te Ulinsk (Rusland) is eeu labo ratorium ontdekt, waar anarchisten bommen maakten. Korte Berichten. De Koning en de Koningin van De journalisten worden niet meer tot de Doema-zittingen toegelaten alleen bij enkele bepaalde zittingen mogen zij aanwezig zijn. Jeanne d'Arc is ook al gevaarlijk. Minister Clemenceau heeft allen ambtenaren verboden, deel te nemen aan het jaarlijksch feest dezer natio nale helden. Wat een anticleri- cale held Bij den Dnitschen Rijksdag is het voorstel ingekomen voor den aanbouw van drie nieuwe oorlogs schepen, tvpen Dreadnoughttwee zulke schepen zijn reeds onder handen. Bij Koninklijk besluit is het wets voorstel op de Kempische mijnen ingetrokken. Pe politieke toestand in België zal er niet beter op worden. Uit de Hofwereld. De Koningin en de Prins zijn voornemens na het verblijf te Am sterdam den 29en dezer niet dadelijk naar het Loo terug te keeren, doch eerst zich nog voor eenige uren naar Den Haag te begeven vanwaar de Vorstelijke personen des namid dags tegen G uur naar het Loo zul len vertrekken. Tot dusver bestaat er geen plan om een voorjaarsreis in het buiten land te maken. De Koningin-Moeder zal ter ge legenheid van het koninklijk bezoek Woensdag 24 April des namiddags te half zes te Amsterdam komen en Vrijdag daaraanvolgende 4.15 na middags weder vertrekken. Prins August Wilhelm, gisteren op het Loo aangekomen, werd door prins Hendrik in galarijtuig met jockeys afgehaald van het station Apeldoorn. De prins vertrok te 5 uur weder per automobiel naar Amsterdam. Pe Prins en Prinses van Schaum- burg Lippe zijn gistermorgen van liet Loo vertrokken. Koningin en Prins vergezelden li en tot aan den trein. Burgemeester van Tilburg. Naar men mededeelt, komen op de voordracht van den Commissa ris der Koningin voor burgemeester alphabetisch voor de heeren P. F. Bergmans te Tilburg. Jlir. Van der I 'oes de Willebois, Wateringen. J. Van de Mortel, Cuijk. Landbouw-ongevallenwet. Door liet bestuur van de „Ver- eeniging van Patroons in 't Tuin- bouwvak te Amsterdam" is, een schrijven gericht tot het hoofdbe stuur van de Nederlandsch Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde, waarin verzocht wordt eene openbare vergadering uit te schrij ven, waartoe zullen worden uitge- noodigd, afgevaardigden van alle tuinbouwvereenigiiigen in ons land, teneinde eene bespreking te houden over het ingediende wetsontwerp op de landbouw-ongevallenwet. Het bestuur voornoemd is van meening, dat het ontwerp vele fouten aan kleven, en dat, zoo de tuinbouw in zijn geheel zich niet uitspreekt over het ontwerp, men zal krijgen een dure, lastige en onpractische wet. Het lijk van de „Berlin." Volgens de „N. R. C." is liet lijk Zaterdag door den schelpzuiger te Brielle aangebracht, vermoedelijk dat van kapitein Precious. Een vrij- biljet van Harwich naar Parkestown met zijn naam ingevuld, werd daar op gevonden. Staten-verkiezingen. Naar de N. R. Ct. verneemt be staat bij de liberale kiesverenigin gen te Rotterdam het voornemen eene candidatuur voor district V voor de Provinciale Staten aan te bieden aan mr. A. R. Zimmerman burgemeester dezer gemeente. De heer mr. D. van Weel, die thans zitting heeft, verklaarde om gezondheidsredenen zich niet her kiesbaar te kunnen stellen. Alcohol-drama. Een beschonken vrouw kreeg gisteren in de Karthuizerstraat te Amsterdam twist met haar man, die de vrouw met petroleum over goot en daarna een brandende luci fer op haar kleeren wierp. De klee- ren geraakten in brand, en de vrouw bekwam zóó hevige brandwonden, dat zij in het Binnengasthuis moest worden opgenomen. De man werd in hechtenis gesteld. Bahvoor de politiek. „De Nederlandsche Stemmen," orgaan der Nationaal-Historisclie partij, schreef in zake het verloop der ministeriëele crisis, dat men eerst meende een opvolger van minister Staal gevonden te hebben in generaal Koolemans Beijnen. Waren haar inlichtingen juist, „dan was de heer Beijnen aanvankelijk wel bereid de nalatenschap van minister Staal, zelfs zonder benefice van inventaris, te aanvaarden. Doch toen hij later meer met de ziens wijze en het geheele politiek- en leger-programma van het Kabinet bekend werd, moet hij gemeend hebben, tot de uitvoering daarvan zijn medewerking niet te kunnen verleenen." Generaal G. J. W. Koolemans Beijnen te Arnhem schrijft nu in de „Nieuwe Rott. Ct-": „Van deze mededeeling is tittel noch jota waar. „Mij is door niemand der op ons Staatstooneel optredende personen, gedurende den crisis-tijd, noch offi cieel, noch officieus iets gevraagd, ten gevolge waarvan ook geen sprake is geweest van een antwoord of eene uiting van zienswijze mijner zijds, als hierboven neergeschreven. „Wie verzint toch zulke leugens Is dat politiek Bah Drie menschen dood gevonden. Toen gisterenmorgen acht uur de werkvrouw der familie Schaap zich aan de woning Spiegelgracht 34 A'dam aanmeldde, k reeg ze op haar aanhoudend schellen geen gehoor. Zij sprak er met den melkboer Stam daarnaast over, die het geval ook vreemd vond. Deze waarschuw de de familie en ook de politie. Vermoedende dat er iets niet in pen haak was, verschafte men zich toegang tot de woning. Deze binnentredende, werd men getroffen door een ontzetten dscliouw- spel. Den ongeveer 60-jarigen ren tenier D. S. Schaap vond men gedeeltelijk ontkleed, op den vloer der kamer dood liggen, terwijl de ongeveer 49-jarige echtgenoote en de 11-jarige dochter Ada dood in bed lagen. De thee stond gezet en een kopje thee was bij het bed ge plaatst. De vulhaard brandde nog. Oogenblikkelijk werd natuurlijk een geneeskundige gehaald, die niet anders dan den dood kon con- stateeren. Het onderzoek wees uit dat de menschen sinds eergistermorgen overleden waren. Zaterdagmiddag had de werkvrouw nog bij de fa milie gewerkt en alles was toen in de beste orde bij dit gezin, dat als een voorbeeld van levenslust en goede verstandhouding werd afge schilderd. Wat dan ook de oorzaak van deze ontzettende gebeurtenis is, is nog niet vastgesteld kunnen worden. Misdaad is, naar verzekerd werd, volstrekt uitgesloten. Alle voorwer pen van waarde lagen op hun plaats. Verstikking door gas is eveneens niet de oorzaak. Mogelijk is die toe te schrijven aan kolen damp, doch ook dat staat nog geens zins vast. De ware oorzaak zal ver moedelijk alleen door lijkbeschou- wing kunnen worden vastgesteld. Natuurlijk wekt het geval in de buurt groote ontroering. Een nieuwigheid? in het „Nieuws van den Dag voor Nederl.-Indië" van Dinsdag 27 Fe bruari 1907 kwam de volgende advertentie voor „Bij vonnis van den Raad van Justitie te Batavia dd. 12 Fe bruari 1907 is de Jood Salomon David, van beroep koopman, wo nende te Glodok (Batavia), in staat van faillissement verklaard: zijnde in dat faillissement be noemd tot Recliter-commissaris Mr. P L. A. Collard, Lid van den Raad van Justitie, te Batavia. Batavia, den 23en Febr. 1907. Namens de Weeskamer, De Secretaris J. F. Maijer. Geen wonder dat men in het zelfde blad de opmerking leest: „In deze officieele aankondiging van een ambtelijk lichaam wordt vermeld, welke godsdienst door een der betrokken personen beleden wordt. Is dit als nieuwigheid dooi de Regeering ingevoerd? We her inneren ons niet, er iets van in de Javasche Courant" gelezen te heb ben de mogelijkheid bestaat echter, dat het desbetreffende besluit aan onze aandacht is ontsnapt. Maar waarom is dan verzuimd, in de ad vertentie te vermelden, of de heeren Collard en Maijer er óók een gods dienst op na houden, en zoo ja, welken?" Inderdaad. Kareltje, kun je mij een eigen schap van het water noemen? Als men zicli er mee wascht, wordt het zwart. De hongersnood. Htt nieuwsagentschap Associated Press heeft te New York een kort rapport gepubliceerd yan den toe stand op 20 verschillende plaatsen in de Chineesche provincies, welke door den hongersnood worden ge teisterd. Uit de ingekomen berich ten blijkt, dat de ramp nog voort- De Chineesche regeerieg en het Chineesche volk hebben meer dan 4,000,000 dollar bijgedragen tot leniging vau den nood: terwijl uitliet B1ABLEMSCHI flGITE Mft NON AGITATE. 6 ïK it O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1