Vrijdag 10 Mei 1907. No. 6581 32s,e jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. binnenland! BUITENLAND, I T ïïtTA r 1 ra' (li(! zich de Editie 2 uur. voor* ABONNEMENTSPRIJS j^r 8 maanden voor Haarlem 1.20 'Oor de overige plaatsen in Nederland franco per post. 1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 |ÖTT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX; Si JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels Elke regel meer 0.60, (contant) 0.50 0.10 Groote letters worden berekend naar paatsr dmto. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pabiicité Etrangère:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, uc., Paris, 31bis Faabourg Montmartre. FRANKRIJK. 1,0e feesten ter eere van Jeanne 1 Are te Orleans zijn niets anders ^Weest dan een militaire optocbt trokken daarom veel minder '-zoekers dan anders. n den stoet kwamen een lion- 'AfJtal vrijmetselaars voor; slechts 0 Waren uit Orleans, de overige '?eest uit Parijs. Zeker om de aan- acht te trekken bevond zich ook p"11 neger, een maconnieke neger e midden van het honderdtal, dat V>orzichtig banieren, schootsvel! e- 'Jes en het overige vrijmetselaars- 'sPee!goed thuis gelaten had. Een o zoo klein accacia takje in et knoopsgat verried, dat de hee- 'E1 behoorden tot de secte. Boven- 'en was er nog voor gezorgd, dat I ftebe flinke politie-macht ter be- I f'Wming der vrijmetselaars om leh heen zwermde. I A>p geenerlei wijze werd de op- I t:)eht verstoord. Een lachwekkende SCehe viel voor in een der straten, w'Uar de stoet doortrok. Ter eere der vrijmetselarij, die, gelijk men weet, indertijd de offi- Clei'en op de schandelijkste manier Ve'klikte, had een bewoner eeh heele ris keukenpannen lllt zijn raam hangen. Zoo'n Voorwerp draagt in het Fransch 'lenzelfden naam als een klikker, een aanbrenger. Met die ovatie had de uitvinder (let grootste succes. Overigens was 1 eene koude plechtigheid, nu de godsdienst verplicht was zich van Mie deelneming te onthouden. Burgemeester Rossignol hoopt d# Jeigende maand officier van het Begioen van Eer te worden. Daarom "eWijst hij de regeering nu te Or gans zulke schandelijke diensten. Eene spotprent, druk te Orlarns Verspreid, brengt die koopmanschap ie betld.' ITALIË. Don 8en dezer heeft de H. Vader een groep Engelsclie pelgrims ont vangen, die uit het H. Laud terug keerden. XT Mgr. Brindie, bisschop van Not tingham, was hun geleider. Nog andere Engelschen werden een weinig later ontvangen: 50 ■Anglicaansche onderwijzeressen Wat de tijden veranderd zijn! oU •Anglicaanschen bij den 1 aus Pius X spoorde haar in eene toe spraak aan, om de jeugd Christelijk °P te voeden. Mgr. Montagnini heeft den pos van tweeden secretaris bekomen hij de Congregatie der buitengewone Kerkelijke aangelegenheden. Een draadbsricht uit Paola (Cala- hrie) meldt, dat Kardinaal Casetta, die zich in genoemde stad bevond ter gelegenheid van het eeuwfeest van den H. Franciscus van i aola, den 8en een bezoek gekregen heelt van eenige officieren van het pant- serscliip „Emmanuele-Filiberto,aai in de haven voor anker lag. Eenige oren later bracht de Kardinaal een tegenbezoek op het schip. De stede lijke autoriteiten vergezelden hem. Als voor een Prins van koninklijken bloede werden voor den Kardinaal een bepaald aantal kanonschoten gelost. ENGELAND. ipngste tijdingo :i uit Britsch-In- i e luiden nog steeds zorgwekkend. „T'We (hoofdstad van hetPenjab- hemed) ia m opschudding gebracht w °Ogst ernstige oproerige bo- sl Pri-?®en' zoociat een geduchte ver- weg )gg Van liet garnizoen onder- Benden met knuppels gewapende boeren trekken UCe binnen, aam uitvoerders van den wil des onder konings noemen. Generaal Botha heeft de Britsclie regeering gepolst over een door hem vcor te stellen leening van 60 mil- lioen galden, die Transvaal sluiten zou om noodzakelijke waterwerken en spoorwegen te laten aanleggen. Naar Windston Charchill in het Lagerhuis meedeelde, heeft de Brit sclie regeering zich in beginsel ver klaard om voor die leening de noo- dige waarborgen te verleenen. Zoo- als te verwachten viel, verlies Botha bij alle maaltijden de belangen van Transvaal niet uit het oog. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Graaf Weckerlé, eerste-minister van Hongarije, is door keizer Frans Joseph in audiëntie ontvangen. Ook heeft hij een onderhoud gehad met collega Von Beek en met Von Aehrenthal. Naar ver zekerd wordt is men overeenge komen de onderhandelingen be treffende een overeenkomst tusschen Oostenrijk en Hongarije te herope nen, zoodra de Oostenrijksche ver kiezingen achter den rug zijn, en het Oostenrijksche ministerie daar door op de hoogte is van de stem ming bij de meerderheid van het nieuwe huis van afgevaardigden. De Keizer heeft beloofd in Juni eenige dagen te Boedapest te komen doorbrengen, om de feesten bij te wonen ter eere van de veertigjarige herdenking zijner kroning als ko ning van Hongarije, en heeft bij deze gelegenheid reeds een nieuw orgel als feestgeschenk aan de Sint Matthiaskerk toegezegd. Dat de keizer zijn goedkeuring heeft gehecht aan het wetsontwerp van graaf Andrassy betreffende de constitutioneele waarborgen en de bevoegdheid van bet administra tieve gerechtshof blijkt inderdaad waar te zijn. Korte berichten. De „Kólnische Zeitung" vindt het erger dan erg, dat de Polen nu ook in 't midden Silezië landerijen aan- koopen. Don Murri, die onlangs gesuspen deerd is op bevel des Pausen, heed zich niet formeel onderworpen. Strenge maatregelen tegen hem worden ver wacht, indien hij in gebreke blijft zijne dwalingen te herroepen. De Kamer in Roemenië is naar huis gezonden. Door nieuwe verkiezingen moet blij ken, wat het volk wil. De berichten over den geschokten gezondheidstoestand van rijkskanselier Von Biilow worden beslist tegenge sproken. Naar 't buitenland. H. M. de Koningin-Moeder is Woensdagochtend per Hollandsche Spoor, vergezeld van freule van de Poll en kamerheer jhr. mr. A. G. Schimmelpenninck, voor enkele dagen naar liet buitenland vertrok ken, in de richting van Brussel. H. M. reist strikt incognito en had daarom ook uitdrukkelijk verzocht, dat geen autoriteiten tot liet doen van uitgeleide in het station aan wezig zouden zijn. Zeebanket. Woensdag werd aan H. M. de eerste nieuwe Hollandsche haring aangeboden door de visscherij-maat- schappij Vlaardingen, te Vlaardin- gen, aangebracht door een logger dier maatschappij- De belastingontwerpen. De hoefijzer-correspondent van het Hbl. meldt aan zijn blad: l'e commissie van rapporteurs voor de belasting-ontwerpen heeft dezer dagen het Voor loo pig Verslag vastgesteld, zoodat dit binnenkort zal verschijnen. Het incident Passtoors. In verband met de vergadering, door de Katholieke Kamerclub gehouden naar aanleiding van het niet-benoe- raen van den heer Passtoors in de Commissie van Voorbereiding voorde Verzekeringswetten, vernemen wij het volgende: De heer mr. Kooien, door den voor zitter der Kamer benoemd voor de plaats, door de Kamerclub aan den heer Passtoors toegedacht, heeft den president zijn ontslag ingediend. Tevens is den president der Kamer kennis gegeven van de groote ontstem ming, door het niet-benoemen van den heer Passtoors in de Kamerclub ver oorzaakt, en hem dringend verzocht het ontslag van den heer Kooien aan te nemen en den heer Passtoors alsnog te benoemen. De voorzitter der Kamer heeft het ontslag van den heer Kooien gewei gerd met een beroep op artikel 42 van het Reglement van Orde. Ondanks dit negatieve resultaat staat intussclien vast, dat de geheele Kamerclub de partij voor den heer Passtoors heeft opgenomen en zich solidair verklaart met de Katholieke pers, welke het niet benoemen van den heer Passtoors ernstig heeft be treurd. (Huisgezin) Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de heer Roodhuj^zen aan den voorzitter der Tweede Kamer persoon lijk verzocht, hem niet te benoemen in de Commissie van Voorbereiding voor het Ziekteverzekerings-ontwerp. Vandaar, dat de heer Roodhuyzen in deze commissie geen zitting heeft. (Vad.) Nederlandsch R. K. Vakvereenigings-Congres. In aansluiting met het bericht, dat het Nederl. R. K. Vakvereeni gings-Congres wegens den Kath. dag te 's Bosch en de Katholieke Sociale Week te Breda eerst gehou den zal worden omstreeks Paschen 1908, kan nu worden medegedeeld, dat het Voorbereidings-Comité, be last met het organiseeren van bo vengenoemd Congres, bestaat uit de heeren: Rector F. Bult, voorzitter; A, A. v. Hamersveld, secretaris M. J. H. van Lent, 2e secretaris P. H. Saenen, penningmeester. Binnenkort zullen nadere bijzon derheden aan de Ned. R. K. Vak secretariaten en Vakbonden worden verstrekt. Burgemeester van Leeuwen. „De Tijd" schrijft over de be noeming van den Burgemeester der hoofdstad. De „Staatscourant" bracht Za terdag liet bericht, dat Hare Ma jesteit opnieuw den heer Mr. Van Leeuwen heeft benoemd tot Bur gemeester van Amsterdam. Daar herhaaldelijk het gerucht heeft geloopen, dat de heer Van Leeuwen voornemens was het bijltje er bij neer te leggen, is de thans verkregen zekerheid, dat hij zich opnieuw beschikbaar heeft gesteld, voor de hoofdstad een felicitatie waard. Daardoor toch krijgt zij op nieuw de beschikking over een man met veelomvattende kennis van liare behoeften en eischen, begaafd met staleu werkkracht en vlijt en wiens persoonlijkheid bovendien haar aanzien naar buiten met eere weet op te houden. Amsterdam mag den Burgemeester voor zijn voort- durenden arbeid wel dankbaar zijn en het komt ons gewenscht voor, dat hiervan ook in den Genie n- teraad blijk worde gegeven. Raadslid af. De steenfabrikant, de heer J. van Happert, die zitting heeft in den ge meenteraad te Eindhoven, werd on langs beschuldigd van het doen van middellijke levering aan de gemeente, wat in strijd is met de wet. Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant hebben deze beschuldiging gegrond bevonden en den heer van Happert vervallen verklaard als ge meenteraadslid. Atjeh. Blijkens een uit Ned. Indië ont vangen telegram viel op den 6den de zer een vijandelijke bende het koelie bivak aan den Tramweg van Ara- Koendoe (Atjeh en Onderhoorigheden) aan. Gesneuveld zijn twee inlandsche militairen beneden den rang van of ficier en een Chinees. Gewond: zwaar een Europeesch en een inlandsch, licht drie inlandsche militairen, allen beneden den rang van officier. De vijand liet twee doo- den liggen en maakte 10 model- en 2 particuliere geweren buit. Dank je wel Dat zoowel de eerlijkheid als de dankbaarheid de wereld nog niet uit zijn, werd gisteren opnieuw be wezen. Op aanwijzing van een ma chinist vond een conducteur, op een der perrons tusschen Leiden Arnhem, eene portefeuille inhou dende f1000 aan bankpapier. Het gelukte den eigenaar op te sporen, aan wien het vermiste werd ter hand gesteld. „Dank-je-welzei ons boertje, en hij stak de portefeuille, na zich overtuigd te hebben, dat de inhoud ongeschonden was, in zijn zak en ging heen. Maar zijn dankbaarheid liet hem geen rust; hij voelde behoefte deze te uiten in den vorm van een stof felijk blijk. Op een volgend station verliet hij den trein, zoclit den conducteur op en biedt hem met glunder lachje...... een dubbeltje. (N. A. Crt.) Gewichtige inlichtingen. Men schrijft aan de Ass. Ct.: 't Is nu ongeveer 10 jaar geleden dat te Groningen een agent van politie 4e kl., A. van Vliet, is ver dronken. En thans moet er licht komen in deze nog steeds duistere zaak. 'n Weduwe, mej. S., vroeger te Groningen, laatst in Duitschland kwam Maandag te Winschoten en deed zeer gewichtige mededeelingen Direct kwam de hoofdinspecteur van politie te Groningen over en deze leidt thans met den inspecteur van politie te Winschoten het on derzoek. Als dader moet worden genoemd een kastelein, thans nog te Groningen woonachtig. Gevaarlijk goedje. Een zoontje van den vrachtrijder N. te Sneek, vond een bijna ledige flesch op de stoep van een winkel huis. Het knaapje zette de flesch, waarin zuringzout was geweest, aan den mond en heeft direct de na- deelige gevolgen ondervonden. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en werd het knaapje in het St. Antonius-Ziekenliuis op genomen. Zijn toestand moet tlvans gunstig zijn. Wielrijden. Op het sportterrein de Raaijberg bij Bergen-op-Zoom zijn gister wieler wedstrijden gehouden met den vol genden uitslag: Wedstrijd van nieuwelingen op 5 kilomeier: 1 Koster, in 8 min. 32 sec.; 2 Lijsse, Verwej-. Wedstrijd van nieuwelingen op 2 kilometer, 1 Tulleken, in 1 min. 37 sec.; 2 Werbroeck. Wedstrijd op 10 kilometer met motörgangmaking1 G. B. Damen 2 H. M. J. Vos (77a baan achter). Afvallingswedstrijd: 1 Tulleken, 2 Bruut, 3 van Iverse en Johnson. Wedstrijd op 15 kilometer met motorgangmaking1 Damen, 2 Gèrardy, 3 Vos. Motorwedstrijd op 5 kilometer, een treurig slot. Na eenige ronden sprong de band van J. N. Knoops. Een knal volgde de motor vloog in de lucht en viel boven op liet liopfd van Knoops, die een schedelbreuk kreeg. Drie vingers afgesneden. Toen de landbouwer Brongers, wo nende aan de Pruis, grenzen, Maan dagmiddag van zijn werk op het land huiswaarts keerde, vond hij zijn dienst bode, welke alleen was thuisgebleven, badende in haar bloed. Eerst dacht m«n aan een misdaad. Het bleek ech ter, dat het arme meisje bij het snij den van veevoeder zich met de ma chine drie vingers had afgesneden der linkerhand. Ze was toen in onmacht gevallen en had intusschen zooveel bloed verloren, dat ze in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. In vlammen. Te Martenshoek (Gron.j is Woens dagavond een gedeelte van de ijzer gieterij van den heer J. M. de Muinck Keizer in vlammen opgegaan. Het gebouw, waarin de modellen werden bewaard, is geheel verteerd. De overige perceelen en de belendende gebouwen heeft men kunnen behouden. De schade is v rij groot maar wordt door verzekering op beurspolis gedekt Aangaande de oorzaak van den brand is niets met zekerheid te zeggende brand werd ontdekt door een der wachters, ongeveer halfnegen. De werkzaamheden aan de gieterijen kunnen doorgaan, Branden. Te Veelerveen (Gr.) is de boer derij van H. Perton afgebrand. De levende have en een deel van den inboedel kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Gisterenmiddag zijn in de Hei straat onder Oosterbout (N.-Br.) twee boerenstellingen afgebrand, waardoor vier gezinnen dakloos zijn. Een paard met veulen en eenige koeien kwamen in de vlammen om. Oorzaak onbekend. De schade is gedeeltelijk door assurantie gedekt. Door onbekende oorzaak is de houtzaagmolen De Groene Jager te Westzaan, toebehoorende aan den beer Kettenis te Amsterdam, tot den grond afgebrand. Te half drie brak de brand uit en tegen drieën stond de molen in volle vlam. De schuren bleven behouden, docli het op het terrein aanwezige hout ging verloren. Alles was verzekerd. Ongelukken. Te Erm (Dr.) had een vreeselijk ongeluk plaats. Een 2-jarig doch tertje van den landbouwer Renting was ongemerkt onder de locomo tief der stoomtram gekropen, met het ongelukkig gevolg, dat, toen de machine in beweging werd ge bracht, de kleine zoodanig werd verwond, dat zij levenloos te voor schijn werd gehaald. Gisteravond 8 uur 20 min. is in de Rosestraat te Fijenoord een 7-jarig knaapje, P. A. Vos genaamd, gesprongen op de treeplank van de stoomtram R.T.M. komende van Hellevoetsluis. Hij viel er af en vier tramwagens gingen liera over het onderlijf, zoodat het knaapje in twee stukken werd gereden en de dood bijna onmiddelijk intrad. Men meldt uit Zutphen: De 15-jarige timmermansknecht J. B. ter Horst is in een in aanbouw zijnd huis op de Nieuwstad alhier van de derde verdieping, ongeveer twaalf meter hoog, gevallen. Ern stig verwond is hij per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. De 18-jarige slagersknecht v. L. te Gouda bracht gisteravond voor zijn patroon per fiets nog eenige vleescli waren naar buiten de stad. Hij kwam echter niet op tijd terug en bij onderzoek vond men 's nachts zijn lijk in een sloot nabij het Reeuwsche sluisje. In het don ker was hij van den smallen, een zamen weg in 't water gereden. Gemengd Buitenland. Opzienbarend. Een geneesheer te New York, zekere dr. Knopf, heeft j.l. Woensda op het daar ter stede gehouden nationale tering- congres een opzienbarende mede- deeling gedaam Deze dokter, die een van de erkeade specia iteiten is op het gebied van de tuberculose bestrijding, vertelde niet meer of minder, dan dat het zijn gewoonte was, patiënten, die op het punt waren aan tering te sterven, met morfine uit hun lijden te helpen. „Dat doe ik altijd" zeide Knopf en als gij een stervende onder be handeling hebt, die tering beeft, geeft hem dan een groote dosis morfine, dan komt het einde snel en zonder pijn De vergadering was over deze openhartigheid dermate onthutst, dat men in groote verwarring uit eenging. Knopf, die in 1857 in Duitschland geboren word, studeerde te Parijs en te New York. Hij is mede-directeur van de kliniek voor borstziekten van bet departement voor hygiëne te New York. Anarchist gearresteerdDe politie te Zurich heeft dezer dagen den bekenden Russischen anarchist Teodor Semanof, van Dorpat, die daar verblijf hield mei een valscben pas, in hechtenis genomen. Hij is gisteren wegens het gebruik maken van valsche papieren veroordeeld tot vier dagen gevangenisstraf en zal, na deze straf te hebben onder gaan, over de grenzen gezet worden. Groote staking in Opper-Engadin. In de Opper-Engadin is een groote werkstaking uitgebroken. Te Sils, Silvaplana, St. Moritz, Ce'erina, Pontresina en Sainaden hebben meer dan duizend metselaars en grond werkers bet werk neergelegd. Zij eischen booger loon en een korte- ren werkdag. De werklieden, die werkzaam zijn bij den aanleg van den Ratischen spoorweg, zijn bereid onder de oude voorwaarden te blij ven doorwerken, tui!s zij voldoende worden beschermd tegen de stakers. Er zijn nu twee compagnieën militai ren heengegaan. Schipbreulcelingen. De schipbreu kelingen van de Poitou zijn te Montevideo aangekomen. Er zijn 7 dooden, terwijl 6 personen vermist worden. Testament. Dinsdagavond 1.1. is te New-York het testament geopend van den millmnnair James Henry S_ ith. De nalatenschap bedraagt ongev. 27,000,000 bad pSt., een cijfer dat wel eenige verbazing moet wek ken als men weet, dat Smith enkele jaren te voren van een oom 52,000,000 pSt. geërfd. Blijkens een mededeeling van een der executeurs had Smith, kort voor zijn dood, aan nuttige instellingen en goede vrienden voor een bedrag van 27,000,000 pst. weggegeven. Een wocsteliny. Te San Francisco werd een zekere Davids plotseling waanzinnig. De man begaf' zich op het balkon van zijn buis en schoot met een revolver op de voorbij gangers. Toen de politie hem wilde ontwapenen, barrikadeerde liij zijn woning en schoot ieder die zich in zijn nabijheid waagde, neer. Op deze manier doodde hij zes personen en verwondde er vijftien, eer men er in slaagde zich van hem meester te maken, 't Geval dat zich juist in de middaguren, wanneer in de straat, waar de woesteling woonde, de grootste drukte heerscht afspeelde, verwekte, zooals begrij pelijk is, veel sensatie. Amerikaansche stakingen. Te San Francicco heerscht sedert eenige dagen groote agitatie onder de werklied©! t. 8000 arbeiders in de ijzerindustrie hebben den arbeid neergelegd. Zondag en Maandag werd hun voorbeeld door het tram- en telefoonpersoneel gevolgd. Ook de waschvrouwen gaven blijk van hare solidariteit. Wanneer de eige naars der groote magazijnen bun be- NIEUWE AARLEMSCHE fMi I t AGITE f.R ION AGITATE. ik •1»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1