STADSNIEUWS. te Koog-aan-de-Zaan, door het ge rechtshof te Amsterdam veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, wegens verduistering van eeriige zilveren candelabres, ter waarde van f912.50, welke hun waren toevertrouwd door een goudsmid te Amsterdam, nadat de eerste beklaagde hem een accept had gegeven voor de bewuste candelabres, dat echter waardeloos bleek. De goudsmid had aan de requiranten uitdrukkelijk gezegd „brandt je handen nietde cande labres blijven mijn eigendom ik geef ze u slechts in bewaring, totdat ik ben teruggekomen ik beschouw den koop nog volstrekt niet als voltrokken." De goudsmid was daarop gaan iuformeeren, of bet accept inderdaad waarde had, en toen hij, zoodra hem het tegendeel bleek, was teruggekeerd, waren de beklaagden met de candelabres ver trokken. Door den verdediger was gevraagd schorsing van het strafgeding, op grond van twee geschilpunten van burgerlijk rechter zou koop en levering aanwezig zijn. Het Hof had die bewering echter verworpen. Pleiter voerde thans aan, dat inder daad, vóórdat de goudsmid met de candelabres bij de requiranten was gekomen, de koop reeds was vol trokken, daar men het te voren reeds eens was over de zaak en den prijs. Beweert de goudsmid nog eigenaar te zijn van de candelabres, dan moet hij een eisch tot terug vordering instellen. Nu heeft het Hof echter overwogen, dat de koop alleen den beklaagden geen beschik kingsrecht over de candelabres ver schafte. Bovendien was van den koop en de levering niets gebleken. Pleiter achtte die beslissing niet voldoende gemotiveerd. Door uitte- maken, op de verklaringen van den goudsmid, dat de candelabres nog niet waren verkocht, doet de straf rechter recht op een bewijs dat in civiele zaken montrueus is. Daarom juist wil de wet dat in dergelijke zaken de strafvervolging geschorst worde om door de civiele procedure te zien uitgemaakt of de grondslag aanwezig is voor een vervolging. En nu heeft het Hof, door te be slissen dat het niet ter zake deed of koop aanwezig was, over het hoofd gezien het verband tusschen koop en levering. Het hof heeft miskend de psychologische betee- kenis welke de titel heeft voor de daarop volgende overgifte. Pleiter wees er op dat die opvatting be vestiging vindt in den inhoud van art. 639" B. W. en in het Romein sche recht. Nu zegt het Hof wel verder dat de aanwezigheid van koop en le vering door den beklaagde niet is aannemelijk gemaakt. Maar pleiter bracht in herinnering dat de goud smid zijn rekening en zijn kwitan tie heeft gepresenteerd en eerst toen hij wegging, zeideIk heb niet verkocht, een bewering, in strijd met zijn handeling zelf. En nu meende pleiter dat het de plicht des rechters is, ook ambts halve te gaan onderzoeken aan de hand van het geheele onderzoek; of er werkelijk termen aanwezig zijn voor een praejudicieel geschil. De rechter kan niet volstaan met te zeggen, dat de beklaagde het niet aannemelijk heeft gemaakt, hij dient zelfstandig te onderzoeken, of het geschilpunt aannemelijk is. Door dit niet te doen had het Hof de wet geschonden. Conclusie O. M. 27 Mei. Die wilde niets van de rooien weten Men schrijft uit Bavel Een boer had een knecht ge huurd i gen Mei. Toen de dag van in dienst treden was gekomen, wilde de boer den jongen niet ontvangen, omdat dezerood haar had De warmte. Men zendt ons de volgende' mede- deeling van het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bilt; Zondag is de temperatuur te De Bilt tot 29 7/10 graad Celsius geste- gen de maximum temperaturen te Helder Groningen, Vlissingen en Maastricht waren respectievelijk 28, oi 90 pn 39 graden Celsius, binds de'oprichting "van het Instituut is te Utrecht en te De Bilt een zoo hooge temperatuur in de eerste helft der Meimaand niet waargenomen, hechts viermaal kwam in de geheele Mei maand een even hooge of boogere temperatuur voor (hoogste BI graad Celsius op 28 Mei 18.J2). f12000 zoek! De vorige week deelden wij mede dat de directeur der Maastrichtsche Brandverzekering-Maatschappij is ge vangen genomen. Die aanhouding moet geschied zijn op vermoeden van een tekort in de reservekas van f12000. Van die kas hadden beklaagde en een commissaris een sleutel. Door een toe val was die tweede sleutel in het be zit van den directeur geraakt, die hem echter na eenigen tijd aan den recht hebbende teruggaf. Hoe beklaagde aan den tweeden sleutel is gekomen, blijft sen raadsel. Brand. Gistermorgen ontdekte men nabij het station te Krommenie, dat er rook opsteeg uit een met briquetten beladen wagen. Bij spoedige ope ning en lossing der wagen, begon nen de vlammen als uit te slaan. Met een koolzuurspuit en eenige emmers water wist men nog een gedeelte der lading te behouden. Een ongeluk. Te Veendam had Zondagmorgen in de stroostoffabriek Phoenix een ernstig ongeluk plaats. De nog zeer jonge werkman Bakker geraakte met zijn voet tusschen het loopende werk, waardoor dit lichaamsdeel zoo goed als verbrijzeld werd De patient is dadelijk naar Groningen gebracht. Men vreest het ergste. Overreden en gedood. Gistermorgen is tusschen Terborg en Gendringen bij het overstappen tusschen de rijtuigen de conducteur der stoomtram gevallen en overre den. De man was dadelijk dood. De tram ontspoorde. Verdronken. Bij het zwemmen in de rivier de Maas te Roermond verdronk gistermiddag de koperslagersknecht Rofflard, oud 16 jaren. Zijn lijk werd nog niet gevonden. In de Laakhaven te 's-Graven- hage heeft het zwemmen een slacht offer geëischt. Een 16-jarige knaap, die daar omstreeks 6 uur in den namiddag aan 't zwemmen was, verdween eensklaps in de diepte. Na een half uur dreggen bracht de politie den drenkeling op het droge. Nog een uur lang trachtte men door kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, doch tevergeefs Hij had met het hoofd in de modder gezeten en was blijkbaar aldus gestikt. Te Baarn is Zondagnamiddag de 17-jarige Gerrit Brands bij het zwemmen in de Eem verdronken. Gisterenmiddag is een 17-jarige zoon van den landman P. van B. te Nes, in een sloot bij de ouder lijke woning bij het baden ver dronken. In de zwem- en badinrichting aan de Mauritskadete 's-Gravenhage, is gisteren een 17-jarig jongmensch verdronken. Hij was om ongeveer 10 uur in het bassin gekomen met een vriend, die hem gewaarschuwd had, niet in het diepe gedeelte te gaan, omdat hij daarvoor niet genoeg geoefend zwemmer was. Nadat zijn vriend zich verwijderd had, heeft hij zich blijkbaar toch in het diepe gedeelte begeven, want toen eenigen tijd later een jongen op die plaats aan het duiken was, vond hij daar den jongeling op den bodem liggen. On- middelijk werd de drenkeling naar boven gebracht, maar ondanks alle aangewende pogingen mocht men er niet in slagen, de levensgeesten weer op te wekken. Omstreeks den tijd waarop het ongeluk moet gebeurd zijn, was het zeer druk in het bassin en heeft niemand eenig hulpgeroep gehoord. Gemengd Buitenland. roote brand te Parijs. Een geweldige brand heeft Za terdagavond een gedeelte van de wijk Clignancourt, op Montmartre, verwoest, welke zijn oorsprong vond in de fabriek van metaalwaren Her mann Laehapelle. Twee werklieden der fabriek zagen om 8 uur de eerste vlammen en maakten onmiddellijk alarm. Het vuur maakte echter zulke vorderin gen, dat, toen de eerste waterstralen de hoogte insisten, de werkplaatsen nog slechts een ontzaglijke vuurpoel waren. Alle reddingspogingen moes ten zich bepalen tot de omliggende huizen. De bewoners uit de huurt vlucht ten in overijling, met meeneming van hun kostbaarste bezittingen-uit hun woningen. Ondanks de heldhaftige pogingen van de brandweer, liet het zich om 10 uur nog niet aanzien, dat men zich meester van den brand kon noemen. Eerst om 11 uur begonnen de vlammen minder fel om zich heen te grijpen en kon met het onheil als bedwongen beschouwen. Negen brandwachts werden bij het blusschingswerk gewond, waar van een zeer ernstig, wijl hij, met een slang gewapend, van het eene dak eener schuur op het andere wilde springen, misstapte en viel. Heeren Apachen van de Clignan court wijk toonden weer eens hun dapperheid, door, waar ze konden, gaten in de waterslangen te piikken, waardoor het blusschingswerk vaak werd opgehouden. Ec-n groot aantal menschen is zonder dak. De schade bedraagt ongeveer 3 millioen fres. Meer dan zes van die ontzaglijke arbeiderskazernes, als men er in Clignancourt aantreft, zijn door het vuur geheel of gedeeltelijk vernield. Omtrent de oorzaak wordt ver meld, dat een hoop vettige lappen, welke dicht bij een nog gloeienden stoomketel moet hebben gelegen, in brand zijn geraakt. Indrukwekkeude betooging. Honderdtwintig duizend ontevre den Franschen wijnbouwers uit het Zuiden hebben gisteren te Béziers een indrukwekkende betooging en bijeenkomst gehouden, om de aan dacht op hun ellendig lot en hun onverkoopbaren wijn (in den zin dat zij hem niet kunnen verkoopen tegen een prijs die hun voordeel oplevert) te vestigen. In den optocht werden allerlei borden met drei gende opschriften gedragen, zooals „Geen politiek! Brood, als 't u be lieft., of pas op!", „Wij sterven van honger!", „Wat zijn wij Menschen met rammelende magen en kner sende tanden!" enz. In beginsel werd besloten dat, indien de Regeering geen verbete ring in den toestand brengt, de wijnbouwers voortaan zullen weige ren, om belasting te betalen. Den geheelen dag liep het aan de tusschenstations storm op de trei- nennaar Bêziers.Bij gebrek aan mate rieel moesten de betoogers hier en daar in veetreinen plaats nemen. Te Marcorionan konden 13.000 wijnboeren geen plaats in den trein krijgen. In hun woede versperden zij toen het spoor, om te verhin deren dat er treinen vertrokken. Pas 's avonds om 6 uur kon men de gewone dienstregeling volgen. Vol vrijmetselaars. De trein die bij Los Angeles in Cahfornië met zoo noodlottige gevolgen van het spoor is geloopen, zat vol vrijmet selaars, eden van een loge genaamd Mystic Shrines. BenoemdTot lid van Gedeputeerde Staten is in de buitengewone Staten- zitting vaa hedenmiddag benoemd de eer R. W. J. C. v. d. Wall Bake. Het verslag der zitting moet tot morgen blijven liggsn Het Encycliekfeest. In 't Bondsgebouw „St. Bavo" werd gisteravond door de afdeeling Haarlem van den Ned. It. K. Volks bond liet Encycliekfeest op schitte rende wijze gevierd. Tusschen groenen bloemen prijkte voor 't tooneel de majestueuze buste van onzen onvergetelijken Paus za liger gedachtenis Leo XIII. Tei zijde daarvan achter de bestuurs tafel 't bondsvaandel. De vergadering was druk bezocht. Tot achter in de zaal zaten de trouwe Bondsbroeders. Van Haarlem's geestelijke en wereldlijke autoriteiten merkten wij op den WelEerwaarden heer O. A. J. Ten Hagen, kapelaan van de „St. Bavo" en den heer W. A. J. v d. Kamp, lid van den Centralen Raad van den Ned. R. K. Volks bond en lid van den Haarlemschen Gemeenteraad. De Voorzitter, de heer Guskens, opent de vergadering met gebed. Daarna roept hij allen 't welkom toe. De Meimaand blinkt boven alle maanden des jaars uit, toege wijd als zij is aan de PI. Maagd, zij blinkt ook uit door de uitvaar diging der Encycliek, nu 16 jaar geleden. De Meimaand is dus bij uitstek een maand, heilig voor de Katholieke zaak. Laat ons steeds ijveren, aldus wekt spr. allen op, voor de behartiging dezer begin selen. Dan zullen onze tegenstan ders onze liefde onzen vrede zien en kunnen begrijpen. Dan zullen wij ook altijd voor en met elkander strijden voor ons H. Geloof en ter ee-re onzer H. Moederkerk. (Don derend applaus). De notulen van den secretaris worden na voorlezing goedgekeurd. De Voorzitter deelt vervolgens mededat in dit winterseizoen een 3000 tal lezers van de Bibliotheek hebben gebruik gemaakt. Het voordeelig saldo der biblio theek bedraagt thans f30. Met groote instemming der ver gadering wordt door den Voorzit ter, den Bibliothecaris, den heer Overtoom, dank betuigd. Een der le'den van den Bond is nu 13 weken reeds ziek en wordt in de Mariastichting verpleegd, i'e kosten van verpleging enz. zijn te hoog voor de vrouw. Zij kan deze niet dragen. De Voorzitter doet een beroep op de liefdadigheid der leden en stelt voor straks eene collecte te doen houden. (Deze collecte bracht f 16,29^2 °p)- De leden, die zoo graag steunen bij uitsluiting, staking als anderszins zullen ongetwijfeld hun penningske ook graag offeren voor hun zieken broeder. De Voorzitter herinnert vervol gens aan 't Gouden Jubileum, dat Mgr. Brouwer a.s. Vrijdag hoopt te vieren. Spr. stelt voor dat uit den boezem dar vergaderiug een Onze Vader moge opstijgen, God smeekend dit dierbaar leven van onzen Vicaris Generaal nog lang te spai en. Hij is steeds een groot weldoener geweest voor den R. K. Volksbond. De penningmeester, de heer Brom doet vervolgens rekening en ver antwoording. De Voorzitter constateert, dat de Bond, wat dt n finantiëelen toestand betreft, op den goeden weg is. Hij vertrouwt, dat over een paar jaartjes de Volksbond voor goed een voor- deelige toekomst tegemoet zal gaan, al blijft het waar, dat een groot ge bouw altijd groote lasten met zP-h brengt. Hij roept de medewerking in van alle leden om tot dien ide alen toestand te komen. Den heeren Van Leeuwen, lid dei- Metaalbewerkers, Visser, der com missie van Bijstand, van Leeuwen, der Timmerlieden worden benoemd in de commissie, die de rekening en verantwoording zal nazien. De penningmeester wordt bij monde van den Voorzitter, namens de vergadering dank betuigd voor zijn accuraat beheer. De eigen zangvereeniging van den Bond „St. Bavo" voerde daarna op verdienstelijke wijze uit de le Mis van G. A. Heinze de Kyrië uit, de Gloria en Et resurrexit. Vervolgens kregen we van den Heer Jac. Huiboom een bassolo te hooren uit de Schepping van Haydn. Punt 5 van 't programma was Redevoering door den Centraal Adviseur, den Hoogeerw. heer Mgr. G W. Konings. Onder applaus der vergadering betreedt ZHE. 't podium. Mgr. Konings begint met te zeg gen, dat het een zeer natuurlijke daad is, telken jare 't groote feit te herdenken, dat Paus Leo XIII aan de wereld de beroemde Encycliek Rerum Novarum schonk. Zeer natuurlijk, want de Encycliek bracht 't licht in de wereld, zij toonde de fouten der Maatschappij aan. Zij was de bescherming van degenen, die lich in den strijd onder 't Kruis hadden vereenigd, zij was de veroordeeling van de nieuw op gestane dwaling van 't Socialisme, zij bracht redding aan de ontvoegde Maatschappij. Zij toonde de Maatschappij, dat zij den verkeerden weg opging en zij wees haar den goeden weg aan Die redding was alleen mogelijk door 't woord der Kerk. De slechte toestand was gekomen door de Maatschappij, die niet meer dacht aan een hooger leven, die geen redding meer wilde zoeken in 't geloof. Spr. citeert Graaf de Mun, waar deze in de Maatschappij twee rich tingen constateert, die der liefde en die van 't egoïsme. Waar de boven natuurlijke orde wordt geloochend, moet wanorde heerschen in de natuurlijke orde. De mensch was een reus gewor den in wetenschappen, in uitvindin gen, enz. Wat hebben wij al niet voor nieuwere vindingen gezien van 't menschelijk vernuftDe mensch inderdaad was groot geworden. Maar door die grootheid had hij zich onttrokken aan den dienst van God. En omdat die beschaving zich meende voort te planten langs de menschelijke banen, daarom heeft de wereld ondervonden, dat die beschaving, die niet staat in de schaduw van 't Kruis slechts bar- baarschheid is. De wereld, die voor die bescha ving geen dank bracht aan-God, ging terug tot de tijden van 't Heidendom. Zoo ontstond de klassenstrijd, welke spr. nader schetst. Dat woord barbaarsebheid is niét te sterk uitgedrukt. Is het geen barbaarsebheid, dat de arme zich niet mocht verheugen in 't loon, dat hem toekwam. Dat een deel rijkdom bezitten en velen vergaan in armoede. Dat vrouwen en kinderen naar de fabrieken gezon den worden. Dat de arbeid be schouwd wordt als koopwaar Want, waar het werk van den arbeid niet gewaardeerd wordt, daar blijft de arbeider een slaaf, al is dan de slavernij z.g. afgeschaft. Wij mogen al roemen op de be schaving; als de zegen niet meer komt op degenen, die het verdienen, dan is die beschaving v in geen waarde. De beschaving is een doch ter des Hemels en een zegen van God had over de wereld rond moeten gaan in een onbesmet kleed, doch zij is geworden een deern der straat, gestoken in 'tkleed der huiche- larij. Dat is de beschaving zonder den godsdienst, die afperst en zelfs de aalmoes der ondersteuning weigert. Daarom was de Encycliek de be. schuldiging aan de Maatschappij toe geworpen, liet was het gebod van d. H. Vader, dat aan ieder voldoende brood zou gegeven worden. Zij was in de handen van den Paus het groote middel om de Maatschappij te redden. De toen lieerschende toestand moest leiden tot een botsing, er gingen kreten op van wraak. En daarom had de Paus, als plaatsbekleeder van Christus, als de verzorger van den vrede op de wereld, gelast, dat aan den arme moest gegeven worden wat hem toekomt. Om tot den wereldvrede te geraken beschermde de Paus den ar beid iu de verschillende toestanden. Hij weidde uit over de rechten en plichten van een ieder, over't loon van den werkman. Hij leerde, dat de arbeid geen koopwaar is, die op de markt wordt uitgestald. Hij waarschuwde tegen den vrouwen arbeid die streed tegen de waardig heid van de vrouw, tegen de op voeding van 't kind. Leo XIII eischte dus eerbied voor de vrouw op. Maar niet alleen wees de Paus in de Encycliek op de waarde van den arbeid in liet algemeen. Hij eischte bij de waardebepaling ook, dat de arbeid ook arbeid zij. De Paus stelt als modelarbeid voor dien van 't Gildewezen. Spr. schetst de glorie van 't Gildewezen. Spr. wijst er op, dat de Encycliek de rechten van den arbeider omschrijft, doch ook zijn plichten. En dat wordt wel eens vergeten. De arbeider moet zich ontwikkelen in zijn vak. Spr. juicht dan ook 't streven der vak- vereenigingen toe om den arbeid meer en meer tot volmaaktheid te brengen. Het doel der vakvereeni- ging is dan ook niet alleen betere oeconomische arbeidsvoorwaarden te krijgen, doch ook veredeling van 't vak- De Paus drong aan op uitbrei ding van 't Kath. Vereenigingsleven. Dat woord van den Paus is opge volgd over de geheele wereld, over al de Kath. Vereenigingen, die zich onderscheiden van dis welke langs den weg van revolutie en gods dienstloosheid verbetering zoeken, welke zij nooit zullen krijgen. De Kath. Vereenigingen eerbiedigen t Gezag, de Regeering, 't huis gezin. Spr., 't huisgezin besprekend, ont zegt den St. 't recht deze in te grijpen De huisgezinnen hebben de oudste rechten. Zij moeten staan in de schaduw van 't huis, dan heerscht er de liefde en de vrede. Vele wan begrippen leerden de goddeloozen over de inlichting vau den Staat. De Paus lieeft deze aangetoond. Hij heeft veroordeeld den klassenstrijd, op 't kwaad gewezen, op de recht vaardigheid van 't bezit, op de ver plichting eerbied te hebben voor 't gezag En waar den woorden van de Paus behartigd worden, daar heerscht de liefde, daar is geluk en vrede. De Paus beveelt een ieder elkaar te steunen. Spr. bedoelt slechts een vluchtige schets te geven van de Encycliek. Deze Encycliek is de Grondwet voor den arbeid, de baken in den storm de ster, die voor op den weg op rijst. Volgen wij deze, dan komen we veilig aan. Reden is er dus telken jare tot blijde feestviering, daar <le Paus weer eens de wetten van rechtvaardigheid en liefde in her innering kwam brengen. Weer eens. Want diezelfde wetten zijn verkon digd door God zeiven. Dit- Woord der Waarheid moest nog eens gesproken worden. Dit was een daad van barmhartigheid van den Paus. Hij gaf de juiste verhouding aan van den Staat bij de oplossiüg der Sociale Kwestie, Aan den Staat is op dit terrein een groote rol toebedeeld. Hij heeft te zorgen voor Zondagsrust, voor den arbeid, voor de verhoudingen der meuschheid En dat de Staat zorgt voor de werklieden, is zeer natuur lijk, want de werklieden zijn het talrijkst in den Staat, van hen komt de welvaart. Spr. dringt er verder op aan, zich goed bekend te maken met de Encycliek, opdat men er niet mede scherme, zonder haar te kennen. Men moet ook leven volgens deze Encycliek en doen wij dat, dan zal de Ned. R. K. Volksbond een zegen zijn voor de Maatschappij (applaus). De voorzit! er dankt den ge vierden spreker op een allerhartelijkste, sympathieke wijze, zooals de heer Guskens dat alleen kan zonder op gesmukte vleierij, maar toch z°° warm, zoo hartelijk, zoo welgemeenc De Voorzitter brengt ve-.vogens ter sprake de motie door de a ee- ling Amsterdam aangenomen Zon dagavond tegen de uits ui mg ass- toors. Deze motie luidt aldus. De afd Amsterdam van den N R- K- volksbond; heden ver gaderd, ter feestelijke herdenking van de uitvaardiging der Ency cliek „Rerum Novarum"gehoord de bespreking voor de uitsluiting van den heer Passtoors uit de commissie benoemd in zake het wetsontwerp Ziekteverzekering gezien, dat. hij door de Kath. kamerclub candid aat voor de commissie was gesteld)»eell: dat genoemde heer Passtoor^ zijne kennis van en Üver,, de arbeidersbelangen noodz" in die commissie had 111 plaats nemen, spreekt haar g teleurstelling uit over I'd; benoemen van baar centra;'' zitter; beschouwt die als eene diepe beleedig1') Ned. R. K. arbeiders-orgad aangedaan; protesteert ten5 ste tegen iedere handeling van genoemde uitsluiting gevolg is geweestbesl"1' motie ter kennis te breng6" de Kath. Kamerclub; (Ln. edelgcstrengen heer voorz"' leden van de 2e Kamer ten-Generaalen haar in bladen te publiceer en; fP. tevens den wensch uitda'^ K. organisatiën aan deze hare adhaesie zuffen sd'el De Voorzitter stelt voor motie adhaesie te betuigen Een overweldigend appla"® de en 't voorstel werd rneene stemmen aangenomel1' „St. Bavo" voerde nog dienstelijke wijze een paal nummers uit, waarna Je zitter na een hartelijke nf=c toespraak deze feest,verg"1 sloot. Kosteloos gebruik vandezwe1" badinrichting aan de Houffs' Burgemeester en WethouV Haarlem maken bekend, dat de', en badinrichting aan de H°" tot einde September a. s. k"' toegankelijk is: 10. op alle werkdagen mannen en jongens van des 6 tot des avonds 8 ure, b. v°°! wen en meisjes van des mid** tot des avonds 6 ure; 2o. op Zon- en feestdage" mannen en jongens des voor"'1 van 6 tot 9 ure. Kinderen beneden den leeft'J acht jaren worden niet toegel» De zwem- en badinrichting c mannen en jongens uitsluit''"1' gankelijk door de deur aan zijde der inrichting en voor en meisjes uitsluitend door "e van het dienstlokaal. Haarlem, 13 Mei 1907. Burg. en Wetb. voorn"' DE HAAN HUGENHOLl'2 De SecreJ PIJNAC'P Maatschappij van Wetenschsf( De algemeene vergaderi" de Hollandsche Maatschap!), Wetenschappen zal worden den op Zaterdag 25 Mei e namiddags te half een. Als onderwerpen van beha'1 staan op de agenda: 1. Opening der vergaderi"!] den voorzitter. 2. Mededeelingen van den taris. 3. Besluiten aangaan Je di'i" verhandelingen, ontvangen woord op de vragen I, V e van het programma voor 1 J"1 4. Voordracht van prof. k merüngh Onnes over het vl"f maken van gassen, door pr'| toegelicht. 5. Vaststelling van nieuW0 vragen. 6. Benoeming van hmn") buitenlandsche leden. De volgende prijsvragen 1 worden voorgesteld: 1. De maatschappij verlang' physico mathematische behuö<j van het verschijnsel van lac| zeewind a. voor het geval eener one' kustlijn; b. voor dat van ed tong; c. voor dat van eenl eiland. 11. De maatschappij verlaoj critisch overzicht van de tot "J in 't werk gestelde onderzoekt aangaande de generatie-wi® soorten van het roestzwanitf lacht Melampsora Castago1' nieuwe onderzoekingen aan# eene of meer soerten van slacht, van welke de genq wisseling nog niet met zekei'H vastgesteld. De termijn van beantwo"' op drie jaren te stellen. III. De Maatschappij veq eene theoretische behandeling de magnetische eigenschapp"' lichamen op den grond der troren-theorie. VMen vraagt een proef"; vindelijk onderzoek over d"j vloed van den ouderdom v&'j Sol (colloïdale oplossing) opj gevoeligheid (coaguleerba*1; voor electrolyten. Dit ondf moet zich uitstrekken oveij schillende Sols en verschil electrolyten. AI. Men vraagt een ondff over den invloed, dien radi" andere stralen uitoefenen gevoeligheid van een Sol teg"1 electrolyten. Overgeplaatst. Naar het -j der H. IJ. S. M. alhier is n"j vernemen, overgeplaatst de h" v. 't Hof, hoofdconducteur te sterdam. Diamanten-Jubilê. Dinsdag'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2