STADSNIEUWS. Een vossenhol. Zekere S. te Beekbergen liad dezer dagen het geluk een vossen hol te ontdekker. De oude vos werd gedood en een G-tal jonge uitge- gravm. Twee dezer jonge vossen zijn door Z. K. H. den Prins voor een aanzienlijke [som aangekocht en in een kooi in het Koninklijk park opgesloten. („Zutph. Ct.") Beide beentjes afgereden. Te Nijmegen is gisteravond eer; 4-jarig knaapje onder de tram ge raakt (lijn NijmegenWamel) zijn beide beenen werden afgereden. Goede vangst. Vrijdag heeft de politie, na een jacht door oude vestingwerken en kazematten bij de Brusselsche poort te Maastricht verschillende daders van onderscheiden diefstallen met braak, die de laatste dagen alhier plaats gehad hebben, gearresteerd. De daders, die ongunstig bekend staan, hebben reeds een bekentenis afgelegd. Zij worden o. m. verdacht van den diefstal met braak ten huize van de Hoebereehts, waarbij geld en een fiets worden ontvreemd. Mooie liefde. Door de justitie te 's Hertogen- boscli is voorloopig aangehouden J. A. de B., verdacht van op 17 April jongstleden Adriana van Lies hout, zijn meisje, die in het gast huis aldaar is overleden, te hebben mishandeld. Lijkschouwing is gelast. Overteden. De 20-jarige loswerkman J. van Schaik, te Botterdam, die in den avond van 15 dezer bij een twist in de ouderlijke woning in de Bloemstraat 79, een messteek in de linkerzij kreeg en dientengevolge in het Ziekenhuis werd opgenomen, is aldaar tengevolge zijner verwon ding overleden. Gestolen. Bij den stalhouder Jc. de Wit, te Valkenswaard (N.-Br.) zijn Vrij dagnacht twee mooie paarden, be nevens een tilbury met daarbij be- hoorend tuig, gestolen. Ondanks de ijverige nasporingen der politie, is het nog niet gelukt de dieven op het spoor te komen. Men vermoedt, dat zij hun buit over de Belgische grens in veilig heid gebracht hebben. steenen geraakt. Daarop trok de politie de sabels en maakte verschil lende charges. Een groot aantal klappen werden in de nauwe straat uitgedeeld. Arrestatiën hadden niet Branden. Te Marunr is de behuizing van den lieer J. Sinninghe afgebrand. Verzekering dekt de schade. Te Vuren zijn, vermoedelijk door een gebrek aan den schoorsteen, de woning van P. van D., alsmede de daarnaast staande behuizing van P. van D., met hare inboedels een prooi der vlammen geworden. Het vee werd gered. Verzekering dekt gedeeltelijk <.e schade. Te Emmen brandde door onbe kende oorzaak de woning af van den winkelier W. Thies. Zoo goed als niets werd gered. Te Oosterhout. brandde tot den grond af de landbouwhoeve, ge naamd „De Keeten", aan den weg van Oosterhout naar Tilburg, be woond door den landbouwer C. Hansort. De geheele inboedel, landbouw werktuigen, granen enz. werden een prooi der vlammen. Twee kalveren kwamen in de vlammen om het overige vee kou worden gered. De oorzaak van den brand is niet hekend. Alles is verzekerd, doch laag. 1 oor onbekende oorzaak is brand ontstaan in de heide te Drunen (N. Br.) Eenige H.A. heide werden een prooi van het vernielend element. Verzekering dekt de schade. Op de plaats dood. Te Kaatsheuvel (N.Br.) is de 82 jarige Adr. van Biel, terwijl hij in een tuin eenige werkzaamheden verrichtte, zoodanig gevallen, dat hij terstond op de plek doodbleef. Gemengd Buiteniand. Ongewenscht bezoek. Uit Naarden meldt men aan de „N. B. Ct." In den afgeloopen nacht had de familie J., aan den Naarderstraut- weg, een minder aangename ont moeting aan huis. Aldaar vervoegde zich een persoon, die verlangde een fiets ter leen temogen hebben. Uit de verwarde praatjes bemerk ten de bewoners al spoedig, dat ze waarschijnlijk te doen hadden met iemand, die niet wel bij 't hoofd was. De toestand werd evenwel lastig genoegde heer des huizes was ongesteld en kon zich niet naar huiten vertoonen en reeds begon de ongewenschte bezoeker tot hand tastelijkheden, tegen de ruiten te slaan en tot bedreigingen over te gaan, toen, door het luiden van de groote huisbel buren kwamen op dagen, die den woesteling naar Naarden 'brachten en aan de poli tie overleverden. Alles rustig. Te Zwrjndrecht is aan den Bing- dijk waar eenige dagen geleden de rust eenigzins verstoord werd door volksoploopen voor een huis waar werklieden woonden, die te Dordrecht de plaats der stakers bij de firma Vriesendorp innemen de politiepost voor dat buis inge trokken en blijft alles nu rustig. Des morgens 5 uur en des avonds halfacht worden de werklieden nog geregeld onder geleide van Bijks politie per sloep over de Oude Maas gebracht. Nekkramp. Te H ekendorp heeft zich hij een 11-jarig jongetje een geval van meningitis cerebro spinalis met doodelijkeu afloop voorgedaan. Diefstal. Te Heerenveen werd gevankelijk binnengebracht de koopman S. v. d. M. te St. Johannisga, verdacht van diefstal van ruim f 100 uit een kabinet in de woning van den gar denier Krikke aldaar. Na verhoor gaf de rechter van instructie last tot zijne gevangenhouding. Relletje te Rotterdam. Zaterdagavond, half tien, toen de graanfactor de lieer AV. J. Prins die vast volk heeft aangenomen teneinde werkzaam te zijn bij de in werking te stellen, veelbesproken graanelevators van het kantoor kwam, geëscorteerd door recher cheurs, agenten en inspecteurs, werd hij aangevallen door een woedende volksmenigte, die met steenen wierp. Op den Visscbersdijk werden de heer Prins en de politie door eenige Kalmei-. De 'laatste berichten van St. Lucia melden, dat het in Port- Castries zelf kalm is, maar dat in het binnenland de onlusten voort duren. Er zijn 100 politiedienaren van Barbados aangenomen en met den gouverneur naar het binnen land vertrokken. Botsing. Er heeft een bloedige botsing plaats gehad tusschen Turk- sche troepen en een Macedonische bende. Het bendehoofd en 7 man werden gedood; aan Turksche zijde 20 dooden. Va-moord. Een Portugeesche jood te Casablanca, in Marokko, is ver moord door een neger. De neger was omgekocht door een inlander, voor een franc. Ratlenverdelger. Bittenshofer, een beroemd Berlijnsch rattenvanger, is van Samo teruggekeerd na een welgeslaagden veldtocht van acht maanden ter verdelging van de ratten die daar de kokospalmen met ondergang bedreigden. De plaag is nu uitgeroeid. Hij begon met blikken schilden om den voet van de boomen te laten zetten, zoodat de ratten niet meer in de boomen konden klim men en onthaalde bet gedierte daarna vijf dagen lang op kokos noten die met een hevig vergif waren behandeld. Vijf dagen lang vierden de ratten orgieën en toen was het met hen gedaan. Uitgesloten. Te Petersburg zijn de bakkersknechts uitgesloten. Er is nu niets te krijgen dan eenvoudig groot formaat witte brood, dat de bakkers met de hulp van hunne huisgenooten kneden en bakken. Het Russisch Paaschfeest valt ■op 5 Mei, en zoo zijn de Petersbur gers ontstemd in het vooruitzicht dat zij dan niets bijzonders te eten zullen krijgen. 2 Slachtoffers in den afgrond. Twee gymnasiasten van Genève zijn bij het beklimmen van den Salève in een afgrond gestort. Hun lijken werden gistermorgen gevonden. In 1901 vrijgekomen, vertrok Sey mour voor de tweede maal naar Ame rika, waar hij zich in den echt liet verbinden met de dochter van een Canadeesch predikant. Al spoedig ver dween hij spoorloos, rijn vrouw in den steek latend. In Philadelphia trad hij opnieuw in 't huwelijk; maar ook de tweede vrouw werd door hem ver laten. Onmiddellijk daarop maakle hij, als „lord Barrington" een derde slacht offer, door te trouwen met mej. Wil heimine Cochrana, een jongedame uit Kansas City. De beide gehuwden hielden het een paar jaar uit; maar toen kwam de broer van de jonge vrouw het een en ander te we ten over 't verleden van den „lord" en welbesloten schopte hij den schurk op straat. Deze raakte geheel aan la ger wal, en zelfs terecht in het werk huis. Daaruit werd hij door een Ken- tukiër, Me Cann, die een bekende figuur wa3 op de renbaan geh. Mc Cann gaf Seymour geld en kleeren en nam hem dikwijls mee naar de races. In Juni 1903 werd Mc Cann's lijk gevonden in een vijver, het horloge en de met diamanten bezette ringen werden aangetroffen op „lord Barring ton", die zich dan ook wegens moord hoorde ter dood veroordeelen. Reclame en anders niets. Voor ons ligt een merkwaardige prent uit een Londensch blad, voorstellende, naar een fotografie, twaalf Sandwich mannen. Zij dragen de reclame borden echter niet voor de borst en op den rug, maar op twee sta ken, die aan hun schouders beves tigd zijn. Waarvoor zij reclame ma ken is op de prent niet te lezen, en 't doet er ook niet toe. Het merkwaardige zit in de kleeding van de mannen. Zij hebben alle een gekleede jas aan, een hoogen hoed op, en een keurig opgerol de paraplu in de hand. Uit de beschrijving weten wij nog, dat zij lichtgele glacé-handschoenen aan hebben, en allen dragen een bloem in het knoopsgat. Om zoo te zien zijn het heeren uit goeden stand, de kleeren zitten goed, de hoeden staan hun, hun houding is die van menschen, die zich :oo gekleed in hun gewonen doen voelen. En het zijn Sandwich-men! Zij loopen met hun borden dooi- City en West-end, door koetsiers en straatjongens be spot. Het moet er op de arbeids markt wonderlijk uitzien. Weer weg. Het warme weer heeft. Engeland weer verlaten, zonder de Noordzee overgestoken te hebben. De hoogste temperatuur te Londen was Dinsdag 61 gr. F., Woensdag 72, Donderdag 62 en gisteren 44. Uitgesloten. Te Petersburg zijn de bakkersknechts uitgesloten. Er is nu niets te krijgen dan eenvou dig groot formaat wittebrood, dat de bakkers met de hulp van huune huisgenooten kneden en bakken. Het Russische Paaschfeest valt- op 5 Mei, en zoo zijn de Petersburgers ontstemd in het vooruitzicht dat zij dan niets bijzonders te eten zullen en. 2 Slachtoffers in den afgrond. Twee gymnasiasten van Genève zijn bij het beklimmen van den Salève in een afgrond gestort. Hun lijken werden gistermorgen gevonden. Alweer hersteld. Prins Eitel Fre- derik moet bijkans bekomem zijn van zijn onaangenaam ruiteravon- tuur en zou vandaag den dienst bij zijne compagnie hervatten. Een schurk ter dood. To New York zal binnen enkele weken een schurk worden ter dood gebracht, die een allermerkwaardig- sten levensloop achter zich heeft. De man die zich „lord Barrington" noemt, was van zijn doodvonnis in hooger beroep gegaan bij het hooggerechts hof, welk college echter het vonnis bevestigde. De ware naam van dezen terdoodveroordeelde is Seymour; hij is geboren in 1858 te Tonbridge Wolfs, waar zijn vader koetsier was. Toen hij zeventien jaar oud was kreeg hij zijn eerste veroordeeling; en, nauwe lijks uit de gevangenis ontslagen, werd hij bij een poging tot inbraak gevat en weer naar de gevangenis terugge stuurd. De negen jaren die nu volg den werden voor het grootste deel doorgebracht in de gevangenissen van Duitschland, Frankrijk, Spanje en Indiëen de man gebruikte zijn straf tijd voor het aanleeren van vreemde talen. In 1889 dook Seymour op in New York, waar hij zicli uitgaf voor „sir Frederick Sydenham Burgoyne". Hij wist de genegenheid te winnen van een juffrouw Miller uit Brook lyn, die hem naar Europa vergezelde. Daar leefden zij op grooten voet; en Seymour zorgde voor beider onderhoud door het bedrijven van een reeks bru tale diefstallen. Ten slotte liep hij in de val en zag zich, in'94, veroordeeld tot negen jaar. Kennisgeving. De Burgemeester van Haarlem brengt bij deze ter kennis van de ingezete nen dezer Gemeente, dat bet op den 24sten April j.l. executoir verklaard kohier No. 8 Afd. IV 2e ged. op de Personeele belasting dezer Gemeente, dienst 1907, op heden aan den ont vanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Haarlem 27 April 1907. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Kennisgeving Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare ken nis dat door hen is ontvangen eene bekendmaking van Burgemeester en Wethouders der Gemeente Bloemen daal, dat het verzoek van de konink lijke Nederlandsche Jaehtvereeniging Nimrod" om de perceelen, kadastraal bekend in Sectie A, No. 2149 en 2150, eene schiètinrichting te mogen op richten door hen voorwaardelijk is in gewilligd. Haarlem, 27 April 1907. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris. PIJN ACKEI4. Burgeravondschool, Uitslag der overgangs- en eindexa mens van de burgeravondschool alhier Van I naar II: H. J. Braam, M. A. Hartendorp, P. J. Lasschuit, D. v. d. Meulen, K, van Riet, J. N. Roskam, J. Schornagel, J. A. Stals. C. J. Tja- den, L. A. G. Tijken, .J. Vis, G. Waale wijn, R. van Weeren, P. Wezel, H. Venekamp, R. Brakels, A. Bos, A. Bij land, A. van Beek, J. R. J. Braay, J. H. Baggerman, J. H. Boxs, J. Dekker. F. Th. v. Deursen, A. R. Erkelens, W. J. Froger,. C. de Graaff, N. de .Jonge, J. M. J. v. d. Laarschot, G. J. Lips, J. Meyers, W. P. Meyer, A. G. Blei, -J. H. Blom, W. van El, J. van Es, E. de Graaff, H. J. Pieieprat, J. J. v. d. Putten, B. J. Pothoven, P. Roozen, J. J. Richter Rodhens, H. Scheen, G. Smit, B. Star, L. Veenstra, W- van Maasdam, F. H. N. Kooyman. C. L. Weigant, A. M. .J. van Brink, J. H. Brakel, H. Boting, K. W. Boov, H. K. Bakker, W. C. Dekker, H: van Gend, Th. Hoogetein, W. J. J. Hommes, J. R. de Jong, J. M. Jochemus, H. C. Klerk. A. J. v. Leeuwen, J. J. v. d. Moolen, H. P. van Zijl. Voorwaardelijk L. P. Becker, B. II. Wempe, J. Klerk. Van II naar IIIA. v. d. Aart, G. Bakker, W. Brakel, H. B. Bonarius, C. M. Boelhouwer, G. Baars, II. J. Graaff, C. Hoogeveen, G. Kloos, H. van Keulen, L. Kroon, R. J. v. d. Meije, A. S. v. d. Meulen, J. Blansert, M. Beenhakker. W. F. Blom, J. D. v. Dongen, C. Karstens, J. A. Kroon, A. J. C. Popelier, H. J. Poelenjée, T. J. Roozen, Th. Rees, J. A. Tros, J. Th. Timmer, P. Tensen, A. de Vries, J. v. d. Voet, T. Veldhuis, J. Voer man, A. Wensing, C. Zeilmaker, Th. II. M. Bosse, G. H. F. Kruger, J. Landman, A. J. v. d. Moolen, J. Nach- tegeller, W. Peereboom, J. Peper, F. W. Parree, J. v. d. Plas, D. van Put ten, N. Scholten, J. Verhagen, L. Wes- selius, A. Willebord. VoorwaardelijkW. F. A. Lips. Van III naar IV R. Andringa, G. Andriessen, P. J. Beukkers, J. H. Boo gaard, J. G. F. Donnee, J. L. van Deursen, P. Elfiers, J. Kruiver, W. Kuyk, P. H. Meijer, J. P. Peper, W. C. Rietschoten, M. Raas, -J. H. Scher- penhuijzen, A. Vreugdenberg, J. B. Verdonk, G. C. Visarius, J. J. Wensing, K. Schilstra, J. Baas, M. J. Bottelier, D. Busking, J, G. Hulshof, J. D. Ter Hart, C. T. ten Hove, E. M. F. Kim man, P. Kuijken, L. Maerten, G. C. Noteboom, A. Prinsen, J. II. Plantjé, J. M. PI. Voskuijl. VoorwaardelijkJ. P. Strijbos, W. J. van Beuge, H. H. A. Bosse, B. K. Gubbels, A. v. d. Heiden. P. E. Oude- jans, J. Perry, N. P. Spierings. Geslaagd zijn bij het 24 en 25 April gehouden eindexamen: D. A. Appel boom, C. C. v. Beaumont, P. G. Boon, Ph. v. d. Burg, J. Cornelissen, F. W. Dijkman, Ij. Dekker, H. L. Fort- gens, W. C. Hoos, D. Klees, J. Klerk, P. A. Kuijken, J. W. Koopman, J. Ramakers, W. C. L. Robbers, H. Schol ten, P. G. Slingerland, M. J. Verweij, M. C. Vogelsang, M. H. v. d. Vossen, C. Kruijver. Vrachtprijzen. In de afgeloopen week werd betaald voor kolensche pen van middelbare grootte van Duisburg-Ruhrort per 1000 K,G. naar bier f0,95, Leiden f0,85 a f 0,90, Wormerveer f 1.00, Alkmaar f 1,05. Ned. Weerbaarheids-V ereeniging. Onder leiding van den command, der afd. „Haarlem" van de Ned. Weerb -Ver., is gister (Zondag) een oefening op wielen gehouden in combinatie met „Voor Vaderland en Koning" en „Volksweerbaar heid." Om half negen vertrok het 1 ste gedeelte wielrijders van de Doelen; om 9 uur het volgende. De oefening had plaats in de rich ling Leiden. Huishouden Industrieschool. Gister was het de laatste dag der t( ntoonstelling in de Huishoud-en Industrieschool (Schneevoogtstraat). Zooals men weet was 'twerk door leerlingen van de Huishoud en Industrieschool daar tentoonge steld. Brongebouw. Hier werd gisteravond een groot afscheidsconcert gegeven door den beroemden Italiaanschen tenor Isalberti voor zijn vertrek naar Italië met medewerking van het strijkorkest van het Haarlem- sche Muziekkorps (dir. 0. P. AV Kriens). Schouwburg-Jansiveg. In dezen Schouw urg werd Zondagavond door de Vereeniging „Proza en Poëzie" o. m. het le bedrijf opgevoerd van „Faust", opera Gou nod. Vechtpartij. Gis\ravond omstreeks 7 uur had er eemkechtpartij plaats in de Jan de Brermraat. Twee be schonken mannen kmgen twist en handgemeen, zoodat ^fie een den ander een klap in zij (Toelaat gaf, waardoor dgze een bloedSkde wonde opliep. Circus Roberf^Het circus apberti is gearriveerd °pNie Klevorlaanen gaf gisteravond ziflfe eerste voor stelling. Indeeling De indeeling der lötelingen de lichting 1907 voor korte oefening> zal plaats heb ben op 24 Mei e.k. te 9'/o urn v.m. in den Doelen alhier Sterkte 2e Depot Rvj&én. De sterkte van het op 1 a.s. alhier in garnizoen korimpl 2e Depot Huza ren bc-draag^r! officieren, 59 on- derofficieijjren manschappen, onder bevel den Luitenant-kj^onel 0ntspoord. Gisterenayflrfg ontspoorde de stoomtram vanjfe^iïjn Haarlem Alkmaar, die ojp^malf jyjht van hier vertrekt om^aKennemerplein. Dit ha^Feenig oponthoud ten gevol ge, spoedig kon het gewone ver- ke^rweer plaats hebben. Schietwedstrijd. Uitslag van den op Zondag, 28 April alhier gehou den Schietwedstrijd, van den Bond van Schietvereenigingen van Haar lem en Omstreken. 1 Generaal van Merlen 438 p. 2 Bloemendaal Commando 424 p. 3 Claudius Civilus 388 p. Hoogste Corpsscbutter J. Kool hoven, van BI. Commando 94 p. Corpswedstrijd Cylinder. 1 Bloemendaal Commando 426 p. 2 Voor Vaderland en Koning 394 p. 3 Generaal van Merlen 361 p. Hoogste Corpsscbutter Paul Roo zen, van BI. Commando 95 punten. Vrije baan Buks. 1 L. H. Koelhoven 190 punten. 2 L. Smeenk 190 3 F. Hekker 189 4 K. J. Hollander 187 5 Th. Kerstel 183 6 C. van Zalen 183 7 D. C. Ploutgraaf 182 Vrije baan Cylinder. 1 J. van Es 185 punten 2 C. Boom pz. 182 3 J. L. Koolhoven 178 4 C. van Zalen 178 5 Borgliouts 174 6 Stap 173 7 P. J. Hekker 171 Concerten in het Brongebouw. Uit de nieuwe lijst van de abonnements concerten, te geven in het Bronge- houw in de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus, welke in het be gin dezer week zal worden verzon den, blijkt dat gedurende die maan den een 30-tal concerten zullen worden gegeven door de stafmuziek corpsen van verschillende regimen ten der infanterie, het Haarlemsch Muziekkorps en de stafmuziek van de Koninklijke Nederlandsche Ma rine. Op den verjaardag van H. M. de Koningin zal behalve een con cert, ook een vuurwerk en bal worden gegeven. De eerste komkommers. Hoor gebrs. Witkamp, commissionairs {in fijne groenten, alhier, is de eerste bezen ding komkommers aan de groente markt gebracht. De grootste partij is opgekocht door de Eerste Bloe- mendaalsche Groenten Fruit- en Vischwinkel. De nieuwe school. Met de werk zaamheden voor den bouw der school aan de Raaks en Jacobstr. is (men thans zoover gevorderd, dat aan de fundeering begonnen is. Het reiwerk, dat in den beginne een 14-tal dagen vertraging ondervond, doordat men stuitte op een fundee ring van vie voormalige gasfabriek zal nu binnen korten tijd gereed comen. Haarlemsche Brandver-zeJcering Mij. Je alhier gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der H aarlemse.he Brandverzekering- maatschappij, heeft de balans en de winst en verliesrekening goedge keurd. Van de winst ad f17,526 wordt, zooals reeds medegedeeld, 10 pet. dividend uitgekeerd, tegen 12 rct. verleden jaar. De heer Mr. Joh. Enschede werd als commissaris herkozen. Verkooplokaal „Be Gouden Leeuw". Opgave van verkochte perceelen, in het verkooplokaal „De Gouden Leeuw" Zaterdag 27 dezer, des avonds ten 5 ure. Door de makelaars W. Bosman en J. H. Daudeij, ten overstaan van de Notarissen M. N. Beets en J. C. Bur- lcens. No. 2. Een pakhuis met afzonder lijk verhuurd wordende bovenwoning en erve aan de Korte Heezenvest ach ter bovenomschreven perceel. Get. no. 11 zwart en rood, kad. sectie D gedeel telijk van no. 7413, groot pl.m. 52 centiaren. Trekgeld f 30. Het winkelhuis met pakhuis is ver huurd voor f 16.00 en het bovenhuis voor f 2.50 per week. P. Kleiweg-Dy- serinck, afslag f 11985. No. 3. Een woonhuis met afzonder lijk verhuurd wordende bovenwoning, erve en grond aan de noordzijde van de Zuidpolderstraat. Get. no. 56 zwart en rood, kad. sectie E no. 916, groot 67 centiaren. Trekgeld f 25. J. -J an sen afslag f 1250. Huur beneden f 2,00. boven 1 1.90 per week. (Wordt vervolgd.) Een Schendstuk. Onze lezers zullen zich een bericht herinneren, waarin wij hebben ver meld, dat de vereeniging „De Haar lemsche Pers" was ontbonden. On middellijk onder dit bericht konden wij melden, dat een nieuwe vereeni ging onder denzelfden naam werd opgericht. Hoe zit dit', is men geneigd te vragen. Waarom een nauwelijks ontbonden vereeniging dadelijk weer opgericht Op die vragen heeft geen der Haarlemsche bladen ook het onze niet toen een antwoord ge geven. De aanleiding tot de ont binding was de weigering van twee bestuursleden om af te treden, niet tegenstaande het bestuur daartoe door de meerderheid der leden werd uitgenoodigd. De twee bestuursleden in kwestie wilden niet voor de meerderheid der leden wijken de leden weken toen voor henDe vereeniging werd ontbonden. Da delijk daarop belegden de heeren een vergadering, tot bijwoning waar van de twee ex-bestuursleden niet waren uitgenoodigd, en richtten eene nieuwe vereeniging op. Ziedaar de zaak in haar meest eenvoudigen vorm. Natuurlijk zou men deze uiteenzetting kunnen ver lengen naar verkiezing en illustree- ren met tal van persoonlijke zaken, maar wij willen met de eenvoudige feiten volstaan. De Haarlemsche bladen hebben het motief tot dusver verzwegen, wijl de stellers van het bericht de meening waren toegedaan, dat liet publiek er zich bezwaarlijk voor kon interesseeren. Dat wij thans het motief noemen, heeft dan ook an dere oorzaak. Ziehier welke. Onze geachte collega van de „Stads editie" heeft goedgevonden, dat een anonymus in zijn blad een aantal leden der bovengenoemde vereeni ging tot onderwerpen koos van zijn - nogal geestloozen spot. Had de man zich nu alleen tot spot be paald, men zou er vrede mee kun nen hebben. Wij voor ons geven wel is waar geen oortje voor wat woorden hombast zonder een aasje sprankelend vernuft, maar de lezers van het blad moeten bij slot van rekening zelf weten of zij van zulke lectuur gediend zijn. 't Graat ons niet aan. De anonymus in de „Stads editie" evenwel is verder gegaan Hij insinueert. Hij maakt enkele ingezetenen op smadelijke wijze ver dacht. Hij publiceert zaken, die hem slechts als ex bestuurslid bekend kunnen zijn. Hij goochelt daarbij met verdichte namen, verminkt laf hartig de bewoordingen zijner be schuldigingen, en hij doet dat met een „handigheid", die op de redactie- bureaux van „Argus" en Asmodée" opgeld zou doen. Natuurlijk kijken wij over den man heen. Hij is, weliswaar niet volgens den vorm, maar dan toch om het nu maar eens in rond Hollandsch te zeggen feitelijk uit de vereeniging gezet. Polemiek over den inhoud van zulk giftig schrijfsel zal geen eerbaar menscli van ons vergen. Maar hoe de hoofdredacteur van de „Stads-editie" naar men zegt: een der heeren Enschedé er toe is kunnen komen, de opname van dat lijvige schendstuk toe te staan, is ons en tal van anderen heeren ournalisten te dezer stede in allen ernst een raadsel. Ware hier sprake van 'n losberichtje, 'nartikel tje desnoods wel, den besten redac teur oni glipt wel eens iets. Maar een stuk als dit van meer dan 400 re gels druks, moet hem in handen zijn gekomen, moet hij hebben ge lezen. Toch dwingt ons de allerscliun- nigste inhoud van het stuk billijk heidshalve te veronderstellen, dat het achter den rug van den hoofd redacteur om een plaats heeft ge vonden in {de kolommen der „Stads editie". Maar nu niettemin het blad in zóó jammerlijken vorm verschillende menschen in hun eer en goeden naam tracht aan te tasten, veroor loven we ons toch te vragen: „Waar is de leiding daar op het Klokhuis- plein?" Zoolang dat gebrek aan leiding de mogelijkheid openlaat voor de opname van stukken van zulk al looi en van zóó ordinair gehalte, hebben we slechts één woord van critiekmin. Arr. Rechtbank. In de zitting van hedenmorgen werd weer behandeld de zaak tegen A. P., 45 j. besteller alhier, die verdacht wordt omstreeks 18 Mrt- de dienstbode van Dr. aniëls be wogen te liebbenf 2,50 af te geven op een valsche kwitantie. AVe hebben Donderdag een uit voerig verslag dezer zaak gegeven. Voor heden waren weer nieuwe getuigen gedagvaard. Als 1ste getuige wordt gehoord dokter Daniëls, die met de valsche kwitantie naar de politie is gegaan, welke kwittantie den vorigen dag tijdens zijn afwezigheid door me vrouw, ziju echtgenoote, is betaald. Giet. is lid der vereeuiging „Het vaderland getrouw." Mevrouw Daniëls verklaart nog maals, dat de kwitantie op den 18en -bejaald is. ij kan dit met beslis theid zeggen. Bovendien, dat ze aangeboden is onder liet koffie drinken. Dinsdag kwam iemand der vereeniging waarschuwen om geen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2