m Uit den Omtrek Kerk en School, Sport en Wedstrijden, Kunst en Wetenschap. Het Teeken. Land- en Tuinbouw. Amsterdamsche Beurs. Marktberichten. AGENDA. AERDENHOUT. Goed afgelöopen. Gisteren reed een leerling-fietser alhier op den Zandvoortschen weg, bij den schouder vastgehouden door een tweeden fietser. Een rijtuig na derde, waarvan de koetsier niet uithaalde, zoodat een vrij smalle passage overbleef. De leerling raakte zijn stuur kwijt en kwam in bot sing met het voorwiel van het rij tuig. De fiets er overheenaan het rijwiel mankeerde weinig of niets doch de bestuurder had de broek ter hoogte van de knie gescheurd. In een boschje werd met een vei ligheidsspeld dit onheil weer een weinig hersteld. (V-p) FEUILLETON. 6 Mei. OPENINGSKOERSEN. Ws 44 Het was ook een zeer groote ver rassing wat in den brief stond. Johan Massen was in eens rijk geworden; hij was thans werkelijk landeigenaar en de geschiedenis met den oom was dus toch waar geweest. Nu was de goede man gestorven en Johan Massen was zijn erfgenaam, ja, dat stond in den brief. Maar er stond nog iets in en dat kostte Sanna heel wat hoofd breken Hij schreef, dat hij haar eeuwig dankbaar zou blijven voor haar liefde en haar geloof in hem. Het teeken aan het hek was voor hem het bewijs harer liefde geweest. Zoodra hij terug kwam van de begrafenis van oom zou hij haar hand vragen. Kolpaerd f402.W. de Nies, A'dam f215.—. Ti boy gansJ. de Smet, den Bosch '®0o_ en f650. Sippodróme: L. v. Bergen, Roermond '675. MEDEA. In den schouwburg Jansweg fordt morgen, Dinsdagavond een 'feurspel opgevoerd, waarover de Stoote pers een hoogst vleiend oor bel heeft uitgesproken. Er moeten praclitscènes in voor komen. Die b.v. als Aeson en Absyrtus, Medea's kinderen, zich van hunne •Hoeder afwenden, i an trilt er een s"aar in elk moederhart. En dan het gansche vierde bedrijf. Is het niet éen geweldige aanloop 'ot den moord van de twee bloedjes «Oor hunne eigene moeder I 't Voorspelt een schoone avond voor mevrouw Julia van Lier otfypers. Benoemd. De WelEerw. Heer L. van den Berg, kapelaan der Kathe draal, is benoemd tot geestelijk adviseur der R. K. Middenstands- vereeniging welke onlangs alhier •Terd opgericht. Op hol In het Kleverpark sloeg gisterochtend omstreeks 11 uur een Paard, gespannen voor een rijtuig- op hol. De koetsier werd van den ook geslingerd, doch bekwam geen jptsel. Door eenige personen! werd Hot paard aan de Kleverlaan tot staan gebracht. Soirée. Zaterdagavond 8 uur werd 'H 't Brongebouw een soiree gegeven San de leden van den danscursus van den heer J. F. Warmer. De humorist, de heer B. J. El frink verleende zijn medewerking. 1 S ehouivburg-JanswegIn den Schouwburg-jansweg werd Zondag s-vond een benefice- voorstelling Sogevcn door den heer Manta van -ueuwland ter gelegenheid van zijn 10-jarige loopbaan als acteur. De Hollandsche Tooneelvereeni- §ing voerde op „Eerloos," 't drama •h 3 bedrijven van W. G. van Eouhuys. Zoodra de heer van Nieuwland 'D zijn rol van Halmer op 't tooneel vorscheen, begon 't publiek krachtig to applaudisseeren, de muziek viel 111 met schitterende fanfares, terwijl Hainens de Directie den Heer v. Nieuwland een bloemenkrans werd Aangeboden, waarvoor de jubilaris 'Ier Directie hartelijk dank liet doggen Voorgesteld. Hedenmorgen werden ('6 nieuw aangekomen officieren ~er Cavalerie ten Stadhuize aan Hen Burgemeester voorgesteld. Barometerstand. Stand van gisteren. 760. Neiging tot stilstand. Thermometerstand Heden middag 12 uur 72 F. rr 22 C. Laagstev.d.afgel. nacht 54 F. 12 C, Opgegeven door Joh. M. Schmidt Opticien. Zijlstraat 85, Haarlem Politie-rapport. Gevonden een rietenstoel, een portret en een insigne, een foxtei- Eer, een portemonnaie met geld. Proces-verbaal opgemaakt wegens spelen met en om geld op den Openb. weg, wielrijden zonder licht. Burgerlijke Stand. 11 e nH. Westervi man, z. T. van Wijlen-de Roon, z. M. M. J. Roest-v. Hamelsveld, d. M. C. Becker-van Musscher, d. A. M. J. v. Amstel-Le Sage ten Broek, d. C. A. M. i an Egmond-Starren- burg, d. S. Botter-v. d. Molen, z. T. J. Zuidweg-Broersma, d. Overleden: B. Meijnhout, 11 j., d. v. J. Meijnhout, Ged. Oudegracht. J. Hermus-Klonen, 77 j., Hage- straat. J. W. Hasselbaeli, 68 j., Jansstraat. W. van Kessel, 43 j., Bagijnhof. Dinsdag 8 Mei. Teylkk's Stichting. Dagelijks van 11 u. v.m.3 uur n.m. (behalve Za terdag en Zondag)de Bibliotheek van 14 u. n.m. (behalve Zond.) len Zondag der maand geopend van 14 u. n.mtoegang ook op werkdagen, behalve Zaterdags. Koloniaal Museum. Dagelijks van 10 u. v.m,4 uur n.m. Stedelijk Museum v. Schilderijen en Oudheden. Dagelijks van 10 u. v. m.3 u. n.m.'s-Zondags van 123 u. n.m. kosteloos. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks van 10 u. v.m.5 u. n.m. (beb. Zon dags en R. K. Feestd.), Leesmuseum. Dagelijks van 11 u. v. m.10 u. n.m. Stadsbibliotheek. Dagelijks (ben. Zondag) van 10 u. v.m.4 u. n.m. kosteloos. Museum van Kunstnijverheid Tentoonstelling van oude weefsels en bewerkte stoffen. Paleis van Justitie v.m. 10 u. Kantongerecht. Openb. zitting voor strafzaken. Bonsgebouw „St. Bavo" half 9 Houtbewerkersgilde „St. Josef". Com missie Teekenschool. Half 9 Bloemist en Tuindersgilde „St. Elisabeth". Re- deriikers-kamer. 89 uur „Hulp in Nood." Bovenzaal Café Brinkmann. R. K. Gem. Zangver. „Arti etReligioni" Re- petitiën nam. 8 u. voor de dames, nam. 9 uur voor de lreeren. Schouwburg-Jansweg n.m. 8 u. Tooneelgezelschap van het Grand Theatre (dir. Gebr. v. Lier) Eere-avond van Mevr. Julia v. Lier-Cuypers. op voer. Medea, treurspel in 5 bedr. van Grelparzer. Groote op St. Bavokerk n.m. 12 Orgelbespeling door den heer W. Ezerman. Haarlemsche Meisjesschool yoob Particulier Onderwijs. Inschrijving van nieuwe leerlingen. Verkooplok. Nassaulaan n.m. 10 u Makel. Sarlet Verkooping van meubilaire goederen. IJMUIDEN. Stoomloodsboot. Toen Zaterdagnacht de stoomloodsboot Inspect. Gen. Twenfc zee wilde kie zen om loodsdienst te doen voor kotters die wegens storm binnen kwamen, kroeg het stoomschip een tros in de schroef, waardoor hot geen dienst kon doen. Onmiddellijk togen duikers aan het werk om de tros te verwijderen. De stoom- loodsdienst wordt nu waargenomen door de sleepboot Cyclop van de firma A. D. en C. E. Zür Muhlen. Een bende gesnapt. Sinds eenigen tijd werden aan de ijsfabriek „IJ- muiden", directeuren de lieeren bock en Vuerhard, partijen ijzer, staal en touwwerk vermist, zonder dat men wistt waar ze gebleven waren en zonder eenig spoor van braak of diefstal. Ook de pogingen der politie mochten geen beter re sultaat geven tot hedennacht. Ge bruik makende van de diepe duis ternis, hadden zich verdekt opge steld de gemeente- veldwachters Haak en Bruyn en de rijksveldwachters v. d. Meer en Groot. Te ruim twee uur in den nacht verliet op geheim zinnige wijze een man de fabriek, die scherp .n liet oog gehouden een handwagen voorbracht. Gehol pen door nog twee mannen, die zich mede in de fabriek bevonden, was spoedig de kar geladen met nieuw ijzer, staal en touwwerk. Toen ze zich wellicht reeds veilig waanden, had de overval snel en onverwacht plaats. Aan ontkomen viel niet te denken en spoedig volg de een volledige bekentenis. Het waren drie werklieden van de fa briek, te weten de machinist V., diens 17-jarige neef V., beiden van Velseroord en VI., stoker aan de fabriek, ook gehuwd en vader. He den zullen ze gevankelijk naar Haarlem worden overgebracht. NOORD-HOLLAND. Landbouw- crediet. In de te Alkmaar gehouden jaailijkscbe algemeene vergadering van aandeelhouders werden de ba lans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en bet dividend be paald op 6 De lieer S. C. Korteweg te 's Gra venhage werd als commissaris her kozen. Grondcrediet. In de te Alkmaar gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders werden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 5 °/0 over het gestorte bedrag. WORMERVEER. Bouwverecni- ging. In eene vergadering van aan deelhouders dezer vereeniging werd besloten de vereeniging te ontbin den. De haartoebehoorendewonin gen zijn onlangs reeds alle door haar van de hand gedaan. ENKHUIZEN. Voordracht. Van de 152 sollicitanten naar de betrek king van gemeente-architect alhier zijn na een vergelijkend examen tussclien een 12-tal dezer, door B. en W. op de voordracht geplaatst, de lieeren Honijk, te Winschoten, De Vries, te 's Gravenliage, en Do renbos, te Terneuzen. ZUID SCHARWOUDE. De stom. Alhier is tijdens den storm van Vrijdag op Zaterdag, een flinke in aanbouw zijnde burgerwoning, waarop de kap reeds stond, geheel ingestort. Slechts van de muren bleef een klein deel staan. ZAANDAM. Oplichters. Dezer da gen vervoegde zich bij d.hr. S. J. Vet, alhier, een persoon, die voor me vrouw B., eon zeer geacht ingeze tene, 6 zilveren dameshorloges op ziclit vroeg. Ze mochten echter den prijs van f 10 niet te boven gaan. De beer Vet gaf de hologes mee, doch boorde geruimentijdnieis daar van. Toen hij daarna bij mevrouw B. inlichtingen inwon bleek, dat deze van niets wist. De politie werd gewaarschuwd en vond de horloges te Amsterdam bij een opkooper. Ze werden in beslag genomen en met behulp van bet opgegeven signalement lioopt men den oplichter ook spoedig in handen te hebben. ALKMAAR. Vergadering. De ge meenteraad vergadert a.s. Woens dag des namiddags te 1 uur. Punten van behandeling 1. Lezing en vaststelling der no tulen van de vorige vergade- ï-ing. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot her ziening der jaarwedden van eenige ambtenaren en werk lieden. (Bijlage No. 58). 2. Als voren tot onbewoonbaar- verklaring van de woning Rit- seveort 21 met bovenwoning en de daarachter liggende wo ningen A 1, 2, 3 en 4. (Bij lage No. 59). 4. Herbenoeming van een Waag- meester. (Bijlage No. 60). 5. Benoeming van een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. (Bijlage No. 61). 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting, dienst 1907. 7. Als voren, tot wijziging van bet Reglement voor het Bur gerweeshuis. (Bijlage No. 53). Moeder Gabriël. In het Piusgesticht te Amsterdam overleed Zaterdag Moeder Gabriël, in de wereld Mejuffrouw A. Boon. De overledede werd geboren in 1818 te Leidscliendam en was vele jaren overste van dit gestisclit. H. M. beloonde de verdiensten van de zichzelve opofferende vrouwe door bare benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. ooftbouw. Die wijze bestaat daarin, dat de boomgaard met graanzaad bezaaid wordt. Het opgekomen gras wordt echter niet als hooi binnen gehaald, maar men maait bet jaar lijks eenige malen en legt bet ge maaide om de boomen. Daardoor wordt na verloop van tijd een dichte humusla g gevormd. De boomen tieren welig, de opbrengst is over vloediger en beter dan in open bodem. Door verschillende verge lijkende proeven is men tot dit re sultaat gekomen. Voor Kanaries. Om bij kanaries, die in langen tijd niet meer zongen, den zanglust weer op te wekken, is uitstekend gebleken het toedienen van een klein stukje wittebrood, geweekt in melk. Men moet dit echter niet vaker doen dan een paar maal in de week. Voetbal. Van het voorgenomen plan, op den tweeden Pinksterdag bij gele genheid van het jaarlijksche inter nationale voetbalcongres, dat dit jaar te Amsterdam gehouden wordt, het Nederlandsch elftal te laten spelen tegen het Deensche elftal of tegen Slavia, kan niets komen, we gens de hooge garantiesom, die daarvoor noodig zou zijn. Thans speelt dien dag hoogstwaarschijnlijk bet West-Nederlandsche elftal tegen de kampioenclub van België, de Union St. Gilloise, van Brussel, vermoedelijk alhier op het terrein der H. F. C. (Vervolg en Slot). Zij nam zicli vast voor den jongen •"an voortaan ook zelfs niet meer met een blik te verwaardigen; slechts te genover andere menschen liet ze niets blijken. Als er in haar tegenwoordig heid over (len „landeigenaar"- werd gesproken, vertelde zij van liem met goed gespeelden ernst als van meneer den landeigenaar Massen; zij deed in één woord steeds, alsof ze overtuigd van liet bestaan van het land goed. Ten laatste wisten zelfs de vrien- dinnen niet meer, wat zij er van Roesten denken en de plagerijen hiel- °P- banna was echter niets vergeten, 'het den heerlijken zomen lacht, noch dsn l«elijken dag, die er op gevolgd )Vas. Maar ook Johan Massen was haar niet vergeten, dat bewees de brief dien Sanna in haar kamertje boven (tog eenmaal bad geopend en waarover ZlJ nu zat te peinzen. Er stonden mooie lieve woorden in den brief, woorden, zooal.s de verstan dige Sanna ze zelden te hooren kreeg. Hij schreef dat hij haar aanbad, boven alles liefhad en dat hij haar zou trou wen, alsja, nu had dat woord niet moeten komen het woord „land goed" Neen, met dit sprookje had hij bij baar niet moeten aankomen. Hij schreef, dat hij haar bedankte, omdat zij aan hem geloofde Wat hij zicli wel verbeeldde. Hij verzocht om een rendez-vous, morgenavond om zeven uur, als haar volk aan tafel zat. Als zij echter niet komen kon, dan ver zocht hij haar om met krijt een wit kruis op het hek te maken, dat was voor hem een teeken van hare liefde. banna „achte even spottend, toen zij deze woorden herlas. Hij kon lang wachten daar buiten aan het hek Zij zou hem geen teeken geven. Neen, ze zou zwijgen en .hem uit den weg gaan, dan zou bij ten slotte wel merken, dat zij niets meer met hem te doen wilde hebben en dat zij niet geloofde aan „landgoed"°P "e maan. Den brief echter zou zij verbran den, anders droomde zij er nog van en dat wilde ze nietNeen, Nieuw Ministerie. Onze zuidelijke broeders, de Bel gen, zijn ons weer op een nieuw gebied te knap af. lu het sociale leven, het vereni gingsleven, de vakvereeniging, het volksonderwijs zijn ze ons 't is overbekend al lang voor. En thans gewordt ons het bericht, dat er nu een nieuw ministerie is opgericht, dat de bevordering en de bescherming van Kunsten en Wetenschappen tot zijn taak zal hebben. Dus van hooger band gaat men ook daar. zijn bijzondere aandacht wijden aan de kunstde Regeering zelve zal er zicli mee gaan be moeien. 't Ministerie zal worden waarge nomen door baron Descamps David, afgevaardigde voor Leuven. Een voorbeeld 'voor onze Regee ring, van wie het toch algemeen bekend is, dat zij slechts sporadisch en dan eerst na lang aandringen en pressen van buiten af, een karig sommetje of sober hulpje verstrekt aan onze kunst en bare dienaren. Royaards. De correspondent van de „N. R. Ct." te Berlijn seinde Zaterdag, dat de toestand van Royaards in zoo verre verbeterd is, dat er tegen zijn vervoer naar Holland geen bezwaar meer bestond. Fes ochtends was Royaards dan ook uit Berlijn ver trokken. Vruclitenkweekerij in Amerika. Uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika meldt men een nieu we wijze van behandeling bij den Burgerlijke Stand IIA A RLE MM ERIJ E DE FN SPAARNWOUDE. Ondertrouwd: Th. Hofland en M. J. Groot. Bevallen: A. C. van FIoof-Ree- kers, d. P. Veisel-Maliepaard, d. SPAARNDAM. Overleden: G'. de Vries, m. 75 j. Bevallen: C. A. Bakker-Heer- mans, d. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: J. Gaf' en A. Roubos; H. Kuipers en A. T. Loog manG. Nyssen en J. MeermansA. Olivier en G. Meyer N. J. Duvster en J. Eikelenboom'; Th. Hoogduin en D. M. v. Workum. Getrouw clD. v. Wieringen en J. Koningen M. v. d. Maarl en K. E. v. d. MarelJ. Bliek en M. Ver schoor; P. Dol en K. Willemstein. Bevallen: C. Marsbergen-Saar- loos, z.A. A. M. Stans-Bouwmeester. d.A. Kunis-Gorter, z.T. Witte Smit, z.J. v. d. Beek-v. d. Snee, d.: W. Meyer-Romers, d.E. Mans-Vree- ken, z.T. Kielbrock-v. d. Kwast, z.; M. v. Neuren-Hardendood, z.N. Jonk man-Verhaar, i.G. v. d. Maarl-Schip- per, d.M. M. Biemans-Schonhage,z.; E. Eggink-Jung, d.N. Ravesloot-v. Dyverden, z.J. Schrama-Pijlman, d.; M. J. Ruighaver-Dalru, z.; H. Ver hoeven-Jelierse, z. Overleden: E. v. Mol, 71 j.;T B. Huyts, 57 j.O. Clement, 89 j. K. Sneeuw, 20 j.; W. Huig, llmnd.; W. C. Hogeveen, 4 mnd.M. A. v. Splunter, -5 weken. BENNEBROEK. Bevallen: M. G. Vernoov-van Kooten, d. Ondertrouwd: J. F. van Lierop en H. P. Nelis. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: B. A. Janssen en G. M. A. Verkerk. Getrouwd: G. Fortgens en G. J. Uitenbosch. Bevallen: G. Stijman, geb. Pe- perkoorn, z. II. Kooijman, geb. Weijers, d. Overleden: G. Bierman, 21 j. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Ondertrouwd: W.F.H.Gordijn en A. v. d. Wel. H. Duin en M. Aardenburg. Bevallen: Cl. S. Geldermans- Spring veld, z. J. van der Meij-Kip* persluis, d. Overleden: Eijmbart van der Wel, oud 78 j., echtgen. van Geesje Bonte. Jannetje Boon, oud 39 j., echtgen. van W. Snijders. Jan Jan- zen, oud 69 j., echtgen. van Evertje Ruiter. 128 bn. Wonodjatie en 25 bn. Broem- boeng, ex. dir. schepen. Katoen stil. Suiker biet- vast. Tabak. Uit de band afgedaan2S81 pk. Java-, als535 pk. BHH,LIS&C, Kedoe Magelang, 421 pk. FE,LTS,G, 453 pk. idem.R, 203 pk. idem, Rem bang, 130 pk. idem,LTS,R. 735 pk. Maloo, 315 pk. Banteng en 60 pk. Sin- ga, alles tot geheimen prijs ex diverse stoomschepen. Gedurende de maand April 1907 was aan de Botermarkt alhier aange voerd en verkocht Boter 262 KG., hoogste prijs f 1.60 laagste prijs f 1.30 per KG, Biggen 161. stuks, verkocht 154 stuks, hoogste prijs f 13, laagste prijs f 9,per stuk. Schrammen 7 stuks, f 16f 18 per stuk. Nuchtere Kalveren 199 stuks, f 6 f 10 per stuk. LEIDEN, 4 Mei. Granen in vaste ■temming met verhoogde prijzen. De omzet was niet belangrijk. Witte Tarwe f 6.70 a 8.30, Roode f a f Walla-Walla f 0.a f—per 80 KG. Rogge f 5.60 a 5.90 per 75 K.G. Wintergerst f0.a f0.per 65 KG. Chevalier f0.a 0.per HL. Haver f 4.25 a f 4.40 per 50 K.G. Groene erwten f 0.a f 0,per. Hl Paardenbooncn f 6.65 a 6.80 per KG. Duivenboonen f 7.60 a 8.30 per 85 KG. Kanariezaad f 7.50 a S.50 per HL. Hennepzaad f 6.75 a 7.25 per HL. Boter. Aanvoer 10760 kilogr. Ie qual. per i/4 vat f49.a f53.2e qual. 14 vat f41.a f47.le qual. per kilogr. f 1.221/2 a 1.32!/2, 2e qual, per kilogram f 1.Ó21 /2 a fl.l71/o. Lange zwarte turf, 200,000 f 3.a f 3,25 a f 3,50 per duizend. HOORN, 4 Mei. Op de week markt werden de volgende prijzen be steed tarwe f 6,50 a 8,gerst f 5, a 5,60, haver f 4,a 4,50, erwten groene f 12,a 14,grauwe f 13, a 15,vale f 10,a 13,boonen bruine f S.a 9,50. Paarden f 100 a f250, veulens f0 koeien f 18Q a 260, schapen f 24,a f 35,kalveren f 7,a f 20, biggen f7 a f13, kipeieren f3,a f3,25, per 100 stuks, boter f 0,a f 0,p. kop. BEVERWIJK. 3 Mei. De prijzen der vruchte 1 aan den afslag waren als volgt: Kleiaardappelen p. HL. f 2,25 a 0.-Zand dito f 3.00 a f 0,Uien p. heet. f 0,a 0,Bloemkool f 18. f Koolrapen, per 100 f 4,00 a a 0,per 100. Selderij, f 0,15, Prei 0,15 ct. per bos. Appelen p. heet, f 10. a f 12.Peren f 0.a 0.-Kool Roode f 0.a Savoye f a Bie ten f 0.per 100. Schorseneeren p. bos f 0,Rabarber f 8,p. 100 bos. Sla p. 100 krop f 4,2» a 0,Raaji- stelen p. 100 bos f 1,25. Radijs p. 100 bos f 2,75. Spinazie, per Heet. f 0.90. Pieterselie p. bos f 0,15. Wortelen p. 100 bos f 25,Postelein p. mandje f 0.50. Medegedeeld door H. C. ïombkrqh en Co. vorige koer* Heden. SCHIEDAM, 4 Mei. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn 110.25 per Ned. vat, zon der fust en zonder belasting. Moutwijn vast. Spoeling per ketel f 0.90. A'DAM, 4 Mei, Koffie. Afgedaan: 460 bn. Java, waarvan 307 bn. Goenoeng Majang, South. Pac Shj 85S/g Common Marine 8 Pref. 23_ Common Steel Sh. 37~/s Topeka Sh. j ÖS'/g 2e pref. Mexican. I Common Kansas Sh. j 253/g Pref. 008/g Common Wabash 1 14;i/g Union Sh|14SV2 Southern Rails Car Foundry Sh. Common Erie Missouri Rock Island Ontario Sh. Denver Sh. Kon. Petroleum Common Peru 22 38 24'/2 37 '/s 223/lc 37 5/g I 291/2 874 I 123/1 Pref. Peruj 4-5 Dominica Kimberley Great Co bar Rusland Hope Consols Arner. markt flauw. Russen vast. Petroleun markt lager. Tabaksmarkt flauw Mijnwaarden prijshoudend. 533/4 94 219 731/2 713/i 845/» 8 23 371/2 I 947/s OO 251/a 005/i« 141/4 1471/0 -211/., '38 243/4 SU/s 22»/lc 29% 868 545/g 921/., 2201/) 71 7Vh en dat wilde ze niet.... in een, ze Johan Massen met meer wou aan denken. Zij droomde evenwel toen van hem, ofschoon zij 't niet wilde. Zij zag hem in een heel mooi kostuum, hij stond bij het hek en wenkte haar en zij wilde naar hem toegaan, maar kwam er niet toe, er ontbrak altijd iets aan haar kleedij. Ook den dag daarop kon zij de ge dachte aan den jongen blonden man maar niet van zich zetten. Eenmaal des namiddags schrok zij ineens, toen zij iemand over het erf zag komen, maar daarna moest ze om'zich zelf lachen, want het was slechts de kreu pele Thiess, de oude scharenslijper, die de scharen, welke geslepen moesten worden, kwam afhalen. Sanna bleef trouw aan haar voor nemen. Zij ging dien avond niet uit. Doch menig onrustige blik wierp ze toch tusschen de stammen der groote lindeboomen door naar 't hek aan den landweg. Veertien dagen waren sedert ver- loopen, toen Thede Johnsen weereen brief door de keukendeur toereikte. Het adres was weer van dezelfde hand, zooals hij onderweg had vastgesteld; er moest dus wel iets aan den gang zijn. Hij bleef daarom ditmaal ook een oogenblik op den uitkijk staan en wachtte de uitwerking af. Ditmaal weid hij daarvoor beloond: Sanua bracht hem een glaasie brandewijn op bessen en drukte hem bovendien een dubbeltje in de hand. Thede John son meesmuilde, ja, ditmaal was het stellig een minnebrief geweest. Sanna Nissen echter stond nog lang, nadat de besteller verdwenen was, in de keuken en las. De letters begonnen voor haar oogen te dansen. Zij lachten haar toe, en Sanna lachte ook; toen fronste zij het gladde voorhoofd vol gedachten. Sanna dacht ingespannen na. Wie kon 't kruis op het hek hebben ge zet? Zij was den gelieelen avond niet de deur uit geweestzij had niemand den brief laten zien. Nu het doet er ook niet toe, zei zij ten slotte tot zich zelve, de hoofdzaak is, dat Johan Massen geen arme drom mel is en dat ik zijn vrouw word. Goddank, nu behoef ik mijn hart geen geweld meer aan te doen. De zaak ging haar gang. Vier we ken later was Sanna Nissen verloofd met Johan Massen en een jaar later was zij de vrouw van Massen. Johan Massen had het landgoed dat hij geërfd had, verkocht en de hoeve van Sauna's ouders aangenomen, om dat die genoeg hadden van het gedoe en nu gingen rentenieren. Sanna werd voor haar man een zorgzame huis vrouw en een liefderijke echtgenoote. Slechts had zij een klein geheim voor hem, dat zij stil verborg en dat haar zelve nog een raadsel was.| Zij waren ongeveer een jaar ge trouwd, toen Sanna op zekeren namid dag bij het hek stond en wachtte op haar man die van het land terug moest komen. Van de hoeve kwam de oude kreupele Thiess, de scharenslijper. Hij had in de hand eenige messen en een paar scharen, die geslepen moesten worden. De oude groette onderdanig de jonge vrouw. Toen hij het hek door was, haalde hij een stuk krijt uit den zak en Sanna wist niet wat ze zag maakte op het hek een groot kruis. Waarom doe je dat, Thiess? vroeg zij ten hoogste verbaasd en nieuws gierig. Ja juffrouw, antwoordde de oude, mijn hoefd is een beetje zwak en nu maak ik een teeken aan het hek, waar ik morgen wat te bezorgen heb. Sanna begreep nu ineens alles. Zij herinnerde zich weer den dag toen Joban Masser hier buiten op haar wachtte, toen zij niet kwam en hem het teeken gaf, waarom hij haar had verzocht en toen zij met haar hart vol onrust iu de kamer zat, en ja, toen dien dag, kwam ook de kreupele Thiess over haar erf en daarom vond Jo han Massen het teeken. Thiess, de jonge vrouw riep den ouden man terug, zij hield wat blin kends in de -hand. Ik benuheeldankbaar, juffrouw- De oude man liep met knikkende knieën hard weg, alsof iemand hem kon terugroepen en het geldstuk zou ontfutselen. Een eind verder, op het gras aan den kant van den weg, zat zijn vrouw. De oude scharenslijper liet haar een blanken rijksdaalder zien, dien hij gekregen had. De beide oude menschen trokken verder met hun kar. Zij vermoedden niet, hoeveel invloed zij hadden gehad op het lot van twee menschen. Bij het hek echter omhelsde een jonge vrouw haar man met van geluk schit terende oogen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3