ENj Zaterdag 20 April 1907. No. 6566 32s,e jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. JT IM lg> US lAffl. st. al, Haarlemsche Krabbeltjes. BUITENLAND. BINNENLAND. qie 2? Editie 4 uur. rief n of ie 12'| 017. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 dit blad iverschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paatsraimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 GENT PER ADVERTENTIE k CONTANT. BUREAUXSt. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor liet BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paris, 81bis Faubourg Montmartre. i,ren be- .lij- en I". se). een iten I, XXI. Geen werk! Wie werken wil,.... Het overige het bekende spreekwoord be- Doef ik niet neer te schrijven, spreekwoorden zijn saamgeperste Wijsheid, maar ze liegen soms als eed almanak, als een kwakzalver °P eene dorpskermis. Cat niet een ieder, die werken Jil, ook inderdaad werk vinden en dus brood voor zich en de 2ijuen, ieder onzer heeft het in 4jüe omgeving allicht ervaren en ^at ik dezer dagen vernemen mocht 0tütrent de enquête, hier ter stede ''aar de werkloosheid ingesteld, ^Vestigt het op zeer treurige Wjze. De Commissie, aan welke door Raad dit onderzoek was opge- 'hagen, zal mij allerminst weer spreken, als ik schrijf, dat de nu "Pgedane ondervinding haar zeker hvartgalliger dan ooit gestemd heeft °mtrent de mogelijkheid tot eene "'doende oplossing van dit dreigend Waagstuk uit alle tijden, bijzonder van onzen tijd. Er heerscht niet enkel werke loosheid, zij heerscht als eene ge weldige epidemie, als eene besmette lijke ziekte, die eene gevaarlijke be zoeking is of wordt voor te vele ge winnen. „Daar heb je ze weer, die leeg lopershoorde ik laatst in den train een heer tot den conducteur weggen. Die „ze" waren een vijftal opge schoten slungels, aan de uiterste grens der vlegeljaren, de schrik Van alle fatsoenlijke dienstmeisjes, Van straat en plein, de ergernis van Vele voorbijgangers. Voor de politie hebben ze evenmin ontzag als voor eene verscligeschrobde stoep en met eene afgewerkte pruim een pas ge daan spiegelraam met een walgelijk ornament te „sieren" is een hunner geliefde aardigheden. Uit het vervolg van het op den tram gevoerde gesprek maakte ik op, dat dit vijftal geregeld zonder werk is, ook geen werk zoekt of verlangt. Ze zijn de landloopers, de straatslijpers, de baliekluivers onzer gemeente. En welke stad loopt vrij van dit uitschot? Voor de werkloosheid} van zulke jonge mannen voelt niemand iets. Neen, ik mag wel een stapje ver der gaan en zeggen: Deze leegloo- pers van professie brengen den eer lijken werkman, die arbeiden wil maar niet kan, omdat hij geen werkgever vindt, in discrediet. Onnadenkenden en lichtvaar dig oordeelende lieden scheren hem met het werkschuwe straat volkje over denzelfden kam. De Commissie bovengenoemd staat voor eene zware taak. Immers de bedoeling is toch zeker niet, zich te bepalen tot eene enquête, tot een onderzoek en dan met een zucht en een traan over de on gelukkige sociale toestanden alles op het oude te laten. Het kan u als mij immers wei nig schelen, of we weten, dat we aan maag of longen lijdende ge nezing, daarop komt het aan. Nu •eenmaal vastgesteld is de grootte en het gevaar dezer maatschappe lijke kwaal, nu dient eerst en vooral naar het geneesmiddel ge zocht. En zoo ergens dan zal hier goede raad duur zijn. Daar loopen er zoovelen leeg „omdat niemand hen gehuurd heeft; zoovelen in werkmansplunje en in het zoogenaamd heerenpakje der fatsoenlijke armoe. Hongerlijders tnet kaasbolletje of deukhoed, even kaal van jasje als ledig van beurs. Zij hebben allicht een boordje om, maar geen broodje in de maag. Vooral zij zijn te beklagen en die- Hen geholpen te worden. Maar hoe? Spitten kunnen ze niet en tot bedelen schamen ze zich. Soms worden er hartroerende geschiedenissen verhaald van milli- ardairs, die als straatveger of schoen poetser begonnen, en wier kinderen nu tot de grootmachtigen belmoren en misschien vergeten, dat hun grootvader blij was, a's hij een bo terham kreeg van den grootvader van menschen, op wie zij thans uit de hoogte neerzien. Stampers, die in hunne parvenu-verwaandheid er niet aan denken, dat geldzak even min als bedelzak langer dan 100 jaar voor dezelfde woning hangen. Maar dat zijn Amerikaansche verhalen hier belmoren dergelijke dingen tot de zeldzaamste uitzonderingen. En wie te New-York b.v. als schoenpoetser kan beginnen, zou er zich te Haarlem wel tweemaal op bedenken. Het waarom heb ik zeker niet in den breede neer te schrijven. Gelukkig is de winter nu voor bij het zwaarste lijden is geleden, zullen we hopen en do kansen om aan werk te komen stijgen met den dag. Er is geen twijfel aan de heeren der Commissie zullen niet in ge breke blijven om te helpen, waar ze kunnen, te helpen met raad en daad. Doch ook zij, die buiten de Com missie staan, behoeven niet werke loos toeschouwer te blijven bij de werkloosheid. Indien wij allen ons eens ernstig afvragen, of ook wij niet een handje helpen kunnen hier of daar, wie weet, hoe veler nood nog te leni gen valt. Eene aalmoes is vernederend voor menigeen, die zoo graag een eerlijk stuk brood verdient. Bezorgt hem wei-k En sommigen theoretiseeren zoo druk over sociale quaestie en so ciale rechtvaardigheid en sociale dit en sociale dat, dat er de prae- tijk bij overschiet, en zij dus gevaar loopen het verwijt te moeten hoo- ren Uwe fraaie woorden zijn enkel het masker uwer huichelarijVoor u is het niet.,Geen werk Maar uwre gemakzucht en welgedaanheid roert zich liever niet. Leest er het Evangelie nog eens op na, zou men hun kunnen toevoegen en schaamt u LODEWIJK Sr. frankrijk. Nog iets over de feesten ter eere van Jeanne d'Arc. Der geestelijk heid zal het geoorloofd wezen in den stoet vaandels en banieren te ontrollen. Alleen het kruis mag niet worden omgedragen. Wat een breedheid van opvatting niet waar? Ook de vaandels zouden thuis gebleven zijn, indien de Loge het gewild had. Immers zij zal in den stoet vertegenwoordigd zijn met hare banieren en den geheelen blik- slagerswinkel. Jeanne d'Arc en de Loge! De Loge, die Jeanne d'Arc komt ver eeren. de groote, heilige katholieke heldin, 't Is, of men een landverrader het „Wilhelmus" hoort aanheffen! Ten slotte nog deze historische mededeellngVolgens Clemenceau hebben niet de Engelschen, maar heeft de Kerk Jeanne d'Arc ver brand. Zegt het voort Over de Montagnnn-papieren niet bijzonders. Men weet, hoe onze baron Ridder de Stuers, op de alleronbillijkste wijze betrokken is geworden in deze geschiedenis. Slechts het „Handelsblad" heeft zich daarop aan critiek gewaagd en ook haar vroegere correspondent te Parijs, Mr. Israëls, in de „Nederl. Spectator." „De Tijd" neemt in haar hoofd artikel van gisteren de partij op van onzen Gezant en straft beide Handelzblad. Correspondenten even gevoelig af. Zoo mogelijk komen we later even daarop terug. ITALIË. Nog enkele bijzonderheden over het jongste openbaar Comistorie (18 April). Om 11 uur begaven zich de nieuwe Kar dinalen naar de Sixtijnsche kapel, waar zij opgewacht werden door de andere te Rome verblijvende Kardi nalen. Na den eed afgelegd te hebben bleven zij alleen in de kapel, terwijl de andere processiegewijze de zalen door trokken, welke voor de zaal der za ligverklaringen gelegen zijn. Driedui zend vreemdelingen bevonden zich al in de zaal, meest pelgrims uit de diocezen der prelaten, zoo pas tot het kardinalaat verheven. Toen de pauselijke stoet naderde hief het koor, onder leiding van Pe- rosi het „Ecce Sacerdos magnus" aan. Op zijn troon gezeten aanhoort de Paus de acte van gehoorzaamheid, uit gesproken door elk der oudere Kar dinalen. Vervolgens gaf Z. H. een teeken aan de kardinalen Steinhüber, Segna en della Volpe, die in de Sixtijnsche ka pel de nieuwe Kardinalen gaan afha len. In plechtgewaad schrijden deze binnen. De patriarch van Venetië is de eerste, Kard. Lorenzelli de tweede, Kard. Mercier sluit den stoet. Een voor één komen zij bij den Paus, kussen hem den voet en de hand en ontvangen van hem den vre dekus. Daarna geven de reeds vroeger ge creëerde Kardinalen hun den vrede kus. Daarna komen zij van 's Pausen troon terug, de ceremoniarius slaat hun het kapje der Cappa op het hoofd, terwijl de H. Vader hun daarop den breedgeranden Kardinaalshoed onder afroeping der hemelsche zegeningen op 't hoofd plaatst. Daarmee was de eigenlijke plech tigheid afgeloopen. BELGIE. Volgens het „Bandelsblad van Antwerpen" is er in ministerieele kringen hoe langer hoe meer sprake van een kabinet de Trooz. Daarin zouden zitting nemen Liebaert, Descamps-David, Ren- kin, de Lantsheere, Henry Delvaux en de Broqueville. Deze laatste zou minister van landbouw worden, de Lantsheere van justitie, Liebaert van finan cien en baron Descamps-David van Buitenlandsche zaken. De Trooz zou de portefeuille van binnenlandsche zaken houden, doch het onderwijs zou er af gescheiden worden en deze portefeuille toege kend aan Henry Delvaux. Voor het departement van oo log worden twee namen vooruitgezet generaal Hellebaut en generaal Timmermans. Korte Berichten. Lacava is tot minister van financiën, Marco Pozzo tot onder-staatsecretaris benoemd in het Italiaansche Kabinet. In de Doema spraken gisteren alle partijen hare afkeuring uit over de mishandelingen, die in de Russische gevangenissen plaats vinden Een onder-commissie is door de commissie uit de Fransche Tweede Kamer gtsteren benoemd, om de 3000 stukken te onderzoeken uit den Mon- tagnini-boedel Weer een nieuw Ministerie in Mon tenegro Op die manier krijgt ieder een 'n beurt! Naar men verneemt, zijn negen ge vangenen, zwaar geboeid, te Tanger aangekomen. Zij zouden de moorde naars zijn van den Franschen dokter Mauchamp. Voor de eerste maal is een buiten landsche hoogepriester aan het Chi- neesche hof ontvangen, 't Is Otani uit den Bhoedisten-tempel van Kioto (Ja pan). Uit ons Parlement, Nog iiield het taai debat der taaie crisis aan, Nog bleven links en rechts elkander mis verstaan.... en op die manier is allicht weder een dag verloren, hoewel we nu licht genoeg hebben gekregen. Eéne zaak is nu opgehelderd het advies door Schimmelpenninck, voorzitter der Eerste Kamer, aan de koningin verstrekt, en openhaar gemaakt door Minister de Meester, is gepubliceerd door een misver stand. De heer Sohimmelpennick had er geen permissie voor gege ven, gelijk de heer Lohraan beweer de en naar waarheid beweerde. Maar een „men" en die hebben altoos vrij liegen! had minister de Meester verzekerd, dat de heer Schimmelpenninck wèl verlof had gegeven tot publicatie. Zoodat de heer de Meester dit meende te kunnen beweren, [tegen de verkla ring des heeren de Savornin Loh- rnan in. De Meester en Lohman gaan in deze dus vrij uit; alleen de „men" die een hoog staats ambtenaar zou zijn draagt de schuld van 't misverstand. En zijn we nu wezenlijk zooveel wijzer geworden over het verloop der crisis? Er is een en ander op gehelderd, maar de eigenlijke kern blijft even donker. Het zoeklicht der reclitsche sprekers heeft veel belicht, maar wie lichtschuw zich bergt voor de stralenbundels De aandacht verdient vooral deze verklaring van Min. de Meester, uitgelokt door Van Karnebeek (li beraal) „Deze beginsel-quaestie stak er in het blijvend gedeelte, dat de dienst beperkt werd en daardoor de persoonlijke en financieele lasten minder drukken zouden op de natie die lasten te verminderen zouden schade voor 's lands weerbaarheid, dat was het doel." Met *die verklaring was de heer Van Karnebeek tevreden, wat den heer de Meester een„Dat doet me plezier!" ontlokte. Of dit ironisch bec'oeld was? Men weet het uit onze overzichten tijdens de Staal verwikkelingen, dat Van Karnebeek het minister Staal niet weinig las tig maakte. Niet als een" sarrende oppositie-drijver zonder beteekenis, maar als een scherp '.innig criticus van 's Ministers plannen. Voornaamste spreker gisteren was andermaal de heer Heemskerk, die, zakelijk en kloek, dr houding der Regeering en van zijne vrienden in het licht stelde. Bijzonder verdient nogde aandacht deze verklaring des heeren Heems kerk: „Ik ben niet tegen een „Ca binet d'Affaires", een gemengd Ka binet, maar onder bepaalde voor waarden. Links moet ons dan anders bejegenen en er moeten deugdelijke, duidelijk omlijnde con dities zijn. Deze verklaring wijst er op, dat er of zekere kentering in de mee ningen rechts gekomen is, of wel dat sommige leden der rechtsche groep het lang niet eens waren met de adviezen in sommige hun ner partij-organen. Den heer Thomson kunnen wij als spreker onvermeld laten. Zijne rede over psychologische oogen- blikken deed weinig ter zake. Twaalf of zeven leden in de Commissie van voorbereiding voor de drie gereedliggende verzekerings wetten De regeering was voor 12, de heer Van Karnebeek voor 7. Oud-Minister Loeff betoogde, dat in eene commissie van 12 de even redige vertegenwoordiging der par tijen tot haar recht zou komen, wat met het getal 7, in aanmer king genomen de vier hoofdgroe pen in de Kamer, niet het geval w ezen zou. De regeering kreeg gelijk en het amendement Van Karnebeek werd verworpen met al de stemmen van rechts en de meerderheid der Unie- libeialen. Dit gehaspel is nu ten einde, maar niet het gehaspel. Voortduren zal dat en misschien nog scherper worden, tot de Statenverkiezingen daar zijn. Vervolgens krijgen we van zelf, wat de heer Thomson het psycho logische moment noemde. Of liever het beslissend oogenblik voor de regeering, dat het niet beurtelings op het eene of op het andere been kan staan, maar met beide voeten op den bodem van een scherp af gebakend partij-terrein. En kan het dat niet, dan zal af treden de eenige boodschap zijn. Daarmee verkrijgen we dan allicht een zuiverder parlementairen toe stand. Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. Het diner ten Hove voor de leden van den Amsterdamsehen Gemeente raad is niet, zooals medegedeeld is, Zaterdag 27, doch Vrijdag 26 April, te zeven uur. Het diner van de civiele en mili taire autoriteiten is Zaterdag 27 April, te zeven uur. 's Prinsen jaardag. De verjaardag van prins Hendrik is te Apeldoorn gevierd door het uit steken der Nederlandsche driekleur en hier en daar de vlag van Mecklen burg. Deze huldebetooging was thans, in tegenstelling met vroeger, nagenoeg algemeen. Op het paleis Het Loo kwamen een stroom van telegraphische gelukwen- schen en tal van bloemstukken, waar onder ook een van onze gemeente. De felicitatieregisters werden druk ge- teekend. Het belangrijkste der feestviering kwam gisteravond. Aan den fakkel optocht werd door tal van vereeni- gingen deelgenomen, sommige in uni form. Behalve de muziek van de „Har monie" zong een groot mannenkoor het oude Wilhelmus op het bassecour voor 't paleis, onder directie van den heer Henri Stokhuijzen. Zomerreces Tweede Kamer. Een der Haagsche medewerkers van de Telegraaf meldt Er gaan stellige geruchten, dat de Tweede Kamer voornemens zou zijn, het zomerreces dit jaar aanzienlijk in te krimpen, teneinde de schade in te halen, die door den langen duur der crisis is ontstaan. Men spreekt er zelfs van, dat de Kamer tot in Juli zal vergaderen. Het Kamerlid Taima. Het Kamerlid de heer A. S. Talma is Donderdagavond naar Zwitserland vertrokken, teneinde wegens familie omstandigheden eenige dagen in Davos te verblijven. Goudsprookjes tooverlied en de Kinderwetten. Door den minister van Binnenland sche Zaken is den inspecteur van den arbeid opgedragen, een onderzoek in te stellen in hoeverre de opvoeringen van Goudsprookjes tooverlied in strijd zijn met de Kinderwetten. Provinciale Statenverkiezing. ENKHUIZEN. Door de R.K. Cen trale kiesvereeniging is tot candidaat voor het lidmaatschap der Provin ciale Staten gesteld in de vacature- Hartkamp, de heer Bos. notaris te Hoorn. HOORN. Door de liberale kiesver eeniging te Beets is dr. K. H. M. v. d. Zande candidaat gesteld voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten. Retraitenliuis. De bouw van het retraitenliuis te Venlo, is gegund aan den laag- sten inschrijver, den heer Fr. Paes te Venlo, voor de som van f 87,648. Sanatorium. Men meldt uit Katwijk aan Zee aan „De Ned." dat aldaar in de duinen een mooi, schilderachtig ge legen Sanatorium zal worden op gericht, bestemd voor lijders aan tuberculose en klierachtige kinde ren. De inrichting, waarin plaats zal wezen voor 100 bedden, zal weldra worden gebouwd. Het stoompontveer te Velsen. Uit het rapport door de commissie voor het Noordzeekanaal 17 dezer aan de Kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam wordt ver klaard, dat de verwachting door de commissie uitgesproken in haar vorig rapport, omtrent de regelma tige verzorging der bediening van het veer, geheel is in vervulling gegaan. Van 1 Juli1 Nov. 1906 is het gewone verkeer geen oogen blik gestoord geweesthet tram verkeer ondervond slechts tweema len eenig oponthoud en wel op 21 en 29 Juli, gevolgd van de ver wisseling der ponten op 21 Juli in den laten avond en van een kleine onachtzaamheid van het bedienend personeel op 29 Juli. De gemiddelde duur van den overtocht bedroeg in Juli 4 min. 42 sec., in Augustus 4 min. 35 sec., in September 4 min. 29 sec., in October 4 min. 16 sec. Hierbij is te bedenken, dat 4 min. 16 sec., het cijfer voor October, den duur van den overtocht voorstelt met inbegrip van het ontruimen der pont door de voetgangers en rij tuigen en het weder beladen dei- pont door personen en wagens. Ook van het tijdvak van 1 Nov. tot heden kan worden getuigd dat het oordeel over den dienst onver zwakt gunstig is gebleven, wat van meer belang nog is dan voor de voorafgaande periode. Immers in de wintermaanden is gedurende eeni- gen tijd de ijstoestand op het Noord zeekanaal ingetreden, de toestand die door velen werd aangemerkt als de critische periode voor den veerdienst. Welnu, in die dagen van ijsbezetting heeft de veerdienst op volkomen normale wijze plaats ge had en hebben de ponten als in de zomerdagen den overtocht regelma tig en vlug volbracht. JanusTroelstra. De heer Troelstra sprak over de vermindering van het blijvend ge deelte in de Tweede Kamerzitting- van 19 December 1905 Deze maatregel van den Minister, kan moeilijk worden genoemd een hervorming. Een hervorming on derstelt te zijn een onderdeel van een plan van verandering, een wij ziging in een systeem. Maar het is reeds door de heeren Mareliant en Thomson gezegd van eenige wij ziging in systeem, van eenig doel- optreden van den Minister is in deze niets gebleken. De 6 maandelijksche oefentijd, vervolgde deze spr. „zou, indien de Minister werkelijk wenschte een volksleger, daarmede in verband hebben kunnen worden gebracht met de afschaffing van het blijvend gedeelte, die wij na incidenteel en los van elk stelstel krijgen. Oude plunje 17 April 1907. Ik begrijp volkomen, dat de Rechterzijde alle moeite doet de beteekenis van dit votum tot de kleinst mogelijke proportien terug te brengen en er aan te ontnemen haar ware beteekenis, dat het ge richt was tegen het volksleger en bezuinigingen op militair gebied. Immers, deze beide hervormingen mogen zich verheugen in toene mende populariteit bij het volk en in het leger. Men is dus be schroomd voor de kiezers in dit licht te moeten verschijnenwij zijn het geweest, die ons daartegen met kra- ht en succes hebben verzet. Nieuwe plunje! „De Tijd." HAARLEMSCHE AGITE MA HON AGITATE. Jft He J|C jjc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1