Donderdag 23 Mei 1907, No. 6591 32'te Jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Stemming. BUITENLAND. K. Uit de Pers. BINNENLAND. Editie 2 uur, 'ÜREAUX: St. JANSSTRAAT 1, interc. Tel. No. 1426. - HAARLEM. ABONNEMENTSPRIJS £er 3 xnasuden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. 1.20 1.65 0.05 PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paatsraimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE CONTANT Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère:- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, c., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Bi het naderen van den stern ly -"jd, het valt telkens en telkens eer op te merken, komt er eene -1' eigenaardige stemming over 11 goed ..gedeelte onzer stemge- ^tigde medeburgers. jjjAe stemming uit en verraadt op eveneens zeer eigenaardige ize. solt met partij beginselen, ;löSelt ze weg in een achterzakje -11 zijn jas en zweert op denzelf- jj11 dag soms, dat men voor het 'Aje op eene i of eene komma 'iet partijprogram des gevorderd yeven laten zal. ^en is volbloed partijgenoot en ,'Belijk iemand, die door het leven met het fraaie lied op de lip- uAlle mensclien zijn broeders!" hor to in, men heeft karakter en het tegelijkertijd niet; men Partijman en tevens liberaal in echten goeden zin; men wil.... 0(;B waarom den zin onnoodig -Aengd lo^°t de verkiezingsgebruiken be llet ook een zeer vruchtbare, nut tige avond zijn zal. Dat ieder Hink voor zijne meening uitkome en zich niet schuldig make aan ja-broererijevenmin bezondige men zich aan onnoodig gepraat. Ook dat brengt stemming, maar de verkeerde. Dat kweekt wrevel over een verloren avond, afkeer van alle deelname aan het politiek leven en ander kwaad. Trouw opgekomen dus van avond, heeren kiezers, en gezorgd voor de gevorderde „stem ming". L. °.rt sinds eenige jaren ook, dat jj.htliese en paganisme in actie ven JjPst hersteld worden bij zulke regenlieden. We zouden ze haast, uien de schutters, zoowel de t 'bitterende mannetjesputters van '^sterdam als de anderen, niet jjb eervollen dood gestorven waren, 6 Schutterij kunnen noemen van anti-christelijk staatkundig le 8rtje. naderende verkiezingen voor 8 Provinciale Staten, wier belang- l^heid wij reeds meerdere malen 'heler in het licht stelden, hebben Mithese paganisme door onze ^östanders weer naar voren doen EJüiven. P^at wie zich Staatkunde en Chris- 'hdom niet anders dan gescbeiden 'hï voorstellen; wie openlijk zegt schrijft, dat staatkunde niets ,staande heeft met godsdienst of ^dienstige meeningen; wie nog hder gaat, en zelfs uit de Troon- 8(*e den naam Gods verbannen m; dat zoo iemand aanstoot ^mt aan „paganisme" in tegen li ^at ook verwonderlijk is? Dat ?Vele dezer lieden als volslagen h'lenen leven en denken en er J'hl voor uitkomen ook, maar in 8 stembusdagen plotseling eene JWieging krijgen om hun paganis- scheepje met een Christelijker ,l!hpel te tooien en boos worden, jfhneer ge dat wimpeltje geen aan- Jken waard acht, omdat het een ^'sch uithangbord is, huichelarij staatkundig gebied. s dat evenwel niet zeer natuur Ik? ^®t al die narigheden, niet al boerenbedrog of hoe 't ver- noemen wilt, hebben wij, Ka- j,°neke kiezers, gelukkig niets .^taande. Wij hebben onze eigen ^vereeniging, die ons voorlicht o teidt en ons daaraan houdende, boeven wij niet beducht te wezen 0l' valsche leuzen, die on v^bten klinken, nu en later ,re verkiezing voor de Provin- e Staten komt op de vergadering R. K Kiesvereeuigiug alhier Niög met „Christen, Christelijk", mag ons zeker wel verwonde- BELGIE. Er is gisteren eene Kamerzitting geweest, die liefhebbers van dat soort sport zou doen watertanden. Het liep over eene staking, waar van de heer Hubert, minister van ai beid zeide, dat het enkel van de socialisten afhing, of zij al dan niet eindigen zou. Of, om met het handelsblad vau Antwerpen" de juiste toedracht te geven: Zoo de werklieden de werksta king voortzetten, dan is het niet omdat zij niet wenschen terug aan het werk te gaan; zij wensclien dit wel, integendeel, maar zij worden daartoe belet door eenige leiders, aangesteld en betaald door de in richters der werkstaking. (Ha. ha, rechts Demblon. Dat is valsch. Geeft dan namen op. ,.M. Hubert, op 1000 arbeiders zijn er 960 die terug aan den air- beid willen: zij worden belet door de 40 anderen, die er belang bij hebbeii niet te werken. (Gemor bij de socialisten), Die 40 leiders trek ken 4 fr. 60 daags, terwijl de sta kers 1 fr. trekken en zij die de cnderstandsgelden ontvangen, ver- deelen ze in hun eigen voordeelen. M. Delporte. 't Is een leugen M. Hubert. Zij die slechts 1 fr. ontvangen, zullen door mijne ver klaring weten dat er naast hen zijn, die 4 fr. opstrijken. Zij zullen nu klaar zien, en den arbeid her vatten. M. Mansart. Wat ge zegt is niet at om ons jJPo arond ter sprake, j voorbereiding krijgen we dus ^*.en komenden verkiezingsstrijd. Hpe behoorlijk voorbereid is, heeft overwonnen. Ook bij ons moet Jktoing" wezen, eene -echte, 'ijk kloeke begeerte om met onbloedig stembuswapeu «ie h ki-elijke staatkunde de ovefwin- le bezorgen. Die zal er op deze J&dering ingebracht worden, ze nog ontbreken mm-ht. brom hopen wij, dat de ver- m -og hedenavond niet enkel bezocht zal wezen, maar dat de orde! Tot de waar. 't Is eene ,'eugen! M. de voorzitter. Deze uitdruk kingen zijn niet langer te dulden. M. Delporte. 't Is schandelijk laster, en zoolang de minister geen bewijzen aanbrengt, zal hij door ons voor een leugenaaa- gehouden wor den. Rechts: Tot orde M. Meysmans. De minister zegge ons ten minste van waar zijn in lichtingen komen. M. Hubert. Ik betreur geenszins dit incident, want op alle banken wordt geprotesteerd tegen de han delwijze die ik aanklaag, (De uiter ste linkerzijde protesteert.) M. M, Demblon en Anseele schreeuwden midden van 't lawijd Namen! Bewijzen! M. Humbursin. M. de minister zegt dat er betaalde menners zijn. Bewijs dat M. Hubert. Volgens door mij be komen inlichtingen.... M. Demblon. Van wie De minister weigert te zeggen, van wie hij zijn inlichtingen lieeft,' maar houdt de juistheid er van staande. Anseele zegt dan Gij zijt een eerlooze, mijnheer! En Smeets: De minister heeft gehandeld als een schobbejak. Delporte: De mi nister is een lasteraar. De voorzit ter belt, dreigt de sprekers tot de orde te roepen, roept er twee tot de orde. Een van hen verlangt daarover stemming. Er zijn te wei nig leden tegenwoordig en de zit ting wordt geschorst. Dat was gis teren. Vandaag houdt Delporte Ivol, dat de minister een lasteraar is. Dan spreekt Smeets. Hij he pft ter plaatse een onderzoek ingesteld en houdt vol, dat de minister een onwaarheid heeft gezegd. Pat hij die intrekke. Hij (Smeets) erkent misschien wat vei te zijn gegaan, toen hij den minister een schobbe jak noemde, maar hij is 't. De voor zitter roept Smeets tot de orde. Is 't niet keurig? Luitjes, die o zoo graag een Kamerzeteltje zouden verwelven, en nog niet weten, wat parlementair is, kunnen het hier ieeren. ITALIË. Wij hebben gemeld, dat de can- didaat den Katholieken met den anti clericalen heer Rota Zondag a.s. voor een Kamerzetel in herstemming komen zou te Bergamo. Dat zal niet zoo wezen. Waarom weet men niet, doch het gissen daarnaar is gemakkelijk den 21en dezer hebben de Katho lieke kiezers eene bijeenkomst ge houden en daarna heeft op hun verzoek de heer Bonomi zijne eau- didatuur ingetrokken. Maar zeker is 't, dat de Katho lieken. welke zich op verzoek des Pausen van directe politieke actie onthouden, voortaan niet meer de gematigde republikeinen steunen zul len. Althans te Bergamo niet. Het millioen .dollars, 't welk de Canadeesche Katholieken jaarlijks voor den Sint Pieterpenning offeren zouden, is al even denkbeeldig als andere groote sommen, die voor het zelfde doel gegeven zouden worden. 't Zijn sommen, die de anticleri- cale pers verzint, om, gelijk uit Rome gemeld wordt, bij de Katho lieken de meening te vestigen, dat de Paus 't best zonder hunne bij dragen stellen kan. Een raar soort anticlericalisme en dat sterk riekt naar „nhagothie". Ken vertrouwbaar correspondent te Rome meldt, dat de H. Stoel niet vertegenwoordigd zal zijn op de Haagsclie vredesconferentie, maar dat H. M. de Koningin Wil- helmina bij eigenhandig schrijven den Paus om zijn zedelijken steun verzoeken zal, ten einde het doel der Conferentie te bereiken. We zullen zien. Korte De hertog dent naar de Fransche koningskroon vertoeft eenige dagen hier te lande, Berichten. van Orleans, preten- In Rusland zijn weuer verschil lende personen in hechteuis ge nomen, samenzweerders en candidaat- bommenweroers. Ook verscnillende officieren zijn gearresteerd. Er worden nieuwe botsingen verwacht tusschen de troepen van deü Sultan van Marokko en op roerige stammen. Yoor de Eranschen is't beter dat de Marokkanen onder elkaar bak keleien. Te Clermont-Ferrand heelt Minis ter-president Clemenceau gezegd „De republiek is de vrijheid, liet recht." Kan het onbeschaamder Frankrijk en België. Toen we onlangs schreven, dat evenredige vertegenwoordiging niet alleen in Denemarken en Zwitser land, maar „wat van meer betee- kenis is", ook in België de proef doorstond, drukte een liberaal orgaan die woorden cursief over, waarschijn lijk om onze opinie alsof België van meer beteekenis was, anticlericalis- tisch toe te lichten. Dit was misgezien. Onze bedoe ling was alleen om te zeggen, dat het stelsel van evenredige vertegen woordiging in België ook op de Rijksverkiezingen was toegepast, en niet enkel op''gemeentelijke verkie zingen, en dat in zooverre de proef, in België genomen, van veel hooger beteekenis ook voor ons was. Nu men echter, bij vergissing, ons zekere ingenomenheid met België als verwijt aanrekende, komen we er gaarne voor uit, dat o. i. bij vergelijking met Frankrijk b. v., België ook in algemeenen zin de vergelijking glansrijk kan doorstaan. Voor vergelijking zijn Frankrijk en België bij uitstek geschikt. Beide landen zijn globaal geno men Roomsch Katholiek. Protes tanten zijn er in beide linden zeer weinigen. In beide landen spreekt men in de hoogere klassen één taal. De Fransche litteratuur trok België bij haar domein. Brussel, België's hoofdstad, is een'klein Parijs. Het principieele verschil is alleen, dat nu ihet vierde eener eeuw in Frankrijk de „anticlericalen" en in België de „clericalen" het bewind voerden. En wat is nu de uitkomst? Deze, dat België's welvaart op verrassende wijze vooruit ging, en zulks schier op elk terrein, terwijl in Frankrijk stagnatie is ingetreden. En dat in Frankrijk de bevolking tot staan is gekomen, en bijna achteruit gaat, terwijl België's be volking reeds tot over de zeven millioen aanwies. En wat veel meer nog zegt, dat in het radicale Frankrijk de vrijheid onder den voet is" gehaald, zoodat een „clericaal" er bijna geen leven heeit, terwijl omgekeerd in het „clericale" België een ieder, en ook de liberaal, zoo vrij als een visch in liet water is, en dat beide kerk en school er in volle vrijheid bloeien. In Frankrijk heerscht één ver- volgingsmanie. In België wordt aan geen vervolging van andersdenken den ook maar gedacht. (Standaard.) Dat de socialisten o veral dezelfden zijn, bewijst het volgende stukje uit „Het Handelsblad van Antwer pen" over de Kamerzitting, wier verloop men onder de rubriek „Buitenland" vindt: Farceurs De socialistische farceurs hebben het gisteren in de Kamer weer bont aan boord gelegd. Ge weet, die lieeren houden er een bijzondere specialiteit op na. Zij mogen al zeggen, al bewee- ren, al staande houden wat ze wil len, op de kap hunner politieke tegenstrevers. Be collectie der Annales Parle- mentaires, sedert zij in de Kamer zijn, bewijst het op honderden blad zijden, die overloopen van scheld woorden, beleedigingen en gemeene uitvallen tegen den koning, de ministers en hunne eollegas. Zij zijn vrijgevochten, in een woord, en het staat hun vrij al fe zeggen, wat door hun hoofd gaat. Maar, om Gods wil, steekt naar hen geen vinger uit, raakt hen niet aan, zegt van hen geen onnoozel kwaad woord, of 't is er bovenarms op. De minister van arbeid zegde gisteren, dat de socialistische leider» dik en vet betaald worden om de stakingen te doen duren, terwijl intusschen de stakers met een stuk brood worden wandelen gezonden dat hebben die kluchtspelers op hun kracht genomen en daar hebben ze zulk lawijd voor gemaakt, dat hooren eu zien vergingen. •Enfin, die apostels zijn kostelijk ge moet tegenover hen handschoe nen aantrekken, gemoet tegenover hen beleefd zijn, ge moogt tegen hen zelfs de waarheid niet zeggen. En intusschen hebben zij het schelden en beleedigen tot den rang van parlementaire instelling ver heven; zij alleen zijn scheld vrij in een woord. Zoo'n farceurs, die gelijkertijd Truitje-roer-me-niet en virtuoos-be- leediger willen zijn, loopen er ner gens onder de zon. Uit onzen Senaat. Over enkele Indische dingetjes ging het gisteren, toen de Eerste Kamer weer eens vergaderde. Als gewoonlijk ontbrak het publiek en waren de verslaggevers de eenige, die de senatoriale wijsheid te hooren kregen. De Indische tariefwet ging er nagenoeg zonder debat door. Enkel een speelkaarten-vraagje, en wel, waarom de Europeesche speelkaarten veel zwaarder belast zijn dan de Chineesclie. Dat is geen „Chineezerij," maar dat komt, wijl de Chineesclie speelkaarten veel meer in trek zijn dan de Europeesche; werden de Chineesclie te hoog belast, 't zou een prikkel zijn tot smokkelen. Is dat niet braaf? Zoo zorgt de regeering voor de eerlijkheid des inlanders De heer Hovy bracht het geval op Timor ter sprake, waar een hulpprediker, die het Christendom verbreiden moet, allerlei heidensche leerstellingen verkondigt, Christus Godheid loochent, de joden, Mozes en de profeten? incluis, heidenen noen t enz. Minister Fock kon op dit alles weinig zeggen. De heer Hovy scheen geen ander houvast te heb ben dan een kr2ntebericht, terwijl de Minister ook dien stroohalm des drenkelings miste en daarom met eenige hoffelijke zinnen zich van het geval afmaken moest. Wat de heer Hovy bedoelde was zeker, dat er bij het uitzenden van evangelie-predikers op gelet worde, of het geloovige Christenen dan wel paganisten zijn. Minister Fock wilde echter daar niet aan. Kameroverzicht. Gedistilleerd en vleesch hielden gisteren onze Kamerleden een dagje bezig. De smokkelaars onder de branders hebben nu de zekerheid, dat, als hun volgens het branders wetje het recht van korting ontno men is gedurende o jaar, zij zich altoos op den burgerlijken rechter kunnen beroepen. De heer Duijnstee was daarover minder in zijn nopjes dan de heer Van Idsinga en diende een amendement in, dat, na vrij wat spreekwater gekost te hebben, ten slotte nog ingetrokken werd. Daarop ging het branderswetje er zonder hoofdelijke stemming door. Over de vleesch-quaes tie enkel het volgende. Vleesch, voor uitvoer bestemd, kan vau rijkswege ge keurd worden, een moet is dat niet. De rijkskeuring is een waar borg voor het buitenland. Dagelijks neemt die uitvoer toe. Bedroeg hij b.v. in 1894 ruim 31 millioen KG., in 1903 was hij gestegen tot 64 millioen. Nu wil het ontwerp, waarover de Kam?r gisteren beraadslaagde de rijkskeuring verplichtend maken. Dat is zeker onder dit opzicht zeer gewensclit, dat knoeiers nu ge ringer kansen hebben om te knoeien en onzen naam in het buitenland verdacht te maken. Voor den heer Lieftinek bestond nu echter de vrees, dat de vreem deling het goede, en wij zeiven het minder deugdelijke Hollandsche vee te eten zouden krijgen. Een algemeene wet op de vleeschkeuring noemde hij daarom beter. Dit beaamde de minister en zei hij ook toe. De stemming over één artikel, dat aangenomen werd met 42 tegen 27 stemmen, voorspelt wel, dat het ontwerp in zijn geheel er heden doorkomen zal. Huldeblijk aan dr. Kuyper. Naar wij vernemen bestaat het voornemen aan dr. A. Kuyper op zijn 70en verjaardag een som aan te bieden, die besteed kan worden voor een doel, door hemzelven aan te wijzen. Hierbij zal gevoegd worden een album met de namen der gevers. Dr. Cuypers. De Romeinsche correspondent van „Het Centrum" deelt mede, datdr. P. J. H. Cuypers met zijn dochter, mej. Katlirine Cuypers, Maandag ochtend door Z. H. den Paus in particuliere audiëntie is ontvan gen. Tot den grijzen architect sprak Z. H. de Paus: „Ik zegen u en uw werk van ganscher harte, eu ik dank u voor al hetgeen gij voor den bloei der Christelijke kunst gedaan hebt. Moogt gij nog lang even heilzaam en voorspoedig aan den arbeid blijven!" Eveneens gaf Z. H. de Paus een specialen zegen voor den jongen architect Cuypers. Ook politiekers. Het Algemeen Nederlandsch Werk liedenverbond heeft de Pinkster dagen algemeen vergaderd. Er was een verzoek ingekomen van de vrij zinnige concentratie tot het verbond om een handje te helpen bij da komende. Statenverkiezingen. De vergadering besloot, daarop niet in te gaan. En te handhaven het besluit van voor 2 jaar, om allesu voorstanders van grond wetsherzie- ning te stemmen, behoudens„dispen- satie" van 't bondsbestuur voor dis tricten, waar geen voorstanders van grondwetsherziening candidaat zijn. Zoodat eigenlijk toch beslot dn werd, om aan het verzoek van d» vrijzinnige Triple Alliantie te vol doen. Standaard"). Drankwet en gemeenteraden. „Welke taak legt de drankwet den gemeenteraden op? Wat deden zij in dit opzicht?" Deze vragen behandelde de hear Kempero Yan Harderwijk op het Ned. Congres tegen het Alcoholisme, dat te Utrecht gehouden wordt. Wij ontleenen aan het gesproke ne de volgende bijzonderheden: Ondanks de vele hulp en mede werking, die spreker ondervonden had, zou toch nog wel blijken, dat het ingesteld onderzoek, loopende over ruim 1100 gemeenten, niet in alle deelen zóó volledig is, als hij gehoopt had. De beide vragen waren gesteld door het congres-comité. Onder taak", door de Drankwet aan ge meenteraden opgelegd, verstaat -pre ker niet slechts wettelijke „verplich ting", want deze bepaalt zich tot de regeling van art. 20, vergunnings recht. Doch daartoe behooren ook de regelingen, die vervat zijn in de artikelen 4, 5, 43 en 49, en die geschieden kunnen op voorstel van den Raad, doch een Koninklijk be sluit vereischen. Voorts kent de wetgever bevoegd heden tot regeling aan den Raad toe, vervat in de artikelen 6. 7,11 en 35. Ten laatste herinnert de Drank wet aan eene bestaande be voegdheid, door art. 45, en brengt spreker ook artikel 47 daartoe. De taak van de gemeenteraden zeide spreker, begint daar, waar dia van den Rijkswetgever eindigt. De gemeenteraadwetgever heeft op zijn beurt zijn taak eerst dan volbracht wanne.er de regelingen, die hij trof, niet minder aan de gemeente schon ken dan de Rijks wetgever bedoelde te geven, en rekening houdende met de locale toestanden, mogelijk was. De uitkomsten van zijn onderzoek heeft spreker nedergelegd in een uitvoerig statistisch overzicht, pro- vinciegewijze samengesteld. De re sultaten daarvan deelt spr. evenwel NIEUWE IAABLEHSCKE COURANT MaintIEÜË AGITE f.fl 40N AGITATE Sc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1