Zaterdag 18 Mei 1907. No. 6588 32ste jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. binnenland. Pinksteren. „Te Huis" voor R.K. Vrouwen. BUITENLAND. Editie 2 uur. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers 1.20 1.66 0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, latere. Tel. No. 1426. - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENT!EN: Van 16 regels0.60, (contant) f 0.50 Elke regel meer ,0.10 Groote letters worden berekend naar paatsrsimte DIENSTAANBIEDINGEN 25 GENT PER ADVERTENTIE A CONTANT Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co.. JOHN F. JONES, c., Paris, olbis Faubourg Montmartre. „Maar ge zult kracht ontvangen als de Heilige Geest over u neder daalt, en ge zult Mij tot getuigen zijn te Jerusalem en in geheel Ju- dea en Samaria en tot het uiteinde der tarde. Dus sprak de Heiland kort vóór Hij ten hemel voer tot Zijne dis cipelen, hun andermaal de belofte vernieuwend, dat Hij hun den Trooster zenden zou. De vervulling dezer goddelijke belofte, de nederdaling des H. Gees- tes, herdenken wij op Pinksterdag, een der drie lioofdfeesteu, dat vol gens den H. Leo door de Apostelen zei ven ingesteld is. Tevens vieren wij de vestiging van Jesus' Kerk op aarde, want ge lijk wij weten, zoodra de Apostelen den ti. Geest ontvangen hadden, begonnen zij den eigen dag het Woord Gods te prediken en dui zenden erkenden in Christus Jesus, den Gekruiste, hun Verlosser en Heer. Op dezen dag begon de Katho lieke leer haar zege vierenden tocht over de wereld; de enkele duizen den van den Pinksterdag groeiden Weldra tot millioenen en millioenen geloovigen, over alle landen en we reldstreken verspreid. Ook wij behooren tot de bevoor rechten, die in den schoot der Moederkerk de velerlei genaden der verlossing deelachtig geworden zijnook ons zullen de zeven- gaven Yan den H. Geest toe bedeeld wordenwijsheid en ver stand, raad, sterkte, wetenschap, godsvrucht en vreeze des Heeren, mits wij ons die gaven waardig maken en de werking des H. Gees- les geen beletsel stellen in onze ziel. Daarom roept de II. Kerk op dezen dag vooral den H. Geest aan, Hem smeekend, dat Hij zich ge- waardige de geloovigen tmet zijne genade te vervallen; daarom her haalt zij in hare getijden zoo me nigmaal den verhe ven lofzang V eni Creator"daarom smeekt zij op Pinksteren en gedurende het octaaf na het Epistel der H. Mis: „Kom, Heiige Geest, en doe een vonk van 't godlijk licht, Dat glanzend U omzweeft in onze harten stralen, Kom, Troost der armen, dat Uw schittrend aangezicht In onze ziel genade en klaarheid neer doe dalen. Kom, hoogste Raadsman, hulp en toeverlaat voor 't hart, Die, als Gij daarin heerscht er vreugd en vree doet wonen, En laafnis schenkt in druk, ver ademing bij smart, Korn, wil op ons geschrei U ook mee warig toonen, Ons helpen in de hitte van den dag; uw gloed Aan onze zielen, U getrouw, thans mild bedeelen, Want buiten U bestaat er voor den menscli noch goed, Noch deugd noch onschuld, enz. Het past ons op dezen vreugde- vollen dag niet alleen met onze Moe der de H Kerk mede te juichen en te danken voor de zending des H. Geestes onze dankbaarheid moet zich vooral uiten en toonen door onze daden Kloek en onbeschroomd als de Apostelen moeten wij, gesterkt door den H. Geest, tegen de vijanden onzer ziel den strijd aanbinden; onze handel en wandel moet getuigen, dat Wij de waardige leerlingen zijn van Hem, Die door Zijn kruis de we reld verwon, door de wonderkracht des H. Geestes vau Zijne vrees achtige leerlingen onversaagde be lijders, roemruchtige bloedgetuigen maakte. Hunne kracht zal de onze zijn, indien wij willen, want even goed als dezen zijn we discipelen en vol gelingen van Hem, die den Trooster beloofde te zenden, en door de eeuwen heen de wonderbare wer king des PI. Geestes in de haiten der geloovigen doet voortduren. Moge de volheid der gaven des PI. Geestes heden ons aller deel wezen Zalig Pinksterfeest! L. Omstreeks November van het vorig jaar schrijvend over de St. Martha-Vereeniging hebben wij den wensch uitgesproken, dat zij zich mocht blijven verheugen in den alle belangstellenden steum van Ka tholieken. Het streven was immers zoover te komen, dat aan iedere alleenstaande Katholieke vrouw van onbesproken gedrag een veilig on derkomen, bescherming en steun verschaft zouden kunnen worden. Wij vermoedden toen allerminst dat reeds bij het begin van den zomer clie plannen grootendeels in daden zouden omgezet zijn. Iedereen kent tegenwoordig de St. Martha-Vereeniging, ei haar kortstondige levensgeschiedenis is ook voor niemand een geheim. Zij werd opgericht met het doel om dienstboden, wier ouders elders wonen, op haar vrije avonden een veilig en genoeglijk onderkomen te verschaffen, m. a. w. haar te bewa ren voor de besmetting der straat. Het aantal meisjes, die van deze gelegenheid gebruik maakten, groei de gestadig aan, zoodat na ver loop van een jaar het gebrek aan plaats werkelijk belemmerend begon te worden. Hierbij kwam nog, dat herhaal delijk gevraagd werd om nachtver blijf. De vereeniging schafte zich twee bedden aan, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Dat alles moest echter geschieden in het kleine bestek van twee kamers. Bovendien bleek het hoogst ge- wenscht, om ook voor vrouwelijke winkelbedienden gelegenheid tot ontspanning en een veilig onder komen te hebben op haar vrije dagen. Door dat alles werd de Vereeni ging als het ware gedwongen naar grooter behuizing om te zien. Zij heeft dan ook met dat doel een benedenhuis gehuurd aan het Donkere Spaarne 22 met achter gelegen grooten tuin. Daar heeft zij nu gelegenheid om voort te zetten, wat tot nu toe gedaan werd. 's Zondags en 's Woensdags worden de dienstboden ontvangen, die lid der vereeniging zijn. Maar dan is er nog ruimte in overvloed, om een veilig en genoeglijk „Te Huis" in te richten voor vrouwelijke win kelbedienden en kinderjuffrouwen, en bovendien gelegenheid om be hoorlijk nachtverblijf te verschaffen aan alleenstaande dames en meisjes, die zonder betrekking zijn en oogen- blikkelijk niet weten waarheen. Voor R. K. winkeldames en kin derjuffrouwen zal de gelegenheid gegeven worden te beginnen op Zondag 2 Juni. Des Zondags en Dinsdags van 610 uur 's avonds zullen zij daar ontvangen worden. Aanstaanden Dinsdag 21 Mei des avonds van 8-10 uur zal er ge legenheid zijn om zich als lid op te geven bij het bestuur, dat dan zitting zal houden Donkere Spaarne 22zwart, en gaarne bereid is alle verdere inlichtingen te verschaffen. Door de goede zorgen der St. Martha-Vereeniging behoeft dus te Haarlem geen enkele fatsoenlijke vrouw of meisje zich meer te wagen in een gevaarlijke omgeving. Wie van haar nu nog in ouze stad den slechten weg opgaat, heeft dat aan zich zelve te wijten, want voor iedere fatsoenlijke dame of meisje biedt het R.K. „Te Huis" aanhef Donkere Spaarne 22 een veilig onderkomen. Wij mogen dan ook den dames werkende leden waarlijk wel geluk wenschen met het groote succes, dat zij reeds mochten behalen. Zij zullen op haar beurt die heerlijke uitkomst wel dankbaar toeschrijven aan de milde gevers, die hen steun den bij de uitvoering van hun plannen. Maar iedereen begrijpt toch ook, dat zulke uitbreiding nooit noodzakelijk zou geweest zijn, als die dames werkende leden niet voortdurend de meisjes, die van buiten kwamen, tot zich hadden getrokken, en zich met haar hadden bezig gehouden. Onvermoeid heb ben zij haar moeilijke en somtijds ondankbare taak verricht, doch in elk geval hebben zij nu de vol doening, dat zij gedurende het kort stondig bestaan der vereeniging ongeveer een 70 meisjes van de straat gehouden hebben, en dat er verschillende ten minste weder zijn vertrokken, zooals zij gekomen wa ren, d. vr. z. zedelijü althans niet bedorven. Moeilijkheden doen zich voor en zullen zich altijd blijven voordoen. Zoo zijn er bijvoorbeeld wel eens klachten gehoord van dames, dis meenden, dat haar dienstboden in de St. Martha-vereeniging over hare betrekkingen babbelden en door elkaar tegen haar overheid werden opgezet. Zeker is, dat zulks binnen de muren der vereeniging niet gebeurt, want altijd is daar minstens ééne der dames werkende leden aanwezig. Als het dus gebeurd mocht zijn, is dat op straat geschied. Maar de meisjes, die niet naar St. Martha gaan, loopen op haar vrije dagen toch ook langs de straat, en, laten wij nu eens veronderstellen, in ge zelschap waarmede zij gezien mogen worden. Dan wordt er toch ook gepraat; en wat is dan waarschijn lijk het onderwerp van het gesprek Antwoord hierop zal wel overbodig zijn. Als er zich echter geen grooter moeilijkheden opdoen dan deze, gelooven wij, dat de jonge veree niging met vertrouwen de toekomst kan ingaan. De dames werkende leden blijken voor haar taak be rekeiid te zijn. Wij wenschen haar dan ook vau harte toe, dat zij met het „Te Huis" voor winkeldames en kinderjuffrouwen evenveel suc ces mogen hebben als met dat voor dienstboden. In Haarlem kan voort aan elke Katholieke vrouw een veilig onderkomen vinden. Daar voor aan allen, die op eenigerlei wijze tot dit groote goede werk bijdroegen en bijdragen onze eer biedige hulde! ITALIË. Op den Aventijn te Rome in het San Anselmo klooster wordt sinds ruim een week het kapittel der Beuedictijnen gehouden onder voor zitterschap van don deHeinptinne, oud-officier in België. Hierbij verdient bijzonder ver melding, dat niet de Benedictijnen alleen uit Oostenrijk, Hongarije, van Monte Casino enz. hunne afge vaardigden zonden, maar al de congregaties, die e genlijk uit de Benedictijnen voortkomen: Cister- siensers, Trappisten enz. Sinds eeuwen is zulk eene bij eenkomst niet meer gehouden. Na langdurige vergaderingen heeft men besloten weder ééne groote geestelijke familie te vormen, die echter aan de verschillende Congregaties vrijheid laat tot zelf bestuur. Men weet, dat wijlen Paus Leo XIII naar die hereeniging streefde en ook Pius X verlangend daarnaar uitzag. Bij het pauselijk Staats-secreta- riuat is een bericht van het Rus sische gouvernement ontvangen meldende, dat de Tsaar de orde van Sint.-Alexander Newskv de hoogste in Rusland aan War- schau's aartsbisschop, Mgr. Chos- eiak-Copiel, geschonken heeft als belooning voor dezes goede diensten bij de verzoening tusschen de Rus sische regeering met de Katholieke Polen. Tevens zond de Tsaar als persoon lijk geschenk een kostbaren ring kleiue geschenken doen de vriendschap voortduren I aan Mgr. Erdmann, aartsbisschop van Mohilew en verhief den heer Sazo- novv, Russisch gezant bij den Paus tot Keizerlijk kamerheer. Waarom zooveel voorkomendheid? Uit louter vriendschap? Te Wilna, voormalige hoofdstad van Litthauwen, is Mgr. de Ropp bisschop. Zeer gezien in zijn diocees koos men hem tot Doeina-lid, maar de prelaat moest gedwongen ontslag nemen. Doch Mgr. de Ropp's in vloed groeide daardoor nog meer aan. Door den H. Stoel zou Rusland den prelaat nu klein willen maken. Dat zou de ware reden van al deze poezigheid zijn. Wij gelooven, dat Pius X aller minst de man is, die lieftacht tegen de grooten en zich door dergelijke voorkomendheden laat misleiden. FRANKRIJK. De wijnbouwers roeren zich, maar met meer ais eenigen tijd geleden, 't Is den 16en te Béziers tot esn uit barsting gekomen. Oorzaak en aan leiding was, dai verleden Zondag bij de betooging de vlag niet uit stak op het stadhuis. Door de markt vrouwen werd de herrie begonnen spoedig sloot een dichte menigte zich bij haar aan, die, na de straten der stad doorloopen te hebben op de Avenue Pézenas een groote meeting hield. Daarop toog me naar 't Stadhuis, waar een c >mmissie uit de menigte door den burgemeester ontvangen werd. Vervolgens wilde het volk het Stadhuis binnendringen en werd door de politie geahargeerd. De betoogers trokken hunne messen en wierpén al de ruiten in op het poütie-bureau. i e burgemeester be loofde alles en nog wat, zelfs reis geld voor hen, die morgen naar Perpignan wild n gaan, om er op nieuw te betoogen. De onder-prefect was minder toe schietelijk en zei, dat hij alle manifestaties op den publieken weg verbieden zou. De gemeenteraad heeft in zijn geheel ontslag genomeu. Gewapend met ijzeren koevoeten verbrijzelde de menigte de deuren van het Stadhuis; al wat brandbaar was in twee politie-bureau's werd °p het plein voor het Stadhuis aan de vlammen prijs gegeven. Het vuur sloeg cp tot aan de eerste verdieping. Door de politie werd het eerste revolverschot gelost. Gendarmen en infanterie herstelden de rust. Er zijn een tiental gekwetsten, waaronder een koetsier, die een kogel in den arm kreeg en een bejaarde politieagent, die halfdood geranseld werd. Uit andere plaatsen weder slechte berichten. Te JLoupian had de ont vanger waarschuwingen aan de belastingplichtigen gezonden. De heele burgerij trok in optocht naar zijn kantoor, om hem die waarschuwingen terug te brengen, en besloot geen belasting te betalen, zoo lang er geen uitredding komt. Te Vias zeide de burgemeester in een vergadering uit naam van den gemeenteraad: „Indien wij op 10 Juni, 's middags om 12 uur geen voldoening hebben ontvangen, zul len de deuren van het Stadhuis voor den ontvanger gesloten wor den en zal de raad zijn ontslag nemen." Dus juist als te Béziers geschied is. Te Paulban hebben 600 wijnboe ren een motie aangenomen, verkla rende dat zij zich van heeler harte bij hun kameraden aansluiten en deel zullen nemen aan de belas tingstaking. Te Montpellier wordt ook een beweging tegen belastingbetaling op touw gezet. De uitdeeling van belastingbiljetten loktdaar reeds allerwegen protest uit. Den 26sten dezer zal een groote be'ooging ge houden worden. Een correspondent van de Matin vertelt, dat in de noodlijdende dis tricten wijn verkocht wordt tegeu 8, 5 en zelfs 2 fres. de 100 liters. Dezen zomer kostte het water te Viols-le-Fort, Saint-Gélys-du -fesc, Lunel 15 centimes de kruik duur der dan wijnMen behoeft dus niet bang te zijn dat de goedkoope wijn versneden is met water. RUSLAND. De heeren der Doema doen weder van zich spreken. Niet doordat zij nuttig, vruchtbaar werk verrichten. Hunne reclame is lawaai en schan daal. Ziehier wat er aanleiding toegaf. De afgevaardigde Kassanof, sprak over de scholen zijner geloofsgeuooten, de Mo- hamedanen en gebruikte den zin toen de autocratie hier nog alles te zeggen had Dadelijk werd hij in de rede ge vallen door leden der rechterzij, die hem toeriepen De autocratie leeft nog, zij is niet afgeschaft! Er ontstond daarop een onbeschrijflijk lawaai. Kassanof riep uit: „Er is in Rusland toch een grond wet afgekondigd Kelepofski, Sotsonowitsj en Poerisj- kewitsj, leden der rechterzijde, gingen voort met voortdurend leven te maken. De voorzitter belde en sprak op scherpe wijze zijne afkeuring uit over het ge drag der drie genoemde afgevaardig den. Toen het leven maken opnieuw begon, stelde de voorzitter voor om Kelepofski, Sotsonowitsj en Poerisj- kewitsj van de bijeenkomst uit te slui ten, De Doema nam onder bijvalsbe tuigingen het voorstel aan. De be doelde drie afgevaardigden weigerden echter de zaal te verlaten, waarop de voorzitter de bijeenkomst voor 10 mi nuten schorste en dien afgevaardigden kennis gaf, dat hij geweld zou laten gebruiken om hen tot het verlaten van de zaal te dwingen. De meergenoemde drie afgevaardigden vroegen daarop het woord, doch bezigden zulke uit drukkingen, dat er aanleiding in ge vonden werd, het voorstel in stem ming te brengen, hen voor den du-,r van 15 bijeenkomsten van de verga deringen der Doema uit te sluiten. De Doema nam ook dit voorstel onder levendige bijvalsbetuigingen bij meer derheid van stemmen aan. Kelepofski en Sotsonowitsj verlieten daarop de vergaderzaal, doch Poerisjkewitsj bleef. De voorzitter verklaarde toen, dat hij op die plaats geen geweld wilde ge bruiken en hief de bijeenkomst op. Hij zou de met het toezicht belaste ambtenaren het bevel geven, Poerisj kewitsj gedurende 15 bijeenkomsten van de Doema niet binnen te laten. Korte Berichten. De Christelijke socialen, gisteren te Weenen saamgekomen, hebben be sloten bij de herstemmingen front te maken tegen de socialisten, zoo de andere partijen, die ze steunen willen, ook hunne candidaten steunen. Het heet, dat de Sultan van Marok- ka verbluft staat over al het slechte nieuws. Als dat geen Noord-Afrikaan- sche Kamper-ui is, al of niet uit Hol land ingevoerd. De Turken zijn weder eens slaags geweest met Grieken en Bulgaren. Maar zeven dooden. Daar zullen er nog meer volgen, want de Turken zet ten den vijand achterna en misschien ook vertelden ze zich. Uit ons Parlement, De sucade heeft de Kamer gis- steren een vroolijk moment bezorgd, toen het amendement-de Visser- Van Vuuren in stemming gekomen was en na afloop daarvan bleek, dat rechts als één man voor, links als één man tegen gestemd had. Een luidruchtig gelach steeg op en de liberale Kamer overzichtschrij vers blijven niet in gebreke goed koope aardigheden aan den man te brengen over Christelijke en paganistische sucade, gember enz. Of die stemming daartoe recht geeft Of de van zoo'n vreemdsoor tig etiket voorziene sucade er niet een allerdolst anti-these-achtig figuur mee maakt? Laten we even zeggen, waarop in hoofdzaak bet amendement der heeren Van Vuuren en de Visser neerkwam. J )e binnenlandsche nijverheid lijdt al sinds jaren schade, de bui- tenlandsche daarentegen wordt be voordeeld door de lage invoerrech ten op sucade, gember en aanver wante artikelen. W-at toch is het geval? De binnenlandsche producent moet den suikeraccijns betalen voor de bij het confijten gebruikte suiker. Ten einde nu binnenland en bui tenland gelij celijk in lasten en rech ten te doen deelen moest het in voerrecht worden verhoogd en de Regeering maakte hiertoe gebruik van de bevoegdheid, die de suiker- wet haar gaf om het invoerrecht van „biscuits en andere suikerhou dende goederen" te regelen bij K. B. Zij deed dat ten aanzien van sucade enz. bij K. B. van 2 Juli 1906, afgekondigd 12 Juli 1906. Daarbij werd bepaald, dat het nieuwe (verhoogde) invoerrecht voor het eerst geheven zou warden op 1 Augustus 1906. Op klachten evenwel van impor teurs, die er op wezen, dat er reeds contracten waren afgesloten voer levering op langen termijn, waarbij gerekend was op het oude invoer recht, verscheen den 25en Juli een olficieuse mededeeling in de bladen, volgens welke de heffing van het nieuwe recht zou worden uitgesteld. Toen bleek echter, dat daardoor weer anderen zouden worden be nadeeld, en op 31 Juli werd daarom weer bekend gemaakt dat 1 Aug. toch als datum van invoeringbleef behouden. Billijk kwam het der Regeering voor, om aan hen die vóór 1 Augus tus 1906 te goeder trouw hadden gekocht op den grondslag van het oude recht, de geleden schade te vergoeden, dus m.a.w. te hunnen behoeve af te wijken van het nu geldende verhoogde recht. Dat kon echter alleen bij de wet geschieden en daarvoor diende nu dit sucade- wetje. Van Vuuren en de Visser vonden den termijn, tot 1 Augustus 1906 onredelijke bevoordeeling der im porteurs. Den 12 Juli van hetzelfde jaar had die gesloten moeten wor den, want op dien datum, dat wisten allen, zou de maatregel van kracht worden. Bij monde van den heer de Mees ter drukte de Regeering als bare meening uit, dat de importeurs op 12 Juli nog in het onzekere waren, verwachten konden, dat er misschien gehoor gegeven zou worden aan hunne bezwaren en klachten. Zeer sterk stond de heer Van Vuuren in zijn betoog dat, zoo er al benadeeling was, deze naar han delsgebruik al sinds lang verhaald was door importeur op verkooper, door verkooper op verbruiker. Waarom dan het douceurtje? En waarlijk, eenieder zal dat te veel zoetigheid noemen en onbil lyke vergoeding. Wanneer het op het halen der duiten aankomt, zijn Staat en Gembente al even onverbiddelijk. En nu opeens te veel zoetsap pigheid en toeschietelijkheid, na- tuuilijk niet om wille der antithese. NIEUWE AARLEMSCHE COURANT I^INTlEÜftl AQITE «oiTflTE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1