Woensdag 22 Mei 1907. 136, BI No. 6590 32ste jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. il0 mek' z4 m binnenland. SSENi JGEl Uit de Pers. BUITENLAND. roofli n Elstj DeW'l i;te£,! aias. I antracteU-J alle B*1, en scherf kwaiitef' naf f 3> f tM bande11 Editie 2 uur, ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post.- 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. BUREAUX: St.JANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. PRTJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels Elke regel meer 0.60, (contant) 0.50 0.10 Groote letters worden berekend naar paatsrnimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT Mf(V f oi AATI' iffeerd^ toepJs' ins e(i Hoog spel. De bekende V. D. rakelt in de «Arnh. Cour." no. 6399 nogmaals de onvoorzichtigheid op, die het kabinet beging, met vooraf van de Koningin, sub- en obreptief, de Mofte te willen afvergen, dat het bomende wetsvoorstel over het blij- Vnde gedeelte niet stuiten zou op öl®t onderteekening. Zelfs gaat hij hierbij zoover van (e zeggen, dat de Kroon zelve het gevaar, dat hierin stak, niet voelde. Met uw welnemen, als de Kroon dat gevaar niet gevoeld had, waarom Kan de fatale verklaring aan de adviseurs van Rechts toegezonden, 0JU te hooren, of de gestelde con ditiën ook aanleiding gaven, om W bewind te doen overgaan in ahdere handen? En wat is daarna geschied? Heeft het Kabinet het er bij ge iten, of heeft 't zijn meening nader Verklaard Ieder weet, dat dit laatste ge schied is. En wat nu hield die nadere ver klaring anders in, dan dat het Kabinet het niet bedoelde, zooals het er duidelijk stond, en dat de Koningin nu de verzekering ont- Tlrig, dat zij vrij bleef, om, ook al Waa het ontwerp door de Staten- Deneraal aangenomen, het toch niet *e teekenen; dat zij zich tot niets Verbonddat zij geheel vrij bleef. Het Kabinet nam alzoo zijn eerst duidelijk gestelden eisch terug, haalde bakzeil, en ging wat de visschers noemen „platzak" weer aan het werk. De Kroon zag alzoo het gevaar zeer .wel in, en gaf niet toe, dan Uadat het Kabinet de gevaarlijke stiekking van zijn eerst duidelijk geformuleerden eisch had terugge nomen. Nadat dit zoo liep, is er van Hechts vrijwel het zwijgen toe ge daan. Maar als V. D. c. s. er in hun overmoed op terugkomen, laten ze dan wel weten, dat ze hoog spel spelen. Dan uoch noodzaken ze ons, er Wel terdege en met allen ernst ook onzerzijds de heugenis van wakker te houden. (Standaard.) )N W ÏÉT RUSLAND. De bijzonderheden, welke dage lijks aan het licht komen over den mislukten aanslag op den Tsaar, toonen duidelijk aan, dat Rusland langzaam maar zeker de groote omwenteling tegemoet gaat en de Doema geheel onmachtig is om dat gevaar te keeren. En de Tsaar vermag er evenmin iets tegen. Er zal zoolang om en onder hem gewroet worden; er zal zoo lang worden saamgezworen tot in zijne onmiddellijke omgeving, dat het nagenoeg zeker is, dat hij vandaag ofmorgen een gewelddadige dood sterft. Doema en Rijksraad mogen fraaie telegrammen zenden met mooie Wenschendat zijn allemaal woon den in de lucht. Dagelijks worden nog personen gevangen genomen, die bij den jongsten aanslag betrokken zijn. Overal worden door de politie huis zoekingen gedaan. Verschillende leeraren van het keizerlijk gymnasium bevindenz.ffi onder de gevangenen. In het keizerlijk paleis is een mijn ontdekt, gevuld met de krach tigste ontploffingsmiddelen. Zulke bijzonderheden wijzen er op,dat de wenschen van Rijksraad en Doema gelijk staan met de bewierooking van hooggeplaatste personen, 't Is officieele hielenlikkerij in een an deren vorm. Treurig is die toestand zeker, maar dus is hij naar onze meening. ITALIË. Koning Victor Emmanuel gaat voort met de geestelijkheid te deco reeren en de geestelijkheid stuurt „den rooverkoning" zijne onder scheidingen niet terug. Ook een bewijs, dat de toenadering tussch en pausdom en koningschap in Italië wel degelijk een feit is en* dagelijks toeneemt. Kreeg onlangs de bisschop van Saranna het Commandeurskruis van Sint Mauritius en Lazarus, thans zijn vier kanunniken uit Spezzia: Cozzani, Tartarini, Torraca en Co lombo, door den koning met het ridderschap der zelfde orde begif tigd. Te Bergamo heeft de Kamerver kiezing den uitslag gehad, dien we gisteren waarschijnlijk achtten. Tus- schen den Katholiek Bonomi en den vinnigen anticlericaal Rota is her stemming. 't Belooft er alsdan warm toe te zullen gaan. Naar uit vertrouwbare bron mee gedeeld wordt, hoopt de konink lijke familie in November weder door de geboorte van een kind ver blijd te worden. Men verwacht de officieele mede- deeling de volgende maand. In de „Osservatore Romano" stond Maandagavond de mededee ling, dat Eduard Le Roy's „Criti que et Dogme" op den Index is geplaatst. Te stoute verklaringen over zekere dogma's gaf hij reeds vroeger en de veroordeeling werd stellig ver wacht ook door den schrijver. SPANJE. De minister van marine heeft de vlootplannen aldus uit elkaar ge zet: De haven v-an Ferrol zal zoo- daniger verbeteringen ondergaan,dat zij schepen van grooten diepgang kan. bergen; die van C&rthagena zal schepen van minder diepgang en torpedo-booten moeten kunnen ontvangen. Voor Cadix geldt hetzelfde; daar zal tevens eene geschutfabriek die nen gebouwd. Drie pantserschepen zullen aangebouwd worden, verschil lende andere oorlogsbodems en onderzeesche booten. Dit jaar is de marine begrooting op 50 millioen gebracht, het volgend jaar zullen t 65 millioen wezen. Morgenzalde koningin van Spanje weder het gewone leven kunnen hervatten. Voor het kroonprinsje is nu eene min uit Santander over gekomen. De beslommeringen van het Hof beletten de koningin, om zelf haar kind te voeden. Korte berichten. Ook de Nationale Iersch conven tie verwierp op voorstel van Redmond de lersche wet van minis ter Birrell. De Arabieren aan Euphraat en Tigris zijn in vollen opstand. De Turksche regeering vermog er niets tegen. Gelukkig voor haar is 't ver van huis. Tusschen Turken en Bulgaren een nieuw treffen. Over en weer een 60 a 70 dooden. 'n Kleiuigheid Andere zullen volgen. De troepen van den Sultan van Marokko hebben eene groote over winning behaald op den pretendent, 't Blijken altoos overwiuingen, die niets beslissen. Onderzoek naar het Vaderschap. Door de .Regeering is thans een nader gewijzigd ontwerp van wet ingediend, waarin zijn opgenomen de wijzigingen welke door haar de vorige week bij Nota's op deze wets- voordracht zijn voorgesteld. Dr. Cuypers fe Rome. De correspondent te Rome van „De Nieuwe Ct." schrijft: Zooëven ben ook ik aan 't hotel „Milan", gelegen op de Piazza di Montecitorio, mijn kaartje gaan afgeven hij den tachtigjarigen ju bilaris, dr. P. J. H. Cuypers. De Nederlandsche bouwmeester was juist met z'n dochter weer op 't pad gegaan, vertelde mij de por tier. „Maar wie is die meneer, is hij minister? Telegrammen komen bij honderde r per dag en brieven Een quintale! (100 kilo), dat ver zeker ik u. En dan ue massa bloe men!" en de man sloeg met de dikke hand verbaasd op den lesse naar voor hem. „Nee, zooiets had hij nog nooit gezien." Mij als Ne derlander deed 't goed te hooren, hoe de Nederlanders een hunner groote mannen weten te eeren, die z'n 80n geboortedag ver van huis in den vreemde doorbrengt. Kath. Sociaal Weekblad. Inhoud van de jongst verschenen aflevering: De afrekening, door Mr. P. J. M. Aaberse. Gemeentelijk werkloozenfonds, door A. J. Oost- dam. Uit Tijdschriften Vakver- eonigingen van Ambtenaren. Berichten en MededeelingenNeu trale en Katholieke Organisatie. De Zegsman. Sociaal-democratie en sociale wetgeving. De Eind- hovensche uitsluiting. Korte Berichten: Volksbeleediging. School voeding, Gemeentelijke Hypotheken. Studie van het Alcoholisme. Voor Rijssen. Examen Rijksverzekeringsbank. De commissie, belast met het af nemen van het examen voor klerk bij de Rijksverzekeringsbank, bij beschikking van den minister van landbouw, n. en h. benoemd, be staat uit de navolgende leden J.J. L. Pieters, hoofdcommies bij de Rijksverzekeringsbank te Amster dam, tevens voorzitter; M. J. D. Merens, hoofdcommies bij de Rijks verzekeringsbank te Amsterdam; K. Lindner, hoofdcommies bij de Rijksverzekeringsbank te Amster dam; mej. W. J. Ankersmit, leer- ares M. O., onderwijzeres aan eene openbare school; A. J. Drewes, hoofd eener Christelijke school; L. J. de Pater, hoofd eener Roomsch Katholieke school, en W. F. van der Werff, hoofd eener openbare school, allen te Amsterdam. Aan deze commissie is door den Minister toegevoegd als secretaris: J. J. Breedeeld, adjunct-commies bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. Limburgsche Katholiekendag. De „Tijd" vangt haar verslag over den Limburgschen Katholie kendag aldus aan Het Katholieke Limburg hield op beide Pinksterdagen voor de 9e maal zijn jaarlijksche schouw yoor den 2en keer geschiedde dit te Maastricht, dat zeker nog goede herinneringen had van de eerste bijeenkomst. Dit viel op te maken uit de feestelijke ontvangst der burgerij, die haar huizen met vlag gen0 had versierd en uit de uitge breide maatregelen der naastbetrok kenen bij de ontvangst van vreemde gasten, nl. de hoteliers, die hadden gezorgd, dat in het p: ogramma-boek aan ieder den weg werd gewezen, die behoefte had aan huisvesting en voeding ze konden samen wel 1500 man aan tafel hebben, onge rekend de duizenden, die zich liever uit het vuistje wilden bedienen. Yoor wie, zooals wij, uit Noorden kwamen was de aanblik der stad eenigszins vreemd. Te Maastricht toch is op het hoogfeest van Pink steren schier niets van een Zondags rust te bemerken. Alle winkels z;jn open en bovendien is het er kermis. Draaiorgels met een paard voortgetrokken, doorkruisten de straten en op de Markt was een oorverdoovende kermisdrukte van bomketels en trommen en schreeuw- muziek. Accrobaten, beren j uffrou- wen in gebreid costuum vertoonden er hun kunsten en in den namiddag begon het zwierende kermispubliek zijn vreugde opeulijk aan den dag te leggen. Daarbij kwam nog dat des ochtends de St. Servaas-processie was uitgetrokken, die een groot aantal belangstellenden uit Luiker walenland tot zich trekt en die den geheelen dag in stad blijven. Wij zijn intussehen niet gekomen voor een kennisverslag en beginnen daarom onze Hollandsch-puritein- sche gevoelens maar weer op te halen en verlaten tegen 5 uur het terrein van jolijt. Wij ontleenen voorts a an de bla den liet volgende De verschillende vereenigingen van Limburg, zooals afdeelingen van Katholieke Pers, R. K. Onder wijzersbond, Kruisverbond, Volks bond, Landbouwbond, De Hanze, Handeldrijvende Middenstand, Pa troonsbond, Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel, Mariabond, enz. enz., vormden zich tot een stoet en begeleid door zes muziek korpsen begaf men zich door de hoofdstraten naar het Vrijthof, alwaar défilé plaats had voor Z: D. II. den Bisschop van Roermond, die op een verhevenheid naast de hoofdwacht stond, omringd door de hooge geestelijkheid, den commis saris der Koningin in Limburg, den burgemeester en andere autoriteiten. Na afloop van dit défilé, gingen de genoemde vereenigingen naar de aangewezen lokalen, om daar haar besprekingen te houden. De algemeene vergadering in de Maastrichtsche Dominicanerkerk, door de meeste autoriteiten, Z.Exc. jhr. mi'. G. Ruys de Beerenbrouck, Commissaris der Koningin in Lim burg, alsmede de leden van Eerste en Tweede Kamer, van Ged en Prov. Staten en van den Gemeente raad bijgewoond, werd geopend door den voorzitter der regelings commissie de heer Jules Schaep- kens Sr. Spr. deed aan het eind zijner rede mededeeling, dat aan Z. H. den Paus en aan H. M. de Koningin telegrammen van hulde en eerbied waren gezonden. Op deze telegram men was reeds het antwoord inge komen. Daarna gaf spr. het woord aan den zeereerw. pater feorromeus de Greeven, die in een enthousiaste rede de door de verschillende spre kers verhandelde stof saamvattend een lofspraak hield op het echt Roomsche leven. Baron van Wijnbergen sprak iD gelijken gee:-t een rede uit, speciaal daarbij wijzend op de Encyclieken van Paus Leo XIII, die de grondwet vormen voor het Katholiek maat schappelijk leven. Daarna voerde het woord Z. D. H. Mgr. Drehmanns. Mgr. wijst er op, hoe in 't ver leden deze kerk ter eere van den H. Dominicus werd opgericht, en gaat na hoe zij verviel als thans. Op den dag van heden echter is ons gesproken van den altijd weder keerenden God, wordt gesproken dat de tijd zal komen waaraan alle luister aan God zal gegeven worden. Na al hetgeen wij hednn gehoord hebben, zien wij, dat die tijd nabij is, dat God in de zielen der Lim burgers zal zijn neergedaald. Moge dat zoo ziju, dan zal de toekomst een zeer schoone we-.e. Daartoe geeft Mgr. den aanwezi gen den Bisschoppelijken zegen. FEDERATIE der vijf R. Katb. Diocesane Werklieden- organisaties in Nederland. Goedgekeurd door het Doorluchtig Episcopaat. Katholiek Sociaal Congres, te houden op Zaterdag 10 en Zondag 11 Augustus 1907 te 's-Hertogen- bosch. Congres-bestuur Eere-voorzitter Mr. J. A. Loeff, oud-Minister van Justitie. le VoorzitterDe Voorzitter der Federatie, W. C. J. Passtoors, te 's-Gravenhage. 2e Voorzitter De Vice-Voorzitter idem, PI. Brouwer, te Hilversum. Secretarissen B. Lammers, te Amsterdam, en J. W. C. Herboldt, te 's-IIertogenbosch. Penningmeester W. C. Mentink, te Breda. Leden De overige Bestuursleden der Federatie, n.l. B. H. Koenders, te CulemborgJ. M. Scholte, te Breda; G. Sanders, te Nijmegen A. H. Vliegen, te Gulpen en A. J. Kobben, te Maastricht. Eere-ledenDe Voorzitter, de Algemeene Secretaris en de Alge meene Geestelijke Adviseur der Katholieke Sociale Actie, Jhr. O. van Nispen tot Sevenaer, Mr. P. J. M. Aalbei'se en Prof. J. D. J. Aen- genent. Voorbereidings-commissie Mgr. G. W. Konings, Eere- Voorzitter Rector F. X. W. Bult, Voorzitter W. C. J. Passtoors en B. Lammers, Secretaris. Plaatselijke commissie van ont vangst Pastoor C. C. Prinsen, Eere-Voorzitter J. W. C. Herboldt, Voorzitter; Jos. Versteynen, Secre taris W. van Hooft, A. Hurkmans en J. Kuypers. Voorloopige regeling van het Congres. Zaterdag 10 Augustus, des avonds zeven uur. Openings vergadering in het „Casino", waarna behandeling van punt 1 van het programma nl. „Het Verzekeringswezen". Inleider de Heer B. J. Grobben, Voorzitter van den Ned. R. K. A olksbond te Dordrecht. Zondag 11 Augustus, des morgens half negen, PI. Mis in de St. Ja- cobskerk. Des voorm. half elf bijeenkomst der eerste sectie in het „Casino", ter behandeling van punt II„A^er- korte Arbeidsdag8. Inleider de heer A. van Rijen, Secretaris van den Arbeid in het diocees Den Bosch, te Tilburg. Op het'.elfde uur bijeenkomst der tweede sectie iu de zaal der Mili tairen- vereeniging „Concordia", ter behandeling van punt III „Vrou wen- en kinderarbeid in fabrieken en werkplaatsen". Inleider de heer P. A. Bosch, Voorzitter van „Credo- Pugno" te Gulpen. Des namiddags vier uur Alge meene vergadering in het „Casino". SprekersMgr. G. AVKonings, te Amsterdam, Rector F. X. W. Bult te Utrecht, en Pastoor C. C. Prinsen, te 's-Hertogenboscli. Daarna sluiting van het Congres door den Voorzitter. Vereeniging „Voor Eer en Deugd," Afdeeling „Mannen." Wij ontvangen van het Hoofd bestuur de volgende mededeeling Het openstellen der vereeniging ook voor gehuwde mannen, wat met den dag wensclielijker bleek, heeft wijziging en aanvulling der Statuten noodzakelijk gemaakt. De vereeniging, tot dusverre uit sluitend toegankelijk voor jonge lieden en ongehuwde mannen, zal voortaan mannen van eiken leeftijd, ook gehuwden, als leden opnemen. Dientengevolge zal de vereeniging in twee secties verdeeld zijn lste Sectie: Afd. „Mannen," 2de Sectie: Afd. „Jongelingen." Het wezen der vereeniging blijft onveranderd in beide secties wordt hetzelfde doel nagestreefd. In Sta tuten en Huishoudelijk Reglement zijn alleen die wijzigingen gebracht, welke gevorderd worden door den leeftijd en de maatschappelijke posi tie der nieuwe leden en door de actie-naar-buiten, waar deze nood zakelijk geoordeeld wordt. Als grondbeginsel geldt ook voor de Afdeeling „Mannen," dat vóór alles het godsdienstig en kerkelijk karakter der vereeniging moet op den voorgrond tred in. Een zuiver sociale vereeniging zou in deze aangelegenheid niet leiden tot het gewenschte resultaat. Het behoeft geeu betoog, dat beide secties hand aan hand moeten gaan in het nastreven van het ge meenschappelijk, heilig en verheven doel en dat voor beide wederkeerige steun onontbeerlijk is. Mogen zij bloeien tot Gods eer, tot roem van de Katholieke Kerk en tot heil van ons dierbaar vader land. Naar het „Vad." meldt, bestaat het plan in een der schoonste ge deelten van de duinstreek in Noord- Holland een muziektempel te stich ten, waarin Beethoven's werken worden ten gehoore gebracht, onder omstandigheden, die zich van de gebruikelijke in onze tegenwoordige concertzalen belangrijk onderschei den. De uitvoeringen zouden plaats hebben bij dag, en alles zou er op worden ingericht om de aandacht van den toehoorder te concentree- ren op het kunstwerk. Daartoe zou den bijv. de uitvoerenden voor de toehoorders verborgen blijven, ter wijl deze bij het hooren der muziek het gezicht hebben op het uitge strekte duinlandsehap. Als geestelijke vader van het plan wordt genoemd Willem Iiutschen- ruyter. Berlage zou de bouwmeester zij n. Stijlbloemetje. Een Geldersch blad deelde Zater dag mede, dat wegens het Pinkster feest haar eerstvolgend nummer niet zou verschijnen Ongelukken. Dinsdagmorgen is het 6-jarig dochtertje van den landman B, te Hp (N.-H.) in een sloot verdronken. Men meldt ons: Te Kerk-Avezaath had Maandag een droevig onheil plaats. Een fiets rijder, die eenige spelende kinderen wilde ontwijken, reed een vierjarig jongetje omver, met het noodlottig gevolg, dat het een hersenschudding- kreeg en kort daarna stierf. (N. R. Ct.) Een paard op hol. De familie N. van het café „Pa viljoen" te Twello is Zondagmorgen een ernstig ongeluk overkomen. Na bijwoning van een dienst in de R. K. kerk te Duistervoerde keerde zij per rijtuig huiswaarts. Eensklaps sloeg het paard op hol, de heer N. zijn vrouw en de dienstbode spron gen uit het rijtuig met het gevolg dat mej. N. en de dienstbode bewus teloos op den weg bleven liggen. De heer N. kreeg geen letsel, even min hun dochtertje en de zo0n, die het paard stuurde en met zijn zus ter in het rijtuig was blijven zit- tan. De toestand van de echtgenoote van den heer N. is zeer ernstig. Zij werd in een naburig huis opgeno men en mag niet vervoerd worden. LAAR 0° RKER pstraa' i' Kruizen i'l selein en 51, st Goed#1 Magazijn ÏTIKELEfl HUW lAAlLEMSClI COURANT *G!TE tON AGITATE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, c., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. straat Dj', r liter f f f f li' r 35, srstraaf igerif^.'l 1 v0° -te fgeffcd1 med® 201 3it' He He at Een muziektempel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1