Het oordeel Gods. Een gelukkige vergissing. Kunst en Wetenschap. Land- en Tuinbouw. Marktberichten. Amsterdamsche Beurs. Koningin reeds tal van aanvragen AntoJ zijn gericht ter bekoming eener buitengewone machtiging om opdat gedierte te mogen schieten. BENNEBROEK. Botsing. Juist toen een extra-tram de Linnaeus- gangers naar Haarlem vervoerde, p isseerde in de Bennebroeker Laan J een bruiloftsstoet uit Lisse. Voor de stalhouderij des heeren Vernooy werden rijtuigen schoongemaakt, zoodat, toen de tram er langs reed, de doortocht wat nauw was, vooral nu een der paarden van een volg- rijtuig in de reeks schichtig werd. Het rijtuig bonsde tegen de tram aan, tot groote ontsteltenis der inzittenden, die gelukkig geen letsel njj| bekwamen. Alleen een tramrijtuig werd nogal gehavend. LISSE. Ingedeeld. De lotelingen K. Mastenbroek, R. v. d. Neut en C. Zonneveld zijn ingedeeld bij het Reg. Grenadiers en Jagers en J. A. Ruigrok bij het 4e Reg. Infanterie. De Statenverkiezing. De Anti-revo lutionaire Kiesvereeniging alhier heeft tot candidaten voor de Prov. Staten in het kiesdistrict Leiderdorp gesteld, de aftiedende leden S. Baron van Heemstra en C. J. L. van der Meer. SASSENHEIM. Benoemd. Tot onderwijzer aan de school met den Bijbel alhier, is benoemd de heer Leenhart te Amersfoort. Benoemd. Mej L. v. d. Zaal te Lisse is benoemd tot onderwijze res aan de Fröbelschool alhier. B. K. Kiesvereeniging. Vrijdag avond vergaderde alhier de R. K. Kiesvereeniging in het lokaal van den heer Schipper. Aanwezig 67 leden. Na opening der vergadering door den voorzitter, werd wegens afwe zigheid van den secretaris besloten het lezen van de notulen uit te stel len tot de volgende vergadering. Tot candidaten voor de Prov. Staten werden bij acclamatie geko zen de aftredende leden, de heeren van der Meer en Baron van Heem stra. Omtrent punt 3 der agenda Can- didaatstelling voor den Gemeente raad deelde de voorzitter mede, dat vroeger gevraagd was eens eerder te vergaderen, ten einde met eigen candidaten vooi den dag te komen Besloten werd wederom één R. K. Candidaat te stellen, 't Bestuur ad viseerde verder dezen keer mede te gaan met de lib. partij en hun candidaat over te nemen. De Heer Huyg wilde eerst de zaak v.d. Kath. candidaat afhande len, waarna den Heer Roozen, aftre dend lid, werd verzocht de verg. te willen verlaten. Nadat thans de voorzitter een warm pleidooi ge houden had voor den Heer Roozen, verkreeg de Heer van Dijk het woord. Deze wilde enkel en alleen uit billijkheid en rechtvaardigheid ook den werkman in den Raad vertegenwoordigd zien. En hij vond het noodig ook. De schulden dei gemeente stijgen voortdurend, dan kan een werkman bij behandeling van het kohier v/d hoofd, omslag van advies dienen. Wanneer hij zich de vraag stelt„Is er hier een werkman voor die taak berekend dan meent hij gerust den Heer J. van Diest te kunnen aanbevolen. De Heer Huyg wilde het gezegde van den voorgaanden spreker om trent recht en billijkheid niet be twisten, doch vond het oogenblik slecht gekozen. Thans bezitten wij 3 Kath. gemeenteraadsleden, maar dan zou het ons misschien niet gelukken. De Heer Van Dijk repliceerde, dat de kans van J. v. Diest even groot was, als die van Roozen. De Heer C. Verdegaal, thans het woord verkrijgende, zeide „Toen Roozen den vorigen keer candidaat gesteld werd, was ik er tegen, omdat ik vond, dat hij nog te kort te Sassenheim was, om de toestanden te kennen. Mocht hij fouten hebben begaan, dan is dat de schuld niet van den Heer Roozen, doch van degenen, die hem hebben gecandideerd. En thans zijn deze zelfden zedelijk verplicht hem ook nu candidaat te stellen." Plierna ging men over tot stem ming. De heer Roozen verkreeg 32, de heer van Diest 30 stemmen, zoo dat de heer Roozen candidaat werd gesteld. De heer van Diest, dege nen, die op hem gestemd hebben, dankende, vermaande hen, zich bij de meerderheid neer te leggen en allen den heer Roozen te stemmen. Thans was aan de orde de vraag Met welke partij zullen wij mee gaan Het bestuur adviseerde dezen keer samen te gaan met de libe ralen. De heer C. Verdegaal wilde wachten tot de andere kiesvereni gingen zich hadden uitgesproken, de heer van Dijk prefereerde het samengaan met de anti-revolution- nairen. Nadat een der aanwezigen had verzocht de motieven te noemen, die tot de voorstellen geleid hadden, deelde de voorzitter mee, dat het thans een liberaal was, die aftrad en dat er waarschijnlijk in 1910 een nieuw raadslid bij zou komen, waarvoor men dan altijd nog een A. R. zou kunnen nemen. De heer Van Dijk daarentegen meende, dat den A. R. reeds thans een zetel meer toekomt. Eindelijk werd besloten met 32 tegen 24 stemmen samen te gaan met de Liberalen. De Heer Schipper stelde thans voor den Liberalen over te laten een candidaat te stellen, evenals zij het ons hebben overgelaten. Ver schillenden konden zich biermede echter niet vereenigen, zoodat ten slotte het aftredend lid, de Heer Rijnsburger, candidaat werd gesteld. Nadat bij de rondvraag de heer van Dijk eenige vragen had gesteld die door den voorz. werden beant woord en de heer v. Straten in overweging gaf een afgevaardigde der Kiesvereeniging naar de Raads vergaderingen te zenden, die dan op de vergaderingen der Kiesver eeniging verslag kon uitbrengen, opdat men niet langer onkundig bleef omtrent de verrichtingen dei- verschillende raadsleden, welke overweging in de Bestuursverga dering behandeld zou worden, werd de vergadering gesloten. NOORDVVIJKERHOUT. Op 5 Juni e.k. zal in de school te Zilk en op 7 Juni in de school in het Dorp gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting. WARMOND. R. K. Kiesvereeniging. In het lokaal „de Zon" vergaderde gisteravond de R. K. Kies vereen, alhier. Na opening der vergadering werd verslag uitgebracht van d( centrale Vergadering door den lieei Paardekooper en van de vergadering van de prov. Bond door den heei Piët. Onder de ingekomen stukken was het al meer besproken voorstel Hillegom. Na een duidelijke uit eenzetting van wat Hillegom wil, en wat nu is, werd het bestaande door de vergadering gekozen; met algemeene stemmen alzoo tegen het voorstel Hillegom. De Voorz deed nog opmerken dat in hel ingekomen praeadvies zeker een drukfout was geslopen, daar ander.' «Ie cijfers elkaar tegenspraken en juist anders kwamen, dan wat zij moesten aantoonen. Hierna werden met alg. stemmen candidaat gesteld voor de prov. Staten de beide aftredende leden C. J. L. van der Meer en P. Baron v. Heemstrawaarop eveneens me< algemeene stemmen de reglements wijziging werd goedgekeurd waar door het mogelijk is dat, jongelieden nog niet stemgerechtigd doch boven de 21 jaren ook lid worden van de R. K. Kiesvereeniging. De Voorzitter sloot de vergadering daarop onder dankzegging voor de trouwe opkomst. „Bloembollencultuur." Nu de laatste groene veiling is afgeloopen en menigeen niet ten onrechte ook zich afvraagt waar gaan wij heen bij het hooren van de prijzen, die tegenwoordig voor tulpenbollen worden besteed, kan het zijn nut hebben, of althans velen van dienst zijn het oordeel over deu tu'penhandel en zijne toekomst te hooren van alleszins tot oordeelen bevoegd persoon. Wij deelen daarom mede wat hierover in het blad de „BI. b. Str." wordt gemeld. Nadat het oordeel van Hollanders, over 't algemeen genomen, hun voor en tegen wordt genoemd, wordt het antwoord dat een Redacteur van een Engelsch tuinbouwblad gaf, op de vraag wat hij dacht van den tulpelhandel en zijne toekomst, medegedeeld. „Bloemen," zoo schrijft deze, „zijn een mode artikel, en mode vraagt thans tulpen en nog eens tulpen, en het is daaraan toe te schrijven dat in Amerika en het Noorden van Engeland de vraag naar tulpen verbazend veel grooter is dan het vorig jaar, niettegenstaande zij beduidend hooger prijzen vragen en wat meer zegt ook bedingen kunnen ook. Hoofdzakelijk is dat daaraan toe te schrijven, dat zoo wel in Amerika, als ir Engeland de bloemisten met de Holl. tulpen <;oede zaken hebben gemaakt. Bij een vluggen verkoop waren loonende prijzen te bedingen en dat lokt tot koopen. Wat ik van de toekomst der tulpen den denk? Wel ik beant woord die vraag met een weder vraag, kunt gij mij bloemen aan toonen, aan kleuren rijker, aan vormen schooner; geschikter voor de moderne bloemschikking en gemakkelijker te vervroegen dan tulpen 't Antwoord zal luiden „neen". In dit antwoord dan ligt de toe komst v. d. tulpenhandel. Grooter, steeds grooter zal de vraag worden naar tulpen, en hoemeer men ze loert kennen, hoemeer men ze wil f-n vraagt. Dit schrijven en deze voorstel ling mag voor velen een geruststel ling zijn, 't stelt ook velen in gelijk, die door hooge prijzen te besteden blijk geven dezelfde opinie te hebben; daar in den handel doorknee- den, mannen toch van geen onoordeelkundig aankoopen kunnen verdacht worden. Voor den handel en cultuur zeker geen ongunstige tijding. De veiligheid in Wijk aan Zee. Twee personen H. B. en P. M schrijven in 't Hbld.: „Het is met de veiligheid van bezoekers der badplaats Wijk aan Zee nog treurig gesteld. Maandag 1.1. wandelde een Gym nastiekclub van ongeveer 20 man (waarbij ondergeteekenden) langs het strand te Wijk aan Zee, en be merkten, dat eenige bezoekers, die in de duinen zaten, van verschil lende punten rondom door mannen werden beloerd, blijkbaar met geen goede bedoelingen. Uit vroegere voorvallen is ons reeds bekend, dat het doel van dergelijke lieden is jongelui onder dreigementen geld af te persen. Toen toch eenigen onzer op deze mannen afgingen en hun vroegen, wat ze in hun schild oerden, sloegen ze op de vlucht. Later in het dorp Wijk aan Zee dinde, bleek ons, dat deze indivi duen een grooten aanhang hebben nj de dorpsbewoners. Weldra kwan cu groote troep net stokken ge wapend opdagen, en slechts dooi •en tactisch optreden van onzei leider, die ons aanraadde, om hei maar te laten dreigen en schelden -li niet dan op het laatste oogen- dik aan te pakken, bleef het slechts bij enxele klappen en werd een algemeene vechtpartij voorkomen Wij achten het in het belang der vele bezoekers van Wijk aan Zee. op de onveiligheid in dit plaatsje de aandacht te vestigen. Het bleek ons, dat er in het dorp niet één persoon is belast met de handhaving der orde. In de duinen hebben we wel even een veldwachter hemerkt (die daar alléén weinig kan uit richten); doch is het niet noodig FEUILLETON. 8. Er werd huiszoeking bij hem ge houden. In eene gehèinae schuiflade zijner geldkist vond men het horloge, de beurs en de brieventasch van den vermoorde. Toen hem deze voorwerpen bij zijn verhoor getoond werden, bekende hij de daad, daar toch loochenen hem niet meer baten kon. De toedracht der zaak was als volgt: Reeds sinds jaren deed Linton zaken met den bankier Rogers die hem tot vele gewaagde beursspeculatiën ver leid had, die, aanvankelijk gelukkig, daarna echter hoogst ongelukkig uit gevallen waren. Het kwam zoover, dat hij de hem toevertrouwde gelden zijner pupillen aanspreken moest, om zijne verplichtingen na te komen, daar hij diep in de wisselschulden stak. dat in het dorp steeds iemand is, wiens hulp in gevallen, als boven omschreven, ingeroepen kan wor den Kerk en School. Ten laatste wilde Rogers de wissels, welke hij van Linton in handen had, niet meer verlengen en daardoor moest de Uptoner koopman geruïneerd wor den en zijn oneerlijkheid aan den dag komen. Vergeefs had hij den bankier om uitstel gesmeekt. j?.™ rich te redden besloot hij ein- aelijk hem te vermoorden en zich aarbij van de wissels meester te ma- tol welker afdoening hij verplicht wer Hij wist dat Rogers ze in zijn brieventasch bn zich droeg. Ook wis hem bekend dat de bankier te voet van Upton naar Tavistock en terug zou gaan. Daarop bouwde hij toen zijn misdadig .p an. Hij kwam hem schijnbaar toevallig tegen, sloot zich op den weg naar huis bij hem aan en doorschoot hem verraderlijk op de brug in de kloof, met een tot dusver in den zak verborgen gehouden pistool zonder te vermoeden dat de oude blinde bedelaar, het eenige menschelijke we zen dat hem en Rogers op den weg ontmoet had eenmaal als wreker van den doode en redder van den onschul dige tegen hem, den moordenaar, zou optreden 1 David Linton wachtte den dag der veroordeeling niet af; hij verhing zich in de gevangenis. Thomas Pratt was natuurlijk in vrijheid gesteld geworden. De erfge namen van Samuel Roger, wien een zeer rijke nalatenschap ten deel ge vallen was, schonken hem een schade loosstelling van driehonderd pond sterling en even zooveel aan den blin den vioolspeler Gilpin. Buitendien zamelden eenige medelijdende men- schen voor hen beiden nog eenige honderd pond sterling in. Daardoor verbeterden zich Pratt's omstandig heden zoodanig, dat hij voortaan ge lukkig en vergenoegd leven kon. Gilpin stond zijn kapitaal tegen een hobge lijfrente af en behoefde nu niet meer als bedelend vioolspeler met den trouwen Karo op de jaarmarkten rond te trekken. Onder goede verzor ging leefde hij weltevreden nog een reeks van jaren. EINDE. Z. D. PI. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag a.s. geen audiëntie verleenen. Protectoraat in China. Volgens het Petit Journal heeft de Fransche regeering aan haar vertegenwoordiger in China opge dragen, het protectoraat, dat Frank rijk tot nu toe over de Katholieken in China uitgeoefend heeft, op te heffen. Sociale Berichten. Staatscommissie Middenstand. Bij Kon. besl. is lo. aan C. L. Bressers, fabrikant en lid van Gede puteerde Staten van Noordbrabant, te Dongen, op zijn verzoek, eervol ont lag verleend als lid der Staats commissie voor den Middenstand 2o. benoemd tot lid dier oommissie, mr. A. I. M. J. baron van Wijn bergen, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal te Arnhem. (St.-Ct.) Weekblad „St. Bavo." In de aflevering van deze week komt voor eene afbeelding van bet Laatste Avondmaal, beeldhouw werk in bout van een onbekenden meester in het museum van Murcia (Spanje). Aan tekst bevat de aflevering: Het laatste bolwerk, naar Henryk Sienkiewicz (vervolg)De eerste Mei door J. J. G. W.Beatrix, eene kloosterlegende, door J. J. G. W. De dronkenlap, naar Paul Keiler: Een vroolijke dag (met, illustraties), door J. F. Nuvens (vervolg); Waar om Kardinaal Massaia geen bril droeg, door J. J. G. W. Gouden priesterfeest van Mgr. A. J. Brouwer; Weekkalender; Aan Mgr. A. J. Brouwer, door Louis B. M Lammers en Giften voor den verderen afbouw van de Kathedraal. Op het gele omslag: Een huwe lijksaanzoek met hindernissen, hu moreske, door J. J. G, W. (slot). j|c De Beethoven-tempel. Naar aanlei'ing van bet bericht „Een grootsch plan" schrijft de lieer Willem Hutschenruyter in Toonkunst Naar aanleiding van vragen om inlichting van verschillende zijden tot mij gericht, wordt bierdoor mede gedeeld, dat het bericht van Het Vaderland niet zonder "grond is, loch dat de publicatie ontijdig is ;eschied. Nadere bijzonderheden zijn- eerst iver eenigen tijd te verwachten. Pogingen om die thans te vernemen /ouden vruchteloos zijn. Linnaeus-FeesUn in Zweden. In alle scholen van Zweden is de !ooe geboortedag van Linnaeus lerdacbt. Gisteren en vandaag ■indt het voornaamste feest, nl. 'at van de universiteit te Upsala, •laats. De kroonprins en andere eden van het koninklijke huis, onevens een groot aantal Zweed- c-he en buitenlandsche geleerden, «-men er aan deel. Ook hebben ich een grort aantal vertegenwoor- igers uit Europa en Amerika aan- ■;emeld. Geitenmelk. De geitenmelk wordt in „de Vlilch-Zeitung" als een uitstekend voedingsmiddel aangeprezen. Daar de koemelk in ongekookten •oestand zeer afwijkt van den ge- kookten, wordt in den laatsten tijd vooral de ongekookte aanbevolen. Er is echter een bezwaar, n.l., dat ongekookte koemelk veel gevaar kan oplever n wegens het overdra gen van ziektekiemen, vooral van tuberkelbacillen. Bij de geit is daar getn gevaar, althans bijzonder wei nig voor. Terwijl men toch onder de koeien 20 tot 80% tuberculose aantreft, vindt men bij de geiten 0.3 fot 0.5 procent. De beteekenis van geitenmelk als voedingsmiddel wordt gewoon lijk te gering geschat ea zeer ten onrecht, want haar voedingswaarde komt die der koemelk zeer nabij en beeft bet voordeel, dat ze weinig in staat is de tuberculosebacil over te dragen, omdat ze aan tubercu lose niet lijdt. Zeer warm wordt dan ook de geitenmelk aanbevolen door professor Nesser, te Frankfort. Hij wijst er tevens op, dat het vet van die_melk zeer moeilijk uitroomt. Ook mag als een groot voordeel beschouwd worden, dat geen dier zoo gemakkelijk zuiver te melken en zuiver te houden is als de geit, bovendien is ze gemakkelijk te on derhouden en gezond te houden. De zoogenaamde bijsmaak dezer n^elk verdwijnt als het die maar zoo zui ver mogelijk gemolken wordt en tevens gezorgd voor een zui vere verblijfplaats. Eigenlijk moet de geit geen staldier zijn, maar zooveel mogelijk in de vrije natuur in de weide gehouden worden. Zoo min mogelijk mag ze in koestallen gebracht worden. Met al die voor zorgen is de geitenmelk, ongekookt gebruikt, een uitstekend voedings middel. Overleden: P. van der Zwet, 61 j., echtg. van I. Lammerse. LISSE. Geboren: Cornelia Maria, d. v. C. Schrama en P. M. Brouwer. Jo- 1 aona Maria, d. v. J. A. Wensveeren C M. Caarls Leonardus Martinus, z. v. L. van Schooten en P. v. d. Linden. Maria, d. v. A. J. Alders en P. Oosthoek. Dirk, z. v. D.Bol en G. Nagtegaal. Overleden: JozefHendrikus Cor- nelis van der Meer. 2 in. H u w.-Aan g.N. Vriesekoop en A. M. Damen. J. Hoogkamer en A. Elfering. Burgerlijke Stand. VOORHOUT. Geboren: Adrianus, z. v. Corne lia Slobbe en Catharina van den Nieuwendijk. Arnoldus Johannes, z. v. Hendricus Franciscus Ileuzen en Annette Huijts. Cornelis Adrianus, z. v. Jacobus Berbée en Wilhelmina Aldegonda de Kort. Petrus Wil helmus. z. v. Petrus Adrianus Damen en Wilhelmina Zandbergen. Cor nelia Johanna Maria, d v. Antonius van Kampen en Maria Ivipping. Overleden: Arnoldus Johannes Heuzen, oud 2 dagen. Getrouwd: Petrus Kortekaas, jm. oud 26 jaar en Johanna Wouden berg, jd. oud 28 jaar, beide van Voor hout. HEEMSKERK Ondertrouwd: C. Kemper 34 j., Warmenhuizen en G. M. Klaasse 38 j., Heemskerk. S. Vader 24 j., Oudorp en O. Bleeker 23 j., Heems kerk. C. Nieuwland 24 j., Wijk aan Zee en Duin en D. M. van Schoo ten, 20 j., Heemskerk. Corn. Wei- boren 25 j., en O. Strik, beiden te Heemskerk. BLOEMENDAAL. Be val 1 en A. Bleijendaal-Rijke, z. ZANDVOORT. Getrouwd: A. Keur en A. Paap. Overleden: L. H. Steetskamp, 75 j. BEVERWIJK. Ondertrouwd: C. de Lange en A. E. de Welf. Getrouwd: IC. Rol en D. Cats. Bevallen: P. Zonneveld-van 't Veer, z. HAARLEMMERMEER. Getrouwd: G. van Parijs en M. A. M. Bulk. K. Bruijn en H. van Dam. Bevallen: C. van Vliet-de Vries, d Overleden: G. G.Struik, 18mnd. SASSENHEIM. Ondertrouwd; W. P. deVreede en F. M. Verdegaal. Getrouwd: ThM. Watteman en J. M. v. Dijk. SPAARNDAM. Getrouwd: G. 't Hart en M. de Vries. Bevallen: M. M. G. Handgraaf- Hellegers, d. NOORD WIJKERHOUT. Bevallen: W. Noordhoek-van IJzendoorn, d. Ondertrouwd: L. Meeuwenoord en M. Broekhof. AMSTERDAM, 24 Mei. Koffie. Afgedaan: 475 bn. Soem- ber Bopong, alh. ged., ex div. schepen. Suiker biet- prijshoudend, per Mei f12 genoteerd. Thee. Afgedaan ex veiling van 16 dezer nos. 1488, 1585 restant, 1756, 1820, 1824 en 1826,7, samen 184,1 en 36,2 kn. Java. Tabak. Aangevoerd per Ambon 66 pk. Java S&A,R. Katoen vast. Tin willig met goeden omzet in Banka per ouni tot f113,50 k f 114,50, per Aug. f112 a f 112,25. De markt sluit vast met koopers per Juni a f 114,75, per Aug. k f 112.75 en per geheel 1907 a f110. Olie. (Bericht van de makelaars Matthes en Porton.): Raapolie per 6 w. f 38,25vliegend f 37,2o per heet. Lijnolie per 6, w. f 27,2avliegend f 26,25 per heet. LEIDEN, 24 Mei. Ter markt wer den aangevoerd: Stieren 103 stuks f97 a f 283. Kalf-en Melkkoeien 269 stuks f 162 a 320. Varekoeien 121 stuks f 105 f 237. Vette Ossen en Koeien 243 stuks f 167 a 340. Graskalveren 0 stuks f a Kalveren (vette) 83 stuks f 63 a 104 Kalveren (magere) 163 stuks f 7.a 14 Schapen (vette) 7ö2 stuks f 22a 36 Schapen (weide) 537 st. f 18.a 30. Lammeren 9886 stuks f 12.a f 17. Varkens (magere) 272 stuks f 18.a 46 Varkens (biggen) 374 st. f 7.a 13,00 Bokken en Geiten 8 stuks f 2.a 5. Vette Ossen en Koeien f 0.62 a 0.75. Vette Kalveren f 0.87 a f 1.02 Vette Schapen f 0.62 a f 0.73, Magere Var kens f 0.38 a f 0.40 per kilo. Ter wekelijksche Kaasmarkt aange voerd 98 partijen. Besteed werd voor Goudsche Kaas van f 20.tot 27.50 Derby-Kaas van f 27.50 Leidsche kaas de 150 kg. f54 tot f 72. Aan de Stadswaag gewogen 99 par tijen, 3707 stuks, wegende 25499 kg. ALMAAR, ?4 Mei. Ter Graanmarkt aangevoerd 140 Hectoliters, als 13 Hl. Trw. f 8 a 0.—, 3 Hl. Gerst f 0.a 0.— 3 Hl. Chevalier f 6.30 a 6.35, 53 Hl. Haver f 4.a 4.85 30 Hl. Boonen; Bruine f 7.50 a 8.25, Paarden- f 6.— a 0.Witte f 12. a 12.50, Citroen f 12.a Dui ven f 0.a 0.2 Hl. Erwten Groene dito f 0.00 a 0.Grauwe f 0.00 a 24 Mei. Medegedeeld door H. C. Tombebgh en Co OPENINGSKOERSEN. South. Pac Sh. Common Marine Pref. Common Steel Sh. Topeka Sh. 2e pref. Mexican. Common Kansas Sh Pref. Common Wabash Union Sh Southern Rails Car Foundry Sh. Common Erie Missouri Rock Island Ontario Sh Denver Sh Kon. Petroleum Common Peru Pref. Peru Dominica Kimberley Great Cobar Rusland Hope Consols Amer. markt lager. Russen prijshoudend. Petroleunamarkt vast. Tahaksmarkt flauwer. Mijn waarden vast gestemd vorige koers Heien Arthur Meyer, eerst een makelaar ken in 't klein en houder van een pandhuisje, thans, echter voornaam huiseigenaar in de zeestad Danzig, had weer eens ruzie met zijne vrouw. Dat was om de volgende reden Marks Schellings, een rijke neef uit Amerika, had hem geschreven, dien avond met de stoomboot „De Veree- nigde Staten" te Danzig aan te komen, en onze vriend Meyer hoopte met alle macht, dus zooveel hij maar vermocht te hopen, dat die oude heer bij hem zijn intrek zou nemen, bij hem zou sterven en wat Arthur het voor naamste was, hem tot algemeen erf genaam maken. Daarom was in den huize Meyers alles in de weer, om den rijken bloedverwant feestelijk te ont vangen, een bijzonder diner met bij zonder fijnen wijn, dat alles ter eere van den geëerden neef of beter ter wille van zijne lieve duitjes. Een oud spreekwoord zegt toch„Om der wille vau de smeer, likt de kat de kande- leer." Voor den duivel, wat doet ge nu weer aan de deur? liep Meyer zijne vrouw verwijtend toe, toen ze de trap opkwam. Lieve man, verontschuldig me, zegde ze kalm, maar ziet ge, beneden was de vrouw van uw broer Herman, en met deze woorden hield ze haar man eenen brief voor, die door zijne schoonzuster gebracht was. Herman's vrouwriep hij ver toornd uit, haar den brief uit de hand rukkend, daar hebt ge't weer aan den gang. Heb ik u niet honderdmaal ver boden, dat bedelvolk te woord te staan? Voor den duivel! gij zorgt er nog voor, dat neef Schellings bij dat volk aanlandt en dan Maar, man, wilde zij hem onder breken, het is toch Hij echter stoof driftig op en kwam vlak voor haar staan. Laat het u gezegd zijn, dat ge geen stommiteiten uithaalt. Herman is vertrokken, moet er van door zijn, bij is in Californië en het gaat hem ;r daar opperbestdat hebt ge te zeg gen, wanneer neef er naar vraagt. Verstaan? Die vrouwen, die zijn...! Maar Arthur, het is uw broer jj toch! hernam zij, en Eva zag er zoo f' arm uit. Mijn broer, nu en is dat voor hem een reden, om mij het leven met allerlei jeremiaden en bedelbrieven te verbitteren? Ik zeg u, Dora, het is nu J da laatste maal geweest. Eva had gaarne dat ik haar wat te herstellen zou geven opdat zij op die manier brood voor haar man en zes kinderen kon verdienen. Zoo, zoo, ging Meyer voort, ais Eva u wijs maakt, dat de maan een Edammer kaasje is, dan gelooft gij het natuurlijk. Kort en goed, ge hebt j,i nu gehoord hoe ik over de zaak denk. regel u dus daarnaar. Dezen avond komt die oude huichelaar op het kan toor, zooals hij schrijft; ik zal er voor zorgen, dat het de laatste maal zal wezen. Word1 vervolgd). 897-900

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 3