Dinsdag 21 Mei 1907, No. 6589 32s,e jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 2 uur. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per pöst. Afzonderlijke nummers 1.20 7> 1-65 0.05 DIT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St. jANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paatsraimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, c., Paris, 31bis Faubourg Montm irtre. ITALIË. Bij de politieke verkiezingen heeft de H. Vader nu en dan het „non expedit" laten vallen en den katho lieken veroorloofd, om, waar het ging tusschen een revolutionair en een gematigde, hunne stem op laatstgenoemde uit te brengen. Te Bergamo, waar de vólks-actie, de gezonde democratische beweging, Waartegen zelfs de vitterigste be houdsgezinde groot inquisiteur ver geefs zijn giftige pijltjes richten zou, reeds jaren en jaren bloeit, besloot tnen bij tusschentijdscbe verkiezing den katholieken leider Bonomi en geen gematigde republikein candi- daat te stellen.Toen de republikeinen dit vernamen, waren zij woedend al hunne gematigdheid vergaten ze en met socialisten en al wat auticlericaal is togen zij Zondag 1.1. tegen den katholiek ter stembus voor hun candidaat Rota. Bonomi had Zondagavond 500 stemmen meer dan Rota, daar er een derde can didaat geweest is, zal herstemming Volgen. FRANKRIJK. De betooging der wijnbouwers Zondag 1.1. te Perpignan gehouden is indrukwekkend en waardig ge- eest. v De menigte wordt op 1/2 a 180 duizend man geschat. Wat het gevaarlijkst is voor de regeering: de belanghebbenden hebben alle partijschappen vergeten, ter zij gezet; radicaal, clericaal, socialist enz. werken broe derlijk samen. Zoo zag men in den stoet een radicaal-socialistisch bur gervader met den pastoor zijner parochie arm in arm aan de ma nifestatie deelnemen. Door militaire muziek voorafge gaan kwamen deze tienduizenden en tienduizenden aangezet; er wa ren nagenoeg evenveel mannen als vrouwen en kinderen in don stoet. Boven de hoofden wapperden op schriften als deze: „Er moet recht geschieden!" „Leven door te wer ken of strijdend sterven„Genoeg gesmeekt, genoeg gebedeld!" „Vor deren wij recht!" „De schooiers van heden, zijn morgen baas!" Strijdend vallen of van honger sterven!" Het meest typische was wel dit: „Wij behooren tot degenen, die de Republiek hefhebben; tot degenen die haar verafschuwen en die er maling aan hebben; wij hebben onze overtuiging. Maar wij hebben eveneens een maag en wenschen niet van honger te crepeeren Aan duidelijkheid ontbreekt het deze verklaring allerminst. Geen politiek drijven die menschea. Uit gebuit, vertrapt zijn ze; ze honge ren en lijden gebrek. Nu vorderen zij recht en brood, op .kalme, maar schrikwekkende manier. Men voelt het, deze lieden bedwingen zich, maar hunne woede, hunne ver twijfeling zal straks te heftiger zijn, wanneer 't brood hun ontbreekt en het recht even schandelijk als "vroe ger geschonden wordt. Bejammeren mag men het, dat diezelfde men- schen koud bleven, toen hun voor vaderlijk geloof aangerand werd. t Is echter de vraag, of zij dat door het voorbeeld hunner voorgangers leerden hoogachten en hooghouden. Minister Oaillaux, een onhandig minister, noemde de beweging in het Zuiden: „IJdel windgeblaas, veel leven om niet!" Als antwoord op die domheid droegen bijna al de betoogenden aan hun hoofddeksel een pa piertje met de woorden: „geen le ven om niet!" Verschillende sprekers namen het woord en werden le vendigtoegej uicht. De voorman hij deze gelegenheid, de heer Marcelin, wijnbouwer te Argeliers (departement der Aude) liet ten slotte de volgende oproeping hooren „Wij zweren allen één te blijven voor de wijnbouwzaak en haar door alle middelen te verdedigen. Die uit eigenbelang of staatkundige eerzucht ons verhinderen zou om onze zaak te winnen, zal geoordeeld, veroor deeld en zonder uitstel gestraft worden." En de tienduizenden herhaalden die zinsnede met warmte en gingen daarna rustig, zwijgend schier naar huis. De regeeriag mocht wenschen, datde wijnbouwers wat meer spraken. Nu doen ze ais lieden, die vast besloten zijn tot iets; die niet meer waarschuwen of dreigen, maar onverwachts met daden komen. En die daden zullen wanhoopsdaden zijn, welke gevolgen kuDnen hebben, die ieder andere regeering zouden doen sidderen. RUSLAND. Over den verijdelden aanslag op den Tsaar is nu in de Rijksdoema officieel licht ontstoken. Eene interpellatie der rechterzijde, daarop betrekking hebbende, beant woordde Stolypine, minister-president als volgt „In Februari 1907 ontviag de vei ligheidspolitie te Sint Petersburg be richt. dat een vereeniging was ge vormd, welke ten doel had een reeks terroristische aanslagen te volvoeren. Den 13en April zijn 28 leden van deze vereeniging in hechtenis geno men. Het onderzoek heeft aangetoond, dat vele dier personen zich hebben aangesloten bij de revolutionaire so cialisten, om een aanslag te plegen op het leven van den Tsaar en ge welddadigheden tegen de groot vorsten Nicolaas, Nicolaas Nico- lajevitsj en d«n minister-president Stolypine. „De leden der vereeniging hebben beproefd het keizerlijk paleis binnen te dringen, doch zijn daarin niet ge slaagd." Daarop nam de Doema de volgende motie aan Vol levendige vreugde over de ge lukkige redding van den Tsaar uit het gevaar, dat hem bedreigde, en met diepe verontwaardiging vervuld over den misdadigen aanslag gaat de Doema over tot de orde van den dag." Nadat de toejuichingen waren ver stomd traden de socialisten en de leden der arbeiderspartij, die van de zitting waren weggebleven, de zaal binnen. Het congres der Octobristen betuig de in. de vergadering van gisteren zijn trouw aan den Tsaar en sprak zijn verontwaardiging uit over den be raamden maar gelukkig verijdelden aanslag. Dit besluit gaf aanleiding tot een groote vaderlandslievende betooging ia de vergadering; het volkslied werd gezongen en de vergadering nam ver volgens een motie aan, waarin diepe verontwaardiging wordt uitgesproken over de staatkundige moorden en waarin het congres betreurt, dat de Doema daarover tot nu geen woord van afkeuring heeft gevonden. herstemmingen samengaan. De on derhandelingen daaromtrent heeten mislukt. Korte Berichten. Einde Mei begint de Khedive van Egypte zijneEuropeesche reis. Dit kan een feit van groote staatkundige be- teekenis worden. In Galllcië zijn gekozen5 Poolsche democraten, 3 conservatieven, 3 de mocraten, 2 nationaal-democraten, 2* voormtstrevende democraten, 2 leden van het Poolsche Centrum, 2 Roethe- neti, 1 sociaal-democraat, 3 zelfstan dige Pool. Er zijn 7 herstemmingen. De gemeenteraadvan Dubblin, hoofd stad van Ierland, heeft het Iersche wetsontwerp afgekeurd, wijl het enkel dienen zou, om den vertegenwoordiger der(Engelsche) Kroon nog meer macht te bezorgen. Volgens berichten uit Weenen zou den Christelijk Socialen en Duitsch liberalen niet bij de aanstaande Hofberichten. Het Haagsche Correspondentie- bureau deelt mede, dat het bericht betreffende het vertrek van Z. K. H. den Prins naar het buitenland op 23 cf 24 dezer en hetgaauvan H. M. de Koningin op dien datum naar Soestdijk voor circa drie weken van allen grond ontbloot is. Uitsluiting te Eindhoven. Zaterdagavond kwam het Fede ratie Bestuur der vijf Diocesane Bonden te Amsterdam bijeen, o.a. inzake de strijd te Eindhoven. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek om steun, werd besloten on middellijk een „strijdpenning" te openen en voor dat doel de me dewerking in te roepen van „De Katholieke werkman", „De Volks banier" en „De Volksbode", terwijl een „Manifest" werd opgesteld, dat in 30,000 ex. in de aangesloten Bonden zal verspreid worden. Spoorwegongeluk. Men meldt uit Enkhuizen: De sneltrein 155 is Zondag nabij 't station Bovenkarspel ontspoord. De locomotief en twee waggons werden terzijde van den weg geslingerd. Niemand bekwam letsel. De reizi gers zijn langs den spoorweg naar Enkhuizen geloopen. De wegver sperring wordt weggeruimd. De corr. van 't Alg. Hdbl. te Hoorn schrijft: Het ongeval gebeurde naar schat ting 100 M. voorbij het station Bovenkarspel. Men verzekerde mij dat het ongeluk was ontstaan door verzakking van den bodem. De groote locomotief van den snel trein, die 8.45 uit Hoorn was ver trokken, was uit de rails geloopen, was nog eenige meters door den grond voortgestuwd, waardoor een diepe geul gevormd was, en toen in de diepe spoorsloot gevallen De machinist en stoker die het ongeluk zagen aankomen, sprongen elk aan een kant van de locomo tief; de machinist kwam daarbij in de spoorsloot terecht, doch werd dadelijk daaruit gered. Het rijtuig le en 2e klasse dat achter de locomotief volgde, werd gedeeltelijk in elkaar gedrukt en was met nog 2 waggons mede uit de rails geloopen. Het is een wonder dat alles zoo goed afliep en geen persoonlijke ongelukken te betreuren vallen. Een paar reizigers, die van den schrik flauw vielen, werden door den dokter uit Bovenkarspel ge holpen. liet verkeer op den lijn ging het verdere gedeelte van den dag zeer onregelmatigden geheelen dag werd hard gewerkt om den weg vrij te maken. De passagiers moesten voor het station Boven karspel overstappen een eindweegs loopen en daarna in een gereed- staauden trein de reis vervolgen. Voor de zooveelste maal is nu weer gebleken, dat bij eenig ongeval op de lijn Enkhuizen—Hoorn Zaandam door gebrek aan dubbel spoor het verkeer veel te lang ge stremd is. Verhooging accijns gedistilleerd. De samenkoppeling van de twee accijns wijzigingen onderling werd in de afdeelingen der Kamer door groot aantal leden afgekeurd. Bij voorbaat protesteerden deze leden voor het geval de Regeering bij ver- werpiug van dit ontwerp, dat be treffende den suikeraccijns mocht willen intrekken. Verscheidene leden oordeelden, dat het volstrekt geen aanbeveling verdiende, dit middel aan te grijpen, als aequivalent voor de verlaging van de suikeraccijns. Sommigen hunner wilden het aequivalent zoeken in verhooging der directe belastingen als inkom stenbelasting en successierecht Verscheidene leden prezen daar tegenover het voorzichtig beleid der regeering en keurden het kiezen van dit aequivalent goed. Sommi gen hunner meenden, dat het ge distilleerd zich heel wat beter tot belasting leent dan de suiker. Daartegenover werd van verschil lende zijden opgemerkt, dat de kleine burgerij van de verlaging van den suikeraccijns geen recht- streeksch voordeel zal genietenen daartegenover de verhooging van den jeneveraccijns voor verreweg het grootste gedeelte op de lagere kringen drukken. Officieele tijdregeiing. De Middenstandsbond wekt alle vereenigingen op om zooveel moge lijk propaganda te n aken voor de aanneming der voorgestelde wet tot invoering van den Midden- Europeeschen tijd als de officieele tijdregeiing in Nederland. R.K. Herstellingsoord. Naar wij vernemen, heeft Z. D. H. mgr. Van de Wetering, aarts bisschop van Utrecht, door een be langrijke gift, blijk gegeven van zijne hooge belangstelling voor de R. K. herstellingsoorden. (Tijd). Het koperen feest van den A. N. D. B. Zaterdag was het 121/2 jaar ge leden, dat de Alg. Ned. Diamant- bewerkersbond werd opgericht. De werkstaking der veidarbeiders. Sommige landbouwers te Finster- wolde zijn voornemens een gras machine aan te koopen, om zelf klaver te kunnen maaien voor de paarden, als Zondag ook de knech ten staken. Ook een staking. De spuitgasten te Surhuisterveen (Fr.), die 20 et. per uur verdienden, eischten hooger loon, nl. 30 ct. Andere arbeiders waren bereid het voor het oude loon te doen en hebben de stakers vervangen. Te kort in kas. Het tekort in kas van den heime lijk (naar Amerika vertrokken direc teur der Coöperatieve Zuivelfabriek te Heeg (Fr.) bedraagt plm. f 10,000. Vechtersbazen. Eenige belhamels zijn te 's Her togenbosch geducht aan het vechten geweest. Een vechtersbaas was zoo woedend, dat hij zijn tegenstander een groot stuk vleesch uit zijn kaak beet en in zijn hand hapte, dat de vinger er bij hing. De politie heeft het zaakje in handen en zal den bijter wel eens flink straffen. Ongelukken. De 10-jarige knaap, die op den Nieuwen Binnenweg, bij oud-Delfts haven, door lijn 8, komende van Schiedam, werd overreden en ge dood, is herkend als de zoon van den timmerman Wijsbroek, wonende Havenstraat 107. Op de Maas bij Brielle is de sergeant der torpedisten Bar over boord geslagen en, ondanks alle pogingen tot redding, verdronken. Branden. Te Ingen ontstond brand in de woning van H. v. U. op „Klinken berg" aldaar; het huk was weldra uitgebrand, de inboedel is gedeelte lijk gered. De oorzaak is onbekend. Niets is verzekerd. Te Zegge, bij Rozendaal, is het landbouwershuis met schuur van C. H. geheel afgebrand. Assu rantie dekt slechts gedeeltelijk de schade. De oorzaak is onbekend. Gemengd Buitenland. De brutale diefstal in de Pelikaan straat. Het Handelsblad van Ant werpen schrijft: Veel bijz nder nieuws is er eigen lijk niet. Op bevel van het parket is nu de brandkas uit de bureelen van MM. De Laet en Van Glabbeeck weggenomen en naar de griffie ver voerd. Van de inbrekers geen nieuws. Alleen heeft men, bij de vergelij king met de verschillige signale menten, in de laatste tijden uit het buitenland ontvangen, opgemerkt dat de persoonsbeschrijving vaa den zoogezegden Lagass veel overeen stemt met die van een kerel, ge signaleerd door de politie van Dres den. Deze kerel is zekere Carl Abs, paswerker, 25 jaar oud, geboren te Hamburg, beticht van inbraak in villa's, openbreken eener brandkas te Breslau en diefstal te Dresden. Waar de zich noemende Lagass ingeneur, dezen naam en dit beroep is gaan zoeken, vraagt men zich af, te meer daar er in België een ingenieur L&gasse bestaat. Het zal niemand verwonderen dat het parket veel naamlooze brie ven ontvangt, waarin o. a. bedien den van Terminus-hotel als mede plichtigen worden aangeduid. Het parket had reeds die even tualiteit onderzocht, maar er geen den minsten grond voor gevonden. Een aanslag. Een Rus, Petrof ge naamd, die in het hospitaal Cochin te Parijs werd verpleegd met een zwaar verminkte linkerhand, heeft verklaard dat hij gewond was .door de ontploffing van een pneumatisch toestel. De politie heeft een onder zoek ingesteld en schijnt de over tuiging te hebben gekregen, dat hierby een beraamde anarchistische aanslag in het spel is. Te New-York werd een crucifix ter waarde ran 250,000 francs ge stolen. 't Was het werk van Michel Angelo. Wegens gemeenschappelijke bedriegerijen werden te Londen 9 ambtenaren van een weldadigheids- vereeniging tot tuchthuisstraffen veroordeeld. De timmerlieden en meubel makers te Roubaix, die sinds twee maanden staakten, zijn weer aan den arbeid gegaan, daar hun eisch loonsverhooging, is ingewilligd. Wie de inbrekers leert. Wij hebben reeds dikwijls gewe zen op den verderfelijken invloed van de 5-ceuts gruwelen, die men in den vorm van detective-romans onder het volk verspreidt en die niet alleen de gezonde literatuur verdrijven uit de mindere standen, doch oneindig kwaad kunnen ver wekken, door hunne werking op den geest der lezers. Dat is begonnen met de romans van Gaboriau; daarna hebben de Sherlock-Holmes-verhalen in het Engelsch het genre tot een onge kende hoogte gebracht en sedert dien ziet men in alle talen de inbraak-, moord- en diefstalhistories in duizenden penny horrors ver haald tot in de minste bijzonder heden. Zij die den inbrekersstiel uitoefe nen moeten in die literatuur kost bare vingerwijzingen vinden voor de uitoefening van hun beroep. Voor wie er aan twijftlt, deelen vrij hieronder hoofdstuk I mêe van een Duitschen roman „Eindelijk ge snapt," door Hans von Zobeltitz, in de laatste jaren verschenen en in het Nederlandsch vertaald door E. Bertrand. Indien Lagass, de dief die langs het Terminus-Hotel, in het brand kas-vertrek van MM. De Laet, Van Glabbeeck en Ce binnendrong, zijn boevenstreek niet uit dezen roman heeft nagedaan, verstaan we er geen woord van. In alle geval, wij laten den lezer zelf oordeelen of de manier, waarop Hans von Zobeltitz zijnen held Smith laat inbreken, niet totaal, volkomen, volledig dezelfde is als die waarmee Lagass in den nacht van Dinsdag op Woensdag in Ant werpen werkte. Het feit is zoo verstommend, dat onze lezers met belangstelling de vergelijking zullen maken en on middellijk zien, waar Lagass zijne kunst geleerd heeft. De inbraak. Het was 's avonds elf ure. De sneltrein van Keulen was juist aan gekomen In de vestibule van het „Hotel Continentaal" stond de portier en wachtte nog op logeergasteneenige kellners en de huisknecht leunden slaperig tegen den muur. Daar hield een vigilante voor het hotel stil; de portier snelde toe. Een magere, lange man stapte uit het rijtuig. Hij had een lichte stoffrak aan en een grijsgeruite broek en droeg in zijn hand een geel kofferke. Naar zijn ui terlij x te oordeelen, zou men hem voor een Engelschman houden, en ook de uitspraak van het Duitsch bewees, dat men met een Brit te doen had. Kan ik hebben een kamer op de eerste verdieping vroeg hij, de woorden letterlijk in zijn mond kauwend. De portier boog en antwoordde: Zeker, mijnheer! Hij wilde meteen het handkof- terke van den vreemdeling aanne men, maar deze maakte een afwe rende beweging. Met de zekerheid van iemand, die veel gereisd heeft, ging hij regelrecht op den trap af. Een zeer rustige kamer, por tier, zegde hij nog. Ik ben zeer vermoeid. En ik reis morgen af met den eersten trein en wil zijn vroegtijdig gewekt. OberkellnerKamer no. 3! riep de portier den kellner toe, die reeds bij de trap stond om den logeergast naar boven te geleiden. En zachtjes: Kamer no. 3. Ge weet wel, oberkellner, kamer no. 4 blijft gereserveerd voor den heer. die telegraphisch op den naam Smith kamer no. 3 of 4 bestelde. In zijn kamer gekomen beval de vreemdeling den kellner hem terstond frisch water te bezorgen. Ik wensch niet te worden ge stoord. Hij gaapte. Ik ben zeer, zeer moede. De oberkellner boog zoo diep, als kellners enkel voor reizende Engelschen doen en wilde reeds dienstvaardig heensnellen, toen de vreemdeling hem nog eens terugriep: En ik wil betalen reeds heden avond de rekening omdat ik vertrek morgen zeer vroeg. Intusschen hield er weer een vigilante voor bet hotel stil. Ook nu snelde de portier naar de deur en NIEUWE COURANT AGITE P.A TON AGITATE 4c 4c

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1