Dinsdag 23 April 1907. No. 6568 32s,e jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. mm- BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 4 uur. ^REAUX: St. JANSSTRAAT 1, Inierc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden voor Haarlem1.20 (,or de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 BLAD verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meerB 0.10 Groote letters worden berekend naar paats ruimte, DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE -i CONTANT Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etranstère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Paria, Slbis Faubourg Mont,mart re. FRANKRIJK. ^ver de Montagnini-papieren zul- 6,1 We nu en dan nog al iets te le'<leii hebben. De N. R. Ct., die 'laar eerste blad van Dinsdag »Verrukkelijken" brief overdrukt ("cht door een priester aan Mgr. Itotagnini, waarin deze „Beste keltje" heet en voorgesteld wordt s een overgegeven lichtmis, bevat ften morgen het protest van Kard. ;hy del Val. 's 't om de lichtzinnigheid van ten Parljschen correspondent, in 11 brief van gisteren, goed te 'llken den slechten indruk zoo- -1 mogelijk weg te nemen? 6e brief van Kard. Merry del is gericht tot de pauselijke "hegenwoordigers in de verschil de landen, en behelst de op- dht m een afschrift er van aan minister va a buitenlandsche -en ter hand te stellen. Kort de feiten samenvattend zegt Kard. Staatssecretaris. .Kelfs als de diplomatieke betrek- '®gen zijn afgebroken, plegen de dingen der gezanten geeerbiedigd 1 Worden en bovenal worden de 'diieven als onschendbaar be bouwd. Er is geen voorbeeld van 't men de archieven van den ver- Hen woordiger des Pausen ooit eft geschonden, en zelfs in die iden, waar die vertegenwoordi- 'r geen eigenlijk diplomatieken st bekleedt, wordt hij met on- rscheiding behandeld. De tegenwerping, dat de nuntia- ür niet meer zou bestaan sedert t Concordaat is afgeschaft, en dat t archief van voor het afbreken r betrekkingen teruggegeven zal irden, heeft volgens ZErn. geen larde. En wel hierom: Vooreerst is het Concordaat nooit ïbtelijk aan den Paus opgezegd, aar bovendien begrijpt ieder, dat e belofte van teruggeven niets doet aan het feit van de schen- bg, en dat de Fransche regeering lór' de teruggave kennis kan ne en van alle stukken. [Maar afgescheiden van overwe- ngen van diplomatieken aard, is H°duidelUjk, dat de Paus, als hoofd in de katholieke Kerk, de gewone imiddelijke geestelijke jnrisdictie ïeft over alle katholieken, geeste ken zoowel als leeken; diensvol- Ins heeft hij de bevoegdheid met zonder bemiddeling van een tus- henpersoon in vei binding te staan let de katholieken. Dat recht van sn Paus, gegrond op de instellin- n der Kerk, is openlijk geschon m door de Fransche regeering. Er is een ander zeer ernstig be taar, vervolgt ZEm., en wel dit: ider de papieren van 's pausen irtegenwoordiger kunnen zich pa- eren bevinden, die betrekking ibben op geheimen, waarmee de r en het geweten van zekere per- uen gemoeid zijn. Zelfs heteen- mdig natuurlijk recht vordert de rbiediging van zulke geheimen. Ook spreekt de Kard. Staats- cretaris van de drie Parijsche istoors, die door den H. Vader t gewapend verzet heetten aan- ispoord te zijn, en zegt, dat zij ischuldig zullen blijken, wat ook tgekomen is, gelijk het proces- 'uin bewees. Nu poogt de regeering wel door lerlei lichtzinnige briefjes, zeer rdachte openbaarmakingen van tnmige praatjes en dergelijke Mgr. ontagnini en den H. Stoel iQ een lerongunstigst licht te plaatsen, >ch al bleek dat alles waar, de handdaad van de wettelijke in- 'aak blijft er niet minder eene handdaad om, eene schennis van traditie en gebruiken bij de piomatie. Wie zich zelf op die anier publiek aan den schandpaal stelt, heeft eigenlijk geen rechter meer noodig. Ook de kruisen mogen m den optocht ter eere van Jeanne d'Are te Orleans worden meegedragen. Glemenceau gaf op dat punt toe. Zoo lang er echter geen zekerheid is, dat de vrijmetselaars zich ont houden zullen, kan Mgr. Touchet, bisschop van Orleans, geen beslissing nemen. Het kerkelijk recht im mers gedoogt niet, dat geestelijk heid en vrijmetselarij in denzélfden stoet samengaan. BELGIË. Waarom de ministerieele crisis in België nog niet opgelost is'? Volgens den Brusselschen correspon dent der Parijsche Matin" staat het vast, dat de koning een andere opvatting ten aanzien van den Congo is toegedaan dan de Kamer, maar hij wil deze, die onnoodiger- wijze de regcering in de minder heid heeft gebracht, een lesje geven en daarom zal de crisis vermoe delijk niet voor het einde der week opgelost zijn. Wat den Congo betreft, meent- de Kamer, det haar het recht toe komt de begrooting te behandelen en vast te stellen, zoodra deze een Belgische kolonie zal zijn geworden. De Koning beschouwt deze opvat ting als een bewijs van wantrou wen van het land, waaraan hij zijn geheeie leven heeft gewijd en thans nog den Congo zal schenken, en deze opvatting wordt door vele Belgen gedeeld. Anderen zijn van meening, dat de Koning zijn eigen rol te zeer overschat en wen- schen, dat hij den weg blijft be wandelen, door de Grondwet aan gewezen. Dit is het voornaamste punt van geschil, dat naar men hoopt dank zij de bekwaamheid van den heer De Trooz uit den weg zal worden geruimd. ENGELAND. Er moet al oneenigheid geweest zijn den eersten dag, dat de Koloniale bij eenkomst gehouden werd. Lord Elgin meende, dat alleen het zevental eerste ministers der Koloniën aan de bijeenkomsten zouden deelnemen, en niet de overige. Toen deze laat- sten echter dreigden, dat zij binnen 24 uren Engeland verlaten zouden, in dien lord Elgin's meening gehandhaafd bleef, mochten alle ministers zitting nemen. Toch verluidt, dat de zaak nog niei geheel in orde is, waarvoor als bewijs wordt gegeven, dat buiten de eerste ministers nergens de naam van anderen als spreker genoemd wordt. Den Ben Mei zullen allen, eerste mi nisters en andere ministers getorpe deerd worden. Op de manier echter van schutter Musch „Voor 't Vader land te sneven, En toch te blijven le ven." Immers de vloot-revue, waar toe de heeren uitgenoodigd zijn, wordt gevolgd door een spiegelgevecht, waar bij het groote slagschip, dat de heeren dragen zal, door tal van onderzeesche booten en torpedo-booten moet aan gevallen en in den grond geboord worden. Een moderne ontspanning! SPANJE. In Spanje zijn de algemeene ver kiezingen Zondag 1.1. op de gebruike lijke wijze verloopen. Te Madrid b.v. zijn een paar stem bussen vernield, een republikeinsch commissaris heeft een revolverschot gelost op een sectie-commissarisel ders moeten een paar dooden geble ven zijn, hebben er aardige kloppar tijen plaats gehad en dergelijke ding. sigheden meer. De uitslag is volgens de ochtend telegrammen de volgendegekozen zijn 180 conservatieven, 50 liberalen, 30 republikeinen, 8 katholieken en 2 onafhankelijken. Wat te verwachten viel. lederen dag hoopt men op de ge boorte van het vurig verlangde Ko ningskind. Korte Berichten. Het eene bericht uit Marokko meldt, dat de Sultan bereid is, om aan alle Fransche eischen te voldoenhet an dere meldt, dat het antwoord uit gaande van het Magzen zeer lang en zeer onduidelijk is. Koning Leopold heeft wegens de minister-crisis zijne reis naar Frank rijk moeten uitstellen. In de provincie Posen circuleert een verzoekschrift aan Z. H. den Paus be treffende 't onderwijsin den godsdienst. Eene kleine 150.000 handteekeningen bevat het. Gisteravond meldde de „N. R. Ct.", dat haar correspondent zich vergist had. In haar ochtend-telegram over de ontmoeting tusschen koning Victor-Emanuel en Koning Alfonso nam zij de wenschen van sommige lie den voorde werkelijkheid. Als vergoeding voor deze „teleurstel ling" geeft de „Tribuna" (Rome; het nieuwtje, dat Koningin Helena zoo wat pruilt. Er moet een „standje" ge weest zijn tusschen de Montenegrijn- sche prinsen, haar broers, en haar ko ninklijken gemaal. Oorzaak het roekeloos gooien met geld der betrekkelijk arme prinsen. De journalist Geck te Mannheim weigerde door het afleggen van ge tuigenis voor de rechtbank het re dactie-geheim te schenden. Daarom werd hij gegijze'd. Zijne ambtgenooten in de pers trokken echter zoo flink partij voor hein, dat hij Vrijdag stil letjes op vrije voeten gesteld is. In ietwat andere beteekenis is 't ook voor de iournalistensolidariteit of de dood. Door Musjin, leider der moordenaars van het Servische Koningspaar, is verklaard, dat hij dezer dagen opzien barende onthullingen zal doen. Het vorstelijk bezoek aan de hoofdstad. Het gevolg van H. M. de Ko ningin gedurende het verblijf inde Roofstad bestaat uitde groolmees teresse de hofdames jonkvr. van Haersma de With, baronnesse Sloet van Marxveld, den opperkamerheer den chef van het militaire liuis, den grootmeester (bn. Sirtema van Grovestius), den opperhofmaar schalk, den opperstalmeester, den ceremoniemeester graaf v. Rand wijk, den kamerheer-ceremon'emees- ter bn Taets van Amerongen, de adjudanten kolonel bn. v. Tuijll v, Serooskerken, majoor van Hoog straten luit. ter zee le kl. jhr. von Mühlenjhr. van Geen, ka merheer en particulier secretaris; de ord. officieren jhr. van der Wijck; baron van Hardenbroek van Lockhorst. Verder is Hare Majesteit verge zeld door den directeur van liet Kabinet der Koningin. Mevrouw van Loon, dame du palais, en de kamerheer in buiten gewonen dienst, baron Tindal en baron Roëll, doen tevens dienst gedurende Hr. Ms. verblijf in de hoofdstad. Prins Hendrik bracht hedenoch tend 10 uur een bezoek aan het gesticht van de Deulsche Seemans und Stadtmission" aan den Binnen kant No. 3. De Koningin-Moeder. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin-Moeder heden te 5.24 uur stadstijd aan het Centraalstation aankomen voor haar vertoef te Am sterdam tot Vrijdag. Aan het Centraal-station. Amsterdam's Hooge Gasten, H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden, kwamen gisteren te 5.56 stadstijd aan het C- St. aan. Reeds lang te voren was een ruim ged3elte van het eerste perron voor de Koninklijke wacht kamer afgezet, en op het vrij ge houden terrein vereenigden zich de dames en heeren, die de Hooge Bezoekers aan den trein zouden opwachten Precies op tijd stoomde de Ko ninklijke trein binnen, en H M. de Koningin, opgewokt en blozend van gezondheid sprong op het per ron, onmiddellijk op den burgemees ter toeloopend, dien Zij hartelijk de lmnd drukte.Onmiddellijk volgde Prins Hendrik, in geueraals-uni- form groot tenue. De vorstelijke personen onderhielden zich eenige oogenblikken met verschillende be kenden, die gelegenheid hadden van zeer nabij te aanschouwen, hoe uitstekend H. M. er uitziet. Zij droeg een fraaie lichtblauwe robe princesse met bijbehoorende man- tille en hoed. Onmiddellijk na aankomst be gaven zich de Koningin en de Prins met het gevolg in de Koninklijke wachtkamer, waar een kleindoch- van den heer Westerwoudt M. M. een ruiker aanbood. Op den Dam. Klokke zes werden de rijtuigen bestegen en weinige tellen later kondigde het afrijden van 's bur gemeesters rijtuig de nadering van den stoet aan. Een oorverdoovend gejuich steeg op, toen H. M. en Z. K. H. voor het buiten wachtende publiek zichtbaar werden Even vóór het wegrijden van het Konink lijke rijtuig werd door den jonge heer Van der Horst der Koningin een mooie bloemruiker overhandigd, op de linten waarvan de woorden gedrukt stonden: „Welkom aan het Koninklijke Echtpaar, Nat. Oranje Bond: Wat ook vall'Trouw staat Pal." H. M. drukte den klei nen gever hartelijk de hand. Wel dra was de stoet in vollen draf en we?d onder daverende hoera's van de samengestroomde menigte het Damrak opgereden. De vaandels en banieren bogen zich.... H. M. neeg vriendelijk naar alle zijden, wuifde den duizenden met de hand haren dank toe voor den jubel,die zich aan beide zijden van den weg voortplantte, hartelij k en geestdriftig warm en welgemeend als altijd. De politie had moeite de juichen de massa binnen de afzettingen te houden, hier en daar golfde de lijn bijwijlen ietwat naar buiten, maar aanstonds was het gevaar bezworen, al kostte het dan ook enkele oogen blikken groote inspanning. Het wil de ons voorkomen dat er dit jaar drukker dan anders werd gevlagd. Heden, Dinsdag, zullen door Hare Majesteit de gebruikelijk audiënties aan militaire en civiele autoriteiten worden verleend en wel respectie velijk te 1.30 en te 4 uur 's na middags. Z. K. H. de Prins zal zich, naar wij reeds meldden, des morgens te 10 uur naar het „Eckardt Haus" op den Binnenkant, het gebouw van de „Deutsche Seemanns Mis sion" begeven. De eerewacht zal morgen betrok ken worden door een detachement van het 7e regiment infanterie on der commando van den kapitein jhr. Bourier. den le luitenant Ben- newitz en den 2e luitenant Ten Have. i e staf muziek van het regiment zal zich van 12.30 tot 1.30 voor het Paleis op den Dam doen hoo- ren, en het volgende programma ten uitvoer brengen 1. Immer fesch Marsch, Eilenberg. 2. Ouverture Banditenstreiche, Suppé. 3. Fantasie a. d. Operette „Die lustige Wittwe", Léhar. 4. Petite Tonkinoise Schottisch, Toncin. 5. Venus auf Erden, Walzer, Lincke. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Naar men meldt, is te Rot terdam ten opzichte van de verkie zing voor de Prov. Staten overeen stemming verkregen wat betreft het stellen van candidaten tusschen alle liberale en vrijzinnige kiesver- eenigingen. De heer A. R. Zimmerman heeft de hem aangeboden candidatuur voor dhuict V aanvaard. De neer C. P. Zaayer, voorzitter der rril. Rotterdam enz. der Holl. Mij. ven Landbouw, aanvaardde de candi 1 ttunr voor Sliedrecht. De laatste ponny. De laatste der zes ponny's, welke onze Koningin, toenmaals Kroon prinses, in 1885 van Koning Wil lem III ten geschenke ontving, is thans ook gestorven, en bij de an deren in het Koninklijk Park be graven. Oranje-Nassau's-Oord. Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van de belangen van verpleegsters en verplegers „Nosokomos" heeft een adres aan de Koningin-Moeder ge zonden, waarin betoogd wordt, dat als adjunct-directrice iemand noodig is, die kennis heeft van ziekenver- plegen als vak. Genoemd bestuur dringt derhalve erop aan, dat bij benoeming van een adjunct-direc trice de keuze zal vallen op een gediplomeerde verpleegster. Burgemeester van Tilburg. Men meldt ons uit Cuyk Naar men uit vertrouwbare bron verneemt, komen op de voordracht voor burgemeester van Tilburg, van den Commissaris der Koningin, de volgende namen alphatetisch voor, de heeren P. F. Bergmans, te Til burg Van der Does de Willebois, te Wateringen, en J. van de Mor tel, burgemeester alhier. (Tel.) Ook een Anti Revolut. Landdag. In de vergadering der Centrale Anti-re volutionnaire Kiesvereeni ging in het Staten-district Middel- harnis werd 'n motie aangenomen, waarin in de eerste plaats erkend worden de vele en go3de diensten, door het centraal-comité met en naast haar voorzitter, dr. A. Kuyper, gedurende tal van jaren der partij bewezen. Men is echter van oordeel, gelet op de vele en machtige ingrijpende vragen bij den socialen en Staat kundigen toestand van onzen tijd, dat meer en intiemer overleg der partijgenooten noodzakelijk is ge worden. Daarom wenscht men, dat, met behoud van de bekende deputaten- vergadering, bovendien aan afge vaardigden van centrale anti-revo- lutionnaire kiesvereenigingen gele genheid worde gegeven, om in een jaarlijkschen landdag rapporten met resolutiën te verkrijgen omtrent de kwestiën, die de aandacht van alle Staatkundige partijen vragen, waar toe het centraal-comité dan ook wordt uitgenoodigd, opdat het onder zijn leiding kome tot de organisatie van zulk een landdag, met instel ling van een definitief bestuur, door de afgevaardigden op den landdag zelf te kiezen. Loonlijsten. Door den heer L. H. W. Regout, bestuurder der Commanditaire \ren nootschap, die te Maastricht de porselijn en muurtegelfabriek Mosa en de glasfabriek Stella exploiteert, is een loonlijst gepubliceerd, waarop vermeld wordt wat ieder der 1230 arbeiders gemiddeld per dag heeft verdiend in de laatste zes maanden van 1906. Daarbij zijn onderschei den 565 arbeiders boven 19 jaar, waarbij 110 beneden de 23 en 363 gehuwden, 117 ongehuwde vrouwen boven de 19 jaar en 52 tijdelijke arbeiders van de overige 496 zijn 67 jongens en meisjes van 18 jaar, 81 van 17, 63 van 16, 66 van 15, 67 van 14, 114 van 13 en 34 van 12 jaar. Het fabrieksreglement schrijft voor opname in de fabriek den lSVjj-jarigen leeftijd voor, doch deze bepaling kon niet worden gehand haafd, wegens onvoldoend aanbod en in hoofdzaak doordat vele jeug dige arbeiders elders reeds op 12-ja- rigen leeftijd aan het werk gaan. Deze publicatie, ofschoon niet in den smaak vallend van vele arbei ders, die om meerdere redenen er de voorkeur aan geven dat hun verdiensten onbekend blijven, wordt door den heer Regout noodzakelijk geacht ter bestrijding van onware voorstellingen, die vooral van soci alistische zijde meermalen omtrent het bedrag der loonen worden ge geven. 't Ongeluksgetal. Na de crisis, die 4 maal 13 is 52 dagen heeft geduurd, staan morgen de afdeelingen der Tweede Kamer voor de taak, 13 onderwerpen te onderzoeken. Eerst was de ver deeling zoo: 4 stuks Vrijdagj.l. en de rest morgen, maar het „noodlot" of het „blinde toeval" wat wil men heeft 'taldus beschikt, dat de crisis-debatten te lang duurden, zoodat het Vrijdag te laat werd voor het afdeelingsonderzoek en de 4 plus 9 is J S^nummers tergend bijeenkwamen. uat ziet er al onheilspellend uit. Maar er komt meer. Zoodra, na de afdeelingen, de Tweede Kamer in openbare zitting bijeenkomt, vindt zij, behalve de interpellatie- Schaper, weei 13 wetsontwerpen op de agenda. Dat is al te bar. Nu is er aan dat 13tal punten voor 't afdeelings onderzoek niets meer te doen. De Kamer zal daar met doodsverachting aan moeten beginnen. M&ar wat die 13 stuks voor de openbare zit tingen betreft, zou niet een der linksche heeren rechts lacht natuurlijk om dat 13-bijgeloef spoedig voorstellen er eentje bij of af te doen \Y at denkt b.v. Dh. Lieftinck ervan 1 Hij zou zoo aan zijn be kende Kraus-motie een waardig pendant kunnen geven. (Rsbd.) Wijziging arbeidswet. In zake de door de inspecteurs van den arbeid voorgestelde wijzi ging (algemeene maatregel van be stuur, art. 4 Arbeidswet) is door de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Hengelo het volgende advies aan den Minister gezonden Afgescheiden van het stelsel der wet, en alzoo den maatregel van bestuur alleen als zoodanig beschou wende, kannen wij ons in 't alge meen met vorm en inhoud daarin wel vereenigen. Enkele opmerkin gen mogen echter hier een plaats vinden Art. lb. Dat door personen be neden 16 jaar, die den gehcelcn dag op fabriek of werkplaats in magazijn of winkel werkzaam zijn, na des avonds 7 uur nog loopwerk zouden worden* verricht, vindt dezer zijds geen verdediging. Maar een absoluut verbod, onafhankelijk van aard en duur van den dagarbeid gaat naar onze meening wel wat ver. Wij vermoeden evenwel dat een absoluut verbod wordt voorde NIEUWE BAARLEMSCHE EODRANT AQITE MA MOH AGITATE. ■>0 O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1