Het oordeel Gods. Uit den Omtrek feuilleton. Kunst en Wetenschap. Land- en Tuinbouw. Amsterdamsche Beurs. Marktberichten. f .v f3 Kerk en School Sociale Berichten. ef pert' Overleden: P. A. C., 5 j., d. v. H. D. v. Weel, Heerensingel. Politie-rapport. Gevonden: 1 broche, 1 paar schoentjes, 1 dolkmes, 1 huissleutel, 1 portemonnaie, 1 bal, 1 hond. Proces-verbaal opgemaakt wegens loopen over plantsoenen, plukken van bloemen, wielrijden zonder licht, in gebruik nemen van ge meentegrond. Barometerstand. Stand van gisteren. 758. Neiging tot Vooruitgang. Thermometerstand Heden middag 12 uur 56 F. 18 C. Laagstev.d.afgel. nacht 50 F 10 0 Opgegeven door Joh. M. Schmidt opticien. Zijlstraat 85, Haarlem. AGENDA. Vrijdag 17 Mei. Teylkr's Stichting. Dagelijks van 11 u. v.m.3 uur n.m. (behalve Za terdag en Zondag)de Bibliotheek van 14 u. n.m. (behalve Zond.) len Zondag der maand geopend van 14 u. n.mtoegang ook op werkdagen, behalve Zaterdags. Koloniaal Museum. Dagelijks van 10 u. v.m,4 uur n.m. Stedelijk Museum v. Schilderijen en Oudheden. Dagelijks van 10 u. v. m.3 u. n.m.'s-Zondags van 123 u. n.m. kosteloos. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks van 10 u. v.m.5 u. n.m. (beh. Zon dags en R. K. Feestd.). Leesmuseum. Dagelijks van 11 u. v. m.10 u. n.m. Stadsbibliotheek. Dagelijks (beh. Zondag) van 10 u. v.m.4 u. n.m. kosteloos. Museum van Kunstnijverheid Tentoonstelling van oude weefsels en bewerkte stoffen. Paleis van Justitie v.m. 10 u. Kantongerecht. Openb. zitting voor civiele zaken. Bondsgebouw „St. Bavo". Half 9 Hoofdbestuur. Half9 Propagandaclub. Half 9 Propagandaclub van het Me- taalbew.-gilde „St. Eloy". Paleis van Justitie. Raad van beroep voor de Ongevallenverzekering zitting. Soc. „Vereeniging" (Groote Restau- ratiezaal) n.m. 8% u. Ver. Konin ginnedag" Alg. Vergadering. Ten Kantore der Maatschappij, n,m. 4 u. E. N. Elect. Trammaat schappij Gew. Jaarl. Alg. Verg. v. Aandeelhouders. Bloemendaal n.m. 8 u. Chr. Zangvereeniging „Advendo" Uit voering. OVERVEEN. -buitengewone druïde. Men schrijft ons Gisteren heerschte er te Overveen een buitengewone drukte! Wat toch was de reden daarvan: De aannemer B. Hagen van Haarlem heeft voor den verbouw van het buiten van mevr. v. d. Vliet te Overveen het benoodigd steenhouwwerk klaar betrokken. Nu hebben vanwege de groote werkloosheid de. steenh.gezellen voorloopig besloten, aan werk, van de groeven kant en klaar betrokken, geen arbeid voor patroons of aan nemers meer te verrichten. Niettegenstaande een verzoek aan den heer A. T. Schotel Gz. te Dordrecht, om voor dat werk geen steenhouwer te leveren, deed hij zulks na verloop van circa 3 we ken toch, terwijl hij schriftelijk be- .loofd had aan voornoemd verzoek te voldoen. De blinde schreed op zijne gewone, voorzichtige manier, maar toch zorge loos door de kloof; hij was deze me nigmaal op zijne zwerftochten door gegaan en daarbij kon hij op de waak zaamheid van zijn poedel vertrouwen, wiens kort leidsel om zijn linkerpols vastgemaakt was. Er lag geen door stormwind en regen van de hoogte mede gevoerden steen of boomtak in den weg, welke de schrandere hond niet zoo zorgvuldig zou vermeden heb ben, dat zijn meester er niet over struikelen kon. De oude viool droeg Gilpin in een zwarten wasdoeken over trek op den rug en i? de rechterhand hield hij een langen dunnen staf, dien hij als wandelstok gebruikte. Nog had hij de brug niet bereikt, doch naar zijne berekening kon hij Nu besloten de gezellen dien steenh. van het werk te halen en naar Dordt terug te zenden, het geen ook uitstekend gelukte. Zoo werd hij dan door circa zestig werklieden naar het station te Haarlem gebracht. Eenige veldwachters waren aan de buitenplaats geposteerd ter hand having der orde, hetgeen echter ge heel overbodig bleek, daar alles in uitstekende orde van stapel liep. Z AMD VOORT. Het concours. De uitslag van de gehouden loting voor het muziek-concours op 5 Junia.s is als volgt Eerste afdeeling HarmonieBe- verwijksch Harmonie corps te Be verwijk. Tweede afdeeling Garmonie Zandvoort's Harmonie-gezelschap, te Zandvoort, „Excelsior", te Enschedé. Derde afdeeling Harmonie Mu ziekcorps der 's-Gravenhaagsche Politie, te 's Gravenhage. Eerste afdeeling Fanfare: „Willen is Kunnen", te Haailem. Derde afdeeling FanfareOlym piad Fanfare-corps, te Monniken dam „Wilhelmina", te Hoogwoud „Echo der Duinen", te Noordwij- kerhoutRijper Fanfare-corps te de Rijp; Muziek vereeniging e Vriendschap van Vulkaansoord" te Gaanderen. HEEMSTEDE. St. Vincentius Ver eeniging. Door de St. Vincentius- Vereeniging alhier werd in 1906 in natura bedeeld aan 36 armen een som van f 1582.68. Kiezerslijst. De gisteren, 15 Mei, van kracht geworden kiezerslijst bevat 802 namen. Gemeen. Gisteravond reden eenige dames en heeren op de fiets langs den straatweg, toen zij nabij den Doodweg een paar opgeschoten jongens van een jaar of 16 tegen kwamen en een hunner een der dames een stok tusschen het voor wiel stak. De dame kwam te vallen en bezeerde zich danig. De jongens namen de vlucht in het bosch aan den Doodweg. HOUTRIJK EN POLANEN. De Statenverkiezingen. De liberale kiesvereeniging alhier stelde in hare Dinsdagavond gehouden vergade ring tot candidaat voor de Prov. Staten den heer J. H. M. Eveiein, te Haarlemmermeer. SPAARNDAM. Gekozen. Tof bestuurslid van den Zuid- en Noord-Spaarndammcrpolder is ge kozen de lieer D. E. L. van den Arend, te Aerdenhout (Bloemen daal). VELSEN. Trein 561, des morgens te 7.57 van Haarlem vertrekkende, stopt voortaan hij lijdig verzoek aan de halte Driehuizen. Benoemdtot lid van den voog dijraad te Alkmaar, P. J. C. van Toornenburgh, notaris aldaar. WORMERVEER. Jubilee. D< heer C. II. Leibbrandt alhier heefi onder talrijke blijken van belang stelling zijn 25-jarige ambtsvervul ling herdacht als boekhouder bij de firma Wessanen en Laan, alhier. Gemeenteraad. Bij den Gemeen teraad van Wormerveer is van de raadsleden N. F. Allan, C. Buscb en D. Groot een voorstel ingekomen tot wijziging van het reglement van orde voor den Raad, strekkende om het samenstellen en voorzien van de notulen voortaan achterwege tt laten en in de plaats daarvan hei gedrukte officiëele raadsverslag aan de leden toe te zenden. Dit voor stel is naar B. en W. verwezen am advies. Op een adres van liet bestuur der Katholieke kerk en school in zake den koop van een stuk water ten behoeve van de uitbreiding dei- Katholieke school werd op advies van B. en Wen nadat een voorstel van den heer Allan om een strook ter breedte van U/2 M. voor rio- leering en aansluiting met de daar achter gelegen sloot in gemeente- eigendom (e houden, was aangeno men, gunstig beschikt. De prijs werd bepaald op fl. Naar aanleiding van een adres der Arbeiderskiesvereeniging om de voorstellen betreffende de reorgan - sotie van het onderwijs aan de scholen A. en B. vóór de behan deling in den Raad vooraf te publiceeren, deelde de voorz. mede, dat de desbetreffende plannen in druk zijn- en exemplaren daarvan tegen geringen prijs verkrijgbaar gesteld zullen worden. EGMOND AAN ZEE. Gouden ju bileum van een menschenredder. Den 17en Mei herdenken twee bekende personen uit Egmond-aan-ZeS hun 50 jarig huwelijksfeest: Jacob Glas en zijne echtgonoote, eerstgenoemde beter bekend onder de badgasten als Janpje Jaepie is stuurman geweest ven do red dingsboot van de Noord-Zuid-Hoüand- sche Reddingmaatschappij, station Egr- inond-aan-Zee. In dien tijd heeft Lij meer dan 200 menschen van eer, wissen dood gered. Toen hij 40 jaar aan de reddings boot was, schonk de reddingmaat schappij hem de zilveren medaille, en van II. M. de Koningin ontving hij de zilveren eer'emedaille van de Oranj e- N assau-orde. De bewoners van Egmond-aan-Zee zouden algemeen gaarne willen zien, dat ook deze edele menschenredder, die zoo menigmaal zijn leven waagde voor anderen, bij zijn feest eens goed bedacht werd. BENNEBROEK. Te water. Gis termorgen zijn langs den Kanaaldijk een paard en wagen te water ge raakt Door de strengen st.uk te snijden was het paard spoedig uit de sloot, doch met den wagen ging dit zoo heel gemakkelijk niet. Ein delijk, door den wagen van achteren met boomen te lichten, gelukte het. De voerman had zich door van den wagen te springen, bijtijds in veiligheid gesteld. HILLEGOM. Benoemd. Mej. E. E. van den Broek te Haarlem, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier. LTSSE De bollenveiling. Gisteren heeft de gewone jaarlijksehe bloem bollenveiling plaats gehad te Lis- serbroek, waarop dit jaar niet min der dan 1038 nummers voorkwa men, bestaande voor het grootste gedeelte in gele en soort-krokussen en narcissen, die daar ter plaatse in de grootste hoeveelheden ge teeld worden terwijl tevens nog flinke partijen tulpen werden ge presenteerd. Zooals gewoonlijk, was deze vei ling wederom door een groot aan tal z.g. scharrelaars en kweekers bezocht, daar dit soort van veilin gen, waarop namelijk niet alleen de beste en gezochtste tulpen en andere bloembollen voorkomen, de beste gelegenheden zijn om een te halen, want op veilingen van uit fluitend beste bloembollensoorten behoort dit in de meeste gevallen i.ot de zeldzaamheden. Zooals op alle veilingen van dit jaar brachten ook hier de goed te veld staande partijen flinke prij ken op. Zoo brachten bijv. de artikelen iele krokus 6 gld. en de gewone •oorten krokussen van 4.50 tot 5 gld. >p, per bed van 2 roeden. Het aitikel Oruatus, dat vooral 11 groote hoeveelheden werd gepre- enteerd, bracht gemiddeld 8 gld. >p per bed van 3 roeden, ter wijl voor Emperor 10 gld. Empres t gld. Victoria 14 gulden en Sir Wal kin 8 gld. besteed werden, even- ens per bed van 3 roeden. Een Pauselijke gift. Z. H. de Paus heeft aan de Katholieke lioogeschool te Parijs een som van 100,000 fr. ten ge schenke gegeven en aan de Bis schoppen een brief gericht, waarin op de noodzakelijkheid, 0111 de hooge- school te laten voortbestaan, nadruk wordt gelegd. er niet ver af zijn. Hij placht name lijk zijn schreden te tellen, wanneer hij op den weg was om door dit hulp middel zijn geheugen zulke kentee- kenen in te prenten, welke hij door gehoor en gevoel kon waarnemen. De straatweg was zeer eenzaam en lag als uitgestorven. Sinds een uur üad Güpm geen menschelijke ziel be speurd zoo min als het ratelen van een rijtuig of het snuiven van een p&Éird. De bezoekers en kooplui der jaar markt uit Upton, die Tavistock voor pleizier of voor zaktn bezocht hadden, waren al reeds lang huiswaarts ge keerd. De oude blinde kon slechts langzaam en omzichtig voortgaan en hij had tot stelregel aangenomen de jaarmarkt-bezoekers grootendeels te la ten vertrekken, alvorens hij zich zeiven op weg begaf. Hoe eenzamer I zijn pad was, des te minder dreigde hem ge vaar door voorbijrijdende wagens om geworpen, door wilde paarden vertrapt of door beschonken voetgangers aan gerand te worden. Zoo stapte de arme bliude nog een poos met zijn trouwen poedel voort, door den helderen nacht, die voor hem echter zoo pikdonker was als zijn geheel met gestadige duisternis omfloerd leven. Plotseling begon zijn hond zacht te brommen, een teeken hetwelk Gulpin dadelijk verstond. Aha! er zijn menschen op den weg, zeide hij, geef acht Karo, en ge draag u naar behooren! De poedel gaf door hernieuwd knor ren antwoord, alsof hij de vermaning verstaan had en hield zich daarna doodstil. Middelerwijl vernam het sterk ge oefend oor van den blinde de voet stappen van twee mensehen, die den zelfden weg gingen en hem binnen weinige minuten zouden inhalen. De stappen van den eenen persoon klon ken hard en zwaar, die van den ande ren lichter en zachter. Een oogenblik later onderscheidde hij ook duidelijk twee mannenstemmen. Ik kan mij daarmee niet inlaten, mijnheer, sprak de eene stem, die een bejaarden heer scheen toe te behooren. Het doet mij innig leed! Ook hebt gij mij de volle waarheid niet gezegd ik weet dat gij dieper in schulden steekt dan gij voorgeeft. Als ik nog De Bisschoppen hadden op het behoud der hoogeschool en het in stellen van nieuwe leerstoelen hun aandacht te vestigen en te zorgen voor.de uitbreiding van liet aan cal studenten. Midderistandf.banken. Omtrent de vergadering van den Noord-Nederlan dschen Middens! and boud meldt men nog: De vergadering besloot definitief te trachten te komen tot oprich ting van een crediet-instelling voor den middenstand. Een commissie van 3 personen werd benoemd, welke de zaak zal voorbereiden vol gens het systeem, zooals door den heer Tiddo Haan is aangegeven. Huysmans' Afkomst. Van Jan Veth heeft de „N. R. Ort." de volgende mededeelingen omtmit Huysmans' afkomst ont vangen Zooeven lees ik in de „N. Rott." van Huysmans'dood. 1 ij was zeer nü van Hollandsche afkomst. Men had een zekeren C 0. Huysman, een geboren Noord-Brabander en mislukt schilder, die tusschen 40 en 50 leeraar in het teekenen was aan de Militaire Academie te Breda. Hij is oud geworden en heeft o.a. in de Gids over kunsttheorie geschreven. Ook kent men goede academische teeken voorbeelden en een serie land schappen in litho van hem. Ik heb hem nog gekend toen hij oud was, bezocht hem als jongen in 78. Deze C. C. nu had een broeder, die ook schilder had willen worden en jong naar Parijs trok. Hij stierf gauw en liet een weduwe met eenige kinderen na. Van dezen was Joris Karei (hij noemde zich omdat hij geen Hollandsch kende Joris Karl) de oudste zoon. Hij kwam jong op een ministerie en steunde zijn moeder braaf. Vruchtenkweekerij in Amerika. Uit de Vereenigde Staten van Noord- Amerika meldt men een nieuwe wijze van behandeling bij den ooftbouw. Die wijze bestaat daarin, dat de boomgaard met graszaad bezaaid wordt. Het op gekomen gras wordt echter niet als hooi binnengehaald, maar men maait het jaarlijks eenige malen en legt het gemaaide om boomen. Daardoor wordt na verloop van tijd een dichte humns- laag gevormd. De boomen tieren welig, de opbrengst is overvloediger en beter dan in open bodem. Door verschillen de vergelijkenne proeven is men tot dit resulsaat gekamen. (V. p.) Gekookte Melk. In de melk komen steeds een groot aantal bacteriën voor. De meeste dezer bacteriën zijn vrij wel onschuldig, zooals bijvoorbeeld de melkzuurbacteriën. Maar daarente gen kan zij ook bacteriën bevatten die-hoogst gevaarlijk zijn, die de ernstigste ziekten kunnen veroor zaken. Daarom heeft men naar middelen uitgezien, om de melk voor mens'helijk gebruik onscha delijk te maken, door haar bac- terievrij te maken. Daartoe wordt de melk in daarvoor uitgedachte toestellen gesteriliseerd. Maar ge- sterilisec: de melk, zooals zij in den handel gebracht wordt in de be kende fles-chen met het etiket: „Ziektekiemvrije melk," is niet al tijd volkomen steriel. Een ander gemakkelijk middel om de bacte riën in de melk te dooden bestaat in het koken. Als de melk 10 tot 15 minuten gekookt heeft, zijn alle bacteriën gedood en is zij voor het gebruik onschadelijk. Maar gekookte melk heeft den kooksmaak, waarvan trouwens ge steriliseerde melk ook niet vrij is. Kooksmaak wijst op zekere verande ringen, die de melk heeft onder gaan. Door het koken wordt het melkeitwit gestold, da kaas stof stremt door middel van het lebferment, dat in het maagsap voorkomt, niet meer, de zouten, die in opgelosten toestand in de melk voorkomen, worken minder oplosbaar, Gekookte melk is n i ider goed verteerbaar dan ongekookte, Uit dit oogpunt beschouwd is rauwe melk voor zui gelingen beter dan gekookte, maar daarentegen heeft 't gebruik dei- eerste andere en ernstiger bezwaren. Men heeft dan ook getracht door inrichting van zoogenaamde gezond- heidsstallen, waar alles met de pijnlijkste zindelijkheid wordt be handeld, waar het vee geneeskundig wordt onderzocht en, voor het in den stal geplaatst woidt, een tijd lang op proef gesteld, en waar het vee voortdurend geneeskundig ge controleerd wordt, getracht, melk te verkrijgen, die zonder gevaar aan zuigelingen rauw kan worden ver strekt. Door het gebruik van deze melk zullen de zuigelingen beter groeien, spoediger meer weerstand krijgen en zal misschien de kinder sterfte afnemen. Wij zijn echter nog niet zoo ver, dat dergelijke melk voor ieders beurs verkrijgbaar is, want de exploitatiekosten van een gezondheidsstal zijn zoo hoog, dat er niet anders dan dure melk kan verkregen worden. Het streven in deze richting verdient echter waardeering. (V-P-) 55 pk. Dro6^, Burgerlijke Stand. HAARLEMMERMEER. Bevallen: M. AarsenTesselaar z. G. Blokker—Noorloos z. B SmitsSchrama d. H. Teeuwen Juffermans z. -J. W. Deddens De Vries z. J. BouterseVan Oude naarden z. J. HartingsveldMark wat d. J. van RooijenVan Du ren d. J. de JongBoeregeest z. M. de Ruiter —Smit z. A. Ver hoeveJonker z. Ondertrouwd: G. van Parijs en M. A. M. Bulk. J Stolk en G Linthout. A. v. d. Spek en N. de Rijk. F. Du wel en B. Landwer Johan. A. Koolbergen en S. van Loij. K. Bruijn en H. van Dam. P. Leendertse en G. v. Gameren. Gehuwd: JST. J. Duijster en J Eikelenboom. Th. Hoogduin en D. M. van Woerkom. J. Café en A. Roubos. G. Nijssen en J. Meir mans. H. Kuipers en A. T. Boog man. A.. Olivier en G. Meijer. Overleden: T. P. Hol, wed. C. Le wis, 88 j. Johanna Elenbaas 2 m. Elisabeth Jung, echtg. van D.Eg- gink, 27 j. Levenl. aang. d. van J. S. Braak en S. M. Zeestraten. PURMEREND. Geboren: Jan, z. v. Hendrik Swidde en Meintje Honing.Neeltje, d. v. Pieter FlorisVos en Maartje Vet. Dirk Gerrit, z. v. Kassen Oud en Maria Bernardina Geerlings. Ondertrouwd: Jurianus Antho- nius Krijgsman en Margaretha Catha- rina Taman. Getrouwd: JohanDiederinkThie en Rinsje de Flart. Pieter Roose- krans en Johanna Hendrika Nord- mann. Hans Johan van Giffen en Cornelia Anna Elisabeth Kater. Overleden: Matthias Beuse, z. v. Matthias Beuse en Maiia Alida de Plot-, oud 8 jr. Adolf Henrich Da vid Teepe, echtgen. van Antje Ligten- berg, oud 65 jr. BEEMSTER. Geboren: Helena, d. v. Simon Ilooijberg en Antje Brouwer.Lam- mina Neeltje, d. v. Cornelis Ploeger en Antje Ipes Burema. Jocoba Pe- tronella Maria, d. v. Klaas Brantj es en van Petronella Jacoba Bransz. Gehuwd: Klaas Bregman 25 jr en Asgje Kreb 21 jr. - Pieter Scher mer 26 jr. en Grietje de Vries 23 jr. Pieter Ott 22 jr. en Maretje Voorn 22 jr. Chris van der Hoek 22 jr. en Antje Ott 20 jr. Overleden; Antje Roselaar 65 jr. echtg. van Jan Maijer. bn. Kali Badjing en 128 bn. Broem- boeng, ex div. schepen; 160 bn. R 1- jo Agoeng, ex Oranje; 513 bn. Als Tledek, ex div. schepen40 bn. Scr- dang Liberia, ex Solo. Suiker. Biet- flauw, met meer aanbod. Cacao. De stemming in de heden gehouden veiling was eer levendig en in doorsnee liepen de prijzen eenige centen boven taxatie. Van 1727 bn. Java werden 1641 bn. verkocht tot 22 a 53!/4 cents. De 38 bn. Moluksche werden verkocht tot 38 a 46% cents en de 116 bn, Surinaamsche vonden koopers tot 47 a 49i/2 cents. Tabak. Uit de hand werden ver kocht 1065 pk. Java, aangekondigd bij inschrijving op 17 dezer, als: 543 pk. 1906,B,SG,M tot circa 70 cents, 522 pk BD tot circa 71 cents, verder onbemonsterd tot geheimen prijs 5021 pk. Java, als: 1264 pk. Maloo, 1049 pk. Banteng, 463 pk. Santreng, 364 pk. Tjangaan, 248 pk. Ladjo,212 pk. BHH,LIS&Co,Kedoe Magelang. 68 pk. SDM,Djoembang. M en 558 pk. dito,S. Katoen vast. H u i d e n. De eerstvolgende inschrij- ving op diverse partijen Oost-Indische 1 runder- en buffel- is vastgesteld op 12 Juni. T i n flauw en stil. De markt sluit met verkoopers van Banka prompt a f 115, per Juni a f 1131/2, per Augs. a f 112 en per geheel 1907 a f 109:: 4, en met koopers f 0.50 lager. D r 0 g e r ij e n. Van de heden bij inschrijving aangeboden 299 kn. ca, 43.050 kg. Padang, 108 kn. ca. 18,320 kg. Singapore, 12 bn. ca. 1060 kg. J Borneo, 89 kn. ca. 6535 kg. Palem- bang Gom-Damar, 4 kn. ca. 470 kg. 1 Gom-Copal werden verkocht 76 kn. ca. 9380 kg. Padang, 12 kn. ca. 1650 kg. Singapore en 12 kn. ca. 1060 kg. Borneo Gom-Damar, alsmede2 kn. ca. 240 kg. Gom-Copal. Ter veemarkt van heden waren aan gevoerd 178 vette kalveren, le qual, 88 a 92 c., 2e qual. 86 c.. 3e qual. 74 c. per kilo, 70 nuchtere kalveren f 7 a 14773 vetie varkens. Hollandsche le qual. 44 a 46 c., idem 2e en 3e qual. 42 a 43 c., Overzeesche en Gel-. I derscbe le qual. 44 a 46 c., idem 2e en 3e qual. 41 a 43 c. per. kilo. Olie. (Bericht van de makelaars Matthes en Porton.): Raapolie per 6 w. f 373/4vliegend f 363/4 per heet. Lijnolie per 6,w. f 28%; vliegend f 27j/4 per heet. SCHIEDAM, 15 Mei. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn f 103/4 per Ned. vat, zon der fust en zonder de belasting. Moutwijn vast. Spoeling per ketel f 0,50. WOERDEN, 15 Mei. Kaas. De aanvoer ter markt op heden bedroeg 286 partijen. Prijs van Goudsche le soort f 26.50 a 28.50, 2e soort f24. a 26.zwaardere f 27.50 a Edammer le soort f 27.50- a f 00. per 50 kilo. Handel vrij vlug. Op de heden gehouden vee-envar- kensmarkt besteedde men voor scha pen f 24 a 29.lammeren f 10 a 15, biggen f 7 a 12.per stuk. Aangevoerd plm. 960 lammeren. 15 Mei. Medegedeeld door JET. C. Tombebgh en Co. Heden 83% 7% 221/4 37 93% 211/4 24% 59% 14 146 21 371/2 23% 351/2- 21% South. Pac Sh. Common Marine Pref. Common Steel Sh. Topeka Sh. 2e pref. Mexican. Common Kansas Sh. Pref. Common Wabash Union Sh Southern Bails I 21% vorige koers S4%6 I 7'Is 221/2 371/4 94 j 24% 59% 14 1463/4 A'DAM. 15 Mei. Koffie. Afgedaan: 721 bn. Java, als: 128 bn. Goenoeng Majang, 365 langer geduld gebruik, loop ik gevaar alles te verliezen. Maar, bedenk toch, mijnheer, wat de gevolgen daarvan zijn zullen! riep de andere onbekende heftig, met een schelle stem uit. Gevolgen? Voor wien? Voor mij Ja, voor u, maar dat gaat mij niet aan. Hebt gij mij dan niet van het begin af in deze vervloekte zaken ge wikkeld, mijnheer? De andere kreeg een geweldige hoest bui en vermocht niet te antwoorden. Op dit oogenblik hadden zij den blinde ingehaald en zouden hem, in hun gesprek verdiept, onopgemerkt voorbijgegaan, zijn had Gilpin niet zelf hun aandacht op zich getrokken. Om Gods wil, mijne heeren, schenk eene aalmoes aan den ouden, blinden vioolspeler, smeekte hij kla gend, op den gewonen, eigenaardigen bcdelaarstoon. Oho! wien hebben wij daar? riep de rauwe stem, naar het scheen onaangenaam verrast Ik heet William Gilpin, den sedert twee en vijftig jaar blinden Welnu! bedel dan op de jaar markt Ik bom er juist van daan, doch heb niet bijzonder veel opgehaald, omdat de oogst zoo slecht is geweest en het geld bij de boeren zoo schraal is. Om Godswil, mijne heeren, erbarmt u Ik betaal jaarlijks mijne bijdrage aan de armenkas en geef uit beginsel nooit iets aan bedelaars. Ach! mijnbeer, wijk toch eenmaal te mijnen gunste van uw beginsel af! De lieve God zal hit u lionderddui- zendmaal loonen Denkt gij dat, oudje? mompelde de man met de rauwe stem, zacht en met een zonderling lachen, terwij 1 hij een geldstuk in dtn deemoedig uit- gestrekten hoed van den blinden bede laar liet vallen. Welnu! daar hebt ge een shilling 1 Ik hoop hem spoedig hon derdduizend voudig weer terug te krij gen God loone het u, riep de blinde verheugd uit. Owellicht is de andere heer ook zoo menschlievend Ik heb u op de markt te Ta vistock reeds wat gegeven, zeide de tweede onbekende, wiens hoestbui in- Car Foundry Sh. 87% Common Erie 24% Missouri35J%6 Rock Island2113/15 Ontario Sh861/2 Denver Sh29 j £9 Kon. Petroleum ISS0 900 Common Peru 12% 12% Pref. Peru44 I 44'/2 I Dominica55 j 5®% I Kimberley98-100 103 Great Cobar 207 205 Rusland Hope 70% -70 Consols I 71% 711/4 Amer. markt stil. Russen prijshoudend. Petroleum markt willig. Tabaksmarkt verdeeld. Minwaarden vast. tusschen bedaard was. Daarmee moet gij u vergenoegen tot het weder jaar markt is. Neem het mij niet kwalijk, mijn heer, riep Gilpin. Ik wist niet dat ik reeds iets van u gekregen had, daar ik arme blinde man mijn weldoeners niet kennen kan 1 Zoo 1 ik geloof dat de heeren al weg zijn! Vooruit, Karo! Inderdaad had de eene onbekende den anderen toegefluisterd. Laat ons gaan mijnheerWij moeten ons haas ten als wij voor tienen in Upton wil len zijn! Daarop hadden beiden zich snel verwijderd en weldra stierven hunne schreden en hunne stemmen weg in den wind, die spookachtig door de bladereu van de boomen en de struiken ruischte, die op de rotswan den, aan beide zijden van de kloof." wild dooreen groeiden. Ook de oude vioolspeler en zijn hond gingen langzaam verder. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3