'oensdag 15 Mei 1907. No. 6585 32s,e jaargang. m k Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. binnenland. BUITENLAND. Editie 4 uur, Bui- rden sdag -eg- ABONNEMENTSPRIJS Ler 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 ÖIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. ^REAUX: St. JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar p aatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE k CONTANT Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, c., Paris, 31bis Faubourg Montinartre. Uit ons Parlement, Hvee annexaties, twee uitleggin- &eÜVan gemeente-grenzen hebben de Vainer gisteren den gan'schen dag ezig gehouden. Maastricht wil een /k van Meerssen en Heer op lappen, Den Haag loert op een ukje van de gemeente Voorburg. Le Maastrichtscbe zaak is al meer tien jaar hangende en heeft dus gelegenheid geboden, om er 'ïpelijk over na te denken en er andere aan vast te koppelen, kever, de oude tot eene grootere ^khiwe te maken. ,oo" den Haag is grooter annex- ake in ieder geval noodig. Dit als /ghment van de min. van Binnl. jaken was sterk genoeg om het Rendement, dat op de voorge stelde annexatie ingekomen was te °°h intrekken. Een groep Plaagsche Kamerleden Voor welke de heeren Limburg en er Laan het woord voerden, en die ïeeds nu voor Den Haag een stukje ''(eer het bouwgrondplan den 'laag-Voorburg wilden verwer- /n, kon de minister gemakkelijk ,JUas, geholpen door eenige Voor "l'gsche ingezetenen-Kamerleden. 'Oorburg geeft dus den driehoek Oschen spoorlijn en dorp niet af 611 de onrechtvaardigheid, die vol- phs den heer Van Bylandt aan de öuwonderilemers gepleegd dreigde te worden, zai ongedaan blijven, p. zijn deze lieden voor sommige 'ui al even onsympathiek als huis- psrnelkers, deurwaarders en derge- kjken. Het is echter met Voorburg slechts Uitstel van executie. Vroeger of later moet de samen trekking met den Haag volgen. Even ongelukkig of gelukkig kat hangt af van de opvatting t afliep met het amendement der Voorburgsche annexatie, even goed zal het marcheeren met dat der ge beente Maastricht. De zaak is in- tusschen zoo weinig belangrijk voor Met-Hagenaars en niet-Maastriehte* Uaars, dat wij er gerust verder het Zwijgen toe kunnen doen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het algemeen gelijke stemrecht is gisteren voor het eerst in Oostenrijk *n toepassing gebracht. Meer dan 2000 liefhebbers deden zich op voor Ö16 mandaten die het nieuwe kiesrecht ingesteld heeft, dus gemiddeld 4 voor elk mandaat. In Weenen met zijne 33 kiesdistricten staan 101 Candida ten tegenover elkaar, nadat Lueger erin geslaagd is, nog eenige christelijk-sociale tegencandi- daten t» bewegen, om zich terug te trekken. De sociaal-democraten reke nen op 35, de christelijk-socialen (an ti-semieten op 60 mandaten. Een merk waardigheid van deze verkiezing is het optreden van joodsch-nationale, zoogenaamde Zionistische candidates Hun hoofdkwartier is Galioië. Maar er is er ook een gesteld in de Ween- sche Leopoldwijk, de jodenwijk van Weenen, die andere joodsche candi- daten tegenover zich heeft. De geestelijkheid liet zich den ver kiezingsstrijd niet onbetuigd. Geen enkel kerkvorst, of hij heeft een her derlijken brief tot zijne diocesanen gericht, om op hun het hart te drukken, alleen op katholieken te stemmen, die den invloed van de Kerk op de school en het gezin willen handhaven en tegen de „vrije school" en de her vorming van het huwelijksrecht ge kant zijn. De kardinaal-aartsbisschop eeft Zondag in alle kerken laten belden voor de zegepraal van de 'UTstelijk-sociale candidaten. De mi nisters hebben in versch ij 1 e11co kie zersvergaderingen ook herhaaldelijk liet woord gevoerd. Naar de algemeene verwachting, zullen de Duitschers het hard tegenover het Slavische blok te verantwoorden hebben. Te Weenen is de uitslag als volgt: Gekozen zijn in de 33 districten 19 christelijk-socialen, 6 socialisten, enl Duitsch progressistm 3 districten moet een herstemming plaats hebben en 4 uitslagen zijn nog niet bekend. FRANKRIJK. Volgens de laatste Reuter-tele grammen had de verdere bespreking van Jaures' interpellatie het volgende verloop. De heer Ribot gaf als zijn meening te kennen, dat het algemeen stemrecht de overhand zal behouden, maar dat de regeering de orde moet handhaven en de anarchie doen verdwijnen. Hij vroeg de plannen van het kabinet. Minister Briand verklaarde, dat ieder vergrijp tegen de tucht ge straft zal worden, evenals iedere aansluiting van beambten bij vak- vereenigingen of bij de „Confédé- ration du Travail". Toen Jaurès den radicalen spattend toeriep, dat zij niet in staat waren om een beslissing te nemen omtrent de vereenigingen van beambten, ,werd hij uitgejouwd. Minister Clemenceau las eenige zinsneden voor uit khet manifest der „Confédération", om aan te toonen, dat deze vereeniging gewelddadig heden beoogt. „Toen wij dat wisten," zeide de minister, „besloten wij te zorgen, dat de onderwijzers op dien weg niet voortgaan zouden." De meerderheid zal zeggen, of zij met ons wil regeeren in socia- listischen geest (Alleen de uiterste linkerzijde geeft teekenen van bij val, de radicalen blijven koel.) Welke verantwoordelijkheid zou uw regeering op zich nemen, die tot ontbinding der vak vereeniging overging. Ik kan ze echter niet laten voort gaan, wanneer ze aanzetten tot moord. Wanneer de meerderheid niet aan het werk wil gaan, zoo is dit het failliet van de wetgevende macht. (Toejuiching bij de socia listen, het centrum en enkele ra dicalen.) Met 450 tegen 123 stemmen werd het voorstel tot verdere bespreking op morgen verworpenmet 461 tegen 75 stemmen eveneens de motie van afkeuring van Vaillanteen aantal andere moties ondergingen hetzelfde lot; het le gedeelte van de motie-Maujean werd aangenomen met 351 tegen 214. stemmen, het 2e gedeelte, waarbij iedere toevoe ging wordt afgewezen, met 325 tegen 210 stemmen, waarna de motie in haar geheel werd aange nomen. De afgevaardigde Lasies riep uitHet is misselij kMor gen voortzetting. Het groote gevaar bij de woe lingen der mijnbouwersin het zuiden van Frankrijk is wei, dat zij eene talrijke menigte, van tienduizenden en tienduizenden niet alleen vormen maar dat die menigte als één man ge- hooizaamt aan hare hoofden. Politieke meeningen tellen niet meerrangen of standen evenmin; allen komen op voor één groot be lang, dat aller belang is. Heeft de regeering den 10 J uni geen afdoe Me maatregelen getroffen, bet heele zuiden zal iedere belasting-opbrengst weigerenwat Zondag gebeurd is te Narbonne, namelijk, dat voor e verkiezing van 6 gemeenteraads leden, noch kies-coilege noch kiezers op wamen, niemand, zal- zich in alle gemeenten herhalen, 't Zal ééne groote anarchie wezen. Wie zijn belasting weigert te betalen, kan men laten uitverkoopen. Meubels, Vee, huizen, landerijen zullen geen koopers vinden in die streek en als een vreemde het wagen mocht een bod te doen zoo kail hij te voren zijn testament maken. Diep treurige toestandenMaar aan wie de schuld? Wie wind zaait moet storm oogsten en iedere onrecht vaardigheid de groote als de kleine wreekt zich vroeg of laat op de bedrijvers, op hen die t straffeloos toelaten. ITALIË. De Vrijmetselarij te Rome zit niet stil. In den nacht van den 12 op 13 Mei hebben de hoofden der verschil lende Loges in het paleis Giustiniani, waar het Groot Oosten gevestigd is, eens bijeenkomst gehouden. Beraadslaagd werd over de houding, die de Vrijmetselarij aan te nemen heeft ten opzichte van het Gouverne ment. Er is besloten, om het anti- clericalisme flink aan te stoken en vervolgingen in te stellen tegen al de regeeri rgspersonen, die hun eer als vrijmetselaar schenden. Aan de hoogescholen is het anti- clericalisine al bezig. Te Pisa hebben de studenten op de laagste wijze Kar dinaal Maftï, den geleerden Aartsbis schop dier stad, beleedigdte Padua hebben andere studenten het rijtuig van den bisschop geschud en geschokt. Een bloedig gevecht tusschen cleri- caal en anticlericaal was het- gevolg; clericaal behield het veld en de rec tor der Universiteit, de Israëliet Po- lacco, heeft in een openbaar schrijven het drijven der anticlericalen «cherp afgekeurd. Den 13en dezer trokken de studen ten te Rome uit, luide op straat schreeuwend„Weg met het Vati- caan Voor het Ministerie van Bin- nenl.-Zaken werden zij door de politie uiteengedreven. Eene andere actie der vrijmetselaar» strekt zich uit tot de openbare school. Zij willen die tot Staatsschool maken, om ze zoodoende aan den Katholieken invloed te onttrekken. Te Napels waar er eene betooging voor de Staatsschool werd gehouden, is het tusschen politie en manifestan ten tot eene bloedige botsing gekomen. Sabels, knuppels en stoelen waren het geweercharges der ruiterij dreven bui ten de menigte uiteen. RUSLAND. Dezer dagen is eene samenzwe ring tegen het leven van den Tsaar ontdekt, enwel volgens den Peters- burgschen briefschrijver der „Daily Telegraph" op de volgende wijze/ Een van de samenzweerders trachtte in kennis te komen met een van de Kaukasische edelen, die, onder den naam van „het ge leide," de bijzondere lijfwacht van den Tsaar vormen. Hij vroeg hem zijne medewerking voor een groot- sche onderneming, welke voor Rus land een tijdperk van geluk en welvaart zou openen. De trouwe edelman bracht dadelijk de politie op de hoogte, die voor de rest zorgde Er zijn nu 80 samenzweerders in hechtenis. Korte Berichten. Na de derde lezing der begrooting ten einde gebracht te hebben, ging de Duitsche Rijksdag tot 19 Nov. uiteen. Uit Marokko wordt gemeld, dat het Marokkaansche oorlogschip „Saïd" de versterking Marchica bombardeert; de strijd duurt voort De broer van den Sjah van Per- zie is door zijn weigering om naar lelieran te komen openlijk in op stand gekomenook wordt hij als opstandeling beschouwd. Koninklijk bezoek aan Drenthe. Het is thans vastgesteld, dat H. M. de Koningin en Z K. H. Prins Hendrik Donderdag 4 Juli des middags te 12 uur te Coevorden zullen aankomen, alwaar zij tot 2 uur zullen vertoeven. Om 4 uur komen Zij te Valther- mond aan, eene streek, waar de vervening reeds grootendeals voor landbouw heeft plaats gemaakt en wordt ook een bezoek gebracht aan Valtherveen, waar de vervening nog in vollen gang is. De Koningin en de Prins worden hier in de gele genheid gesteld om kennis te maken met het verveningsbedrijf en de practische uitkomsten, welke daar van te zien zijn. Beide plaatsen zijn niet aan den Noordooster-Locaalspoorweg gele gen, zoodat zij per rijtuig of auto mobiel van een der stations uit zullen moeten bezocht worden. Des avonds 6 uur (spoortijd) ko men de liooge bezoekers over Gas- selternijeveen, Gasselte, Gieten en Bolde te Assen aan. Er worden dien avond geen feestelijkheden gehou den. Alleen zal in den loop van den dag de „Vereeniging voor Volksvermaken" een fiets wedstrijd doen houden. Vrijdag 5 Juli 10 uur, wordt de eerste steen gelegd voor het te bouwen Ziekenhuis en wordt een bezoek gebracht aan het Provinciaal Museum van Oudheden en aan de harddraverij. Des avonds diner, aangeboden door de Provinciale Staten en illuminatie. Wat verder dien dag zal gebeu ren, moet nog vastgesteld worden, evenals het programma voor Zater dag. Alsdan wordt door den Gemeente raad een lunchon aangeboden. Het vertrek van het Koninklijk Echtpaar is bepaald op 's namiddags 3 uren. TWEEDE* KAMER. Departementen van Algemeen Bestuur. Omtrent de voorbereiding van de betere huis vesting van departemen ten en andere inrichtingen van algemeen bestuur te 's-Gravenhage valt nog het volgende mede te deelen Het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel blijft gedeel telijk gevestigd in het aan het Rijk toebehoorend perceèl aan het Tour nooiveld, Een ander deel wordt gehuisvest in het daarnaast gelegen aan te koopen perceel, terwijl de verdere noodige localiteit gevonden wordt op het vrijkomend terrein van de voormalige geschutgieterij, waar een gebouw zal worden ge sticht. Het departement van Buitenland- sche Zaken gaat naar het voorma lig Rijksarchiefgebouw. Binnenlandsche Zaken wordt terzelfder plaatse vernieuwd en uit gebreid met localiteiten, thans in gebruik bij Waterstaat. Voor Waterstaat wordt een nieuw gebouw opgericht, waarin tegelijk het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie zal zijn onder te bren gen. Oorlog, wordt vergroot door stich ting van een nieuw gebouw aan de Kal vermarkt,naast het Intendance gebouw. Financiën wordt gedeeltelijk ver bouwd en voor zooveel noodig, ver groot met localiteiten, thans bij het hoofdbestuur der posterijen en tele graphie in gebruik. Koloniën wordt vergroot door stichting van een nieuw gebouw in den Z. O. hoek van het Binnen hof. Voor den Raad van State wordt een nieuw gebouw gesticht, ongeveer tsr plaatse waar zich thans het departement van Buitenlandsclie Zaken bevindt. De Tweede Kamer der Staten- Generaal krijgt meer ruimte door het bijtrekken van de thans door den Raad van State ingenomen lokalen. In verband daarmede wordt de vergaderzaal vergroot. De Raad van toezicht op de spoorwegen kan worden onderge bracht in het ;gebouw van het hoofdbestuur der posterijen en tele graphie voor zooverre Financiën dit niet noodig zal hebben. Het Centraal bureau van de sta tistiek wordt gehuisvest in door Waterstaat te ontruimen lokalen voor zoover Binnenlandsche Zaken die niet noodig heeft. De bureelen voor den Rijksbouw meester enz., komen in eenige vrij komende perceelen, die Rijkseigen dom zijn. De totale kosten zullen bedragen fo,148.000 met inbegrip voor het uitwerken der plannen en het toe zicht. Afschaffing der Tienden. Door de Regeering zijn, in overleg met de Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer, eenige wij zigingen voorgesteld in het onlangs behandelde wetsontwerp. Zij strek keu o.a. om te doen samenvallen de tijdstippen, waarop de schade loosstelling onveranderlijk vaststaat en dat, waarop zij opeischbaar wordt. Voorts om enkele misstellingen te verbeteren en eenige verduidelij king aan te brengen. Personeele belasting. Eene nota van wijziging is inge diend op het wetsontwerp tot her ziening der tabel tot verdeeling der gemeenten in klassen, behoorende bij de wet op de personeele belas ting. De inwerkingtreding van die wet wordt daarbij bepaald op Ja nuari 1908. Nu het wetsontwerp niet in het begin dezes jaars verder in behandeling is genomen, kan de wet bij hare aanneming niet meer voor het jaar 1907 werken, omdat de aanslagregeling daarop niet kon wachten, zonder dat men verviel in het bezwaar, dat de belasting schuldigen zeer laat in het jaar in het bezit van hun aan slagbiljet zouden komen. De rege ling der aanslagen is dus geschied naar de ongewijzigde tabel. Katholiekendag. In een deel onzer oplage van giste ren hebben wij reeds gemeld, dat er dit jaar in het Bisdom Haarlem geen Katholiekendag zal gehouden worden. Accijns op het gedistilleerd. Door den heer De Waal Malefijt wordt bij amendement op het wets ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistil leerd, voorgesteld den brander of di stillateur het recht te geven van de waarschuwing of beschikking des di recteurs in beroep te komen bij den Koning. Dr. P. J. H. Cuypers. De gemeenteraad te Roermond heeft den Bouwmeester dr. P„ J H. Cuypers, op zijn SOsten geboorte dag een hulde bereid. Op voorstel van 13. en W. is besloten, de straat, waarin de ateliers ran den kunste naar gelegen zijn, te herdoopen in Pieter Cuvpersstraat. De naam van dr. Cuypers zal worden opgenomen onder die van beroemde Roermonders, die later in de raadszaal zullen worden ge schilderd. Alg. Bond van Kath. Kiesvereenigingen. Wij laten hier een meer uitgebrei d verslag volgen van het Maandag in de vergadering te Utrecht gehouden debat over de uitsluiting Passtoors: Bij de rondvraag bespreekt Dh. Smit (Amsterdam) de uitsluiting van Dh. Passtoors uit de ziektever- zekerings-commissie. In de bladen, ook de Robmsche, is daar veel over geschreven. Al hoeft men nu niet met „Het Volk" te beweren, dat het aan het konkelen van conser vatieve Kamerleden lag, wil spr. er hier toch iets van ten berde bren gen. Met „De Tijd" vraagt spr. wat er nu gebeuren moet. Spr. heeft geen aanleiding om de berichten in de pers te gelooven. Maar is beducht dat er een wapen bij de verkiezin gen zal^gesmeed worden en vraagt daarom, of het bestuur kan zeggen, of er waarde is te hechten aan de bedoelde berichten in de bladen, opdat men in de verkiezingscam pagne weet waaraan te houden. De voorzitter antwoordt, dat het hem voorkomt, dat besprekingen in de Kath. Kamerclub niet voor pu bliciteit geschikt zijn. Het komt niet 1 e pas van de dagbladen, die zaken te publiceeren. De vraag van I li. Smit of wij gebruik kunnen maken van de mededeeling dat ondanks eenstemmig besluit der Kamerclub Passtoors is voorbijgegaan, is niet ter zake. Onze tegenstanders of de liberale partij heeft met deze zaak niets te maken. Het feit is, dat de president der Kamer niet benoemd heeft Dh. Passtoors, die eenstemmig door de club was gewild. Met dat feit is genosg geantwoord. Dh. Smit meent, dat onze partij gewoonlijk toch wordt afgebroken, als er een persoon in betrokken is. Dan eerst, als de liberalen de han deling van den Kamer-president afkeuren, zal spr. gerust zijn. Dh. v. d. Kallen zou niet in debat zijn gekomen als niet de Katholieke Pers er in was betrok ken. Spr. staat hier ook schuldig, zoo 't publiceeren der gen. berichten als een zonde wordt toegerekend. Toen spr. hoorde van uitsluiting van Dh. Passtoors, vertegenwoor diger van 30000 werklieden, kwam het hem voor, dat het plicht was, het affront van Dh. Passtoors af te wenden. Wanneer nadere feiten bekend worden, waardoor Dh. Pas stoors gerehabiliteerd zou kunnen worden, zal spr., ondanks het ver maan van den voorzitter, niet nala - ten daaraan mede te werken, door te publiceeren wat hij plicht acht. De Voorzitter wijst er op, dat Dh. Smit de Kath. Pers in debat bracht, niet hij. Dat het feit ge publiceerd werd, daartegen ging het niet. Maar alleen tegen de onbescheidenheden, die de laatste dagen plaats hadden. Dh. Smit houdt nogmaals vol, dat het in den verkiezingstijd zal schaden. Dh. Kolkman constateert dat er geen enkele handeling gepleegd waardoor Dh. Passtoors is uitgeslo ten. Dat zal men nooit kunnen waar maken, omdat het niet is geschied. Ter verklaring van deze woorden des heeren Kolkman diene aldus het Dagbl. v. N. Br. dat men inderdaad zeggen kande heer Passtoors is niet uitgesloten door de R. K. Kamerclub of door een der leden. Uitsluiten kan alleen de Kamer-voorzitter. De vraag is, of deze uitsloot op aanstoken van een der leden. Dh. v. Nispen (Den Haag,) merkt op, dat als er heelemaal geen weer spraak kwam, de zaak er niet bete - op zou geworden zijn. Hoe of de pers aan de berichten kwam, is niet te onderzoeken. Maar spr. wil wijzen op het nut der publiciteit in deze. Als er geen berichten in de pers gekomen waren, zou later worden verweten, dat werküeden- t candidaten om Dh. Passtoors nu maar zoo t© iio6m©n worden- achtergesteld. Spr. juicht daarom de publiciteit in de pers in deze toe. Het wrak van de Berlin. Volgens mededeeling van den in specteur van het loodswezen is het wrak van het voorschip der „Berlin" in den mond van den Nieuwen Rot- terdamschen Waterweg opgeruimd. Op het wrak staat 70 bez. den kop van het Noorderhoofd eene minste diepte van 100 d.M. water, op 40 M. afstand van dit hoofd eene minste diepte van 67 d.M. water. Ligging kop Noorderhoofd onge veer: 510. 59' ii» jj.b. en 00 47' 58" O.l. Lodewijk Mulder, f Lodewijk Mulder, de 85-jarige schrij ver van „De Kiesvereeniging van Stel lendijk, van„Jan Faessen"en „De Stok- vischorders" is gistermiddag te 's-Gra- venhage plotseling overleden. Ongelukken. Te Axel is een twaalfjarige jongen bij het zwemmen verdronken. Te Koudekerke bij Middelburg ge- AGITE «A ION AGITATE Slf 5k

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1