No. 6571 32ste jaargang. Vrijdag 26 April 1907. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. buitenland. Uit de Pers. BINNENLAND. Editie 2 uur. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. öUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paatsrnimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT Hoofdagenten yoor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère:- G. L. DA.UBE <fc Co., JOHN F. JONES, ac., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Uit ons Parlement, Minister Fock mag zich geluk- wenschenhij heeft zijn ontwerp er heelhuids doorgehaald, want de Geinig beduidende wijziging, die hij er in heeft moeten aanbrengen, verdient ternauwernood vermelding. In den heer Plate (liberaal) had ('e minister een gevaarlijk tegen- gander, partijgenoot- tegenstander Natuurlijk. Daar tegenover stond ''e steun van het lid van Deventer Hrijz. democraat), die als oud-gast °Ver Indië mag meespreken. Met den miuister van Koloniën was «Je heer Van Deventer het daarin eens, dat vermeerdering van middelen voor Indië driDgend noo- dig is. Eén voor één bracht spreker 'de bezwaren tegen 's ministers ontwerp Ier sprake en toonde met voor beelden aan, dat er voor Indië geen (luaestie wezen kan van bescherming u°r inlandsche nijverhe d, wijl er Ilagenoeg geen inlandsche nij ver beid bestaat Voerde de heer van Deventer de •lava-ihee en die uit China aan, °m de waarheid van zijn beweren te doen tasten, dat tariefsverhoo- de eigenlijke bevolking niet drukken zou, de heer Bogaerdt (Katholiek) ook een Indische spe cialiteit, bleek naderhand van het zelfde gevoelen. Hij wees b, v. op de inlandsche meubelen, die met geen mogelijk heid door buitenlandseh fabrikaat fe verdringen zouden zijn. Ook niet, al waren zij vrij vau invoerrecht. Dat de fiscus te hooge eisclien stelt, gelijk de heer Plate beweerde, kon de heer Van Deventer even min toegeven, en hij bewees, dat het wijzen op Britsch-Indiëpn dezen geen steek hield. Minister Fock kreeg op die ma aier gemakkelijk werk. Alleen tegen den heer Plate behoefde hij zijn ontwerp te verdedigen, eene ver dediging welketegemakkelijker viel, nn Van Deventer en Bogaardt de Argumenten des heeren Plate reeds grootondeeis ontzenuwd hadden. Ee eenige grief des heeren Van De venter was, dat het ontwerp een te ingewikkelden vorm bezat. We zouden haast zeggen: dat hoort er zoo bij. Als regeeringsstuk- ken, belastingbiljetten, notarieele geschriften en dergelijke van dien aard waren, dat een goed ontwik keld man er direct in thuis kan zén en niet in wanhoop zijn haren moet uittrekken, om dien,, geleer den" poespas te begrijpen, waar bleef dan „de eerbied" voor deze dingen 't Zou gaan als met sommige menschen, die zich een zoogenaamde reputatie maakten. Een prikje, het gas ontsnapt ener schiet niets over. De heeren Van Citters en Tak kregen van den minister beiden een antwoord, waarmee zij tevreden konden zijn. Uitvoerig bespreekt de minister het recht op het zout, met de cijfers aantoónend, dat hij eigenlijk in zijn ontwerp minder vergegaan was, dan hij had kunnen gaan. Voor onze lezers is dat alles ech ter geen lepeltje zout waard. Zonder hoofdelijke stemming werd het ont werp aai]genomcn. Het voornaamste van dit ontwerp is wel ditHet beoogt de Indische geldmiddelen te versterken. Naar schatting zou die versterking op f 1.200.000 be- lekend kunr e.i worden. Het algemeen tarief van 5% in voerrecht bi ij ft in wezen, maar een bepaald getal artikelen, die vroeger in de termen vielen van uitzonde- ringshefiingen tot een maximum van 10 pet. zullen nu tot 12 pet. betalen. Vroeger waien paarden vee en pbolografie-toestellen vrijthanszijn ook die belast. Levende planten en zaden kun nen vrij ingevoerd worden- Een uurtje en zooveel minuten gebruikte de Kamer vervolgens aan de algemeene beraadslaging over het ontwerp tot afschaffing van liet tiendrecht. i e heer Van Asch van Wijck (anti-revolutionair) had wel eenig bezwaar en toch geen bezwaar tegeu het ontwerp. Een ander liedje zong de heer Pteyne (liberaal). Volgens hem is iii het ontwerp enkel aan de tiendhefi'ers gedacht; als die maar met een flinke scha deloosstelling bedacht worden, is alles morde.D>- tiendplichtigenechter staan in zeker boekje niet dat der uitverkorenen, het tegenover gestelde. De heer Reyne bracht niet wei nig geleerdheid ter markt, welke eigenlijk best achterwege had kun nen blijven. De wetgever zou het tiendrecht ook zonder schadeloosstelling kun nen opheffen volgens het streng recht. De tiendhefiers lijden schade, bij de opheffing der tienden zal hun uit de publieke kas die schade vergoed worden. Wil nu de heer Reyne, dat de Staat op die vergoeding beknibbele i zal? dat hij zegge: „Gij verliest honderd, ik geef u vijftig terug? Zou dat billijk ziju. BELGIË. Het schijnt met de ministerieele crisis in Belgie beter te loopen dan bij ons eenigen tijd geleden en het oogenblik schijnt niet verre, dat een nieuw Kabinet optreedt. Ziehier, wat aan bet „Handels blad van Antwerpen" gisteren uit Brussel gemeld werd. ,Uit inlichtingen uit goede bron blijkt dat de Trooz de portefeuille van binnenlandsche zaken zou be houden, met het voorzitterschap van den ministerraad. Renkin zal de portefeuille van ijzeren wegen krijgenLiebaert die van financiën Del beke, openbare werken en landbouw. De dienst der openbare gezond heid zou afgescheiden worden van het departement van landbouw en, met de wegenis, worden gehecht aan het ministerie van binnenland sche zaken. Het beheer van openbaar onder wijs in allen graad zal, met de wetenschappen en de letteren, den dienst der schoon e kunsten eti het nijverheids- en beroepsonderwijs een nieuw ministerie vormen Men gelooft, dat de titularis ervan zal zijn baron 1 'escamps-David. Het ministerie van arbeid en nijverheid werd aangeboden aan Cooreman, volks ver tegen w oordiger van Gentdoch deze aarzelt. Het ministerie vanbuitenlaudsche zaken is aangeboden aan graaf van Limburg-Stirum. Blijven nog enkel over de porte feuilles van justitie en oorlog." Men ziet hetde mannetjes zijn nagenoeg bij elkaar en mannetjes, die er wezen mogen. FRANKRIJK. Olemenceau houdt voet bij stuk en heeft den prefect van le Loiret doen weten, dat de ambtenaren en het leger niet aan den stoet ter eere van Jeanne d'Arc zu Jen deelnemen, indien de burgemeester de Loge „Etienne Dolet" eene plaats weigeit. Zooals te begrijpen valt, zijn de bewoners van Orleans woedend. Ontzaglijke schade zullen z qden indien Olemenceau zijn z" ,J£; Dan toch blijft de geestelijkheid weg en het kan iets worden alsi ae optocht van den vetten Os te x ai J- maar niet het traditioneele nationale feest van vroegere jaren, dat tiendui zenden vreemdelingen trekt. Morgen of Zondag zal de Loge be slissen, of zij al dan niet meegaat. Besluit zij er toe, dan zulleu vrij metselaars van eldtrs overkomen, want die van Orleans vreezen, dat zij niet opgewassen zullen zijn tegen de bevolking, die kwade voornemens schijnt te vormen. ENGELAND. Een der leden van het Lagerhuis verzocht Sir Edward Grev, minister van Buitenl. Zaken om inlichtingen en wel naar aanleiding van de ver warring, veroorzaakt door de elkaar tegensprekende berichten. Hij noodigde den minister uit om het standpunt der Britsche regeering tegenover de voorgestelde beperking der oorlogstoerustingen aan te geven. De heer Grcy antwoordde, dat de in structies voor de Britsche gevolmach tigden thans in behar.<l"iing zijn, zoo dat hij daarover niet« kon mededee- len en met het oog op het feit, dat rekening moet worden gehouden met de wenschen en bedoelingen van an dere mogendheden, achtte hij het niet onmogelijk, dat nadere mededee- lingen van voorstellen van de een of andere regeering. juist tot de verwar ring aanleiding zouden geven, die de heer By les zoo afkeurt. Nu weet de begon Neen, toch iets meer. Ook dit namelijk, dat de minister liever mond je toe houdt. SPANJE. De Regeering is bevreesd voor de vorming eener partij, die zich tegen de dynastie keeren zal nu in de nieuwe Cortés gekozen zijn33 republikeinen, 17 Catalanisten, 16 Carlisten en 2 zoogenaamde inte- gristen. Mocht dit het geval zijn, dan heeft de Regeering moeilijke dagen te wachten. De openbare opinie begint zich .ezorgd te maken over de interna tionale politiek, waa in Spanje zicli gemengd heeft. Over het bezoek van Koning Victor Emmanuel blijven de meesh bladen volhouden, dat dit zeker doorgaat, evengoed als het tegen bezoek van Koning Alfonso. Niet te Rome op het Vaticaan lacht men met de tijding, als zou Koning Alfonso naar liet Quirinaal gaan maar gelijk we reeds meld den, te Spezzia zou dit tege ibezoek plaats hebben. sassa» Korte Berichten. Akiinoff, oud-minister van Justitie, is tot voorzitter van den Russisehen Rijksraad benoemd. Ook van zijn neef, die te Napels op ergerlijke wijze van zich deed spre ken, beleeft koning Victor Emmanuel weinig plezier. Hij heeft hem, den hertog von Ao-ti' van Napels naar Milaan verplaatst. Bisschop Platon heeft de Doerna verlaten, nu hij tot Aartsbisschop van de Aleoetische eiland verheven is. Een besluit Plato waardig. Socialisten en radicalen der Fran- sche Tweede Kamer zijn het leelijk oneens. Er woidt verwacht, dat het weldra tot eeneonherstelbare breuke ko men zal. Er Een legende. begint weer een legende te loopen. De legende namelijk, alsof geen der vijf heeren, die van rechts door den heer Schiminelpenuinck in consult waren geroepen, in de weken der crisis met r. Kuyper over de crisis gebisogneerd had. Onze mededeeling gaf tot het vormen van dit vermoeden geen 1 minste recht. Door ons is alleen verklaard, dat de heer Schimmelpenninck, gedu rende de crisis, geen woord met Dr. K. over de crisis had gewis seld, mondeling noch schriftelijk. Dit werd opgemerkt, omdat de cor respondent der Zeeuwsche Courant den heer Schimmelpenninck ge noemd had als den aangewezen Minister van Oorlog en het later bekend worden van de rol, door den heer Schimmelpenninck in de crisis gespeeld, het vermoeden scheen te wettigen, alsof er in het onjuiste bericht van dezen corres pondent toch een deel waarheid school. f'et is dus juist, dat Dr. K. niet mee in het consult is geroepen dat hern geen inzage van stukken is verleend; en dat hij geen deel had in de gevallen beslissingen. Maar dit neemt volstrekt niet weg, dat de heeren Heemskerk, Loeff ui Talma herhaaldelijk, en ook de heer De Savornin Lohman eenmaal, zich met Dr. K. in ver binding hebben gesteld, hem van den gang van zaken op de hoogte hielden, en hein raadpleegden. Onder het aldus te zijner ken nisse gekomene nu, was wel, dat aan de Rechterzijde gevraagd was advies, of men achtte, dat de Rech terzijde de Kabinetsformatie zou hebben te aanvaarden, en wie c.q. daaTVOor de aangewezen man zou zijn, maar niet, dat, aan wie ook, persoonlijke opdracht tot Kabinets formatie verleend ivas. Een onder steld feit, waarvoor het bewijs nog steeds uitblijft. B'ijkbaar heeft de heer Schim melpenninck zich bepaald tot de leiders der Rechterzijde die in het Parlement zaten, maar althans vier van de vijf geconsulteerden hebben wel degelijk Dr. K. in de crisis gekend. Zoo verliest de legende veel van haar aantrekkelijkheid voor de op positie. Zoo toch klopt ze niet meer met de theorie. Die theorie brengt meê, dat onze partij een groep marionetten is met een paus aan het hoofd, en waarin alzoo geen verschil van inzicht kan voorkomen of is toegelaten. Marcheeren we nu eendrachtig, dan heel 't: Dat doet de paus!, en gaan we langs verschillende wegen op één doel af, dan heet 't: Arme paus, ge zijt afgezet! Intusschen zullen we, deze theorie ten spijt rustig als antirevolutionaire partij voortgaan, ons onbelemmerd, als een partij van vrije mannen, te bewegen. („Standaard.") Residenzfiihig. Van het publiek sprekende moet ons de opmerking van het hart dat de Amsterdammers zich van jaar tot jaar bij het Koninklijk Bezoek meer „Hoffahig" of laat ons liever zeggen meer „Residenzfiihig" too- nen. De belangstelling in de Hooge Gasten is nog altijd groot, maar uit zich nimmer op voor hen hinder lijke wijze. Van meeloopen met de rijtuigen bijvoorbeeld, wat wij vroe ger nog wel eens gezien hebben, is thans dan ook geen sprake meer. Nu ligt dit laatste bij de uitste kende politic-maatregelen van te genwoordig ook wel voor de hand en bovendien.... een hofrijtuig in draf is niet makkelijk bij te hou den. Maar nu, zooals wij met groote ingenomenheid bemerkten, de Prins der Nederlanden de goede gewoonte heeft geinaugureerd om zich als gewoon burger en te voet door de stad te bewegen, mag het misschien enkele categorieën van onze stad- genooten nog wel eens op 't hart gebonden worden, dat zij de van de zijde van den Prins betoonde vertrouwelijkheid dienen te beant woorden met bescheidengheid hun nerzijds. Ontmoet men den Prins op een wandeling, men groete Z. K. H. eerbiedig én volge Hem niet. („Hbld.") Verkiezing Provinciale Staten. Men seint uit Rotterdam aan het „Hbld." Wij vernemen dat door gezamen lijke Vrijzinnige kiesvereenigingen voor de Provinciale Staten behalve de reeds genoemde alsnog candi- daat zullen worden gesteld in bet tweede district de heeren mr. S. J. L van Aalten Jr. en C. van Dorp, en dat wel tegenover de af tredende antirevolutionairen Voor hoeve en van Staveren, van wie eerstgenoemde zich niet herkies baar stelt. In het vierde district komt tegenover het aftredende an tirevolutionaire lid P. van der Pols te staan de heer E. P. de Mo enj' Rz. Het staartje Spraken wij gisteren van eene „vergissing", heden moeten wij van het staartje der vergissing wat mel den Natuurlijk niet uit leedvermaak de liefhebbers van zulke sport, in den regel zelf bokkenschieters eerste klas. In de N. R. Ct. stond deze advertentie Bericht. Misleid door een uitvoerig arti kel in „De Telegraaf" van Dinsdag 23 dezer, naar aanleiding van het daarin vermelde overlijden van den oud-minister van oorlog, luit-gen. J. W. Bergansius, namen wij in „De Wereldkroniek" en De Week, Geïllustreerd van deze week diens portret met kort-doodsbericht op. Eerst na verzending van beide bladen kwamen wij tot de weten schap, dat liet bericht van „De Telegraaf" op een misverstand be rustte en de heer Bergansius, even wel ziek, gelukkig niet is over leden. Redactie Wereldkroniek en De Week geïllustreerd. Is 't niet om medelijden te krij gen! En de Hemel weet, op welk klein plaatsje dit ongeluk lei! Een ander blad drukte heel ge moedelijk het gansche artikel uit „De Telegraaf" over en zette er toen doodleuk het volgende na schrift bij, waarin vooral de inge- sloopen „kleine onjuistheid" als een unicum in herinnering mag blijven. N. B. In bovonstaaand artikel ge wijd aan de nagedachtenis van gen. Bergansius is een kleine onjuistheid ingeslopen. Niet oud-minister .1. W. docli zijn broeder de luit.-gen. J. J. Bergansius is overleden. Overigens is het artikel juist zegt „de Telegraaf", waaraan het bovenstaande is ontleend. In ieder geval kan de oud-Mi nister nu toch bij zijn leven hooren hoe hoog hij bij sommige tegen standers staat aangeschreven. Samenwerking tusschen vrijzinnigen. „Het Vaderland" verneemt met de meeste beslistheid, dat samen werking tusschen de drie vrijzinni ge groepen in Zuid-Holland is tot stand gekomen. Candidaat Indische Ambtenaren. „De Staatscourant" van heden bevat een oproeping van sollicitan ten naar het candidaat-Indisch amb tenaarschap, volgens „Bealuit op de Indische best uursopleiding" (Stbl. 1907 no. 71) 15 Juni schriftelijk bij de commissie moeten aanmel den (adres van den secretaris jbr. mr. B. C. de Jonge, departement van Koloniënonder overlegging en mededeeling van hetgeen in de „Staatscourant" wordt aangegeven. Voor het vereischte geneeskun dig onderzoek hebben zij zich voor 27 Mei schriftelijk te wenden tot de geneeskundige commissie van het departement van Koloniën, Lau rens Reaelstraat te 's Gravenhage, met opgaaf van adres en met me dedeeling, dat de keuring voor het candidaat- Indisch- ambtenaarschap wordt gevraagd. Degenen, die na hun aanmelding nog voor een der gevorderde ge tuigschriften examen moeten doen, zooals bijv. het eindexamen der H. B. Scholen met ö-jarigen cursus, moeten trachten, dat examen zoo spoedig mogelijk te doen afloopen en daarvoor zoo noodig indeeling in een der eerste examengroepen vragen. Provinciale Statenverkiezingen. Stemming en herstemming voor de Provinciale Staten. Noord-Br Gelderland Zuid-Holl. Noord-Holl. Zeeland Friesland Overijsel. Groningen. Drente. Limburg. Stemming 11 Juni 13 11 13 11 i a 13 13 12 11 13 Herstemm. 21 Juni 26 21 25 25 25 24 24 21 21 Dorpsgezag. Man schrijft aan de Telegraaf Een min of meer vermakelijk staal tje van de wijze, waarop soms op kleine plaatsen met de wet wordt om gesprongen leverde de rechtszitting, te Zutphen, van Woensdag j 1. Te Lichtenvoorde was brand geweest in een woning van J. Th. R.het dak was zoo goed als afgebrand, en R. wilde natuurlijk weer een dak boven zijn hoofd hebben. Maar toen kwam de burgemeester van Lichtenvoorde hem vertellen, dat hij, op grond van de Woningwet, daartoe vergunning van B. en W. moest hebben. Dat zag R. niet in, want een bakker, te Lichtenvoorde, die een oud dak had afgebroken en door een nieuw had vervangen, had dit zonder vergunning mogen doen. Dat was herstel geweest, zei de bur gemeester. Maar hij, R., moet zijn huis afbreken en het een meter ach- teruitzetten, en dat was vernieuwing. Maar dat betaalt de assurantie-mij. mij niet, merkte R. op. Dan hadtje maar niet met zoo'n la ge uitkeering genoegen moeten nemen, was het antwoord. R. had geen zin om zijn huis een meter te verzetten, voorzag dat hij geen vergunning voor den herbouw van zijn dak zou krijgeu en liet het zonder vergunning herstellen. Gevolg: proces-verbaal niet tegen R., maar tegen den timmerman en tegen den metselaar, die aan het dak werkten. Door het kantongerecht, te Groen- loo, werd de timmerman D. veroor deeld tot f 10 boete of 5 dagen. Voor de rechtbank, te Zutphen, kwam de zaak in hooger beroep en daar deelden de getuigen en de ver dediger, mr. Solner, bovenstaande bij- zonderheden mee. Het O. M., gezien de wijze waarop de burgemeester van Lichtenvoorde met de Woningwet omspringt, eisch- te het minimum, n.l. f0.50 boete of e'n dag. De verdediger betoogde nog, dat hier van vernieuwing geen sprake was; 't gold herstel van hetgeen door brand vernield was en daarvoor is geen ver gunning noodig. En in elk geval moest de eigenaar worden aangesproken en niet de man die voor hem het dak timmerde. Amsterdamsch Gerechtshof. Dé zaak der „Evertsen" in hooger beroep. Naar n en verneemt, heeft de reedersfirma Zur Mühlen hooger flOITE «ft HON fiQITfiTE. Keer By lor? prooioo boovcgI a,\o toen 1-jlj vlaai \J V Cl dut ltsbvu iiw v i vi aw»! TTtrpplif. 1 n

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1