Vrijdag 907 No. 6592 32s,e jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie uur, ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. Afzonderlijke nummers 1.20 1.65 0.05 Dit BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. BUREAUX: St. jANSSTRAAT 1, hiterc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 16 regels0.60, (contant) 0.50 Elke regel meer0.10 Groote letters worden berekend naar paatsruimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT Uit ons Parlement, Het staartje der „Berlin"-ramp roerde zich gisteren nog een weinig. Had de heer de Klerk (liberaal) 'laags te voren al georeerd en prins Hendrik in de hoogte gestoken a la Hollandsche Natiehetzelfde ?ücces had hij met zijne motie: ju alle haast moest hij ze Uitrekken. Niet onaardig was 't, dat Van Kol (socialist), die daags te voren liet noodige water sprenkelde op de Vaderlandsliefde en prinsvereering Ui lichtelaaie, nu met de Klerk °Verleg pleegde omtrent een geza menlijk in te dienen motie. Over den tekst konden de heeren het Uiet eens worden. Toen de minister verklaarde, dat er een Staatscommissie benoemd zou borden, wier taak het wezen zou, °ui zich met het onderzoek van het reddingswezen hier te lande' te be lasten, had de Klerk's motie ook Seen zin meer. Hiermee was deze geschiedenis van de baan en de °ehtendzitting volgepraat. De middagzitting was prettiger, ZÜ 't ook niet voor minister Cohen Stuart, die minder slecht redenaar dan anders, maar even groote bolc- jesschieter bleek. De zwaargebaarde en hartige-woordjes-lievende Hugen- Holtz (socialist) interpelleerde den Ulinieter viiü Marine, on_dat xleae geweigerd had met den Mariniers- bond in verbinding te treden. Spreker wees op de regeeringsver- klaring van 1905, waarin gezegd tyerd,j£dat dit Kabinet allen vakver- eenigingen een goed hart toedraagt. Hu nu blijkt het tegendeel bij Cohen Stuart. Theorie en practijk, zouden we bunnen zeggen. Theorie en mooie Woorden, wanneer het aan de groote klok komtmaar de allertreurigste uractijk, wanneer geen haan kraait Uaar het toedragen al dan niet van «en goed hart Maar neen, minister Cob en Stuart bedoelde het zoo niet. Hij wilde wel algemeene belangen bespreken met Bondsbesturen, maar geen plaatselijke of onderdeden van algemeene belangen. Hugenholtz sprak nu van „smoes jes en klinkklaren onzin," waar deze argumenten dan ook jjbijzonder veel °p geleken, en wilde eene motie Voorstellen, waarbij het gedrag van 'lezen minister gesteld werd tegen- ever bovenvermelde verklaring van 1 'JU5 en daarmee van zeil veroor deeld. De heer Talma,.handig politicus, betrok de heele regeering bij het geval Nu juist niet op geheel recht zinnige manier de heer Talma is dominee of oud-dominee wist spreker het daarheen te leiden, dat de regeeringsverklaring van 1905 alles behalve duidelijk en recht zinnig was. Voor den heer Schaper (socialist) die ran geen streken houdt en der gelijke sluwigheden, was dat spelle- tie te grof. Eenieder wist hoe de regeering het bedoelde met hare Verklaring. Die bedoeling behoeide deze voorganger niet troebel te Uaaken. Zoo langzamerhand kwam er op die manier vechtstemming onder de leden. De heer Lobman, die de Motia- Verhey overnam, zag haar vallen Qxet 37 tegen 31 stemmen. In deze Uiotie werd voorgesteld, het debat Uit te stellen tot Minister de Mees- Ier er bij zou zijn, die dau over bet onduidelijke in de verklaring Van 1905 eens duidelijk het zijne heggen kou. Cohen Stuart was daarmee den boek nog niet te bovenhij zou de volte laag nog eens krijgen en daarna opnieuw bakzeil kunnen balen. Links enkel ontevreden gezichten, ^echts goedkeuring over het alge meen. 't Begon netelig voor hem worden. Hij wilde wel de hand reiken aan don Mariniersbond en jzeide, dat hij met deze zelfs „vertrouwe lijke onderhandelingen" geopend had. Daar hadt je de poppen aan het dansen. Men ziet ook zonder het gezien te hebben het scherp-deftige gezicht, waarmee de Savorniu Loh- man opstaat en zijne verbazing uitspreekt over die „vertrouwelijke onderhandelingen." Zeeheld Cohen Stuart klopt rouw moedig op de borst en verklaart, dat hij z'n mond voorbijgepraat heeft. Een antwoord op de vraag, wat er wel is van die „vertrouwelijke onderhandelingen" hoeft Lohman uiet gekregen. Dat komt nog wel! Een motie des heeren Marchant volgde, (vrijz. democr.), waarbij ver klaard werd, dat de regeering de organisaties ook voor militairen dient te erkennen en dat de Kamer het gedrag van den minister afkeurt. Daarop kwam Talma (antirevol.) met een motie van uitstel. Er was immers sprake van „regeering" en dan moest de heer de Meester er bij wezen. Ende zoo geschiede het, dat Tal ma ten slotte nog zijn! doel: be reikte. Met 39 tegen 26 stemmen werd de motie aangenomen en de week krijgen We dus eene hoogst interessante voorstelling. Wie weet, hoeveel regeeringspoppetjes we zul len zien dansen, en wat we nog hooren zullen. Dat men zijne pen gereed en gescherpt houde ITALIË. Directie en uitgevers van „II Rinnovamento", het te Milaan uit gegeven tijdschrift der zoogenaamd vooruitstrevende katholieken, heb ben thans den tekst vastgesteld van het antwoord aan kardinaal Stein- huber, die hunne uitgave veroor deeld heeft en hun verzocht ze te staken. De heeren zeggen in hun weinig eerbiedig schrijven, dat zij zich niet aan de veroordeeling storen zullen en evenals vroeger met het tijd schrift voortgaan. Scherp en spijtig is het antwoord en de juiste maat der rechtzinnigheid dezer hervor mers wordt er mede gegeven. Een der groote katholieke dag bladen van Rome zal eene flinke gedaanteverwisseling ondergaan, ten goede wel te verstaan, 't ïs opge kocht door een vennootschap, waar toe de voornaamste katholieken van geheel Italië behooren. Doel dezer courant zal wezen, om te Rome en in het Zuiden alles voor te bereiden tot de naderende algemeene verkiezingen en dan overal zooveel mogelijk de zegepraal der katholieken te bewerken. Ook te Rome, of liever in Italië beginnen de oogen open te gaan. Te Rome zal in de Transtevere- wijk candidaat zijn graaf Santucci, die in den gemeenteraad van Rome als het ware 's Pausen woordvoer- Wif ™,aste Albano zal graaf Eduard Soderini candidaat wezen, die eenmaal de gouden roos bekwam. ZUID-AFR1KA. Te Johannesburg, waar eene groote werkstaking uitgebroken is onder de blanke mijnwerkers, zijn ernstige ongeregeldheden voorge komen. Er zijn troepen heen. De stakers dwongen andere mede arbeiders om het werk eveneons neer te leggen. Den 2oen zijn ern stige rustverstoringen voorgekomen; politie-agenten, als wacht bij de mijnen opgesteld zijn met stokken geslagen en met steenen geworpen. Aan een andere mijn kwam het tot een treffen tusschen stakers en arbeidswilligen, meerdere revolver schoten werden gelost en één der mijnwerkers liep eene wonde op. Zeshonderd man voetvolk en ruiterij kwamen in den avond van den 23en te Johannesburg aan. In liet geheel wordt aan 43 mijnen door blanke mijnwerkers gestaakt. Tal van mijnbestuurders hebben verzekerd, dat zij geen dei- stakers meer in dienst zullen nemen. FRANKRIJK. Het ministerie schijnt er een beetje spoed achter te willen zetten met de wet, die de wijnbouwers beschermen moet. Bijna de geheele zitting van den jongsten minister raad was daaraan gewijd. De vrees voor de belastingweige raars en de lieden, die met de meest grenzelooze onbeschaamdheid ge trapt en verdrukt werden, en nu, moe gesard en moe geplaagd en uitgebuit huu recht eischen eu be scherming vorderen, heeft de zooge naamde democratische ministers tot handelen gedreven. Sommigen verwachten niet veel van den halveenmaatregel en zien de toekomst zeer duister in. 't Is al lang geleden, dat we iets hoorden van de Mon- tagnini-papieren. We dachten eerst: zou die lieve Commissie weer ,bezig zijn met het opstellen van een ploerterig stukje, stijf staande van laster en leugen Maar neen, het nieuwtje was er af en zelfs de brie ven a la „Liefste Kareltje" pakten niet meer. Gaarne zou men den grooten doofpot als laatste toevlucht gebruiken. Jammer voor de licht schuwe lasteraars en leugenaars zijn er lieden, die van dat nuttige meubel niet hooren willen. We zullen dus gelegenheid hebben, om de leugen op de kaak te zien staan, 't Begint al. Er was gezegd, dat Doumer, staatsman, die tegen het Bloc vóór godsdienstvrijheid was, hoewel vrijmetselaar en radi caal, een zijner werken mot eene opdracht aan Kard. Merry del Val gezonden had. Een misdaad natuur lijk, een verraad. Wat is nu de Commissie geble ken Dat niet Doumer, maar Mgr. Montagnini het boek zond, door hem gekocht en betaald. Doumer had dus niets uitstaande met die heele geschiedenis. Belasterd had men hem op schandelijke manier, en zooals gewoonlijk, de dader kroop weg achter anderen. Niemand heeft schuld. Straks zal d) waarheid nog dui delijker worden, en dan zal eenieder kunnen zien, waar de leugen, het bedrog, de gemeenste en laagste laster school. En zoo zal het bedrog zelfs het slachtoffer worden zijner euveldaden en het slijk niet op den H. Stoel, maar op het verachtelijke drijven dezer nietswaardigen terug vallen. BELGIE. Nog een en ander over het ge beurde in de Belgische Kamer, waarvan we heden de voortzetting kunnen verwachten. Minister Hubert, had den naam genoemd van zekeren arbeider, die weggezonden was door den patroon. De makkers van dezen mijnwerker hadden het werk neergelegd, om dat de patroon hem niet weer in dienst wilde nemen. De minister had den vorigen dag gezegd, dat de bewiste mijnwerker in Frankrijk was en dat hij een slecht echtge noot en vader was. De sociaüst Smeets zeide, dat er allemaal niets van waar was. Die mijnwerker, die in Frankrijk zou werken, zei Smeets, zit op 't oogenblik op de publieke tribune. Dat is de eerste laster. De socialist Horlait maakte het nog erger en riep Ziedaar de amb telijke leugen. Smeets vervolgde: En dan zegt de minister, dat die arbeider een slecht echtgenoot is, en een slecht yader. Laat men ons nietverplicli ten ter hoogste plaatse op voor beelden te wijzen Demblon vond den steek niet duidelijk genoeg en riep even: Leve de Koning! Het doet er ook eigenlijk niets toe, zoo vervolgde Smeets, u hebt u ingebeeld, heer minister' dat 46 leiders elk per dag 4 frank 50 op strijken, 40 ellendelingen dus, die hun kameraden verkocht hebben. Dat is ongehoordDe arbeiders van Luik zijn geen schapen. Smeets zeide nog: „de minister is !eén schobbejak en de voorzitter zal' mij niet tot de orde durven roepen." Toen de voorzitter van Smeets eischte, dat hij zijn scheldwoorden zou intrekken, verklaarde Smeets, dat hij het doen zou, als de minis ter Hubert zijn beschuldiging tegen de 40 leiders bewijzen kon. Het werd ten slotte zoo'n herrie, dat de socialist Furnémont met ge balde vuist voor den minister kwam te staan. Korte Berichten. Er wordt gevreesd voor het leven van den Belgischen Katholieken Staats man Beernaert. De verdienstelijke 78 jarige grijsaard lijdt aan zware long ontsteking. In Perzië thans groote revolutie. Verschillende steden waren het too- neel van plundering en aanslagen. De uitslag van drie herstemmingen in Oostenrijk is de volgende: twee Socialisten en een Duitsch vooruit strevende zijn gekozen. Te Weenen moest de Christelijk socialist Schneider, jaren en jaren ai- gevaardigde, het afleggen tegen de andere partij. Uit Engeluch Indië blijven de be richten even ongunstig luiden. De geest van verbittering tegen de En- gelschen neemt toe. Van het Loo. Men meldt uit Apeldoorn d.d. 23 Mei: H. M. de Koningin vertrok heden voormiddag naar den Haag en keert Zaterdag naar het Loo terug. Uit de beste bron kunnen wij mededeelen, dat H. M. de volgende weer een dag of vier bij Hare Koninklijke Moeder op Soestdijk gaat doorbrengen. Z. K. H. gaat dan voor eenige dagen naar het buitenland. Woensdagmorgen reed Z. K. H. de Prins, vergezeld van eenige heeren, te paard naar Wiessel, om daar de werkzaamheden van de stoomploeg in oogenschouw te nemen. Woensdagmiddag reed het Kon. echtpaar weder met de schimmels uit. Ditmaal werd het Wenumsche veld bezocht, waar Z. K. H. het zakken van den zwaren gronddui- ker, welke voer de afwatering der ontgonnen gronden onder de Grift door moet worden gebracht, bij woonde. H. M. wachtte Haar Gemaal op in de nabijheid van het rijtuig, waarna door Apeldoorn weer naar het Paleis werd gereden. De tweede Vredesconferentie. Uit 's Gravenhage wordt gemeld: Het gemeentebestuur geeft den 9 Juli op het Kurhaus een feest ter eere der vredesconferentie. De Regeering zal 25 Juli een feest aan bieden. TWEEDE KAMER. Koninklijke stallen. De minister van Financiën heeft het afdeel ;ngs verslag beantwoord betrekkelijk de aanvullingsbegroo ting van het eerste Hoofdstuk, waarop gelden zijn uitgetrokken voor den herbouw van de konink lijke stallen op het Loo. De minister doet daarbij uitkomen dat het grondwettig voorschrift niet de opvatting rechtvaardigt, dat de zomer- en winterverblijven voor den Koning eens en voor altijd in gereed heid gebracht zijn. Dit zou inder daad tot de werkelijk onaanneem lijke gevolgtrekking leiden, dat, bijaldien één der koninklijke paleizen door een ramp bij v. een hevigen brand mocht worden vernield, de Staat niet gehouden zou zijn een nieuw paleis in de plaats van het vernielde te doen bouwen. De politieke richting der tegen woordige Regeering staatj geheel buiten deze zaak. Het denkbeeld van onderliandsche opdracht zou in overweging zijn te nemen, indien blijken mocht, dat bij publieke aanbesteding tot geen voor den Staat billijk financiëel resultaat ware te geraken. Burgemeester te Tilburg. Bij Koninklijk besluit is G. R. C. M. Raupp benoemd tot burge meester der gemeente Tilburg, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Roormond. Burgemeester Guljé van Breda, heeft bij H. M. de Koningin ont slag aangevraagd. De uitsluiting te Eindhoven. Z. D. H. de Bisschop van 's-Her- togenbosch verleende gisteren audi ëntie aan een deputatie uit de te Eindhoven bestaande fabrikanten- vereenigingen, op welke audiëntie, die een geruimen tijd duurde, de staking en uitsluiting te Eindhoven in den breede werd besproken. De vicaris-generaal en een der secretarissen van het Bisdom woon den de audiëntie bij. Het resultaat der besprekingen bleef tot nog toe onbekend. De Drankwet. De schrijver der Haagsche Sprok kelingen in het „Utr. Dbl." vertelt hoe de Drankwet in de Witte wordt toegepast In de Witte Sociëteit zijn twee buf fetten ingerichteen voor sterke dran ken en een voor de overige consumptie. Wanneer je er een whisky soda wilt hebben, dan moet de bediende eerst aan buffet I het fleschje sodawater halen en dan aan buffet II het glaasje whisky, wat u dan samen op een blaadje wordt voorgezet. Waarom! Wel, omdat de Drankwet verbiedt, vergunning" aan commissarissen der sociëteit gegeven, aan den pachter van de buffetten in gebruik af te staan: d« houder van de „vergunning" moet deze een zeker deel des jaars zelf uitoefenen. Om dat bezwaar te ont gaan, hebben nu commissarissen zich verpl'icht gezien, de buffetten verpach tende, het debiet der alcoholische dran ken in eigen beheer... te doen uit oefenen door iemand in hun dienst, waarvoor zij natuurlijk aan den pach ter in een of anderen vorm weer een vergoeding moeten geven. Vrageis de wetgever geroepen, zulke dwaasheden uit te lokken? En wat te zeggen van een wet, die dwingt om voor toestanden, waar niemand bij het, maken van die wet het oog op had zulke draaierijen te be denken Prov. Statenverkiezingen. Noord-Holland. De vrijzinnige kiesvereeniging te Texel stelde candidaat den heer C. D. Zurmuhlen (aftr. lid.) Zuid-Holland. De lib. kiesvereeniging Burger plicht te Delft heeft tot candidaat gekozen den heer prof. dr. S. Hoo- gewerff, rector-magnificus der Tech nische Hoogeschool. Ongevallenwet. De groote vergadering van tuinbou wers waarin de Ongevallenwet be sproken zal worden, wordt gehouden in het gebouw van Kunsten en We tenschappen te Utrecht, op 14 Juni a.s. R. K. Kerk te Bovenkarspel. In de jongste aflevering van het maaudelij ksch reclame-tij dschr i ft „Het Huis" komt een uitvoerig, geïllustreerd artikel voor over de verbouwing der R. K. Kerk van den H. Martiuus te Bovenkarspel. De kerk, die voor omstreeks veer tig jaren werd gebouwd, bleek in den loop der jaren te klein te wezen en zoo werd door den zeereerw. heer pastoor Koekhoven tot een belangrijke begrooting. besloten. In December j. 1. kon het nieuwe gedeelte in gebruik worden geno men, terwijl op 22 April 1.1. de geheel vernieuwde kerk werd ge consacreerd door Mgr. den Bisschop van Haarlem. De groote moeielijkheid bij de verbouwing bestond in het brengen ran overeenstemming tusehen het oude gedeelte en den nieuwen aan bouw, die aanmerkelijk grooter was. Van de oude kerk werd na melijk het geheele priesterkoor gesloopt van den triomfboog af, en daarna aan het oude schip een breed transept met nieuw priester koor bijgebouwd. Dat de verbouwing naar de plannen van den architect, Ed. Cuypers, uitstekend slaagden, bewijzen de bijgevoegde mooie photo's. De aflevering bevat voorts een vakkundig artikel over stuc werk, waarin de heer W. Retera zijn bedoelingen door illustraties verduidelijkt, en, een bespreking van de „Prins Willem", een schip uit De Ruyter's vloot, door C. J. 't Hooft. Voorbereidend Militair Onderricht. Ingevolge de jongste wijzingen, aangebracht in de regeling van het voorbereidend militair onderricht, zal de aanmelding tot deelneming aan dit onderricht, dat kosteloos wordt verstrekt, moeten geschieden vóór den len Juni e. k. en wel: a. in plaatsen waar infanterie of vesting-artillerie in garnizoen ligt, bijden commandeerenden-officier der infantarie of der vesting-artilleris b. in de overige plaatsen bij den burgemeester der gemeente. Bedoelde commandeerende-officie- ren en burgemeesters zenden vóór of op 1 Juli aan den Inspecteur der Infanterie een staat in, vermel dende, onder meer, welke jonge lieden zich tot deelneming hebben aangemeld. Vermits nu door genoemden In specteur, na ontvangst van bedoelde staten, alle verzoeken om alsnog tot het onderricht te worden toege laten, zullen worden afgewezen, tenzij de belanghebbenden kunnen aantoonen, dat zij, door verblijf in het buitenland of om andere redenen, onschuldig zijn aan te late aanmel ding, meenen we de jongelieden, die aan het voorbereidend militair onderricht wenschen deel te nemen, dat 1 October a. s. begint, nadruk kelijk opmerkzaam te moeten maken op de noodzakelijkheid zich daartoe vóór 1 Juni a. s. aan te melden, terwijl we tevens in heiinnering brengen, dat gelijke aanmelding ook moet geschieden door hen, die ten vorigen jare reeds aan het on derricht deelnamen. Dioc. vereen, van R. K. Bijz. Onder wijzers in het Bisdom Haarlem. Bovengenoemde vereeniging verga derde in het gebouw van de Kath. Leesvereeniging te Delft, voorz. de heer J. de Pater van Amsterdam. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat het voordeelig sal do van 1905, dat f 43 bedroeg, waa veranderd in een nadeelig saldo van ruim f 42. flGITE «ft <ON AGITATE Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, c., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. afc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1