faterdag 27 April 1907. No. 6572 32s,e jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. ^aarlemsche Krabbeltjes. Lodewuk Sr. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 4 uur. ABONNEMENTSPRIJS: Rer 3 maanden voor Haarlem1.20 oor de overige plaatsen in Nederland franco per post„1.65 Wonderlijke nummers 0.05 ÖIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. ÖUREAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publieité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, vc., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. i XXII. Bloemengeur. Wie mijner vrienden, ondeugend ^'"hlachend, hier aan het overdre etl romantisch „rozengeur en ^beschijn" denkt, heeft het wel bet geheel, maar toch een klein einigje Inis. Zelfs ironisch, ja, zelfs jJ?njch, hoe zonderling dat ook Oat de bewoners van Haarlem j1 omstreken sinds enkele weken \s zwemmen in bloemengeur en cb daaraan het hart kunnen op- 'alen, we k goed Nederlander weet 'et niet? Of is tol in de achter deken van ons kleine vaderland Jbarleni niet bekend en beroemd a's Flora's meest bevoorrecht plekje? »,Het is een stad van bloemen, Van rozen en viool!" z°ug (3e Haarlemsche dichter Nico- tas Reels, den lezer misschien nog ^eter bekend dan Flora, bij de Romeinen de godin der lente en Vah bet gebloemte. Deze versregels kunnen nu wel luiden Hot is een stad van bloemen, an tulp en hyacinth i" Het dien verstande, dat op het )0genblik de hyacinthen haar schit- 'ertijd gehad hebben, terwijl de aarlijksche glorieweken der tulpen Uoh pas ontsluiten. Maar het beeld der hyacinthen- oedden met hunne betoo verende Msseling van kleuren, ook „een bardsche regenboog," die den he- bielschen tot nijdig treuren zou kunnen vervoeren om met Von del te spreken zal velen als mij bog lang als een heerlijk visioen voor de oogeu zweven. Nu viert de tulp hoogtij, rijker, scheller van toon dan hyacinth of barcis, en daardoor verradend, dat zij geen kind is der „lauwe wester- stranden," maar dat zij stamt uit die streken, „waarde zon ontwaakt." De tulp is eene Oo-terlinge naar Uien ziet; ook zegt men, dat de geleerde, die haar in het Latijn »Tulipa" doopte, toen ongetwijfeld gedacht heeft aan de overeenkomst i-US; chen den Turkse'ten tulhand, die in de Oostersche talen onder meer ook „tulipan" heet. Men ziet het, de tulp, die nu bij miilioeuen op onze velden bloeit in frissche schoonheiddie zelfs achter de ruitjes der „kleine luyden" uit aasje of glas u tegenlacht, heeft niet enkel een geleerden naam, maar is zelfs nog zoo ongeveer ver wart aan den grooten Turk, al is 't op de manier van: ,,'s Keizers kat is zijne nicht" enz. In Turkije is de tulp nog altoos in hooge eer en ieder jaar wordt er haar een groot feest bereid, het tulpenfeest. Of gij er dit fraaigeklearde bol gewas te liever om hebben zult, nu gij zijn „lioogen-kom-of" kent? Misschien kan het u geen oortje schelen, dat tulp van tulipa komt de bloem zelf eigenlijk in Tur kije thuis hoort; dat zij in de 14e °f 15e eeuw naar westelijk Europa werd overgebracht. R' het begin der\17de eeuw be gon een deel onzer lage landen zich te looien met dit gewas; in de zui- e jjke Nederlanden werd de tulpen- ,eeeeUe hartstochtelijke liefheb- )enJ en wjj; Hollanders, de be- aaidheid en het phlegma zelf \n beorie lieten ons al gauw daardoor aansteken. werd een liaudel en een Het met ffIe,met tulpenbollen als nu rliinerh Fr>n 6n ^gelijke snorre- als thans. hetzelfde SevolS Daar waren er, die fabelachtige sommen verdienden; anderen had den geheel hun fortuin opgeofferd voor wat bollen, die eerst wel als goud gewogen en verkocht werden, maar spoedig hunne denkbeeldige waarde verloren. En verschilt het zooveel, of gij met waardelooze papieren dan wel met tulpebollen zit opge scheept? Vooreen „Semper Augustus" werd 4600 gld. betaaldWaarbij men niet uit het oog mag verliezen, dat liet geld toen veel grooter waarde bezat dan thans. Dezer dagen lazen we ergens, dat uit notaiiëele acten nog blijken kan, dat 5 Februari lü37 voor de erfgenamen van Wouter Bartholo- meeuwsz. verkocht zijn voor 90.000 gulden aan tulpebollenEen groot fortuin in die dagen! De dwaze tulpenhandel behoort tot het verleden andere dwaas heden zijn er voor in de plaats ge knnen maar dat deze bloem voor menigeen in Haarlem's omstreken een goudmijntje gebleven is, behoef ik u niet te verklappen. Duizenden danken haar het. dagelijksch brood, velen het dagelijksch brood en nog wat. Eti 't moge bloemengeur wezen of bloemenkeur, enkel de rijke schakeeringen als bij de tulp, ook dit is in zekeren zin „bloemengeur", niet waar? FRANKRIJK. Om allen tevreden te stellen en van alle moeilijkheden bevrijd te worden had de burgemeester van Orleans bepaald geen nieuwe ver- eenigingen in den stoet, die sinds vier eenwen jaarlijks ter eere van Jeanne d'Arc door de straten van Orleans trekt. Op die manier werden wel twee Katholieke vereenigingen buitenge sloten, maar evenzeer de Vrijmetse larij, die met hare officiëele verte genwoordiging als brekespel optrad Het schijnt echter geschreven te staan, dat de Loge dit jaar dit eeuwenoud Katholiek teest zal verhinderen. Een tweede Loge wenseht hare afgevaardigden in den stoet vertegenwcordigd te zien. ITALIË. Bij gelegenheid van 's Pausen jubelfeest zal een bijzondere zending namens den koning van Spanje Z Heiligheid eenige prachtige geschen ken aanbieden De koninklijke fabriek van Toledo heeft reeds de opdracht voor de ervaardiging gekregen. Over het bezoek dat Koning Al fonso aan Rome zou brengen bevat de Corriero della Sera van den 25en dezer een officieuze tegenspraak. Kard. Vincent Vannutelli zal 's Pausen vertegenwoordiger zijn op het a.s. Eucharistisch Congres te Metz. BELGIË. Volgens de laatste berichten is de heer de Trooz nog altoos bezig met het nieuwe Kabinet in elkaar te timmeren. Gelukkig ontbreekt het niet aan het geschikte hout in de Belgische Katholieke partij. Ei' is nu geharrewar onder de zoogenaamd oude en jonge pai'tijgroep der Katholieken. De een schuift de schuld der crisis op de andere. Maar de crisis is er en moet opgelost. Al dat geharrewar is goed voor lieden, welke niets omhanden hebMn. Ei' is heter werk te verrichten. Billijk is intusschen de eisch van Woeste tot de jonge ren„Ziet eerst meerderheid te worden, en laat uw program door onze groep (iu haar geheel) als het Katholieke program erkennen. „Eendracht maakt macht,' lezen de Belgen zooveel keer daags; dat onze partijgenooten die spreuk niet vergeten. De gaven(?) van sommi ge personen zijn geheel negatief. Anderen afbreken, verdacht maken is al wat ze kunnen. Indien de Katholieken naar zulke lieden luis teren, zijn ze verloren. Er is hoop, dat de Trooz beide groepen tot elkaar brengt, wat niet moeilijk zal ',ijn, indien men eikaars gevoeligheden wat ontziet. RUSLAND, In de Djema hebben enkele bóe ren-afgevaardigden gesproken op vrij heftige, doch overigens zeer billijke manier. Er moet recht ge daan worden aan het platteland, en onverwijld. Moroz, vertegenwoordiger van Podolsk spiak: „Wij staan voor een gesloten deur, en verlangen brood, om niet van honger te sterven. Wij tikken zachtjes aan, maar krijgen geen gehoor. Wij tikken harder; men wil ons niet hooren. Moeten wij, 100 millioen uitgehongerde boeren, de deur met geweld openbreken? Weest op uw hoede, heeren grond eigenaars, liet is thans nog tijd, spoedig zal het te laat zijn." Eene bedreiging, maar vervat in den vorm eener fraaie ingekleede waarschuwing Kiszelof uit Tambof verklaarde, dat de regeering en de rechterzijde, wanneer ze niet verblind waren door liet succes met de vele krijgs raden en de strafexpedities verkre gen, de stem des volks wel zouden hooren, voor het te laat is. „Wij zijn niet gekomen om te dreigen, we willen gaarne de quaestie op vreedzame wijze trachten op te los sen, ïoo lang dit nog mogelijk is. Wij vreezen echter, dat een ver- traging van slechts enkele dagen en uren gevaailijk kan zijn". Een andere boer wilde van geen uitstel hooren, en verlangde recht, kort en goed. Wilde de regeering de stem des volks niet hooren, dan zouden de boeren het land ee ivou- dig nemen en verdeelen, zonder veel praatjes te maken. En daar gaat het zeer waarschijnlijk heen, indien de regeering geen flinke en afdoende maatregelen neemt, de rechtvaardigheid en de billijkheid eindelijk eens erkent van de ver drukten en vermoorden. Korte Berichten. He uitslag der Cortes verkiezingen in Spanje luiclt: 256 Conservatieven; 61 liberalen 8 democraten, 32 repu blikeinen, 17 Cataloniërs, 16 Carlisten en 8 onafhankelijken. Er moeten nog zes herstemmingen plaats hebben Siam's koning is te Napels aange komen. Het ontwerp van een tunnel tus- schen Engeland en Frankrij k zal niet bij het Engelsche parlement in behande ling komen. Die het voorstellen, trok ken het weer in. Verloren moeite ware de indiening geweest. De Engelsehen zijn maar bang voor een Boerenleger in Transvaal. Hunne pers vindt Botha's voorstellen zeer be denkelijk. Ze zijn ook zoo menigmaal getroefd, de dappere rooinek! De algem. vergadering der Duitsche Katholieken komt dit jaar te Wurz- burg bijeen en wel van 25 tot 29 Augustus. Te Wurzburg kwam in 1848 het denkbeeld tot rijpheid om jaar lijks deze vergaderingen te houden, welke zoo heilzaam werkten. Uit ons Parlement, De heer Reijne, afgevaardigde voor Kampen, heeft niet veel vreug de beleefd van zijn „geleerdheid" over het tiendrecht. Wel heeft men het door hem gesprokene niet als Kam per-uien gebrandmerkt, doch een gevoelig tikje hier, een stootje en een duwtje daar, is zijn deel ge worden in de zitting van gisteren. Door den heer Van Wijnbergen (Katholiek) werd tot algemeene vroolijkheid verklaard, dat, als de heer Reijne op die manier stellin gen verdedigde bij een doctoiaal examen, de uitslag treurig zou wezen. Nu zal de heer Reijne misschien zeggen ,,'t Eeuwige advocatenpraat- jeZelfs van die, welke in bet zweet kamertje bijna van benauwdheid bezweken ea recht en krom nog trouw door heenhaspelen." Maar de bewering des heeren Van Wijn bergen staat er niet minder vast door; de heer Reijne waagde zich op glad ijs; dat hij viel is evenmin de schuld des heeren van Wijnbergen als van het „middeleeuwsche" tiend recht. In een paar woorden mogen wij wel even invoegen, dat de „tienden" of het tiend-recht dagteekent van eeuwen her en een schuldplichtig heid is, verbonden aan den grond. Er moet van de opbrengst van den bodem volgens het tiendrecht aan de tiendheffers een bepaalde hoeveelheid gegeven, of eene geld som daaraan geëvenredigd. In 1872 is er reeds een wet aangenomen, waarbij de tienden af koopbaar gesteld werdenzij bleef echter om meerdere redenen een doode letter. Het huidige ontwerp, waarvan het vaderschap aan den heer Groe- neveldt toekomt, is door eene Com missie van het Ned. Landbouw- Comité uitgewerkt. Kort saamge' vat komt het hierop neer: De tiendplichtigheid wordt voor het geheele land afgeschaft; de Staat waarborgt den vroegeren tiendheffers schadeloosstelling in den vorm eener tiendrente. Duur dezer tiendrente is 30jaar. Indien tijd hoopt men de 20 millioen der staatsleening gedelgd te hebben, die voor de schadeloosstelling noo- dig geacht worden. De tiendplichtige betaalt 5.55 als vaste rente aan den Staat ge durende die 30 jaren. Bij het gevoerde debat bleek dui delijk, dat de geheele Kamer het eens was over de noodzakelijkheid der opheffing van het tiendrecht. Doch op geheel andere gronden dan de heer Reijne, wien zelfs Schaper (socialist) afviel. Deze laatste betoogde, dat ont eigening zonder schadeloosstelling volstrekt niet socialistisch moeht heeten dat dit veeleer liet „neem- recht" (lees: diefstal) der anarchisten is. De onteigening zou op die manier niet enkel onrechtvaardig, maar ook dwaas wezen. Het zou immerssleculs eene verplaatsing van bezit wezen, wat te meer te wraken zou zijn, wijl vele tiendplichtigen groote of ver mogende grondeigenaren zijn. Om hij dit ernstig debat ook de vroolijkheid niet uit te sluiten, wees de voorzitter der Kamer op zich zelf, als vallende in de termen der grondeigenaren tiendplichtigen. Die „Kapitalistische" bekentenis ontlokte der vergadering een vroolijk lachen. De heeren Patijn en Tydeman (beiden liberaal) hadden zekere be denkingen tegen het voorstel, doch verklaarden evenals de volgende spreker, de heer Van Wijnbergen, zich niet met de meening van den heer Reijne te kunnen vereenigen. Er kwam eene andere quaestie ter sprake, deze namelijk: of het voor stel niet strijdig was met de bepa lingen der Grondwet. De heeren Lohinan (antirev.), Van Sasse van IJsselt (Kathol.). Van Idsinga, (antirev.) en van Doorn (lib.) meenden, dat de grond wet hier wel degelijk geschonden werd. Zooals de heer Lohman zei zou volgens de methode bij dit ontwerp gevolgd het heele •igendomsrecht op losse schroeven gezet worden. De regeering had slechts te ver klaren dat het strijdt tegen het openbaar belang. De heer Van Idsinga bracht art. 153 der grondwet er bij te pas, dat bepaalt, waar de geschillen over eigendom moeten uitgemaakt: bij den rechter. Den meer en meer gebruikelijken weg, d.w.z. dien, om niet door den gewonen rechter, maar bij speciale rechtspraak over een geschil te doen beslissen, noem de hij een gevaarlijken weg. Ons bestek laat niet toe, langer bij de bezwaren dezer sprekers stil te staan. De heer Van Wijnbergen betreur de het eveneens, dat niet de ge wone rechter iu dezen uitspraak zal doen. Op één punt bleek deze spreker het met den heer Reijne eens: de administratieve kosten bij den overgang van tiendrecht in tiendrente moeten voor rekening van den Staat komen. Ten slotte nog de mededeeling, dat de nieuwe minister van Oorlog gisteren gelegenheid had tetoonen, dat hij een tegenvoeter is van den heer Staal, wat bedaardheid betreft wel te verstaan. Heel kalmpjes beantwoordde hij een vraag «gan den heer Thomson (lib.), betrekking hebbend op een ver bod aan den gepensioneerden Over ste Graafland, om in de Oadetten- vereeniging „Insulinde" eene lezing te houden. Aan dat verbod, uitgegaan van den Commandant der Kon. milit. Acadamie wenschte de minister niet te tarnen. Daar de minister lang om de zaak heendraaide, voor hij met dit be slist antwoord kwam, liep men links hier en daar warm, terwijl rechts gelachen werd. Bij allen ernst heeft de Kamer nog al vroolijke buien gehad gis teren, gelijk men ziet. H. M. de Koningin-Moeder reed gister-ochtend te Amsterdam te kwart over tienen uit om o.m. een bezoek te brengen aan het R. K. Maagdenhuis op het Spui. Een groote menigte juichte H. M. bij het afrijden hartelijk toe: naast Haar nam eene hofdame plaats. In den stoet volgden slechts twee rijtuigen achter de gala-koets. Door de Mozes én Aaronstraat en langs den N. Z. Voorburgwal werd naar het Spui gereden, dat voor de stichting, welke met het hooge bezoek werd vereerd, door de poli tie over een groote breedte was afgezet. Het tramverkeer moest eenige minuten worden onderbro ken, om den stoet ongehinderd te doen passeeren. Toen de Koningin-Moeder de hooge stoep aan het Spui was opgegaan, werd Zij in de vestibule opgewacht door den voorzitter der regenten, den heer Ch. M. Herckenrath. In de naburige kamer der Regentessen werden de overige regenten aan H. M. voorgesteld, met name de heeren A. M. A. Bonnike, L. J. A. M. Westerwoudt en F. J. M. van Ogtrop. Eveneens de regen tessen, mevrouwen Hanlo-Heerkens en Steins Bisschop-Bonnike, de rec tor Mgr. L. C. L. Ejrgenraam en de eerwaarde overste Raymunde. De heer Herckenrath sprak na mens het bestuur der stichting een kort woord van welkom, waarna zijn dochtertje Hare Majesteit een bouquet overhandigde. Hierop begon eene wandeling door het groote en statige gebouw, waarhij H. M. verschillende lokalen hezichtigde. Zoo werd vooreerst een kijkje genomen in een dei- schoollokalen, waar de les voortging, nadat de meisjes even ten teeken van begroeting waren opgestaan. Daarop volgde een bezoek aan de kleine naaizaal, aan een recreatie zaal en daarop aan de kapel. Bij orgelbegeleiding zongen de meisjes en statig klonk het „Domine, sal- vam fac reginam nostram!" Hierna begaf het hooge gezel schap zich naar de zaal waar de oudere meisjes bezig waren met fraaie handwerken Het behaagde Hare Majesteit verschillende werk stukken te bezichtigen en daarbij stelde Zij verschillende vragen. Zoo kon de eerwaarde overste de Vorstin mededeelen, dat er tegenwoordig 170 weesmeisjes en 80 Zusters in het huis waren. De weesjes komen dikwijls reeds op zeer jeugdigen leeftijd in de stichting en zij ont vangen er een volledige.opvoeding voor verschillende betrekkingen. Zoo worden er tot onderwijzeressen gevormd, anderen weer worden op geleid voor het boekhouden, voor de huishouding enz. Met 21 jaar verlaten zij het huis voor goed. De Koningin-Moeder bekeek handschriften en andere zaken als blijken van bekwaamheid der leer lingen en Zij toonde daarbij leven dige belangstelling. Zelfs stelde Zij er prijs op, nog even een kijkje te nemen in een der slaapzalen op een hoogere verdieping. De wandeling werd voortgezet naar de groote recreatiezaal, waar zich nu al de weezen hadden ver zameld. Waren de verschillende gangen en trappen van het gebouw met levende planten en bloemen gesierd, hier zag het ei bijzonder feestelijk uit. Op een verhooging was een zetel geplaatst voor de Koninklijke Vrouw. Toen nu de Koningin-Moeder zich. daar liad ne dergezet, werd haar door een weesje, de kleine Betsy Dries, een bouquet overhandigd, waarvoor H. M. vrien delijk dank zegde. Toen zongen de kinderen vierstemmig een wel komstlied, op muziek van Beitjes. Een der grootste meisjes, Johan Kerstens genaamd, hield daarop eene toespraak, waarin dankbaar heid werd uitgesproken voor de belangstelling in het lot der weezen, waarvan Hare Majesteit door dit bezoek wederom blijken had willen geven. Ten slotte zongen de kinderen het Wien Neerlandsch Bloed, waar na de Vorstin de zaal verliet. Hare Majesteit nam nog een kijkje in de op de binnenplaats uitge bouwde veranda, welke de bestem ming heeft van een rustkamer voor de Zusters. Daarop verliet de Ko ningin de stichting, na de regenten en regentessen de betuiging te heb ben gegeven, dat Zij met ingeno menheid het Maagdenhuis had be zichtigd. De Koningin-Moeder heeft Hare handteekeuing in het gedenkboek der stichting gezet. Er is, volgens het „N. v. d.",iets onzeglijk weëigs in de wijze waarop de loop der jougste crisis in onze vaderlandsche pers uitgeplozen en uitgerafeld wordt. In geen land ter wereld doet men dèt zeuren na. Veel aardiger vat Uilenspiegel heden het gebeurde saam in het volgende kinderrijmpje Witte kool en rooie kool. Rooie kool en witte, De heeren die zijn opgestaan, Die kunnen weer gaan zitten. Door de commissie, benoemd door het centraal bestuur van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, is het rapport over het ontwerp Ziekte-verzekeringswet 1906 uitgebracht om te strekken als leiddraad bij de behandeling in de vol gende algemeene vergadering. De bedoeling van het wetsontwerp wordt goed genoemd, maar er wordt gevreesd, dat de werking van dit ont werp, wordt het ongewijzigd aangeno men, geheel anders zal uitvallen dan bedoeld wordt. Het te weinig rekening houden met de bestaande toestanden, vooral waar het gaat over de gezinnen, zal zich zeker doen gelden. Statenverkiezing. De afdeeling Westwoud van do R.-K. centrale kiesvereeniging in het district Eakhuizen stelde tot candidaten roor de Prov. Staten de aftredende leden de heeren J. Buis Pz. en J. Tensen, en in de vacaturs HHSP MAIN XLKNDR flQITE Mfl NON aOITflTE. 1 ccu UtlUUÜI tJIl t?UIl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1