Dinsdag 30 April 1907. No. 6574 32s,e jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. HE BINNENLAND. BUITENLAND. weg jde>' oeind» 2 68. Editie 2 uur. 22, per f ge- Be- i.— ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. 1.20 1.65 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paatsraimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, te., Paris, Slbis Faubourg Montmartre. Ais „misverstand" niet goed te praten, I In de vergadering der Staten Gen. Van 16 April 11. deelde de minister president in een onleesbaren volzin tnee, den summieren inhoud van den brief, dien het Kabinet dd. 16 Maart had geschreven aan II M. de Koningin: ze waren bereid aan le blijven mits een nieuwe Minister van Oorlog benoemd werd, die zou instemmen met bet program van het Kabinet eu bereid zou zijn zoo spoedig mogelijk bij de Staten Gen. Voor te brengen en aldaar te ver dedigen een afzonderlijk wetsont werp waarbij de kwestie van het blijvend gedeelte der militie op nieuw aan het oordeel der Staten Gen. werd onderworpen en daar omtrent, zoowel met de betrekking tot het beginsel als tot de wijze van uitvoering, een beslissing werd voorgesteld in den geest van bet Kabinet. De slotwoorden van dien brief liet de minister bij zjjne mede- deeling weg. Deze werden daarna door den heer deSavornin Lohman meegedeeld en luidden aldus. ,,In deze benoeming (van den nieuwen titularis vau oorlog) zou dan uw kabinet tevens mogen zien de be reidverklaring van uwe Majesteit om mede te werken tot de indiening zoodra mogelijk van een afzonderlijk Wetsontwerp als bovenbedoeld en tot de bekrachtiging daar van, na aanneming der Staten Generaal". Daarin stond, zoo merkte de lieer deSavornin Lobman aan, dat Hare Majesteit zich nu reeds stilzwijgend zou hebben te verbinden, een wet waarvan zij den inhoud nog niet eens kende te zullen bekrachtigen, dat H. M. dus geenerlei notitie zou mogen nemen van wat de Raad van State of leden der Staten Gen. misschien in het midden zou den hebben gebracht, zoodra slechts een meerderheid onverschillig om welke reden, het ontwerp had aan genomen. In dit stelsel zou geheel de landsverdediging ondergeschikt kunnen worden gemaakt aan poli tieke overleggingen tusschen par tijen en zou de waarborg, dien nog steeds het vetorecht der kroon tegen gevaarlijke stappen oplevert, geheel vervallen. Hoe hebben deze acht dienaren van de Kroon (Staal hadden ze al losgelaten) in een officieel stuk aau Hare Majesteit de Koningin zulke woorden kunnen schrijven Bij vergissing of uit gebrek aan na denken? Maar vergissing of gebrek aan nadenken is onmogelijk aan te nemen bij knappe bedreven staats lieden,die de beteekenis der woorden kennen, die elk woord plegen te wikken en te wegen in een staatsstuk dat van hen uitgaat Blijft dus niets over dan de bedoeling om zoo als de woorden luiden, de Koningin in haar rechten te bekorten. De zes van rechts in de crisis geraadpleegde Kamerleden zijn nog zoo goed geweest deze klaarblijke lijke bedoeling in het openbaar met te willen veronderstellen, maar achtten toch de strekking er van zoo gevaarlijk en zoozeer met art. 12 2de lid der Grondwet in strijd, dat zij zich bereid verklaarden de regeeringstaak over te nemen, als bet vorige Kabinet op die voorwaar de alleen wilde .terugkomen op zijn aanvrage om ontslag. Hierna werd door den Heer Schim molpenninck van der Oye kennis gegeven aan de Koningin. Nu zal het Kabinet zich gaan verdedigen tegen de beschuldiging of veronderstelling, dat. het met die woorden de rechten van de Konin gin had willen beperken. Eerst een verdediging dier woorden aa n de Koningm j)e j^aa(j van Ministers, zoo schreven ze aan Hare Majesteit, heeft met de geincrimi neerde clausule m zijn schrijven niets anders beoogd, dan de mede werking van Uwe Majesteit te verzoeken om een wet tol stand te brengen Het recht van Uwe Majesteit 0111 eventueel hoogst Derzelver bekrachtiging te onthou den bleef in den gedachtengang van den Raad van Ministers onver kort, daar toch de mogelijkheid bestaat, dat het wetsontwerp gedu rende de behandeling in de Staten Gen. zoodanige verandering zou ondergaan of op zoodanige wijze van karakter zou zijn veranderd, dat voor Uwe Majesteit aanleiding zou bestaan om aan zulk eeu wets ontwerp ten slotte uwe bewilling te onthouden. Dus alleen, als het wetsontwerp van karakter veranderd is, heeft de Koningin het recht hare goed keuring te weigerenniet wanneer het ontwerp waarvan de aard en de gevolgen nu nog onbekend wa ren bij de bi handeling veranderd bleef. Geen wonder, dat de Koningin met die uitlegging niet tevreden aan de zes heeren van rechts vroeg, of zij daarmee tevreden waren waarop dezen hebben geantwoord dat art, 71 2de lid der Grondwet, aan de Koningin onvoorwaardelijk en onder alle omstandigheden het recht toeke it een wets ntwerp al dan niet te bekrachtigen en dat voor het geval door het Kabinet dit betwist of betwijfeld werd, naar hun oordeel, voor de reehterzijdo de verplichting ontstaat om de be stuurstaak over te nemen. Wat het Kabinet hierop aan de Koningin geantvvoorJ heeft, wordt niet mee gedeeld, maar laat zich vermoeden; ze hebben die woorden ingetrokken. Maar daarmee is het stellen dier woorden in hun brief van J6 Maart nog niet gerechtvaardigd. RUSLAND, Indien Rusland met fraaie belof ten te redden ware. het zou er op het oogeublik al geheel anders uit zien. Niet veel gewicht valt er daarom te hechten aan de woorden, door den Tsaar tot de Doemaleden uit den Boerenstand gesproken. Hoe goed gemeend misschien, voor driekwart zeker zijn het woor den en beloften in de lucht. Zij luidden aldus: „Ik verzoek u aan hen, die u gezonden hebben, den liartelijken dank van mij eu de Tzaritsa over te brengen voor uwe betuiging van aanhankelijkheid en trouw, die de grondzuilen zijn van ons orthodox Rusland. Koestert geen vree3 en weest verzekerd, dat ik alles zal doen wat mij slechts mogelijk is en wat ik noodzakelijk zal achten, om uw lot te verbeteren. Ik hoop daarin te slagen met uwe medewerking en met die van alle afgevaardigden, die het vaderland en mij getrouw zijn, zoowel van hen, die thans zit ting hebben in de Doema, als van die, welke later deel daarvan zullen uitmaken. Ik reken mij gelukkig u te ont vangen en u te bedanken voor uw verlangen om mij en de Tsaritsa te zien. Het doet mij genoegen u den Psarewitsj te kunnen toonen. Brengt aan allen, die u hebben ge zonden, mijn dank over voor de echt yaderlandsche gevoelens, waarvan gij tegenover mij uiting hebt ge geven. Volgens de jongste telegrammen uit Petersburg is gisteren de Doe- ma-vergadering, die om twee uur geopend zou worden, niet doorge gaan wegens het voortduren der geheime zitting. Om 4 uur s mid dags kwamen er nog ol sprekers op de lijst voor. Om 8 uur eerst werd deze geheime zitting onder broken. Hedenmorgen om elf uur voortzetting. FRANKRIJK. Een paar der hoofdleiders van de Parijsche stakers zijn op rttgee- ringsberei in hechtenis genomen om hunne opruiende redevoeringen. Sommige bepalingen der anarchis ten-wet zullen op hen toegepast worden. Zulke berichten kunnen voor oningewijden geruststellend klinken, de ingewijden weet zeer goed, dat de regeering de revolu tionaire elementen te veel noodig heeft, dan dat zij overgaan zal tot scherpe maatregelen. Het zal een gevangen nemen en vrijlaten blijven, om der goedgeloovige menigte zand in de oogen te strooien. De zaken te Orleans nemen door de schuld der Loge een voor de stad zeer ongunstig verloop. Aan den burgemeester is de volgende dagorde toegezoüden, aangenomen in de Loge „Etienne Dolet", waar ongeveer 2Ó0 leden bijeenwaren, onder welke 50 a 60 uit Orleans. „Na kennis genomen te hebben va de verklaring van den bis schop n Orleans, die zich vijandig toont aan de vrijmetselarij, blijven wij bij ons besluit, wat het verzoek betreft, den 14 dezer aan den bur gemeester toegezonden en waarbij wij eene plaats verzoeken in den stoet van 8 Mei". De heeren meenen dus sterk ge noeg te staan, 01c op den iugeslagen weg rustig te kunnen voortgaan. Zooveel te beter. We zullen straks zien, of de bewoners van Orleans heel kalmpjes zullen toelaten, dat hun belangen op de grofste manier geschaad worden. BELG1E. Volgens het „Handelsblad van Ant werpen" nadert de Minister-crisis haar einde, en staan de zaken aldus M. de Trooz heeft dezen morgen van 9'/2 tot 11 ure een onderhoud gehad met graaf van Limburg Stirum, aan wien de portefeuille van buiten- landsche zaken definitief is toegewezen. Na dit bezoek heeft M. de Trooz M. Carton de vV'iart, secretaris des konings, ontvangen, die een half uur met hem in gesprek bleef. De voorzitter van den Senaat, graaf de Merode Westerloo, is lang met M. de Trooz in gesprek gebleven. Da1 minister van binnenlandsche zaken ontmoet naar het schijnt zekere moeilijkheden voor de toekenning aan M. Delbeke der portefeuille van land bouw en openbare werken. In zijne hoedanigheid van Antwer penaar is M. Delbeke gunstig aan de opening der grenzen, terwijl de land- bouwgroep in de Kamer integendeel voor de sluiting is. Het is waarschijnlijk dat deze moei lijkheid zal worden opgelost d zen namiddag, tijdens een onderhoud uat de minister moet hebben met een -er meest invloedrijke leden vandelanu- bouwgroep der rechterzijde, Uit een nader bericht blijkt, dat ge neraal Ellebaut minister van Oorlog worden zal. De portefeuille van landbouw geeft aanleiding tot moeilij kheden. De land- bouwgroep der Kamer verzet zich tegen de benoeming van den heer Delbeke. Zij heelt aan den heer de Trooz doen opmerken dat de heer Delbeke aanhanger is van de opening der gren zen en dat hij tot hiertoe tegen alle reglementaire maatregelen heeft ge stemd. Gezien dit verzet, heeft de heer da Trooz besloten eenige leden van deze groep te hooren en ten 2 ure heeft Hij den heer Maenhout ontvangen. OOSTENRIJK HONGARIJE. Bij zijn vertrek uit Praag (Bohemen) richtte Keizer Frans Joseph een brief tot den gouverneur, waarin hij zegt, dat het oogenblik gekomen is, waar op de beide volken elkaar de hand moeten reiken en tot overeenstem ming komen. De tegenstellingen, die het gevolg waren van het verschil in afkomst, zijn door de invoering van het alge meen Kiesrecht verminderd, en het werk dient tot een goed einde gebracht. Zeer gelukkig zou de Keizer zich ach ten, ingeval de vrede tusschen beide nationaliteiten tot stand kwam. In verband hiermede wordt 's Kei zers weigering duidelijk, om eene com missie van Duitsch-Boheemsche ge meenteraadsleden van Praag te ont vangen, die een adres kwamen aan bieden, waarin verzocht werd om Bo hemen in twee deelen te verdeelen en wel naar de beide nationaliieiten. Geen scheiding, maar verbroedering wil de Keizer; zijn brief aan den gou verneur getuigt het. ITALIË. Over de Zaak. Montaguiui wordt nit Rome gemeld, dat de voorma lige secretaris der Parijsche nunti atuur den 26e n in de Eeuwige Stad teruggekeerd is en toen openlijk als valsch en verzonnen heeft verklaard, den schandelijken brief„ Beste Karel- tje" enz. ook door de „N R. Ct." gepubliceerd in al zijne kleuren. Die heele schandelijke geschiedenis is dus verzonnen. Dit blijkt ook uit het onderzoek door de Romeinsche journahsten ingesteld. Hun bleek dat de briefschrijver een gefingeerd persoon was. Of de „N. R. Ct. hier van melding maken zal? Op het Vaticaan zal men eerst omtrent de Montagnini-papieren een afdoend antwoord geven, wanneer de Commissie uit de Fransehe Twee de Kamer hara enquête heeft vol bracht. Korte Berichten. In de kapel van het Koninklijk paleis te Madrid is den aartsbis schop van Burgos den Kardinaals hoedaangeboden. De Koning, Ko ningin Christina en twee infantes waren bij de plechtigheid tegen woordig. De gebeurtenissen te Marokko blijven tot nu van geruststellenden aard. De koning eu de koningin van Denemarken zijn gisterenavond uit Kopenhagen vertrokken om te Kristiania hun zoon koning Haakon en koningin Maud een bezoek te brengen. De oud-minister Pelletan heeft te Nice, op het congres der socialis tische radicalen, de politiek van Clemeuceau veroordeeld. Clemen- ceau verlaat de politiek van Com bes en bewerkt een scheuring in het blok. Voor de zegepraal van de republiek zullen wij de republi- keinsche krachten weer vereenigen, zeide hij. Het Centrum in den Duitschen Rijksdag heelt een motie ingediend, waarin de rijkskanselier uitgenoo- digd wordt, don Rijksdag op ge zette tijden met de stukken over de betrekkingen van Duitschland met andere staten in te lichten. Hulde aan Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins heeft gister voormiddag. na in de residentie te zijn aangekomen, in audiënt e ont vangen lord Chilton, secretaris der Engelsehe legatie, tijdelijk zaakge lastigde, die aau Z. K. H. kwam overhandigen de reddingsmedaille, die de koning van Engeland aan den Prins heeft toegekend, terzake van Zijn optreden bij de redding van de „Berlin." De vorstelijke familie in Den Haag terug. De Koningin en de Prins zijn gisterochtend in de Residentie aan gekomen om daar eenige uren te vertoeven. Zij begaven zich in gesloten rijtuig naar het paleis in het Noordeinde. H. M. droeg eenige bloemruikers, Haar bij het vertrek uit Amsterdam overhandigd. Gistermiddag te 3 uur stadstijd is de vorstelijke familie, ditmaal per Staatsspoor, weder naar het Loo vertrokken. Dankbetuiging van H.M. de Koningin. De burgemeester van Amster dam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat H. M. de Konin gin hem heeft opgedragen aan de burgerij dezer stad haren oprech ten en warmen dank te betuigen voor de hartelijke ontvangst, Haar en den Prins der Nederlanden be reid en voor de vele bewijzen van trouw en gehechtheid, ook ditmaal aan Haar Huis betoond. TWEEDE*KAMER. Het gisteren door ons vermelde wetsontwerp tot verhooging van de miniina-jaarwedden van de onder wijzers van bijstand, geldt niet slechts de onderwijzers aan de ge subsidieerdebij zondere scholen, maar zoowel de openbare onderwijzers als de onderwijzers aan bijzondere ge- subsidiëerde scholen, die dus beiden zullen deelen in de voordeelen, die dit wetsontwerp tot wijziging der Schoolwet beoogt. Bond van R.-K. Kiesvereeniglngen In het gebouw van den R. K. Volksbond in Den Haag werd Zon dag de jaarvergadering gehouden van den Provincialen Bond van R. K. kiesvereenigingen in Zuid- Holland. Uit de mededeelingen bleek, dat aangesloten zijn 7 centrale en 57 plaatselijke kiesvereenigingen. Een reglementswijziging is in behande ling bij oen commissie en zal op de volgende vergadering aan de orde gesteld worden. De penningmeester deelde mede, dat de inkomsten bedroegenf 357.20, de uitgaven f362.77, zoodat er een klein nadeelig saldo is ontstaan door de groote actie bij de laatste tusschentijdsche verkiezingen. Bij acc'amatie werd voor de zesde maal tot voorzitter herkozen ver klaard, als eenige gestelde candi- daat, jkr. mr. L. von Fisenne te Rijswijk. De heer F. A. Moerel, uit Oudewater, werd met overgroote meerderheid penningmeester en de heeren G. Bulten te Nocrdwijker- hout en mr. A. M. de Groot uit i 'en Haag, gewone bestuursleden. In behandeling kwam nu het vol gende ontwerp advies van het be stuur: De Provinciale Bond van R. K kiesvereenigingen in Zuid-Holland in hare jaarvergadering bijeenge komen, overwegende, dat het voor naamste belang bij de a.s. Staten- vetkiezing is, het behoud van de meerderheid der rechterzijde in de Eerste Kamer der Staten Generaal dat daarnaast ook het provinciaal belang eischt, behoud eener anti liberale meerderheid in de Provin ciale Staten, waardoor eene verte genwoordiging der verschillende partijen in het college van Gede puteerde Staten is gewaarborgd; adviseert de aangesloten kies vereenigingen hetdaarheen te leiden, dat tusschen de partijen der rech terzijde overeenstemming worde verkregen in dien zin, dat in alle stemdistricten bij eerste stemming gemeenschappelijke candidaten wor den gesteld. Dit advies werd met applaus ont vangen en zonder stemming goed gekeurd na een korte toelichting van den voorzitter. Uit alles bleek, na nog een le vendige discussie, dat de verkie- zingsactie terdege wordt voorbereid. Overwegende, dat de meeste werk lieden op een weekschen dag moeilijk deze vergadering kun nen bezoeken, en erkennende, dat ie werkman een voorname stuw kracht in de partij is, werd het voorstel Katwijk-Sassenheim, om niet meer op Zondag te vergaderen, verworpen, en hierna de vergade ring met eenige huishoudelijke mededeelingen gesloten. Drenkeling. Zaterdagmorgen, omstreeks half vijf, is onder de gemeente Sloten (N.-H.) in de Sloterdijkermeer ge vonden het lijk van een mansper soon, oud omstreeks 3040 jaar, met 'een schotwond aan den rech terslaap en een in de bor-t in de hartstreek. Zijn signalement is als volgt: Middelbare lengte, haar blond, oogen bruin, neus gewoon, mond gewoon, knevel zeer dun en blond, kin vierkant, in den nek aan de linkerzijde litteekens 'ivan klieren.. Het lijk was gekleed in een staal blauw colbert-costuum, met bretels, en katoenen op vele plaatsen her steld hemd, waarop het merk F. F., vervolgens met zwarte machinaal gebreide kousen, waarom twee bruin- lederen riempjes met gespen, welke dienst deden als kousenbanden. Verder droeg de overledene een zwarten flambardhoed en een wit front met zwart zijden strikje en staande boord. Op het lijk werd voorts gevonden een zilveren horloge, Archimedes patent no. 253620, waarom een celloluïd horlogekastje, waarop staat afgedrukt: A. Fischer, Uhr- macher, Zage, en waaraan was be vestigd een nikkelen schakelket ting, een katoenen zakdoek met de borduurletters Z. F., een brietje, waarop zijn aangegeven de uren van vertrek van Amsterdam naar Rheine en aankomst aldaar, als: 8.21—1,38,10 03—4.42,12.46—8.46, een zwart lederen knipbeursje zon der inhoud, knipmes en een notitie boekje, waarin bladen, die beschre ven waren, zijn uitgescheurd. Het lijk is naar het daarvoor bestemd lokaal |te SJoterdijk over gebracht. De burgemeester van Sloten (N.- H.) te Sloterdljk, verzoekt onder zoek en zoo spoedig mogelijk be richt. Katk. Soc. Weekblad. Inhoud van do jongst verschenen aflevering Algemeene dienstplicht en weerbelasting li, door H. J. A Feber. Wettelijke RegrTng van den arbeidstijd H, door J. W. RaAA Schetsen voor Sociale VoorcnH- tenHet Anarchisme VH. Berichten en mededeelingenRap port Ziekteverzekering, Katholieke of Christelijke vakvereenigingen. Neutrale Pers. Uit de Internatio nale Sociaal-Democratie. Vereeni- ging van R.K. Verpleegsters. Wat uit een studiekring groeien kan. Korte Berichten Pech. Antwoord van Het Volk. R. Murri. S. D. A. P. en Koningschap. Sociaal-de mocratie en Godsdienst. Strijd te gen groot grondbezit. Bescherming van den huisarbeid. Hulp in !t huishouden. Gratis Rechtskundig advies. Jeugdige mijnarbeiders. Achturendag. Nachtarbeid afge schaft. Muzikale belangenstrijd. Te veel stakingen. Zondagsrust. Inspectrices. Koopmans-recht ban ken. Verkorting van arbeidsduur. Collectieve drankweer. Minimum loon en maximum-arbeidsduur. Rectificatie. Ontvangen Boeken. Nieuwe Boeken. D-treinen. Men schrijft uit Oldenzaal aan deTel Naar men verneemt heeft de Duitsche regeering verplichtend ge steld, om in de D-treinen een vier de klasse rijtuig te plaatsen, om zoodoende den minderen man ge legenheid te geven, om gebruik te kunnen maken van deze treinen. Tevens is de suppletie in de D- treinen op Duitsch grondgebied vtr- vallenechter de toeslag wordt wederom aan de Hollandsche gren zen in rekening gebracht, zoodat een passagier reizende van Berlijn naar Amsterdam per D-trein zijn suppletie in Oldenzaal moet beta len, indien hij zijn reis met dien trein wenseht te vervolgen. 311 het ennen AQITE MA HON AQITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1