Donderdag 2 Mei 1907 No. 6576 32sfe jaargang Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. ""buitenland. binnenland. las HAN enz- Editie 2 uur. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor .Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paatsraimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE k CONTANT" BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, HAARLEM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publieité Etrangère :- G. L. DAUBE Co.. JOHN F. JONES, vc., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Ais „misverstand" niet goed te praten. Ill (Slot.) Hoor nu nog iemand van min dere beroemdheid dan de vorigeii den heer van Doorn, afgevaar digde voor Gouda. Diens redeneering is deze: Wat bier het Kabinet heeft gedaau, is juist volkomen erkenning van het vetorecht: Het Kabinet is begonnen te zeggen. „Uwe Majesteit heeft buiten allen twijfel het recht van veto. Gij kunt dus de wet later niet goedkeuren, niet bekrachtigen. Nu vragen wij evenwel van dat recht geen gebruik te maken." En dan- vraagt hij, bewust van het klemmende zijns betoogs: „Mag dit nu niet? Ligt daarin niet juist de erkenning dat de Koningin de be voegdheid wel heeft? Zulke spre kers deden beter zoo zij zwegen over dergelijke quaesties, waarvan zij de strekking niet snappen. Laat morgen eens iemand bij dezen heer aan huis komen en beginnen met te zeggen: Mijnheer van Doorn,UEd. heeft ongetwijfeld het recht op uwe vrijheid. UEd. kan mij dus belet ten u aan banden te leggen. Nu Vraag ik u evenwel van dat recht geen gebruik te maken. Zou hij zulk een voorstel niet een onte- schaamden eisch heeten? Hiermee is in hoofdzaak weer gegeven, wat door de vrienden van het ministerie gezegd is om deze leelijke woorden eenigszins good te praten en te bewimpelen. Eu de minister-president? Deze liet er zich niet over uit. De heer Kolkman zeide in de vergadering yan Donderdag 18 April 11. dat die laatste zinsnede in den brief aan H. M. de Konin gin ook hem geërgerd had. Eu hij stelde deze vraag aan den Minis ter Als er niets mee werd bedoeld, waarom hebt gij het er dan neer geschreven en als het niets beteekent, waarom hebt gij het dan inge trokken?" In de vergadering van Vrijdag 1.1. herhaalde deze afgevaardigde zijn vraag en constateerde, dat hij daarop geen antwoord had bekomen. Wat was nu het antwoord van den Minister? „Nog ten enkel woord over het incident. Ik heb daarvan gezegd het is - een misverstand. Dat mis verstand is volkomen opgehelderd en ik beschouw het incident dus als gesloten. Nu kau tnen allerlei pogingen aanwenden om tusscnen mij en anderen het debat daarover te heroponen, ik heb gezegd, dat ik het debat hierover als gesloten beschouw en daarbij blijf ik." Uit is hetmet het debat namelijk maar niet met den indruk, dien de leelijke woorden bij velen gewekt hebben aangaande het pas weer terug gekomen ministerie. Die in druk is, dat er erg gekonkeld is, dat er was een „geconcerteerde actie" van het ministerie tegen de rech terzijde. ('t geen Mr. Kolkman ver taalt met „doorgestoken kaart)en om de Koningin daarvoor te ge bruiken. Als misverstaad, en zin van vergissing, ondoordachten flater zijn die woorden niet goed te praten. Wel is het een misverstand te doemen (en als zoodanig ook op flehelderd) in dezen zin: Wij had- den gedacht dat de strekking van die woorden niet gevat zou Worden, maar wij hebben ons leelijk 111 de kaart laten kijken. frankrijk Met schrik eu angst zagen som- Hugeu te Parij, §en len Mei egemoet. De heer Lé j fect A an politie, stelde hea gerustop alles was do politie voorbereid, ook op het ergste. Den geheelen dag doorkruisten republikeinsche garden, kurassiers de stadoveral was de politie op de bedreigde punten sterk genoeg, om het oproer te breken. Waartoe heeft zich alles bepaald Tot enkele revolverschoten, op dé soldaten gelost door een Rus met een Engelschen naam, zekeren Law, die tot loon voor zijne „kranigheid" door de menigte 'bjjna doodge ranseld werd. Twee soldaten werden licht gekwetstde heer Lépine liep een oogonblik gevaar, toen de arbeidersbeurs door een bitoogende menigte verlaten werd, die hem dreigend omringde. Een charge der republikeinsche garde deed de op roerlingen uit elkaar stuiven. In het geheel spreekt men van 770 arrestatiesslechts 15 werden ge handhaafd. Over het algemeen is 't dus goed afgeloopen bij deze eerste revolutionaire schermutselingen. Het oproer ts bedwongen onder een ministerie, waarin de socialisten Briand en Viviani zitting hebben, en waarvan de eeuwige omverwer per Olemenceau president is. Heerlijke toestanden Benijdens waardig Frankrijk 1 DUITSCHLAND. In den Rijksdag kwam gisteren bij de behandeling der begrooting voor buitenl. zaken ook Nederland ter sprake en wel naar aanleiding over minder loyale uitlegging vun Duitschlands visscherij-verdrag met ons land. De klachten der visscherijbevol king aan den Rijn zijn onderzocht; de zaak is ter kennis gebracht van de Nederlandsche regeering; ook zijn er commissoriale besprekingen gevoerddaarna is de zaak nog vervolgd en herhaaldelijk bij de Nederlandsche regeering ia herin nering gebracht, waarop deze laatste heeft geantwoord, dat zij zich met de belanghebbenden in verbinding moest stellen. Nog in Februari heeft de Duit- sche regeering de zaak opnieuw ter sprake gebracht en ze zal al het noodige doen, om ze tot een be vredigende oplossing te brengen. BELGIE. Minder voorspoedig is 't geloopen dan men verwacht had. Nog geen ministerieDe koning is den vori- gen nacht uit Parijs teruggekeerd, waar hij volgens de eenen bij de Fransche regeering steun trachtte te vinden tegen Engeland, dat on ophoudelijk zijne aanvallen richt tegen den Congo staat; waar hij volgens anderen met Fransche ban kiers over eene Oongoleesche ieening heeft geconfereerd. Over de oplossing der crisis zegt het „Handelsblad van Antwerpen," dat de heer de Trooz gistermorgen van 10 uur tot 1 uur zich met den koning onderhouden heeft. De eenige moeilijkheid, die de heer De Trooz nog ondervindt, is bij de toekenning der portefeuille van buitenlandsche zaken. Graaf 't Kint de Roodenbeke, aan wie zij was aangeboden, vóór zij werd aangeboden aan graaf van Limburg-Stirum, heeft beslist ge weigerd. Gisterenavond heeft men bij van Limburg-Stirum nog eene poging gedaan, maar vruchteloos. en sPreekt nu van den heer DaMip11 11 ver egen woordiger van Vervier8, of van den heer Carton (ie Wiart, afgevaardigde van Brus sel, wien men ze er reeds eene por tefeuille zou aangeboden hebben, ware zijn broet er niet 's konings secretaris. Volgens de laatste berichten zal de heer Hubert de portefenipe yan arbeid aanvaarden. RUSLAND. De stormachtige Doema-zittiQg heeft bijna een leelijk staartje ge had. Uit verschillende berichten toch zou men opmaken, dat het bestaan der Doema aan een zijden draad gehangen heeft. De minis ter van Oorlog, verbitteid over de onwaardige uitingen tegen het leger, door sommige Doema-leden wilde den Tsaar ontbinding adviseeren. De president der Doema, Golowine, die op verzoek van den minister raad zich met hem over deze zaak onderhield, wist uitkomst te vinden. Hij beloofde in de Doema eerher stel te geven aau het leger, en deed het in de volgende bewoordingen: Gisteren zijn wij getuigen geweest van een betreurenswaardig voorval. Er is een meening verkondigd over het dappere Russische leger die ais een beleediging moet worden be schouwd. Ik ben vau meening. dat ons leger zich steeds heeft onder scheiden door zelfverloochening in de vervulling van zijn zware taak, door krachtige discipline en on wrikbare trouw aau zijn vaderland en zijn opperste chef. Deze eigen schappen van ons leger worden in de geheele wereld erkend en ver dienen zeer zeker lof en achting. De Doema zal ongetwijfeld protest aauteekenen tegen de uitlatingen over het leger door een harer leden. Deze woorden van Golowine wer den krachtig door de leden toege juicht. Korte berichten. De onlusten in Montenegro schijnen zeer overdreven voorgesteld. Maar de laatste berichten zijn geheel in te genspraak met dit beweren. De Koloniale Conferentie te Londen duurt voort. Deakin (Australië) sprak gister twee uur lang en was toen nog niet uitgepraat. Langdradig man o: was 't noodig, dat hij op die manier rekte? Woensdag a.s. feestmaaltijd, (al weer een in 't Buckinglnim-pa- teis. Gastheer Z.M. de Koning zelf. De marine-begrooting in Spanje is Van 36 millioen op 50 millioen pese ta's gebracht. De nieuwe 15 millioen zijn voor den aanbouw van schepen, fn plaats van 10 zullen voortaan 25 millioen peseta's of ruim 12 millioen gulden voor vlootaanbouw gebruikt worden per jaar. Den 3en Mei zullen in Rusland de Veldkrijgsraden afgeschaft worden en wel krachtens art. 87 der rijksgrond wet. de liberale Engelsche pers wordt on Bülow s jongste rede in den Rijks dag gunstig beoordeeldde Unionis tische bladen daarentegen zijo er met over tevreden. Uit ons Parlement, Nog altoos de tienden, maar er komt schot in de behandeling. Er is veel gesproken gisteren, maar ook veel afgedaan. Vooral in de heeren Bos (vrijz. democraat) en Loeff (Katholiek) vond de regeering een welkomen steun. De heer Bos nam even het ge opperde bezwaar onder handen, waarbij het onttrekken der even- tueele beslissingen aan den gewonen rechter ter sprake kwam. Bij hem was dat bezwaar een voordeel, want, zeide hij, nu heb ben partijen geen rechters, zonder verstand van zaken, maar deskun digen als beoordeelaars en rechters. Ging de theorie des heeren Bos door, de rechters konden hunne toga wel het grootste gedeelte van het jaar tegen de motten wegsluiten. Want in hoeveel gevallen kunnen zij „deskundigen" heeten? Verlei le lijk genoeg klinkt het: geoordeeld te worden door ervaren, der zake i kundige mannen, vrij van alle beun- bazeiij; maar dA grens! Hoe die te bepalen Minder gewaagd schenen de uit spraken van oud minister Loeff, een man, wiens autoiiteit door all n gehuldigd wordt. Het ging hier volgens spreker eerstens over de vraag, of privaat recht in publiek recht veranderd mag worden en tweedens of men in botsing kwam met de Grondwet. Wat is er gebeurd bij de Onge vallenwet? Een burgerrechtelijke plicht, die van werkgever jegens werknemer, is toen opgeheven en vervangen door eene publiekrechte lijke verhouding vau den Staat tot werkgever eu werknemer beide. Is 'thier anders ten opzichte van Staat, tieudheffer en tie-ndplichtige Neen, 't is hetzelfde. De tweede quaestie, botsing met de Grondwet behandelde spreker aldus. Er kau geen sprake zijn van botsing. Immers: Van de uitspraken der tiendcom missies kan men in beroep gaan bij 't gerechtshof, nooit, van die der schattingscommissiei. Maar die Commissies zijn in den zin van art. 154 der Grondwet „college» belast met administratieve recht spraak" en da ir deze in publiek rechtelijke geschillen volgens de Grondwet uitspraak kunnen doen, mag de voorgestelde regeling niet in strijd genoemd met de Consti tutie. Minister Veegens was in zijn ant woord andermaal de hoflijkheiden meegaandheid zelf. Geen wonder 1 Met flinke, verstandige bestrij der-* heeft hij te doeu, die krenterigheid evenzeer schuwen als dwaze be weringen. Alles doet voorzien, dat het ontwerp zonder groote stooten onder den hamer door zal gaan. Bij de artikelsgewijze behandeling, waartoe de Kamer daarop overging, schoot de heer Van Idsinga (Anti- revol.) uit zijn slof. .„Alle tiendplichtigheid is ver vallen." Tiendplichtigheid kau niet meer worden gevestigd", ontlokte hem een kort, krachtig protest. Een zoo deugdelijk gegrond recht brutaal weg te vernietigen, geen aardsthe macht heeft volgens spreker daar toe het recht. Enkel afkoopen zou hier te dulden zijn. Bij artikel 3 meende de heer Reijne te moeten betoogen, dat de tiendheffers te voel kregen. Niet 20 millioen, 16 millioen moe«t het wezen, willen de tiendplichtigen niet vier millioen te veel opbren gen. Hetamendement-Reijne, een beetje geknauwd door het zeer zakelijk financieel betoog des heeren Pierson (liberaal), kreeg 5 stemmen- Met een ander amendement (op art. 11.) was de heer Reijne minder onvoorspoedig. Hij wilde de rente door de regeering op 5.55 °/0 ge steld verlagen op 5.44 °/0 oordee- lende, dat de 400.000 gld. die de tiendplichtigen nu meer moeten op brengen om de administratieve kos ten te dekken, niet van hen gevor derd mogen worden. Wederom bestreed hem hier de heer Pierson. Voor de tiendplich tigen is de regeling, dat zij er dan ook de kosten van dragen, betoog de Pierson. Dit amendement kreeg 18 stem men. Een derde amendement bij af wezigheid des heeren Reijne door zlJn vriend Roodhuyzen, mede onder teekenaar, verdedigd, werd door de heeren Pierson en Tydeman ge havend en ten slotte ingetrokken Een amendement Tydeman over kot inlasschen van een artikel 23bis zal in de volgende zitting behan deld worden. Prov. Staten verkiezingen. Naar het Vad. verneemt, is met het o >g op de verkiezingen voor de Provinciale Staten van Zuid- Holland een centraal-comité ge vormd uit de heerea A. Plate, mr. II. Goeman Borgesius en mr, H. L. Drucker. Secretaris van dit co mité is L. N. Roodenburg, 's-Gra- venhage. De speculeerende Hofstad. De Haagsche Kouter der „N. Gr. Cour." schrijft: „In de financiëele wereld ziet het er nog niet rooskleurig uit. De Haagsche Baukvereenigiug, eeu pas voor een paar jaar in 't leven ge roepen instelling, is failliet ver klaard; een der crediteuren wilde daartoe overgaan, maar de direc tie was hem voor. Men spreekt van een passief van slechts 1 135.000. Dit is eigenlijk maar een peulschil letje in vergelijking met de bedra gen, die sommige Haagsche specu lanten in den jongsten tijd hebben laten „vallen". Ik vernam iets van een operatie van vijf onzer meest bekende swells, renpaardenhouders en automobielsportsmen, die samen een zaakje hebben ondernomen waarmee ze elk een millioen heb ben stuk geslagen. Eu dat was ten minste hun eigen geld. Maar er is iets in de lucht van een schandaaltje met een pas heel kort geleden in 't leven ge roepen bankinstelling, waartegen men meende hoog als een Eifel- toren te moeten opzien en waar bij met de aandeelen moet zijn ge zwendeld op een wijze die niemand ook de justitie niet aanstaat. We zullen er weldra misschien meer van hooren." e Staking van veldarbeiders. Uit Finsterwolde meldt men Alle veldarbeiders, ook de vaste ongeveer 400 man en vele vrouwen staken heden. Tusschen 5 en 6y2 uur gistermorgen stonden hier en daar groepen werkvolk. Politie en en marechaussees surveilleeren, doch overal is het rustig. Gisteravond trad Lutje, van Me»den, alhier op. Uit Beerta: De staking der veldarbeiders en der vrouwen is hier heden uitge broken. Alleen bij de landbouwers die de gevraagde loonsverhooging toestonden, wordt gewerkt. Het aan tal stakers bedraagt ongeveer 350. Gisteravond vergaderden de arbei ders. Marechaussee en politie sur veilleerden, maar overal is 't rustig. Heden hebben de leden der Veld- arbeiders-vereeniging te Nieuw Scheema en 't Waar den arbeid neergelegd. De mannen vragen 25, de vrouwen 20 cent loonsverhoo ging per dag. De niet-aangesloten arbeiders werken. Wetenschap onder de Katholieken. 1 e Vereeniging tot bevordering van de beoefening der wetenschap onder de Katholieken in Nederland vergadert dit jaar te 's-Hertogen- boscü, op Zondag 12 Mei a.s. Mr. D. Kooien, lid van de Tweede Kamer, houdt eem rede over „Kerk eu Staat in Frankrijk". De rechtsgeleerde afdeeling ver gadert Zaterdag 11 Mei, des namid dags te 4 uur in de zaal van de sociëteit Amicitia. Bespreking van de artt. 136 B. W. en 449 Straf wetboek. De wis- en natuurkundige afdee ling vergadert Zaterdag 11 Mei des namiddags te 71/., uur, in het ge bouw Nachtegaallaan F 98a, De deskundige afdeeling afdeeling vergadjjt Zondag 12 Mei. Daar is o.m. aan de orde Vaststelling huishoudelijk regie ment der afdeeling. Acustieke de monstraties, door dr. H. Struycken. Be»preking der bestrijding van de kwakzalverij, door dr. P. Woltering Inleiding van dr. A. C. A. Hoff mann: „moet Lourdes worden ge sloten in naam der hygiëne?" Be spreking van voorstellen omtrent den werkkring der afdeeliDg. Rond vraag. De letterkundige [afdeeling, die tegelijkertijd vergadert, zal bespre- kinge i houden over: het vaststellen van een werkplan." (Centrum). Salarissen van Onderwijzers Hierover schrijft het Dgbld. v. N. Br. Minister Rink doet een kloek voorstel tot verhooging der salaris sen van onderwijzers. Eigenlijk had de vroegere wetswijziging van mi nister Kuvper deze verhooging moeten brengen, maar zooals mi nister Rink in zijn M. v. T. zegt, de finaucieele toestand des Rijks schrikte de Regeering destijds af. „De gunstige uitkomsten van het dienstjaar 1906 doen het bezwaar echter minder wegen en daarom kon de minister de bovenbedoelde toezegging doen." Waarin nu bestaat de voorge stelde verhoogiug? Ia de eerste kolom van onder staand staatje vindt men de tegen woordige minimain de tweede de nieuwe: Voor minder dan 5 dienstjaren f500 f500 Voor 5 en meer, doch minder dan 10 dienst jaren f550 f600 Voor 10 en meer, doch minder dan 15 dienstjaren. f 600 f 675 Voor 15 en meer, doch minder dan 20 dienstjaren. f650 f750 Voor 20 en meer dienstjaren. f 700 f 825 Zooals men ziet blijven alleen de aanvangsminima gelijk. De minis ter acht f500 genoeg voor jonge lui vau 18 tot 23 jaar. De maat regel zal, wordt hij wet, aan het Rijk per jaar kosten f 1.228.000 met een jaarlijks accresch v.f39.000. Waarschijnlijk .zal het voorstel van den minister, vooral op het platteland, waar de salarissen in den regel de minima niet over schrijden, met groote vreugde door de onderwijzers worden ontvangen. Overigens is dit wetsontwerp een verloochening van het gelamenteer der linksche bladen, die nog altijd klagen, dat Minister Kuypers- wijziging der onderwijswet onze Begrooting zoozeer bezwaart. Zij bezwaart die heelemaal niet. Minister De Meester legt er nog 50 op en dan is de last nog best te dragen, zegt hij. Och, wat 'n licht plotseling voor Neerlands financiëelen toestand I Waai toe zijn de financiëele wetten eigenlijk noodig? Volksbond tegen Drankmisbruik. Door de verkiezing, in verband met art. 9 der statuten van den „Volksbond tegen drankmisbruik" van 4 leden van het hoofdbestuur worden door dit bestuur de volgen de dubbeltallen van candidaten voorgedragen: A. D. P. V. van Löben Seis, lid van Ged. Staten v. Gelderland, te Arnhem; dr. S. D. van Veen, hoogleeraar der Uni versiteit te Utrecht. Dr. C. H. H. Spronck, hoog leeraar der Universiteit te Utrecht. Mr. A. I. M. J. Baron van Wijn bergen, lid der Tweede Kamer te Arnhem. S. Luhofs, Doopgezind Predikant te s-Gravenhage: C. Oosterbaan, inspecteur der volksgezondheid te Zwolle. H. A. Koelman, hoofdredacteur van „Het Centrum" te Amsterdam Mr. H. Verkouteren, hoofdre dacteur vau „De Nederlander" te Amsterdam. in drift. Onderwijzer, v>l kwaadheid tot am schooljongen,die.het geleerde nit t oegrijpt: e „Lomperd, was ik er niet, dan z°u jy de grootste ezel op Gods aardbodem zijnl" ft<3!TE Mfl HON S.OITftTE jfc 4e •fc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1