STADSNIEUWS. vijanden tegenover elkaar. En thans zien wij juist de vakgenooten als broeders samenwerken om door die samenwerking hun toestand te verbeteren. Vriendelijke wensch. In de „Katb. Werkman" komt een „saomenspraak" voor „tussehen Knelis en Driek" waarin o.m. tegen de „ottomobielen" wordt gefoeterd en waaraan wij dit vriendelijk stukje ontleenen Knelis: Maor zou er dan gin Tweede Kamerlid veur te vijnden zijn, die de zaok z'n eigen iesaon- trekt? D i! i e kHeur is, Knelis, van Kao- merleejen heb 'k m'n buik van vol. Die beloven je koeien met gouwe horens en als het er op aonkomt is 't nog gin lood. Maor op een ding li'k nog hoop en da is da vandaog of mergen zoo'n stinkwaogen een paar Kaomerleejen tegen d'r ribben aonrijdt. Dan hedde veul kans, da'r verbetering in de toestaand komt. Eerder niet. Vermist? Uit Goedereede meldt men Van de blazerschuit „Od. 7," bevaren door schipper A. Sperling die ter vischvangst op zee was uit gezeild, is tot heden niets bekenn. Men verkeert in spanning. Vreemd uitziende rat. De café-houder M. te Winterswijk heeft een rat gevangen die 3 ooren en een staart van bijna 1 M. lengle had. Een voerman heeft het dier als curiositeit meegenomen In beslag genomen. De in de vorige week onder Waddingsveen gevonden bankbil jetten, tot een waarde van f2301, zijn bij den heer van Kempen, wiens kinderen de vinders waren, in beslag genomen door den bur gemeester van Waddingsveen en ter griffie van de rechtbank te Rotter dam gedeponeerd. Rijwieldiefstallen. De dader van de in den laatsten tijd te A dam gepleegde rijwieldief stallen is door de politie in arrest genomen. Drie dezer rijwielen waren door hem gestolen uit de vestibule van een kantoor op de Keizers gracht, een uit de vestibule van een kantoor aan de Spiegelstraat en een van den Oudezijds Achter burgwal. Inbrekers. Men meldt uit den Haag: Zaterdagnacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het pakhuis en het kantoor, aan het Korte Groene- wegje, van den heer Johs. Sillevis, vertegenwoordiger der American Pe troleum Company. Vermoed wordt, dat twee mannen schuldig zijn aan deze inbraak. Zij zijn waarschijnlijk door een poort aan den Stationsweg gekomen op een achter het Korte Groenewegje gelegen stuk weiland en vandaar geklommen over een ijzeren hek, dat een open terrein, grenzende aan het pakhuis, van het weiland af scheidt. Zij hebben daar een laddertje weggenomen en dit geplaatst tegen de pakhuisdeuren, waarvoor zij vervolgens zand hebben gestrooid, om het geluid te dempen van de neervallende scher ven, van een ruit, die zij ingeslagen hebben. Toen de ruit was ingeslagen, hebben zij zich door de opening naar binnen gewrongen. Ook de ruit van een raampje tussehen kantoor en pak huis hebben zij ingeslagen, konden toen de hand door dit raampje steken er de aan de binnenzijde zijnde knip afschuiven en zijn toen naar binnen geklommen. In het kantoor zijn een tweetal lessenaars opengebroken, ver schillende laden geopend en bevuild, doch geen geldswaarde kon hier wor den weggenomen; alleen twee kistjes sigaren werden vermist. De inbrekers zijn toen blijkbaar weer in 't pakhuis aan 't zoeken gegaan, hebben de deur, die toegang gaf tot het bovengenoemde open terrein aan de binnenzijde kun nen openen en hebben zich toen met de twee kistjes sigaren en met twee rijwielen, die in het pakhuis stonden uit de voeten gemaakt. De politie, die een nauwkeurig on derzoek ter plaatse instelde, vond in het weiland een der rijwielen en een kistje sigaren terug. Mishandeling? Een lS-jarige dochter van zekeren P. te Arnhem had eenige maanden geleden verkeering aangeknoopt. Dit engagement was zeer tegen den zin der ouders, hetgeen tot gevolg had dat het jonge meisje op aandrang der ouders den omgang met haar geliefde moest staken. Zij had daar niet veel zin in en toen de ouders bemerkten dat zij toch met verkeeren doorging, sloten zij haar volgens de buren in een kamer op. Daar de buren meermalen het meisje hoorden huilen, meenden zij ook dat de 18-jarige verloofde door haar ouder» mishandeld werd. Van hunne onder stelling hebben zij kennis gegeven aan de Justitie en nu wordt van diezijde een onderzoek naar gemelde feiten ngesteld. Diep gevallen. Door de politie te Utrecht is een spiritusdrinker, die in door en door verliederlijkten en vervuilden toestand verkeerde, aangehouden. Aan galgen humor ontbrak het den man niet. Als antwoord op de vraag naar zijn beroep, beweerde hij althans „rijksaannemer" te zijn, hetgeen zooveel wil zeggen als bedelaar. Hij bleek te Utrecht nog 3 weken en te Hoorn nog 1 jaar te goed te hebben, Een kleine restauratie voor het uitgeputte lichaam mag dan ook wel. Zelfs in nuchteren toestand kon hij nauwelijks op zijn beenen staan. Branden. Vrijdagnacht omstreeks half drie uur ontstond brand te Beugen (N -B.), ten huize van Willem Herms. Aangewak kerd door den feilen zuidwesten wind, greep het vuur zoo snel om zich heen, dat er aan blusschen niet viel te den ken. Het geheele gebouw met den in boedel ging dan ook in vlammen op. Twee geiten, een varken en een flinke trekhond werden mede een prooi van het vernielend element. Slechts met groote moeite kon men de belendende gebouwen sparen. Het gebouw alsmede de inboedel was verzekerd. Oorzaak van den brand onbekend. In de buurtschap Ankelaar, gem. Apeldoorn is eergisteren brand uitge broken in de boerderij van den land bouwer S. Het huis 'is nagenoeg ge heel uitgebrand, terwijl ook meubilair en vee een prooi der vlammen zijn geworden. Ongelukken. Voor Druten is een met 120,000 Waalklinkers geladen Hagenaar aan gevaren door een stoomboot. Het schip zonk zoo spoedig, dat de drie opva renden nauwelijks den tijd hadden zich te redden. Het was verzekerd. Zaterdagmorgen is aan het Kiel- diep te Hoogezand de nieuwgebouwde behuizing van Hulshof aldaar door den krachtigen wind ingedrukt. Per soonlijke ongelukken, het huis was reeds bewoond, vielen niet voor. Gemengd Buitenland. Ontzettende schooltoestanden. Uit Opper-Silezië komen berich ten omtrent toestanden, welke bij het schoolwezen heerschen, zooals men ze ten huidigen dage eenvoudig voor onmogelijk zou houden. In Schönfeld, een groot dorp, aan den druk beganen verkeersweg lussclien Kronstadt en Kempen ge legen, staat een oer oud schoolge bouw. Dat liet een dak vanstroo heeft, zou niet eens het grootste euvel zijn, bevond zich daaronder geen dakkamer, tevens het eenig bewoonbare vertrek, dat het onder wijzersgezin tet slaapkamer dient. Het aanvankelijk verblijf in de twee benedenkamers bracht liet hoofd der familie al spoedig in 't ziekenhuis, en wellicht ware hij er zijn leven bij ingeschoten, wanneer de dokters hem niet te rechter tijd en met nadruk hadden gewezen op het gevaarlijke van het wonen in vertrekken, waarvan de muren meer dan V/.j meter waterstand aanwijzen, welker vloer, die dieper ligt dan 't nauwe plaatsje, door den schimmel wordt weggevreten, aan welker vensters de gordijnen ver rotten, en in welker kasten kleeren en schoenen wegschimmeleu. Zoo is 't 's zomers, en 's winters is het zoo koud, dat in de gestookte dakkamer het water op tafel be vriest en de temperatuur in de keuken 's middags hoogstens tot 7 graden Celsius stijgt. Dat alles is niet erg aangenaam, zal men wellicht zeggenmaar het is nog onaangenamer, wanneer de arts het smalle trapje naar boven is op opgeklauterd, de kinderen, die aan longonisteking ziek liggen, hoofdschuddend bekijkt en vindt, dat ze nooit beter kunnen worden als ze in dat huis blijven. Hoogst onaangenaam is verder het steeds dreigende brandgevaar, met een stroodak hoven 't hoofd, dat met de hand is te bereiken. De schoolvertrekken bevinden zich in hetzelfde huis. Reeds voor jaren zijn ze onbewoonbaar ver klaard Onderwijzers plaatselijke- en districts inspecteur doen al jaren moeite om verbetering in den toe stand te brengen. De Koninklijke Regeering onder handelt al sedert 10 jaren, meestal tweemaal 'sjaars, over een nieuw gebouw, maar de gemeente zegt „wij doen het niet!" Dat de Re geering in de kosten zal bijdragen, wordt niet geloofd, en zoolang de Koninklijke Regeering tegenover de gemeenten machteloos is, zoolang ook zijn er in de landelijke school verhoudingen geen wezenlijke vor deringen te wachten. Ontsmetting. Gedachtig aan de eeuwen lange ondervinding, dat legers, die uit den oorlog terugkeeren, dikwijls epidemieën doen ontstaan, heeft de •Japansche regeering de 800,000 man nen, die uit Mantsjoerije terug zijn gekomen, degelijk doen ontsmetten. Allen moesten zich geheel ontkleeden en een warm bad nemen, waarop zij in lange badmantels wachten, totdat hun kleederen, die ieder in een zak had gestopt, waren ontsmet. Hun wa penen en sieraden werden met for mol behandeld, hun bankpapier voor nieuw ingewisseld. Ieder soldaat was vijf kwartier in behandeling. Ernstige onlusten. Volgens een Reu- ter-telegram uit Allahabad zijn de on lusten te Rawalpindi, de vesting in Punjab, Donderdag inderdaad ernstig geweest. Het volk stak twee buiten huizen in brand, en verder, van de Stoommotor-Maatschappijmotorwa gens, rijtuigen en meubelen. Een zen dingskerk en een kantoor werden ge plunderd, een winkel van godsdien stige boeken vernield enz. Volgens een Exchange-telegram werden bij een aantal Europeanen de ruiten ingegooid en planderde het volk ook het post kantoor. Er is blijkbaar een gevaarlijke gis ting onder de bevolking in sommige streken van Engelsch-Indië. Uit Oost-Bengalen komt weer be richt, dat men nieuwe botsingen vreest tussehen de Hindoes en de Moham medanen. die aan de zijde van het Engelsche bestuur staan. Van En- gelsche zijde klaagt men, dat de Re geering niet flink genoeg de Hindoes aanpakt. Leelijke vergissing. Maandagavond maakten te Willows bij San Fran cisco eenige politieagenten jacht op een man, dien zij voor een voort- vluchtigen moordenaar hielden. De onbekende liep weg en werd neergeschoten zelf schoot hij ook, meenende door roovers aangevallen te worden. De man bezweek aan zijn wonden, en nu blijkt 't, dat het graaf Otto von Waldstein was. Hij was een Oostenrijker, vocht in den Boerenoorlog aan de zijde der Boeren, en ging daarna naar Amerika, waar hij zijn eigen brood wilde verdienen. Op den noodlot tigen avond wandelde hij van Wil lows naar San Francisco. Een monster. Jeanne Weber is gevangen genomen. Men weet, «lal men haar verdacht heeft kinderen te smoren of op een andere, onver klaarde wijze om 't leven te brengen. Zij werd daarvoor te Parijs vervolgd, maar vrijgesprokenvertrok naar de provincie, en daar is nu weer een kind, waarover zij de zorg had, gestorven. De dokters achten het warsehijnlijk, dat de dood door ge welddadige middelen bewerkt is. Aan hals en misschien het hart waren daarvan de teekenen zicht baar. Afyeloopen. De Parijsche kelners staking is afgeloopen. Reuzenschade. Aan de handelska den te Hamburg is voor omstreeks 4 millioen mk. aan katoen verbrand. Weer aan den arbeid. Te Konings bergen zijn de bootwerkers weer aan den arbeid gegaan. Het laden en lossen gaat weer zijn gewonen gang. Slechts enkele graanwerkers staken nogzij zijn echter door anderen vervangen. In vlammen. Volgens een telegram uit Lemberg, dat echter met de noodige reserve aanvaard dient te worden, staat de'Nadworna (ooste lijk Galicië) in vlammen. Meer dan 100 huizen en alle kapellen zijn, volgens dit bericht, verwoest. Ook al naar buiten. De Italiaan- sehe pers valt de Regeering aan omdat ze nieuwe geweren in Duitsch- land bestelde, in plaats van deze leverantie aan inlandsche firma's te gunnen. Groote schade. Volgens een tele gram uit Algiers heeft sterke vorst groote schade aan de wijnbergen toegebracht. Een krankzinnige. In een dorpje bij Lyon heeft een boer zijn 56- jarige vrouw benevens zijn zoon van 22 jaar met een revolver gedood, hij zich zelf verdronk. De man was behept met 't idee fixe, dat zijn gezin lijdende was aan tuberculose. Vergiftigd. Twee meisjes te Loi- vree, in het Fransche departement Marne,zijn vergiftigd door 't eten van roomtaartjes; een van haar is reeds overleden. Kerknieuws. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent te Berg- sclienhoek den WelEerw. Heer P. J. H. Sprengers en tot kapelaan te Sassenheim den WelEerw. Pleer H. J. Vonk. Vergadering. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag, 8 Mei a. s., des namiddags ten U/2 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof) De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift J. G. Bellaar Spruijt eervol ontslag als Onderdirecteur der gemeentelichtfabrieken. 2. Voorstel Commissie art 166 Gemeentewet, vaststelling verorde ning slachten vee enz. 3. Id. B. en W.W. aangaan geld- leening. 4. Id. id. goedkeuring begrooting Barbara-gastlmis, dienst 1908 5. Id. id. wijziging verordening, regelende de aanstelling en de be zoldiging der ambtenaren bij den dienst der Openbare werken. 6. Id. id. id. id. dienst- van het houw- en woningtoezicht. 7. Id. id. uitgifte gronden voor malige gasfabriek voor bouwter rein. 8. Id. id. verzoekschrift Majoor, Eerstaanwezend Ingenieur der Ge nie. afwijking art. 7, 1 a, Bouw verordening, bouw rijloods hij Ca- valeriekazerne. 9. Id. id. id. H. J. Janzen Sz., id. bouw loods hij den Harmen- jansweg. 10. Benoeming Regent St. Elis. of groote gasthuis (aftreding Dr. H. D. Kruseman). 11. Id. leden en plaatsvervan gende leden der Commissie van onderzoek voor de Schutterij. Raadsstukken. B. en W. deelen den Raad mede. dat zij het noodig achten, dat tot uitbreiding van het personeel, verbon den aan het bureau van Openbare Werken, worde overgegaan. De belangrijke vermeerdering der werkzaamheden betreffende de Open bare Werken dezer gemeente in de laatste jaren heeft tengevolge, dat de ambtenaren van genoemd bureau met arbeid zijn overladen. Het voornaamste bezwaar tegen den thans bestaanden toestand bestaat hierin, dat de directeur en de adjunct- directeur te zwaar ^belast,[zijn met kantoorbezigheden om voldoenden tijd te kunnen besteden aan de practische leiding der werkzaamhedemjen aan het toezicht op de werken. Aan de werkkracht van de ambte naren bij den dienst der Openbare Werken, vooral aan die van den di recteur, worden thans te zware eischen gesteld en het is noodig die ambtena ren eenigermate te onlasten doorjaan- stelling van eenig meerder personeel, Met den directeur van Openbare Werken en de Commissie van Bijstand zijn B. en W. van meening, dat een betere toestand zal worden verkregen door aanstelling van een civiel-inge- nieur en van een commies. Ten einde te kunnen voorzien in het gebrek aan plaatsruimte op het bureau, stellen B. en W. den Raad verder voor te hunner beschikking te stellen een bedrag van f 2000.voor liet aanbrengen van verbeteringen aan het vroegere gaslaboratorium, doch thans reeds als teekeDkamer wordt gebruikt, doch beter ingericht dient te worden. KENNISGEVING. De Burgemeester van Haarlem, doet te weten dat Bestuurders-Collatoren van het „Hendrik Kan nes en Catrijn Epes Leen,, te Bolsward voornemens zijn, op een nader te bepalen dag in de maand Juni over te gaan tot een begeving. Jongelieden uit het geslacht der stichters, wier ouders niet in staat zijn uit eigen middelen hun studie te bekostigen, worden uitgenoodigd, zich voor mededinging schriftelijk aan te melden bij den ontvanger des Leens, den heer S. K. Bakker te Bolsward onder overlegging van een geboorte- acte, aanwijzing van genoten onderwijs en, zoo noodig, bewijs van afstam ming, vóór of op 1 Juni e. k. Sollicitanten moeten op 18 April, den dag dezer uitschrijving, tenmin ste 12 jaren oud zijn en den leeftijd van 24 jaren nog niet hebben bereikt. Zij zullen zich te onderwerpen hebben aan een vergelijkend examen. Reis- en verblijfkosten worden niet vergoed. Volgens artikel 7 van het reglement des Leens worden jongelieden, ouder dan 16 jaren, die geen opleiding aan een Gymnasium,Hoogere Burgerschool of een daarmede in hoofdzaak gelijk staand onderwijs hebben ontvangen, niet dan bij gebreke aan hen, welke die opleiding of dat onderwijs wel hebben genoten, benoemd. Haarlem, 4 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Aanbestediug. Heden Maandag 6 Mei. des na middags te 3 uur is door den Ar chitect J. H. Welsenaai', namens zijn principaal in Hotel Lion d'Or aanbesteed Het amoveeren en weder opbou wen van perceel no. 37 a.d. Jans- weg te Haarlem. ingeschreven werd als volgt: Vink f 10990, v. Deursen f 10169, Neuteboom f10188, Turkenburg f10748, Bylandt Cremer f9710, Cornelissen en Kreugel f9920, de Lee en de Koning f 7413, Caub en Wierboom f9330, Boks f8974, Bouwershond f 8926, Bloem f 9998, Koppes f 8680, gebr. v. Gelder f12490, Steen kist f 10090, Roozen f10250, Jonckbloedt 10990, Schor nagel f 9996, Groen f 9900. St. Caecilia. Tot eerelid van de Muziekvereeniging „St. Caecilia" is benoemd de heer A, Uaman. Aanrijding. Zondagavond 6'/4 uur kwam een fietsrijder komende van de Kleine Houtbrug in aanraking met de electrische tram, die rich ting station reed. De fietsrijder kwam te vallen en bekwam eenige lichte wonden, doch zijn rijwiel was deerlijk beschadigd. De tram had hierdoor eeuig op onthoud. De schuld lag niet aan den wa gen voerder, doch aan den fietsrijder. "Doodgereden. Gistermiddag om streeks 1 uur kwam een auto van de richting van de Spaarnwouder- straat den Burgwal oprijden. Op den hoek van de ILagestraat werd een hondje overreden, dat onmiddellijk dood bleef. Eenige jongens, die dit zagen namen het dier op en gooiden liet in het water. Aanrijding. Zondagmiddag tus sehen 12 en 1 uur had er een aan rijding plaats tussehen een automo biel en de electrische tram. De auto, van de Nieuwe Gracht komende, kon niet tijdig stoppen, maar de wagenvoerder Vosse had de tegenwoordigheid van geest da delijk te remmen, zoodat de iram geen schade bekwam. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Alleen éen weinig ver traging met de tram. Schadepostje. Hedenmorgen om streeks half 7 werd door de Elec trische tram HaarlemBloemendaal aan de tramremise een melkwagen van „Hartelust" aangereden, door dat hij op den verkeerden weg reed. Verscheidene flesschen vlogen uit den wagen en verscheidene braken er, zoodat overvloedig de melk over de straat stroomde. Ook eenige bussen waren zeer beschadigd. Vechtpartij. Zondagmiddag om streeks 6 uur kreeg een drietal personen kwestie in de Dreef. De kwestie liep zóó hoog, dat zij hand gemeen werden, zoodat zij een bloedende wonde opliepen. Eenige voorbijgangers dreven de vechtenden uiteen. Oude weefsels en bewerkte stoffen. De tentoonstelling van weefsels en reproducties van textielen in 't Museum van Kunstnijverheid is door meerdere bijdragen nog ge completeerd. Van de inzending Al- brecht te Berlijn zijn heel wat naar tijdorde gerangschikte reproducties aanwezig. Tot liet leeren kennen van de ornamentatie, van den mo- tievenrijkdom en den opbouw hier van tot geheel-van-versieringseen- heid, zijn deze reproducties voor den sierkunstenaar gewichtig. Maar de artistieke zin vindt toch heel wat meer te genieten in de frag menten, hoe bros en half vergaan dan ook. Zie daartoe de kleine lapjes van etuwen her, de oud- Peruaansche en oud-Egyptische, uit graven opgedolven historische kunst schatten hoe 'n fijne styleering in die diervormen, soepel-ongedwongen nijgen zich de ledematen, de om buigende kopjes in't lijnornament ook in die staaltjes van oud-Peru- aansche kunstde heerlijke naïveteit van het jonge-eenden motief, de onnoozele groot-koppige, den eivorm nog met zich omdragende, eendjesrij. Ouder de reproducties vallen een Gotliisch patroon naar wandfiguren in Keulen, in 't oog, om zijn mooie harmonie van groen en blauw; 'n zilverbrokaat met vielet en goud bewerkt "aar oorspronkelijk model Lodewijk XVI; Perzische gordelstof van mat goud en fijn licht steenrood, 'n Spaansch renaissancebehangsel uit de 16e eeuw met een honden motief en een Fransch renaissance- patroon met vogels op gestyleerde takken. Naast het koude en onbewogene van deze stof-nabootsingen, spreken met des te meer kracht die kost bare oorspronkelijke weefsels uit de inzending van den heer Forrer te Straatsburg. Het tapijt met goud draad uit de 15e eeuw, met zijn rij van dansende mannenfiguren, in wonderlijke kleurverbindiug, spreekt ons, met zijn zwaar bewegende lijnen, zijn log-vaste constructie heel bij zonder aan. 't Gedrukte weefsel uit de 14e eeuw herkomstig, waar in vaal zwart, mat rood en geel-bruin, met de hand bijgeschilderd, een kerke lijke voorstelling op is afgebeeld, is even merkwaardig. Een ander wit linnen kleed, waar van het weefsel hier en daar wat doorgesleten of tot ragfijne schering en inslagdraden is gedund, geeft in zijn wit, lichtblauw en licht gouden kleur een mooien ondergrond voor de voorstelling: tafreelen uit het leven van de H. Maagd, die ieder door vroolijk zwaaiende contourlij nen zijn omsloten. Een paar gave brokstukken van oude Maroccaansche vriendinnen- kleeden, waarin iedere deelmeester zich een eigen steek of patroon koos, samen tot een eenheid leidend, zijn meer eigenaardig dan smaakvol. Er is overigens kunstig naaldwerk te over, om onze belangstelling gaande te maken. Hoe ver staan deze oorspionkelijke uitingen van volkskunst, met eigene traditie, eigen kleur-vondsten, varieerend maar zich in eenzelfde ganune be wegend, in haar ernst van ornament haar bewust streven naar een ffect, af, van het veelal slappe, ka: akter- loóze, ondoordacht lamei ffmzen. van onsamenhangende motieven, als dit in het kunstnaaidwerk onder de beschaafde klasse van de tegen woordige cultuur wordt aangetroffen. Deze grondvormen eu lijneu dei- eenvoudigste handwerkkunst waren de basis waaruit een verdere ont wikkelingsgang voortsprootwaar uit veel, nu verloopen en verbloemde stijlmotieven, werden opgebouwd. Zij zouden weer opnieuw tot uit gangspunten kunnen worden geno men, waaruit men putten kon, wijl de zuiver bewogen lijn, de simpele vorm, de onoverladen kleur er zoo puur in bewaard bleef. Het rijk geornamenteerde damas ten tafellinnen vraagt verder onze belangstelling. Verwonderlijk, hoe in enkel wit zoo'n duidelijkheid van voorstelling kan gegeven wor den. En zoo'n talrijkheid van beelden Op een wit damast servet van L M lang, bij 0.70 M. breed, staat in het midden het Wapen van Oranje-Nassau met in duidelijke letters eronder „Nassau Je Main- tiendrai Anno 1601," daaronder een afgeknotte oranjeboom, waaruit een jonge spiuit komt met hei onderschriftTandem fit sirculus arbor. Onderaan rechts en links een paar vierregelige verzen, bovenaan de wapenschilden der Provinciën. De rand is verder nog overvloedig versierd met emblemata en figuren waaronder we zoo vluchtig een roeier, een hengelaar, vissclien, eenden, hert en zwijn door honden nagezeten, volle en halve maan, benevens nog allerlei niet dadelijk thuis te brengen figuren opmerkten. Deze meer dan drie eeuwen oude Vlaamsche limiens, zijn wel fijn, zijïg haast van ouderdom, maar nog glanzig en prachtig gaaf. Militair Tehuis. Het Militaire Tehuis op den Jansweg bestaat dezer dagen, n.l. op 8 Mei a.s. reeds I21/2 jaar. Polderverkiezing. De heer Mr. A. W. Thöne 'alhier is gekozen tot voorzitter van den Ouden Spaarn- dammerpolder. Benoemd. Aan school II der Ver- eeniging voor spraakgebrekkige en achterlijke kinderen te Amsterdam, directeur de heer I Sehreuder Azn., is tot onderwijzer benoemd de heer P. F. Bellaart wan hier. Ingevolge beschikking van den minister van oorlog is het 2de depót huzaren op 1 Mei jl. in garnizoen gekomen te Haarlem en houdt de hoofdofficier, belast met het toezicht p de depóts, vanaf dien datum garnizoen alhier. Het 3 ste depót is bestemd voor het 1ste en 2de regiment huzaren het 2de depót is bestemd voor het 3de en 4de regiment huzaren. Een hoofdofficier van het 3do regiment huzaren, gedetacheerd al hier, is belast met toezicht op do depóts. Examens lager onderwijs. Geëx. 8 dames. Geslaagd 0. v. d. Ham, W. F. v. d. Have, M. J. v. d. «ave, P. C. Heeringa, W. J. Heilbron, F. Heuvel, allen alhier; J. D. Hee semans van Monnikendam en J. B. v. Heuven van Leiden. Haarlemsche Kermis. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben heden 6 Mei des voor middags te half elf ure in het open baar op de groote zaal van het Raad huis verpacht de standplaatsen voor: Schouwburg-, Paradetenten, Paar den-, Kijkspellen, Stoom- en andere Caroussels, Tobaggans, Amerikaansche Schommels, Hippodromes, Doolhoven, Musea, Panorama's. Kinematograaf of dergelijke inrichtingen en voor Beig- netskramen, tijdens de Kermis, welke, voirbe- houdens buitengewone omstandighe den, aldaar zal worden gehouden van 5 tot en met 12 Augustus 1907. Ingeschreven werd als volgt: SchouwburgtentenGebr. A. van Lier, standplaats Parklaan, f 650. Beignet kramen: Wed. Coppen, geb. Gorten, standplaats Stadhuis f957,50 ld. standplaats „De Kroon", f575,60 Uiterwijk, Dordt, f 1026 en f 690. Wed. P. Koppen, f685, V. Consael, f 850,75 en f575 Chr. de Haan, Utrecht, f725 en f551, J. H. Bongers, Amsterdam, f750 en f551. Bioscopen: Karei Velten, standplaats O. Gracht f 940,40, Homersons en Zn., f900, W. Lohofl, Gr. Markt Smede- straat f 1620,60, Ged. Oude Gracht, f920,60, Alberts Frères, Groote Markt, f2257, J. de Smet, den Bosch f725. Stoomca oussels: standplaats Ged. O. Gracht Xhafflaire f 1760, Thewe Groote Markt f4505. Carousels div. staanplaatsen: Fruez f465, f455 en f345; .J. Appel f281.55, f361.55 en 362.55; Selders f277.50 en f332; D. J. v. Dam f355.05, 275.05 en f380.80; F. G. v. Leeden f277.50, 352.50 en 350.50. Beestenspelen div. staanplaats: L. C. ICroomer f131. Panorama's div. staanpl. M. Dub belboer, Groningen f45.30 en f27.—. Damman f40.45, 30.75 en f27.25. Sportsalons div. Staanpl.: L. Over- meer f1750 en f1500. Theatre Moderne div. slaanpl.: J. Tobben, Arnhem f42.50, f57.50 en f32.—. Luchtschommelt div. staanpl.: Selders f553 en f602; C. M. Vermolen, A'dam f325 en f226; Jan Dirks, Edam f665 en f515. G. J. Wülders f390 en f575.75: Jan Duif, Monnikendam f655.10 en f540. Worsteltent: Zimmerman f175. Athletentent: W. de Nies 1190. 'tb.-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2