No. 6565 32s" jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Vrijdag 19 April 1907. binnenland. BUITENLAND. Editie 4 uur. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemf p20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIEN: iu11 1_6i regels°-60' (contant) f 0.50 Elke regel meer010 Groote letters worden berekend naar p aatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE 4 CONTANT Uit ons Parlement, Wederom eene zitting gisteren, Waarbij zich al de naweeën der crisis deden gevoelen. Doch men Weet, wie volgens liet spreekwoord op de blaren moet zitten. Onder de sprekers van gisteren moet in de eerste plaats genoemd de Savornin Lobman. De houding der rechtsche groepen tijdens de crisis voerde hij in een helder licht, daarbij op de gelukkigste en han digste manier de sprekers van daags te voren beantwoordend en het ge drag van den voorzitter der Eerste Kamer, Schim melpenninck, recht vaardigend. Kort en goed betoogde Lobman, dat rechts niet op goed geluk af een ministerie mocht vormen, dat een speelbal wezen zou van alle nukken van eene doorloopende po litieke April-maand. Op handige wijze vorderde hij van links, dat de verschillende be- standdeelen dezer groep één geheel zou wezen, dat liberalen, demo craten en socialisten zich „één en onverdeelbaar" zullen verklaren. De heer Lobman scheen geluk kiger in liet begin dan bij het ver- Volg zijner rede. Ook professor Drucker (vrijz. democraat) heeft op degelijke wijze liet standpunt zijner partij aange wezen bij de ciisio eu hare nouuing gerechtvaardigd De toekomst na het verleden ter sprake brengend voegde de heer t rucker daaraan toe een woord van bemoediging tot het ministerie. Dat heeft het Kabinet wel noodig. Spreker schuift het blijvend gedeelte vooiuit en zegt, dat zoo de regee ring daarmee niet kranig en spoe dig voor den dag komt, het haar prestige leelijk afbreuk doen zal. De heer Tydeman is niet van dezelfde meening. Volgens liem heeft het blijvend gedeelte-zaakje wel degelijk een politiek luchtje en de groote fout der regeering iu e- eember noemt hij, dat toen juist de politieke zijde der quaestie zoo naar voren gebracht is. In diezelf de fout schijnt de regeering en Staal's opvolger te willen hervallen. In zijn antwoo: d poogde minister de Meester het lid Drucker en het lid Tydeman tevreden te stellen. Hij deed bovendien zoo iets ver luiden van een voornemen des oor logsministers, dat de netelige quaes tie bij afzonderlijk wetsontwerp aan hangig gemaakt zou worden. Dit laatste om aan een verlan gen der Eerste Kamer tegemoet te komen. Een vroolijk oogenblikje bezorgde het katholieke Kamerlid Kolkman de vergadering door zijne korte rede, waarin telkens geneuried scheen te worden het refrein „Waar zijt ge toch met Staal gebleven." De verslaggever der „N. R. Ct." schrijft er onder meer het volgende van: „Trouwens de oppositie in de Eerste Kamer is veel te hoog op geblazen. Men is yeelte scherp opgetreden: de minister van oorlog eischte „geloof" aan zijn gezag. Hij trad te democratisch op, nam een voor beeld aan de vergaderingen van een bekende uiterste politieke lin- kergroep. Als daar een generaal binnenkomt, zijn hoofd fronst eu met de hand op de lafel slaat, legt men zich bij zijn meeDing neer (Luid gelach.) Minister Staal had hier a gezegd, hij had daar b moeten zeggen, en had dat zonder schade kunnen deen Spreker heeft nu nog een vraag te doen. Waar hebt gij den heer Staal gelaten? (Luid gelach*) De minister-president wijst naar de Eerste Kamer. Maar dthlr is hij er niet mee afWant op 16 Maart ütt de regeering hem los, en eers| op 19 Maart werd hij door de Sta ten van Noord-Holland opgepikt. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, Slbis Faubourg Montmartre. (Luid gelach.) Waar liet gij den heer Staal Spreker mag niet denken aan comedie Maar waar om zat men in Februari nog aan elkander vast, en liet men minister Staal 14 dagen later los Ten slotte nog één puntde slot woorden in den bekenden brief der regeering. Als zij geen beteekenis hadden, waarom schreeftgij ze dan neer, en als ze wel beteekenis had den, waarom liet gij ze dan los (Luid gelach.") Aldus de heer Kolkman. Verder spraken nog de heeren Thomson, Van Nispen, Talma, Troelstra, terwijl enkele leden zorg den voor eene aardige of quasi aardige interruptie. Als gemeenlijk was Troelstra scherp en gevat, wist hij de zwakke plaatsen in 's heeren Lohman's redevoering geducht te treffen. Aardig is het zeker, zoo'n kijkje achter de schermen bij een minister crisis, en zeer aardig is 't, als lieden, die dolgraag hun rolletje achter de schermen afspelen, plotseling staan te knipperoogen in een 'ver blindend licht. Of 's lands belangen gebaat wor den met al dat min of meer ta lentvol, min of meer eerlijk en op recht geredeneer, is eene andere vraag. De dingen, die komen moeten, zullen er niet om uit- frankrijk. Jeanne d'Arc heeft ten slotte nog gezegevierd en het snoeverig an- ticleriealisme van minister-president Clemenceau heeft allerleelijkst bakzeil moeten halen. Nu kan Orleans zooveel feest vieren als het wil, zelfs aan de kerkelijke feesten mogen ambtena ren en officieren deelnemen, mits het maar niet en corps geschiedt. Van wege de vrijheid, de gelijk heid en de broederschap weet u. En ook de geestelijkheid mag zich op straat vertoonen, zonder banieren en dergelijke echter. Ook al weer om de vrijheid, de gelijk heid en de broederschap. Let nu echter eens goed op en bewondert de ruime, breede op vatting van deze republikeinen op zijn breedst. De stoet moet voor het stadhuis, niet voor de Kathedraal gevormd wordende ambtenaren moeten voor de geestelijken komen en de banier van Jeanne d'Arc, vroeger bij deze gelegenheid altoos door de priesterschap gedragen, moet nu door de ambtenaren ge dragen worden. Is het niet „knussig"? Arm Frank rijk Deze Clemenceau nu doet denken aan zekere priesters in Frankrijk, die in de pers schier dagelijks de Kerk redden en het Geloof door hunne ambtgenooten te verketteren en dtzer rechtzinnig heid pondspondsgewijze vast te snellen natuurlijk op de balans der onpartijdigheid. Alles tot meer dere glorie Gods en tot heil derKerk. Beiden voeren er wel bij, gelijk men thans ziet. Aldus zal het met republiek en vrijheid in Frankrijk ook gaan Vandaag of morgen komt er en flinke dwingeland, als uit den grond gestampt door mannen als Clemenceau en consorten, die met een reuzenbezem al dat zooge naamd vrijheidlievend ontuig, het zij dan ontuig op zijn breedst of zijn smalst, naar de narionale belt bezemt. Moge het spoedig wezen. Indien Jeanne d'Arc dat weet te bewerken, heeft zij haai vaderland nog grooter dienst bewezen dan toen zij het zuiverde van de Engel- scheii, BELGIË. De heer Schollaert wenseht zich niet met de vorming van een nieuw kabinet te belast, en daarom zou de heer De Trooz als zoodanig op treden. Blijkt dit waar, dan zou het „Handelsblad van Antwerpen voor barig eweest met hare mededeeling dat geen der leden van het vorig kabinet voor het nieuwe in aanmer king wenseht te te komen. De vooruitstrevende liberalen heb ben in een vergadering verzet aan- geteekend tegen de handelswijze der regeeriug, die de mijnenwet in trok, en vorderen ontbinding van de Kamer. De katholieken-groep wier leider Beer naert is, heeft bekend gemaakt, dat geen hunner steun zal verleenen bij de voorming van een nieuw ministerie, wanneer lo. aan het par lement geen voldoende invloed wordt verzekerd in de zaken van de toekomstige Congo-kolonie, en 2o. zoo de regeering het door den heer De Smet de Naeyer ingeno men Manchester-standpunt in sociale zaken niet verlaat. Ook de clericale kiesvereeniging te Bergen heeft in een motie de intrekking van de wet afgekeurd. ITALIË. Hij komt, hij komt niet. Maar hij is wel gekomen. Gisteren om tien uur mocht de Koning van Italië te Gaëta koning Eduard van Engeland begroeten, die zqq inist ,mef. r1« Victoria en Alben" aangekomen was. Gedurende twintig minuten ble ven de vorstelijke personen samen op het koninklijke Engelsche jacht in gesprek. Minister Tittoni en de Engelsche Staatsman Hardinge hielden tezelfdertijd eene bespreking Toen het onderhoud met Koning Victor Emmanuel ten einde was, onderhield Koning Eduard zich met minister Tittoni eu admiraal Mira- bello. Den ITen 's middags heeft de H. Vader voorgezeten bij de plechtige overreiking der barretten aan de pas benoemde Kardinalen. Namens deze laatsten heeft Kardinaal Caval- lari een adres van hulde voorge lezen, Z. Heiligheid was diep be wogen en sprak den wensch uit, dat de nieuwe Kardinalen krachtig mochten medewerken, om de Kerk te verlossen uit de talrijke dreigende gevaren. Ik doel hier niet op Frankrijk, sprak Zijne Heiligheid, want die edele natie geeft mij nog veel troost Op de droefheid doel ik, mij bereid door hen, die de geloofswaarheden bestrijden. De nieuwe Kardinalen brachten na de plechtigheid een bezoek aan Kard. Merry del Val, die hun 's avonds een diner aanbood. In een schrijven aan den bisschop van Fermo verzoekt de H. Vader deze, dat hij priester Romolo Murri suspendeeren zal a divinis. Den jongsten tijd had Murri in tijdschrift- en krantenartikelen zich weder op gevaarajko manier uitgelaten. Ook over de zaak Mon- tagnini liet hij zich openlijk uit, daarbij den H. Stoel beleedigend. Vóór de straf kwam, had Murri nog eerst een brief gekregen van het Vaticaan, waarin hij uitge- noodigd werd, openlijk te verklaren, dat in de op zijn naam gepubli ceerde stukken meer gezegd was dan hij bedoelde. Als antwoord be vestigde Murri in een open brief al zijne beweringen, Toen volgde het Pauselijk decreet en het overige. Korte Berichten. Te Praag is Keizer Frans Joseph getuige geweest van de eerste-steen- 1 egging eener brug. die zijn naam zal dragen, Twee Franschen, die doordeKaby- len gevangen waren genomen, zijn gelukkig ontsnapt en te Melilla (Ma rokko) aangekomen. George Clark is in het district Bel fast tot lid van het Lagerhuis geko zen. Met groote meerderheid versloeg hij den werkmans-candidaat. Botha heeft zich door den Londen- schen correspondent der „Matin" la ten inverviewen. Dezelfde zal hij we zen voor Engelschen en Boeren. Wie iets anders beweert, lastert. Daarop komen alle verklaringen van generaal Botha ten slotte neer. Een dor Doema-ieden heeft protest aangeteekend tegen den brief van Dr. Martens (in de Times"), die de beele Doeina veroordeelde. De heer Martens zou zich hebben laten gebruiken als mosterd jongen van den adel, die bang is voor de Doema, verklaart dit Doema-lid, de kadet Miljoekof. De onderhandelingen tussohen de groote mogendheden over de ontwape ning schijnt zonder resultaat gebleven. Goede inleiding tot de Vredes-confe- rentie. Koningin-Moeder. Gistermiddag arriveerde de Ko ningin-Moeder op 't paleis Het Loo. H. M. werd van 't station Apeldoorn afgehaald door de Koningin en den Pi ins en reed in a la Daumont bespannen gala-rijtuigen met jockevs Een onderscheiding aan prins Hendrik. Bij K. B. is verleend aan Z. K. H. den prins der Nederlanden, hertog van Mecklenburg, het groot kruis in de orde vin Oranje-Nassau. („St.-Ct.") Beschrijving bedrijf belasting- De Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid- olland heeft bepaald, dat de beschrijving voor de belasting op bedrijf's en andere inkomsten voor het dienstjaar 1907/ 1908 in deze provincie zal aanvan gen ot> Woensdag den ls'ten Mei aanstaande. Het analytisch verslag. Bij de Tweede Kamer zijn inge komen vier adressenhoudende verzoek om bij den in te stellen dienst voor een kort verslag van de Haudelingen der Kamer, te worden benoemd: tot directeur, van M. van Raalte journali t, te 's-Gravenhage tot red icteur, vanH. van Hall, commies ter gemeente-secretarie van Amsterdam en redacteur van het Gemeenteblad tot verslaggever, van: J. E. Stokvis, redacteur van „Het Va derland' en leeraar middelbaar onderwijs staatsinrichting en staats huishoudkunde, te 's Gravenhagc; tot ambtenaar, vanJ E. van der Wielen, dagbladschrijver, te 's-Gravenhage. Deze adressen zullen worsen ver zonden aan den voorzitter der com missie aan wel ie is opgedragen de noodige voorstellen te doen voor de uitgave van een kort verslag van de Haudelingen der Kamer, evenals zulks is geschied met be trekking tot andere adressen, welke bij den voorzitter der Kamer waren ingekomen. Middenstands-tentoonstelling 1908. Om verkeerde voorstellingen over de middenstandstentoonstelling te Amsterdam uit de wereld te helpen, vestigen wij er de aandacht op, dat de onderneming van deze tentoonstel ling niet uitgaat van enkele Amster- damsche heeren, die zich hiermede verdienstelijk willen maken, maar dat deze de uiting is van den geheelen middenstand, geïncorporeerd in den Bond voor den Handeldrij venden en Industrieelen Middenstand, waarbij zijn aangesloten 67 vereenigingen, over geheel Nederland verspreid. Het dage- lijksch bestuur van dezen bond be staat uit de heeren J. S. Meuwsen, W. Nieuwenhuis en J. Das. Om nu overal de belangstelling voor de aanstaande tentoonstelling op te wekken, wordt in iedere stad, waar de bond is vertegenwoordigd, het be stuur van de aldaar gevestigde ver- eeniging als lid benoemd van een commissie tot stichting van het waar borgfonds, met het recht, om zich notabelen en belangstellenden in den middenstand in die plaatsen te assu meeren. Het waarborgfonds wordt f 250,000 groot. Verder kunnen wij mededeelen, dat de tentoonstellingsvereeniging, welke •ook in Duitschland, België, Oosten rijk en Italië bestaat, en welke ver- eeniging ten doel heeft het regelen in het algemeen van tentoonstellingen, haar sympathie met de onderneming in 1908 heeft betuigd, en haar daad werkelijken steun zal verleenen bij het bijeenbrengen van het waarborg fonds. (Tel.) Amsterdamsche Rechtbank. Uit de groote wereld. 'n Goud lorgnetje blonk voor d'r bijziende oogen; 'n lichtbruine flu- weelen. hoed, op welke eenvoudig een driester van gekleurd-zijden lintjes rust, waarop bloemfiguren geperst zijn, drukte op 'r blond haar; zij was gekleed in donker blauw mantelkostuum, met wit kraagje; zij tuurde gedurende de geheele rechtszitting naar den grond zoodat d'r groote hoed op 't gelaat van boveneind van den neus tot kin Itt4 i SfihMrac donkerpaarse kleur, 'n Beeld voor Isaac Israëls.... Die haar misschien ontmoet heeft bij Simon Maris, met wien ze vriend schappelijk om-ging. Want zij, de dochter van 'n huis knecht, deed zich voor als dame van allerhoogste aristocratie, die verloofd was met 'n jonkheer van fantastischen naam, jonkheer Van Bingerode Catz, te Brussel, en die 'r boekhoudster-betrekking slechts had aangenomen, omdat ze bezig heden wilde hebben, en niet in lediggang en tennisspel 'r tijd wilde verslijten. Ze kwam met 'r fijne manieren, 'r onberispelijken entrée chambre, 'r zeker, ongedwongen, hautain optreden in de electrisch- verlichte salons der fij nste Amster- dansehe families, eu maakte den volkomen indruk van dame-van distinctie. Ze deed of ze bestuurs lid was van philan tropische ver eenigingen, welke mèt de weldadig heid tevens den bon ton in zich vereenigen, kwam als bestuurslid in weesinrichtingen, waar zij de kinderen, ten aanscbouwe harer deftige vriendinnen, gewalnote, chocolaadjes of vrucht-bonbonnetjes schonk. Ze vertelde alomme, dat 'r vader lid was van den Haagschen kerkeraad en vele aandeelen bezat in geld-overvulde naamlooze ven nootschappen. Onderwijl was zij inderdaad ver loofd met 'n winkelbediende, die ze met stoute fantasie overstelpte, en die, joggie, geloofde in haar vertelsels, welke handiglijk ge bouwd, op ziekelijke verbeelding, voos waren als de leugen zelf. Eu het knaapke, dat wel gaarne wilde trouwen met 'n vrouw vau geld, en dat alreeds zijn toekomst zag op 'n gouden-tientjes-geplaveiden weg, werd gemakkelijk gepakt door de eigenaardige bekoring van 'r wezen, 'r aardig stemmetje, de wel gevormdheid van T figuur, de rond heid, en licht-blozendheid van 'r gelaat, en misschien vooral de aris tocratie van haar optreden, en de royaliteit van 'r bankbiljetjes-weg- schuiveade, fijne vingers. Ze woonde op kamers, onder voorwaarde, dat ze geen bepaalde som behoefde te betalen. Maar zij maak e het goed. Ze zag niet op vijf eu twintig gulden. Eu telkens Lelde da bloemenleverancier of de banketbakker, en teere, vroege ro zen, spreidden hasr geuren door de vertrekken van 'r kosthuis, en fijue confituur-taarten stonden aan lokkelijk in de kas1 slachtig bestaan vóórt. Dr betrek- kelijk-armzalig tractementje was niet voldoende. En om toch mnar geld te hebben, gèld, dat kon dek ken 'r burgerlijke afkomit eu de bestaans-benepenheid van 'r eigen struggle for life, bestal ^e de kas. En ze kwam nog niet uit. De eene onwaarheid stapelde zich op de andere. En iedere onwaarheid kost te money, 'n Faillissement dreigde. Toen werd ze gesnapt. Ze griste ten nadeele der firma twee honderd vijf gulden weg, 't geval werd aan gegeven. Ze kwam in preventief. Ze moest plaats nemen in de zon daars bank. En de officier van justitie, mr. Besier, reqiiireeide iy2 jaar. Mr. Cosman, de verdediger, drong echter op onderzoek naar beklaag- des geestvermogens aan. En de rechtbank verleende dit. Zóó zat zij in de Isaac Israël- erige houding voornoemd. L it het rapport der deskundigen, der heeren dr Snijders en Melchior wordt als de meening der doktoren te kennen gegeven, dat hoewel het meiske oppervlakkig niet den in druk maakt van psychische afwij king, zij lijdende is aan ziekelijke stoornis harer verstandelijke ver mogens. Zij is een hysterica, lijdt aan moreele stompheid, is aan toe- leven en heeft haar tot de ten laste gelegde feiten gebracht. Het O. M., mr. Besier wilde in deze zaak een scherpe onderschei ding gesteld zien tusschen de twee vragen a. is de beklaagde een nor male persoonlijkheid? b. kan het misdrijf haar worden toegerekend? Uit het rapport is gebleken, dat de boekhoudster eeu geestes-zieke is met een drang tot phantaseeren die zelf aan haar phantasieën toe geeft. Zij is geen normale persoon lijkheid. Doch, wat aangaat de vraag kan het misdrijf haar worden toe gerekend? wil het O. M. er op wijzen, dat zij zich heeft' schuldig gemaakt aan verduistering ten na deele van een patroon, bij welke verduistering geen phantasie noodig was. Onder de alledaagsche vrees, in financieele moeilijkheden te ko men, pleegde zij het misdrijf, niet onder den drang van een zielziekte. Zelf een hysterica kan weerstand bieden aan den drang, welke in de onderhavige kwestie zijn rol heeft gespeeld. Bovendien heeft, volgens mr. Besier, beklaagde ge toond, te weten, dat zij een misdrijf had gepleegd. Niet wilde spreker medegaan met het publiek, dat uitroept Iedereen wordt tegenwoordig maar krankzinnig verklaard". Doch in dit geval meent het O. M. gevan genisstraf te moeten requireeren, het ziekelijke gebrek aan ethisch gevoel bij beklaagde als verzachtende omstandigheden aannemend. Eiseh: één jaar gevangenisstraf. Mr. Cosman is na bet hooren van het requistoir teleurgesteld, In ver band met haar ziekelijke stoornis heeft het meisje vo':gens het tranig rapport, wel degelijk de feiten ge pleegd. De opiuie van het O. M. weegt niet op tegen de motieven in rapport. Daarvoor is wel een ge motiveerder betoog noodig dan het O. M. in casu hield. Voor het meisje en voor de maatschappij is het van belang, dat zij in een gesticht .vordt opgesloten. Dr. Snijders laakte het nog, dat men zou kunneu spreken van een partieele toerekenbaarheid, waarin de officier wilde doen gelooven. Uitspraak over 14 dagen. (Tel.) Een contract. Tustchen de provincie Zuid-Hol land „en de Vereeniging der Broe ders van Liefde, te Venray, is ge sloten een contract voor de ver pleging van mannelijke Katholieke krankzinnigen uit Zuid-Holland iu het geneeskundig gesticht voor zoo- En aldus ging zij in 'r twee i danige lijders te Venray. - AQITE MA HON AGITATE. OllJVen, unjue ïiücioii. p- - -w» - vp llpjQ .our! cyrlr» pvrixr TTko nli on iooia

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1