LIEVE DAMES, PAST OP! feuilleton. ZELFOPOFFERING. Kerk en School, Land- en Tuinbouw. Kunst en Wetenschap. Marktberichten. Amsterdamsche Beurs. .°P eene vraag van een der com missieleden, hoe de dames de ten toonstelling vonden, werd geant woord: „I have no words for it". Boter kan het toch wel niet. Haarlemmermeer. Dood ge- 7. Sociale Berichten. Dé mufön' d-exJri«ne,iVpnin wa).6n haar te eng gewaden, zij ;1Ad nlfeene vlucht genomen. £00 .V-erlraait de lie felijke betoovering der noop niet alleen de toekomst, math Z1J maakt zi^ Q0jc meester vastnet tegenwoordig,^ (;n doet alles door haar veelvermogencj prisma/Van gedaante veranderen. Ingezonden Mededeellngen. schrift Black and White, de ande re werkt voor de Engelsche firma hutton Sons, een der eersten op het gebied van den tuinbouw in dat land. Veiling. Door de heeren Bader en v. d. Voort is alhier Zaterdag een groene veiling gehouden, waar hooge prijzen werden besteed. Zoo oracht Gigantesk 25 gld., Gertrude 'J0 gld., Mad. v. d. Hoop 46 gld. en Garribaldi 60 gld. per bed op. De burgemeester heeft een raadsvergadering uitgeschreven te gen hedenavond halfacht. vonden. Te Aalsmeer is overleden gevonden de 68-jarige O. de Jong, hie woonachtig was binnen deze gemeente. Gunstig beschikt. Op een ver z°ek van den landbouwer v. Reeu- wijk alhier om overname door het Rijk van hem toebehoorend aan tuberculose lijdend rund, is gunstig beschikt. HAARLEMMERMEER, Kwajon- 9eU8. Zekere Louw, aan den IJ weg öabij den Kruisweg alhier, onder vond in den laatsten tijd veel last van eenige opgeschoten kwajongens, die geregeld zijn erf kwamen op- loopen, op de ruiten sloegen en andere baldadigheden pleegden. Hians hebben ze het weer zóó bont gemaakt, dat L. besloot het er nu niet bij te laten zitten en de politie te waarschuwen. In zijn woning Werd nu een ruit verbrijzeld. Tegen twee vermoedelijke daders werd Proces-verbaal opgemaakt. De 2e bestelling. De regeling in zake de 2e postbestelling heeft nog steeds een voorloopig karakter. We Vernemen, dat op 13 Mei een be slissing wordt genomen omtrent het Voortbestaan dezer regeling. De proeftijd was 3 maanden. Bieten zaaien. Thans is men druk bezig met het zaaien der suiker bieten. Sommigen zijn hiermede reeds gereed. Alle andere gewassen zijn „besteld". De werkzaamheden Werden door goed weer begunstigd. De waterstand is ongewoon laag in den laatsten tijd. Guur weer. Het gure voorjaar en de nogal strenge winter doen aan de wiergewassen in Haar lemmermeer veel nadeel. Vooral de Wintertarwe moet het ontgelden. Veel wordtr,omgeploegd en 't over blijvend gedeelte zal wel niet het beste zijn. De Statenverkiezingen. De liberale kiesvereeniging alhier stelde den heer J. H. M. Evelein candidaat bij de verkiezing voor de Prov. Staten van Noord-Holland. AALSMEER, Onvoltallige voor dracht. In de laatste raadsvergade ring alhier kon de benoeming van een gemeente-ontvanger niet door gaan, doordat een der aanbevolen candidaten zich had teruggetrokken en daardoor de voordracht onvol tallig was. IJMUIDEN. Reddingsbrigade. Op initiatief van den secretaris van de afd. Velsen van „Het Witte Kruis" zal te IJmuiden worden opgericht een Reddings-brigade, onder leiding van „Het Witte Kruis" bestuur dier afdeeling. Dit geschiedt naar aanleiding van de ramp aan den Hoek van Holland met het s. s. „Berlin." KROMMENIE. St. Eloy. Het me- taalbewerkersgilde „St. Eloy" hield gisteravond een vergadering, waarin als spreker optrad de heer C. J. Kuiper van Haarlem, secretaris van het metaalbewerkerssecretariaat. Spr. toonde aan dat vakorgani satie noodzakelijk is voor de eco nomisch zwakkeren om tot een be teren maatschappelijken welstand te geraken; vervolgens zette spr. uiteen, dat de principiee'.e richting een der machtigste factoren is, voor de wijze, waarop de organisatie werk zaam is. Daarom moeten wij, Ka tholieken, óns organiseeren in R, K. organisatiën. Ten slotte drong spr. aan tot het steunen van de R. K. Vakorganisatie opdat zij door een sterkeren invloed zal inwerken op het maatschappe lijk leven, om tot een Christelijke toekomstmaatschappij te geraken. KROMMENIE. Het Encycliek- feets. Op Zondag 12' Mei, zal de R. K. Volksbond alhier een ver gadering houden ter herdenking van de uitvaardiging der Encycliek Rerum Novarum, waarin als spreker zal optreden de Eerw. rector F. K. H. Bult van Utrecht, met het onderwerpKatholieke organisatie en de toestand in Frankrijk. Subsidie. Door het houtbewer- kersgilde St. Joseph alhier, onder- afdeeling van de N. R. K. Volksbond afd. krommenie en Omstreken, is bij het Rijk subsidie aangevraagd voor den teekencursus, in 't winter seizoen te geven. ENKHUIZEN. De liberale kies vereeniging alhier heeft voor de periodieke verkiezing van 2 leden der Prov. Staten definitief candi daat gesteld de In eren J. Zijp Kz. en J. J. Willinge, te Hensbroek, en voor tusschentijdsche verkiezing ter voorziening in een vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Hartkamp, op de groslijst geplaatst den heer W. A. van Leeu wen, lid van den gemeenteraad al hier. Sedert dien avond was Ursula ge heel veranderd. Zij stond op, zette zich neder, verrichte hare bezigheden, en dit ging alles onder den invloed van het bewustzijn, dat haar een ge lukkige toekomst te wachten stond. Riet alleen herkreeg zij hare schoon heid, maar er kwam op haar gelaat, weet niet welk een inwendige uit drukking van genoegen, die zij te ver geefs zocht te verbergen. Hare vreugde scheen zoo iets van haren vroegeren te-stand over te nemen, zij was ge- Tuten, stil, kalm, bedaard, maar tevens heimelijk opgewonden. August, die een meisje hetwelk daar in de scha duw zat, beminde, een bleek, afge- ^agerd, door zielesmarten gefolterd meisje, August kon aan dit tafereel S#en kleuren bijzetten; het moest hem Mgr. Cartuyvels. Te Luik is op 72-jarigen leeftijd na een maandenlange ziekte over leden Mgr. O. P. E. Cartuyvels, eere vice-rector der katholieke Uni versiteit te Leuven. heer H. A. Horning, Deken van Alk maar als presbyter assisens, de Wel Eerw. heeren J. A. Heijs, Pastoor te Alkmaar, en J. Brügemann, Pastoor te Middelburg, uit Langendijk geboor tig, als tioondiakens, en deWelEerw. heeren H. J. G. van Baaren en F. M. K van Kersbergen, als diaken en sub diaken. Na de H. Mis sprak Z. D. H. de geloovigen op treffende wijze toe, naar aanleiding van de woorden, welke de Kerkwijdingmis voor het Offertorium aangeeften vertrouwde, dat zij, die Gode zulk een heerlijken tempel ge sticht hadden, ook hun lichamen steeds zouden doen zijn tempels van den H. Geest. De kerk was geheel gevuld met een aandachtige menigte, waaronder werden opgemerkt de Burgemeester en eerste Wethouder van Noordschar- woude. Aan het altaar bevonden zich vele priesters, o.a. de HoogEerw. Ple baan H. F. J. Rikmenspoel in kanoni- kaal gewaad.. Onder het gejuich der Langendij- kers verliet Z. D. H. de gemeente. worden aangetoond, terwijl het van groot practisch belang is, na te gaan, welke de houding is van Sociaal-de mocratie en Anarchisme tegenover het groote middel tot oplossing der Sociale Kwestie de vakorganisatie. Doch vakorganisatie is niet het eenige middel. Ook tal van andere vereenigingen algemeene arbeiders verenigingen, woningbouw-, liefda dige-, coöperatieve- en andere ver eenigingen zijn ooodig. Al deze tot één groot, samenwer kend, goed georganiseerd geheel te vereenigen, dit nu bedoelt de „Katho lieke Sociale Actie". Haar einddoel is, op socialen grondslag, alle Katholie ken van Nederland te vereenigen in één groote organisatie. Daarom moe ten niet alleen in de steden, doch vooral ook op 't platteland, Plaatse lijke Comités van de K. S. A. worden opgericht. Ziedaar een kort, beredeneerd over zicht van hetgeen behandeld zal wor den op de Sociale Week van dit jaar. Een rijk program, met veel verschei denheid, maar toch één groot geheel 1 Liefdewerk voor volwassen R K. doofstommen. In de Kapellen der Eerw. Broe ders van Sint-Jan-de-Deo, te Den Haag, Haarlem en Amsterdam, zal een preek worden gehouden in gebaren en tegelijkertijd met de lippen; daarna gelegenheid om te biechten. Alle doofstommen, zonder uit zondering, worden gaarne verwacht in gezelschap van épn of twee hoo- rende personen. Deze personen, hebben dus ook toegang tot de kapel. Vrouwelijke doofstommen, buiten Den Haag, Haarlem of Amsterdam woonachtig, worden niet toegelaten zonder verantwoordelijk geleide van. ten minste één hoorend persoon. Den Haag, Plaats 13, op Zondag 5 Mei te 3 uur. Haarlem, Maarten van Heems- kerkstraat, op Hemelvaartsdag te half 4. Amsterdam, Keizersgracht 67, op Zondag 12 Mei, onder de H. Mis van 10 uur. Spreekuren te Amsterdam van Maandag 13 Mei af Kerkconsecratie te Langendijk. Op plechtige wijze is gisteren de nieuwe parochiekerk van Langendijk (gem. Noorischarwoude) geconsa creerd. Toer. Z. I). H, Mgr. A. J. Cai- lier aan het station HeerHugovaard aankwam, werd hij verwelkomd dooi de WelEerw. Heeren T. A. Wiilen- borg en J. C. Vijverberg, Pastoor en Kapelaan der Parochie. Begeleid door een groote rij ruiters te paard, die leestelijk waren uitgedost, omringd door keurig versierde fietsen, onder de majestueuze tonen der zware kerk klokken kwam de Kerkvorst de ge meente binnenrijden, terwijl overal langs den met vlagg n gesier den weg een groote menigte hem toejuichte. Een fanfare-corps, uit de parochianen gevormd, bracht des avonds den Bis schop een|luisterrijke serenade, terwijl ke talrijke lampions aan de eere poorten de feeststemming verhoogden. Bij de consecratie van kerk en al taar assisteerden de WelEerw. Heer H. A. J. M. Quant en de WelEerw. H. J. A. M. Hubers, beiden van Alk maar, fris diaken en subdiaken. Bij de plechtige H. Mis traden op behalve den secretaris de ZeerEerw. heer M. P. J- Möllmann, de ZeerEerw. genoeg zijn, en het was hem werkelijk ook genoeg, Ursula gelukkig te wanen. Ursula beminde oprecht en een voudig. Zij zeide tot August: Ik ben gelukkig; ik bemin u, ik dank u voor uwe wederliefde. Zij zochten noch het geraas, noch et pwoel, noch den dans. noch de wereld met al hare vermaken. Och neen, het kleine grauwe huisje was if 6u!?lge getuige hunner vriendschap. hTS f i-„-;aibeidde gestadig voort en u^n0larei.?uders- Maar ofschoon fal+ wezen onbewegelijk Lad plaats bleef in nemen, bad hare ziel zich verheven, zij .waseind ijk ult den langdurigen sluimer, -J geraakt was, ont waakt. Dm armoedig, nederig, grauwe huisj6 was nog altijd even somber als voor 'twintig jaren. Maar een enkele -g«- Sociale week 1907. Ieder, die het programma voor de Sociale Week, welke dit jaar van 1 tot 8 September te Breda zal worden gehouden, heeft gelezen, zal aanstonds hebben opgemerkt, dat het éen groot geheel vormt. Ziehier de gedachtengang, welke er aan ten grondslag ligt: In haar diepste wezen is de Sociale Kwestie bet geheel van al die vraag stukken, welke bet gevolg zijn van de doorwerking der anti-christelijke ideeën, sinds de Renaissance, in Staat en Maatschappij. De oplossing kan derhalve alleen gevonden worden in een krachtige verspreiding en steeds meer algemeene practische toepassing van de christe lijke beginselen. Voorop worde dus gesteld de beteekenis van het Katho licisme als levens- en wereldbeschou wing. Een der hoofddwalingen, welke op sociaal en politiek gebied de meest diepgaande gevolgen heeft gehad, is de valsche opvatting van den mensch, en vooral van de persoonlijke vrijheid, m.a.w. het individualisme. Die gevolgen zien wij vooral duide lijk in het arbeidersvraagstuk, het middenstandsvraagstuk, het agra rische vraagstuk, het vrouwen vraagstuk. Zoo staat elk dezer groote vraag stukken in nauw verband met de al gemeene Sociale Kwestie. In elk dezer vraagstukken treffen wij als hoofdoor zaak der huidige wantoestanden aan: een te ver gedreven individualisme. Hoe kunnen die vraagstukken wor den opgelost? Drie factoren moeten hier samen gaan. Allereerst de H. Kerk, waar het juist de afwijking der christelijke beginse len was, die tot het Sociale Vraagstuk leidde. Vervolgens de Staat, die door de bescherming der zwakken, de hand having van het recht, de behartiging van het algemeen welzijn, aan de op lossing van hetSociale Vraagstuk moet medewerken. Ten slotte, het particulier initiatief, de self-help. In eiken stand kan veel verbeterd worden door organisatie. De organisatie moet in het maatschap pelijk leven het individualistisch prin ciep in de juiste verhouding brengen tot de sociale, gemeenschappelijke be langen. Bij de organisatie der arbeiders dringt zich vooral op den voorgrond de werk staking, en de middelen om haar te voorkomencollectieve arbeidscontrac ten en scheidsgerechten. Behalve looneischen, hooren wij thans en veelal niet ten onrechte de roep om verkorting van den bovenmatigen arbeidsduur. Hoever de Staat hierin gaan kan, om den ar beidsduur van volwassenen te beper ken, is voor velen nog niet duidelijk. Bovendien zal ook het gewone argu ment tegen verkorting van arbeidsduur de werkman zal, als hij meer tijd heeft des te langer in de kroeg zit ten, deugdelijk onder de oogen moe ten worden gezien, evenals in 't al gemeen, t verband, dat bestaat tus- schen alcoholisme en armoede en ook met de criminaliteit. Tegenover deze onze beschouwings wijze stelt zich vooral de Sociaal-de mocratie te weer. Dat de principieele beschouwing der Sociaal-democratie lijnrecht staat tegenover de leer der Katholieke Kerk, kan blijkbaar niet duidelijk genoeg Het rundvee-stamboek „Noord- Holland". Een der Noord-Hollandsche cor respondenten van de Tel. schrijft: Bovengenoemde vereeniging heeft een zeer belangrijk besluit geno men. Vanaf den aanvang van het nieuwe vereenig!ngsjaar 1 Nov. a.s. zal uitsluitend worden uitgeschre ven gecontroleerd vrouwelijk vee. Wat aangaat het inschrijven van stieren, zal men voorloopig de oude wijze blijven volgen. Bovendien is besloten, dat de keuring in het vervolg zal plaats hebben volgens het puntenstelsel der Provinciale commissie. Drankbestrijding. In het afgeloopen jaar werden te 01denzaalJ51,800 liter sterkedrank verkocht tegen 70,135 liter in 1905. Als eeu bewijs in hoeverre te Zeist de „geheel-onthouding een cn- bereikt ideaal is, moge dienen dat in het afgeloopen jaar in deze ge meente niét minder dan 76400 liter sterke drank werd ingevoerd, on gerekend de hoeveelheid door par ticulieren e.a. zonder geleibiljetten ingeslagen. Met zekerheid neemt men aan, dat in deze gemeente, op een be volking van 11000 zielen, per jaar circa 100,000 liter wordt gebruikt. Daarvoor wordt aan accijnzen f63.000 betaald. Een huisindustrie-wetje.) Bij den Duitschen Rijksdag is een wetsontwerp ingediend met voorschriften over de vervaardiging van sigaren in de huisnijverheid Het bepaalt o.a. dat geen tabak bewaard of bewerkt mag worden in slaapvertrekken en dat de tabak in huiskamers en keukens alleen in vochtigen toestand gemengd mag worden. De kamers, waar de tabak gestript, gewikkeld, gerold en uit gezocht wordt, moeten vensters hebben, die rechtstreeks met de buitenl. in verbinding staan en voor ieder persoon 10 kubieke meters lucht hebben. Een anti-stakingswet in Zwitserland. De Groote Raad van het kanton Bern heeft een stakingswet aange nomen waarin bijzonder zware straf wordt bedreigd tegen stakiugsde- licten. In Zwitserland worden geringe lastigvalling, beleedigingen enz. alle vervolgd op klacht van den belee- digde. Komen die zaken in 't ver volg voor bij stakingen, dan zullen ze van ambtswege vervolgd worden en dan zeer zwaar gestraft. De sociaaldemocraten voerden een verwoeden strijd tegen de wet, die echter aangenomen weid. Benedicamus Domino. De ZEerw. Heer W. P. H. W. Jansen, pr. schrijft in het St.-Gre- goriusblad over Phil. Loots' „Be nedicamus Domino" (12 Latijnsche gezangen ter enre van het Allerh. Sacrament vo >r 4 st.-mannenkoor. Op. 45. Haarlem, Henri Kerk hoff: „Een zeer mooie en tevens zeer practische bundel voor koren, die over een goed 4 stemmig mannen koor beschikken. Geen gezochte effecten, maar diep gevoelde ma- ziek, ontsproten uit een geloovig hart. Geen halsbrekende toeren voor de verschillende stemmen, maar een gemakkelijke stemvoe ring, die het werk zeer aanbeve lenswaardig maakt: echt mooi, frisch en op verschillende plaatsen origineel. Ook het drukwerk is goed verzorgd en het formaat zeer handig." Past op voor de bekoorlijke, maai' ge vaarlijke lente. Gij zijt zwak, al uwe or ganen zijn zwak. Uw bloed is beladen met onzuiverheden en uwe nieren zijn te zwak om die onzuiverheden te kunnen uitdrijven. Toch moeten zij het lichaam uit. Zij komen er uit door de huid en uw lief gezicht verliest zijn schoonheid en wordt leelijk door uitslag, roode vlek ken, puisten en zweren. Gij hebt geen eetlust en gij hebt geene krachten, gij eet niet en gij zoudt een overvloediger voeding noodig hebben. Uwe ingewanden zijn zwak. Het gevolg daarvan is verstop ping die U schele hoofdpijn bezorgt en die gele tint of die grondige kleur die U leelijk maakt. Uw spijsvertering is moeilijk en pijn lijk, na uwe maal tijden hebt gij eene dringende behoefte tot slapen; uwe spijsvertering is onvol komen én de giftige overblijfselen er van gaan bovendien hw bloed, dat reeds on zuiver is, vergiftigen. Gij zijt bleek, uwe oogen zijn dof, uw gang is slepend en bij de minste beweging voelt gij uwe beenen niet meer en hebt gij dadelijk last van zweeteu. Neem geene purgeermiddelen, die ver zwakken het lichaam nog meer dan het uwe dit reeds is. Geef U zelve wat men een zweepslag zou kunnen noemen, neem een verster kend middel De Pink Pillen zijn het machtigste versterkende mid del. Zij geven bloed en dat is het wat j» gij te weinig hebt. A. Zij zuiveren het hln Horst z. M. Beider gel). Streefkerk z. E. van der Reep geb. Van Tol z. M. de Jeu geb. Hilders d. Overleden: G. E. van Dijk 6 m. M. Schrama geb. Salman 72 j. WARMOND. Geboren: -Johanna Hendrica d. van W. P. Spierings en G. J. van Vorsselen. Adrianus Theodorus, z. van C. H. Barnhoom en A. J. de Vos. Ondertrouwd: D. Meijer jm.en M. Frankhuijzen jd. Rijn- en Scheldevaart. LOBIT, 28 April. Gepasseerd en be stemd naar WORMERVEER. Emanuel Hau- brich. "f bloed en het weini ge bloed dat gij hebt is onzuiver. Zij ver sterken het zenuwstelsel en uwe zenuwen die gij overspannen hebt door diners, recepties, bals en feesten en doorarbeid, hebben groote behoefte aan versterking. De Pink Pillen wekken alle uwe orga nen op, die daarna al het werk dat zij te doen hebben zullen verrichten en zoo wordt ten slotte het evenwicht hersteld. Gij gaat er weer lief uitzien. Indien gij nu geen zorg voor U zelve draagt, zult gij uwe nalatigheid duur betalen. In plaats van partij te trekken van het mooie jaar getijde, er van te genieten, zult gij thuis blijven om te lijden, om U te verzorgen en U te vervelen. De Pink Pillen, die zulk een machtige werking op bet bloed en op de zenuwen uitoefenen, genezen de bloedarmoede, de bleekzucht, alge meene zwakte, maagpijnen, schele hoofd pijn en storingen der vrouwen. Zij zijn onovertroffen tegen neurasthenie, zenuw zwakte, zenuwlijden, heupjicht. Prijs fl,75 de doos, f9,per 6 doozen verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Roti terdam, hoofdde pothouder voor Nederland en A po- tb eken. Franco zending tegenpost- wissel. Ook echt ver krijgbaar voor Haarlem en om streken bij Plaat- zerv.d. Huil, Jans straat 28. A'DAM, 29 April. Binnenlandsche Granen.Tar we nieuwe f 6 a f 7.10. Rogge f 5.75 a f 6. Haver f 8.25. Duiveboonen f8.10. Paardenboonen f 6.60. Bruineboonen f 8.25. Karwijzaad f 17i/4. Buitenlandsche Granen, op de conditiën van de Amsterdamsche Korenbeurs, Amsterdam, 29 April. Aardappelen. De prijzen waren als volgt: borgers fl.60 1.80 blauwe f 1.80 a 2.25, bonte f 1.90 a 2.30, blauwe poters fl.a 1.20. Geldersche blauwe fl.80 a 2.10, bonte f 2.a 2.40. Zeeuwsche blauwe f 2.50 a 2.60, bonte f2.25 a 3.en eigenheimers f2.10 a 2.20, poters fl.20 a 1.50. Zand Eigenheimers f 0,a 0. Malta's 7l/o a 8 c. per kilo. Aangevoerd 6 ladingen SCHIEDAM, 29 April. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn f 10.per Ned. vat, zon der fust en zonder belasting. Moutwijn willig. Spoeling per ketel j 0.70. PURMEREND, 29 April. Ter waag gewogen 103 stapels kl. Kaas, weg. 54345 Kg. 1 stapels Middelbare Kaas. Hoogste prijs kl. kaas f 30,Mid delbare f PURMEREND. Veemarkt. Aangev. 806 runderen, waaronder 146 vette 62 a 73, 12 stieren f0. afO., p. k. 202'v. kalveren f0,70 k f 0,90, 835 nuchtere idem f 8 k f22 per stuk, 21 paarden, f a 2671 schapen 20,k f31,en 0 lammeren f aprijsh. vlug, 235 v. varkens f0,44 f0,48, per kilo, vlug; 66 magere id. 16. a f 30 per stuk. 285 Biggen f8 a 12. Kipeieren f3,a f3,25. Eendeieren f3,50 a f3,75, per 100 stuks, Kievits eieren f0,10 a f0,13. NOORD-SCHARWOUDE (Station). 27 April. Roode Kool le soort f 13, a f 14,2e soort f 11,f 12, kleinere f5,a flO,Gele Kool le soort f 10 af 11,2e soort f8, a f9,kleinere f3,a f7,Witte Kool le soort f0,a f0,2e soort f 0,a f 0,kleinere f 0,a f 0. Dcensche witte Kool fl,a f4, per 100. Uien f 0,60 a f 0,75 p. 50 Kg. Burgerlijke Stand. LISSE. Bevallen: J. C. Beelen geb. Horst man d. C. Leuven geb. Van der 29 April. Medegedeeld door H. O. Tombekgh en Co. verig» koers Heden. South. Pac Sh. Common Marine Pref. Common Steel Sh. Topeka Sh. 2e pref. Mexican. Common Kansas Sh. Pref. Common Wabash Union Sh Southern Rails Car Foundry Sh. Common Erie Missouri Rock Island Ontario Sh Denver Sh Kon. Petroleum Common Peru Pref. Peru Dominica Kimberley Great Cooar Rusland Hope Consols Amer. markt vast. Sussen prijshoudend. Petroleummarki lager. Tabaksmarkt flauw. Mijn waard en stil. 8Va 231/., 377s 941/2 25»/8 6O8/4 141/2 1421/2 221/4 277s 241/4 367/s 22 371/2 291/2 860 131/4 451/2 501/2 931/2 219 69 707/g 84 8% 2372 38 951/2 22 257s 603/, 141/2 1441/2 221/4 371/2 241/2 367/8 221/4 373/4 291/2 855 13 451/2 501,4 91 223 69 701/2 dachte in het hart eener vrouw ge slopen, heeft er een paleis van *ge- nfSüt! O droomerijen dep iioopl Ach, mocht gij toch affijd voorbij trekken, evenals de goudkleurige wol ken aan den hemelvoorbijdrijven. Bedriegelijke schijn, houd ons niet op in dit leven! Maar wat is de mensch zonder hoof>, zonder geloof, zonder liefde?.,, O, wie deze deugden niet gekepd heeft, is duizendwerf onge lukkiger dan hij, die er zich, men- iifS gesproken, in te leur gesteld" heeft gezien Weken verliepen er en Ursula waan de zich gelukkig. Op zekeren dag trad August de kleine woning binnen en zeide tot zijne verloofde if Vriendin, bespoedigen wij ons huwelijk, mijn regiment verandert van garnizoenwij moeten trouwen, opdat gij mij volgen kunt."/ -fj Gaan wij ver van hier, Augustr -H Zoudt gij dan bang wezen, mijn goéde Ursula, een andere landstreek te gaan bezichtigen, een anderen hoek der wereld? Er zijn schooner plaatsen dan dit oord. Och, August, het is niet voor mij, maar voor vader en moeder, zij ZLjn al zoo oud en zouden bezwaar lijk een langdurige reis kunnen uit houden. August bleef onbewegelijk voor Ur sula staan. Ofschoon de dichte sluier, dien het geluk over 's mensch en oogen spreidt, August alle nagedachten had kunnen beletten, zag hij echter in, dat Ursula, om in zijn lot te deelen en hem te volgen, hare ouders zou moeten ver laten. Hierop had hij niet gerekend, maar vertrouwende op de liefde, die het meisje hem toedroeg, meende hij deze zwarigheid gemakkelijk te zullen overwinnen. Hij moest beginnen, Ursula hekend te maken met zijn tegenwoordigen toestand en zijn voor uitzichten, Innig aangedaan door het verdriet, hetwelk hij haar ging ver oorzaken, nam August hare hand, ver zocht haar plaats te nemen, en zeide haar zoo heusch mogelijk: -h Geliefde vriendin I het is onmo gelijk, dat uw vader en uwe moeder ons in ons zwervend leven van het eene garnizoen naar het andere kun nen volgen.'?v Tot heden tos, Ursula, hebben wij elkander bemind, met elkander ge weend wij hebben van ons leven een droom gemaakt, zonder nog ooit op de gedachte te zijn gekomen van een vast bestaan. Ik moet u dan zeggen, mijne dierbare Ursula, dat ik zonder fortuin ben, ik bezit niets dan mijne epauletten. Mijne soldij bedraagt slechts eenige honderd guldens, waarmede wij ons beiden slechts sobertjes zullen moeten behelpen. Ik heb gerekend op uwen moed, op uwe standvastig heid. Maar gij alleen moogt mij vol gen. De tegenwoordigheid uwer ouders in onze huishouding is eene onmoge lijkheid! Wij zouden geen brood te eten hebben. -tf Ik vader en moeder verlaten! riep Ursula. —f' Laat hen hier blijven met het weinigje, dat zij bezitten, in dit huisje; vertrouw hen aan de zorg en oppas sing eener bekende en volg gij uwen bruidegom. -ff Vader en moeder verlaten! her haalde Ursulamaar weet gij dan niet, dat hetgeen zij bezitten niet toerei kend is voor hun levensonderhoud? Dat, om de huur dezer schamele wo ning te betalen ik buiten hun weten den geheelen dag werk Dat zij sedert vele jaren door niemand anders eijn verzorgd en verpleegd geworden dan door mij rfj Arme Ursula, hernam August, men moet zich onderwerpen aan het geen onvermijdelijk is. Gij hebt het verlies van hun gering vermogen voor hen verborgen gehouden; maak er hen thans mede bekend, omdat de de noodzakelijkheid zulks vereiseht. Bepaal hönne levenswijze naar dat gene, wat hèè»overblijftwant, helaas! mijn geliefde, wij kunnen hun niets geven. -» Vertrekken Zou ik van hier ver trekken, zonder mijn ouders mede te nemen! Hen aan de zorg van vreem den overlaten?... Neen, dat is onmo gelijk. Ik zeg u, immers, dat ik voor hen moet werken. Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3