Woensdag 17 April 1907. No. 6563 32ste jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 4 uur, ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 dit blad verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer 0.10 Groote letters worden berekend naar p aatsrnimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. BUREAUXSt. JANSSTRAAT I, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. ITALIË. De zeven prelaten, die op het consistorie van Maandag j.l. door A H. met den kardinaalshoed be schonken zijn, zijn de volgende v Mgr. Cavallari, patriarch van Venetië; Mgr. Lorenzelli, Aartsbis- Schop van Lucca (voormalig inter nuntius hier te lande); Mgr. Maffi, Aartsbisschop van PisaMgr. Lu- n'di, Aartsbisschop van Palermo Mgr. Mercier, Aartsbisschop van MechelenMgr. Aguirra y Garcia, Aartsbisschop van BurgosMgr. Hinaldini, nuntius te Madrid, (vroe ger internuntius hier te lande. Onder de personen, die den Hden dezer een onderhoud verlang hen met ZEin. Kard. Merrv del Val behoorde ook de beroemde Ameri- haansche milionair Pierpont Mor gan. Niet om wille van 's mans dollars-zakken, vermelden we dit. Want de aanbidding van het gouden kalf behoeft niet aangevuurd. Door Z. Heiligheid is deuzelfden dag ontvangen Mgr. O' Connor aartsbisschop van Newark. Er Wordt gemeld, dat Z. i eilligheid de verheffing van een Amerikaau- sehen prelaat tot het purper voor het volgend Consistorie aangekon digd zou hebben, en Mgr. Ireland, aartsbisschop van Saint Pau, daarbij genoemd zou hebben. Oostenrijk schijnt niet bijzonder gesticht over de Engelsche politiek, die Duitschland geheel en al zoekt te isoleeren. Nu verklaart de „Tri- buna," al of niet in antwoord op eene dergelijke uiting der Weensche, blad.n, (Neue Freie Presse b.v.) dat aangezien Tiet Drievoudig Verbond niet de tallouze belangen die Italië in de wereld heeft, omvat, nog met andere dan de bondgenooten goede betrekkingen moesten worden onder houden. En met het oog op de beschouwingen van de Duitsche pers op de voorgenomen samei komst, Wordt daarop dan verklaard, dat de openbare meening in Duitsch land dit wel mag bedenken, daar niemand het recht heeft aan de eerlijkheid en oprechtheid van de Italiaansche politiek te twijfelen. Ja wel, eerlijke politiek Cartou- sche en de eerlijkheid l BELGIE. Een der Katholieke Kamerleden zou volgens de „N. R. Ct." verklaard hebben, dat de intrekking van het wetsvoorstel op het mijnwezen in de Kempen heel eenvoudig op het vol gende neerkomt Donderdagavond (11 April) na de aanneming van het amendement Beer- naert, heeft het kabinet den Koning getelegrafeerd, dat het wetsontwerp op de mijnen, opgesteld en ingediend door de regeeriug, ingrijpende wijzi gingen had ondergaan, en dat het kabinet dien tengevolge den Koning verzocht een besluit te onderteekenen tot intrekking van het wetsontwerp, dat de regeering niet meer beschou wen kon als haar werk. De Koning heeft op staanden voet aan het ver langen voldaannog dienzelfden avond verliet het koninklijk besluit Passable. Zaterdagavond heeft het ons bereikt en vanmorgen is het in de Moniteur ge komen. Het besluit is gedagteekend 11 April dus een dag vroeger dan de Kamer over de geheele wet stemde. Dat lijkt vreemd in de oogen van sommigen. Inderdaad is het heelemaal niet vreemd. De aanneming van het amendement Beernaert heeft plaats gehad 11 Aprilde aanneming daarvan, en niet de stemming over het geheele ont werp heeft tot intrekking van het wetsontwerp geleid. Als de stemming over het amendement-Beernaert eenige dagen was voorafgegaan aan de eind stemming over het geheele ontwerp, dan had het besluit tot intrekking in de Kamer voorgelezen kunnen wor den. Nu dat niet zoo geweest is en het besluit ons niet heeft bereikt voor gisteravond, neemt de opneming in de Staatscourant de plaats in van mededeeling aan het parlement. SPANJE. De Commissie, die over het al of niet raadzame van het herstel der Spaansche oorlogsvloot te be raadslagen had, heeft een gunstig advies uitgebracht. Door de heeren William Beard- more enLeopold Roper de eerste inge nieur de tweede administrateur van eene voorname Engelsche scheep vaart-Compagnie, brachten den mi nister van Marine, den beer Fer- randiz, een bezoek, ten einde op dracht te krijgen voor de uitvoering van verschillende werken. Eene bepaalde toezegging hebben de heeren niet gekregen, maar dit bericht bevestigt nader, wat wij na de ontmoeting van Engelands Ko ning met Koning Alfonso schreven dat Engeland de helpende hand zal bieden aan Spanje tot herstel zijner vloot. Korte Berichten. Keizer Frans Joseph is Maandag mc-t zijn eersten Minister te Praag aangekomen. Keizer Wilhelm heeft te Meppen schietoefeningen met nieuwe kanonnen bijgewoond. Zeker bestemd om de aanstaande Vredes conferentie te be groeten. In de Doema heeft een der leden met een barbaarschen naam eene zeer zaakrijke en flinke rede uitgesproken tegen de revolutionaire wanbegrippen over de oplossing der agrarische quaes- tie. Japan heeft een nieuwen oorlogs bodem van stapel laten loopen, een der meest geduchte gewapende zee monsters. Het verwachte Koninklijk kind in Spanje zal drie dagen na zijne geboor te gedoopt worden. Dat zal eene pu blieke plechtigheid wezen. De Koningin in de hoofdstad. Naar wordt medegedeeld zal H. M. de Koningin gedurende haar aanstaand verblijf in Amsterdam bezoeken brengen aan de tentoon stelling in „Arti", aan de Rijkspost spaarbank, aan de Artillerie-inrich tingen aan de Hernbrug en aan het Blindeninstituut in de Vossius straat. Zooals reeds werd vermeld zal de Koningin ook een matinée van „Toonkunst" in het Concert gebouw bijwonen. („II. bid.") H. M. de Koningin-Moeder zal, ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek, Woensdag 21 April, des namiddags lialfzes te Amsterdam komen en Vrijdag daaraanvolgende 4.15 's namiddags vertrekken. Hi". Ms. pantserschip „Noordbra bant" is alhier van Willemsoord aangekomen en zal hier verblijven tot na het vertrek van H. M. de Koningin. Prius August. 2- K- H- de Prins maakte giste ren een rijtoer door het Koninklijk park het Loo met den Duitschen prins en bezichtigde o.a. het oude Loo. Daarna werd een autotocht gedaan. Prins August Wilhelm ver trok om 5 uur in een auto naar 's-Gravenliage, begeleid door prins Hendrik. De gedenkpenning voor Z. K. H. Prins Hendrik. Gemeld wordt nader, dat de Prins het aanbod van een gedenkpen ning met album van den Nationalen Oranjebond gaarne aanvaard heeft, dóch het herinneringsvoorwerp zelf aan Z. K. H. nog niet overhan digd is. De Koningin-Moeder op de tentoon stelling der Vereeniging H. Vincentius van Pauio. H. M. de Koningin-Moeder bracht gistermiddag met gevolg een bezoek aan de tentoonstelling, die door de vereeniging van den H. Vincen tius van Paulo telken jare ten voor- detle van hare liefdewerken in hare lokalen aan het Westeinde te 's-Gra- venhage wordt georganiseerd. Koningin Emma, die ontvangen werd door den heer H. J. Weve, president van den bijzonderen raad voor 's-Gravenhage, met nog eenige ieden van het tentoonstellings- en loterijcomité, ijjam met groote be langstelling de uitgestalde en te verloten voorwerpen in oogen- schouw. H. M. liet zich met de meeste nauwkeurigheid inlichten omtrent de bestemming der gelden enz. Ook in de ter gelegenheid van de tentoonstelling opgerichte ont spanningslokalen, waar verschillen de spelen den bezoekers ten dienste staan, vertoefde de Koninklijke Vrouwe eenigen tijd en deed ook bier door belangstellende vragen van Hare ingenomenheid met 't lief dadige doel blijken. TWEEDE KAMEL Invoering van een wettelijken tijd. De Memorie van Antwoord over bovengenoemd wetsontwerp Is ver schenen. Dat ingrijpen van den wetgever niet gerechtvaardigd zou zijn, kan door den minister niet worden toe gestemd. Dat door de voorgestelde regeling eenheid van tijd allerminst verzekerd zou zijn, gelet op de vrijheid der spoorwegmaatschap pijen, moet worden tegengesproken. Vrijheid tegenover den Nederland- schen wetgever bestaat ten deze niet. Na de totstandkoming van dit wetsontwerp kunnen de dienst uren door die maatschappijen slechts in den Midden-Europeesehc n tijd worden vastgesteld. Ook de dienst regeling der treinen zal doer den minist'. r van Waterstaat in Mid len Europeeschen tijd worden vastge steld, terwijl ook de station uur werken naar dien tijd geregeld moeten worden. De minister handhaaft zijne ver pachting dat meu op de klok zal blijven leven, ook al geeft die den waren zonnetijd niet aan, wat zij ook thans lang niet overal doet. De regeering, die van het leven naar de klok bij de overgrooto meerderheid overtuigd is, ontkent niet, dat dientengevolge in de aller grootste steden de allerlaatste post misschien zal moeten vervallen, maar ziet daarin geen bezwaar, aangezien de kantoren op dat uur toch gesloten zijn en hetgeen 's avonds met de laatste treinen is aangekomen in elk geval den v<T genden morgen, vóór de opening der kantoren zal zijn bezorgd, z >o noodig door inlegging van oen nieuwe bestelling, in plaats van de vervallene van den vorigen avond en zulks vóór hetgeen thans de eerste bestelling- is, indien deze nominaal moet verlaat worden. De beursuren, die midden op den dag vallen, zullen gemakkelijk naar bevind van zaken, hetzij nominaal later, doch in werkelijkheid op ge lijken tijd als thans, hetzij op ver vroegden tijd kunnen worden ge steld. Zooals reeds werd aangestipt, kunnen ook de spoorwegmaatschap pijen worden genoodzaakt den Mid- den-Europeeschen tijd aan te nemen. Zelfs zouden zij kunnen worden gedwongenden Amsterdamschen tij 1 in te voeren. Daartegen nochtans verzet zich de practische overwe ging, dat h t Jlmaafichap van liet „Verein Deutseher Eismbahn Ver- waltungen" slechts de keuze tusschen Greenwich en Midden-Europeeschen tijd laat. Vermeerdering van tijdseinen uit 's Rijks Sterrenwacht, te Leiden, zal worden overwogen. De minister beaamt de opmer king dat invoering in het voorjaar aanbeveling verdient. Mede ter wille van de spoorwegmaatschap pijen, die hare dienstregelingen ten deele zullen hebben om te werken, wordt invoering beoogd met 1 Mei 1908. De regeering stelt ten slotte twee redactiewijzigingen voor. Vergadering van Dinsdag 16 April. Voorzitter Jhr. mr. J. Röell. Geopend 1 uur 35 min. Hervatting der werkzaamheden. Mededeeling wordt gedaan van verschillende ingekomen wetsont werpen, missives erz. De heer Eland brengt rapport uit over ingekomen verzoekschriften. Regeerings verklaring, De Minister van Financiën (de heer De Meester) legt de volgende Regeeringsverklaring af Mijnheer de voorzitter, Mede namens mijne ambtgenoo- ten veroorloof ik mij, aan de Kamer de volgen de mededeeliugen te doen omtrent den loop en de beëindiging der Kabinetscrisis Na de collectieve ontslagaanvrage op 11 Februari j.l. waarvan ik den 12den dier maaud aim de Kamer kennis gaf, heeft Rqre Majesteit de Koningin de voorzitters van de beide Kamers fier Staten-generaal, den vice-president van den Raad van State en eenige leden van deze Kamer geraadpleegd. Op 21 Februari mocht ik van Hare Majesteit vernemen, dat de heer baron Schimmelpenuinck van der Oye van Hoevelaken, voorzitter der Eerste Kamer, op een desbe treffende, hem gestelde, vraag, bij rapport van 17 Februari had mee gedeeld, dat en waarom er naar zijn oordeel geen genoegzame gronden bertonden om de rechterzijde in de gelegenheid te stellen de bestuurs taak over te nemen, en dat naar aanleiding van het rapport en van de overige door de Koningin ont vangen adviezen door Hare Majesteit was in overweging genomen het Kabinet schriftelijk uit te noodigen van zijne ontslagaanvrage terug te komen. Na overleg in den raad van ministers heb ik in eene op 26 Februari mij verleende audiëntie onder de hooge aandacht der Ko niugin gebracht, dat naar het dien raad voorkwam na het in de Eerste Kamer der Staten-Generaal omtrent de oorlogsbegrooting voor 1907 uitgebrachte votum, de rechterzijde in de gel genheid behoorde te wor den gesteld een Kabinet te vormen en er alleen dan, wanneer gebleken mocht zijn, dat de rechterzijde niet geneigd was de bestuurstaak over te nemen, van een terugkomen op de ont-lagaanvrage de rede zou kunaen zijn. Op dien grond werd aan Hare Majesteit eerbiedig in overweging gegeven om alvorens een uitnoo- diging als voormeld tot het Kabinet te richten, de rechterzijde in de gelegenheid te stellen het bewind over te nemen, desverlangd met vrijlating om aan de Koningin eene voordracht te doen tot ontbinding van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Op 27 Februari heeft daarop de Koningin aan de rechterzijde in den persoon van den heer baron Schimmelpenniuck van der Oye van Hoevelaken de opdracht ge daan tot vorming van een Kabinet. Den len Maart berichtte de heer Schimmelpenniuck van der Oye aan de Koningin, dat hij, na raad- pleging met aangewezen leiders in deze Kamer van de groepen der rechterzijde, verzocht hem van de vervulling der vereerende opdracht wel te willen onts'aan. Tevens werd doTr hein te kennen gegeven, dat de rechterzijde niet eerder tot de oplossing van de cri sis zou kunnen medewerken dan nadat zou gebleken zijn dat de par tijen, die in 1905 de meerderheid behaalden, zich niet bij machte ge voelden een zoo niet parlementair, dan extra parlementair Kabinet te vormen. Daarna behaagde het de Koniugin den heer mr. P. W. A. Gort van der Linden, lid van den Raad van State, te raadplegen, of hij bereid zou zijn een extra-parle mentair Kabinet te vormen, en ont ving deze Staatsman op 18 Maart een opdracht tot vorming van een gemengd kabinet, van welke bij den 2len Maart verzocht te mogen worden ontheven. Inmiddels hadden de ministers, nadat hun was me degedeeld dat en met welk gevolg aan de rechterzijde een opdracht tot Kabinetsformatie was gedaan, en dat de vorming van een extra-par lementair Kabinet in overweging was, op den 16en Maart aan de Koningin, op daartoe van Hoogst- dezelve ontvangen verzoek, hunne zienswijze doen kennen omtrent de gedragslijn, welke zou zijn te volgen wanneer Hare Majesteit hen mocht uitnoodigeu, van de ont slagaanvraag terug te komen, met bijvoeging evenwel, dat de minister van oorlog, de heer H. P. Staal, zeer beslist verklaard had in de bestaande omstandigheden bij zijn verzoek om ontslag te willen vol harden. Die gedragslijn beoogde de be- nnpming ter vervanging van den heer Staal van een minister van oorlog, die mede voor het overige iustemmende met het programma van het Kabinet, bereid zou zijn, zoo spoedig doenlijk, indien eenigs- zins mogelijk tegelijk met het op de leest der onlangs tot stand ge komen credietwet te schoeien wets ontwerp, definitieve vaststelling der oorlogsbegrooting voor 1907 bij de Staten-Generaal, voor zoover van hem afhangt, voor te brengen, en aldaar te verdedigen een afzonder lijk wetsontwerp, waarbij dequaestie van het blijvend gedeelte der mi litie opnieuw aan het oordeel van de Staten-Generaal wordt onderwor pen en daaromtrent met de volle dige toelichting van de zaak, zoo wel met betrekking tot het begin sel als tot de wijze van uitvoering eene beslissing wordt voorgesteld in den geest van het Kabiuet. Den 2 Sen Maart deed de Konin gin, die intusschen met den beer Schimmelpenniuck van der Oye nog nader overleg pleegde, berich ten, dat Hare Majesteit zich ver- eenigde met het volgen der even omschreven gedragslijn. De Minis ters, die van oorlog overeenkomstig zijn wensch uitgezonderd, verzoch ten hunne ontslagaanvraag terug te nemen. In den heer W. F. ridder van Rappard, generaal-majoor com mandant van de stelling van Am sterdam, bevelhebber in de eerste militaire afdeeüng, werd de ge- wenschte minister van oorlog ge- vondem Nadat de Koningin den ï'aad van ministers had gemachtigd, dezen opperofficier ter benoeming tot dat ambt voor te dragen, volgde de intrekking van het verzoek, om ontslag en daarop, bij Koninklijk Besluit van 4 April j.l. no. 3, het eervol ontslag van den heer Staal en de benoeming van den heer van Rappard. Het licht in het plan der Regee riug, dat het afzonderlijk wetsont werp, waarvan ik zoo even gewaag de, zal zijn een ontwerp tot wijzi ging van de oorlogsbegrooting voor 1907. Het door den heer de Savornin Lohman gesprokene kunnen wij heden wegens plaatsgebrek niet opnemen. Morgen hopen wij daartoe in de gelegenheid te zijn. Namens de rechtsche partij heeft de S. Lobman het „regeeringsverhaal" nader toegelicht. Mr. Aalberse en „Het Volk". Tegenover het gisteren door ons medegedeelde antwoord van Mr. Aalberse aan „Het Volk" omtrent het ongevraagd verschaffen door een sociaal-democratisch lid der Tweede Kamer van materiaal aan een lid der tegenpartij om Tak te beantwoorden, herhaalt het blad zijn beschuldiging: „Gij liegt", en voegt er bij „Maar wij hebben nu tot mr. A(smodee) nog iets daarbij te zeg gen. Schrijf ons s. v. p. cito, clto, per ommegaande, tegen welk bedrag gij ons taxeert, om die vreeselijke onthullingen van u over ons onge - schreven te laten. Wij zullen dan zien wat wij kunnen doen." De toeleg is duidelijk: door per soonlijke beleedigingen en vlegel achtige onbeschoftheden tracht men de bestrijders der sociaal-democratie van elke bemoeienis met de intieme zaakjes der sociaal-demoeraten on derling af te schrikken. Wij voor spellen echter, dat deze nieuwe methode geen succes zal hebben. Tijd. Nederlanders in den vreemde. Door de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen is bij de firma De Bussy uitgegeven een boekje „De geschiedenis van de wet op het Nederlanderschap in den vreemde", waarin alles, wat in de jaarverslagen dezer Kamer sedert 1902 is gezegd omtrent deze quaes- tie, is herdacht. De bedoeling is, een juist begrip te geven van fie oppositie, file In het buitenland heerscht tegen de bestaande wet en om den ernst te doen inzien van de pogingen onder de Nederlanders in het buitenland aangewend, om zich zelf te behoe den voor het ongemotiveerd ver lies van hun nationaliteit. Woningwet. Ter voldoening aan artikel 52, 4e lid, der Woningwet, heeft de minister van Binneulandsche Zaken aan de Staten-Generaal toegezonden het alge meen verslag van hetgeen met betrek king tot verbetering der volkshuisves ting in de gemeenten is verricht in het jaar 1905. De Post. De 14e algemeene vergadering van den Nederlandschen Bond van Post en Telegraafbeambten „De Post" zal 9 en IÖ Mei, om half tien voormid dags, in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht worden ge houden. De Landweer. Men meldt aan „De N. Crt." Het plan, om 16 Juni a.s. de orga nisatie der landweer in haargeheelin te voeren, gaat door. De tegenwoordige land'weerdistricts- commandanten hebben opdracht ont vangen met bekwamen spoed uit een hun toegezonden lijst van 29 candida- ten er éen in aanmerking te brengen voor adjudant-onderofficier, opdat een tijdige benoeming kan plaats hebben. Er zijn 24 titularissen noodig. „Voar Eer en Deugd." Het hoofdbestuur der Vereeni ging „Voor Eer en Deugd" hield verleden week een vergadering te Nijmegen. De statuten der Mannen- Sectie werden behandeld en vast gesteld en daarna ter goedkeuring verzonden aan het Doorluchtig Episcopaat. De ellendige drank. Omtrent den moord te Bergen op Zoom schrijft de corr. van het C. C. B. nader Maandagmiddag ongeveer een en •an half uur heeft in onze gemeen te het mes wederom een slacht offer geëischt. Zekere G. W. koop man in visch enz. wonende op het Fort, heeft zijn schoonzuster vrouw B. geb. de W. met een kaasmes een diepe wonde toegebracht, pre cies onder het hart waardoor de dood onmiddellijk intrad, Sinds jaren heerschte in het huis gezin van den dader W. oneenig- heid tusschen man en vrouw; de vrouw gaf zich voortdurend over aan den drank met al de gevolgen ervan. Het gevolg van dien ellendi- gen drank was, dat de man, die NIEUWE HAARLEHSCHE COURANT AGITE Mfl NON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1