Maandag 29 April 1907. No. 6573 32'" jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Uit de Pers. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 4 uur. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meerq 10 Groote letters worden berekend naar paatsrai nte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, ïnterc. Tel. No. 1426, HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etransrère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, cc., Paris, 31bis Faubourg Montmartro. Onze gemeente-financiën. Nu er een Kabinet optrad, met een Minister van Financiën als de Premier, leefde vanzelfde hoop op, dat we nu eerlang een nadere re geling van onze Gemeentefinanciën zouden te wachten hebben. In 1902 werd dit vraagstuk als van de hoogste urgentie in de Twee de Kamer aangediend, en werd het zelfs aan het vorig Kabinet min of meer euvel geduid, dat het voor deze materie een Staatscommissie benoemde. Dat heette een commissie van uitstel. Sinds verliepen ruim zes jaren en do commissie is aangevuld en versterkt, maar nog altoos ziet zus ter Anna niets komen. We merken dit op, niet alsof we achten zouden, dat hier periculum in mora was. De urgentie is in 1902 en 1903 sterk overdreven, en zelfs Amster dam heeft zich gered. Maar een feit blij ft het dan toch, dat voorziening zeer stellig noodig is. Op den duur loopt t spaak. Vandaar dat van Minister De Meester ten deze geen geringe ver wachtingen ziju gekoesterd. Als kundig financier wordt hij door alle partijen geëerd, en niet licht kon de hier te verrichten arbeid aan betere handen zijn toever trouwd. Doch juist daarom mag te meer op zekeren spoed worden aange drongen. De parlementaire molen maalt traag, om een mensch ziju geduld er bij te doen verliezen. En heel vast zit 't Kabinet na zijn jongste crisis nog allesbehalve. Best mogelijk dat het zijn vier jaren haalt, maar zeker is 't allerminst. Duurt 't dan ook nog betrekke lijk lang, eer het lang verwachte ontwerp inkomt, dan zal men moei lijk profeteeren kunnen dat het binnenkort het Staatsblad zal be reiken. Het geldt hier een uiterst inge wikkelde en moeilijke materie, om dat de gesteldheid der gemeenten zoo ongelijk is. Maar dit bezwaar heeft de commissie onder de oogen gezien. Dat haar rapport nu spoedig ïn- kome, en dat Minister De Meester aan zijn ontwerp ga. (Standaard). De antithese. We hebben niet geschroomd te erkennen, dat onze houding in 1894 niet genoegzaam doordacht is ge weest. Waarom niet? Omdat we niet voorzien hadden, dat de geavaneeerden van Links zoo in de antithese zaten ingeroest, dat de kiezers van hun kant een voudig weigerden op onze candi- daten te stemmen. Zelfs indien een enkel maal een hunner voormannen voor onzen can didaat bij herstemming optrad, kreeg hij toch zijn geestverwanten niet mee. Ze zijn niet te bewegen op wat ze noemen „een fijne" te stemmen. Aan zulk een fel drijven nu van de antithese hadden we niet geloofd, ^ns kwam voor, dat voor een be paald punt van Staatsbeleid een gemengde actie en een gemengd Kabinet zich wel denken liet. Maar de uitkomst heeft getoond, dat bij onze geavaneeerden Links e antithese er te diep inzit, om ook maar een oogenblik verloochend te worden. Hadden we dit in 1894 ingedacht, ge ijk het bij <je uitkomst bleek te zijn, we zonden op 't kiezen van een anderen weg bedacht zijn ge- W60St. We waren verleid door wat de leiders in Kamer en pers nu en dan verluiden lieten. Doch al ne men we aan, dat deze volkomen oprecht waren, het kon niet helpen tegen de ongeneeslijke antithese- kwaal van hun volgelingen. Te minder, waar die kwaal hen zei ven gedurig weer te pakken krijgt, zoodra het eerste schot valt. M.en heeft het in 1904 gezien met hun woede tegen de onderwijs wetten, die toch niet anders be doelden dan de vrijheid op het ge bied van het ouderwijs te beter te waarborgen. Nu van achter hebben ze er weer niet op tegen, maar toen? (Standaard.) De stelling van Amsterdam. De in aanbouw zijnde stelling- Reuther is, zooals al van verschil lende zijden werd betoogd, zelfs grooter in omvang dan die van Parijs, anders het grootste vesting complex ter wereld. Behalve dat die reusachtige omvang tot enorme uitgaven dwingt uitgaven voor eens, en telkens terugkeerende uitgaven vergt hij van het totaal onzer strijdkrachten een zoo buiten alle verhouding groot deel voor bezetting, dat om die reden alleen al, voor Nederland van zoo'n water hoofd had moeten zijn afgezien. Niet dan zeer noode maakt men een verdedigingsstelling grooter dan noodig is, en die nood, die nood zakelijkheid, werd tot nu toe dan ook bepleit om IJmuiden. Met het laten varen der IJmuidendiersen- schim vervalt dan ook onmiddellijk die nood. Als we nog eens vijf jaren verder zijn, zal ongetwijfeld deze zienswijze door niemand meer worden bestre den. Maar dan is als het inge diende wetsontwerp mocht zijn aangenomen het ontwerp-Reuther „voltooid". Een aantal millioenen meer zijn er dan aan „verwerkt" Het geld is weg. Als we daarentegen den bouw thans staken, en een kleiner plan (met straal oostelijk tot Muiden, westelijk tot Halfweg) iti studie nemen en tot uitvoering brengen, sparen we niet alleen een groot deel van de hier bedoelde millioenen uitgaven in eens, maar ook voor de toekomst een belangrijk dee van de telkens terugkeerende uit gaven die we anders voor de rtu- zenstelling permanent op de begroo ting zullen vinden. De vraag zou kunnen rijzen, of bijaldien men den bouw der groote stelling staakte, een jaar rust nam, en dan met de kleinere, uitvoer bare stelling begon, men in geval van oorlog wel verdedigbaar zou zÜn, gedurende de eerstvolgend jaren? Ons a it woord hierop is, vooreerst dat de verdedigbaarheid niet min der zou zijn, dan ze gedurende de laatste 25 jaren al was. En voorts dat, „indien wij vóór de voltooiing der stelling in een oorlog moch ten worden gewikkeld, de verdedi ging, ook zender forten, door de levende strijdkachten alleen, mist gesteund door inundatiën, met ver trouwen kan worden aauvaard." De hieraangehaalde zinsnede is niet nieuw, niet een holderde-bolder- idée van minder ernstige lieden, maar komt o. a. voor in het rap port dat in 1867 over het plan Beyen werd uitgebracht door den toenmaligen chef van den generaleu staf, en den inspeeteur der genie. Aan staking van 't bou ven ge durende een jaar, om daarna iets ia den geest vau de stelling Beyen te beginnen, is dus geen levensge vaar voor ons verbonden. Slechter dan in de laatste kwart eeuw kunnen we niet eraan toe komen. Derhalve dient het ontwerp ter „spoedige" afwerking van de steiling- Reuther krachtig te worden be streden. („Land en Volk.") ENGELAND. Hoe alles veranderen kan! Na eeuwen lang op de schandelijkste wijz) verdrukt en gemarteld te zijn door Engeland, heeft het Katho lieke Ierland 't zóó ver gebracht, dat minister Birrell (de man der onderwijswet)op een feestmaal te Ha lifax zoggen kon in het publiek: Ik was tegenwoordig op een of twee van de feestmalen der rijks- bijeenkomst. Ik zat, in mijn eentje, als zwijgend gast. Een ding echter deed mij onaangenaam aan. Bij al die gelegenheden en tafelreden heh ik nooit den naam van Ierland hooren vermelden, wat mij een groot genoegen geweest zou zijn. Hoe het ook koms, hij werd weggelaten, alsof hij een schrikbeeld op een feest ware een Asschepoesster in het paleis. Het is iets onbegrijpe lijks, dat men samenkomt om te spreken over de biste manier om het rijk te bevestigen en dan Ierland buiten beschouwing laat. De oogmerken en denkbeelden van de Ieren zijn vredelievend en kunnen met grondwettige middelen bereikt wordeu. Een man als ik moet niet te veel hopen. Ik weet, wat het Hoogerhuia kan doen. Ik ben niet bang voor het Lagerhuis. Het zal kalm zoover gaan als wij het zullen vragen, om het Iersche volk te doen gevoelen, dat het werkelijk deel in het bestuur heeft. Hoe alles veranderen kan, mogen we hier wel herhalen! Botha blijft in Engeland de ge vierde manjtoen hij vóórenkele dagen aan een groot feestmaal opstond, om een redevoerinkje te houden, volgden alle aanwezigen zijn voorbeeld en hieven het populaire liedje aan, waarmee de Eugelsehen aan tafel mannen plegen te eereu, voor wie zij symphaties en bewonde ring gevoelen. Generaal Bntha hield daarop eene treffende toespraak en zeide onder meer over den Zuid-Afri- kaansehen oorlogAls soldaat deed ik toen mijn plicht en thans ben ik bereid voor liet rijk hetzelfde te doen. ITALIË. De „Matin" wiet te vertelleu, en onze liberale bladen hebben het van haar overgenomen, dat Z. Heiligheid op zeer besliste wijze aaa Mgr. Touchet bisschop van Orleane bevolen had, dat hij evenmin als zijne geestelijkheid aan den stoet ter eere van Jeanne d' Are deelnemen, mocht, ingeval de vrijmetselarij officieel daarbij verte genwoordigd zou zijn. Uit Rome wordt dit verhaal beslist tegenge proken, en het Vaticaan heeft ook wel andere dingen te doen, dan zich te mengen in dergelijke plaatselijke aangelegenheden. Te eerder kan de H. Stoel zich van alle inmenging onthouden, wijl de zaak in handen van Mgr. Touchet veilig is. Mgr. Cavallari, patriarch van Ve netië, die als kardinaal in zijne ze telstad uit Rome terugkeerde, is door de bevolking een schitterende ont vangst bereid. Duizenden en duizenden stonden langs de Kanalen geschaard, die den weg vormen van station naar paleis. Honderden gondels, rijk getooid met linten enz., maakten vooral het Ka- naal-Cüranda tot een lust der oogen. In die gondels bevonden zich de aris tocratie der stad, het geheele stads bestuur, al de stedelijke vereenigingen. Van de balcons der huisen hingen kostbare weefsels uit, alle vensters waren versierd. De kardinaal ging over de San Marco plaats onder het geestdriftig gejuich der menigte, die zóó lang riepen ju belend aanhield, dat de prelaat we! op het balcon verschijnen moest. Daar hield hij diep aangedaan eene toespraak tot de menigte. BELQ1E. Is de heer Trooz met zijne Ka de uitslag nog niet bekend is, wordt verzekerd, dat alles in orde is Ou de meer politieke personen heeft hij ook een onderhoud gehad met den heer Woeste, den rechtschen partijleider. Na dit onderhoud heeft laatstgenoemde verklaard, dat één portefeuille, die van financiën, een titularis gevonden heeft, en wel den heer Liebaert. Morgen of overmorgen hoopt de heer de Trooz den Koning, die alsdan van zijne Parijsche reis terug verwacht wordt, de voltallige mi- nisterlijst over te leggen. Het par lenient zal tegen 7 roepen worden. Mei saamge- FRANKRIJK. Minstens zullen de jaarlijksche feesten die sinds eeuwe ter eere van Jeanne d'Are gevierd worden te Orleans, een week diene uitgesteld te J wordeu. Dit is het spelletje der heeren vrijmetselaars. Aan de loge „Etienne Dolet," die mede aangevraagd had, om officieel aan de stoet deel te netnm, heeft de burgemeester van Orleans een even verstaudig als waardig briefje geschreven. Daarin zegt hij onder meer, dat alles reeds geregeld is dat sommige vereenigingen buiten gesloten waren, omdat zij niet reeds vroeger in den stoet voorkwamen dat ook voor de leden der loge die bepaling geldt en hij dus vertrouwt, dat de belangen der stad, ook door den geest van verdraagzaamheid der Vrijmetselaars, geen gevaar zul len loopen. Blijft de loge bij haar opzet, dan zullen de 60,000 inwoners van Or leans hoogst waarschijnlijk het jaar lijksche eeuwenoude feest derven en onberekenbare schade lijden. dan aan de orde te stellen de ver kiezing van een lid van Gedepu teerde Staten, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het over lijden van jhr. mr. C. J. den Tex. (St.-Ct.) Pastoor J. G. Brice f. Zaterdag 1. 1. is plotseling over leden de Zeer Eerw. Pater J. G. Brieo o. in., pastoor te Oudewater sinds 30 April 1900. ZEerw. was geb. te Delft 16 Sept. 1846 priester gewijd in 1873. ZEerw. was kapelaan o. a. te 's Graveuhage, Rotterdam en Amsterdam R. I. P. Het Koninklijk Echtpaar naar Zeeland. Het is thans zoo goed als zeker dat de provincie Zeeland in den nazomer een vorstelijk bezoek wacht H. M. dd Koningin heeft Haar voornemen te kennen gegeven om, onvoorziene omstendigheden daar- gela en, met Z K. H. Prins Hen drik op nader te bepalen dagen in September Zeeland te bezoeken. Dit bezoek zal vermoedelijk drie dagen duren en het plan bestaat dat het Vorstelijk Echtpaar dit van uit Middelburg tot Vlissingen en ook te Schouwen wellicht ook Goes en tot Zeeuwsch Vlaan- zal uitstrekken. Nadera regedngen zullen later gemaakt worden (M. Ct.) Jhr. De Stuers. Met belangstelling vernemen wij dat de toestand van het Tweede- Kamerlid jhr. de Stuers, na de oog operatie, gunstig is. De behande- leude geneesheer is zeer tevreden. (N. Ct.) Audiëntie. De gewone audiëntie van dan minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal op Woensdag I Mei 1907 niet plaats hebben. (St.-Ct.) Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. Bij Koninklijk besluit is Harer Majesteits Commissaris in de pro vincie Noord-Holland gemachtigd de Staten van dat gewest in bui- tengewone zitting bijeen te roepen binetsformatie geslaagd Ofschoon op Dinsdag 14 Mei 1907, ten einde TWEEDE KAMER- Wijziging Lager Onderwijswet. Een wetsontwerp is verschenen, zooals door den minister van Bin- nenlandsche Zaken in de Eerste Ka mer in uitzicht werd gesteld bij de begrootingsdebatten, een ontwerp namelijk, tot verhooging van de minimum wedden der onderwijzers van bijstand op gesubsidiëerde bij zondere scholen, die deze verplicht zijn aan te stellen. Volgens dit wetsontwerp, zullen de onderwijzers, die het hoofd der school bijstaan, minstens moeten hebbenonderwijzers met minder dan 5 dienstjaren f 500met 5 en meer, doch minder dan 10 dienst jaren f600; met 10 en meer, doch minder dan 15 dienstjaren f 675 met 15 en meer, doch minder dan 20 dienstjaren f750; met 20 en meer dienstjaren f 825. Voorts wordt bepaald, dat bij aanstelling tot hoofd de dienstjaren, als onderwijzer van bijstand door gebracht, zullen meetellen voor de berekening van het salaris. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat eigenlijk bij de wet van 1905 deze regeling behoor de gemaakt te zijn, doch daar elke verhooging van het minimum sa laris, ook verhooging van het sub sidie meebrengt, dus zelfs een ge ringe verhooging dezer minima een grooten last op het rijk legt, schrikte de regeering destijds af. De gun stige uitkomsten van het dienstjaar 1906, doen het bezwaar echter min der wegen en daarom kon de minis ter de bovenbedoelde toezegging doen. De bepaling omtrent het aantal dienstjaren door het hoofd als klasse onderwijzer doorgebracht, strekt om te voorkomen, dat be noeming tot jhoofd financiëelen ach teruitgang ten gevolge kan hebben. Provinciale Staten. De stemming voor de Prov. Staten in Noord-Holland zal gehouden worden op 13 Juni; da herstem ming op '25 Juni. Internationale Tentoonstelling, van Voedingsmiddelen. De internationale tentoonstelling van voedingsmiddelen is te Ant werpen geopend. Nederland is op deze tentoon stelling waardig vertegenwoordigd. Overmatig groot is de Nederland- sche afdeeling niet, zij treft den bezoekerniet door uitgestrekt'). inStar zij is gezellig eu smaakvol inge richt en sierlijk gedecoreerd. Het geheel geeft den indruk, nat hier met veel zorg en goed# leiding is gewerkt. Een agent, die 'tdeeg knap deed. Het gebeurde te Den Haag Too- neel der handeling Gravenstraat Groenmarkt. Het antidilu viaansch omnibusje naar Scheveningen komt met matige snelheid van het Bui tenhof, de rossen toestemmend kop- schuddend, dat het nog wel gaat, al gaat het niet met electrische of stoomstuwkracht. Het gevaarte zwiept boven de rails, waarop de hoeven zwak ketsen, en doet den ken aan een uitgegroeide water zuchtige dendy-mylord, fungeerend als de „ekiepaasje" van een eerzame zoutverkooppakhuismeestersfamilie met één paard, ergens op een bin nenplaatsje van Java, rijdende ter receptie bij den „rizzedent." Een stokoud Scheveningsch moe dertje, breed gerokt en luw geman- teld, tanig, gerimpeld gezichtje, vertoont zich met de mand aan den bevendea arm eenklaps op het voorbalkonnetje, en eer het vikikil met kracht van teugeltrekkend in houden van den rosmenner is tot staan gebracht, wipt vlug het moe dertje uit de bus eu valt vlak voor het wagenwiel. Een paar omstan ders gillen, een enkele maakt een toeschietende beweging, maar grij pen, vlug snel, krachtig en op het juiste moment, doet de surveil- leerende politieagent, die wellicht op dit oogenblik, zonder ophef en met totale ontstentenis van eenig opzien, een heel oud menschenle- ventje, in laatste stadium, redt, althans Voor smart van verminken behoedt. Het oudje is Jerzij getrokken en opgetild door den fermen kerel in uniform, die met een lichten blos van emotie haar vraagt, of ze zich ook bezeerd heeft, „'n Bietje maar, hier aan 't knieEn je binnen wel bedankt. Hé, hé 1 Dat leup best af lioor!" Een straaltje van dankbare erkenning schemert uit oudjes doffe oog, en het mummel mondje prevelt na: „Wel bedankt hoor De agent glimlacht. „Dan is 't in orde!" zegt hjj en retireert een pas of wat- Oudje is aanstonds door n klein groepje omringd. Omnibusje hobbelt weg de Riviervischmarkt langs. De rossen kopknikken weer, de hoeven ketsen flauw, electrische trams komen en gaan, en 't too- neeltje lieeft zich kleurloos afge speeld. Een ander oudje, decennium jon gere editie, overigens het evenbeeld der vorige, stapt over het trottoir, richting Buitenhof. Heer heeft haar zien spreken met 't oudere moedertje dat viel, heeft haar zien afkloppen met dorre hand de modder van besmeurden schoudermantel, zag hoe ze rechttrok met twee vlugge grepen het verschoven goor wit muts je op het grijze hoofd. Heer stapt naast 't tweede moedertje voort; ze kon zijn moedertje geweest ziju, al schemert ook op zijn schedel een meer dan peper- en zoutkleurig waas. „Heeft ze zich erg bezeerd?" vraagt ie meewarig. Moedertje kijkt vrager aan en ontdekt blijkbaar werkelijke belang stelling. „Nee, dat ging best hoor! 'n Bietje maar aan het nie!" „Kom, das gelukkig! Die agent greep juist van pas!" „Zoo is 't maar net!... Zoo'n oud minsch mos verzichtiger zijn ook't Stong nog niet en oit was ze er al 'tKen niks lij©, bij zoo'n oudje, meneer!... Maar kaik, ik zeg zoo: Die agent dee 't maar deeg goed Als zoo'n minsch 'n keer es niks ziet, dan prate ze d'r graag over, en hebbe ze d'r wel veul van te zeghe, meneer! maar as-ie nou-es best uitkijkt, zoo as deze, dan zegga miuschen niks!... En ie deeg 't toch maar deeg knap 't Oudje slaat links af, en de heer herhaalt bij zichzelf met de meeste instemming: „Ja hij deed 't ook deeg knap, en de minschen" zullen 't weten ook." („Avpst.") De redders van de Berlin." Uit Hellevoetsluis meldt men: Naar wij vernemen, is aan elk der redders van de „Berlin", be hoorende tot de bemanning van de stoomloodsboot „Hellevoetsluis", uit de voor de redders bijeengebrachte gelden voorloopig uitgereikt een spaarbankboekje met een bedrag van f360. Het spaarbankboekje be vat echter de uitdrukkelijke voor waarde, dat de bezitter er van maan delijks niet meer dan tien gulden mag opvragen. Een kindje verdronken. Terwijl de ouders het een oogen blik alleen hadden gelaten, is te Oo8tvoorne op het Gou een kindje van 3 jaren in een regenput ge vallen en jammerlijk om het leven gekomen. j* NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT flQITE Mfi NON AQITflTE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1