Maandag 6 Mei 1907. No. 6578 32s,e jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 4 uur. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1-20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post1.65 Afzonderlijke nummers0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groot e letters worden berekend naar paatsraimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, S uc., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. frankrijk. Minister-president Clemenceau is gefeliciteerd. Waarmee Omdat hij 't zaakje te Orleans zóó goed heeft aangepakt, dat Jeanne d'Arc haar gewonen feestdag niet hebben zaldat de Kerk 't moet aanzien, dat' haar heldin door de Loge op de manier der Loge gevierd wordt. De feliciteerders zijn natuurlijk verwoede anticlericalen. Wat eigenlijk het doel is dezer gansche campagne Geen ander dan dit, twelk de Loge al jaren en jaren heeft nage streefd opheffing van een feest, dat haar een doorn in 'toog is. Wie opeenige wijze het bedrijf der Eransche vrijmetselarij heeft kunnen volgen, weet even goed als wij, dat de voornaamste woordvoerders in de voornaamste Loges telkens uit- voeren tegen de Maagd van O i leans, telkens herhaalden de vuigste lasteringen en de onwaardigste scheldnamen tegen het heldhaftige „meisje van Vaucsnleurs. In plaats van de vrij bespottehjken 14 Juli, herinnering der inname van de Bastille, wilden zeer velen het feest van Jeanne d'Arc tct natio nalen feestdag maken. In den Senaat vond het voorstel algemeen bijvalin de Kamer zorgde de vrij metselarij er voor de meerder heid der leden is macon dat het voorstel nooit in stemming kwam. Een harer organen noemde het „een denkbeeld uit pastoorshersens overgebracht in vrouwenhoofden. Uit alle macht werd er tegen gewerktoveral verhieven de vrij metselaars de stem er tegen. Thans willen zij het feest geheel beletten en afschaffen. Daarop sturen zij aan en dat zullen zij bereiken ook. Nu althans „dank zij de onver- draagzaamheid der pastoors^zal cle verdraagzame N. R. Ct. misschien zeggen. Jaeob Law, die 1 Mei verschil lende malen op de kurassiers schoot te Parijs, moet ook al voor niet toerekenbaar gehouden. Zijn familie doet althans alle moeite om door verschillende verhaaltjes uit de jeugd van den moordenaar zijne ontoerekenbaarheid te bewijzen. Uit Rusland week deze Jacob met zijn familie naar Amerika uit. Maar in zijn nieuw vaderhand als in het oude bleek hij onhandelbaar, lui, nuttig tot niets. Zijne familie deed hem aan de oude wereld, aan Parijs cadeau. Daar sloot hij zich hij de revolutionairen aan, onte vreden, wijl hij, ofschoon te lui om te werken, 's morgens de broodjes met vleesch niet gereed vond staan. ()De boel moet onderst boven zwoer deze „onwars" Jacob, dien men nu voor „gekken" of minstens ontoerekenbaren Jacob wil doen doorgaan. We zullen zien, of liet Fransche gerecht ook voor dit Abraham's kind moederlijk teeder zal zijn. Anders krijgen we mis schien weer eene Jacob Law-ahane En dan hooren we misschien, zooals de' vorige week, een dreyfusard als Hervé tot den dreyfusard Picquart, nU minister van" Oorlog, openlijk in de krant roepen„Wat hebben we samen heerlijk geld gehaald aan de joodsche banken!" Alsof het tóch waar zou zijn, dat de vrienden van Gerechtigheid en Waarheid zich voor Zie helde lieten betalen en souteneurtje speeldenOnwaardig vermoed611 BELGIE. De libel id611 zÜn. uog .woedender dan wij da^ °.Ver het nieuwe katholieke mhllS on® 9m minister president de jlem te makcn wordt er zelfs i e <Jumeifl bij gehaald, die s op gebak en zoehS Wordt gezegd, dat de Trooz nooit hoogere studies maakte, maar toch een knappe man is. Alsof het bulletje der hoogeschool doorgaans het b:zit verzekerde dei- relieken van geleerdheid, kennis en ontwikkelingHoe klein, hoe bitter klein toonen zich die groote Belgische liberalen En onze groote liberale bladen drukken dergelijke kinderachtige beschouwingen over en vullen hunne beste kolommen met zulke lage en verlagende gees tigheden. Die penvoerders hebben misschien wel de hooge school be zocht maar het kinderschooltje zelfs van opvoeding, welgemanierdheid en betamelijkheid jegens de tegen standers hebben ze leelijk verwaar loosd Waarschijnlijk zal het nieuwe ministerie morgen zijn program in de Kamer openbaar maken. De N. R. Ct. drukt dit als volgt uit Welken Ermenthal (Emmenthal deze ratten van onze ministerieele kaas maken willen, is vooralsnog onbekend." Wat deze zin met kaas-makende ratten beteekent, weèt misschien de keukenmeid van minister de Trooz en de hooger-onderswijs-man der N. R. Ct. Ons is hij een raadsel. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld, dat in Zuid-Amerika thans een pelgrims tocht op groote schaal naar de Eeuwige Stad georganiseerd wordt. Er hebben zich in de verschillende Staten commissies gevormd, om de zaak op waarlijk grootsche wijze tot stand te brengen. De pelgrims zullen op verschil lende speciale vaartuigen uit Buenos Ayres naar Genua vertrekken. Van Genna gaan ze eerst naar het H. Land bij hunne terugkomst vandaar worden zij op het Vati- caan ontvangen. De „Rinnovomenta" een tijdschrift, waaraan ookdonMurri meewerk!» is gelijk de lezers misschien reeds weten op den Index, op de lijst dei- verboden boeken geplaatst. De directie maakt thans bekend, dat zij desondanks de uitgave even goed als vroeger doorzetten zal. Het moet in 's Pausen plannen liggen, om te Rome een oecume nisch Concilie bijeen te roepen. Z. Heiligheid wil krachtig, ofschoon zonder veel ophef, de hervormin gen in de Kerk en bij de geeste lijkheid doorzetten en al de bis- sehoppen deelgenooten en helpers maken van dit verheven werk. Er wordt in sommige Romeinsehe kringen gefluisterd, dat in 1913 dit oecumenisch Concilie gehouden zal wordenop die manier wil Z. H. het eeuwfeet vieren van de erken ning der Christenen in 313 dooi Valerius Augustms. DUITSCHLAND. Nog iets, waarvan niet meer ge zegd zal kunnen worden: „Nooit te voren gebeurd." De socialist Lede hour interpel leerde in den Rijksdag naar aanlei ding vanhetkoloniaal schandaal met von Puttkammer. De spreker gebruikte zulke gezou ten termen en hartelijke bewoor dingen, dat de voorzitter, vice-pre sident Kaempf hem tweemaal ach ter elkaar tot de orde moest roepen. Toen Ledebour desniettemin voort ging met zijne heftigheden, bracht Kaempf het voorstel in stemming, om Ledebour het woord te ont nemen. Een groote meerderheid: socia listen, Polen, Centrumleden kozen partij voor Ledebour, die rustig kon voortredeneeren, voortschelden, zoo gij wilt. Ten gevolge hiervan heeft de heer Kaempf ontslag genomen als vice-voorzitter. ENGELAND. In het noordelijk gedeelte van Britsch-Indië neemt de gisting on der de bevolking langzamerhand toe. De Hindoes, vooral de ont wikkelden en de studenten, toonen zich felle vijanden van alle Euro peanen. Telkens grijpen zij iedere gelegenheid aan, om met niet-In- diërs in botsing te komen. In Ben galen is de beweging1 begonnen vandaar heeft zij zich over Pendjab uitgebreid. Verleden Donderdag heeft het er te Rawalpindi, eene vestingstad in Pendjab, geducht gespannen. Onder meer wordt ge meld, dat de menigte twee buiten huizen in brand stak, motorwagens rijtuigen en meubelstukken van de Stoommotor-maatschappij. Een kerk en een kantoor werden geplunderd een winkel van godsdienstige boe ken vernield enz. Bij een aantal Europeanen werden de ruiten inge gooid en het volk plunderde ook het postkantoor. Er is blijkbaar een gevaarlijke gisting onder de bevolking in sommige streken van Engelsch-Indië. Uit Oost-Bengalen komt nader bericht, dat men nieuwe botsingen vreest tusschen de Hindoes en de Mohammedanen, die aan de zijde van het Engelsche bestuur staan. Van Engelsche zijde klaagt men, dat de regeering niet flink genoeg de Hindoes aanpakt. Redenen ge noeg voor groote bezorgdheid dus. Korte berichten. Rusland en Japan zijn het eens ge worden over de visscherij -verdragen, voorzien bij de Vredes-overeenkomst van Portsmouth. Een genootschap, pas te Parijs op gericht, zal de zaak Naundorff nader onderzoeken. Wel de geschikte tijd, om uit te maken, of deze Nauw- dorft" al dan niet Lodewijk XVII was De democraten uit Elzas-Lotliarin- gen hebben in eene vergadering te Straatsburg de wenschelijkheid uitge sproken voor zelfbestuur van het Rijks- land, dat nu veel te veel onder de plak van Pruisen staat. Sir Swettenham, die op zoo'n rare manier van zijn gouverneurschap te Jamaica ontzet is, blijft op genoemd eiland wonen. Baron Aerenthal's bezoek aan Ber lijn heeft volgens de „Köln. Zeitung" bewezen, dat Oostenrijk en Duitsch- land eenstemmig denken over de bui- tenlandsche politiek. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder bracht een bezoek aan het gesticht „de Bronovo" aan de Laan van Meer- dervoort te 's-Gravenliage. Staatscommissie Weegwerktuigen. Bij Koninklijk besluit is op voor dracht van den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel inge steld: een Staatscommissie,' aan welke wordt opgedragen van advies te dienen omtrent de wenschelijkheid der wederinvoering van een Rijks- toezicht op de weegwerktuigen, als mede de eventueel noodig geachte voorstellen van wet en van wette lijke voorschriften tot invoering van zoodanig toezicht met daarbij behoorende toelichting te ontwerpen. TWEEDE KAMER. Vereenvoudiging van de proe:dure bij de kantongerechten. Door de Regeering is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de wetboeken van strafrecht en van straf vordering, ter bespoediging van de afdoening en ter vereenvoudiging van de berechting van strafzaken, die tot de kennisneming van den kanton rechter behooren. In hoofdzaak worden in dit wets ontwerp een viertal maatregelen voor gesteld n. 1.le de afdoening van zaken buiten terechtstelling2e. de vereenvoudiging in de formeele be handeling 3e. breideling van het mis bruik der verzetprocedure4e de af snijding van noodeloozen omslag bij de executie. Tot dit doel worden 'n aantal ar tikelen in de beide genoemde wet boeken ter wijziging voorgedragen. In officieele kringen is, aldus seint het Haagsche Correspon dentiebureau, niets bekend van een buitenlandsch vorstelijk bezoek hier te lande, wordt dit zelfs tijdens de vre desconferentie zeer betwijfeld en wordt liet bezoek van het Spaansche vorstenpaar in Juli of later in dit jaar ondenkbaar geacht wegens de verwacht wordende vreugdevolle gebeurtenis voor de Spaansche dy nastie. Het blijvend gedeelte. Men meldt aan de „N. Ct.": Door het legerbestuur is aan de chefs der korpsen van het leger, wien het aangaat, opgedragen rap port uit te brengen over eventueele stagnatie, die de vermindering van het blijvend gedeelte in verschil lende takken van dienst heeft te weeggebracht, De Vredesconferentie. Benoemd tot gevolmachtigden-ver tegenwoordigers der Nederlandsche Re geering bij de op 15 Juni a. s. te openen Tweede Vredesconferentie: mr. W. H. De Beaufort, oud-minister van Buitenlandsche Zaken, lid der Tweede Kamer; mr. T. M. C. Asser, minister van Staat, lid van den Raad van Sta te; jhr. J. C. C. den Beer Pooi tugaal, gepensionneerd luitenant-generaal, oud minister van Oorlog, lid van den Raad van State; jhr. J. A. Roell, gepension neerd vice-admiraal, oud-minister van Marinemr. J. A. Loeft', oud-minister van Justitie, Jid der Tweede Kamer. Tot toegevoegde vertegenwoordigers jhr. mr. dr. W. J. M. v. Eijsinga, re ferendaris, chef der afdeeling van po litieke zaken aan het departement van Buitenlandsche Zaken; jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, hoofdcommies- titulair aan het ministerie van Kolo niën; tot technische vertegenwoordi gers de luitenant-kolonel van den ge- neralen staf H. L. van Oordt, leeraar aan de Hoogere Krijgsschool, in oor logspolitiek en oorlogsgebruik, en de luitenant ter zee le klasse H. G. Surie, werkzaam aan het ministerie van Ma rine. Vakonderwijs aan gevangenen. In de algemeene vergadering van het Nederlandscli Genootschap tot ze delijke verbetering der gevangenen werd aangenomen een voorstel der afdeeling Rotterdam, luidende: „Het hoofdbestuur benoeme eene commissie met de opdracht te onder zoeken „a. of de thans bestaande regeling en uitvoering van den gevangenisar- beid er voldoende op is ingericht aan de gevangenen, althans bij detentie van zekeren duur, eene behoorlijke vakopleiding te verschaft'm, die voor hunne reclasseering bij ontslag bevor derlijk is, en tengevolge waarvan de gegronde verwachting, van zich met tertijd op eerlijke wijze staande te kunnen houden, hen in de cel reeds moreel sterker maakt. „b. welke verbeteringen in die rich ting gewenscht en uitvoerbaar zijn." Met z'n zevenen een hoofd en zes onderwijzers te Rotterdam hadden ze een abonnement op „De K. O." a fl per jaar, met z'n zevenen. Hadden zeg ik, want hebben doen ze 't niet meerze hebben êm afgeschaftjaargang 5 wordt door hen niet meer gelezen?.... dat staat te bezien, maar betalen doen ze niet meer. Zaterdag hebben ze d'r over gestemd, en met vier stemmen is 't voorstel, om êm te houden, verworpen De reden? Ja, ziet u. „De K.O." is toch niet meer zoo interessant, en dan hij stuurt toch feitelijk in de verkeerde richting ook. En dat voor een heelen gulden per jaar.... met z'n zevenen! Te deksel, mag je dan voor ruim veertien centen per man niet eisclien dat je interessante" kost wordt voorgezet, en dat je in de goede richting wordt gestuurd Heb een huishouden van acht- kinderen, en abonneer je voor deze op „Ons Weekblaadje" a 2 cent per week, zijn ze dan voor 13 cent per hoofd en per jaar niet verze kerd van „interessante" lectuur elke week Zie je, dat het kan! Of spring op de electrisclie tram voor je zeven-en-een-lialve ct., en de hoogst soliede R.E.T.M. stuurt je in elke verlangde richting, ook in de goede. En voor een gulden met z'n zevenen zou je zoo iets niet ge daan kunnen krijgen?! Hou dan je centen in je zak, of besteed ze beter door een abonne ment te nemen op „Ons Week blaadje", op de electrisclie tram Voor minder geld „interessante" kost en goede richting. O, zoo I Aldus geredeneerd, gestemd en besloten op Zaterdag 27 April 1907 te Rotterdam door één hoofd en zes onderwijzers, met z'n zevenen. Strekke deze klucht redactie, administratie en propagandaclub van „De K.O." tot ernstige waar schuwing. Of liever laten we eens recht hartelijk lachen! („Katli. Onderw".) Ook een verband. De Leeuw. Ct. vertelt: In het dorpje W. in Leeuwar- deradeel woont een landbouwer, die een paar mooie jonge paarden heeft, althans tot voor eenigen tijd. Hij was lang niet ongenegen dezen voor een goeden prijs van de hand te doen. De gelegenheid daartoe deed zich spoedig voor, want hij kreeg bezoek van een heer, die voorgaf handelaar in paarden te zijn en bezig jonge paarden op te koopen. De paarden van den boer werden bezichtigd, in alle opzichien uit stekend bevonden en da kostende prijs gevraagd. De vraag was den handelaar te hoog; liij van zijn kant deed den boer een bod, dat dezen weer te laag was, totdat men eindelijk, zooals dit bij den handel meer gebeurt, van beide kanten wat toegaf en de paarden voor f 180 per stuk van eigenaar verwisselden. De koopman bepaalde nog, dat de paarden nog een zekeren tijd bij den boer moesten blij ven en dat hij ze verlangde afgeleverd te zien met nieuwe, eerste qualiteit dekken. Hoewel niet van harte, stemde de landbouwer daarin toch tce. Lij moest dus nieuwe dekken koopen. En alsof het geluk hem diende, vervoegde zich den volgen den dag een koopman in dat artikel ten zijnen huize. Hij had eerste qualiteit, anders niet. De voorraad werd uitgespreid, bezien, gemeten en ten slotte koclit de boei twee dekken voor hoogen prijs. Nu kon de koopman zijn paarden opeisclien. Evenwelhij deed dit tot nog toe niet en zal het zeer zeker ook niet doen. Of er misschien verband is tus schen den koopman in paarden en dien in paardedekken Commissie van Voorbereiding. Naar het „Volk" verneemt, was het ten aanzien der Commissie van Voorbereiding voor de Verzekerings- wetten de afspraak, dat de verschil lende Kamerfracties hun leden aan den voorzitter zouden opgeven ter benoeming. Voor twee leden is de voorzitter van de „voordracht" af geweken voor den heer Roodhui zen van de Unie-liberale, voor den heer Passtoors van de Katholieke Kamerclub, die hij verving door de heeren van Gijn en Kooien. Daarentegen lezen we in „Laud en Volk", dat de Katholieke Kamer club voor drie plaatsen een aanbe veling van zes namen zonder toe lichting aan den president der Kamer inzond. Herbenoeming Burgemeester Van Leeuwen. De Staatscourant behelst het Koninklijk besluit waarbij de lieer mr. W. F. van Leeuwen met in gang van 10 Mei herbenoemd is tot burgemeester der gemeente Amsterdam. TOEN EN THANS. De Hanzebode heeft, naar aan leiding van het eerste lustrum dei- Hanze, de balans opgemaakt van vijf jaren zwaren arbeid en een batig saldo geconstateerd. In details treedt ze niet, ze geeft enkel den hoofdindruk. Toen was van een middenstands beweging nog bijna geen sprake thans spreekt heel Nederland er over. Toen was de sociale kwestie hoofdzakelijk het arbeidersvraag stuk en noemde men de midden standsactie een onbegonnen werk thans wordt zij beschouwd als een gewichtig onderdeel van liet maatschappelijk vraagstuk. Toen dacht nog bijna niemand aan Katholieke middenstandsver- eenigingen en de neutraliteit vierde hoogtij in de neutrale handelsver- eenigingen thans begrijpen de Katholieke middenstanders, dat ook zij zich volgens hun beginselen moeten organiseeren en de Katb. vereenigingen zijn bij tientallen opgericht in Noord en Zuid. Toen was het handelsonderwijs een luxe-artikel, hetwelk niet binnen liet bereik viel van den gewonen burger. Thans is voor bijna elke plaats van eenige beteekenis de gelegenheid geopend, om een cursus in het gewoon handels on derwijs te doen geven, en hebben honderden van die gelegenheid een goed gebruik gemaakt. Toen kankerde het ellendig pofsysteem steeds dieper in, en men durfde het kwaad niet bestrij den men vreesde het te noemen. Thans wordt voortdurend tegen het euvel te velde getrokkende halfjaarlijksche rekeningen zijn op verschillende plaatsen ingevoerd, en de rabbatzegels worden als het beste middel tot bestrijding van het kwaad geprezen en gegeven. Toen was de Zondagsarbeid een schande van de Katholieken in stad en land. Thans is de Zondagsrust op verschillende dorpen en steden geheel of gedeeltelijk ingevoerd. Toen wist de middenstand geen beter middel tegen coöperatie en tegen de filialen, dan klagen en jammeren. Thans begint de midden stand zelf het krachtig middel van samenwerking toe te passen, om voordeeliger de waren te betrekken en beter te concurreeren. Toen, en dit is het voornaam ste verschil toen stonden de middenstanders-concurrenten als NIEUWE HAARLEHSCHE COÜRART flGITE P.fl ION AGITATE. j|C L* 4e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1