STADSNIEUWS. H. M. de Koningin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder beeft de Wagner-voorstelling in den Am- sterdamschen stadsschouwburg tot het einde toe bijgewoond. H. M. vertrok na afloop te ongeveer half- twaalf, weer naar Soestdijk, per auto. Oe twee automobielen er was een reservewagen bij die aan den Oostelijken uitgang van den Schouw burg stonden, trokken dadelijk veel nieuwsgierigen, want de politie had ook een gedeelte van den weg af gezet. De belangstellenden groetten Koningin Emma eerbiedig, toen Zij zich, vergezeld van twee leden van Haar gevolg, in de auto begaf. Door de stad werd gereden langs de Weteringschans en Weesperzijde, om langs den kortsten weg Soest dijk te bereiken. Protestmeeting. Den 15en Juni a.s. zal in Den Haag de reeds veel besproken Vredes-confe- rentie geopend worden. De Internationale Anti-Militaristi sche Vereeniging in Nederland belegt als protest daartegen eene groote open bare Protestmeeting. Zij toch is van meening, dat deze conferentie geens zins tot de bevordering van den vre de zal bijdragen en dat deze slechts door den wil van de arbeiders tot stand zal kunnen komen. Deze meeting zal gehouden worden op Zondag 16 Juni a.s., 's middags 1 uur, op een stuk land aan de Hoef- kade bij de Vaillantlaanin Den Haag. Op deze meeting zullen zoowel bui ten- als binnenlandsche sprekers het woord voeren, terwijl muziek en zang- vereenigingen voor afwisseling zullen zorgdragen. Katli.-Wetensch.-Vereenigïng. LI. Zondag werd te's Hertogen bosch de gewone jaarvergadering gehouden van de Vereeniging tot het bevorderen van de beoefening der wetenschap onder de Katho lieken in Nederland. Ruim 90 leden uit verschillende deelen des lands waren bijeengekomen. De Voorzitter, prof. Spronck te Utrecht, opende de vergadering, erop wijzende, hoe de Vereeniging niet alleen in ledental steeds aan groeit, maar tevens de vruchten van haar bestaan en werkzaam heden alom zich uiten in een steeds krachtiger ontwikkeling van het wetenschappelijk leven onder de Katholieken in Nederland. Uit het verslag van den Secretaris bleek, dat de Vereeniging thans telt 240 leden. In de middagvergadering, hield Mr. D. Kooien, eene uitgewerkte rede over de „Scheiding van Kerk en Staat in Frankrijk. De Rechtsgeleerde afdeeling had den vorigen dag hare jaarvergade ring gehouden en daarip zich voor namelijk bezig gehouden met de bespreking der wettelijke bepalin gen met betrekking tot de ver houding van het kerkelijk tot het z.g. burgerlijk huwelijk. Bijna unaniem bleek de vergadering van oordeel, dat schrapping van art. 449 S. W. B. zonder meer nietge- wenscht was, doch dat op zóódanige wijziging en aanvulling van het artikel moest worden aangedrongen, dat afwijking daarvan met betrek king tot meerderjarige personen, om gewichtige redenen, ter be oordeeling der rechters den be dienaren van den godsdienst moest vrij taan en dat in ieder geval de wet zoo moest worden gewijzigd, dat zij den Katholieken priester be hoedt voor conflict tussclien het wettelijk voorschrift en zijn gewe tensplicht voor de regelen van het kerkelijk recht. Voorts hield Dr. Keesom een voor dracht over lage temperaturen en de heer Schmützer over aardbe vingen en seismologie. De letterkundige afdeeling hield zich bezig met de vaststelling van een werkplan. Besloten werd, niet alleen wetenschappelijke voordrach ten te doen houden, maar ook onderwerpen van actueel belang aan de studie van eenige leden gezamen lijk aan te bevelen. In de vergadering der Genees kundige afdeeling besprak de voor zitter Dr. v. Spanje, naar aanleiding van hetgeen op sociaal gebied ge schiedt, de wenschelijkheid van meer coöperatie onder de genees kundigen ter bevordering hunnér wetenschap. Dr. Struijcken hield daarna eene interessante demon stratie, hoe trillingen van een stem vork en spraakklanken voor het oog zichtbaar kunnen worden ge maakt, terwijl Dr. "Woltering de be strijding der kwakzalverij besprak met aanwijzing der z. i. in verband daarmede noodige wettelijke regelen betreffende den verkoop van ge neesmiddelen. (Wegens plaatsgebrek hebben we 't ons toegezonden verslag uan merkelijk moeten inkorten.) De Kinderwetten. Staatscourant no. 115 bevat het Koninklijk Besluit tot nadere aan vulling en wijziging van den alge- meenen maatregel van bestuur be treffende de z.g. Kinderwetten. Een onbruikbaar wapen. De linksche pers heeft't ter voorbe reiding van de Staten-verkiezingen nogal eens over de antithese. Het Centrum maakt in verband daar mee deze opmerking: Het ontbreekt in deze dagen niet aan gevleugelde woorden in de libe rale pers. Zoo schreef V. D. de vorige week in de Arnhemsclie en in de Middel- burgsche Courant: „De kerkelijke coalitie moet uit elkaar worden ge haald door haar te overwinnen!" En nu weer lezen wij in Land en Volk deze kernachtige uitspraak: „De antithese in de Staatkunde kan slechts op één wijze worden overwonnendoor haar gebleken onbruikbaarheid Wanneer men nu echter weet, dat 't juist de liberalen zijn, die zich van de antithese bedienen om de Rechterzijde te overwinnen, dan vraagt men zich onwillekeurig af, hoe men iets kan blijven gebruiken wat onbruikbaar gebleken is? Immers, men komt er van de overzijde rond voor uit, dat men ook bij deze verkiezingen weder als anti-clericalen optrekt. Men wil dus strijden met onbruik baar gebleken wapens! Ja, 't is een heele toer om zijne houding goed te praten, schrijft de Standaard" men rekent er blijkbaar op, dat de kiezers niet zoo erg nauw toeluisteren; en dat is inderdaad in vele gevallen ook zoo; vandaar dat het telkens weer noodig blijft om deze verkiezingsredereening in hun onbeholpenheid ten toon te stel len. Examen opleiding Commies der Posterijen en Telegrafie. In Juli a.s. zal een vergelijkend onderzoek gehouden worden voor ambtenaren der posterijen en tele- graphie die wenschen te worden opgeleid voor commies oer poste rijen en telegrafie. Hiervoor worden 40 plaatsen opengesteld, waarvan ten hoogste 8 voor vrouwelijke candidaten. Aanmeldingen vóór 1 Juni a.s. aan den directeur-generaal. Het programma voor het examen is medegedeeld in de „St.-Ct." no. 114. Zegelrecht. Er zijn Kamerleden, die een verhoogd zegelrecht wenschen voor oprichter-aandeelen. In verband met sommige van de gemaakte opmerkingen gaven eenige leden in overweging de be lasting als volgt te regelen: a. voor aandeelen in premieiee- ningen met twee gulden van iedere honderd gulden; b. voor aandeelen in binnenland sche naamlooze vennootschappen, in coöperatieve en andere vereeni- gingen en in commanditaire ven nootschappen op aandeelen, met twee ten honderd over de daarop gedane stortingen c. voor aandeelen in buitenland- sche maatschappijen, met 2V2 ten honderd over de daarop gedane stortingen d. voor schuldbrieven van hier te lande gevestigde maatschappijen, met twintig cent van iedere hon derd gulden; e. voor alle andere stukken, met veertig cent van iedere honderd gulden. Verkiezing Provinciale Staten. Naar het „Hbld." verneemt'is bij het bestuur van de vrijzinnige kies- vereeniging /ooruitgang" in het kiesdistrict Amsterdam II bericht ingekomen van den Heer H. van de Velde Hzn., dat hij ter wille van de eenheid onder de vrijzinnigen in district II zijne candidatuur voor de Provinciale Staten voor dat district intrekt. Verder verneemt het „Hbld." dat de heer Mr. C. Frikkers teneinde versnippering van krachten te voor komen zich voor een candidatuur in district V. Amsterdam niet be schikbaar zal stellen. R. K. Nieuwsbladen-trust. Op den 29en April zijn verschei den eerw. geestelijken uit de deke naten Hoorn, Purmerend, Schagen en Wervershoef bij elkaar gekomen en zij hebben samen een vereeniging gesticht, die zij stellen onder de bescherming van den H. Cyriacus, patroon van Hoorn, waar de ver eeniging tot stand kwam en wettelijk gevestigd is. Doel van de St. Cyriacus-vereeni- ging isbevordering van de R. K. Pers in den geest van het jongste Vastenmandement van Z. D. H. mgr. Callier. In de eerste plaats heeft ze daartoe gezorgd, dat het sinds twee jaren te Hoorn verschij nende R. K. orgaan „Onze Courant", die tweemaal per week in 3000 exemplaren verschijnt, haar eigen dom werd. Voorts heeft ze bij dit blad twee collega's gevoegd en zoo komen nu naast de oudste „Onze Courant" in de dekenaten Hoorn '"rvershoef zoo goed bekend nog twee andere, wel gelijkend, maar toeh eigen, n.l. „Onze Cou rant" voor Purmerend en omstreken en „Onze Courant" voor Schagen en Ommelanden, zoodat het getal wel spoedig verdubbeld zal wezen en zijn er zeker een 25000 Roomsche West-Friezen, die zeggen kunnen wij lezen onze eigen krant. Leden der vereeniging zijn alle ot nagenoeg alle priesters van de vier genoemde dekenaten. Het ga haar voor den wind Met dezen wensch besluit „De Tijd" bovenstaand bericht, dat wij behou dens het kopje aan haar ontleenen. Bevordering der volksgezondheid. Een eigenaardig staaltje van op vatting van bevordering der volks gezondheid levert 'tgemeentebestuur van Dordrecht. Tot dusver werden de afvalproducten van het gemeen- lijke slachthuis geborgen op het terrein der mestvaalt aan den 's-Gra- vendeelschendijk, maar zij veroor zaakten daar een zoo ondraaglijken stank, dat van verschillende kanten klachten werden geuit. Besloten werd daaraan tegemoet te komen door het euvel over te brengen naar het naburige Dubbeldam. De gemeente Dordt bezit n.l. aan den Reeweg nabij het Kromme Zand- wegje een hoekje grond. Daar liet zij een put graven van ongeveer 40 a 50 meter op slechts een paar meter afstand van den watergang, waaruit een groot deel van Dubbeldam zijn drinkwater krijgt en daarin wordt thans de walglijke rommel gestort, den gan- schen omtrekt^ verpestend, den bo dem en het water vervuilend e i de gezondheid in groot gevaar bren gend. Natuurlijk is dit aan de aandacht van het Dubbeldamsch gemeente bestuur niet ontgaan en reeds moe ten van die zijde maatregelen wor den voorbereid om daaraan een einde te maken. (Dordt. Ct.) Ramp „Berlin." Te Apeldoorn is gisteren aange komen Mevrouw Schreuder, een der geredden rvan de „Berlin", die door het Koninklijk Echtpaar in audiëntie werd ontvangen. De oplettendheid van den machinist van den trein, welke halfelï te Soestdijk uit Utrecht aankomt, lieoft gisteren twee kin deren het leven gered. Op de spoorlijn achter de R.- Kath. Meisjesschool zag hij in de verte twee kleine kinderen spelen, die blijkbaar niet bewust waren van het gevaar, waarin zij verkeerden. Niettegenstaande zijn herhaald en aanhoudend fluiten met de stoom fluit bleven de kinderen rustig doorspelen. Onmiddellijk stelde hij alles in het werk om den trein te doen stilhouden, doch mocht daarin niet slagen, voordat hij tamelijk dicht bij de bedoelde plek was aangekomen. Bij de intusschen verminderde vaart van den trein wist hij nu den kinderen door roe pen en schreeuwen te beduiden, dat zij van den spoorweg moesten gaan. Gelukkig begrepen zij het nu en werd alzoo een droevig ongeluk voorkomen. Verdwenen. Ten kantore van de firma Nieuw land en Zn., op het Singel te Am sterdam, werd Woensdag de 17-ja- rige bediende L. H. uitgezonden om een bedrag van f1300 te beta len bij een commissionnair op de Leliegracht aldaar. Een andere be diende, de 20-jarige L. F. K, ver liet eenigen tijd daarna, onder eenig voorwendsel, mede het kan toor. Beiden keerden niet terug, en bij bavraag bleek, dat het geld niet was uitbetaald. Op vermoeden, dal neide jongelieden er met het geld van door zijn gegaan, na van te voren daartoe de afspraak gemaakt te hebben, is van het geval aan de politie kennis gegeven. Ongelukken. Onder den invloed van sterken drank geraakte gisteravond Willem K., uit de Foeliedwarsstraat te Am sterdam onder een bijwagen van lijn 9, op het J. D. Meyerplein. Met ontvleeschden rechterarm werd hij naar het Ned. Isr. Gasthuis vervoerd. Het lichaamsdeel zal waarschijn lijk geamputeerd moeten worden. Op de Oude Schans te Amster dam viel gistemamiddag een glazen- wasscher, die aan de 2e étage vair een aldaar staand perceel aan het glazenlappen was, van een ladder en bekwam daardoor inwendige kneuzingen. De man is in het Bin nengasthuis opgenomen. Bij het ophijschen van een kist,|aan den Groene burgwal,[te Am sterdam brak de liijschbalk, waar door de kist op straat viel en be schadigd werd. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Een werkman, die in de Mui- derstraat te Amsterdam van een tram sprong en kwam te allen, geraakte met den rechterarm onder den wagen. Hoewel dit lichaamsdeel niet werd gebroken, werd het echter bijna geheel ontvleeschd. I 'e man is in het Binnengasthuis opgeno men. Gemengd Buitenland. Vreeselijke botsing. Men schrijf uit Aarlen Gisteravond had er aan den bareel van Mout Saint Martin eene vree- selijke botsing plaats tussclien eene locomotief en een tram. Het tramrijtuig werd vernield. Baer, monteerder in de staalfa briek van Mont Saint-Martin, Godart ontvanger van de tram, en Lhom- me, electricien, werden gedood. Vier anderen zijn doodelijk gewond. Een duoe dame, die in de tram zat, is verdwenen. Het hoofd van den machinist werd vermorzeld tegen zijn machine. (H. v. Antw.) Brandstichtingen. Verleden week is te Haaltert, bij Oudenaarde, in de Wijk „Bril,,, in België, eene pachthoeve vernield met drie an dere huizen. Niets kon gered worden Zondagavond zijn weer twee huizen afgebrand, ditmaal in de wijk „Kat je". Maandagnacht is er brand ont staan in eene woning op den Bril. Het huis en drie aanpalende ge bouwen werden vernield. Toen een der blusschers naar huis keerde, vond hij zijn eigene woning in laaie vlam staan. Denzelfden nacht zijn de stallen van Van Frachem, brouwer aan het station, in de wijk „Terjoden", afgebrand. Nog altijd denzelfden naeht is de woning van Prosper Schuurlinck afgebrand. Alles bleef in vlammen. Iedereen is ten zeerste ongerust. Niemand durft gaan slapen. Bet lijdt geen twijfel, dat er hier kwaadwilligheid in 't spel is. De strafkamer te Krotasjin ver oordeelde den Poolschen arts, dr. Bolewski, tot drie maanden gevan genisstraf, omdat hij onder stakende scholieren een bundel Poolsche ge dichten met een opdracht voor hun dapper gedrag verdeelde. Te Güstrow (Mecklenburg) is een jonge dame op een bal aan de ge volgen van een te sterk geregen corset overleden. In Berlijn is gisteren een klein meisje van U/2 jaar, het dochtertje van een arbeider, in haar bedje gestikt. De moeder had een bood schap buitenshuis te doen toen ze terugkwam, vond ze haar kindje dood. Het meisje had met den draaglus van de matras gespeeld en eersl haar handje, daarop het hoofd in den lus gewrongen. Bij de poging, om zich los te werken, geraakte het kind met den hals in de lus, welke zich bij de bewegingen van het kleintje zoo toetrok, dat de dood spoedig volgde. Vijf menschen door den bliksem gedood. De verwaarloozing van den alouden raad om bij onweer zich verwijderd te houden van alle voor werpen, die ver boven hun omge ving uitsteken, heeft in Beieren vijl menschen het leven gekost. Daar is de bliksem, tijdens een hevige onweersbui, in een boom geslagen, onder welken een vijftal menschen en een kind een schuilplaats ge zocht hadden. Pe volwassenen werden allen gedood; het kind kreeg ernstige brandwonden. Aardbevingen en vulcanische uit barstingen. Te Ohilpancingo in Mexi co is eergisteren de heftigste aard schok gevoeld sinds de jongste aard beving. Een aantal huizen zijn in gestort verliezen van menschen- levens worden niet gemeld. I 'e Etna werpt nog immer een dichte rookwolk uit. De lava-stroom van de Stromboli wordt minder en het dorp San Bertolo is nu buiten gevaar. On- dertusschen werpt de krater nog witgloeiende steenen uit tot groote hoogte en stijgt aan alle kanten nog rook en vuur op. Van een maneen fiets, een kip en een hond. Een fietser reed er al langs den weg. Een kip kwam aangevlogen, raakte in zijn wiel verward, de fietser viel, bezeerde zich leelijk. Hij daagde den eigenaar van de kip voor den rechter om schade vergoeding. In eersten en tweeden aanleg ontzeide de rechter hem den eisch, overwegende dat er nog een derde in het spel was, de eigenlijke oorzaak van 't onheil. Die derde was een hond, die nazat de kip, die vloog in het wiel, waarmee de fietser vie!. De kip werd van schuld vrijgesproken, en dus hoefde haar eigenaar geen schade te ver goeden. Aanslag op keizer Wilhelm, ius- schen Ehrenheim en Hattersheim werd op een auto van Wiesbaden naar Frankfurt a/M geschoten. De kogel ging één venster in en 't andere uit, rakelings langs de hoof den der passagiers voorbij. De zaak zou niets beteekenen wanneer niet tien minuten later de keizerlijke auto denzelfden weg had afgelegd. Thans denkt men dat het een aan slag op het leven van den vorst betrof. De Frankfurter a fiomobiel- club heeft 100 mark uitgeloofd aan ieder die nadere inlichtingen kan verstrekken. Bommenwerkplaals. Een telegram uit Helsingfors van gisteren meldt De politie heeft te Koeskala een bommenwerkplaats ontdekt. Men vond tal van bommen, twaalf kilo gram dynamiet en een groote hoe veelheid materiaal tot vervaardi ging van bommen. De politie heeft 11 Russen, waarvan tien studenten waren, gearresteerd. Dezen zijn naar Wiborg gebracht. Gouden Priesterfeest van Mgr. A. J. BROUWER. Gisterochtend te half tien droeg de Hoogw. Jubilaris, omringd van zijne familie, in zijn huiskapel het II. Dankoffer op. Te half een reed Z. D. TI. de Bisschop in groot ornaat, vergezeld van zijn beide Secretarissen naar de Jansstraat, om zijn Vicaris geluk te wenschen. Bij die gelegenheid mocht Z. D. H. den Hoogw. Jubi laris aanbieden een geschenk van Z. H. den Paus, bestaande in een schoon portret, ten voeten uit, van den II. Vader, waaronder Z. H. geheel eigenhandig de volgende woorden had geschreven: Dilecto filio Andreae Joanni Brouwer annum quinquagesimum ab inito sacerdotio prope diem so- lemniter celebranti, fausta quaeque ad muitos etiam aunos in sancto ministerio a Domino adprecantes, apostolicam Benedictionem per- amanter impertimus. Die 3 Maii an. 1907. Pius P.P.X. dat is: Aan o) zen geliefden zoon Andreas •Joannes Brouwer; die op het punt staat zijn vynjgjang priesterfeest plechtig te vieren, wenschen Wij alle zegeningen Gods gedurende nog vele jaren in het heilig dienstwerk en verleenen Wij van harte gaarne Onzen Apostolischen Zegen. Pius P.P.X. 3 Mei 1907. Te U/4 was de geheele geestelijk heid van stad en omtrek in het Vicarishuis bijeengekomen. Namens allen voerde de Hoogeerw. heer Mgr. B Dankelman als oudste ka nunnik het woord. Z. H. Eerw. vertolkte de gevoelens van blijd schap, eerbied en dankbaarheid, die de geheele clergé bezielt: uitte de meest hartelijke gelukwen- schen en bood ter dispositie van den Hoogw. Jubilaris als feestgave eene geldsom aan, waaraan alle gees telijken van Ilaarlem's Bisdom heb ben bijgedragen. Mgr. Brouwer dankte diep bewogen. Van het Bisschoppelijk paleis woei gisteren de nationale driekleur met paarschen wimpel. Van de gelegenheid gisteren tusschen 2 en 31/2 uur gegeven, om den Hoog eerw. Jubilaris te complimenteeren, werd buitengewoon druk gebruik ge maakt. Behalve tal van particulieren, ook van buiten de stad, kwamen ach tereenvolgens het Kerkbestuur van St. Joseph en van St. Bavo, bet Be stuur der St. Vincentius-Vereeniging. -Ie St. Elisabeths-Vereeniging, de ver eeniging tot versiering van arme ker ken, het R. K. Parochiaal Armbestuur, het College van Armverzorgers, het Bestuur van den Ned. R. K. Volks bond, der R.K. Militairen-Vereeniginz, der St. Rosa- en St. Martha-Vereeni- ging, van den Vriendenkring van het Allerh. Sacrament, van de Ver. eni- ■ling van Spoor- en Trampersoneel, enz. Onderwijl presenteerden zich ook nog deputatiën van de beide Bisschop pelijke Seminariën. In de groote zaal zijner woning, herschapen in een bloementuin, wer den allen ontvangen door den Hoogw. Prelaat, die voor eenieder de meest vriendelijke en dankbare woorden overhad. Gelijk onzen lezers bekend is zal de Jubilaris op 2den Pinksterdag te half elf in de Kathedrale Kerk zijne plech tige H. Mis van dankbaarheid opdra gen. De talrijke Haarlemmers, die daar bij zullen tegenwoordig zijn, zullen voorzeker niet vergeten een ipmg ge bed te storten, opdat Gods rijkste ze gen dale en blijve over den Vicaris- Generaal, die, gelijk dezer dagen zoo duidelijk bleek allen, die hem ken nen. tot vrienden en dankbare ver eerders heeft. Raadsstukken. Raadstuk 150. L e i d s c h e P i e 1 n. p. en W. stellen voor de open ter reinen aan de Oostzijde van het Leid- scheplein voor bouwterreinen te be stemmen en te bepalen, dat op elk der beide stukken slechts één perceel zal mogen gebouwd worden, terwijl de grond aan de zijden van den open baren weg, die toegang geeft tot het Leidsehepleïn, voor tuin zal zijn be stemd. Raadstuk 173. Slootdemping. B. en W. stellen voor aan G. Kraak man alhier vergunning te verleenen tot het dempen van een sloot, onder de gemeente Haarlemmerliede, en tot het hebben van drie uitgangen naar den openbaren weg. Raadstuk 174. Buis Hospesbrug. B. en W. stellen voor aan de Ken- nemer Electr. Mij. te vergunnen een kabelbuis te bevestigen aan de Hos pesbrug. Raadstuk 177. Schadevergoeding. B. en W. stelle 1 voor om aan A van Egmond, schipper te Amsterdam f20 vergoeding te geven voor schade geleden door de aanvaring van zijn schip tegen de Ringvaartbrug, die niet ver genoeg kon worden geopend. De schipper had daarbij geen schuld Raadstuk 173. B u r g e r- A v 0 n d s c h 0 o 1. B. en W. vragen alsnog f300 voor salarissen voor het personeel der ver volgklasse aan de Burger-Avondschool bepaaldelijk voor het theor-onderwi.p in de wis-, natuur- en werktuigkunde. Raadstuk 176. Gèvelwedstrij d. Burg. en Weth. stellen voor, op het verzoek van het Bestuur der Afd Haarlem en Omstr. van de Maat. tot Bev. der Bouwkunst, om wederom flOO te mogen ontvangen voor den te houden gevelwedstrijd, gunstig te beschikken. Onderwij s. Voordracht voor onderwijzer aan cle Zesde Tusschenschool 8. Verheus, te Gouda; C. A. de Rid der. te Zaandam, D. van Veen Jr., te Zaandam. Museum van Kunstnijverheid. In bet Museum van Kunstnij' verheid alhier, zijn thans tentoonge steld vijf en twintig reproductief in kleuren van schilderijen naaf meesters der vroegste Nederlandsche schilderkunst, vanaf de gebroeders van Eijck tot Pieter Breughel. D® facsimiles in kleuren zijn van de- zelfde grootte als de oorspronkelijk® stukken, zij munten uit door een® bijzonder artistieke uitvoering e® eene merkwaardig getrouwe weder gave van alle onderdeden, daar d® op de afbeeldingen voorkomend® kleederdrachten nadere toelichting geven omtrent de wijze, waarop d® weefsels werden gebruikt en waaf ze hebben gediend. Voor de reproductiën werden df meest artistieke werken, de Gebf- van Eijck Mending, Quinten Metsijs- van der Weijden, van Orleij ei' andere meesters gekozen. Kunst kenners als Bode, Friedlander, Mas® Rooses en Gliick hebben hunn® bewondering over de uitvoering uitgesproken. Door deze tentoonstelling word' de zeldzame gelegenheid gebode® eene keur van meesterwerken bij elkander te zien, wier orgineel, i® verschillende landen verspreid: slechts gepaard met vele koste® en bezwaren te bezichtigen is Daar in het Museum tevens ee'j kostbare verzameling van oude weef' seis te bezichtigen is, zoo kunne® deze reproductiën als eene welkom® bijdrage worden beschouwd. De beide feestdagen is het Museutf geopend van 10-4 uur, Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk, t® Haarlem, op Dinsdag 21 Mei a.s-' des namiddags van 12 uur, door de® heer W. Ezerman. 1. Inleiding en Fuga, W. T. Best. 2. Andante, Niels W. Gade. 8. Sonate No. 2, A. Guilmant a. Allegro moderato. b. Larghetto. c. Allegro vivace. 4. Andantino, Volckman. 5. Mondnacht, R. Schumann. De Linnaeus-feesten. DeLinnaeus-tentoonstellingis hederf geopend in het Koloniaal Museum» door dr. P. G. Buekers. Donderdag 23 Mei, 's ochtends D uur, zal dr. J. P- Lotzy een feestredfl uitspreken in Teylers gehóorzaal e® om 8 uur 's middags wordt dan op het buitenverblijf van de heerSchmid' van Gelder te Bennebroek het gedenk' teeken onthuld. Examen Lager Onderwijs. Haarlem. 17 Mei. Geëxamineerd vrouwelijke candidaten, afgewezen 5j toegelaten 3, nl. de damesL. J. M Rudolph te Leiden, J. M. van Sanl® en R- W. Seidel, beiden te Haarlem1 Jhr. Speelman, f In bet Diaco' nessenhuis alhier is overleden jhrl ridder baronet Speelman, oud-lw van den Raad van Haarlem ei oud-zeeofficier, die indertijd eei tocht naar de Noordpool ondernam 25-jarig jubilê. De heer H. P. Ni A. Vogel, ingenieur aan de Centrak Werkplaats alhier, herdenkt dei' lsten Augustus a.s. den dag, waarof hij vóór 25 jaren bij de HollandscU IJzeren Spoorweg-Maatschappij i> dienst trad. Baden. In het Douche badbu'j aan den Koudenhorn zijn in dj afgeloopen week genomen 107f( baden. In het badhuis Leidsche Ple'J. zijn afgeloopen week genomen 96* baden. koper- etui, 'a'sban( :*ast, Pvoce den o] eei zinl ei egen "etoen Giste: wot* rronAnn- L*nr\ TtrArnnn ironnnn rl 1 I eg co eu wii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 2