Woensdag I Mei 1907. No. 6575 32ste jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. Uit de Pers. BINNENLAND. Editie 4 uur, ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1-20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per postl-oo Afzonderlijke nummers9-9° dit blad verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. PRIJS DER ADVERTENTIËN yan i6 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paatsr aioata. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE CONTANT. BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèrt:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, re., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Als „misverstand" niet goed te praten. II Nu zal de minister-president, in de Kamer ter verantwoording ge roepen, die leelijke woorden trach ten goed te praten, maar let nu eens op den gang van liet plei dooi. Vooreerst toont hij zich veront waardigd en protesteert hij tegen de beteekenis, die da lieer Lobman gegeven heeft aan de zaak, die bij slot van rekening niets anders is dan een „misverstand", dat spoedig is uit den weg geruimd. Niemand en allerminst de raadslieden van de Kroon zouden er een oogenblik aan kunnen denken, de rechten van hare Majesteit in het minst te ver korten. Die verontwaardiging en dat protest zeggen volstrekt niets ter rechtvaardiging. De liberalen en vooral de vrijzinnig-democraten houden er al zeer vreemde denk beelden op na aangaande het Ko ningschap. En 't zou de eerste keer niet ziju, dat ze aan de Ko ninklijke macht hebben getornd. Volgens liet inzien van den Minis ter was dit zoogenaamde protest hls afgeloopen te beschouwen. In dien het maar een oogenblik werd hangenomen, zegt hij, dat de bedoe- ling om te tornen aan de grond wettelijke rechten van de Kroon, bij ons bestaan had, dan zouden Wij hier niet zitten. Neen, als die Woorden niet waren ingetrokken En nu hoop ik, zegt de verdediger en verwacht ik, dat hiermee het incident zal gesloten zijn en dat niet één oogenblik de aandacht zal Worden afgeleid van 't geen voor de regeering hoofdzaak is." Afeeloopen? na zoon' verdedi- ging? De he6r Heemskerk vroeg, welke beteekenis die woorden hadden, als zij niet de beteekenis hadden die er door de rechterzijde aangegeven Werd en hij waagde de onderstel ling, dat de minister niet in staat zal zijn een andere aannemelijke beteekenis daarvan aan te wijzen. Als de minister dit nu niet kan, zei hij ondeugend, laat hij het dan maar eenvoudig zeggen." De minister zweeg, en ook de beschermer en vormer van het Kabinet, de heer Goeman Borgesius, zweeg over deze quaestie. Maar Mr. Troelstra, wien die woorden koren op zijn molen waren, neemt ze in bescherming en verklaart, dat ze niets behelzen, wat in strijd is met onze Grondwet. Evenals de Konin gin het recht van „veto" heeft, zoo redeneerde hij, zoo hebben ook zelf standige personen het recht van vrije beschikking over hunnt eigen persoonlijkheid. Dit zal niemand betwisten. Maar als hij een over eenkomst de eene partij in ernst aan de andere een voorwaarde stelt, die deze niet inwilligen kan of mag, dan handelt eerstgenoemde partij dwaas of misdadigdwaas, omdat ze weet dat die voorwaarde onver vulbaar is, misdadig omdat ze aan hie andere een recht wil ontfutse len, waarvan ze geen afstand doen Daag. De Koningin mag zich niet Verbinden te voren een wet goed zullen keuren en te bekrachtigen, hie nog in elkaar gezet moet wor- hen, Mr. Troelstra kan ook die z.g. verdediging ernstig bedoeld hebben, hij zal die gelegenheid meer te haat hebben genomen om nog eens te geven op het eerbiedigen van het recht der Kroon. Hij beschouwt h® gansche drukte door de rechter zijde over die woorden gemaakt, als een relletje, geschikt om de aan dacht van de zaak af te leiden en voor zich reclame te maken. De ministers en hunne vriende i zullen hij zijn verdediging hunner woorden, die voor sommigen een beleed'ging van het koningschap inhielden, wel gedacht hebben en misschien gezegd: van een der gelijke hulp en van deze verdedi gers belief ik niet ge liend, vooral als het geldt deze aangelegenheid. Maar de schrandere heer Mr. Drucker, die volgens zijn eigen verklaring, allerminst geneigd is dergelijke din gen licht vaardig op te nemen, zal deze een behoorlijke verdediging leveren van de leelijke woorden? Het moet dezen knappen jurist wel moeite gekost hebben om het zoo te doen voorkomen, alsof in die woorden niets anders gelegen was, dan een verzoek aan H. M.. om i n s t e m m i n g en m e d e w e r k i n g tot de gewichtige maatregelen, die opnieuw aanhangig zullen worden gemaakt. Wel geeft hij toe, dat door deze belofte van zulke instem mingen de vrijheid van den drager der Kroon op dit punt eenigszins wordt beperkt. Maar in die woorden wordt niet enkel gevraagd medewerking tot het indienen van een wetsont werp. maar zelfs bekrachtiging als wet van het nog in te dienen ontwerp. Wat zegt hij daarvan? Dit noemt hij de omschrijving van die gewenschte instemming en medewerking en bij die omschrij ving is men te zeer in bizonder- heden getreden, zegt hij. Wat dunkt u vau zulk een ver dediging? doen plaats hebbende andere verlangen de grootste plechtigheid, waaraan ook het officieële Italië deelneemt. Wij herhalen: dit zijn geruchten. DUITSCHLAND. Zooals wij gisteren reeds even aanstipten, zou het Centrum in den Rijksdag den wensch uitspreken, dat dit Staatslichaam wat meer op de hoogte gesteld zpu worden over den staat der buitenlandsche Duit- sche politiek. Baron Hertling was gisteren daar over de woordvoerder van het Centrum." Hij bracht de concen tratie-politiek van den Koning van Engeland ter sprake, en zeide ge ruststellend, dat aan vorstelijke reizen en samenkomsten niet te veel waarde moet gehecht. Alle volkeren verlangen den vrede. Vooral met deze woorden oogstte spreker den bijval zijner medeleden: „Wij willen niet prikkelbaar zijn, maar ook niet gehouden worden voor een land, welks vriendschap niets beteekent." Verschillende andere sprekers namen het woord. Prins Hatzfeldt (Rijkspartij) zeide, dat de buiten landsche Staatkunde van Duitsch- land aan goede handen was toe vertrouwd. Rijkskanselier Von Bulow bracht de ontwapeniugs-quaestie ter sprake, die op het Haagsche Vredescongres behandeld zal worden allicht. En verder de verhouding van Duitschland tot de andere mogend heden. In een paar woorden samen vattend, wat de Kanselier in een lange zeer toegejuichte rede zei, zouden we kunnen zeggenDuitsch land zoekt den vrede; die zal te eerder gehandhaafd blijven, als we sterk zijn tegen onze vijanden. De oude waarheid. ITALIË. Hoe dikwijls is er al sprake ge weest van de overbrenging van 't stofüjk overschot van wijlen Leo XIII naar de kerk Sint Jan van Lateranen I hans loopen te Rome geruchten, dat het uitstel geweten moet worden aan verschil van meening tusschen de Kardinalen, die met de uitvoering van de laatste wilsbeschikkingen des pausen belast Kard'. Rampolla en Kard. Merry del Val willen de overbrenging zonder uiterlijke praal, zonder eer- bewij zingt n der Italiaansche troepen 's Morgens den 29en heeft te Perugia de opening plaats gehad der tentoonstelling van oud-Um- brische kunst. Koning Victor En man nel was daarbij tegenwoordig. Opmerking verdient, dat de aarts bisschop der stad Mgr- Mattei Gentdi een bezoek gebracht heeft aan deu Koning en 20 minuten met hem in gesprek bleef. De prelaat heeft voor dit bezoek na tuurlijk 's Pausen toestemming ge vraagd en verkregen. FRANKRIJK. Belachelijk is de maatregel, dien de Fransche regeering genomen heeft tegen enkele leiders der Parij- sche stakenden, tegen oproerpre dikers alsBousquet, Delalé en Lsvy. Niet, dat deze lieden op vrije voeten hadden moeten blijven. Stellig niet. Doch wat beoogt Clemenceau Ge lijk we gisteren reeds schreven, niets anders dan een halven maat regel, waarmee hij voor de Kamer kan verschijnen en zeggen: „Ik heulen met de revolutie? Zijn Levy en zijne vrienden niet de kast in gegaan? Hebben zeden len Mei niet gevierd achter de tralies?" Zoo wordt telkens de republiek gered en de revolutie bezworen!! Arm laud, dat door zulke liedeu bestuurd wordt! De feesten te Orleans zullen door gaan, maar zonder de geestelijkheid. De vrijmetselaars kregen met 14 tegen 14 stemmen in den gemeen teraad van Orleans hun zin, zij mogen in den stoet mee. Krachtens de kerkelijke wetten moeteu Mgr. Touchet en zijne geestelijkheid zich nu wel van alles onthouden. Wat dus eeuwen lang vooral door de Kerk gevierd werd, neemt nu de Staat over. Aandoenlijk is die 'ate veree ring der vrij mitselaars voor Jeanne d'Arc. In verschillende hunner Loges hebben zij nog kort geleden op de schandelijkste wijze tegen de Maagd van Orleans uitgevaren. Eu nu vormen zij met liun blikslagers vin kei een der sieraden in den stoet té harer eer Of de bewoners van Orleans ook blij zullen wezen. RUSLAND, Met 193 tegen 123 stemmen is in de Doema het iegeeringsvoor- stel over het recruten-contingent er door gegaan. Er is daarbij heel wat tumult geweest en de minister van Oorlog, die zich niet behoorlijk gedroeg en ruwe taal sprak, kreeg onder meer te hooren„We zijn niet in de kazerne!" Volgens de jongste telegrammen werd de openbare zitting gisteren om 3.35 geopend. Goedgekeurd de beschikbaarstel ling van een som van 6 millioen Rbl. ter ondersteuning van de nood lijdenden ten gevolge van den hon gersnood; een interpellatie over de maatregelen der regeering om de emigratie van boeren naar Siberië te bevorderen werd aangenomen. De socialisten, verontwaardigd over de houding van president Go lowine tijdens de zitting, dienden een motie in ter af keurig van zijn optreden. De voorzitter weigerde echter deze interpellatie voor te lezen en ontnam den socialistischen leiders het woord ie midden van het honend geschreeuw der uiterste linkerzijde. Een groep afgevaardigden kwa men met het voorstel tot afschaffing der veldkrijgsraden. De leden der rechterzijde verzettenzich tegen be- h iiideling van eeti zaak, die niet op de agenda voorkwam en verlieten de zaal. De Doema nam vervolgens met algemeene stemmen de afschaf fing der veldkrijgsraden aan. De ver gadering werd te 6 uur 40 gesloten. De eerstvolgende zit ing is bepaald op 13 Mei. Korte Berichten. De portefeuilles van Landbouw en Justitie hebben nog geen titularis. Overigens heet het nieuwe Belgische Ministerie kant en klaar. In een paar plaatsen van Montenegro zijn bloedige botsingen voorgekomen tengevolge van een regeeringsbevel tot vernieling van twee drukkerijen van oppositie-bladen. Fraaie maatregelen De volgende driestar uit „de Stan daard" sluit, zich niet onaardig aan bij ons loopend hoofdartikel. Men oordeele „%Over de schreef. Onze redactie is op het fatale slot van het Ministerieele schrijven d.d. 16 Maart j.l. niet te diep ingegaan. We qualificeerden het alleen als naiu kiesch. Nu men echter goed vindt van li berale zijde op dit stramien voort te borduren, en daarbij over de schreef gaat, is het plicht van de pers der Rechterzijde deze kool weer uit de asch op te rakelen. De „Prov. Gron, Cour." heeft er nu op gevonden, dat het fatale slot alleen sloeg op deze Ministers, en Hare Ma- jesteit geheel vrij liet, om, als het op teekenen aankwam, deze Minister» ce ontslaan, en voor het niet-teekenen andere verantwoordelijke Ministers te benoemen. Deze voorstelling is geheel onjuist. Het fatale slot hield wel degelijk als beding den eiscb in, dat de Ko ningin, als de Staten-Generaal het ontwerp goedkeurde, het ook zou tee kenen, en op dit beding zou de Ko ningin zich aan deze Ministers ver bonden hebben. Wat een Kabinet van de Koningin vragen mag, is alleen toestemming om een ontwerp in te dienen. Bij elke nieuwe Kabinetsformatie wordt aan Hare Majesteit een program voorge legd, en de aanvaarding van dit pro gram houdt nooit anders in, dan dat vrijheid verkregen wordt, om ontwer pen conform dit program in te dienen. Maar het fatale slot vroeg heel iets anders. Het luidde „In de benoeming van den nieuwen titularis voor oorlog zou dan uw Kabinet tevens mogen zien de bereidverklaring van Uwe Majes teit om mede te werken tot de in diening, zoodra mogelijk, van een wetsontwerp, als boven bedoeld, en tot bekrachtiging daarvan, na aanneming door de Staten- Ge ner aal." Was nu aan deze fatale woorden hoor de oppositie van de 6 rechtsche heeren de door den Ministerraad be doelde beteekenis niet ontnomen, zoo z°u Hare Majesteit zich tegenover deze Ministers verbonden hebben, opt onder hun contraseign, het in te dienen wetsontwerp te bekrachtigen. Waarbij dan nog komt de onkiesch- heid, dat de Ministers niet aan Hare Majesteit vroegen, of zij dit er in zouden mogen zien, maar uit eigen hoofde verklaarden, dat zij er dat in zouden zien. Aan de benoeming van den heer Van Rappard werd alzoo door de Mi ni ^ters een bij beteekenis aangehecht, hie, ware er niet geprotesteerd, Hare Majesteit zou gebonden hebben. En zoozeer sloeg dit fatale slot op deze Ministers, en op hen alleen, dat de Ministers er blijkbaar niet anders in zochten noch er mee bedoelden, dan een premie tot eigen levens verzekering. Koninklijk bezoek aan Delft. Gisterenmiddag bracht H. M. de Koningin-Moeder met eenig gevolg een bezoek aan het binnengesticht van het krankzinnigengesticht, Het St. Joris-gasthuis te Delft. De bur gemeester, de lieer F. M. de Vries vau Heyst, ontving als voorzitter van regenten H. M. en stelde eenige regenten alsmede den geneesheer directeur aan H. M. voor. Het bezoek eindigde met eene wandeling door de zalen, waarbij H. M. veel belangstelling aan den dag legde. Uit ons Parlement, Plaatsgebrek noodzaakt ons de grootste kortheid te betrachten bij ons overzicht der Kamerzitting van gisteren. Onder de talrijke sprekers, die hun licht deden schijnen over de opheffing der tienden, ontwerp, dat nader in behandeling kwam, was vooral de heer de Boer (liberaal) bang, bezorgd. Er plukten hem te veel advocaten aan dit ontwerp, of, zooals hij 't uitdrukte, men poogde het onder juridische redenen te ver stikken. „Een boer in 't midden van twee advocaten. Is of twee katten van een visjen aten." Dacht de heer de boer daaraan Na al het gesprokene is naar onze overtuiging deze afgevaardigde on- noodig beangst. Er is immers niet weinig verschil tusschen een ontwerp heimelijk op juridische of qua-juridische manier doodmaken, en moeilijkheden, be zwaren inbrengen er tegen. De héele Kamer is vóór opheffing der tienden. I at staat vast. Allen willen dus hetzelfde, maar niet op dezelfde wijze, langs dezelfden weg. Hier kan van geen dwarsdrijverij sprake wezende middelen zullen wel gevonden om over een en ander tot eene schikking te komen. Dit viel o.m. uit Minister Veegen's woorden op te maken; hij zeideal eenige wijzigingen toe, om de grond wettige bezwaren der heeren Van Sasse van IJsselt (Kathol.) en van Doorn (lib.) uit den weg te ruimen. In zijn antwoord liet de minister vooral uitkomen wat eveneens de heer Van Wijnbergen (Kath.) de vorige week uitstekend in het licht stelde dat de bescherming van den Landbouw het opheffen der tienden noodzakelijk maakt. Men herinnert zich misschien nog, dat wij in ons vorig overzicht wezen op sommiger meening, volgens welke de rechter uitspraak zou doen in zake |de waardebepaling der tiendplicktigheid. De minister deelt niet die meening. En wel op deze gronden, naar hij zei. Van onteigening is hier geen sprake; evenmin van een getc i over burgerlijk recht. Noch art. 151 noch art. 153 der grond wet kunnen hier dus toegepast worden. Hoog- -tens zal hier vernietiging van eigendom plaats hebben, gelijk in artikel 152 der grondwet is voorzien. Gelijk een dolle hond afgemaakt kan worden gelijk zekere bepalin gen der wet tot wering van be smettelijke ziekten wordentoegepast, zoo wordt hier gehandeld. De heer Veegens is een jurist van naam mannen als de Savornin Lohman enz. hebben evenzeer op rechtsgebied een grooten roep van t •kwaamheid. Waar zulke mannen tegenover elkander staan, doet de leek er het zwijgen toe. Misschien ware het best, zoo de raad gevolgd werd der heeren Ty- deman (liberaal) en Heemskerk (antirevol.) die minder het recht dan wel het algemeen belang, het meest wenschelijke wilden laten gelden. Beide sprekers achtten het •en slecht voorbeeld geven, indien men de schadeloosstelling vaststelde buiten den rechter om. Dat scheen ook het gevoelen der Kamermeer derheid. Zou het nu zoo moeilijk zijn, om naast of in de commissie van taxa tie ook den rechter zijne plaats te geven? Dien weg zal het wel op moeten- De Commissie van voorbereiding voor het ontwerp-ziekte-verzekering is heden door den voorzitter benoemd De 12 leden, waaruit ze bestaat zijn Ter eere van den len Mei, waar aan „Het Volk" zulke fraaie lan taarnopstekers- of kleppermanspoë- zie wijdt heden, noemen wij den socialist Schaper het eerst; Nolens, Aalberse en Kooien vertegenwoor digen de katholiekenLely, Van Gijn en de Klerk de Unie-liberalen Talma en de Waal Malefijt dejanti revolutionairen de Christel, histori- sehen hebben in den heer Lohman een vertegenwoordiger de vrij-libe- ralen in, den heer Blooker, de vrijzinnig-democraten in den heer Treub. Nederland en België. Men meldt uit 's-Gravenhage: De Nederlandsche afdeeling der Nederlandsch-Belgische Commissie voor het bestudeeren van econo mische vraagstukken, die de be langen der beide landen raken", heeft zich in een hier ter stede gehouden veigadering gecon stitueerd. Het bestuur der commissie be staat uit de volgende heeren: mr. Th. Heemskerk, le voor zitter; mr. M. Tydeman Jr., 2e voor zitter; mr. M. W. F. Treub, le secre taris. jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, 2e secretaris. j hr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, penningmeester, alle leden der Tweede Kamer. De commissie bestaat voorts uit de volgende heeren di. H. Blink; Jr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer. P. J. A. de Bruine, voorzitter van het Nederlandsch Landbouw- comité; J. L. Cluysenaer, oud-directeur generaal der Staatsspoorweg Mij.; K. J. A. G. baron Collotd'Escury, te Hontenisse; W. Hovy, lid van de Eerste Kamer; mr. J. W. H. M. van Idsinga, lid van de Tweede Kamer; mr, D Josephus Jitta, hoogleer aar te Amsterdam; Jurgens industrieel te Osch; dr. H. J. Kieviet de Jonge, voor zitter van het Alg. Nederl. Ver bond; mr. W. M. van Lanschot, grif fier der Staten van Noord-Brabant; dr. W. H Nolens lid van de Tweede Kamer. mr, J. C de Marez Oyens, oud minister van waterstaat, handel en nij verheid; mr. R. J. H. Patijn, lid van de Tweede Kamer; mr. L. J. Plemp van Duiveland hoofdredacteur van De Nieuwe Courant; mr. L. H. W. Regout, lid van de Eerste Kamer. De Stoppelaar, voorzitter van de Nederlandsche Kamer van koop handel te Brussel; D. W. Stork, lid van de Eerste Kamer; A. S. Talma, lid van de Tweede Kamer J. Bernard Timmermans, voor zitter van de Kamer van koophan del te Waalwijk; F. G. Waller, industrieel te Delft. Evenredige vertegenwoordiging. Men meldt uit Utrecht aan de „N. R Ct.": Onder voorzitterschap van mr. J. A. van Gilse, van Arnhem is gistermiddag alhier de algemeene vergadering gehouden van de Neder landsche Vereeniging voor even- NIEUWE HAAKLBHSCHE COURANT AGITE MA NON AGITATE. •k

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1