Dinsdag 28 Mei 1907. No. 6595 32s,e jaargang. Dagblad voor Noord- en Zuid-Holland. Hun Voorbeeld. BUITENLAND. BINNENLAND. Editie 2 uur. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem1.'20 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post. 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 &IT BLAD VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. UREAUX: St. JANSSTRAAT I, Interc. Tel. No. 1426, - HAARLEM. PRIJS DER ADVERTENT!FN Van 16 regels0.60, (content) 0.50 Elke regel meer„0.10 Groote letters worden berekend naar paatsraimte. DIENSTAANBIEDINGEN 25 CENT PER ADVERTENTIE a CONTANT Pij den een of anderen strijd kan zich bedienen van allerlei wa- els: goede en minder goede, van erboden wapens, zelfs van die, e'ke alleen de sluipmoordenaar Mgt. is men enkel bedacht op den uit- 'g en bekommert men er zich 'ff over hoe en op wat manier uitslag verkregen is, zeker, dan L alle middelen goed, dan be «eft men niet kieskeurig te zijn Nijn waptntuig; dan zijn „ploer- '"dooder" en Amerikaansche boks- "gel al - even welkom en bruik- als dé dolk van den sluipmoor- e"aar: dan bestaat er tusschen ffe en een eerlijk, ridderlijk wa- geen onderscheid. Wij, Katholieken, hebben een r,0g. een heilig beginsel en juist 1(i hoogheid en heiligheid gebieden niet door alle middelen die eginselen te doen zegevieren, maar °or alle eerlijke middelen. Qeen valsche leuzen, geen bedrog, scheeve voorstellingen van i'ten en toestanden, geen verdacht- Mking van personen. Het kan "tos goede tactiek wezen, dit te :ggen en dat te zwijgen; in die 'tilting en niet in deze tijdig te Muoeuvreeren; en juist daarbij kuit zich het beleid der aanvoer- ffs. I)ocli tusschen die tactische maat delen en middelen, welke het plicht eigenlijk niet verdragen ,'Sinen, ligt nog een heele afstand, 'kt waar Dat de liberale partij, of liever anti-christelijke partij bij de 'Merende provinciale verkiezingen 'e krachten, inspannen zai, valt reeds met zekerheid vast te stel- h. De verschillende groepen srai- 'U zich aaneen, en het zal ten °tte wezen, zooals men het in alle ffden waarneemt: op het beslis- 6üd oogenblik bestaat er alleen paar links en rechts, Christelijk .ja, hoe zullen we 't noemen? 'inder Christelijk? Onchristelijk? ■bti-Christelijk? Van deze drie judt men bij de tegenpartij der 'hristelijke vertegenwoordigers Och kortheidshalve spreken we lier van Christelijk en anti-chris- Nijk. Ook wij hehooren het voorbeeld kh ijver der anti-cliristelijken te Mgen, zelfs in districten, waar de ^erwinning minder inspanning wdert Waarom? Feitelijk is 't otzelfde, of onze candidaat eene ieine of eene groote meerderheid ohaa't. Maar er zit niet enkel iets Ttaals, er zit ook iets bemoedi- Duls in getallen en cijfers en daar in is 't weder niet hetzelfde of wij ^gevieren al dan niet met eene take meerderheid. Eene overwinning, met eene flinke 'eerderheid bevochten, werkt veel tbger ten goede na dan eene andere, barbij de thuisblijvers zorgden for eene zegepraal op bet kantje De bezielende geestdrift komt immers veel gauwer in, wanneer nog een vonkje daarvan in de prten voortleeft van vroeger. Noem eene waarheid ais eene koe, j moogt er een olifant van maken, 'dien gij ze bij gelegenheid maar Machtig zijt die waarheid en er Mr handelt ook. Sommigen verwachten hun heil lb gelegenixeidssprekers. Met het 'odige respect voor deze heeren, !'ooven wij niet hunne eer te na komen, wanneer wij het aller- Mu-te getal der stembusoverwin- gen ook voor minder dan de ft aan hunne welsprekendheid, "h gloed, hun klemmende redenen toeschrijven. Wijlen Dr.-Schaepman heeft wel 'bs zulke „wonderen gewerkt". fc«er, maar deze Goliath onder ''•o Roomsche politici, deze rede- fh' met koper in de stem, deze f", wiens verschijning tot op ere hoogte de werking deed van die eens Napoleon's bij een beslis- senden slag verbeidt helaas reeds enkele jaren in de schaduw der Sint Pieter te Rome de eeuwige opstanding; de dood maakte ook den mond van dezen redenaar stom. En op wiens schouderen viel zijn profetenmantel Sommigen blij ven desondanks vooral heil verwachten van ver gaderingen en meetings.Et-n waar en een wijs woord schreef „De Stan daard" hierover dezer dagen. Laten wij het voorbeeld' onzer politieke tegenstanders voor oogen houden; laat iedere kiesvereeniging doen wat zij kan laat ieder harer leden al zijne krachten inspannen. Geen persoonlijke meenigen, sym pathieën of antipathieën. Is eenmaal op wettige wijze in eene vergadering eene beslissing geno men, dan is het verderflijk en strijdig met alle goede tactiek, om op die beslissing na te pleiten. Vóór de beslissing is er gelegen heid tot pleitendan gebruike men zijn goed recht in het belang der partij. Is de beslissing gevallen, dan onderwerpe men zich er aan en werke met hand en tand aan de zegepraal der gestelde candidaten. De elfde Juni is niet verre meer. Nog enkele dagen en de groote strijd zal gestreden worden. Links trekt men alle krachten samen rechts doe men desgelijks. Moet er hard gewerkt worden, men werke hardde overwinning zal er te zoeter om zijn. „In goede districten, waar men volleerd is in de electorale kunst, daar werkt, slaaft en zwoegt men tot vijf uur 's middags op den stem dag." Die woorden uit „De Standaard" schrijven wij hier over als een leuze, die ieder onzer kiezers moge blij ven gedenken. L. ITALIË. Binnen kort zal 't honderd jaar geleden zijn, dat de rooverhoofdman Garibaldi geboren werd. Minister president Giolitti heeft bij de kamer een wetsontwerp ingediend, strek kende om een half millioen guldens te vragen voor arme oud-gedienden van Garibaldi. Hoeveel geestdrift dit denkbeeld te Rome wekt, moge hieruit blijken, dat de Commissie, welke zich aldaar gevormd had, om voor het genoemde doel gelden t,e verzamelen, de meubels uit haar bureau lieeft zien weghalen, wijl zij ze niet betalen kon. De verkiezing te Bergamo heeft den verwachten uitslag gehad, nu de Katholieke candidaat zich terug getrokken had. Rota, zijn tegen stander, is Zondag 1.1. gekozen. De Christen-democraten in Toskanen hebben Zondag 1.1. te Florence eene groote bijeenkomst gehouden en aldus twee belangrijke besluiten genomen. "VVat de vak-organisatie betreft, willen zij samensmelting van de arbeidssyndieaten en de democratische liga's in de Arbeids beurzen, welke nu geheel door de socialisten beheerd worden en over- heerd. Tweedens zullen zij bij de verkiezingen niet streven naar het vormen van eene Katholieke staat kundige partij, maar zich aansluiten bij de andere volkspartijen. FRANKRIJK. Eerst waren er 80,000, daarna 120,000, nu is bet getal der wijn- bouwende betoogers Zondag 1.1. te Carcassonne tot 200,000 gestegen- Eenige der meegevoerde opschrif ten geven de stemming der menigte beter aan dan woorden„Dood aan de wijnvervalschersIVij eischen brood Hoeden af voor de voorbijtrekkende ellendeWie werkt, wil eten Zullen wij ere vee- ren van honger Geen brood, geen belasting Het Zuiden roert zich Naar Parijs, naar Parijs De schur ken (wijnvervalschers) brachten schande over onze wijngaarden Den geheelen nacht van Zaterdag op Zondag was het te Carcassonne een leven als in sommige steden van Noord-Brabant en Limburg, wanneer prins Carnaval er zetelt. De prijzen op hei spoor waren tot op 1/4 verminderd en menigeen is gratis meegegaan in beesten- of goederenwagen. De triomfboog aan de ingang van het stadje gaf deze woorden te lezen Om twee uur zette de stoet zich in beweging. Vooral een onbekend wijnbou wer I-je, Marcellin Albert, beeft weder een groot succes gehad. Hij sprak van strijd, van kruistochten en Albigenzen; van sterven voor eene heilige zaak. Alleen dat was.,... de wijn „Gij zult de helden van den wijnbouw zijn, de Kruisvaaders van den na tuurwijn. Brengt u uwe groote voorvaderen te binnen! Wat het Zuiden wil, zal het krijgen Opnieuw is de regeering aange zegd„tot 10 Juni; hebben we dan geen recht, verwacht u dan op onze weerwraak." Zondag nieuwe meeting te Nirnes. *- De grootste klok van Frankrijk, de Savoyarde der basiliek van het H. Hart op Montmartre, die men op 7 Juni a.s., feest van het H. Hart voor de eerste maal uit hare booge plaats over de hoofdstad hoopte te doen klinken, is gebars ten en heeft verschillende met brons gestopte gaatjes. Geen kans dus op luiden, tenzij men de stukken op het hoofd wil krijgen. De klok zal opnieuw gegoten moeten worden. Een onderzoek zal uitmaken, of hier boos opzet in 't spel geweest is. ENGELAND. Door den heerHarcortt is een wets voorstel ingediend, dat voornamelijk ten doel heeft de ontvolking van het platteland tegen te gaan. 't Is in En geland net als overalhet gedrukt landbouwbedrijf trekt hoe langer hoe minder aande steden oefenen des te meer aantrekking. Wie als boertje ge lukkig had kunnen zijn, loopt liever het ongeluk en de ellende van het stadsleven tegemoet. Wil men het kwaad tegengaan, dan moet men in de eerste plaats de aanleiding daartoe wegnemen. Dat zoekt Harcourt te bereiken door de landschapsradeu te verplich ten, om kleine boerderijen, in het le- vaa te roepen. Door huur of aankoop zullen de raden rechtens tot het vor men van dergelijke boerderijen kun nen overgaan; zelfs door onteigening desnoods. Congostaat, die nu Koning Leopold behoort, en dan aan België zal komen. Keizer Wilhelm heeft zich gedu rende een uur onderhouden met Schowaloff, voormalig Russisch gezant te Berlijn. Deze vertrëkt heden naar het Russische Hof. Tusschen dit onderhoud en het daarop gevolgd bezoek aan den Tsaar, zoekt men niet ten onrechte verband. De staking in de Randmijnen duurt voort. Op eeu der jongste meetings waren 5000 personen bijeen. Den 26st3n dezer heeft de Ko ningin van Spanje weder hare ge wone levenswijze kunnen hervat ten. Korte Berichten. In Duitschïand is weer een Rus, de journalist Max Wallah, over de grenzen gezetL Onruststokers zijn er reeds te veel,. De yolgemle maand zal in de Belgische Kamer in behandeling komen jpet overnemen van den Uit Soestdijk. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, die van Woensdag tot Zaterdag a.s. de gasten zullen zijn van H. M. de Koningin-Moe der, ten paleize Soestdijk, arriveeren Woensdagnamiddag met den trein van 6 u. 12 (spoortijd) aan het station Baarn der PI.S.M. De Statenverkiezing. ZAANDAM. De heer J. Wind- liouwer Pz. heeft de hem aange boden candidatuur voor de Provin ciale Staten in het district Zaandam niet aanvaard. Thans zijn door de antirevolutionairen in zijn plaats gesteld de heeren K. de Vries Qz. en K. Baas Gz., beide mede alhier woonachtig. Mocht van R.K. zijde echter nog een candidatuur worden gesteld, dan is de heer Baas bereid voor zijn candidatuur te bedanken. Het oude Beursterrein te Amsterdam. Men weet, dat twee jaren gele den door een combinatie een bod van 7 ton is gedaan voor het oude Beursterrein, te Amsterdam, om daarop een groot hotel te betten. Van de zaak is toen niets terecht gekomen, omdat inmiddels onder handelingen waren aangeknoopt met het Rijk over het plaatsen van een nieuw post- en telegraafkantoor op het terrein. Nadat ook die onderhandelingen waren afgespron gen is bovenbedoelde combinatie, in het begin van dit jaar op haar aanbod teruggekomen, waarop van gemeentewegen is geantw.oord dat men bereid was de onderhandelin- !I1 te heropenen indien 9 ton werd geboden en daarop bevestigend ant oord was gekomen vóór een bepaalden datum in Mei. Deze da tum is thans vers! reken, zonder dat de combinatie iets van zich heeft doenJiooren, zoodat de zaak is afge sprongen. Er zijn dus op liet oogenblik we der geen gegadigden voor het ter rein. Grondwetsherziening. Naar aan de „N, Gr. Ct." wordt geschreven, kunnen de wetsvoor stellen der Regeering tot'herziening der Grondwet binnen enkele weken, misschien zelfs enkele dagen, bij de Tweede Kamer worden vei wacht. De Regeering zal, naar de corr. meent te weten, een drietal wets ontwerpen aanbieden, waarvan 't eene uitsluitend op 't blanco-artikel betreffende het kiesrecht betrekking lieeft, terwijl de beide andere zich zullen aansluiten bij de voorstellen der Staatscommissie. De Katholieke Bond. Pe Katholieke Bond in Friesland hield Zondag te Leeuwarden, in de concertzaal van den heer Visser, zijn 21ste algemeene vergadering. Zij werd bijgewoond door ruim 500 afgevaardigden, leden en belang stellenden uit alle deelen der pro vincie en geleid door den heer S. H. Visser, te Sneek. Na opening der bijeenkomst met een toespraak van den voorzitter en de behandeling van eenige huis houdelijke zaken, hield de Weleeiw. pater H. T. van der Vloodt, uit het klooster der Carmelieten te Witmarsum, een voordracht over drankbestrijding en Katholiek leven, waarna mr. E. R. H. Regout, lid van de Tweede Kamer der Staten generaal, .een overzicht gaf van den tegenwoordigen politieken toestand des lands. Na de pauze herdacht de Z.Eerw. heer B. P. Velthuijsen, deken en pastoor te Sueek, in een rede het 25-jarig bestaan van den Bond, waar na een slotrede werd uitgesproken door den Z.Eerw. lieer A. J. Aukes, deken en pastoor te Leeuwarden. Op ter meeting. Het narolgende biljet is te Breda door het plaatselijk comité der Katli. Soc. Actie verspreid Katholieken, Heeft Uw aller hart niet gebloed bij het vernemen der treurige be richten uit Frankrijk. De kloosterlingen, met geweld uit hunne woningen gejaagd, de Ka tholiek ejscholen gesloten, de Zusters uit de ziekenhuizen gebannen en bij honderden broodeloos in de vij andelijke maatschappij gedreven de kerken en liare eigendommen, geroofd door den Staat; de priesters verjaagd uit de pas- toriëen Bisschoppen uit hunne paleizen gezet, o.a. de tachtigjarige Aarts bisschop van Parijs Kardinaal-Ri- chard. En de vrijmetselarij de heersche- resse over het eertijds Katholieke Frankrijk? De vrijmetselarij openlijk door de Regeering erkend als hare me dewerkster. De vrij metselarij ter welker plei- ziere de Bisschop en de geestelijken van Orleans uit de processie ter eer# van Jeanne d'Arc zijn geweerd. Zou ons Katholieke hart niet van steen moeten zijn, als het bij zulke tergende ongerechtigheden onge roerd bleef Wie de Kerk slaat, hij slaat alle echte Katholieken. En hij dringt al de Katholieken tot een levendig protest, zoodat over de geheele wereld de Katholie ken op protestmeetings samenko men om tegen de schandelijke kerkvervolging in Frankrijk protest aan te teekenen. In New-York sprak Kardinaal Gibbons voor een 30 1)00 Katholieken. In Weenen waren er 10 000 onder het gehoor van den Prins Von Liechtenstein In Nederland treedt de ZE. Pater Hendrichs voor de 23ste maal met hetzelfde onderwerp op. Het Katholieke Breda vuile de zaal van den St. Josephkring tot aan den nok. Eere-voorzitter Mgr. A. H. v. d. Corput. Voorzitter, de HoogEdel gestr. heer W. H. Bogaardt. Spr. de ZE. Pater F. Hendrichs. van een rijkstoezieht op de weeg werktuigen. meeting van Schepenwet. Men meldt uit 's-Gravenhage Naar wij vernemen is het ont- werp-schepenwet (betreffende de zeevaardigheid van schepen en het onderzoek naar zeerampen) thans bij den Raad van State ingeko men. Weegwerktuigen. Gisterenmiddag 2 uur werd door den minister van Landbouw, Nij verheid en Handel aan zijn depar tement geïnstalleerd de onlangs benoemde Staatscommissie tot het uitbrengen van advies omtrent de wensclielijkheid van wederinvoering In groote verlegenheid. De ontvanger van Weesp logeerde Donderdagnacht in een hotel te Am sterdam.Hij had een bedrag van flO.OOO af te dragen aan den Rijksbetaalmees ter te Amsterdam, 'sMorgens ontwaak te de ontvanger en ontdekte dat de f 10.000 op de een of andere geheim zinnige wijze verdwenen waren. De zaak kwam in handen der Amster- damsche recherche, die geen spoor van den dief of de dieven mochbpnt- dekken. Gelukkig werd vrij spoedig het raadsel opgelost. Men heeft de geldsom in een kast van het hotel gevonden^ De staking en uitsluiting te Eindhoven. Ten dien opzichte zijn we reeds de tweede week ingegaan. Pessimistische beschouwingen die tegen het midden der eerste week „troebelen" voorspelden, zijn tot nog t^pe niet in vervulling gegaan. Integendeel, de stakers gedragen zich voorbeeldig. Voor 'n groot deel is dit te dan ken aan verschillende Eerw. Hee ren Geestelijken, die in dezen inoéi- 1 ij ken tijd de arbeiders met raad en daad ter zijde staan en hen, die hun leven lang gewoon zijn hard en onafgebroken te werken en die nu niets te doen hebben, eenige gewenschte afleiding te bezorgen. Tot deze rust werkt anderzijds ongetwijfeld mee het vooruitzicht dat, bij de zeer sympathieke hou ding, welke de R.K. Pers over het algemeen heeft aangenomen, de steun aau stakers en uitgeslotenen niet zal ontbreken. Nu reeds staat vast, dat het R.- K. Gilde 4 weken steun zal kunnen uitkeeren. Al de Burgemeesters in de' om geving van Eindhoven hebben ver lof gegeven tot het houden van openbare inzamelingen, ten gunste der uitgeslotenen. De vrees (of hoop der socialisten, dat de Ka- iholiekeu niets dan mooie woorden voor de menschen zouden over hebben, wordt dus niet bewaarheid wat trouwens voor ons van te vo ren reeds vast stond. Alleen is te betreuren dat bij dergelijke gelegenheden altijd direct de toevlucht gezocht moet worden bij 't publiek. De vakvereenigingsmannen moes ten toch beter begrijpen en gevoe len dat, wanneer ze een staking proclameeren, die een uitsluiting ten gevolge kan hebben, dat ze dan minstens eenige weken zoo niet maanden den strijd moeten kunnen volhouden. Dit verwijt geldt nu niet zoo zeer de besturen; deze, het is bekend, doen vaak hun uiterste best betere ideeen aan hun menschen in te prenten; maar het is een ernstige vingerwijzing voor de honderden vaklui, die, ook al zijn ze lid, er toch niet toe te bewegen zijn een behoorlijke contributie te betalen. Bij gelegenheden als deze blijkt dan ook ondanks een flink aantal leden, de eigenlijke onmacht der vakver- eeniging. Hadden de Eindhovensche sta kers een flinke kas gehad, mis schien waren de uitsluiting en de staking voorkomen. De preventieve werking eener flinke weerstandskas is dikwijls even groot, zoo niet grooter dan haar daadwerkelijke. Ook de eer der vakbeweging vor dert dat men flink op eigen beenen sta Veel bijzonder nieuws is er op het oogenblik niet. Men spreekt van groote oneenigheid onder de werkgevers, tengevolge van de uitsluiting. Deze zou zich hebben geopenbaard op een gehouden ver gadering zoo dat er zelfs handtas telijkheden zouden zijn voorgeval len. Wat er van waar is, is moei lijk uit te maken. Een ander bericht meldt dat er een samenkomst t usschen de be- ilRLEMS SsBwaP AGITE f,f\ (ON AGITATE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère :- G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, e., Paris, 31bis Faubourg Montmartre. Ook meetings moeten er zijn, om het vaandel te ontplooien, maar stemmen winnen doet men er hoogst zelden. En dat ligt voor de hand. Want op die mee tings komen van beide zijden de ij veraars en die weten vooraf, of ze voor of tegen zullen s'emmen, wat ge op uw meetings oreert en debatteert. Waarbij dan nog komt, dat uw tegen partij van uw meetings gebruik maakt, om er voor eigen affaire te werken, en riemen snijdt van uw leer. Dat heil zoeken in sprekers is dan ook het meest in zwang in districten, waar iets hapert, waar men in verzuim is, waar men zijn organisatie niet in vol komen orde bracht. Dit maakt ongerust, en dit tekort aan gerustheid moeten „de sprekers" dan komen aanvullen. En als men zich dan maar van zes, zeven sprekers voorzien helfct, steekt men zÜn .PUP op en speeit op zien komen. Dit nu is de zekerste manier, om het spel te verliezen. „Een groet aan onze schamele lot- [genooten Jk ïjc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1907 | | pagina 1