aandag 27 Mei 1907. Mo. 6594 32" jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. UITENLAND. Uit de Pers. BINNENLAND. Editie 2 uur, ABONNEMENTSPRIJS T 3 maanden voor Haarlem1.20 °f de overige plaatsen in Nederland franco per post. 1.65 •ouderlijke nummers0.05 blad verschijnt dagelijks, behalve zon- en feestdagen. ÊAUX: St. jANSSTRAAT 1, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENTIËN:. Van 16 regels Elke regel meer 0.60, (contant) 0.50 Groote letters worden berekend uaaj p.? atsiv.imte DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE CONTANT onzen Senaat. 'e Eerste Kamer het napleiten qnaestie-Staal, waaraan het :'He ounoodig de Kabinets 'je vastkoppelde, met het Jjk gevolg, dat we bijna twee op een nieuw Ministerie 'en en daarna het oude weer Verschijnen, zonder Staal, met ^ppard. Isprekers van rechts deden Uitkomen, dat de schuld der fieele crisis niet op hun hals Pen worden mag. «eer Vermeulen deed bijzon- "komen, [dat hij niet uit naam .Politieke vrienden, maar uit |Bn[naamJ.sprak, toen hij de eSelen van Minister Staal af hij vroeger deedjten opzichte 11 vriend, Oud-Minister Ber- 'i deed hij ook nuzijne 'g geven, eerlijk, over dit k van het militaire vraagstuk, ^gens kunnen wij zeggen, dat ^kers, die naar aanleiding interpellatie Van Houten, Eerste Kamer achtereen vol- P woord namen, geen versche ■1 bereden, maar rijdieren, Ul eens meer door hen of 1 vrienden van stal gehaald rp vooral was de oude heer van Houten (liberaal). Voor êugaaii van het Ministerie j dit niet al te eervolle beeld abinet heeft zich gestoo'en overtuiging der Eerste Ka foen is het boos geworden, ledaan als een kind, dat zich en heeft zijn woede gekeerd het onbezielde voorwerp, jgen het aanliep, zal toegeven, dat de houding 6t Ministerie niet zeer vleiend end wordt. djn antwoord zeide minister ester onder meer, dat hij de liking des heeren Van Houten dlde overnemen. Dan toch, hij er zeer gevat bij, zouden Eerste Kamer voor een 011- voorwerp moeten houden, zij integendeel leeft, heeft die gelegenheid wei bewezen, de heer de Meester 't al of h weinig spottend bedoelde, Wij natuurlijk niet. Dat hij dige wijze de punt brak van ierpe Van Houten-pijltje zal U' voelen. Verder zei de Mi dat het Kabinet gemeend iet te mogen aanblijven, waar de onmogelijkheid gebracht üm een deel van zijn program Voeren. Van wilde Van Houten niet Koppigheid was 'tbij de rcgee Weest. Drie dagen had zij met lilerig gezicht^ zitten dreigen isis en toen de Eerste Kamer tkel technische redenen de ing verwierp, meende de ig het zicli-zelf verplicht te u dreigen tot doen over te 1 zij trad af. ministerie werd verdedigd e heeren Laan en Van der ieide liberaal. Veel nieuws. Pit mogeD wij kern van het betoog des Vermeulen wel onthouden: is de quaestie-Staal, de van het blijvend gedeelte g niet uit. niet. We hebben een be au eenige weken, van eenige a wellichten dan komt de nieuw aan de orde en kun- ons een andermaal op al- eharrewar verwachten. en landsverdediging zullen beter op worden. ITALIË. fij hebben enkele dagen ge leiding gemaakt van het door de „Times" (Londen) verspreid, als zou de H. Vader aan de Benedictijnen eene nieuwe ver taling der Vulgata opgedragen hebben. Dit bericht is tegengesproken en terecht. Iets waars had het intusschen wel. Bij monde van de Bij bel-commissie heeft Z. H. de Paus tot de Orde der Benedictijnen het verzoek ge richt, dat zij de critische uitgave der Vulgata zou voortzetten, een arbeid, waaraan dom Verceiloni al zijne kennis en krachten wijdde, maar welks voleindigding de dood hem belette. Op de bijeenkomst van de ver tegenwoordigers der Orde op den Aventijn is dit verzoek tersp.ake gebracht en daaruit heeft de „Times" blij kbaar afgeleid, wat xij mededeelde. Weldra zal de hoofdkerk der Christenheid, de basiliek van Sint- Pieter'te Rome, een nieuw reus achtig beeld rijk zijn, dat namelijk van den stichter der paters Barna- bieten, Sint Antonius Zaccharie. 't Beeld heeft dezelfde grootte als die der Ordestichters, welke de hoofd pilaren van den middelbeuk der kerk sieren. Cesare Aureli, een voor naam Romeisch beeldhouwer,- is de maker. BELGIE. Heeft minister Hubert z'n mond voorbijgepraat lichtzinnig eenige beschuldigingen tegen de socialis tische leiders er uitgeworpen Bij zijne verklaringen van Vrijdag 1.1. in de Kamer moeten zijne vrien den wel een beetje kippevel ge kregen hebben. Wat toch bleek De minister had het uit de zoo- veelste hand, dat de stakers 1 franc daags, maar de socialistische ophit sers 4 fr. 50 trokken per persoon. Hem werd dat verzekerd door ambtenaren, die 't weer van ande ren hadde; die 't ontleenden aan derden. Eindelijk kwam ook nog een veldwachters-rapport, dat al even sterk bleek te zijn. Minister Hubert heeft geen gelukkig begin netje. In den tegenwoordigen tijd hebben wij 't tenminste zoover ge bracht, dat we ons nu en dan de weelde veroorloven kunnen om praatjesmakers toe te voegen „Wacht even, bewijst dat eens!" Jammerlijk is 't, dat een minister in zulke omstandigheden zulkfiguur maakt. „Lasteraar, leugenaar, stumper!" die lieflijkheden kreeg de minister te liooren. De motie van afkeuring van '«ministers gedrag kreeg 60 tegen 65 stemmen, de motie van vei trouwen bekwam 64 tegen 54 stemmen. Moge Hubert voortaan een wacht stellen. FRANKRIJK. Wil de schismatieke bisschop Vilatte, die te Parijs zoo weinig suc ces had, tenzij men politie-succes mee rekent, nu buiten de Fransche hoofd stad schaapjes pogen te vinden? Te Saint-Hilaire-la-Croix, eene kleine gemeente in het departement van le Puy-de-D6me, is een anti-clericale ge meenteraad, die den pastoor buiten de kerk gezet heeft. Desniettegenstaan de bleef de herder in de gemeente. Wat gebeurt? Eenige dagen geleden hooren de bewoners plotseling de kerk klok luiden. Een rijtuig reed naar de pastorie; in het rijtuig zat de plaats vervangende burgemeester en een gees telijke, Therse geheeten, een gezondene van „Mgr." Vilatte. Twee gendarmen draafden naast de koets. De pastorie werd opengebroken, de Kerk in bezit genomen door den heer Therse. Maar de bewoners waren hier over niet in hun schikzij braken de kerk open en haalden er alle meube len uit. De schismatieke geestelijke droeg niettemin 's Zondags de Mis op in de kerk, terwijl de pastoor zich met eene schuur behelpen moet. Er is door een gedeelte der bevolking eene aanklacht ingediend tegen den waarne- menden burgemeester en den geestelijke Therse. De Kerk van Saint-Hilaire-la-Croix, behoort tot de historische gedenktee" kenen. DU1TSCHLAND. Een particulier telegram, dat de „N. R, Ct." uit Berlijn ontving, ont steekt meer lich over den zooge- naamden aanslag op den Duitschen Keizer en tevens over het optreden der Duits che regeering tegenover Russische studenten. Te Zurich (Zwitserland) werd de Rus Rotheman gearresteerd, ciga- rettenmaker en anarchist, bij wien verschei-dene aanteekeningen over de reizen van keizer Wilhelm naar de manoeuvres, alsmede eenige teekeningen van de keizerlij ke ma noeuvretent ge vonden werden. Daar door schijnt later I et gerucht ont staan te zijn, dat Russische ter roristen ook met plannen voor een aanslag op den Duitschen Keizer hebben rondgeloopen. Dit wordt thans officieus gelogenstraft. Eveneens wordt aan de verklaring, dat de onlangs in Offenbach ontplofte bom „naar Russisch model" ver vaurdigd was, weinig gewicht ge hecht. Ter rechtvaardiging van de jongste uitzettingeD^van Russische studenten beweert men nog, dat de Russische student Karfunkelstein een veree- niging van Russische sociaal-revo lutionairen in Duitschland heeft trillen stichten, wier hoofdzetel in het kleine technicum te Anhalt zou zijn, terwijl in de Tsjechoflees- zaal te Charlottenburg „allerlei ver dachte Russische elementen bij el kaar kwamen", echter zonder dat er daar bepaald een zetel van samenzweerders is geweest. De lees zaal moes! er eerder voor dienen om de aandacht der politie af te wenden van hetgeen in het tech nicum te Anhalt voorvielde politie heeft zich echter niet om den tuin laten leiden, maar ook op dat tech nicum inhechtenisnemingen vol voerd. In de Charlottenburgsche leeszaal zoo heet het, zijn echter verdachte Russen met valsche passen, reisgeld enz. ondersteund. Naar het schijnt, heeft de Pr ui sische overheid geen martelaren willen scheppen en zich er daarom eenvoudig toe bepaald, de verdachte Russen uit het land te zetten, zon der hen gerechtelijk te vervolgen. Opvallend was het hoe weer de vrouwelijke Russische studenten zich in die beweging blootstelden. Uit de verschillende door de po litie ingegeven uiteenzettingen in die bladen hier krijgt men eigenlijk alleen den indruk, dat behalve de bloeddorstige Russische en Lettischc drukwerken, de Berlijnsche po- politie bij de inhechtenisnemingen weinig heeft gevonden, dat tot een strafrechtelijk optreden aanleiding kon geven en bepaald bezwarend was, zoodct de politie ee Tsjechof- leeszaal meer als voorzorgsmaatre gel gesloten heeft, omdat het haar voorkwam, dat daar de omgang tusschen allerhande onwelkome Rus sische gasten met oogenschijnlijke valsche passen bedenkelijk en niet genoeg onder toezicht te houden viel. Korte berichten* Buiten de Robinson-mijngroep wordt nu in alle Rand mijnen (Zuid- Afrika) gestaakt. Den 24en 's avonds poogde men een goederentrein te doen ontsporen. Die aanslag mis lukte. Pe Tsaar zou aan Bulgarije 200 kanonnen geschonken hebben, als herinnering aan Bulgarije's krijg voor zijne zelf standigheid. Mooi speelgoed Prinses Louise, dochter van de gravin van Parijs, heeft zicli ver loofd met prins Karei van Bourbon Sicilië, weduwnaar van de prinses van Asturie, zuster vau S^anje's Koning. De berichten over eene sai^pn- zweri ig tegen Keizer Wilhelm wor den beslist tegengesproken. Engelsche bladen handhaven de beschuldiging, tegen Duitschland ingebracht, dat het werklui uit de Engelsche tuighuizen tot zich lokt. Er zouden er reeds 2000 voor de aarbiedingen bezweken zijn. Gepachte districten. Bij het naderen van de stembus deelt men onder alle partijen de districten grosso modo zoo in, dat men op de kaart zich de drie kleu ren van gepachte, bedreigde en kans biedende districten door elkaar ziet kronkelen. In die bedreigde districten kist men de dijken. In de kans biedende distrieten laat men den molen dub bel hard malen. Eu in de gepachte districten doet men het op zijn slofjes af. Toch is reeds meer dan eens ge bleken, dat dit spelen van den ge ruste op harde verrassing en over rompeling kan uitloopen, en dan te laat berouwt. Ter zelfverontschuldiging hoort men dan van achteren wel het praatje voor de vaak Waarom heeft men ons, toen, het het nog tijd was, niet gewaarschuwd? Als we 't geweten hadden, en er even onze schouders onder hadden gezet, was het district aan ons gebleven. Ga daarom nu, nu het nog tijd is, onze waarschuwing aan zulke gepachte districteuin vollen ernst uit. Juist in zulke gepachte districten verwaarloost men zoo licht de stram me organisatie; men cijfert niet, men mikt niet, men geeft alleen peletonvuur in de blinde af, en daardoor lokt men den tegenstander tot overrompeling als het ware uit. In Gelderland, in Utrecht en in Zeeland moge men zich dit gezegd laten zijn. In Overijsel zij men dubbel op zijn hoede. En ook in Zuid Holland ga men in districten als Leiderdorp, Delft, Middelharnis e. a. zoo juur en op den man af te werk, als stond verlies voor de deur. De „Nederlander" zegt naar aan leiding van de bij Kon. besluit ge nomen beslissing aangaande de be rekening van het pensioen der bij zondere school onderwijzers gedu rende de eerstvolgende jaren De beslissing heeft lang op zich laten wachten, maar ze is nu dan ook zoo loyaal mogelijk uitgevallen en de minister van binuenlaudsche zaken verdient ten deze een woord van lof. Daar de regeling niet uitdruk kelijk in de wet was aangegeven, bestond blijkbaar tusschen de offi- cieele adviseurs veel verschil van gevoelen, een omstandigheid die aan het langdurig oponthoud ge- reedelijk verklaring geeft. Thans blijkt, dat deze langgerekte behan deling eer in het voor^ dan in het nadeel van belanghebbenden is ge weest, en tevens dat minister Ripk in een quaestie wearin hij, zonder zich de vingers te branden, een voor de betrokken onderwijzersor g .rustige beslissing in tegenovergesteiden zin heeft uitgelokt. Dit is in elk geval een gunstig verschijnsel, een daad van verzoe nende beteekenis, die tegen veel onvriendelijkheden, waarmee de vrij zinnige pers ons bestookt, opweegt. Hofberichten. H. M. de Koningin is Zaterdag avond van den Haag naar het Löo teruggekeerd in den koninklijken salonwagen, die deel uitmaakte van den gewonen Staatsspoortrein van 7.53. Z. K. H. de Prins was via Am sterdam naar 't Loo teruggekeerd en nam te Amersfoort in den ko ninklijken trein plaats. Er waren veel menschen bij liet vertrek op het perron tegenwoordig. Zuid-HoMand. De R. K. Kiesvereeniging te Schie dam heeft tot candidaten voor de Prov. Staten gesteld de heeren L. Hoo- gerbrugge Wz. te Overschie (aftr.) en A. C. A. Nolet te Schiedam. Door de vrijzinnig-democratische kiesvereeniging te Den Haag zijn de aftredende leden der Provinciale Sta ten, de heeren mr. W, Dolk, E. Eder- stein, B. Jansen Jzn., mr. R. J. H. Patijn en dr. W. P. Ruysch, bij accla matie opnieuw candidaat gesteld. De nationaal-historische kiesvereeni ging „Vaderland en Koning" heefi gecandideerd de heeren S. J. van den Bergh, mr. J. JE. A. Lisman en jhr. L F. Teixeira de Matthos, eiviel-inge- nieur Hofiandscbe IJzeren Spoorweg- Maatschappij. In de den 7 Juni a.s. te houden jaarlijkscbe vergadering van de boll. Spoorweg-Maatsch. zal worden voorgesteld bet dividend over het afgeloopen jaar op 4 pet. vast te stellen evenals ia de vier voorgaande jaren. Zuidel. R. K. onderwijzersbonden. Naar een medewerker in de „Tijd" mededeelt, zullen de Zuidelijke R. K. onderwijzers-bonden een request zenden aan de Tweede Kamer, met verzoek om ook de hoofden der kleine gemeenten te doen deelen in de verhooging, neer gelegd in het d -or den minister van binnenlandsche zaken ingediende wetsontwerp tot verhooging der minima-salarissen der klassenonder- wijzers. Linnaeus-feesten. De Linnaeus-feesten zijn Donder dagochtend te Upsala begonnen. Aan het station werden de veite- genwoordigers van regeeringen en wetenschappelijke instellingen uit heel de beschaafde wereld ontvangen met het fraaie gezang der Zweedsche studenten. Toen een Latijusehe toespraak van een hoogleeraar, nog een lied en de gasten verspreidden zich in de stad. Het meest de aan dacht trok Haeckel. Om twaalf uur een plechtigheid in de aula der universiteit, feestelijk versierd Na een cantate begonnen de toespraken. Prof. Scliück, rector der universiteit, opende de rij. Hij schetste Linné als den grooten optimist, van wie de jeugd nog levenskracht en levenslust kan leeren. Na die rede trok de lange stoet der buitenlandsche vertegenwoordigers den rector voorbij, hielden een korte toespraak en boden hun adres aan. Het ging in alphabetische orde dei- landen. us Amerika, met vier vertegenwoordigers, vooroptoen Denemarken, met drieEngeland met tien, Frankrijk met vijf (o.a. prins Roland Bonaparte dan vinden wij nog Duitschland genoemd, met zeven vertegenwoordigers. Het s'ot van de plechligheid was, dat de kroonprins den jaarlijkschen Linné-prijs uitreikte. 's Middags een concert en een toespraak van den kroonprins in den plantentuin. Na hem sprak Ileidenstam evenals de rector en de kroonprins richtte de bekende schrijver zicli tot de Zweedsche jongelingschap Hij wenschte hun toe, dat zij jong van geest zouden blijven; als zij veertig jaar zijn, niet vergeten zullen wat zij voelden toen zij twintig waren. Uit de jonge mannen, die hij voor zich zag, moest er een stijgen, groot als Linné, wiens naam zou schijnen over Zweden. Linné was groot en Zweden's verleden is groot, maar het levende geslacht mag niet teren op een armeluissoep gekookt van de oude beenderen van vorige eeuwen. 's Avonds een feestmaal voor de vreemde gasten. Gisteren werden er in den Dom eeredoctoraten uitgereikt, in tegen woordigheid van den kroonprins en andere prinsen en prinsessen. Prins Eugenius en Selma Lagerlöf werden o.a. eeredoctor in de filosofie, Haec kel in de medicijnen. Katii. Soc. Weekblad. Inhoud van de jongste aflevering Oo.logslasten, door H. C. A. de Block. Het karakter der Volks- lioogeseholen I, door J. W. Ratté. S'-h etsen voor Sociale Voordrach ten: Het anarchisme VIII. Uit TijdschriftenVakvereenigingen voor ambtenaren II. Berichten en MededeelingenArbeidscontract en geestelijkheid. Tot Besluit. Katholiek Sociaal Congres. Ach turendag. Aandeel in de winst. De stakiug en uitsluiting te Eind hoven. Korte BerichtenCoöpe ratieve Ongevallenverzekering. Weduwnaars tehuis. Vak voorlich ting. Sociale leerstoelen. Bond van longlijders. Handelsonderwijs. Stands-Bureaux iu België. Ge- vangenisarbeid. Kleermakerscur sus. Meuwe Boeken. Lupusbestrijdiug. J )e Nederlandsche Vereenigina- tot bestrijding van Lupus, gevestigd te Rotterdam, heeft onder presidium van mr. W. P. Hubert, aldaar haar algemeene vergadering gehouden. Het jaarverslag,- werd voor ken nisgeving aangenomen; de rekening en verantwoording werden goed gekeurd. De vergadering herkoos mr. W. P. Hubert, die aan de beurt van aftreden was, bij acclamatie als be stuurder en benoemde als zoodanig dr. J. P. Gogara, die sedert Oct. jl, dr. Rietema als geneesheer der inrichting vervangt. Bij de rondvraag uitte de voorz. den weyseh, dat de geneesheer-dir. dr. Rietema weldra in zooverre hersteld moge zijn, dat hij zich weder geheel aan de inrichting zal kunnen wijden. Plotseling krankzinnig A oor de Amsterdamsche recht bank verscheen Vrijdag de ruim lSjarige L. J. Bakker. Zijn pet op 't hoofd houdend efl woest om zich heen starend, werd hij met zachten drang de bank ingebracht. Op de vraag naar naam, enz. gaf hij eerst geen antwoord. Heet je Bakker? vraagt de president. 't Kan wel, 'k weet niet, zal wel. Hoe lieet je moeder? Weet niet. Pres. Heet uw moeder Olthoff. Kan we', zegt bekl. met een soort grafstem. Wat ben je van beroep? Ik heb gegapt. Hierna maande de president, mr. bi r >n Van Irnhoff, hem aan die houding te laten varen, daar hij zijn gevangenhouding daarmede verlengen zou. Tot heden was hij zulks niet gewoon geweest. Toen hij weder in de bank voor beklaag den gebracht zon worden, nadat hij voor de rechterstafel grieid was, weigerde hij naar zijn pUatste gaan. „Ik moet naar huis, laat me gaan, ga jelui m.iar zelf daarin NIEUWE 1AA1LEHSCI1 li 0.10 AGITE «A ION AGITATE. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie-Générale Je Pubücité Jarangère - G. L. DAIIBE Co., JÓHN F. J0NJE8, e., Paris, 31b: Faubourg "lontmartre. sfe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1