ZIJN BELOFTE. m feuilleton. Uit den Omtrek Sociale Berichten Kunst en Wetenschap. SPORT. Marktberichten. Amsterdamsche Beurs. forge111 ten' ding1 lit.ing eslu>' F ■ad Kerk en School. Pref. Peru Dominica Kimberley meel" :;stoors( >odzak' .d b1"1 ïaarg" liet traal uitsl"1' di^ li bel •eng den lorzi'" er de' in (Je i; dat deze se 3r affl >en plau- nie' ime" V °g C Épaar f de afin ergs yfO de Mei a. s., zal de heer J. Hogenbijl den dag heidenken, waarop hij zestig jaar bij de rijtuigfabriek van de lirma Beijnes werkzaam is. Ned. Natuurhist. Vereeniging. De voorbereidselen voor de aanstaande tentoonstelling van bloemen en planten van de afdeeling Haarlem ter gelegenheid van de Linnaeus- herdenking in het Koloniaal Museum zijn in vollen gang. Reeds zijn al heel wat planten verzameld en veilig opgeslagen. Nu komt deze week het verzamelingswerk eerst recht de hulp dor leden vragen. Zij, die genegen zijn, een ochtend- exeursie mede te doen, zullen van Woensdag 17 Mei af op de Groote Markt's morgens te 6 uur iemand vinden als leider. Mogelijke deelnemers aan avond excursies worden verzocht zich aan te melden bij den heer J. Jeswiet, Aelbertsbergstraat 3, bij wien de hoofdleiding berust. Vergunning is gevraagd op groote buitenplaatsen te botaniseeren en reeds van enkele eigenaars verkre gen. Militaria. Aan den sergeant Neuijen van deD staf van het 10e regiment infanterie, alhier in garni zoen, zal op 16 Mei e.k. de zilveren medaille voor 24 jarigen trouwen dienst worden uitgereikt. De sergeant-scherpschutter Ottings van den staf van het 4e bataljon 10e regiment-infanterie, alhier in garni zoen, wordt op zijn verzoek over geplaatst bij het le bataljon 4e reg.- infanterie in garnizoen te Delft. Gemeenteraad. De heer J. Sabelis heeft te kennen gegeven, dat hij zich niet voor een herbenoeming tot lid v.d. Gemeenteraad beschik baar stelt. Tooneeleffeden. De heer Jhr. A. W. G. van Riemsdijk schrijft in het Meinummer van „Het Tooneel" een paar aanteekeningen over too- neeleflecten. Thans is vastgesteld, dat een elf tal, samengesteld uit de beste spe lers van het westelijk district, op den tweeden Pinksterdag alhier zal spelen tegen de Union Gillaise, van Brussel. Meubelmakers. Naar 't IT. D. ver neemt is het standaardloon der meubelmakers met bet begin van deze maand van 23 op 24 cent per uur gebracht. Een defect. De eerste dienst der Electrische Spoor kon gistermorgen zijn passagiers slechts tot Halfweg brengende motorwagen geraakte defect, wat betreft de werking van den stroom over den wissel op het tweede spoor gebracht, kon dienst 2, die de passagiers overnam, vrij hei op tijd passeeren. Een studiereis. De leerlingen der handels- en nijverheidsafdeeling van de Ned. School voor Nijverheid en Handel te Enschede zullen op 14 15, 16 en 17 Mei een studiereis maken naar Amsterdam, Haarlem en de Zaanstreek, onder leiding van twee leeraren dier school. Onderscheiding, he alhier wonende familie van onzen vroegeren stad genoot, den heer Philip J. Lee- nart, thans directeur van de Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap ontving bericht, dat genoemde heer is benoemd tot ridder in de orde „Le Mérite agricole." Liberale Kiesvereeniging. In de vergadering der Kiesver eeniging van de Liberale Unie zijn gisteravond candidaten gesteld Voor de Provinciale Staten de heerenMr. W. A. 't Hooft en Mr. A. A. van der Mersch; voor den Gemeenteraad de heeren District I: J. L E. I. Breda Ivleijnenberg en E. Levert; District II: Mr. F. A. Bijvoet; Joh. de Breuk; Mr. A.S. Miedema en Mr. J. Spoor. District IIIM. de BraaiF. W. hl- Hugenholtz; Z. Middelkoop en Mr. J. H. Thiel. De lieden in de boot hieven een it reet van verontwaardiging en onwil aan, maar dit baatte hun niet, want een oogenblik later was" het touw los- geworpen en riep de kapitein: Roeit nu, als uw leven u ]ief is. Door het instinct van zelfbehoud gedreven, sloegen de matrozen terstond de riemen in het water, en de boot verwijderde zich van het schip Nadat allen, behalve hij, het bran dende vaartuig hadden verlaten keek *apitein Starkey, met de liand boven (le oogen, oplettend naar den kant ',er kust, Daarna riep hij de voorste boot aan en riep door den roeper: Wij moeten reeds lang van den wal zijn opgemerkt, en er zullen wel loods- booten zijn afgestoken. Ziet gij er eene, zeg dan, dat zij zich haasten; Aanbesteding. Heden Dinsdag, 14 Mei, des na middags te 3 uur, is door den Ar chitect J. IT. Welsenaar namens de heeren Gebr. Waaning, Haarlem- meroliefabrikanten, in het hotel Lion d'Or aanbesteed[j Het amoveeren van No. 41b, 43, 45, 47 en 49 aan de Lange Raam straat en No. 12, 13, aan de Doel- straat en het ter plaatse bouwen van een fabriek met kantoor, pak huis enz. Ingeschreven werd als volgt: Ingekomen 18 biljetten. Gornelis v. Ivruger, f 15.273 Zandvoort, 14.400 Matthijs, Utrecht 23.477 Schornagel, „17 100 Vink, 15.980 Boks, 16.600 Groen, 14.200 Kiemer en Bijland, 15,590 Kaub en Bierboom, 15,865 Bouwersbond, 15,229 Schiphorst Philips, „17,887 Turkenburg, 15,555 Vau Deursen, 15,998 Bloem, 15,900 Der, 15,390 v. Emmerik, 16.870 W. Smit 17.800 Steenkist 14.960 Mgr. A. J. brouwer. Naar wij vernemen zal er op Vrijdag a. s. tusschen 2 en S1^ uur gelegenheid bestaan, den Hoog Eerw. Vicaris-Generaal te zijnen huize te complimenteeren. De receptie van den c 1 e r g gaat vooraf. Abbé Daens op het uiterste. De toestand van abbé Daens schijnt hopeloos te zijn, naar uit Luik wordt gemeld. De broeder van den abbé, de Ka merafgevaardigde, heeft verzekerd, dat de dood ieder oogenblik kan intreden. De lijder is geheel buiten kennis. Vechtpartij. Gisteravond ontstond er in de Parkstraat een vechtpartij tusschen twee opgeschoten jongens; de een gaf den ander een klap op hT hoofd met een hamer, zoodat hij een gapende wonde opliep. Katholiekendag. Naar wij vernemen zal er dit jaar in 't Biilom Haar lem geen Katholiekendag gehouden worden. Te water. Gisteravond wei-den van de booten van Bus varkens afge laden. Een der varkens die van de plank afliep stapte mis en ging te waeer. Gelukkig was er in de na bijheid een roeibootje, die er dade lijk naar toe ging en hulp bood. Dit ging niet zoo gemakkelijk. Maar op het laatst kwam de big toch op den wal. Ongeluk. Een werkman, werkzaam aan de in aanbouw zijnde huizen in de Spaansclivaartstraat had gis terenmorgen het ongeluk een stuk van den rechtervinger af te steken met een beitel, zoodat hij zijn werk zaamheden niet verder kon ver richten. Politie-rapport. Gevonden voorwerpen:! hals ketting, 1 lorgnet, 1 zweep, 1 arm bandje, 1 horloge, 1 zakje met krui denierswaren, 1 kinderschoentje, 1 handschoen, 1 postduif. Proces-verbaal opgemaakt wegens Overtreding der drankwet, dragen van verboden wapenen. In een perceel van de Barendsche straat heelt gisteren een begin van brand plaats gehad. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Molenaar-Jde Jong. Bevallen: T. Schippers-A kker- boom, z. M. Heijselaar-v. Leijen- horst, z. J. Boeré-Libosan, z. L. v. Dijk-Pater, z. J. de Vries-Mari- nus, d. C. de Bruin-Beekelaar d M. H. C. Vennifeer-Smelter, z.'en d. C. Bouman-Pieterse, d. a. H. C. v. Amersfoort-Kampman, d. Overleden: G. J., 2 j. d. v. J. C. Duits, Popelingstr. G. W. Out- olf-Lijcklama, 29 j., KI. Houtstr. I I WII >1111 iaa—BMnOMP—fliCiBllllin—HBBCta dan heb ik ook nog eene kans op redding. Dit geheele tooneel, deze lange doods angst, tot welker schildering ik zoovele woorden moest gebruiken, had, gelijk Desmond mij later verzekerde, slechts acht minuten geduurd, van het oogen blik dat Senor Arguelles in de boot werd getild, totdat de laatste boot afstak. In geheel mijn leven zal ik het huiveringwekkende schouwspel niet veigeten, dat het brandende schip aam bood het eenige voorwerp dat wij m de grenzenlooze duisternis kon den onderscheiden, die den oceaan bedekte en waarvan de indruk natuurlijk nog versterkt werd door de ontzettende gedachte aan de zelfop offering van den heldhaftigen man, zonder wiens standvastigheid en tegen woordigheid van geest wij allen zeker zouden zijn omgekomen. Wij waren nauwelijks driehonderd ellen van het schip verwijderd, toen de vlam, die overal door het dek sloeg, ook het touwwerk en de weinige uit gespannen zeilen aantastte en ons eene vurige teekening van de geheele bark en liaar tuig aanbood. Om zijne B. 14 j., d. v. W. Engelgeer, Groote Markt. H. G. Philippo-Huiboom, 76 j., Hagestraat. A. M. v. d.Kaaij, 68 j., Zijhuizen. A. M. D. G. A., 4 m., z. v. T. J. F. Corstens, Jordens- str. Graan- en zaadmarkt. Op de heden gehouden graan- en zaadmarkt alhier waren aangevoerd en verkocht 155 HL. Witte tarwe, f 6.75. 160 HL. Rogge, f 6,75. 215 HL. Haver, f 4.371/2f 4,17i/2. 17 HL. Paardenboonen f7,10. AGENDA. Dinsdag 14 Mei. Teylkr's Stichting. Dagelijks van 11 u. v.m.3 uur n.m. (behalve Za terdag en Zondag)de Bibliotheek van 14 u. n.m. (behalve Zon-i.) len Zondag der maand geopend van 1—4 u. n.m., toegang ook op werkdagen, behalve Zaterdags. Koloniaal Museum. Dagelijks van 10 u. v.m,4 uur n.m. Stedelijk Museum v. Schilderijen en Oudheden. Dagelijks van 10 u. v. m.3 u. n.m.; 's-Zondags van 123 u. n.m. kosteloos. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks van 10 u. v.m.5 u. n.m. (beh. Zon dags en R. K. Feestd.). Leesmuseum. Dagelijks van 11 u. v. m.10 u. n.m. Stadsbibliotheek. Dagelijks (beh. Zondag) van 10 u. v.m.4 u n.m. kosteloos. Museum van Kunstnijverheid Tentoonstelling van oude weefsels en bewerkte stoffen. Bondsgebouw „St. Bavo", half 9, zangvereeniging. Half 9 Rederijkers kamer. Paleis van Justitie v.m. 10 u. Kantongerecht. Openb. zitting voor strafzaken. Bureel Garniz. Cdt. Gr. Markt 17. n.m. 12 u Kol Cdt. 10 Reg. Inf. AanbestedingDe levering van Rundvleesch, Rundvet, Gerookt en Pekelspek, noodig voor de Soldaten- menages te Haarlem, gedurende het 2de half jaar. Verkooplokaal „De Gouden Leeuw." nm. 12 u Not.Koolhoven openb. verkoop, hofstede. Barometerstand. Stand van gisteren. 759. Neiging tot Stilstand. Thermometerstand Heden middag 12 uur 60 F. 15 C. Laagstev.d.afgél. nacht 51 F.— 10 C, Opgegeven door Joh. M. Schmidt opticien. Zijlstraat85, Haarlem. SGITOTEN. Brand. Zondagmid dag bemerkte de eigenaar van een blok huizen, staande aan de Sunda- straat, alhier, dat in een dier per- ceelen de vlammen in de achter kamer tot aan den zolder sloegen. Onmiddellijk verschafte hij zich toegang, waarop eenige jongens zich haastig over de schutting verwij derden. Gelukkig dat het bijtijds werd ontdekt, waarom 't vuur gemak kelijk kon worden gebluscht. De bengels hadden zich toegang ver schaft door o verklimming der schutting en in een der vertrekken van het onbewoonde perceel een vuurtje gestookt. Onze lieve jeugd! het gebouw Musis Sacrum, Vrijdag 31 Mei en Zaterdag 1 Juni. Vrijdag komt o. a. aan de orde een voorstel tot het organiseeren van een gemeenschappelijken tocht van leden in de Paaschvacantie 1908 naar Londen of Parijs, onder leiding van een bekwaam archaeo- loog. De tocht moet ongeveer eene week duren en de reis-en verblijf kosten voor de deelnemers onge veer f 60 bedragen. Dr. E. Bessem (Utrecht) zal in deze vergadering eene bijdrage met lichtbeelden geven over: Plet nut van het sciopticon voor het onder wijs aan het gymnasium. Zaterdag worden de volgende punten behandeld: lo. afschaffing of behoud van accu teekens bij het onderwijs ia hei O iekscli, naar aanleiding van het. referaat van Dr. A. Poutsme op het vijfde Phiiologencongres 2o. het toelatings-examen tot het gymnasium. Inleider: Dr. A. W. van Geer (Groningen). Stelling Behoeft de wijze van afnemen van het tof'hitmgj-examen tot de eerste kL-ose van het gymnasium verbe- tei ing Zoo ja, op welke wijze dient het examen dan te worden ingericht? 3o. Behoort adhaesie betuigd te worden aan de adressen der ver eeniging van leeraren aan inrich tingen van middelbaar onderwijs en andere onderwijsvereenigingen tot het verkrijgen van vrijmaking van de spelling? Inleider: Dr. C. G. N. de Vooys (Assen) en Dr. J. B. Schepers (Haarlem). Stellingen: De gebruikelijke Nederlandsche spel ling en schrijftaal-verbuiging be moeilijkt het geven van goed taal onderwijs. Het is daarom wonschelijk, dat een geleidelijke invoering van de vereenvoudigde spelling, ook op onze Gymnasia, niet tegengehouden worde. 4o. Het rapport der zg. ver- schuivingscommissie. Inleider: Dr. F. L. Abresch (Amsterdam). R. K. Hooger Onderwijs. Zondag jl. vergaderde de Vereeni ging tot bevordering van hooger onderwijs onder de Roomscli Ka tholieken te 's-Hertogenboscn, waar zij doop het hoofd der gemeente officieel £ten Raadhuize werd ont vangen. De vergadering was niet toegankelijk voor de pers. Leeraren Gymnasium. De 77ste algemeene vergadering van het Genootschap van Leeraren aan Nederlandsche Gymnasiën zal gehouden worden te Arnhem, in Statistiek der vakvereenigingen.. Aan de door het 'Centraal Bureau voor de Statistiek uitgege vei Statistiek der vakvereenigingen van werklieden in Nederland is het volgende ont leend Het onderzoek werd begonnen in Januari 1904 en beoogde, een over zicht van de geschiedenis en de werk zaamheid der vakvereenigingen en vakbonden te geven van 1896 af. In Augustus 1905 verscheen als eerste resultaat van dit onderzoek, het twee de deel, dat in (hoofdzaak de verwerk te gegevens bevatte van 1186 plaatse lijke vakvereenigingen. Op dat tijd stip waren ruim 1700 vakvereenigin gen en een honderdtal nationale vak bonden bij het bureau bekend. Het onderzoek werd na de publicatie van dit deel voortgezet, voornamelijk in de richting van de nationale vak bonden en andere centrale organisa ties, zoodat het thans verschenen deel in den loop der vakbeweging tot 31 December 1906 weergeeft. Hierin wor den achtereenvolgens behandeld le. vier nationale organisaties van vakbonden, nl. het Nat. Arbeids-secre tariaat, het Chr. Arbeids-secretariaat, het Ned. Verbond van Vakvereeni gingen en de Nat. Federatie van Transportarbeiders 2e. 118 nationale vakbonden 3e. 14 vakbonden in wording; 4e. 18 opgeheven vakbouden (nl. gedurende de jaren 19041906); 5e. 14 plaatselijke arbeids-secreta riaten 6e. 47 bestuurdersbonden 7e. 117 plaatselijke vakvereenigin gen, waarvan gegevens werden ont vangen (aanvulling van deel Ir); 8e lijst van vakvereenigingen, waar van geen gegevens werden ontvangen bijgewerkt tot 31 December 1906. Op 31 December 1906 waren bij het Bureau bekend 113 nationale vakbon den, tellende te zamen 1468 afdeelingen en 724 zelfstandige plaatselijke vak vereenigingen, in totaal 2192 organi saties (29 provinciale afdeelingen van vakbonden hierin begrepen). De ge zamenlijke organisaties telden in 1906 128.845 leden, waarvan ongeveer 4450 vrouwen (3.47 0/0). De bevolking van Nederland op 31 December 1906, stel lende op 5.680.000 zielen, komt men tot 23 georganiseerden op elke 1000 inwoners, of 1 ^georganiseerde op elke 12 mannen boven den 16-jarigen leef tijd. In het Nat. Arbeids-secretariaat zijn ongeveer 5000, in het Christelijk Ar beids-secretariaat omstreeks 2500, in het Ned. Verbond van vakvereeni gingen 26.200 en in de Nat. Federatie van Transportarbeiders 4175 werk lieden georganiseerd. De 15 R. K. vakbonden, te zamen 12.000 leden tellende, zijn niet aangesloten bij een centraal lichaam. Gesplitst naar haar standpunt ten opzichte van den godsdienst, vindt men 174 Prot. Chr. vereenigingen met 6640 leden, 435 R. K. vereenigingen met 23.455 leden en 19 overige con- fessionsele vereenigingen met 3030 le den (hierorid»r 1 Israëlietische dia- mant'bewerkersvereeniging met 200 leden), te zamen 628 confessioneele virganisaties met 33.125 leden. De overige 1565 organisaties, den Alg. Ned. Diamantbewerkersbond als vak bond zonder afdeelingen meegerekend tellen te zamen 95.720 leden. Deze cijfers zijn voor een deel door schat ting verkregen. Harmonie- en fanfaregezelschappen. Voor de wedstrijden van harmo nie- ea fanfaregezelschappen, uit- gescheven door Amstel's Fanfare en te houden in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam op 13,14, 20, 21, 27 en 28 Juli, zijn tot jury leden benoemd, de heeren David Koning Jrte Amsterdam en M. H. van 't Kruys, te 's-Gravenhage, voor alle afdeelingen. Voor velschil lende afdeelingen zijn tot juryleden benoemd de heeren J. A. Aukes, te Amsterdam; N. A. Bouwman te 's-GravenhageG. K. G. van Aaken, te AmersfoortW. van Erp; te Lei den Jac. Koning, Chr. P. W. Kriens te HaarlemJ. F. Schweinsberg, te Nijmegen; M. Wolters, te Amster damJ. G. Zaagmans, te Amster dam. Zestig muziekvereenigingen uit alle oorden van ons land zullen mededingen. L. K. Huismans. f Een bericht uit Parijs meldt, dat Zondag aldaar in zijn stille woning waar hij sinds eenige jareD in kloosterlijke teruggetrokkenheid leefde, op 59-jarigeu leeftijd overle den is de bekende romanschrijver Joris Karei Huysmans. Op den 5en Juli 1848 te Parijs geboren en aanvankelijk bestemd voor een ambtelijke loopbaan aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken, wijdde hij zich later uit sluitend aan de letterkunde. Hij schreef tal van werken, waar van er vele behoorden tot de na tionalistische school en gaf o.a. met Zola het weekblad „La comedié humaine" uit. Doch eenige jaren geleden kwam er in Huisman's leven een keerpunt hij brak met Zola en diensrichting en schreef verschillende werken, die een geheel anderen geest adem den, o.a.„En route", waarin de Parijsclie kerk van Notre Dame des Victoires en het klooster „La Trappe" een hoofdrol speelden; „La Cathédrale", L'Oblat", „Lour- des" en „Santé Lid wine de Schie dam." dat, om het welslagen der honden tentoonstelling te Nijmegen niet in de waagschaal te stellen, besloten is deze uit te stellen tot na afloop van den muil korvend wang, dat is na 14 Juli; indien mogelijk zal de tentoonstelling van 19 tot 21 Juli eu in alle geval niet later dan van 26 tot 28 Juli a.s. gehouden wor den. Burgerlijke Stand. SCHOTEN. Bevallen: A. M. H. Leurs-Heintz- bergen, z. Overleden: A. B. van Duiven- bode, 3 mnd. A'DAM, 13 Mei. Suiker. Biet- kalm, maar prijs houdend. Tabak. Afgeladen bij vervroegde inschrijving 594 pk. Java merk Tro- go, tot ca. 67 cents. Aangevoerd per Antona 209 pk. Java, als: 100pk. LS, 61 pk. SKB,11 pk. STB en 37 pk. S DM,Djombang. Katoen kalm. Huiden. Afgedaan bij inschrij ving TRP 489 buffel» en 984 runder- ex Rembrandt. Niet gegund werden TRP 159 buffel- en 547 runder- ex Rembrand en STEH 617 runder- en 161 buffel- stoomende per Bergedorff. Tin stil maar prijshoudend. De markt sluit met klein aanbod van Banka per Juni a f 115i/4, per Augs. a f H31/4 en per geheel 1907 a f IIO1/4 Banka in loco f 117 nominaal. Binnenlandsche Granen. Tarwe nieuwe f 6 a f 8. Rogge f 6.25 a f7. Haver f 8 a f 9. Karwijzaad f 171/s. Buitenlandsche Gr an en op de conditiën van de Amsterdamsche Korenbeurs. Mais. Amerikaansche beschikbaar f 126, stoomend f 126, Mei en Juni f 128,6, Juli,Oct. f 130, Juli,Dec. f 129 gedroogde dito Mei,Juni f 130gele La Plata April,Mei f 127, Mei,Sept. f 127Odessa uit aaDgekomen boot f 127gele Indische beschikbaar f 125, stoomend f 125, April,Mei f 125 wit te Indische beschikbaar f 124, stoo mend f124, April,Juni f 124 Rogge. Taganrog getrieerd beschik- baar f 185. Gerst. 60,61 kg. Azow,Zwarte Zee Sept.Ocs. en Ocs.,Noy. f 138. Grutten. Grove Petersburger beschik baar f 270. Lijnkoeken. Prima Amerik beschik baar f 83 a f 84, stoomend f 82 a f 84,50. Mei,Aug», f 83 a f 85, Sept., Dec. f 85 a f 88. AMSTERDAM, 13 Mei. Olie. (Be richt van de makelaars Matthes <fc Porton) Raapolie per 6,w. f37.50; vlie gend f36,50 per Heet. Lijnolie per 6,w. f27,50vliegend f26,50 per heet. SCHIEDAM, 13 Mei. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn 110.50 per Ned. vat, zon der fust en zonder belasting. Moutwijn flauw. Spoeling per ketel f 0.70. 14 Mei. Medegedeeld door F. C. Tombkkgh en Co. ▼orige koers tfedta South. Pac 8h. Common Marine Pref. Common Steel Sh. Topeka Sh. 2e pref. Mexican. Common Kansas Sh. Pref. Common Wabash Union Sh Southern Rails Car Foundry Sh. Common Erie Missouri Rock Island 88 8 223/4 371/4 94 1 2H/2 24t/2 60 14 1448/4 211/4 37 2#«/4 361/, 21"/m Ontario Sh37 Honden. Het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Jachtver. „Nimrod" bericht kans op redding niet (e verliezen was kapitein Starkey naar het einde van den boegspriet geklommen, nadat hij de zeilen die de vlam daarheen kon den overbrengen, aan den wind had prijs gegeven. Daar was hij nog een poos veilig; maar wat was dit anders dan een verlengen van zijn doods strijd De booten verwijderden zich steeds meer van het schip, en eene doodsohe stilte, alleen door het afgemeten slaan der riemen gestoord, heerschte onder ons, terwijl de meeste oogen angstig naar de kust tuurden, in de hoop om een aankomende lootsboot te ont dekken. Eindelijk hoorden wij een aanroep, die door al de matrozen driftig werd beantwoord mijn kloppend hart bleef bij dat geluid van blijdschap stil staan en terstond daarop schoot een loodsboot in de duisternis ons voorbij, en bijna onmiddellijk daar achter een tweede. Wat voor schip is dat? riep een man uit de eerste boot. De Neptunus, en de man daar op den boegspriet is kapitein Starkey, was het antwoord. Ik sprong snel op en riep met in spanning van al mijne krachten: Hon derd pond voor de eerste boot die het schip bereikt. Ahariep de loods; dat i» immers de stem van den jongen Main waring? Hoezee dan, dat gaat om den prijs. Daarmede vlogen de booten sneller op het schip aan, blijkbaar zonder dat iemand het gevaar vermoedde. Geen minuut later naderde ons een andere boot van de kust, maar bleef, toen wij zeiden hoe de zaken ston den, bij ons en nam een gedeelte van onze levende lading over; want al onze booten, vooral de kleinste, waren veel te zwaar geladen. Ik ben niet in staat om de geduchte spanning te beschrijven, waarin wij allen in die minuten verkeerden; ik durf er zelfs nu nog nauwelijks aan denken. Ik sloot de oogen en luisterde in sidderden angst, of de uitbarsting niet aan alles een eind maakte. Eindelijk kwam zijik verbeeldde mij dit ten minste en sprong met stuipachtige kracht op. Mijne zenuwen waren zoo prikkelbaar, dat ik den plotselingen vreugdekreet van het volk in de boo ten voor de gevreesde uitbarsting hield. De boegspriet, waarvan een touw naar beneden hing, was ledig, en de twee loodsen, waarschijnlijk door den kapi tein met het gevaar bekendgemaakt, roeiden uit alle macht van het schip af. Telkens gingen nieuwe vreugde kreten onder ons op. terwijl ik met ingehouden adem en als het ware met vastgetooverden blik naar het bran dende schip en de vluchtende loods- booten tuurde. Op eens schoot eene ontzettende witte vlammenzuil op, door een ver- doovenden donderslag gevolgd. Ik viel of werd neergesmeten ik weet zelf niet hoe het was; de boot slingerde alsof zij in een draaikolk was geko men, toen kwam een ploffen en sissen van vallende lichamen in het water, en eindelijk volgde op den verblin denden glans en den verdoovenden slag eene diepe stilte en stikdonkere duisternis, waarin men niet eens zijn naasten nabuur kon onderscheiden. De stilte werd door een vroolijken aanroep uit eene der loodsbooten af gebroken wij herkenden de stem en het gillende gejuich dat onder ons opging verkondigde den braven zee- Denver Sh Kon. Petroleum Common Peru Great Cobar Rusland Hope Consols Amer. markt lusteloos. Russen vast. Petroleummarkl hooger. Tabaksmarkt willig. Mijnwaarden beter. £9 876 12 541/2 94 206 701/4 713/4 345/16 'Vs 221/2 371/4 94 248/4 597/» 14 1463/4 2H/4 371 o 244/8 35»/,, 2113/15 36i/2 29 880 121/2 44 KC 98-100 207 705/s 715/, man onze eigene redding en onze ver rukte blijdschap over de zijne. Een half uur later kwamen wij aan land. Daar «chip en lading verzekerd waren, was het ergste gevolg van dit geduchte voorval in het leven der pas sagiers en bemanning van de „Nep tunus", slecht» een vrij aanzienlijk verlies voor de assuradeurs. Op aandrang van Desmoid en zijne vrienden werd er eene inteekening voor een kostbaar stuk zilverwerk ge opend, dat kapitein Starkey bij een openbaren maaltijd, die te zijner «ere te Kingston werd gegeven, werd aan geboden. In zijn dankrede voor de hem bewezen» eer, helderde Starkey de redenen op van zijne bepaalde wei gering om met Mr. Dupont te duel- leeren, van welk geval reeds verschil lende lezingen in omloop Waren ge komen. Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3